Sport en Wedstrijden. i'oütiek Overzicht. Letteren en Kunst. Rechtszaken. GemengdNieuws. De Lombok-strijders geëerd. Zeker zal men algemeen met inge nomenheid opmerken dat onder de beloonden met de Militaire Willems orde thans ook inlandsche soldaten voorkomen. Thans voor het eerst. Vroeger etond de Willemsorde voor hen te hoog, wat bewqzen van moed, beleid en trouw zij mochten hebben gegeven een huldiging van rasverschil, die door niets kon worden gerechtvaar digd. Maar wat in de lijst van geeerden bevreemding kan wekken is, dat de heer Rogge er niet op voorkomt, die den bangen nacht van den verrader lijken overval medemaakte, en, zooals wij ons allen nog herinneren, tot het laatst toe generaal Van Ham zoo kloek ter zijde stond. De predikant Offerhaus, pastoor Voogel, de zendeling Wijnveidt wer den gedecoreerdwaarom Rogge niet Amst. Aanleg van een gemeentelijk telefoonnet. Den 12en Dec. 11. besloot de meenteraad te Amsterdam, in geheime vergadering, om, op voorstel van B. en W., van gemeentewege den aanleg van een nieuw teiephoonnet te onder nemen en dit: le. met het oog op het eindigen der oencessie aan de Ned. Bell. Te- lephoon-maatsehappij op 7 September 1895; 2e. omdat onder de tegenwoordige regeling het telephoonverkeer daar ter stede zich op verre na niet overeen komstig de eischen des tijds heeft kunnen ontwikkelen. Op grond van dat besluit door den Raad genomen in gemelde zitting van 12 Dec. 1894, zijn door den adjunct- ingenieur J. S. Theunissen, hierin ge steund door een buitenlandschen des kundige, voorloopige plannen uitge werkt. De aanleg van een nieuw net, in gericht op 2000 aansluitingen, met de mogelijkheid dat aantal van 2000 tot 6000 jte doen aangroeien, zonder wijziging van het systeem, zal eene uitgaat van f750.000 vorderen. Er bestaat, volgens B. en W., geen ge vaar, dat de renten van het aanleg- kapitaal niet ruimschoots worden gedekt, ook wanneer tot eene verla ging van abonnementsprijs mocht worden besloten, iets, wat uit den aard der zaak, echter niet dan gelei delijk behoort te geschieden. Voorloopig vragen B. en W. tot den aanleg van een gemeentelijk te- De Amsterdanlaöhe schutterij op de vluoüV Eenige jafdeelingerx «der schutterij, zoo verhaalt het Centrum, zouden Dinsdag haar zomejroefeningen houden op het terrein »,an de Nassaukade bij de Kmkerstaaat. Zóo was bepaald en zóo was gelast door de schutterlijke autoriteiten. Er was evenwel niet op gerekend, dat de straatjeugd zoo iets wel eens niet zou kunnen toestaan. En dat is onzen dapperen opgebroken. Waar de legioenen vandaan kwa men, is moeilijk te zeggen, maar er kwam een stroom van knapen en meisjes opdagen, die joelend en schreeuwend te kennen gaven, dat zij zoo al niet tegen de schutterij dan toch tegen haar exercitiëa daar ter plaatse gekant waren. Wij konden op een alstand niet zien, of soms de schutters de eersten waren, die tot feitelijkheden overgingen, dan wel of zij het relletje aanmoedigden. Kennende het goedmoedig en wei nig offensief karakter bij dezen tak van weerbaarheid, zijn wij allicht ge- neigd het eerste niet te gelooven. In ieder geval, wat wij zagen was vreeselijk. Op een gegeven oogenblik toch daalde een hagelbui van steenen en aardkluiten in zoo gr ote massa uit het leger der woedende jeugd op de landsverdedigers neer en hief de „hoop der toekomst" zulk een oor- verdoovend krijgsgeschreeuw aan, dat standhondea; der aangetreden schut ters niet %meer mogelijk was, zoodat zij onder den luiden zegezang der overwinnaars het hazenpad kozen. Waar zij verder de zomeroefeningen hebben gehouden, is ons onbekend. De overwinnaars verstrooiden zich bij de nadering van één diender l Cordang. ,jM Het ia thans zeker, dat de heer M. Gerdang te Maastricht, deel zal ne men in de amateurs-afdeeling van den wedstrijd Bordeaux-Parijs, die in de maand Mei zal plaats hebben. De heer Rudeaux, te Parijs, de directeur der Fransche Whit worth branche, zal voor zijn gangmaking en voeding langs den geheelen weg zorg dragen. Cordang zal o. a. moeten rijden tegen A. Chase en Wridgway, de be kende Engelsche lange-afstands-rij ders, die reeds eenigen tyd van te voren naar Frankrijk gaan, om zich op den weg aldaar te oefenen. Te Yenloo is de sympathie voor den kranigen Lïmburgschen wielren ner zeer groot. Onder de sportslui zijn reeds verschillende flesschen Cham pagne op hem verwed. Er is o. gewed, dat Cordang drie kwartier uur minder over den weg zal doen dan een der andere rijders, de professionals niet buitengesloten. raniï "dn ^értolkte de droef heid van Regentes en regeering. De gemeente-administratie te Sliedrecht. Woensdag is de le ambtenaar ter secretarie, de heer F. W. van der Salm, die door B. en W. was geschorst, uit zijn ambt ontslagen. Woensdag is door schipper Groen van de „Sch. 183" te Seheveningen aangebracht een lijk, dat blijkbaar afkomstig is van de equipage van de „Elbe." Het lijk is naar de Alge meen© Begraafplaats vervoerd. lephoonnet eensr teneinde de mees gen onmiddellijk het geval dat a gedane aanbod/ overneming vat? door de telephc t van f500.000, jodige bestellin- unnen doen voor oor de gemeente f200.000, voor de jt bestaande net, maatschappij niet mocht worden aau„enomen. In dat geval toch zal de gemeente den aanleg van een zelfstandig net onmiddellijk moeten ter hand nemen, en aan de Telephoon-maatschappij tot wederopzegging kunnen vergun nen de exploitatie van haar net te blijven voortzetten. Deze opzegging zal dan geschieden tegen het tijdstip, dat het stedelijk net in exploitatie kan worden gebracht. Tot directeur van den gemeente lijken telephoondienst wenschen B en W. te benoemen den adjunct ingenieur Theunissen op een jaarwed de van f4000. Naar ons wordt bericht zullen de inschrijvingen op de premieleening der wereldtentoonstelling ten volle worden toegewezen. De premie-obli- gatiën zullen derhalve den 20sten dezer aan de kantoren van inschrij ving verkrijgbaar zijn. 22 Eigen Haard gaat met 1 Juli over, aan eeue Naamlooze Vennootschap waarvan dr. E. Pijzei en de heer K. A. van der Weide directeuren zullen zijn. De redactie blijft, als tot dusver, bestaan uit de h.h. Jo. de Vries, dr. E. D. Pijzei, dr. E. van der Ven en E. S. Witkamp. Het blad wordt te Amsterdam uitbegeven. De heer W. van Korlaar, directeur van den Tivoli-Scbouwburg te Rot terdam, heeft de benoeming aanvaard van directeur-administrateur der ver- eeniging „Het Nederlandscb Tooneel' te Amsterdam, ter vervanging van den heer Van Kesteren, die, gelijk men zich herinnert, op zijn verzoek met 1 Mei van zijnetaak ontheven wordt. Proces „Elbe—Crathie". Woensdag ochtend refereerde ge daagde zich op de handelsrol der rechtbank te Rotterdam aan het oor deel der rechtbank ten opzichte van het door eischeres aangeboden ge tuigenverhoor. Hierop vroeg mr. Zaaijer, namens mr. E. E. van Raalte, acht dagen continuatie, waar in mr. Th. Reepmaker, namens mr. W. M. Reepmaker, consenteerde. De rechtbank bepaalde de verdere be handeling op a. s. Woensdag. De belgische wet op het gemeente lij kiesrecht is nu een feit. Met 56 tegen 18 stemmen heeft de Senaat die vastgesteld, zooals de Kamer haar had aangenomen. Dertien ont hielden zich van stemming. De president der fransche republiek heeft de benoeming geteekend van Bihour, gezant te Lissabon, tot vervanging van Legrand te 's Graven- hage. Tot voorzitter van het engelsche Lagerhuis is de ministerieele caudi- daat Guily met de zeer geringe meerderheid van 11 stemmen geko zen. Daarop is het Lagerhuis tot dezer uiteengegaan. Volgens bericht uit Simla ontlokt de Brit8che Tjitral-expeditie allerlei aanbiedingen van hulp van den kant van inlandsche vorsten. De Indische Regeering boodschapte telkens dat zij die desnoods benutten zal. De „Ti mes" vernam uit Simla dat Oemra Khan's ontruiming van Tjitral zich bevestigt. Hij schijnt zijne bootdmacht in den omtrek der Panjkora-rivier te concentreeren. Volgens bericht uit Buenos-Ayres ontstond er eene verrassende nieuwe vertraging in Jabez Ba.four's vertrek. Het stoomschip „Tartar Prince", waarop de gevangene zich bevindt, werd door laag water verhinderd naar Engeland te stoomen. Hiervan profiteerde de rechtsoverheid teSalta tot eene poging om Balfour weder te bemachtigen. Twee harer agenten begaven zich op de „Tartar Prince" en ei-chten Balfour op. De Eugelsche detectives weigerden, waarop de eerstgenoemden dreigden op de „Tar tar Prinoe,, embaro te leggen. De Britsche consul en de regeering wer den geappelleerd tot vereffening van deze nieuwe moeilijkheid. De opening van het Noord- Oostzeekanaal. Over de toebereidselen tot de fees ten bij de opening van het Noord- Oostzeekanaal geeft de „Post" de vol gende bijzonderheden. De eskaders en de enkele oorlogs schepen der vreemde natiën zullen in een dubbele rij in de Kieler haven komen te liggen aan ankerboeien, die men nu reeds bezig is te leggen. Een enkele rij ware gewenschter, doch daartoe is de lengte der haven (on- gev. 10 KM.) niet voldoende. De dubbele rij biedt bovendien het voor deel, dat de proviandeering enz. ge makkelijker gaat nu geen der schepen op grooten afstand van de stad ligt. De Duitsche oorlogsvaartuigen moe ten zich vooruit van proviand voor zien, opdat men ten betreffenden dage alleen voor de vreemde schepen heb be te zorgen. Een correspondent van het „Berl, Tagebl." schrijtt uit Kiel, dat de kei zer twijfel heelt uitgesproken aan gaande de mogelijkheid van behoor lijke proviandeering van zooveel vreemde bezoekers en vreemde sche pen, wier aantal over de honderd be dragen zal. Deze twijfel schijnt e:-h ter ongegrond, vooral nu de toebe reidselen voor de ontvangst reeds begonnen zijn. Er is een comité vormd, dat zorgen zal voor de behoor lijke inkwartiering aller gasten. Het oude kruiser-fregat „Prins Adalbert", dat thans als drijvende kazerne dienst doet, zal voor de buitenlandsche offi cieren tot eetzaal worden ingericht. Ofschoon het eerst ontkend werd, staat nu toch vast, dat ook Dene marken aan het openingsfeest mee zal doen en zelfs met een vrij groot eskader onder admiraal Bruun. De koning van Wurtembergzal bij de opening tegenwoordig zijn. gezonden had. Na eenige weken werd Von Kotze uit het voorarrest vrijge laten, doch met het vonnis werd maanden lang gedraald. Daarop moest toen weer de keizerlijke goedkeuring worden gevraagd. Nu eindelijk, Dins dag middag, is aan Kotze bericht, dat hij vrijgesproken is en de sluier die deze zeer geheimzinnige schan daalhistorie bedekt, blijft voorloopig onopgelicht. Het vergaan der „Itema Regenta". Het vergaan van de „Reina Re- genta" ontvangt tbans zijn stelligste bevestiging. Er is te Kiva de Sella een üesch aangespoeld, een papier inhoudende, waarop met potlood ge schreven staat„10 Maart, 9 uur 's avonds zonder hoop op redding, 12 mijlen van Aceitunas". Geteekend door den tweeden officier van het schip. De ministerraad heeft nu besloten het verlies van den kruiser officieel aan te kondigen. De gezinnen der slachtoffers ontvangen onderstand. De staatscourant verscheen met een rouw- De koningin van Italië is een harts tochtelijke verzamelaarster van schoenen. In hare verzameling vindt men de schoenen van Maria Stuart, die zij droeg op haren gang naar het schavot, de schoenen van Jeanne d'Arc, de schoenen van Marie Antoi nette, een paar pantoffels van Ninon de Lenclos, een schoen van koningin Louise van Pruisen, enz. Bovendien bevat hare verzameling monsters van alle soorten vrouwelijk schoeisel van alie natiën der wereld. Een eereplaats echter nemen 2 paar kinderschoenen inde eerste gebreide zijden schoen tjes, die Victor Emanuel ;gedragen heeft, en de leeren schoentjes, waarin hij 't eerst het loopen heeft geleerd. Deze beide paren zijn de eenige „man nelijke" schoenen van de heele verza meling. Onlangs werden aan het spoorweg station Jarotschin drie personen uit een trein gezet, omdat zij niet in staat waren tot bijbetaling over zekeren afstand van den weg, dien zij hadden afgelegd. De stationschef bracht over T geval een rapport aan zijn bestuur uit, dat het volgende bevat jToen ze op het bureau werden gebracht, zeiden de mannen artisten te zijn en toen we heel ongeloovig opkeken, gooiden zij hun bovenklee- ding uit en vertoonden zich in tricot- Een hunner pakte een kan toorstempel beet, slikte het voorwerp in, en haalde het, in den vorm van een vouwbeen, uit den buik van nom- mer twee, de derde artist rolde zich in elkander en bootste een stekelvar ken na. De heeren warenKarei Steger, caoutchoucman, Frans Rö3ter, ijzer vreter, en Jozef Schulz, slangen- mensch. Er was geen kwestie van bijbetalen en ik zag wel in, dat het niet veel geven zou, om verdere maat regelen te nemen. Daar ik bovendien vreesde, dat de talentvolle mannen nog meer kantoorbenoodigdheden zon den opslikken, hield ik eene collecte in hun voordeel en stuurde ze met trein vijftien naar Stockerau." Russisch bijgeloof. In Odessa heerscht groote opge wondenheid over de voorspelling van pater Iwan Sergieff uit Kroonstad, dat Odessa op den derden Paasehdag vergaan zal. Vele duizenden inwoners verlaten de stad en vluchten naar de dorpen in den omtrek om de nade rende ramp te ontgaan. Zelfs onder het ontwikkelde en beschaafde deel der bevolking worden toebereidselen gemaakt om voor eenigen tijd de stad te verlaten een bewijs dat het bijgeloof niet alleen onder de lagere klassen in Rusland wordt gevonden. Maar het verspreiden van dit dwaze gerucht heeft nog een ander en grooter gevaar, vooral in een stad met een zoo groote Joodsche bevolking als Odessa. Reeds wordt beweerd, dat het lot, door pater Iwan voorzegd, over de stad komen zal als een gevolg van de aanwezigheid der Israëlieten* En het is best mogelijk dat de Paasch- dagen in Odessa een hernieuwing der Jodenvervolgingen van 1882 zullec te aanschouwen geven. Op den lsten April heeft men in versoheiden plaatsen van Duitschland eikenboompjes geplant als herinnering aan den tachtigsten verjaardag van Bismarck. Sommige Duitschers drijven hun haat tegen den grooten kanselier zoo ver, dat deze boompjes hun „een doorn in 't oog zijn". Te Eiserfeid en te Dinslaken zijn zij moedwillig be schadigd en te Witten is in den nacht van Zondag op Maandag de herinneringsboom geheel verdwenen. De zaak Kotze. Ongeveer 10 maanden geledenwerd te Berlijn de keizerlijke ceremonie meester Von Kotze op bevel des keizers gevangen genomen en begon tegen hem, voor de militaire rechtbank, een proces, wijl zware verdenking op hem rustte, dat hij anonieme, zeer obscene smaadbrieven aan verschillende per- 'sonen, tot den hofkring behoorende, Een dwaze ijdelheid van een beschonken man om ais een rijkaard te worden beschouwd, had hem hiertoe gebracht 1 Het was een vreeselijke slag voor het begin, maar na wat brandewijn met soda met majoor Saverley te hebben gedron ken, en te hebben vernomen wie er alzoo door hetzelfde paard geheel geruïneerd waren, schonk de gedachte, dat hg tenminste in staat was om te betalen, hem troost. Hij kon zelfs nog met zijn vriend over de gebeurtenis lachen. Er was een „duiker", die kort geleden lid van de club geworden en een lokaas was voor de roofvogels. Naar de verhalen over de roekelooze verspilling van zijn testament van den jongen man luisterde King met zeer veel belangstelling. „Wanneer je na het diner maar beter te spreken waart," reide de majoor vertrouwelijk, „dan zou jij, betrekkelijk een vreemdeling, nog genoegen van den knaap kunnen beleven. Hij komt altijd vroeg, voor de anderen er zijn." Richard King wiet wat dit te beteekenen had en kreeg eene voldoende beschrijving van den jongen man om hem te kunnen opsporen. „Ik zal eens zien, wat ik vanavond met hem kan begin nen," zeide hij. „Ik moet nn weg want ik heb een afspraak met mijn notaris, maar ik kom hier dineeren. Heb je van avond nog wat anderB te doen?" „Helaas ja, maar ongeveer elf uur kom ik hier eens kijken. Wanneer je voorzichtig bent kan die jonge man je heel wat opleveren misschien," voegde hij er bij, „krijg je je ver lies op het paard vergoed? Maar mijn waarde vriend, blijf heldor van hoofd zoolang je hier bent." De oorlog tusschen China en Japan. Naar de Times nit Kobi verneemt, blijken de Japansche staatslieden oprechtelij k vrede te begeeren; doch de oorlogspartij werkt tegen en de Japanache pers veroordeelt bijna een stemmig eene oogenblikkelijke vrede sluiting, terwijl sommige invloedrijke bladen de bezetting van Peking en de verovering van Znid-China verlangen. De Times verneemt uit Tientsin dat de Japanners den Britsohen stoomer Jikang nabij Takoe opbrachten. Het stoomschip vervoerde 220,000 kar doezen, te Sjanghai ingescheept door eene Duitsche firma als bamboe en Btaal. De „Daily News" verneemt nit Weenen, dat, volgens berichten uit Tokio, Japansche officieren sinds ruimen tijd in Korea bezig zijn de bergpassen aan de Russische grenzen te versterken. Ook zouden zij in het Het was een goede raad, maar, zooals Richard King meende, overbodig; natuurlijk zou hij zijn hoofd helder houden. Wan neer hij in staat was om dien jongen dwaas zooveel armer te maken als Saverley aangaf, dan zou hij niet genoodzaakt zijn zijne schulden te betalen met Agnes Kings geld, want hem bleef geen andere manier over dan om het te doen. Hij maakte het onderhoud met Rintoul zoo kort mogelijk, en bezocht hierna zijn bankier om de cheque voor Agnes Kings erfenis af te geven en terzelfder tijd een voldoende som op te nemen met het oog op zijne plannen van dien avond. „Ik moest eerst wat verliezen om hem aan te moedigen," overwoog hij bij zichzelf. „Elf duizend I Zoolang ik leef wed ik nooit meer op een paard." Na in de club te hebben gedineerd begaf King zich met opgezet gelaat en eenigszins onzekeren gang naar boven naar de biljartkamer. Tegen de wanden Btonden speeltafels en o. a. een in den hoek van een koepelvormig uitbouwsel. In het vertrek bevond zich alleen een jonge man met een af- stootend uiterlijk en een gelaat, dat eene ongeregelde levens wijze aantoonde; hij droeg versoheidene juweelen. King her kende hem onmiddellijk aan Saverley's beschrijving, en hij merkte op, dat de ionge man ook gedronken had. Hij glim lachte bij de gedachte, dat zijn eigen kalmer brein zeer in zijn voordeel zou zijn. „Zullen wij een flesch wijn drinken opperde King nadat zij een paar minuten zich met elkaar hadden onderhouden. Zij namen plaats in den hoek om een uurtje met een kaart spelletje door te brengen. De ander stemde onmiddellijk toe en nu nam het spel een aanvang, waarvan Richard King het resultaat eerst den volgenden morgen te weten kwam. HOOFDSTUK VI. Vertrouwen. Het was tien uur toen Richard ontwaakte met een woe dende hoofdpijn en een brandende keel, de zekere gevolgen van een drinkgelag. De lichamelijke ellende van zijn toestand was niet het ernstigst; hij herinnerde zich niet hoe hij in zijn hotel was teruggekeerd en zich ter ruste had begeven; had geen herinnering van het uur van zijn vertrek of van de uren, die er aan waren voorafgegaan: zijne herinnering aan het gebeurde van den nacht was inderdaad geheel verdwe nen. Het was tevergeefs, dat hij zijne indrukken trachtte te ontwarren; zijn hoofd klopte en zijn keel brandde, en van hetgeen er gebeurd was nadat hij zi«h met den jongen man in het leege vertrek had neergezet, kon hij zich niets meer herinneren. Hij sleepte zich uit bed, strekte eene bevende hand uit naar de bel en belde. Een minuut daarna werd dit door een kloppen op de deur beantwoord. Hg opende deze en zag een kellner in de gang staan. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2