BINNENLAND, jfoiiiiek Overzicht. öemengdNieuws. dat geen stukken bij den Raad inge komen waren. Te ruim negen uur werd de sitting gesloten. In eene buitengewone vergadering van den raad der gemeente Hillegom nam de burgemeester, de heer M. W. de Kat, afscheid van den gemeente raad. De heeren H. H. van Waveren en P. H. van Waveren, wethouder en oudste raadslid, beantwoordden de hartelijke toespraak. Op de eerste te Houtrijk en Po- lanen gehouden veemarkt waren '112 runderen en 3 schapen aangevoerd, De handel was stug; de prijzen waren redelijk. Zeevisscherij. Donderdag kwamen te Zandvoort aan 3 Zandvoortsche bomschuiten. Besomming f38.tot f78. De prijzen der visch warenbak schol f3.50 tot f5.Bcharren f 1. pieterman fl.30 per mandtong f0.40 tot f 1.griet f0.30 tot 11.20 en bonschol f0.30 tot f0.70 per stuk. Zij behoort almede tot de meest vermaarde straten der Britsohe hoofd stad. Hier vertoefde Lodewijk de Achttiende van Frankrijk, in de dagen toen Grillon's logement nog bestond tijdens 's'konings kortstondige bal lingschap. Hier hield hij receptie, met de Duchesse d'Angouléme en werd hij door den Prins-Regent bezocht. Hier ook woonde Fox, de vermaarde minister. |Hier troont nog heden ten dage de onverwoestelijke uitgever Murray in dat eenvoudige huis, met de beroemde portretten van Hogarth, hangende in het salon, waar alle cele- briteiten dezer eeuw hun voetstappen hebben gelaten, waar Byron en Walter Scott elkaar het eerst ontmoetten. Wat al herinneringen en historische lessen biedt de Albemarlestraat. De reis der Koninginnen naar Engeland. Over deze reis schrijft men uit Londen het volgende aan de N. R. Ct.: De Koninginnen zullen zich niet, gelijk ik ook in de N. R. Ct. gelezen heb, den 27sten dezer op de „Valk" inschepen, maar den 26sien en der halve Zaterdagochtend hier (over Queenboro') aankomen. Na het reeds vermelde adres van den stedelijken raad van Queenboro' te hebben ont vangen, in het havenstation aldaar, zullen H.H. M.M. plaats nemen in den extra-trein van den Chatham- and-Dover-Spoorweg en rechtstreeks dóórsporen naar Londen. Alhier zijn öe noodige appartemen ten gehuurd in „Brown's Hotel," een der ouderwetsche en solide Engelsche (zoogenaamde) „private hotels" te Lon den, welke gaandeweg aan het ver dwijnen zijn, want het woord is aan monsterlogementen met honderden kamers en bedienden. Maar Koningin Emma wil een strict incognito hier handhaven en daarom is de keuze van Brown's Hotel eene voortreöelijke. Dit vanouds bekende logement ligt in de onmiddellijke nabijheid van Piccadilly, met twee ingangenéén in de Dover-Street en de andere in de Albemarle-gtreet. De eerste verdieping, welke men nu bezig is tegen de overkomst der Ko« ninginnen op te knappen en in te richten, geeft uitzicht op de Albemarle- Street. De in elkaar loopende ver trekken zijn voor tien dageo Esproken. Men verwacht een gezelschap van tién personen, met tien bedienden. In dezelfde verdieping hebben be roemde menschen gelogeerd, o.a. wijlen Ismail Pasja en Don Carlos, die zich hier lang schuil hield, terwijl Spanje en de geheele Europeesche pers eene klopjacht op hem hielden elders. Want Brown's hotel is een der be kende afstapkwartieren te Londen van hooge en doorluchtige personen, die gaarne een kalm bestaan voeren, „tar from the madding crowd." Hier is alles stil en voornaam. Gelijktijdig ademt er alles een echt Engelsch. d. w. z. een onverbasterd komfort. De Albemarle-Street, zóo genaamd naar den eersten graaf, Arnold Joo3t van Keppel, den getrouwen vriend van Willem den Derde, die dezen hierheen vergezelde in 1688, zal nu. door een zonderlinge en treffende speling van het lot, aan de jongste en teederste spruit van den Oranje stam tot tijdelijke verblijfplaats dienen. Heden is jhr. de Casembroot be graven. De pruisische kapitein-ter-zee Use- dom heeft zich, in opdracht van keizer Wilhelm, naar Nederland begeven om de begrafenis van den vice-admi- raal bij te wonen en een krans over te brengen. De telephoonquaestie te Amsterdam. In de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad is een brief van de B. T. M. voorgelezen waaruit o.a. blijkt, dat de gemeente 24 Nov. '84 de maatschappij heeft gevraagd of zij ook voorstellen had te doen met het oog op het eindigen der con cessie dat de directie geantwoord had. dat zij wenschte te weten in welke richting de gemeente vootstellen van haar verlangde en {dat de gemeente haar daarop, na de geheime zitting van 12 December, plotseling kennis had gegeven van haar besluit zelf een telephoonnet te gaan exploitee- ren. Verder verklaart de B. T. M., dat zij voor f300.000 hare inrichtingen aan de gemeente wil overdragen, dat zij na 7 September a. s. de exploitatie wil voortzetten op nader overeen te komen voorwaarden, en het onder- grondsche net geleidelijk wil uitbrei den, op kosten der gemeente. Dan zou later het geheele net aan de gemeente kunnen worden overgedra gen. Na langdurig debat js Donderdag door den Amsterdamschen gemeente raad aangenomen met 23 tegen 10 stemmen de voordracht van B. en W., strekkende tot een krediet-verleening van f500.000, voor de gemeentelijke exploitatie van een telefoonnet. Aan de Ned. Bell Teleioon Mij. is daarbij 2 ton gouds aangeboden voor de overname van haar net. Nationaal Vakcongres!. Gisteren, Donderdag, kwam het congreB weder te Amsterdam bijeen. In de eerste sectie was in de eerste plaats aan de orde de vraag: „Zijn avondscholen de mee3t ge- wenschte instellingen voor de voor bereidende opleiding van den am bachtsman? Zoo ja, welk program voldoet daaraan het best? De volgende motie van den heer H. J. de Groot, directeur der Ambachts school te Alkmaar, werd naar aanlei ding van dit punt aangenomen met 25 tegen 20 stemmen. „De burgeravondscholen dienen te worden gereorganiseerd, zoodat zij aan de behoelten voldoen van de in art. 13 der wet op het O. M. ge noemde ambachtslieden." Hierna kwam m behandeling het volgende: „13 het wenschelijk, dat op de ambachtsscholen herhalings onder wijs en voortgezet lager onder wijs wordt gegeven? Zoo ja, hoe moet dit worden ingericht? Dit punt werd ingeleid, door den heer W. van Boekei. Tegelijkertijd met deze vraag werd het volgende vraagpunt behandeld, luidende: Tot hoever moet het voort gezet lager- en middelbaar onderwijs voor alle leerlingen gelijk zijn en waar moet het verschillend worden voor afzonderlijke ambachten, vakken en beroepen Dr. Meijer stelde de volgende con clusie voor, die werd aangenomen. ,Aan de burgeravondschool met 2-jarigen cursus volgens de wet, moet het onderwijs zijn voorbereidend voor de praktijk. In het eerste leerjaar kan het voor alle leerlingen gelijk zijn, in het tweede dient rekening ge houden te worden met het door de leerlingen gekozen vak." Hiermee waren de werkzaamheden in sectie I afgeloopen. „De opleiding van vrouwelijke hand werkslieden". Deze vraag was in sec tie lib op den 2en congresdag het eerst aan de orde. Inleidster was mejonkvr. J. de Bosch Kemper, die de volgende conclusie stelde „De opleiding van vrouwelijke werklieden is in Nederland zeer on bevredigend en verdient de meeste belangstelling en steun van regeering gemeente en particuliere vereenigin- gen." Deze conclusie werd by acclamatie aangenomen. In de 2e plaats de volgende vraag, „Welke is de meest ge wenschte wettelijke regeling van het vakon derwijs voor toekomstige werklieden in Nederland? Hoe kan daarin o.a, rekening worden gehouden met de verschillende behoeften in de draag kracht van groote en kleine gemeen ten?" Bij ontstentenis van den inleider, den heer mr. H. Smeenge, las de secretaris, de heer J. A. Wormser, de toelichting voor. De conclusie bestond in een aanbeveling, „de hooge Re geering met klem te wijzen op de noodzakelijkheid van: a. het subsidieeren der bestaande ambachtsscholen, het toestaan van belangryke sommen voor de inrich ting van nieuwe, en b. het met ruime hand steunen en bevorderen van elke poging, die wordt aangewend om verbetering te brengen in het bestaande". Op voorstel van den heer Wester- ouen van Meetoren wordt besloten de vraag, als aanleiding gevende tot meer sociale becQhouwhl^én in dé derde sectie mede aan de orde te stellen en eerst daarna, wanneer de inleider nader zijn meening zal heb ben uiteengezet, over te gaan tot verdere behandeling. Vervolgens kwam in behandeling Is het aantal en het gehalte der leerboeken ten dienste van het onder wijs en de beoefening onzer ambach ten voldoende? Zoo neen, wat kan in worden om dit aantal en gehaite te vermeerderen en te verbe teren Bene conclusie van den heer Boers- 111a, die aldus luidde, werd aange nomen Men moedige schrijvers en uitge vers aan tot net creëeren of herschep pen van oorspronkelijke Nederland- sche handleidingen voor het onderwijs en de beoefening van ambachten en men doe dit niet alleen door zedelijken, maar ook door geldelijken steun. Hierna de volgende vraag: In hoeverre kan het afleggen van proeven van bekwaamheid strekken tot veredeling van het ambacht? Welke waarde moet in de praktijk aan de daaruit voortvloeiende diplo ma's en titels worden toegekend De inleider, de heer H. L. Boers- ma, stelde de volgende conclusie: /»^Het congres acht het wenschelijk dat de proeven van bekwaamheid dienen uitgebreid te worden tot alle ambachten, die in ons land van be- teekenis zijn en daarvoor vatbaar blijken; dat hiervoor gelegenheid moet worden gemaakt in alle voor name centra van handwerksnij ver heid in ons land; dat daarvoor de hulp moet worden verkregen lo. van alle vereenigingen, welke zich de bevordering der hand werks nij verheid ten doel stellen, incl. de instellingen voor vakopleiding en vakonderwijs 2o. de hulp van Rijks, Provinciale en Gemeentelijke besturen; een en ander zoo spoedig en afdoende mo gelijk. Na eenige toelichting en bestrijding werd de conclusie gewijzigd in dien zin dat men, voor men zich uitspreekt ten gunste van het afleggen van proeven, eerst zal afwachten, welke resultaten met de voorloopige proeven worden verkregen, aangezien het nut van de proefafneming nog niet over tuigend is gebleken. Na.deze wijzi ging werd de conclusie aangenomen en de vergadering verdaagd. Slot volgt. dreigen om te brengen indien bet wordt afgestaan. Volgens een bericht uit Shanghai valt de Chineesehe oorlogspartij Li. hoengtsjang opnieuw aan en stelt hem aansprakelijk yoor de nederla gen en Yernederingen Tan China. Onder het rolk moet een oproerige geest heersehen, vooral te Kanton waar een opstand tegen de dynastie op til zou zijn. Een duel. Jules Huret, medewerker van den Figaro, heeft in het „supplément litéraire" van verleden Zaterdag een woordje over het proces Oscar Wilde gezegd en daarvan eenige namen ge- noemd en in verbind daarmede of in al te dichte nabijheid daarvan eenige namen genoemd, welke dra gers zich dat niet hebben laten wel gevallen. Na een wisseling van korte briefjes heeft Catulle Meudès Huret uitgedaagd en hebben zij Woensdag geduelleerd. Mendès werd reeds in den aanvang van het gevecht aan den voorarm gekwetst; de wond is cM. diep, doch niet gevaarlijk. Op politiek gebied is er de laatste dagen al heel weinig nieuws, hoofd zakelijk daar de verschillende wetge vende lichamen van de groote mo gendheden vacantia houden. De eenige zaak, die nog rijke stof tot aller lei besprekingen geeft is de vrede, gesloten tusschen China en Japan, en de beantwoording van de vraag wel ken invloed de vredeabepalingen kun nen hebben op de staatkundige en economische verhoudingen der euro peesche mogendheden met de oost- aziatische staten. Do politiek der Duitsche regeering is, met het oog op de gebeurtenissen in Oost-Azië, vooral daarop gericht, dat de handelsvoordeelen, welke Japan van China heeft verkregen, ook gel dig zullen wezen voor de europeesche staten. Verder zal de Duitsche regee ring niet gaan. Volgens berichten uit Tokio is ieder een ingenomen met de sluiting van den vrede, behalve de oorlogspartij, die bad gewild dat men eerst Peking bezet had. Er wordt een manifest yan den Keizer verwacht om het opoffe rende, vaderlandslievende volk, dat d» behaalde overwinningen mogelijk heelt gemaakt, te bedanken. Naar luid van tijdingen Vut Simo- noseki bepaalt het vredesverdrag onder anderen afstand van Formosa, van de Pescadores-eilanden, van shet schier eiland Liautong van Jingkou tot Antong aan de Jaloe-rivier. De oorlogsschatting moet in vijf jaarlijksche termijnen in zdver worden betaald. Het nieuwe verdrag verzekert verder aan Japan belangrijke handels voordeelen, onder meer de opening van zeven nieuwe havens, maar de overige mogendheden genieten ook van die voordeelen. Japan houdt geen gedeelten van het Chineesehe grondgebied als pond bezet, uitgezonderd wellicht Weihaiwei. Uit Kobe verneemt de Times dat de gematigde vredeseischen van Japan bij het volk opgewondenheid heeft veroorzaakt. Zeven Tokiosche kranten zijn geschorst. Er wordt een keizeriijk edict verwaoht dat met zware straffen tegen oproerigheid dreigt. Uit Sjanghai verneemt de Times dat Japan weigert de vredesvoor waarden bekend te maken voordat zij zijn bekrachtigd. Uit Hongkong wordt aan betzelfde blad gemeld dat de Engelschen op Formosa niets gesticht zijn over den afstand van het eiland, en dat de Chineesehe soldaten hun aanvoerders De onderkoning van Nanking vaar digde in het begin van Maart een bekendmaking uit, waarbij bij een belooning beloofde aan ieder, die een goed middel aan de hand deed om de Japanners uit te roeien. Daarop meldde zich een persoon aan, die lange jaren de oude klassieken had bestudeerd en daaruit met de grootste zorgvuldigheid eeu plan had samen gesteld, dat in zijne oogenonfeilbaar was. Door den onderkoning opgeroe pen, zijn plan nader uiteen te zetten deed hjj dit aldus Men voorzie iede- ren soldaat va» een zwaard, een em mer water en een bamboesstok. Bij den aanval moet het water in de loopen der vijandelijke geweren en in de monden van het gesehut worden gegoten, zoodat deze niet af gevuurd kunnen worden. Daarna gooit men den vjjand op den grond door hem de bamboestok tusschen de beenen te steken en nu kan men hem gemakkelijk met het zwaard het hoold alsiaan." Het bleek het beste en goedkoopste middel te zijn doch niet in bet gebruik I Een brutaal beer'. In den laatsten tijd werden te Rome herbaalde malen diefstallen gepleegd in de hotels, zonder dat men den dader wist te pakken. In het laat ste is men eindelijk geslaagd. De diefis een zekere baron Géuseppe Bagnasco, van Palermo. ïijn systeem was het volgende hij ging naar de fijnste hotels en vroeg naar iemand, die daar logeerde, woonlijk een persoon van hoogen rang. Door de hem eigen elegante verschijning maakte hij indruk op het personeel, dat hem ongehinderd liet passeeren, te meer daar hij verzekerde den weg te kennen. Zoo ging hij on gehinderd door de corridorB, zoekende naar open, of niet gesloten deuren en meenemende wat van zijn gading was. Zijn laatste strooptocht ondernam hij in het hotel „Russie", doch een kellner meende hem te herkennen en volgde hem. De baron bespeurde dit, wandelde kalm de stoep af, zich niet meer bekommerende om de hooge dame, wier naam hij had genoemd, altijd achtervolgd, tot hij onder hei portico van het postkantoor in hech tenis werd genomen. Eerst was hij zeer verontwaardigd over deze „ver gissing" der politie, doch allengs werd hij kalmer en bekende hij. hebben gedaan. Maar wie beschuldigt of verdenkt hem f He t is zelfs niet bekend buiten allen twijfel dat Rowan King vermoord wa». Richard King vermoedt het, zooals zijne pogingen om het lijk op te sporen hebben bewezen, en zijn doel is om den een of ander van den moord te beschuldi gen. Is dat niet geheelduidelijk?" vroeg de notaris droog weg. Francis Gray was het eerste oogenblik verplet door de vreeselijke argwaan, dat bet Richard Kings doel zou zijn om te doen aantoonen, dat de moord door Charles King zou zijn gepleegd. Hij wist, dat de vicaris dien avond op Yewle was geweest. „Mijnheer Rintoul," zeide Gray, bleek van Bchrik, „die ge dachte is al te verschrikkelijk. Het zou dan maar beter zijn voor Agnes King, dat zij dood was. De plannen van dien man zijn ondoorgrondelijk. Zou u den vicaris niet eens te spreken knnnen krijgen Hij zou voor u niet bevreesd zijn." „Ik heb reeds getracht hem te ontmoeten, maar hij is weer verdwenen. Wij kunnen niet anders doen dan ai wach ten, tot hij uit zichzelf weer voor den dag komt." „Dan is het best mogelijk, dat u hem nog niet vindt. Schijnt bet niet alsol hij iedereen vermijdt?" „Dat is zeker zoo. Ik ken zjjne beweegredenen daartoe vol strekt niet Die kunnen wel in verband staan met den toe stand zijner hersenen, want mij dankt toch, dat als hij in eenige moeielijkheid zou komen zijn eerste aandrang zon zijn om bij mij te komen." Francis Gray stond op en trad op het venster toe, dat uitzag op de Viotoria-kade. Hij wist niet wat hij doen of zeggen zou. Maar vóór alles, was het vooruitzicht datAgnes King de vrouw van den heer vat Yewle zou worden, eene marteling voor hem. De scherpziende notaris ontdekte dit en deed hem op schrikken door te zeggen, „ik begin sterk te vermoeden mijn heer Gray, dat u znlt het mij toch niet kwalijk nemen, dat ik zoo openhartig spreek? u zeliverlieidzijtop Agnes King. Wanneer dat zoo is, waarom gaat gij er dan zelf niet heen om haar tot andere gedachten te brengen?" „Dat dos ik om verschillende redenen niet mijnheer Rin toul. In de eerste plaats weet ik volstrekt niet of zij iets om mij geeft ik ben geneigd om te denken van niet; in de tweede plaats is zjj verloofd met Richard King en ten slotte is het de wensch van hare moeder hen beiden gehuwd te zien." „Dan zie ik niet in, wat wjj er aan kunnen doen. Hij zal met haar trouwen." Francis Gray slaakte een zueht. „Ik moet bekennen mijn heer," zeide hjj, „dat zonder dat ik daarbij aan mijzelf dacht ik de hoop koesterde, dat u iets zoudt knnnen doen om het huwelijk te beletten; daarom wilde ik u zoo gaarne spreken." „Wat heelt u de zekerheid gegeven, dat het huwelijk zoo spoedig zal plaate vinden?" Gray vertelde van het bezoek, dat hij van Stokes had ge had, voor zooverre het deze zaak betrof. Zonder dit onder werp te voren te hebben aangeroerd vroeg hjj nu: „Herin nert u zieh ook mijnheer Rintoul op welk soert papier het testament van mijnheer Rowan King was geschreven?" „Natuurlijk herinner ik mij dat," antwoordde de notaris I en keek eenigszins verbaasd op. „Het was gewoon blauw, klein folio formaat." „Blauw?" „Blauw, klein folio formaat, zooals men in iederen boek winkel kan koopen." Eene halve minuut lang beroofde de heftige opgewonden heid den jongen man van zijne spraak, en toen hij sprak deed hij den meer dan kalmen notaris zelfs schrikken. „Dan is er dien avond nog een testament later geschreven mijn. heer Rintoul een testament op wit papier I" Nadat Gray Rintoul het verhaal van den bottelier had oververteld, zat de laatste eenige minuten met zjjne vinger toppen tegen zijn voorhoofd gedrukt. „Wanneer de herinne ring van den bottelier aan dien avond juist is," zeide hij ten slotte, „dan begint de zaak eeu ernstig aanzien aan te nemen. Maar een paar punten moeten nog opgehelderd worden. Mijnheer Rowan heeft het blauwe teatament op den voor zijn dood per post aan mjj toegezonden, en van dit testament is gerechtelijk de echtheid vastgesteld. Veronder stel nn eens, dat hij nog een tweede testament heeft ge schreven, waarom heeft hij het eerste dan niet vernietigd?" {Wordt vtrtolgi.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2