DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 'i2e Jaargasg Vrijdag 12 April 1895, No. 3613 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÈN: Arrondissements- Rechtbank BINNENLAND, F- EUILL Ei 1 O N HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat ZL~3=9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1-5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en- com-antiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuce., Paryt 31 bi* Faubourg Montmartre, STADSNIEUWS. Haarlem, 11 April 1895. Naar men verneemt is op een ver zoek van de directie der Staalwater- bronnen om vergunning voor den klein handel in sterken drank in het Bronge bouw met bijbehoorend park, door het gemeentebestuur afwijzend beschikt. Wij vermelden dit met verbazing. Warme sympathie heelt de Staal- bron nimmer bij het Gemeentebestuur mogen vinden, maar dit besluit van B. en W. is een comble. In een volgend Nr. komen wij uit voerig op de zaak terug. Naar wij van goederhand vernemen 1 de heer C. Prins Szn. wegens ver trek uit de gemeente, eerlang be danken voor het lidmaatschap van den Raad. De heer Prins heeft een groote in de Anna Paulowna-polder en is voornemens zich daar te vestigen. Voorden Raad en voor zoovele colleges waarvan de heer Prins een zeer ge waardeerd lid was, doet ons dit van harte leed. Het huis van wijlen jhr. J. W. M. van de Poll aan den Jansweg, hoek Parklaan, is verkocht aan een com missie bestaande uit de heeren ds. P. E. Barbas, J. M. Heij broek en Ed. de Lanoy, die zich voornemen eene vereeniging te stichten, strekkende tot oprichting van een Tehuis voor Vrouwen en waarvan de statuten eerlang aan de koninklijke goedkeu ring zuilen worden onderworpen. Naar het schijnt zal in een afzon derlek gedeelte van het gebouw ge legenheid worden gegeven aan mili tairen om zich te verpoozen. Sterke drank noch bier zal daar worden ge schonken. Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed: lo. Het verbeteren van een gedeelte van twee der hoofden van de Pette- mer zeewering, beboerende tot de Rijkszeewerken in Noord-Holland. Raming f3500. Van'de 3 ingekomen insshrijvings- biljetten was dat van J. Giltjes te den Helder het laagst voor f8885. 2o. Het verbeteren van Rijkszee werken op het eiland Urk, provincie Noordholiaad. Raming 13000. Hiervoor kwamen 4 biljetten in waarvan dat van W. van Eerde te XTrk het laagst voor f 2940. 3o. Het uitbreiden van de plankier- werken in de haven te Wieringen, provincie Noordholland. Raming f2000. Van de 6 hiervoor ingekomen bil jetten was dat van B. Boom te den Helder het laagst voor 11725. Gisteren, 10 April, zijn te Amster dam voor het akte-examen L. O. on der anderen geslaagd de heeren S. Dalmeijer, J. Oorver, H. J. Zijlstra en G. J. Binger, allen van Haar lem. De jaarlij ksche studentenroeiwed strijd zal gehouden worden 26 Mei a. s. op het Noorder Buiten Spaarne. Van wege het Koloniaal Museum wordt uitgegeven eene reeks afbeel dingen in lichtdruk, 4o formaat, be treffende den landbouw en de nuttige gewassen in de kolonie q, tot toe lichting voor de verzamelingen mon sters en voortbrengselen, die, ten dienste van het aanschouwelijk on derwijs aan verschillende inrichtingen zijn afgestaan of toegezegd. De eerste aflevering dezer reeks bevat de volgende afbeeldingen Klapperboom. Arenpalm. Rijstveld. Suikerriet. Libera- Koffie-oogst. Thee. Gom-elastiekboom.Pepercultuur.Kina tuin. Cacaoboom. Kapokboom. Kapok- vrucht. Arrowroot. Deze aflevering wordt bepaaldelijk voor het bovengenoemde doel en alleen op aanvraag van de Bestuurders der scholen verkrijgbaar gesteld tegen een vergoeding van 11,50, tot tegemoet koming in de noodzakelijke onkosten aan deze uitgaaf verbonden. Tot administrateur der Haarl. Han del svereeniging is Woensdagavond door bét bestuur benoemd de heer P. A. Roelofs. In de vorige bestuursvergadering was door den Voorz. een woord van dank gebracht aan den wegens veler lei bezigheden aftredenden admini strateur, den heer F. C. Keeser. Gisterenavond had alhier in „Felix Fa vore" eene voorstelling met den tooverlantaarn plaats voor kinderen, uitgaande van de afd. Haarlem van de Ned. Ver. tot afschaffing van Sterken drank. Toen de voorstelling begon, verscheen op het doek een couplet nit het lied „Sluit Schiedam dat allen zongen. De kinderen zagen er gezichten van verschillende plaatsen nit Nederland en het buitenland enkele tafereelen op het gebied van den sterken drank enz. Een en ander werd hun hiervan verteld. Niet al leen hadden de kinderen veel onzicht" baar genoegen (de zaal was natuurlijk niet verlicht), maar hun pret gaf zich ook zeer hoorbaar uiting. De heer W. L. Schram Azn. sprak een woord tot de kinderen, waarin hij allen verzocht om als zij grooter geworden waren, geen sterken drank te gebruiken. Aan het slot van de voorstelling kwam eerst het portret van H. M. de Koningin-Regentes en daarna dat van H. M. de Koningin op het doek, tot groot genoegen van de kinderschare. Met een „Goeden nacht" eindigde de voorstelling. Zitting van Donderdag 11 April. Heden stond terecht W. H. Fransen, beschuldigd van op den 4en Maart 1895 aan den inspecteur van politie A. Wijbenga aangifte te hebben ge daan dat hem in den nacht van 3 op 4 Maart 1.1. terwijl hij stond te kijken bij den brand in bet Florapark een zilveren cylinder-horloge was ontroofd, betgeen niet volgens de waarheid was. Te voren had hij het horloge voor f 1 beleend. Eisch tegen dezen beklaagde was eene gevangenis straf van 14 dagen. G. v. d. Hoop, was beklaagd van het mishandelen van een hond op den openbaren weg. Beklaagde deed dit onder den invloed van sterken drank. Tegen hem eisehte de ambte naar van het O. M. eene geldboete van 110 subsidiair 5 dagen. In dezelfde zitting weiden nog ver oordeeld H. van der Meij, wegens het ont vreemden van een jas tot drie maanden en J. N. Krnl koopman, wegens het stelen van timmermansgereedschap tot zes maanden gevangenisstraf. Uit Lisse schrijft men: De hyacin then hebben van de strenge vorst niet veel last gehadalles is nu ont daan van het winterdek, en ofschoon nog al gebreken voor den dag komen, bepaalde schade van strenge koude valt weinig waar te nemen. De crocus bloeit reeds sedert een paar dagen, de hyacinthen verloren den bloem knop, doch zullen met Paschen nog niet geheel open zijn. Wie de velden in bloei wil zien, zal 8 dagt?n later vollen moeten komen. Bij de landbouwers C. Beers en J. Kool te Haarlemmermeer i3 inge broken en zijn verschillende voor werpen ontvreemd. De politie doet onderzoek. Heemstede. Aan hen, die gewoon zijn of van plan waren met Paechen in deze stre ken van het natuurschoon te genie ten, kunnen we helaas I geen uitlok kend bericht doen toekomen. Alhoewel de spoorwegmaatscb. met de a.s. feestdagen de gelegenheid van 't retourbiljet iets langer gesteld heeft de N.-Z. Holl. Stoomtram van Haar lem naar Leiden, wel, als gewoonlijk, het aantal benoodigde waggons be schikbaar zal hebben en stalhouders en kasteleins gereed slaan, ieder be zoeker naar believen te bedienen, wordt verondersteld dat weinig bezoek kan verwacht worden. De bloembollen, die anders in dezen tijd van 't jaar reeds prachtig kun nen bloeien en door kunstkleurscha- keeringen ieder in verrukking bren gen, geven nog niet veel schoons te zien en ook het jonge groen verhoogt het schoone van de natuur nog niet. Wel vindt men hier en daar enkele uitgeloopen bedden met bloembollen, doch alles, bosch en veld, mensch en dier, wacht op het lieve, koesterende Aprilzonnetje, dat tot heden nog slechts zeer weinig zich vertoont. Het in den laatsten tijd zoo aan houdende koude en gure weder, werkte tot den groei en bloei niets mee en nog voorspelt prof. Falb, aan wiens weerkundige berich ten tegenwoordig nog al geloof ge slagen wordt, niet veel goeds. (Zie ons blad van Woensdag j.l.) 't Is niet te hopen dat ,,'t gezeg de" bewaarheid wordt „dat eene groene Kerstmis een witte Paschen geeft", want dan ziet het er slecht uit. Verleden jaar was de oogst voor den landman niet voordeelig en nu weer niet, waar moet het dan heen? Laten we intusschen den moed niet in de schoenen laten zinken, :t is nog vroeg en wie weet (wij hopen het) wordt de oogst en de teelt niet tienmaal beter dan 't vorig jaar. Met het poten van aardappelen is men hier thans druk bezig, de meeste zitten er al in. De nachtegaal heeft zich hier waar lijk aangekondigd De Nachtegaal zoolang verwacht, Heeft reeds getracht Zijn stem te laten hooren. Wij hoorden hem in d'avondstond, Toen 't starrenheir aan d'hemel blonk, Zingt nu maar gauw met koren 't Tweede gebouw van 't gesticht „Meer en Bosch" te Heemstede, tot verpleging van lijders aan vallende ziekte, nadert zijne voltooiing en wordt, naar men ons mededeelt, waar schijnlijk in deze maand in gebruik In het beBtuur van den Schinkel polder (vacature K. Mozeman) zijn gekozen de heer P. Zeestraten tot voorz.tter en C. Krachtwijk tot pol dermeester. Bezoek der Koninginnen aan Engeland. HH. MM. de Koninginnen zullen Zaterdag 27 April te Londen aanko men. Tijdens haar bezoek zullen HH. MM. de gasten zijn der hertogin van Albany te Claremont. Zij zullen ko ningin Victoria den 4den Mei op het kasteel Windsor een bezoek brengen en tot Maandag 6 Mei te Londen blijven. Koningin Victoria zal een kamerheer ter beschikking van de Regentes stellenH. M. is voorne mens aan koningin Emma het kruis le klasse der orde van Victoria en Albert te verleenen. Gedurende het verblijf van Hare Majesteiten te Amsterdam zal H. M. de Koningin niet aan alle diners deelnemen. Ook zal de voorstelling in den Stadsschouwburg niet door Hare Majesteit worden bijgewoond. Woensdagmorgen ontving de Tel. uit Nederlandsch-Indië onderstaand telegram De kroonprins van Djokdja en diens secretaris werden Dinsdag uit den Kraton vermist. In allerijl werden nasporingen ingesteld. De vluchtelin gen werden ontdekt te Pakkem Zij zullen naar Djokdja teruggebracht worden en in in een benting worden opgesloten. Een later telegram meldt: De vlucht van den kroonprins blijkt geen politieke beteekenis te hebben. Residentie Djokdja, afd Goenoeng Kidool. De gewone audiëntie van den mi nister van marine zal op Vrijdag den 12en April a. s. niet plaats hebben. Naar gemeld wordt, wenscht mr. A. Rendorp, die dit jaar periodiek moet altreden als lid der Provinciale Staten voor Noord-Holland voor het kiesdistrict Amsterdam, niet voor een herkiezing in aanmerking te komen. Men weet dat mr. Rendorp ook lid is van het College van Ged. Staten. Maar het mgelsch van P. L. Mc. DERMOTT 14) HOOFDSTUK IV. De nieuwe meester. Toch zouden de weinige personen, die Richard King goed kenden, een andere beweegreden hebben gezocht. Hij had met zijn rentmeester al een paar keer er over gesproken om den Hall op te schilderen en te restaureeren en de oude kleedeu en meubelen door nieuwe te doen vervangen. Ge durende een tijdvak van twintig jaar had het huis geen meesteres gehad, en het moest gereed worden gemaakt om eene nieuwe meesteres te kunnen ontvangen. Dientengevolge deelde Richard King dien morgen alvorens naar Londen te vertrekken mede, dat den volgenden dag een man uit de stad zou komen om zich op de hoogte le stellen van de aan te brengen veranderingen; eene mededeeling, die, het behoeft nauwelijks gezegd te worden, voor het avond was in het geheele kerspel werd besproken in verband met het verwachte huwelijk van den heer van Yewle met Agnes King. Met zeer gemengde gevoelens werd dit onderwerp behandeld, waarbij wij verder niet zullen stilstaan. Alvorens naar het station te gaan schreef hij een kort briefje aan den predikant, waarin hij hem mededeelde, dat hij zijne toebereidselen kon maken tot eene spoedige ver huizing naar de pastorie. Het was reeds vroeg in den namiddag toen hij in Londen aankwam en liet zich rijden naar eec hotel in de buurt vau Pall Mail en had nog juist de gelegenheid daar te lunchen. Hij had het bezoek bij den notaris op drie uur bepaald en daar hij nog een uur den tijd had, wandelde hij naar eene club nabij St. James Street, waarvan hij lid was en begaf zich naar de rookzaal. Het was overdag eene kalme en stem mige club, maar het was welbekend, dat er des avonds en 's nachts hocg gespeeld werd en er bijna iedere week fortui nen werden verdobbeld. Hij had er nog geen vijl minuten gezeten toen een blozend man, met een militair uiterlijk, klein van gestalte en zeer dik, het vertrek binnentrad, een blik wierp op King, een oogenblik staan bleef en op hem toe trad. „Kin?, hoe gaat het?" zeide hij met luide, opge wekte stem. „Zoo, ben jij het Saverley?" zeide King. „Alles in orde hoop ik „Niet zooals ik wei zou wenschen King," antwoordde de ander, nam plaats in den stoel naast hein en sprak nu wat zachter. „Dat is eene vervloekte geseüiedenis met die „Influ enza", vindt je niet Ik zie, dat je alles reeds weet," voegde hij er bij en wees op het avondblad, dat King in zijne hand hield. In werkelijkheid had Richard echter nog geen regel uit de krant gelezen. „Neen, wat is er dan gebeurd?" „Wat er gebeurd ie Het paard is vandaag zelfs niet ge plaatst. Nog nooit heb ik zulk een groot verlies gelezen." De waarheid begon nu langzamerheid voor Richard King op te doemen en zijn gelaat betrok. Tien dagen geleden was hij in Londen geweest en in ditzelfde vertrek had hij na het diner groi op dat paard gewed ja zelis roekeloos, zooals een man doet, die te veel heelt gedronken. Hij had het zich den volgenden morgen nauwelijks meer herinnerd, en sedert dien dag er niet meer over gedacht. „Jij hebt immers die weddingschappen voor mij geboekt Saverley „Dat heb ik, en wanneer ik er geen einde aan had ge maakt, dan zou je er nu voor het dubbele zijn ingeloopen. Maar toch King is het nog een groote som, zelis voor een rijk man als jij. Je hebt er elf duizend bij verloren." Richard King werd bleek. „Ik was dronken," zeide hij, „toen ik die weddingschappen aanging „St st I" antwoordde Saverley en hief zijne hand op; „laat niemand zulke woorden van je hooren. Neen, je waart niet dronken King; ik zou het niet geduld hebben om je in een dergelijken toestand te laten wedden; maar later was je het wel en goed. Je zoudt je landgoed met kaartspelen heb ben verloren als ik je niet in een rijtuig gestopt en naar je hotel gebracht had."

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1