„Weldadigheid naar Vermogen" BINNENLAND. bloembollen zullen velen ongetwijfeld van de gelegenheid gebruik maken om voor weinig geld op gemak kelijke wijze vele fraaie natuurpunten te bezichtigen. Zie verder achterstaande advertentie. De Tooneel-Vereeniging „Door In- BpanningUit8panning" gaf Maandag in den schouwburg alhier haar afscheids- voorstelling in dit seizoen met het opvoeren van het tooneelspel „Samuël de Booze" of Het Beleg van Bodegra ven door G. H. Langhoven. De rollen waren goed ingestudeerd en werden over het algemeen zeer juist vertolkt, terwijl aan het stuk de meest mogelijke zorg was be steed. Nadat de voorzitter een sluitings rede had uitgesproken werd ten slotte door de werkende leden een af- scheidscantate gezongen. Een en ander voldeed uitmuntend te oordeelen naar de luide bijvalsbetuigingen, die den werkenden leden ten deel vielen. Een zeer gezellig en geanimeerd bal, onder leiding van den heer J. A. Lijcklama, was een waardig slot van dezen recht gezelligen avond. Benoodigd f3000. Ontvangen big den heer A. v. i Laan van L. H. f2.50; N. N. f2. Bij Mr. Kronenberg van F. P. f5.20; W. K. L. f25; Wed. G. S. f10; postwissel whistclub f5. Door bemiddeling van jhr. Boreel van Hogelanden 1100 van een onbe kende. Bij den Voorzitter van W. J. f5 J. R. A. v. d. B. f5; den heer J. A v. d. Boom opbrengst eener gyuanas- tiekuitvoering van leerlingen van de Kweekschool f 145.04van G. A. C. f5; E. G. A. A. f3; Wed. C. A. H. f 3. Met voorgaande f409,04s. De Petroleumprijzen. Hedenmorgen werd hier een vat van 100 kilo petroleum verkocht voor f 17.90, dat is ongeveer 15 cents per liter. En dat is eogros-prijs Over de oorzaken van deze geduchte rijzing in den prijs der petroleum dee- len wij het navolgende mede De strijd om het petroleum mono polie, die door de Standard-Oil-Corn- pany en hare filialen (de Duitsch- Amerikaansche Petroleummaatschap- pij en de American Petroleum Company) tegen de onafhankelijke raffinaderijen in Pennsylvanie en de daarmede verbonden, in Duitschland alleen nog door de niet bedwongen firma Philipp Both te Mannheim wordt gevoerd, is in een nieuw sta dium getreden, schrijft de Foss. Ztg. Tot nu toe geschiedde de strijd op die wijze, dat overal waar de onaf hankelijke firma's nog een groot gebied van afzet hadden, de Oil-Com pany tot verlies gevende prijzen ver kocht, waarvoor zij zich in andere streken, waar haar monopolie reeds gevestigd was, door hoogere eischen schadeloos stelde. Op deze wijze is Mannheim feitelijk een tijdlang de goedkoopste petroleummarkt der we reld geweest. Sedert eenigen tijd ech ter neemt de productie der Pennsyl- vanische oliestreek op bedenkelijke wijze afniettegenstaande zooveel meer wordt geboord, zijn geen nieuwe rijke olievelden gevonden en daar ook de vroegere groote voorraden reeds sedert lang tot betrekkelijk kleine hoeveelheden zij n geslonken en dage lijks minder worden, hebben de Amerikaansche producten een lang ontbeerden invloed op de petroleum markt verkregen en de in de laatste maand ingetreden prijs ver hooging zoo in Amerika als in Europa is daarvan het gevolg. Ook de aan de Berlijnsche beurs na jarenlange stilte hieuw herleefde petroleum-termqn handel is aan de uit die omstandigheden ont stane speculatieve vraag toe te schrij ven. Voor de Standard-Oil-Company echter ontstaat het gevaar, dat haar in den loop van het jaar het materiaal aan Pennsylvanische olie voor den ontzaglijken uitvoer, die haar zaken in Europa en Azië vereischen,schaarsch wordt en daarom is zeker in den strijd om het Duitsche monopolie vooreerst een wapenstilstand ingetreden. De strijd tusschen de Russen en de Standard-Oil-Company is reeds sedert eenigen tijd tot stilstand gekomen en, indien over getroffen overeenkomsten tufschen beide partijen nog niets be paald openbaar is geworden, is het toch een daadzaak, dat de Russen aan de Standard-Oil-Company reeds sedert langen tijd geen ernstige con currentie in Duitschland hebben ge maakt, niettegenstaande de buiten gewone vrachtverlaging, welke hun door de Russische regeering is toege staan. Een beeld van den stand van zaken in Pennsylvanië geven, de volgende cijfers, die voor (de Pennsylvanische districten, Alleghany, New-York, Machsburg, Eureka en West-Virgi- nië inbegrepen) de zoogenaamd Pennsylvaniscae oliestreek gelden. Q O O O 1-1 00^ S CO O 2 o co Oi "V iC CO t- CO r-i CO C-l lO lO ir es es es cïzo !Dl> O yH 5 Cf co" «co co O O ©.t- <M co Ho"dod" CO O ^COCDC^ co LO" OS Gi es co co CO co W T—\ Tf -Tf '-O h J: T-i io qs H t-^CO IOCOCO Dit de Staatscourant. v«s8 Bij kon. besl. is de generaal-majoor A. A. F. Lanzing, commandant der 3de divisie infanterie, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f2850 'sjaars. Bij kon. besl. zijn benoemd bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot generaal-majoor, com mandant der 3de divisie, de kolonel H. J. G. Benschop, commandant van het 5de regiment; bij het 3de regi ment, tot kapitein, de eerste-luite- nant-adjudantC. Bloem, van het korps; bij het 5de regiment, tot kolonel, commandant van het korps, de luit.- kolonel W. L. de Petit, van den ge- neralen staf; tot majoor, de kapitein L. Brender Brandis van het 7de regiment. Bij kon. besl. is de generaal-majoor C. Dc-yierhoff, civiel en militair gou verneur van Atjeh en onderhoorighe- den, bevorderd tot ridder 3de klasse der Militaire Willemsorde, en de as sistent-resident van Groot-Atieh, C. A. Kroesen, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw terwijl daarbij verder aan den luite nant-kolonel bij den generalen staf W. C. Nieuwenhuyzen is toegekend de eeresabel met het gebruikelijke opschrilt. Bij kon. besl. is mr. W. B. Bergsma. geponsionneerd Oost-Indisch hoofd ambtenaar, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, olifant worden de decoraties aange bracht. Toen Zaterdagmiddag de werk lieden werden uitbetaald, stomd voor den ingang vaa het terrein een af gezant der stakende meubelmakers met een groot bord, waarop het vol de opichrift„Medewerklieden stort hedenavond allen voor de Meu belmakers een uur arbeidsloon. Hun overwinning is ook uwe. Weest allen solidair 1 Velen gaven aan dit ver zoek gevolg, doch bij enkelen scheen de solidariteit er dun op te liggen, daar zij de dringende uitnoodiging der stakers geheel negeerden. Van eene tournée door Duitsch land van het Gezelschap-Chrispijn, waarvan sommige bladen melding maakten, is geen sprake; wel ismen in onderhandeling voor het geven van eenige voorstellingen in het Lessiug- Theater te Berlijn. Het drama Kerst nacht is reeds in voorbereiding en zal, indien de voorstellingen in Ber lijn doorgaan, nog voor het einde van het seizoen te Amsterdam wor den opgevoerdmochten de onder handelingen niet tot een bevredigend resultaat leiden, dan kan men de première in het volgend seizoen te gemoet zien. Het gezelschap bespeelt dan waarschijnlijk het Grand The atre en het Paleis voor Volksvlijt. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin-Regentes den wensch te kennen gegeven, dat het ontwerp to uitbreiding van het kiesrecht bij den Raad van State zal worden ingezonden, vóór dat het Hof te Amsterdam komt. Tel. '-Ö c3 o a Sxoco-rHcqco q a E co co es es es 2 o c co oo oo os co O T—t T—' r— p- M a s s Naar het schijnt hebben een paar firma's hier ter stede, die veel petro leum omzetten, een belangrijken voor koop en behalen dus uit de aanzien lijke prijs verhooging flinke winsten. De Gemeenteraad van Bloemendaal vergadert op Donderdag den 18den April 1895, des avonds ten half 8 uur. Met het oog op de buitenlandsche reis der Koninginnen zal de uitreiking üer decoratiën van de Militaire Wil lemsorde ter zake van de krijgsver richtingen op Lombok in geen geval vóór einde Juni of begin van Juli plaats vinden. De Koninginnen vertrekken Zater- ig, des namiddags te 2 uren, met een extratrein van de Hollandsche Spoor naar Amsterdam, waar de ko ninklijke trein te 3 uren 5 min. ver wacht wordt, beide tijdstippen gere kend naar plaatselijken tijd. Parlementaire praatjes. Tot hervatting harer werkzaam heden keerde de Eerste Kamer heden (Dinsdag) avond op het Binnenhof terug. Veel zaaks was hetgeen in die korte bijeenkomst geschiedde niet. Een reeks van officieele stukken, adressen, boekwerken, het doodsbe richt van den held van Simoneseki, jhr. de Casembroot en de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, kwamen in evenzoo het door die Kamer aangenomen voorstel-Hartogh. De heer Geertsema stelde als motie van orde voor om dit voorstel ter voorbereiding in han den te stellen van eene speciale com missie. Dit voorstel werd terstond aangenomen en de heeren Melvill van Lynden, Vlielander Hein, Rahusen, van Zinnicq, Bergmann enBoneval Faure in de commissie benoemd. Na de samenstelling der nieuwe afdeelingen ging de Kamer uiteen. G. Jr. De buitenlandsche pers heeft reeds herhaaldelijk koningin Wilhelmina „uitgehuwelijkt". Nu komt deLondensche „World", naar een Reuter - telegram meldt weder voor den dag m teen bericht, dat H. M. gedurende haar verblijf in En geland verloofd zal worden met den erfprins van Coburg. Het bericht zal wel op even lossen grondslag berusten als de vroegere geruchten. Zondagavond woonden wij in den Stadsschouwburg bij een g.ed bezette zaal de première bij van Shake- speares „Hamlet" met Rooijaards in den titelrolde voorstelling eindigde lang na middernacht. Rooijaards heeft mij door zijn kunst geboeiden ook het publiek, waarvan het door luid applaus blij k gafover de overige spelers bewaar ik liever het zwijgen. Der directie van het gebouw zij aan bevolen, het personeel in de gangen achter de loges wat stiller te doen zijn; gedurende Hamlet's monoloog: ,Te zijn of niet te zijn", werden wij op zeer onaangename wijze op de hoogte gebracht van den stand der vestiaire-kas, doordien de houdster daarvan ons vergastte op de schoone muziek van klinkend zilvergeld; bij open doek is dit echter hinderlijk. HH. MM. zullen gedurende hun verblijf in Amsterdam, den 21sten dezer een bezoek aan „Artis" brengen. B. A. B. alsdan gelegenheid bestaat om bij het secretariaat den in art. 6 der bepalingen bedoelden geloofsbrief over te leggen en er de congreskaart te ontvangen. Voorts gelegenheid tot onderlinge kennismaking. b. Van 2 tot 4 ure gezamenlijk bezoek aan de wereld-tentoonstel, ling. e. Ten half zeven ure plechtig lof ia een nader te bep: len kerk. d. Ten 8 ure openingszitting van het congres, dat door Z. D. H. Mgr. Bottemanne zal worden geopend, en waarin voorts eenige bekende spre kers zullen optreden. 16 September, a. Ten 8% ure H. Mis, op te dragen door den Zeereerw. heer G. W. Konings, met „Veni Crea- tor" in een der kerken. ten 9% uur gelegenheid voor de afgevaardigden, wier geloofsbrief nog niet is nagezien, om zulks door het Algemeen Secretariaat te laten doen c. Van ;1012 ure eerste vergade ringen der sectiën. d. Van 25 ure tweede vergade ringen der sectiën. e. Ten 8 ure jalgemeene congres zitting, waarin wederom eenige spre kers zullen optreden. 17 September, a. Van 9—12 ure derde vergaderingen der sectiën. b. Van 24 ure gelegenheid voor de sectiën, welke niet met hare werkzaamheden mochten gereed j komen zijn om hare slotzittingen houden voor de overige congresleden gelegenheid tot gezamenlijk be aan de tentoonstelling. c. Ten 5 ure algemeene sluitinga- zitting van het congres, waarin ver schillende sprekers zullen optreden. Het stoffelijk overschot van den vice-admiraal jhr. de Casembroot zal Vrijdag a. s. op de begraafplaats „Eix-en-Duinen" worden ter aarde besteld. De stoet verlaat te 11 uur het sterf huis in de residentie. Op uitdrukke lijk verlangen van den overledene zal de begrafenis in allen eenvoud plaats hebben. Er zullen o. a. geen deputa- tiën van vereenigingen in den stoet volgen. Dit Amsterdam. Op de Tentoonstelling is men bezig de terreinen te bestraten, terwijl hier en daar een spichtig boompje is ge plaatst om dezen zomer den ver moeiden wandelaar eenige schaduw te bieden. Van de de verspreide ge bouwtjes op het terrein zijn er vele reeds bijna gereed en aan den reuzen- Mei-betooging. Ter viering van den len Mei hebben werklieden- en vakvereenigingeu te 's Gravenhage het volgende plan op gevat, aan welks uitvoering 17 ver eenigingen aldaar zullen deelnemen. Des middags ten 12 ure groote openbare vergadering in „Walhalla.'' 's Avonds ten 7 ure optocht naar het gebouw der meeting (Casino) met muziek en ontplooide banieren, neer daartoe door den burgem< verlof wordt verleend. Ten 8 ure aan vang der meeting, opgeluisterd door muziek en zang door de mannen- zangvereeniging „Kunst na arbeid." Door twee sprekers zal het woord worden gevoerd. Vakcongres van den Ned. R.-Kath. Volksbond. Het tweede vakcongres van jden „Ned. R.-Kath. Volksbond", onder het eere-voorzitterschap van Z. D. H. mgr. C. J. M. Bottemanne, zal ge houden worden te Amsterdam op Zondag, 15 September, en de beide volgende dagen. Het congres is in de volgende sec ties verdeeld: „R. K. Bakkerbond", R. K. Houtbewerkersbond", R. K. Metaalbewerkersbond", „R. K.Leder- bewerkersbond", „R. K. Schilders- bond" „R. K. Typografenbond" Kleermakers, Kalk- en steenbewer kers, Land- en tuinbouwers, Han dels- en kantoorbedienden, Sigaren makers, Afdeelingsbesturen, Fondsen van onderstand en gecentraliseerde Barbara-ver eenigin gen Hoewel er nog by na een half jaar in het verschiet ligt is toch reeds het programma vastgesteld. Hieron der volgt het: 15 September, a. Van af 12 uur 's middags tot 2 ure 's nam. bijeen komst in het Gildehuis derafdeeling Amsterdam (Heerengracht t489), waar Eene prijsvraag. Men meldt uit den Haag Het stuk grond, begrensd door den Nieuwen Badweg, den Nieuwen Park weg en den dwarsweg, die van 't Ka naal ioopt langs het „Hotel Royal," wordt ais villa-terrein in exploitatie gebracht door de maats. „Duinaue" (architect de heer Wesstra). Het ter rein is verdeeld in 19 perceelen en mag bebouwd worden met dubbele villa's. „Duinaue" heeft daarbij drie prij zen uitgeloofd van f5000, f2500 en flOÖO voor de uitwendig fraai ste gebouwen, te beoordeelen en te bekroonen zoodra 12 gebouwen zijn voltooid. De beoordeeling zal geschieden door eene jury, waarvan éen lid zal worden aangewezen door het bestuur van „Duinaue", éen door de betrokken ontwerpers der gebouwen en mede dingers naar de prijzen, en helderde aoor die twee juiyleden. De beoor deeling zal uitsluitend betrekking hebben op de artistieke eigenscl pen van het uitwendige der gebouwen en de wijze van uitvoering daarvan. De jury zal een voorstel kunnen doen tot splitsing van de bovengenoemde prijzen. trouwen op hem toonen door zijne dochter tot vrouw te nemen." „Dat is zeer edel van je King. Nu begrijp ik alles; je kunt mij ten volle vertrouwen." Toen de majoor zich dien avond naar bed begaf, dacht hij eens over het gehoorde na. Hij had daaruit nog andere din gen afgeleid. Richard King had het geld van zijne nicht er doorgebracht en bevond zich dientengevolge in moeielijk- heden; hij geloofde dat haar vader zijn eigen broeder had vermoord en wilde de dochter huwen ter beveiliging van den vader; met hetzelfde oogmerk ongetwijfeld had hij zijn best gedaan om het lijk te vinden ten einde tot zekerheid te brengen, dat er een moord in het spel was. De majoor schudde het hoofd en besloot naar Londen terug te keeren. Toen Richard King na den dood van Rowan het beheer van Yewle op zich nam, was Francis Gray's besluit om het huis te verlaten onmiddellijk genomen en even vlug uitge voerd. Hij wist, dat Richard King hem in geen enkel op zicht gunstig gestemd was, en zelfs al ware dit wel geweest, hetgeen hij in den tuin van de pastorie had aanschouwd was op zichzelf voldoende om hem te doen heengaan. Na moedeloos de groote eenzaamheid van Londen eenige dagen lang te hebben getrotseerd, herinnerde Gray zich den eenigen man, dien hij er hoewel vluchtig kende en besloot hem te gaan opzoeken. Het was Rintoul, de notaris. Rintoul had een langdurig gesprek met hem over den toe stand op Yewle. Gray aarzelde niet hem alles mede tedeelen wat hij wist. „Daar schuilt iets geheimzinnigs achter mijnheer Gray. Het verstand van den armen Charles King is in de war, daaraan twijfel ik niet, maar dat hij zijn broeder zou vermoor den is zooiets mogelijk?" „Ik kon het evenmiD gelooven als dat hij den wissel zou hebben vervalscht," antwoordde Gray. „Maar wanneer hij veroordeeld wordt voor het eene, is het evengoed mogelijk, dat hij veroordeeld kan worden voor het andere zoo hij beschuldigd wordt." „Richard King schijnt vast besloten iemand te doen be schuldigen, te oordeelen naar de pogingen, die hij aanwendt om het lijk te ontdekken. Hebt u ook eenig idee, wat er mee ge beurd kan zijn?" „Neen, volstrekt niet. Na hetgeen dokter Hayle mij ver teld heeft zou ik bijna geneigd zijn de meening van den ouden Stokes te deelen." „De gevolgtrekking schijnt onvermijdbaar, dat de moorde naar het lijk heeft verborgen om de ontdekking, die de lijk schouwing zou opleveren te voorkomen, en als dit zoo is dan rijst de vraag, hoe heeft hij dat ten uitvoer gebracht? Hij moet hulp hebben gehad. Het is iets verschrikkelijks dat Charles King daar dien nacht is geweest. Men zon bang worden iets in de zaak te ondernemen, niet wetende wat er zou kunnen gebeuren. Het is toch immers wel zeker, dat Stokes den sleutel van het studeervertrek in zijn bezit heeft gehouden?" „Stellig, zou ik denken. Er moet een duplicaat bestaan." „Nu, ik hoop dat Richard Kings zoeken naar het lijk geen resultaat zal hebben, want ik wantrouw de beweegrede van dien man zeer. Het spijt mij te vernemen, dat hij op de pastorie zoo gezien schijnt te zijn; wanneer ik daar eenigen invloed had, zou ik hen aanraden hem in dat huis geen toegaog te verleenen. Zijne moeder komt niet bij hem Yewle wonen." „Dat is zonderling," zeide Gray verbaaed. „Maar toch een feit," was het op aroogen toon gegeven antwoord. „Maar wat denkt ge zelf te gaan doen „Dat weet ik nog niet; ik ben nog zoo onbekend in Londen." „Geef mij uw adres maar op; misschien hoor ik wel eene vacante betrekking, die u past. Morley's Hotel, dunkt mijnheer Gray, dat het maar beter zal zijn, datu paar kamers huurt." Dit stemde Gray toe en Rintoul gat hem het adres op van een geschikt huis in Brompton. De hulp van Rintoul bleek eene goede uitwerking te hebben. Wordt vervolgt.) y

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2