MllSTlBIlT MiiTiiïr Sport en Wedstrijden. Politiek OverzicM. GEMENGD NIEUWS. Afloop dar veiling Biix'gerirjs.0 Bland, advertkntiën. A in zuiver Amsterdamseh naar het hoofd werdt geslingerdwoorden, waarvan ge zelfs het bestaan niet ver moedt en waarvan debeteekenis ten eenenmale onbegrijpelijk is? Doch laat ons, sprekende over wat Am Bterdamseh is een oogenblik stilstaan bij „the topic of the day", de Ten toonstelling, die door de energie van comité en bouwmeester belooft er eene te worden, zooals Amsterdam die nooit tevoren zag. Wel hadden wij hier in '88 een tentoonstelling-, ie genoemd mocht worden en in '87 de bekende voedingstentoonstflling met haar 17de eeuwsch marktplein, doch wanneer men de toebereidselen voor de Wereldtentoonstelling van het Hotel- en Reiswezen, dan ziet men reeds uit de massa's hout, stee- nen en ijzer, die langzamerhand vorm beginnen aan te nemen, dat deze wereldkennis alle vorigen zal over- trefien. Het is weliswaar zeer opti mistisch te gelooven, dat zij op tijd gereed zal zijn, doch noem mij éen tentoonstelling waar dit het geval waste laat gereed komen schijnt er nu eenmaal zoo bij te behooren. Tuch meet men die mannen be wonderen, die in zóo korten tijd een dergelijke tentoonstelling hebben we ten te organiseeren en moeiten noch kosten hebben gespaard om haar in alle opzichten te doen slagen. Vooral Oud-Holland, de „clou" der tentoonstelling is mooi, de éene helft is nu geheel gereed en wanneer men al die antieke geveltjes ziet met het Rijksmuseum als achtergrond, dan waant men zich werkelijk niet in Amsterdam op de barre museum terreinen. Waarschijnlijk zal de ope ning thans wei weder verdaagd wor den, daar zooals wij Vrijdag meldden, een gedeelte van het hoofdgebouw is ingestort en er een werkstaking onder de timmerlieden der tentoonstelling is uitgebroken, (zooeven vernemen wij, dat het Comité hunne eischen heeft in gewilligd, zoodat zij vanmorgen weder aan het werk zijn gegaan) doch mocht dit het geval zijn, dan zal men inde overige maanden gelegenheid temeer hebben om [alles te zien, wat er ge boden zal worden. Nog steeds duurt de werkstaking der meubelmakersgezelien voort ea ziet men hen dagelijks lan^s 's Hee- ren straten wandelen; wanneen geen der beide partijen van toegeven wil weten, kan zij nog lang aanhouden. In de houding der werkstakers heeft vooral éen zaak mij onaangenaam getroffen, dat is de mededeeling van Breynen, den leider der werkstaking, dat een patroon voor twee buffetten 11100.rnaaki, waar hij per stuk f 60.voor werkloonen betaalt. A prime abord maakt dit den indruk, als zoude die patroon daaraan f 980. verdienen, maar gaat eens na, wat daarvan nog af moet aan hout, spie gels, sloten, magazijnen en fabriek en dan heeft de patroon nog risico, die toch den werkman geheel onbekend ie, neen aan die buffetten werd heel wat minder verdiend, en wanneer de kooper eenmaal die buffetten heeft, bestelt hij voorloopig, misschien in het geheel geen andere meer. Buiten dien sirekt het bekendmaken van die prijzen niet om de symphatie van de burgerij voor de staking, zoo die bestaat, te verhoogen, of om de pa troons voor toegeven te stemmen. Echter genoeg over deze staking, die met alle andere, die wij dezen winter hebben beleefd, heeft bewezen, dat een verhuoging der luonen gewenscht is, hetgeen o. i, een gevolg is van de verhoogde levensstandaard, die voor een gedeelte toch ook wordt veroor zaakt door den lust om vaak meer te willen schijnen dan men is. Jammer is het, dat men in Oud- Hoiland, niet alles Oud-Hollandsch heeft ingerichtverbeeldt U men zal het verlichten metKindermann's Gasgloeilicht, het nieuwste van het nieuwe en al zal men ook door de oude huisjes en kleederdrachten zich overdag verplaatst meenen te zien in een 16de-eeuwsch stadje, 's avonds zal alle illusie verdwenen zijn, als men b.v. „den waerd en zijn wijf" bezig zal zien de dorstigen met echte Friesche boerenjongens te laven, on der het licht van het bekende brooze kousje, dat zooveel gemoederen in beweging heeft gebracht. B. A. B. Prof. Veth. f Uit Arnhem komt het bericht van het overlijden van den oud-hooglee- raar P. J. Veth. Te Wormer is op Vrijdag jl. een pasgeboren kind onder verdachte omstandigheden gestorven en op den daarop volgenden dag is het lijkje in tegenwoordigheid van den heer Mr. van Outeren, substituut-oificier van Justitie alhier gerechtelijk geschouwd door dr. Donath uit Wormerveer en dr. de Booij uit Wormer. Vrijdag ia bij eene vertimmering aan het hotel „Jorna", bij Doeum, tengevolge der minder solide - een». structie van den steiger, deze inge stort, met het gevolg dat twee werk lieden ernstig zijn verwond. Soc. Dem. Arbeiderspartij in Nederland. Deze partij maakte gebruik van de Paaschdagen door te Deventer in café „Bellevue" een congres te hou den. Dit werd geleid door den heer W. P. G. Helsdingen, voorzitter der partij. Uit de mededeelingen van den se cretaris bleek, dat de partij op het oogenblik 700 leden telt. Het eerst op deze door vertegen woordigers van 14 afd. bezochte ver gadering kwam het ontwerp der al- gemeene beginselen van het pro gramma ter sprake. Door den heer mr. P. J. Troelstra werden de discusiën ingeleid. Met algemeene stemmen werd ten slotte het gehsele program aangeno men. Hierna werd de volgende motie goedgekeurd. „Het congres der Soc. Dem. Ar- beiderfpartij in Nederland, overtuigd, dat de internationale le-Mei-bewe- ging in de eerste plaats ten doel heeft te propageren voor den wettelijk vastgestelden 8-urigen arbeidsdag besluit, voor zoover door haar zelve geen betooging wordt op touw gezet, hare medewerking tenminste alleen te verleenen aan die betoogingen, welke uitdrukkelijk gelden de agitatie voor den 8-urigen arbeidsdag." De ontwerp-statuten van de partij werden vervolgens aangenomen. Utrecht werd. aangewezen om uit en door haar afdeeling het Dagelij ksch Bestuur te kiezen. Voor de overige 4 bestuursplaatsen werden door het congres benoemd: W. H. Vliegen van Maastricht, W. P. G. Helsdingen van Rotterdam, Jos. Loopuit van Amsterdam en L. Zandstra van Leeuwarden. Ook zal te Utrecht het volgende congres worden gehouden. Het oon- gres jwas verder gewijd aan de be handeling van voorstellen der afffee- lingen. Alg. Ned Werklieden-Ver bond Dit verbond heeft gedurende de Paaschdagen zijn jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer B. H. Heldt, in „d'Geelvinck" te Amster dam. Er waren 26 afdeelingen vertegen woordigd. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal afdeelingen in 1894 met 3 is geklommen en thans 34 bedraagt. Naar aanleiding van twee voorstel len der afd. Hindeloopen en Rotterdam betreffende het woningvraagstuk werd op voorstel van den voorzitter aan genomen het woningvraagstuk aan de orde te houden om ter gelegener tijd een stem uit het Verbond te doen opgaan en tevens eene af keuring over Hindeloopens gemeentebestuur uit te spreken, dat een 20-tal onbewoonbaar verklaarde huizen niet heeft doen ontruimen. Met 36 tegen 3 stemmen werd de wenachelijkheid uitgesproken tot af schaffing van arbeid door gehuwde vrouwen in fabrieken. Zonaer discussie werd aangenomen het voorstel Leiden, om bij de regee ring aan te dringen tot het instellen van Kamers van arbeid, geregeld door den Staat. Het vraagstuk der landnationalisa tie werd den eersten dag nog behan deld en de discussie daarover Maan dagmorgen voortgezet. Met 24 tegen 8 stemmen werd ten s.otte de vol gende motie aangenomen „Het regelmatig brengenjvan grond uit de handen van particulieren in 't bezit van de gemeenschap kan een algemeen belang genoemd worden, omdat de verhooging der grondwaarde dan niet ten goede komt aaa enkelen, doch aan allen en omdat dan veel meer de vruchten van eigen arbeid aan den wettigen eigenaar zuilen ko men. Op de vraagWat kan het Ver- tand doen voor den dienstbaren kinderarbeid beneden de 14 jaar op het platteland sprak zich de vergade - ring als volgt uit le voor leerplicht tot 14 jaar, 2e voor uitbreiding der arbeidswet (wet- Van Houten) ook op veldarbeid van kinderen en 3e het verbod van dienst arbeid van kinderen uit te breiden tot 14 jaar. Met algemeene stemmen werd be sloten bij de regeering aan te dringen op progressieve belasting. De verga- derinc sloot zich aan bij een protest van Uithuizen tegen graanrechten. Besloten werd nog met 34 tegen 4 stemmen het Centraal Bestuur te machtigen, te gelegener tijd met de besturen van verschillende democra tische vereenigingen te overleggen, wat in zake kiesrechtuitbreiding ge daan kon worden, bv. door het op zette* van eene algemeeme beweging voor kiearoehtuitbreiding. De heer De Ret bedankte naar aanleiding hiervan als lid van het Centraal Bestuur. In zijn plaats werd tot bestuurslid gekozen met 23 van de 43 stemmen de heer Jansiaa van Leeuwarden, die de benoeming aannam. De voorz. bracht den afgetreden vice-voorzitter hulde voor 't geen hij voor 't verbond had gedaan. In de ochtendzitting werden nog als bestuursleden herkozen deheeren B. H. Hledt, D. Nanning, H. Hey- denrijk, J. Kok en P. Plakké. Men meldt uit Saxmundham: De voetbalwedstrijd van „Sparta" tegen „Saxmundham bego* Zondag middag om halfvier en eindigde in een nederlaag van „Sparta" met 0 tegen 3 goals. De strijdende partijen vereenigden zich daarna aan een diner in het Bell Hotel. Men meldt uit Felixstowe dat Maan dag het Spartaansche voetbal-elftal den wedstrijd tegen de home-team verloor met 0 tegen 1 goal. Internationale Kondenten- toonetelling. Het programma is verschenen van de zevende groote internationale Hon dententoonstelling, die van 31 Mei tot 3 Juni in het „Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam gehouden zal worden. Er zijn 400 klassen, waarvoor bijna evenveel prijzen zijn beschikbaar ge steld. Voorts heeft cie regelings-ccm- missie ruim 100 eereprijzen lot haar beschikking. Door H. M. de Koningin-Regentes zijn twee groote bronzen medailles uitgeloofd, een met de beeltenis van H. M. de koningin en een met Hare beeltenis, ten behoeve van den grooten kolf wedstrijd, die in Sept. te Koog a/d Zaan gehouden wordt. De fransche Kamer heeft Zaterdag met 411 tegen 96 stemmen de staate- begrooting aangenomen, na zich te hebben vereenigd met de door den Senaat vastgestelde cijfers. Tot den 14den Mei is ze daarna uiteenge gaan. Betreffende den vrede tusschen China en Japan wordt nog gemeld, dat de Japansche regeering den Chi- neeschen gemachtigde Li- iïung-Chang een ultimatum heeft gesteld. Daarin verlangde Japan, dat de Chineesche gemachtigde binnen twee dagen moet verklaren, of hij al dan niet de vredes voorwaarden, die hem gesteld waren, wilde aannemen. Naar men beweert, had Japan een groot gedeelte .zijner eischen laten vallen, zoo o. a. was de oorlogsschat ting verminderd tot 100.000.000 yen, terwijl Japan zich met den afstand van het voorgebergte Liang-Tong zou tevreden stellen.' Deze mededeeling is niet onwaar schijnlijk, want de Chineezen zijn altijd gewoon hun onderhandelingen zoolang mogelijk te rekken. Vandaar dat de Japanners, die, gelijk zij in den oorlog voldoende toonden, voort varender zijn, op deze wijze een einde maakten aan de onderhandelingen, nadat zij hun uiterste concessies had den gedaan. Officieel schijnt echter de vrede nog niet gesloten te zijn. Het bericht, dat de vrede reeds ge sloten zou zijn, stond vermeld in een particulier telegram, dat te Shanghai was ontvangen van een chineesch ambt-naar te Hirosjima. (Reeds door ons Zondag per bulletin gemeld). Omtrent den opstand op Cuba wordt nog gemeld, dat een bende van Maceo is verslagen. Twee zijner generaals sneuvelden en 3 officieren werden gevangen genomen. Generaal E^trado heeft zich onderworpen. Door Gomez en Marti wordt op Haïti eene nieuwe expeditie naar Cuba voorbe reid Volgens de berichten uit Chitral zal Umra Khan den Engelschen niet veel moeiie meer geven. Zijn volk is onwil lig om te vechten, zijn aanhangers zijn slecht gewapend en tot een klein aantal geslonken, terwijl hij van de naburige stammen geen hulp heeft te wachten. Naar men zegt, trekt Umra Khan op de Afghanische grens terug. Er is een brief van hem aan den Emir van Afghanistan onder schept, waarin hy om bijstand vraagt en zoo noodig een schuilplaats in Afghanistan. Nader is gebleken, dat Umra Khan onschuldig is aan het verraad, waar door de officieren Fowler en Edwards in zijne banden vielenalleen zijn bondgenoot Sher Alzul is er verant woordelijk voor. Een inlandsche sappeur, die als fakir vermomd uit het kamp van Umra Khan wist te ontsnappen, verzekert dat dr. Robertson ruimschoots van levensmiddelen is voorzien en dat hij het fort zal kunnen houden totdat hij ontzet wordt Daar te Simla geen berichten van verdere gevechten zijn ontvangen, ver moedt men dat Umra Khan met gene raal Low onderhandelt over zijne on derwerping. Zijn bolwerk Miankalai zou reeds door de Engelsche troepen zijn bezet, De generaal rapporteert dat de gezondheid der troepen uitstekend is, uitgezonderd eenige gevallen van sneeuwblindheid en bevrortn lede maten. Nader wordt gemeld, dat de en- gelsche troepen een klein échec heb ben geleden. Toen een detachement, onder bevel van kolonel Battye, de rivier Pan- kora wilde overtrekken, werden de Engelschen door eene talrijke bende Chitrali's aangevallen. Het detache ment moest toen terugtrekken. De terugtocht geschiedde in goede orde maar de kolonel sneuvelde met drie soldaten, terwijl nogaeht ande ren gewond werden. Oemra Chan schijnt meer en meer door zijne aanhangers te worden ver laten. De zaak-Kotze. De opper-ceremoniemeester Von Kotze te Berlijn, wiens vrijspraak be kend is, heeft Zaterdag een aanvang gemaakt met de duels, tot welke hij de personen, die hem belasterden, uitdaagde. Zaterdag duelleerde Von Kotze met den heer Reiechacb, op het pistool. Von Kotze werd in de dij ge troffen en vervoerd naar de kliniek van prof. Von Bergmann. De toestand van den heer Von Kotze is niet gevaarlijk. Een stoomboot verbrand. Zondag is in de haven van Havre de stoomboot Aheve, bestemd voor Blaye en geladen met 1800 vaten petroleum, verbrand. De brand ont stond in de machine-kamer. Aan blusschen viel niet te denken, zoodat het geheele vaartuig vernield is. TELEGRAMMEN LONDEN, 16 April. (Reuter). Aan de Times wordt uit Shanghai geseind De schoonzoon van Li-Hung-Chang zond telegraphisch bericht dat de vrede heden geteekend is. De voor waarden omvattende onafhankelijk heid van KoreaJapan houdt de veroverde plaatsen en het gebied ten oosten van de rivier Wiao (Liao- Ho bezet. Het eiland Formosa wordt voor altijd aan Japan afgestaan. De oorlogsschatting is op honderd mil- lioen dollars vastgesteld. Bovendien is tusschen China en Japan een offensief en defensief verbond geslo ten. gehouden in „de Gouden Leeuwop Zaterdag 13 April 1895. 1. Een Woonhuis en Stalling aan de Spaarnwouderstraat en aan het Spaarne. 2. Een Pakhuis, Spaarnwouder straat 20. 3. De Stoom bierbrouwerij genaamd „De Witte Raaf", Spaarnwouder straat 14. De perceelen 1, 2 en 3 gecombi neerd. J. v. d. Berg f47,495. 4. Een Pakhuis en Erf, Spaarn wouderstraat 22. S. Veithuijzeu f 4000. Bevallen: 12 April. M. Gaar keukenKeizer d. 13. D. Winkel de Vries d. 14. C. v. Bruggede Lang z. M. C. de Vosv. Buuren z. H. J. ZitmanBuurman d. C. Wolken v. d. Spek z. J. van LeeuwenNirn- wegen z. Tn. W. Prinsv. d. Spek d. L. de Clercq's Jacob d. 15. M. Aiders Woestenburg a. L. Hoogeveen Meijer z. M. A. v. d. HorstSteffens d. P. DijkKuibrechtse d. M. Th. Suu- rendonkVoortman d. W. Verheul Tijsseu d. 16. J.M. StuffersDijkman z. Overleden: 12 April J. H. Ver meer 8 m. z Tulpenstraat. P. A. Gude 15 d. d. Lakenstraat. 13. H. J. Wesse- ling 7m.z. Amsterd.str. 14.L. J.Kessens 38 j. Doelstraat J. E. de Boer 4 j. d. Wagenweg. E. BeuxersGeers 42 j. Schache straat. E. A. E. Wagner 59 j. Raaks. C. H. A. v. Grieken 4. na. Wagenweg. C. H. H. de Liefde 13 m. Oranjeboomstr.16. I. J. Drukker 72 j. Sai edestraat. itoomvaariSarichtsn. Het stoomschip Soembing, van Java naar Rotterdam, pass. 14 April Oues- sant en werd hedenochtend te Rot terdam verwacht. Het stoomschip Salakvan Java naar Rotterdam, vertrok 15 April y. Port-Said. Het stoomschip Utrechtvan Rot terdam naar Java, arriv. 14 April te Southampton. Het stoomschip Jam, van Amst. naar Batavia, vei trok 13 April ra* Sue*. Het stoomschip Prinses Amalia, v. Amst. naar Batavia, pass. 14 April Gibraltar^ Het stoomschip Prins van Oranje arriveerde 15 April van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., vertr. 13 April van New- york naar Rotterdam. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., arriv. 14 April van Rot terdam te Newyork. Het stoomecüip Edamvan de N. A. S. M., arriv. 14 April van Amst. te Newyork. MARK TNIEUWS- Haarlem, 16 April 1895. Aardappelen- en Botermarkt. aaigeY. YeiiocM laagstekoogs.pr. Boter 96 Kg. 81 Kg. f 1,f 1,10 Biggen 107 st. 89 st. f'4,f 6, Schramm. 76 st. 76 st. f8,f16, Aardapp. 47 H.L. 31 HL. f 4.f5. Appelen 54 H.L. 43 H.L. 4.7. Peren 17 H.L. 12 H.L. 3.— 4.— Graan- en Zaadmark t. Roode tarwe f0.a f,0 Witte tarwe 1 5,25 a 4.80, Rogge f 0.a 10, Haver f3,a f2,60, Gerst f0,a 0,Groene erwten f0,aO,Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f0,a 0, -— Duivenboonen f0,a 0.Blauw maanzaad f0,a 0, Bruin mosterdzaad f af Koolzaad f 0,Karweizaad f0.a 0. Bruine boonen f0.a f0.Ka nariezaad f 0.per 50 kilogr. Te 's Gravenhage is Zondag plotseling overleden, Mevrouw ÏÏEGENS, geboren DE KANTER, veelgeliefde Zuster en Schoon zuster van Mr. H. Ph. de KANTER en R. de KANTER— Rutgees v. d. Loeff. Mevrouw de Wed. |de KANTER—Tak. Haarlem16 April 1895. Bezoeken kunnen niet wor- Hj den afgewacht. g»Mraatms«'N!.w>!>?aiirw.iwn'ataaw Op Maandag 22 April, des namiddags ten 3 ure, zal in het Café Gebr. BRINKMANN, worden aanbesteed Het gedeeltelijk amoveeren van Here- 29 aid Kleine Houtstraat en het daar ter plaatse bouwen van een winkelhuis Bestek en teekening a/1,—per stel verkrijgbaar bij den boekhan delaar A. VERNOUT, Warmoes straat no. 10. Aanwijzing Vrijdag 19 April. Inlichtingen te bekomen bij J. C- van den BERG. Bouwkundige. Houtplein 22. Op Woensdag 24 April des namiddags ten 3Vs uur, zal door den Architect J. H. WELSENAAR, in het hotel Lion d'or namens de Coöperatieve vereeniging „Door Eendracht saamgebracht" worden aanbesteed Het bouwen van 98 wonin gen, op terreinen oelegen aan hel verlengde, der fooruitgangen Zuidpol derstraten. Bestek en teekeningen zijn ver krijgbaar h /T,50 bij bovengenoemde Architect, die tevens alle inlich tingen verstrekt. De Architect C, L. M. ROBBERS, zal namens zijn principaal op Don derdag 25 April, des voormiddags te 11 uren, in het Café van den Heer J. B. AUSUM. Spaarnwou derstraat 82 te Haarlem, aanbeste den Het bouwen van een Koffie huis met twee Bovenwo ningen, op een terrein Ho. 105, aan de Bakenesser- gracht te Haarlem. De teekeningen liggen ter inzage in genoemd Café en de bestekken zijn, van af Woensdag 17 April, fi 60 cents te verkrijgen ten kan tore van den Architect, Raamsingel 38, te Haarlem. Aanwijzing in loco op Zaterdag 20 April, des voormiddags te 11 uren.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3