BINNENLAND. Haagsche Brieve a. xxv. een slag achter het oor,f maar deze ook niet van plan zich straffeloos zooiets te laten welgevallen, gaf hem een stokslag op het hoofd die raak was. Althans het bloed stroomde over 'smans gezicht, boord en jas. Hitrmee was men feitelijk quitte en zou de zaak wellicht atgeloopen zijn, wanneer niet het publiek er zich mee was gaan bemoeien. Van alle kanten kwamen belangstellenden aangesneld en matigden zich, al wis ten ze van de aanleiding niets af, een oordeel aan over de gevolgen, het duidelijkst zichtbaar aan den man die bl edde en aan den heer, die zijn hoogen hoed er bij ingeschoten had. „Wat wou," zoo klonk het, „voor den hier en ginter, die lange sladood, (de heer die zoo goed klappen geven kon, is nogal uit de kluiten gewas sen) wacht, ik zal En met heel veel beweging trok een schip persknecht op zijn Zondagsch zijn jas uit, gaf die mitsgaders zijn hoed aan een ander te bewaren en.... liet het daarbij blijven, want de lange sladood scheen hem toch blijkbaar ook geen gewenschte tegenstander. „Zoo sla je geen mensch, niet eens een beest!" betoogde een ander, die zeker niet anders meende of den man die zoo bloedde was de schedel ge kloofd. „Maak het af en laat hem verbindenraadde een derde, die de zaak beter inzag en natuurlijk had' den de beide heeren dat gaarne gedaan, maar ze konden niet meer heen of weer. Te midden van een menschenmenigte die steeds aan groeide, onder de nieuwsgierige oogen van menschen die uit opgeschoven ramen hingen, retireerden aanvallers en aangevallenen naar de Oude Gracht en er kwam eerst een eind aan het opstootje, toen de politie verscheen en zich de zaak aantrok. De bloedende man werd door den heer van Maas verbonden, waarbij bleek dat het wondje onbeduidend was en ten Blotte kwamen allen op het bureau van politie, waar proces-ver- baal werd opgemaakt. De dames waren gelukkig met den t-chrik vrij gekomen en naar huis gegaan. Het gebeurt meer, dat heel of half aangeschoten lieden rustige voorby- gangers uit puren overmoed op een htomp of slag onthalen wel wetende dat meestal de aanvallene die op straat geen ruzie wil, zich vergenoegt met te zeggen„laat dat, lompert I" ot dreigt met de politie. Hier was dat andersde eerste aangevallene verloor zijn geduld en wie zal het hem kwalijk nemen Het is dan ook te hopen, dat de rechter den aanval lers in deze zaak eens goed duidelijk zil maken, dat de wet zulk laf mo- lesteeren behoorlijk weet te straffen. De schermvereeniging van het Bat. d.d. schutterij alhier, behaalde hij den op Zondag 7 April gehouden -chermwedi-trijd, uitgeschreven door «le vereeniging „Oranje" te'sGraven- ha^e, den 2en prijs in den colonne wedstrijd op het geweer, zijnde een fraai, zilveren eerekruis. Aalsmeer zal op de wereldtentoon stelling te Amsterdam een goed fi suur maken. Eene ruimte (perk) van 900 vierk. M. oppervlakte is geheel voor haar gereserveerd. Het perk komt te liggen voor de -rroote restauratie. Op de Paaschtentoonstelling te1 Rotterdam, is de heer K. Moleman te Aalsmeer, bekroond met den 3en prijs voor den fijnsten en zwaarsten os. Te Rotterdam behaalde ook de heer H. S. Kenting te Haarlemmer meer 3 tweede prijzen voor hoenders, een voor wijnandottes (goud), een voor Italianen (wit) en een voor Eng. vechthoen. Wederom is Zaterdagavond te IJmui- den een lachtoffer der Elbe aange bracht, zijnde het lijk van den derde klas-passagier George Henne, zooals uit het assagebiljet en andere papie ren bleek. Dit lijk werd opgevischt door schip per T. jvan der Plas, van den Sche veninger logger Dirk van Duijnen. Te Lisse is een aldeeling opge richt van het Hollandsche Bloem- kweekers Genootschap. De bekende veemarkten te Velsen zullen gehouden worden op 13 April en 4 Mei a. s. Te Haarlemmermeer bij Halfweg Zaterdagavond de woning van en bewoond door de Vos geheel ver brand; van den inboedel kon niets irered worden. De brandspuit was aanwezig, doch kon bij den hevigen wind niets behouden. Alles is ver zekerd. De Kamer is naar huis. Dat is een geschikt argument om een oogenblikje over de zaken des lands te spreken. Ons LagerhuiB heeft in een betrekke- lijk kortezitting heel wat werk ge- expedieerd, wetten, interpellaties, mo ties, enz. Tot het belangrijkste van zijn arbeid mag stellig geregend wor den de beslissing over de motie-Heldt en de afdoening van het wetsvoorstel van den heer Hartogh, betreffende de wijziging van het Wetboek van Bnr gerlijke rechtsvordering. Wat het eer ste aangaat, de groote meerderheid die zich voor de wenschelijkheid van een arbeiderspensioen-stelsel uitsprak, bevalt de voorstanders daarvan geens zins. Zij hadden aan het votum meer beteekenis gehecht als er meer ver zet tegen geweest ware. Met betrekking tot het wetsvoor- stel-Hartogh heeft het wellicht De- vreemding gewekt, dat de voorsteller niet alleen, maar met den heer Pijn appel het voorstel in de Eerste Ka mer zal verdedigen. Sedert dejongste Grondwetsherziening de mogelij kheid opende voor een lid der Tweede Ka mer om iets te gaan verdedigen in de Eerste, heeft het regl. van orde der Kamer tevenB de mogelijkheid geopperd, dat hun daarbij steun worde verleend. De keuze van den heer Pijnappel is eensdeels een hulde aan den voorzitter der commissie van voorbereiding. Maar zijn stem zal de voorzitter in de Eerste Kamer meer behoeven dan in de Tweede. De heeren vinden daar tegenover zich den deken der Haagsche balie, mr. Vlielander Hein, van wien het bekend is dat hij een principaal tegenstander is van de summiere pro cedure, door het voorstel-Hartogh als regel ingevoerd. En mr. Hein is niet alleen een zeldzaam begaafd spreker en handig debater, maar vooral een uitnemend jurist. Mr. Hartogh zal werk aan hem hebben. Dat diens voorstel overigens som mige procureurs niet aangenaam is, mag begrijpelijk heeten. „Slepen" met een zaak zal moeilijker worden. En 't salaris staat toch altijd in recht- streeksche verhouding tot den duur van een proces! Wij kennen hier procureurs die gemiddeld jaarlijks hun 30 mille maken 1 Ja, ja, wij betalen onze rechtsgeleerde raadslieden be hoorlijk. Want den Haag is een rijke stad. Dat weet ge immers Ge weet 't uit de opbrengst der vermogensbelasting die nier zoo kolossaal is medegeval- len. Ge weet 't uit het feit, dat we tonnen hebben besteed voor een.ver- verschingskanaal, dat niet goed werkt; dat we jaarlijks een klein kapitaal uitgeven voor het reinigen onzer grachten die nog steeds stinken I Dat we anderhalf millioen gaan besteden aan een scheepvaart kanaal, niet handelsinrichtingen (1), wa ir het vaststaat dat de residentie nooit handelsstad worden zal. Ge weet 'tuit het feit, dat we in beginsel be sloten hebben onze-brandweer uit te breiden met hulp-stations, die per stuk 130.000 zullen kosten en ons budget, binnen korten tijd, met f25.000 zullen verhoogen. Nu ben ik, als burger, niet zoo erg tegen dit laatste gekant. De brand weerdienst, die uitstekend is, kost mij, als belastingbetaler 24 cent paar jaar. Dat is een koopje waar ik wel f 9 zal moeten betalen voor de nieuwe geweren onzer landmacht, waaraan ik toch een massa minder heb. Ne gen gulden over 15 jaren weliswaar, maar dat is toch nog altijd 60 cent per jaar, 2Vs maal zooveel als voor de brandweer. Maarde wethouder van finan ciën heeft ons in de laatste raadszit ting al gewaarschuwd, dat we het volgend jaar meer belasting zullen te betalen hebben. Dat was een schrikje. Ea toen kwam er nog tweemaal een heusche schrik bij. Eerst kwam de „N. Rott. Ct." ons wat vertellen van de plannen der regeering met de personeele belasting. En daaruit kon den wij ik bedoel met „wij" de menschen uit den middenstand, de ge zeten burgers al vooruit berekenen, dat we er slechter bij werden. Geluk kig, dat „Het Vaderland" met een blij kbaarofficieuse tegenspraak kwam. Verbeeldt u, we hadden andera stel lig op het een of ander moeten be zuinigen, bijv. op het Kurhaus-bezoek. Geen abonnement nemen Maar dat gaat toch heusch nietl Voor alle menschen wier gemiddeld inkomen zich tusBchen f2000 en 12500 per jaar beweegt, is hier een Kurhaus-abonnement levensbehoefte. Wat een schrik alweer, door het ge rucht, dat het abonnement zou wor den verhoogd. Maar de directie heelt het doen tegenspreken. We ademen weer vrij.En de menschen uit de provincie kunnen weer den draak met ons steken „Ma, wat eten we van middag?' „Concert op het Kurhaus, kind 1' Ach beoordeel de arme Hagenaars niet verkeerd. Want ge weet 'tniet hoevelen hunner gebukt gaan onder den sleur der conventie, onder de loodzware verplichting van „stand" te moeten ophouden, met een inko men van f2500 als maximum. Daar gaat voor huur en belastingen een kleine 600 gld. af en reken dan eens na, zuinige Haarlemsche huismoeder, hoe 't gaan moet in een gezin van man, vrouw en drie kinderende man officier of hoofdambtenaar, de kinderen leerlingen van scholen die van 30 tot 100 gld. per jaar kosten, reken het eens na. Ja, als er kapitaal is, iB 't wat anders. Als bijv. de vrouw geld mede ten huwelijk heeft gebracht. Zoo'n gelukje heeft iedereen niet. Hoewel 't kan later blijken even goed een ongeluk als een geluk te zijn om een rijke vrouw te hebben getrouwd, 't Is niet te hopen, dat het dit zal zijn voor een onzer stadgenooten, een tamelijk bedaagden weduwnaar, die op zonderlinge wijze tot het huwelijk kwam. In zijn qualiteit van notaris ontving hij versohillende bezoeken eener jonge dame, die naar Indië zou gaan en trou wen met de handschoen en voor wie hij de huwelijksvoorwaarden regelen zou. Dat deed onze notaris ook, maar toen al de papieren gereed waren, gaf hij de jonge dame in overweging inplaats van den naam des overzeeschen bruidegoms den zijnen te mogen stellen. Zij had er niet tegen. En ze „kregen elkaar." O femme ton nom est /neon- l zingt de OperaHamlet. Zou men niet gaan gelooven, dat de zwart gallige Deen gelijk had? H. A. GANUS Jr. Heide-Ontginning van den „Oranjebond van Orde I" Had de „Oranjebond van Orde" tot nog toe alleen stichtingen van be scheiden heidegeluk, thans zal hij ook heidehoeven gaan stichten. Daartoe is door het Hoofdbestuur aangekocht een stuk heidegrond van plm. 24 Hectare, gelegen in de Wormermate, nabij Apeldoorn. Als beheerder zal daar optreden de heer J. A. In't Velt, oud-majoor O. I. leger, die zich reeds zoo verdienstelijk heeft gemaakt als beheerder van de stichting op het Hattemsche Veld. De naam der stioh- ting zal zijn Erica-stichting. Vijf heidehoeven zullen er gebouwd worden, onder de volgende namen1 Heidehoeve, 2 Ontginning, 3 Land bouw, 4 Werklust, 5 Vooruit. Voor elk zulk eene heidehoeve iB f3300 benoodigd en wel volgens de volgende begrooting, door het Hoofd bestuur opgemaakt, 4^ Hectare grond 4 fl,40 f600koopkosten, landmeter, enz. f 50huis (met rieten dekking) f 1850afwatering, wegen enz. f 50 aanmaak van 114 H. A. grasland f 100; 1 H. A. diepspitten en bemesten 1170; aankoop vee, veevoeder, gereedsohap- pen enz. f 450, te zamen f 3300. Dit geld wil de „Oranjebond van Orde" leenen van vrienden of vrien dinnen, die hem genegen zijn, tegen 2)4 pCt. rente. Eene hoeve is reeds door een vriend genomen, zoodat men nu nog 4 maai f3300 moet hebben. De „Oranjebond van Orde" wil de hofsteden in erfpacht gevendoch gedurende 2 jaar zal zij in huur wor den gegeven. De pacht zal niet hoo- ger zijn dan f100, bovendien zal de pachter pl, m. f 6 aan belasting, dan nog assurantie en ten laatste f 10 aan het onderhoudsfonds moeten betalen. Hoe de grond geëxploiteerd zal worden, lezen wij in Sla Pal! in de volgende woorden„Eerst moet het veld drooggelegd worden, want het is fameus natmaar flinke slooten, uitloopend in de spoorsloot, zullen daar gauw raad tegen weten. Dan worden wegen aangelegd en daarna wordt het terrein in vijven verdeeld. Elke hoeve wordt dus ruim 4 Hectare groot. Hiervan zal 114 Hectare op practische en weinig kostbare wijze tot grasland aangelegd worden. De rest is voor huisstede, bouwland, boomgaar den en Singels bestemd." De „Oranjebond van Orde" meent, dat een kleine boer op zulk een hoeve voor zich en de zijnen den kost kan verdienen. Het is te hopen, dat hij in deze verwachting niet be schaamd zal worden. Dr. Prins, Rijks-landbouwleeraar, voor de provinciën Gelderland en Overijsel te Deventer, heeft het aan gekochte terrein onderzocht en ver klaard dat het zeer geschikt voor het doel is. Nog kunnen wij mede- deelen, dat zonder de hulp van de kwartgulden vereeniging voor heide- ontginning de „Oranjebond van Orde" den grond niet zou hebben kunnen aankoopen. van de opening van het Noord-Oost- zee-kanaal reeds zoo groot is, dat de tocht alle kans van slagen heeft. Zeer waarsohijnlijk zal een der stoomschepen aangewezen worden, die de vlag der Kon. Ned. Marinere serve aan haren voormast mag voeren. Tot leden van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van't Alge meen zijn gekozen de heeren dr. J. W. R. Tilanus, te Amsterdam, met 347 stemmen, en jhr. mr. A. J. Ret- haan Macaré, alhier, met 251 stem men. Beiden hebben zich de benoe ming laten welgevallen. De Katholieke Landdag, welke den 15n April (Tweeden Paaschdag) te Sneek zal gehouden worden, zal, naar „De Tijd" verneemt, gewijd zijn aan de bespreking der volgende maatschap- pelijke vraagstukken. Punt I. Reorganisatie der R. K. kiesvereenigingen en van den Land dag. a. Het is noodzakelijk vereenigin- gen te stichten, werkzaam op sociaal gebied. b. Hoe moeten deze vereenigingen worden georganiseerd Punt II. Woning van den werk man. Punt IH. Toestand van weezen en ouden van dagen ten platten lande. Punt IV. De katholieke pers. Mej. A. M. C. Engelbrecht heeft wegens het vertrek naar het buitenland bedankt als secretaresse van het Hoofdbestuur der kwart-gulden-ver eeniging voor heideontginning. Na half April zal in hare plaats optre den Mej. C. M. Vissering te 's Gra- venhage. Vervolgens was zijne aandacht op de tuindeur gevestigd. Deze werd door middel van twee grendels aan den binnen kant gesloten en kon niet van den buitenkant worden ge pend dan alleen door het dikke spiegelglas te breken. Zij -rond nu wijd open. Na een en ander in oogenschouw te nebben genomen, wendde Richard King zich met een bleek, - r.jef gelaat tot de zwijgende toeschouwers, totdat zijn oog - u-tte op den bottelier. „Wie heeft den sleutel van deze ka mer gehad nadat ik hier gisteren ben geweest vroeg hij. „Niemand heelt den sleutel gehad," was het snel gegeven ntwoord. „Gsen seconde is hij uit mijn bezit geweest. Bovendien mijnheer Richard zijt u de laatste geweest, die gevraagd heeft mijn meester te zien." „Weet je zeker, dat de tuindeur toen vast was „Even zeker als ik nu weet, dat ze open is." „Ik kan nog getuigen," merkte Francis Gray op, „dat zij vi-teravond negen uur neg vast was." Richard King keerde zich tot hem om en zeide op soher- pen, en zooals velen meenden, argwanenden toon: „Hoe weet u dat mijnheer Gray?" „Ik wandelde voor het huis," antwoordde Gray en zijne -tem klonk zachter, „en gaf toe aan den aandrang van het ozenblik, om een blik te werpen op mijn overleden be- chermer. De tuindeur was goed gesloten, en en het lijk l avond zich waar u het gezien hebt, in dien stoel." „Dat is een hoogst zonderling verschijnsel," zeide derech- r. „Natuurlijk kan, wanneer het lijk niet gevonden wordt, r een onderzoek plaats hebben. Wat moeten wij doen mijnheer King?" „De politie moet onmiddellijk gewaarschuwd worden," antwoordde Riohard King met heldere, harde stem; „er schuilt een verdachte handelwijze achter. Geef mij den sleu tel van de deur." „Ik weet niet mijnheer Richard King, of u wel het recht hebt dit nu reeds te vragen," antwoordde de oude bottelier, die rood werd in zijn gelaat. „Ik ben de naaste bloedverwant van mijnheer Rowan King." „Er is er een nog meer nader mijnheer Richard, maar hij is hier vandaag niet Bovendien geloof ik stellig, dat mijn heer Rowan, waar hij ook moge zijn hedenmorgen evengoed levend is als u. Hij is niet de eerste in de familie, met wien dat gebeurd is." „Bewaar die onzinnige vertellingen voor de dienstbodenka mer," zeide Richard King, die zijn geduld verloor. Nu was het een feit, dat alle aanwezigen bekend waren met de noodlottige eigenschappen van de leden der familie King, en er viel niet aan te twijfelen, dat de verklaring van den bottelier eenigen indruk maakte. Evenmin behoefde er aan getwijfeld te worden, dat Richard Kings norschheid een meening omtrent hem vestigde, die niet zeer gunstig voor hem was de meening dat het bezit van Yewle te dicht onder zijn bereik lag dan dat hij er zonder tegenstand af stand van zou doen. Niettemin kon er geen bezwaar worden gemaakt tegen zijn besluit om de politie in de zaak te mengen. Een uur daarna was zij op Yewle en van al de feiten op de hoogte De opening van het Noord- Oostzee-Kanaal. Men meldt uit Rotterdam, dat het aantal deelnemers voor den feesttocht met een der stoomschepen der Ne- derlandsch-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij, ter gelegenheid De werkstakende meubelmakers te Amsterdam hebben Zaterdag van hun comité de mededeeling ontvangen, dat de Parijsche arbeidsbeurs te hun nen behoeve geld hierheen heeft gezonden en andere arbeidsbeurzen in Frankrijk zal opwekken hetzelfde te doen. Des avonds werd aan de stakende gezellen de gewone uitkeering ge daan. In den loop van den dag maakten zij weder eene wandeling door de stad. De firma Johan Koopmans Co., Keizersgracht532 te Amsterdam, heeft aan hare zaak van amerikaansche agenturen een rijwielhandel verbon den, die in de nabij beid van haar kantoor, n.l. in de Beerenstraat 20, wordt uitgeoefend. Het zijn de Crescent Cycles, van de Western Wheelworks te Chicago. In het algemeen komen de amerikaan sche rijwielen in den laatsten tijd zeer op den voorgrond en treden met succez in het ztrijdperk met andere fabrikaten. De redacteur van het wielerblad De Kampioen zegt er in het laatste Nr. het navolgende over: Zaterdag j.l. hadden wij tusschen twee regenbuitjes even de gelegenheid een Amerikaansch rijwiel van de firma Joh. Koopmans <k Co., te Amsterdam (de Crescent) te beproeven. De ma chine is gemaakt en gegarandeerd als wegmachine, heeft houten velgen, gekruiste spaken, een nieuw soort open kroonstuk en heeft het ongeloof lij k lage gewicht van 10 K.G. 1 Wanneer men in aanmerking neemt, dat sommige fabrieken hun baanra- cers niet lichter maken, dat twee jaar geleden de baanracers nog 12 K.G. wogen en dat wij de machine bereden met een lichaamsgewicht van 94 K.G. dan moet men eerbied krij gen voor het Amerikaansche fabri kaat. gebracht. Stokes vond eene geschikte gelegenheid om dè ambtenaren van politie mede te deelen hoe hij over de zaak dacht, nml. dat wanneer Rowan niet in het bosch werd ge vonden, waar zijne meest geliefde rustplekjes zich bevonden, zij tot de gevolgtrekking moesten komen, dat hjj zijnezwerf tochten weer had hervat en op Yewle zou terugkeeren de Hemel wist wanneer 1 Nadat Richard King de politieambtenaren inlichtingen gaf in overeenstemming met zijn eigen oordeel over de zaak, werd een nauwkeurig en vermoeiend onderzoek ingesteld, dat in huis aangevangen, werd voortgezet in den onmiddel- lijken omtrek van het huis en zich ten alotte uitstrekte,tot het geheele park, en weldra kon worden getuigd, dat dit zorgvuldig was onderzocht en geen plekje was overgeslagen. De uitslag was onbevredigend. Richard King was nog niet voldaan toen al het noodige was gedaan. Waar zich op den bodem buiten het huis een plek versche aardebevond, liet hij de plek omspittenoveral in en buitenshuis waar zich water bevond, liet hij dit wat zorgvuldig onderzoeken, zelfs met dreggen. {Wendt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2