B1LÜRD CiCOUS PöÉIlMMTWt AibMim BaÈius. 103 500,000 Mark INGEZONDEN. Stoomvaartbarltótes. Burgerlijke Stand GEVRAAGD: Jongmenscli gevraagd, Exploitatie van Staalwaterljronnen STAALBRON. Sociëteit „1MB MOET BLIJCffl". Boekhouden enz. Opleiding voor pract. en examens J. J. WEN TING, van MONS. Men biede bet geluk de hand. 11,348,795 Mark 3Qen April e.k. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezo'nden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie! In „Geen Vergunning" yan uw blad van 13 dezer heeft u terecht gezegd, ijat men zich op verschillend stand punt kan plaatsen, ter beantwoording van de vraag: bestond er reden, om een uitzondering te maken op de aan vrage van de Maatsch. t. E. v. S. B. om geen vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein. Maar in dit geval is volgens u, noch het stand punt van den geheel-onthouder, noch dat van billijkheid en recht steek houdend. Volgens u moet in dit ge val de onthouder zijn beginsel losla ten ter wille van het voordeel, dat Haarlem kan hebben van het Bron gebouw met vergunning. Dit zou moe ten plaats hebben, indien zijn begin sel ook ten opzichte van deze kwestie, schadelijk voor Haarlem was. Waar zon het zijn, indien een beginsel ziek is, dat bij slaaf zijnde van zulk een beginsel, hij in de praktijk niet te gebruiken ie. Maar zoolang wij niet anders zien, dan dat de alcoholische dranken niets anders dan ellende ba ren, zoolang is het geven van elke vergunning, ook aan het Brongebonw, een spotten met het welzijn en de beschaving van het volk. Een gelde lijk voordeel ten koste van zedelijke verlamming bezorgt Haarlem geen welvaart. Of wordt ons volk door dat vocht niet zedelijk verlamd? Hierom is voor ons het besluit van B. en W. niet verwonderingwekkend, maar zeer natuurlijk. Immers aan drankpaleizeu met of zonder logement hebben we geen be hoefte. Niets meer zou het Bronge bouw met een verleende vergunning wordenwant in vele eafé's en loge menten kan men Staalwater naar be lieven nuttigen. Juist, omdat men in en buiten ons land in alle logementen Staalwater kan drinken, zouden wij zeggenis er behoefte aan een logement (wat het Brongebouw toch zal worden zonder vergunning, waar men Staal water kan gebruiken, zonder zich te ergeren aan die dranklucht. Juist, omdat in het buitenland staalbadplaatsen met vergunning zijn, is een staalbadplaat» voor de welvaart van hare bewoners bevordelijk. Of is men er in Haarlem onbekend mede, dat er binnen en buiten onze grenzen zeer velen zijn, die gaarne vertoeven in logementen en badplaatsen zonder vergunning Wij achten het in elk opzicht een verstandig beBluit van het Dag. Best., de vergunning aan het Brongebouw geweigerd te hebben. Niets zal ons aangenamer zijn, dan lat èn het Brongebouw èn Btaalbad- inrichting zonder vergunning de wel vaart van Haarlem zullen bevorderen. D, mijnheer de Redacteur, bij voor baat dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij met hoog achting, Uw The. Dienaar, K. TAEKEMA. Haarlem, 18 April :95. binnen veertien dagen nadat de be' schikking van Burgemeester en Wethouders te zijner kennis is ge bracht en de Burgemeester binnen veertien dagen na dagteekeaiug van de besebikking of weigering tot intrek king." (Zie volgende alinea's). Nu de propaganda voor de zaak der afschaffers onder de „Onderwij zers" met zooveel sueees, naar ik hoor, gevoerd wordt, zult u het een collega van ben niet euvel dnidee, dat bij onder deze opmerkingen, zich teekent met eene P. Mijnheer de Redacteur. Bij het doorlezen van Uw uitvoerig ~ag van de „vergadering der Staalwaterbron", belegd tengevolge van de bekende weigering van B. en W. tot Vergunning aan het Bronge bouw, trof mij in het bijzonder het antwoord van den Voorzitter aan den heer J. J. F. Beijnes, die vroeg of het ook bekend was om welke reden de Vergunning zou zijn geweigerd en of er geen hooger beroep van was. Op de eerste van deze twee vragen was het bescheid: dat er geen rede nen gegeven zijn, dat alleen ge zegd is, dat het maximum vergun ningen bereikt is. Konden ook in dit belangrijke ge val B. en W. met eene bescheiden opvatting van art. 10 der hier toe' passelijke wet volstaan dat toch luidt „Afwijzende beschikking op het verzoek, alsmede intrekking der ver' gunning is „met redenen omkleed" en wordt den belanghebbende in ge sloten omslag gezonden Tevens heeft het mij bevreemd, dat in dezelfde vergadering, waar de geschiedenie van eene enkele alinea der „drankwet" werd gereleveerd, geen der aanwezige leden den heer Beijnes op het tweede gedeelte zijner vraag (hooger beroep) heeft geantwoord met art. 11„Tegen de weigering of de intrekking der vergunning ,kan de belanghebbende, en tegen bet verle nen der vergunning of bet weigeren der intrekking de (Burgemeester in hooger beroép komen big Gedeputeer de Staten, en wel de belanghebbende Kort geleden kwam er een berieht in de versehillende bladen voor, dat in de insanitaire stichting van pastoor Kneipp, het zoogenaamde kinderasyl, de typhus was uitgebroken en dat er verschrikkelijke toestanden voorgeko men waren. Ik heb mij onmiddellijk over een en ander geïnformeerd en vernam uit de Kneippblatter van 4 April dat er wel typhus in het kinderasyl had ge- heerseht, die thans tot staan is doch dat van eenige schrikbarende toestan den in het kinderasyl niets bekend wasdat zij gaarne bereid waren iets naders mede te deelen doch dat spoe dig hierover een verelag van Dr. van Baumgarter, le badarts en arts in het kinderasyl zou gepubliceerd wor den en men dit verslag niet wensohte vooruit te loopen. Genoeg zij het dat men hier weer de bewijzen had hoe zeer onze tegenstanders elke gelegen heid aangrijpen om de stichting van den hoogwaardigen prelaat Kneipp te belasteren. In het Centralblatt für das Kneipp- sehe Heilverlahren, dat ik den 15en April ontving, komt een voordracht voor van Dr. Baumgarter, gehouden op den 26en Maart j.l. waaruit blijkt dat de typhus, in het kinderaysl uit gebroken is einde November, dat 50 van de zieke kinderen waren aange tast, dat zij allen uitsluitend volgens de Kneippsche methode zijn behan deld en terwijl in de kazernen te Leipzig en te Dresden, waar de ty phus ook woedde, de mortaliteit 26 pCt. bedroeg en overal elders tot een minimum van 15 pCt. was terugge bracht, heelt zij te Wörishofen, in het zoogenaamde insanitaire kinder asyl, slecht» 6pCt bedragen, want er kwamen van de 50 aangetaste kinde en 3 sterfgevallen voor. Nu is de koudwater behandeling voor typhus in de pruisische armee niets nieuws (evenmin als bij ons) en wordt zij altijd met koudwater bestreden, doch wel is het nieuw, hoe wij hier de lijderB behandeld hebben. Geen der lijders heeft [eeniggeneesmiddel ge nomen, alleen en uitsluitend koud water aanwendingen zijn voorgeschre ven, zelfs water nog afgekoeld met ijs en sneeuw. Geen der patiënten heelt last gehad van doorliggen, het geen bij typhus vooral zoo dikwijls voorkomt geen der patiënten heeft eenige naweeën ondervonden, zooals longlijden, darmlijden, verlamming, uitvallen der haren, enz. Ik vermeen geen ondienst te doen dit alles in ruimer kring te verbrei den, overtuigd als ik ben van de prachtige resultaten, die men door de toepassing van de Kneippsche ge neeswijze in verschillende ziektege vallen verkrijgt, zonder te willen be weren dat alles door de Kneippsche methode te genezen ie. Ik dank u voor de mij verleende plaatsruimte, en verblijf hoogachtend Dr. S. E. OUDSCHANS. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 17 April. W. Bos en T. Heukers, Groningen. A. J. Elier en E. Hagedoorn, Amst. J. J. Bruyn en W. Hooit, Hoorn. 18. J. P. Vree burg, wedr. van M. H. van Hugton, en A. M. de Kok, den Haag. H. Spruitenburg, wedr. van J. F. Wol- ters, en A. Swart, Zaandijk. N. Klein en J. M. Oelrich, Amst. L. F. Kop en M. Figi, Amst. J. K. van Geuns en V. P. Scherins, den Haag. J. de Groot en F. D. Kijser, Amsterd. B. Essink en A. E. D. Baijs, Amst. D. J. Braa- kenburg Jr. en H. H. M. A. v. Cat- tenburch, den Haag. Bevallen: 14 April. J. Milders Noppen z., Tandjong-Pinang. 14. Baronn. Van LijndenVon Schmidt auf Altenstadt z., Batavia. 16. N. van Henven—Swart levenl. z., Arnhem. 17. J. v. SoestFortuijn d., Henge- loo Cb. DaponteBiben d., Smirna. Overleden: 12 April. H. M. PreyerWestenberg 60 j., Bussum. 15. F. J. Smid 58 j., Amst. F. Velder 41 j., Amst. 16. Wed. D. HeuffVan Steenis 79 j., Erichem. A. v. Ameron- gen 61 j., Leiderdorp. Wed. A. Schmid Jacobs 73 j Veldwijk. 17. J.D. H. Meijer jm. 19 j., Vegesack (bij Bre- mea). Wed. J. C. F. Markestijnv. Bijlevelt 83 j., den Haag. J. Kofoed 83 j., den Haag. J. D. Washington jd. 75 j., den Haag. G. de Groot 30 Alkmaar. 18. J. Baart de laFaille 72 j., Groningen. Het stoomschip Oengaranvan Rot terdam naar Java, vertr. 17 April van Suez. Het stoomschip Prins Alexander arriveerde 17 April van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip IMaasdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyoik, vertr. 17 April, des nam. 7 uur, van Boulogne. Het stoomschip Prins Willem III arriveerde 17 April van West-Indie te Newyork. Het stoomschip Obdam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rott., pass. 18 April, des avond» 6 uur, Dungeness. Cmi8iatitat m Ptlitit te Htarl». De voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en feestdagen, van 11 tot 1 uw voor de eigenaars terug te bekomen. Eene pet Eene passer. Een gedeelte byjouterie. Eene kraan. Eene kinder mate. Eenige portemonnaies met geld. Eene manchet met knoop. Een boeze laar. Een hendje. Een paternoster. Een gouden oorkei. Eene gouden eor- knop. Een mand schoon waschgoed. Een schoolboekje. Een horlogeketting. Een gouden broche. Eene pélérine. Eene koperen dop van een kinder wagen. Eene beurs met eenig geld. Eenige sleutels. Getrouwd: 19April. J. Plngger en A. L. A. v. Oosterzee. Bevallen: 17 April.S. v.Kuijk Stienstra d. 18. A. v. Twijver Lewis d. J. A. Miseriter Horst z. 19. C. HoogveltZonneveld z. Overleden: 17 April. A. Kul pers 10 m. d. Spaarnw.str. 19. A. Koot 22 j. Spaarnw.str. op ZONDAG) 21 April. TE HAARLEM. Groot» Kerk. Voorm. 10 ure. Nituve Kerk. Voorm. 10 Hre. Jam-Kerk, Voorm. 10 ure, SaktHgster Ktrk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ures E glit 6 Wallonne. Voorm. 10 ure, mr. Hirach, pasteur tl Paria. Gereformeerde Kerken, Ged Oude Gracht. Voorm. 10 ure, av. 5 ure Mulder. Klaia Heiligland. Voorm. 10 ure, 'sav. 5% ure, Notten. Noorderkerk Bidderitraat.) Voorm. 10 ure, Langhout. s Avon is 6 ure, Langhout. Woendagavond 8 ure, Langhout. Luthtrteh» Kerk. Voorm. 10 ure, Sesbrugger. Kerk der Vereenigde Dooptgttmdt». Voorm. 10 ure, do Vries. RemomtranttcAe Kerk. Voorm, 10% ure. dr. W. H. Kostera, Hoogleeraar te Leiden. Ds. Tideman ral zijne lessen hervatten Donder- ig 25 April, des nam. te 4 nre. Ktrk dtr Broedergemeenten. Voorm. 10 nre, Weiss. Nam. 8 ure, J. Weiss, van Bedford. Entelache Dienst. Nederd. Herv. Kerk, Ren»ebro«l(e Voorm. 10 ure. Gerth van Wijk. Bteverwttk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Doovtgeiinde Kerk. Voorm. 10 ure, Sepp. Luthenche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. fionlag. Felsen. Voorm. 10 ure, Loggers, s Avonds 7 ure, Loggers, in het lokaaL Helde. a Avonds 7 ure. van Zweden. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Houtrijk eu Folanen. Voorm. 9% ure, Swaan. van Haarlem. Rloenaendaal. Voorm. 10 ure, Barbas. va.i Haarlem. Nam. 2 ure, geen dienst, »pnarndam. Nam. 2 ure, Langhout, van Haarlem. Op een Kantooreen Jong m e n s O h, nette hand schrijvende, P. G. Br. fr. Nó. 286, aan P. VAN CITTERT ZONEN. om in (den Winkel behulpzaam te zijn. Vereizchte is bet schrijven van een nette hand. Br. fr. lett. X., bu reau van dit blad. MAATSCHAPPIJ TOT TE HAARLEM. Aan H.H. Aandeelhouders wordt bericht, dat de laatste storting 5 30 op de aandeelen is vastgesteld op Maandag 20 Mei a.s., van 9ü tot 12Vj en van 1%4 uur, ten Kan tore der Haarlemsche Bankveree- niging. Het College van Commissarissen. MARKTNIEUWS- Amsterdam, 16 April. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friescne Franeker Jammen f0,a 0,dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers 2' a 2,50, Zeeuwsche Bpuische Jammen f 4,50 a 5,dito Flakkeesche 3,90 a 4,20, Geldersche Blauwe f4,30 a 4,60, Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0.dito blauwe f0,a 0,alles p« HL Petrolenmbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst, 13 April De amerik. Petroleum-noteermgou waren sedert ons laatste bericht, vol gens Renters telegr.: New-York 7,50, 7,50, 8,8,8,50, 0,et. p. gall. Philadelphia 7,45,7,45, 7,95,7,95,8,45, 0,ot. per gall. Ruwe olie 117, 125, 145, 150, 169, c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsehe Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f 13, Levering Maart f0,,Decemb. f9, Mei/Juni f0,Juli/Aug. f0, Russische: Disponibel f0,Bntr. f0.los inEntr. Edam, 13 Apr. KaasAangevoerd 17 stapels, weg. 3110 Kg. Hoogste prijs f25,50 de 50 Kg. ADVERTENT! EN. De aanbesteding van het Badhuis der Staalbron zal worden gehouden op Zaterdag 20 April 1895, des avonds ten 7 ure, in een der loka len van Cafe sNeufta/d. Groote Houtstraat. De termijn van oplevering wordt verlengd tot 10 Juli 1895- tusschen H.H. Leden van verschil lende Sociëteiten in Nederland, op Zaterdag 20 en Zondag 21 April, van namiddags (Zater dag) half 2 tot 12 uur. Zondags nader te bepalen. Namens Hoofden, Mr. L. C. KRONENBERG, Vaandrig. TE HAARLEM. VRIJWILLIGE KADEROEFE NING op Zondag 21 April 1895 SCHIJFSCHIETEN. Aantreden des morgens ten 9 uur aan de Zijlbrug. Aan Kaderleden, die geregeld deelnemen aan de Vrijwillige Oefe ningen en een Beaumont-geweer wenzchen te ontvangen, zullen dien dag ten 8Vz uur op den Doelen ge weren worden uitgereikt. Controleeren en in orde brengen van Administratiën. Koningstraat 27. Leer. Boeih. M. O De voorgenomen Wedvlucht van Luxemburg i» veranderd in MONS, (op Zondag 19 Hei a. s. Deelnemer» komen ter vergade ring Maandag 22 April, Calé Centred*, Anegang, 's avond» 9 uur. DE SNELVLIEGER. De firma CORNl. SIPKES, Stoomfabriek van Vruchtenmoes, te Haarlem, bericht, dat hare arti kelen verkrijgbaar zijn bij A. v. d. Maaren Jansen, Kruisstr. 35. E. P. Wester veld Zn., Groote Houtstraat 44. J. Veth, Groote Houtstraat 79. P. Vogel Co., Sopkiaslraat 1. P. Baggerman, Kleine Houtstraat 7. A. S. v. d. Waals, Kleine Houtstr. 88. Wed. J. Fiddelaar, Zijlstraat 9. VRAAGT: Slempsiroop en Slemppoeder. als hoofdprijs in het gelukkigst ge val biedt de nieuwste groote Geld- verlotlng, die door de Hooge Re geering van Hamburg goedgekeurd en gewaarborgd is. De voordeelige inrichting van het nieuwe plan bestaat daarin, dat in den loop van slechts weinig maan den in 7 verlotingen van 115,000 loten 57,700 prijzen, bedragende ter volledige beslissing znllen komen; daaronder zijn kapitale prezen van eventueel 500,000 Mark, bij uit nemendheid echter 1 Prijs van Mk. 300.000 1 prijs 200,000 1 100,000 2 prijzen 75,000 1 prijs 70,000 1 65,000 1 a 60,000 1 a 55,000 2 prijzen 50.000 1 prijs a 40,000 3 prijzen 20,000 21 10,000 56 5,000 106 3,000 231 2,000 812 1,000 1415 ès 400 39755 a 155 15290 300, 200, 150, 134, 100, 98,69,42,20. Do prystrekkingen zijn volgens plan van ambtswege vastgesteld. Voor de aanstaande eerste prijs- trekking dezer groote door den Staat gewaarborgde Goldverloting kost 1 geheel origineel lot slechts M. 6 of ƒ3.50. 1 half origineel lot slechts M. 3 of ƒ1.75. 1 kwart origineel lot slechts M. 1% of ƒ0.90 tegen inzending van het bedrag in bankpapier of per postwissel. Alle commissies worden onmid dellijk met de grootste zorgvuldig heid uitgevoerd, en ieder speler ontvangt van ons de met het wapen van den Staat voorziene Origineels Loten zelf in handen. Bij iedere bestelling wordt het vereischte officieele plan, waaruit de verdeeling der prijzen op de verschillende klassen, als ook de betreffende inleggelden te vernemen is, gratis bijgevoegd en zenden wjj aan onze Begunstigers onaange- vraagd na elke trekking de offi cieele lijsten. De uitbetaling der prijzen geschiedt steeds prompt onder waarborg van den Staat en kan door directe toe zending of ook naar verkiezing der Belanghebbenden in alle groote plaatsen van Nederland bewerkstel ligd worden. Ons debiet is steeds door het geluk begunstigd en onder vele andere aanzienlijke prijzen hebben wy meermalen volgens officieele bewijzen de eerste Hoofdtreffers verkregen en onze Begunstigers zelf uitbetaald, o.a. Mark 250,000, 100,000, 80,000, 60,000, 40,000 enz. Het is te voorzien, dat bij deze op den hechtsten grondslag ge vestigde enderneming van alle kanten op eene zeer werkzame deel neming bepaald kan worden ge rekend, en verzoeken derhalve om alle commissies te kunnen uitvoe ren, de bestellingen zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór den te doen toekomen. umm mm. Bankiers en Geldwisselaars Is HAMBURG. P. 8. Hiermede danken wij voor het vertrouwen ons tot hiertoe geschonken, en daar wij bij het begin der nieuwe verlo ting ter deelneming invitee- ren, znllen wij ook voor het vervolg bemoeid s|jn door een stipte en reëele bediening de tevredenheid van onze geëerde Begunstigers te verwerven.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3