Letteren en Kunst. Ingezonden Mededeelingen. Maison Hals, Kruisweg 45. leiding zooveel mogelijk tot haar' recht komt. Het Congres spreekt ton slotte als Ojn meening nit, dat de opleiding van vakscholen voor jongens en meis jes door particulieren en van over heidswege worde bevorderd", met 34 tegen 26 stemme* en 2 blanco. Voorts eene conclusie Smeenge- Heldt met 30 tegen 21 stemmen en 3 blanco, die aldus luidde: „Leercontraeten, schriftelijk geslo ten tussche* den werkman en den vader (moeder voogd) van den leer ling, door dezen laatste mede-onder- teekend, zijn in ket belang der vak opleiding voor den a. s. werkman. „Commissiën, ontstaan uit het S' art initiatief (in den geest der •rentsche) zich tot taak stellende: I het aanmoedigen, ontwikkelen, rege len en controleeren van het leerling stelsel verdienen aanbeveling, als eerste schrede op het in Nederland tamelijk onontgonnen gebied van het contractueels leerlingwezen. „Zoolang de resultaten van dit par ticulier initiatief nog niet voor be oordeeling vatbaar zijn, onthoude de Staat zich van regeling dezer materie. „Het congres noodigt de Nederland- Bche vak- en nijverheids vereen igingen uit zich omtrent het tot stand bren gen dezer commissiën ten spoedigste te verstaan." Vervolgens werd de sectie-vergade ring gesloten. De Koninginnen in Limburg. Het officieel programma voor het bezoek van H.H. M.M. de Koningin nen aan Limburg luidt als volgt Maandag 20 Mei: 11.52 Vertrek van den extra-trein van Nijmegen naar Venloo, de extra-trein stopt te 12.2 uur te Mook12.55 aankomst te Venloo, rijtoer door de stad, bezoek aan het Raadhuis; 23. Bijwoning der Gymkhana races op de kleine heide bij Venloo; 3.20. Vertrek naar Maasstricht; 4.25. Aankomst te Maastricht7. Diner in de Sta tenzaal van het Goevernements-hotel aan Hare Majesteiten aangeboden door de Staten der provincie Limburg 9. Fakkeloptocht, te zien van uit het Goevernemen tsgebouw. Dinsdag 21 Mei: 9.30. Audiëntie aan inwoners van Limb*rg door Hare Majesteit de Koningin-Regentes te verleenen in het Goevernementshotel; 11.30. Bezoek aan de 20e buiten gewone en internationale tentoon stelling van de vereeniging ter bevor dering van tuin en landbouw in het hertogdom Limburg, in de zaal der Augustijnen 12.45. Déjeuner in het Goeveruementsgebouw2. Bezoek aan het Raadhuis; 2.30. Rijtoer naar Slavante en bezoek aan den St. Pietersberg6.30. Diner in het Goevernementshotel. 9. Rijtoer door de stad geïllumineerde. Woensdag 22 Mei9.45. Bezoek van H. M. de Koningin-Regentes aan het Burger Hospitaal „Gesticht Calvarien- berg", 10.30. Bezoek van HH. MM. aan de Luthersehe Kerk, de Onze Lieve Vrouwe Kerk en de St. Serva- tiuskerk met de zaal va* keizer Ka- rel den Groote; 12.4^- Déjeuner in het Goevernementsgeb^uw; 2.30. Bijwoning van het groot Concours- Hippique 6.30. Diner in het Raad huis aan Hare Majesteiten aangebo den door den gemeenteraad van Maastricht, het gevolg buiten het Goevernemen tshctel gelogeerd, begeeft zich rechtstreeks naar het Raadhuis; 9. Raout in Goevernemen tsgebouw. Donderdag 23 Mei1011. Hare Majes leiten wonen de godsdienst oefening bij in de St. Janskerk11 12. Bezoek aan het Gerei', en aan het R. K. weeshuis12.30. Déjeuner in het Goevernementshotel; 1.45. Rij toer naar Valkenburg en bezoek aan de Ruïne; 4. Terurkeer naar Maas tricht 6.30. Klein diner in het Goe vernementshotel. Vrijdag 24 Mei 10.30. Vertrek van den extra-trein naar Aken, de extra- trein stopt te 11.1 uur te Simpelveld; 11.24 aankomst te Aken. Vijfde Nederlaudsch Natuur- en Geneeskundig Congres. De eerste algemeene vergadering van het vijfde Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres wera Vrijdag ochtend in de concertzaal van „Artis" te Amsterdam, door den congres-voor zitter, prof. J. H. van 't Hoff, geopend met eene leerrijke rede, waarin hij de positie schetste van Nederland tegen over het buitenland op het gebied der wetenschap en der natuur- en geneeskundige wetenschappen in het bijzonder gedurende den tijd sedert de stichting onzer eerste universiteit tot op heden. Prof. Van 't Hoff's rede werd zeer levendig toegejuicht, waarna prof. dr. H. G. van de Sande Bakhuijzen eene voordracht hield over zijn vak van wetenschap, de astronomie, over de waarde der methode ter plaatsbepa ling der oude astronomie, over de verfijning in de waarneming van den laatsten tijd, over het onderzoek der instrumenten en in verband daar mede over de bepaling der waarne mingsfouten, over den ontwikkelings- ga*g dezer wetenschap en de voor naamste ontdekkingen van den laat ste* tijd. Daarna gingi het Congres in huis houdelijke zitting over. Tot deze vergadering en die der sectiën werden geene vertegenwoordigers^ van dag bladen tot gelate*^^~^^S Begrafenis vioe-admiraal De Caaembroot. Zonale wij reeds gemeld hebben, had Vrijdag te 'e Gravenhage de be- gralenis plaat^ van wijlen den vioe- a^miraal jhr. F. de Caeenabroot. Men had rekening gehouden met een der laatste wenschen van den ontslapene geen redevoeringen bij het graf te houden en geen kransen op de lijk baar te plaatsen. Een kleine, maar deftige stoet verliet te 11 uur des voormiddags het ster!huis en begaf zich naar Eik en Duinen. De eenige praal in al dezen een voud was de aanwezigheid achter den rouwwugen van een gala-koets van het Hof waarin gezeten waren de korvet kapitein graaf von Usedom, vertegen woordiger van Z. M. den Keizer van Duitechland, en de kapitein ter zee baron Van Hogendorp, adjudant van de Koningin, afgevaardigd door de Koningin-Regentes, beiden in groote tenne. De Duitsche marine-officier was met hetzelfde rqtuig door kolo nel Van Hogendorp van het hotel des Indes naar het sterfhuis geleid en droeg de krans in de hand, die hjj straks uitnaam van zijn souverein op de baar zou nederleggen. Er gingen vier boden van het de partement van financiënmet de reekenen hunner bediening aan den rok gehecht, den lijkwagen vnoruit. Op de begraafplaats wemelde het van hooggeplaatste personen uit di plomatieke en militaire kringen. Toen de lijkbaar boven het graf was gesteld, legde de vertegenwoordiger van keizer Wilhelm den krans van Z. M. op het deksel der kist. Dit huldebetoon van Duitschland's vorst was vervaardigd uit lauwerbladen, witte en crême-kleurige rozen en witte bloempjes. De krans was be vestigd aan een breeden, witten zijden moiree strik met gouden franje, aan beide uiteinden dragende het door de keizerlijke kroon gedekte naam cijfer des keizers, in goud daarin geperst Bij de aldus met den keizerskrans getooide kist noodigde ds. Bourlier, hofprediker en predikant bij de W&al- sche gemeente, de aanwezige* uit zich met hem te vereenigen in gebed. Nadat hij vooraf een woord had gesproken, tot tekst daarvan nemende„Ik ben de opstanding en het leven, zegt de Heer." In dat gebed sprak hij den zegen uit over het volk dat De Ca- sembroot met zooveel vaderlandsliefde en toewijding heeft gediend. Op verzoek van de weduwe bracht hij voorts allen hare diepe erkentelijk heid voor hnnne tegenwoordigheid, die zich moest bepalen tot een stille hulde des harten in aandenken aan dezen man. Ds. Bourlier sprak Fransch en in de zelfde taal verzocht jhr.De Casembroot, oudste zoon des overledene aan den vertegenwoordiger van den keizer van Duitschland aan Z. M. de gevoelen» van diepe erkentelijkheid der familie te willen overbrengen voor de hulde, die deze vorst den ontslapene wel heeft willen bewijzen. Zich daarop in zijne moedertaal richtende tot baron Van Hogendorp, verzocht hij, namens de familie, den vertegenwoordiger der Koningin-Regentes aan H. M. innigen dank over te brengen voor de hooge eer den overledene bewezen. Met eene algemeene dankbetuiging aan de aan wezigen was de plechtigheid afgeloo- pen. Excursie naar Zweden en Noorwegen. De bijval, dien de Nederl.-Amerik. St jomvaartmaatschappij heeft gevon den voor het plan van een excursie naar Kiel, heeft haar doen besluiten eene tweede excursie voor te bereiden, thans naar Bergen, Christiania, Ko penhagen, Stockholm, Berlijn en Hamburg. Het voorloopig reisplan luidt als volgt le dag. Des ochtends ongeveer 10 uur vertrek van Rotterdam door den Waterweg naar Hoek van Holland en in Zee, langs de Hollandsche kust, Noordwaarts op; 2e dag. In veile Zee 3e dag. In den ochtend wordt de kust van Noorwegen en tegen den middag Bergen bereikt; 4e dag. Des avonds ongeveer 6 uur vertrek van Bergen; 5e dag. In het Skagerack zooveel mogelijk langs de kust van Noorwe gen 6e dag. In den ochtend aankomst te Christiania7e dag. Des namiddags vertrek van Christiania; 8e dag. In den loop van den dag worden de Sont en Kopenhagen bereikt9e dag. Des avonds vertrek van Kopenhagen 10e dag. In de Oostzee, zooveel mogelijs: langs de Zweedsche kust; 11e dag. In den oehtend aankomst te Stock holm 12e dag. Verblqf in Stockholm 13e dag. Des echtend» vertrek van Stockholm14e dag. Des namiddags aankemst te Swinemünde, van d44r per extra trein naar Berlijn (pl. m. 4 unr sporen»); 15e dag. Verblijf in Berlijn; 16e dag. De» avond» omstreeks 6 unr per extra treiu naar Hamburg (pl. m. 3 unr »porens)17e dag. Ver blijf in Hambnrg; 18e dag. Des na middags van hamburg naar Bruns- büttel of Cuxhaven, waar de excursie- stoomer wederom gereed zal liggen 19e dag. Terug in Rotterdam. Het stoomschip zal in de eerste dagen van Juli a. s. vertrekken. De exeursie zal ongeveer 18 20 dagen duren, doeh alleen doorgaan, wanneer uiterlijk 8 Juni een voldoend getal aanmeldingen is ingekomen. Er zal slechts ééae klasse zijn van passagiers (eerste kla«se.) De passage- prijzen zijn f425 eD f375, afhankelijk van hut en conehette. Plaatsbespreking geschiedt tegen vooruitbetaling van een bedrag van f100 per plaats, strekkende in min dering van den pas»ageprgs. Onze spelling. Uit de mededeelingen in de Solli citant blijkt, dat dit onderwijsblad van de firma Kluwer k Co. ia Deven ter het publicatie-orgaan geworden is voor de Vereeniging tot Vereenvou diging van onze spelling om in breeden kring 't blad wordt in 16,000 ex. ruim verspreid te verbreiden wat dezen mee te deelen heeft. Op de agenda van de heden, om twee nur in „Krasnapolsky" te Am sterdam te houden jaarvergadering is o. m. opgenomen het voorstel om het bestuur met twee leden te vermeer deren, omdat nu de tijd gekomen is „voor de krachtigst mogelijke propa ganda". Ook zal een commissie van redactie voor 't orgaan van de ver eeniging worden gevormd. Onder den titel: „Gonoordia res parvae ;cree«unt" staat er de opwek king in om de vergadering te bezoe ken. We nemen daaruit enkele zin sneden over: ■indelijk toch zuilen we nu defieni- tieve voorstellen hebben over de zo-brood-nodige{ verandering of ver eenvoudiging wat in deze vrijwel 't zelfde betekent van onze schrijf taal. Menigeen dacht al, dat de vereni ging op sterven lag of misschien plechtig en in stilte was bijgezet. De a.s. vergadering zal bewijzen, dat onze vereuigingkraehtiger onster ker is dan velen vermoeden en dan velen zelfs hopen. Maar toch, wij roepen al onze mee- standers op, want van allen hebben we steun nodig. Steun op allerlei manieren! Wel is al een mooi snkses voor ons, dat nnmnen als de professoren van Heiten, Speyer en Logeman de voorsteilen mede ondertekenendat prof. Cosijn z'n simpatie betuigde en z'n instemming met de meeste van de voorgestelde vereenvoudigingen; maar toch Steun van allen en op allerlei ma nier hebben we nodig I Dat mannen van naam zich hebben aangesloten moet de zaak voornithel- pen. Menigeen zal de kwestie nu ernstiger gaan bekijken, dan tot nog toe. Dat de beruchte hollandse laksheid waarvan ik wel allerminst aan de lezers van dit blad staaltjes behoef te geven nu eens niet belette, dat men toetreedt Zo wordt brede propaganda mogelikl Men klaagt en wa -Tachtig met recht over „te veel" bij ons onder wijs, bij het Lager niet het minst. Welnu, het is in 't belang van onze kinderen allereerst wat onze vereen voudiging beoogt. Het deed me daarom genoegen van principiëele tegenstanders onzer be weging te hooren, dat ze daanm bij slot van rekening toch mee zullen doen, juist om dat motief. Belangstelling mag en kan dus niet ontbreken bij ieder, die ernstig na denkt over wat onze vereeniging wil en die belangstelling moet eindigen in steun te geven. Steun, zowel zedelik als geldelik I Een beroep daarom, allereerst op de ouders, vooral ook die buiten het onderwijs staan. Geeft ons uw zedelike steun door uw naam, uw petitie, en maak ons door nw geldelike, het propageren in wijde kring mogelik. Een der artisten van het circus Carré te Amsterdam, mr. Frangois, die om zijn saltomortales te paard aller aandacht trekt, had Donderdagavond het ongeluk te vallen, waarbij hij eene belangrijke kneuzing aan den arm bekwam. Eenige oogenblikken na het gebeurde was hij weder in staat zich aan het publiek te vertoonen, dat echter in de eerste dagen zijn optre den zal moeten mitsen. Men schrijft uit Vlissingen aan de N. R. CL: Door den gezagvoerder van het Donderdag gepasseerde Eng. ss. „Cux- haven" van Goole naar Antwerpen is gerapporteerd, dat door hem gezien is, op 10 Eng. mijlen N. N. W. der ton van Noord-Steenbank, een ge zonken stoomschip, waarvan twee masten en de schoorsteen boven water uitstaken. Naar wij vernemenzal bq den uitgever W. Hilarius Wzn. te Almelo, onder den naam van Excelsior een nieuw maandschrift verschij nen ender redaetie van Titia van der Sunk. Het is bestemd voor den huiselijken kring in 't algemeen en voor jonge dames in 't bizonder. GEMENGD NIEUWS. Uit het Handelsblad van Antwerpen „De gedoode korporaal keerde met eenige muziekanten naar huis terug door de straten van Laibach, toen een steen op zijn hoofd viel en zijnen schedel verbrijzelde. Hij stierf ander half uur later." Werkstaking. Het geschil in het schoenmakers vak in Engeland schijnt verder dan ooit van eene vereffening. Wederzijds zoowel door Jaet bestuur van den Bond der werklieden ais door dat van den Bond der patroons werd be sloten bij het eenmaal ingenomen standpunt te volharden en geene ver dere concessiën te doen. Geheel afge zien van de vraag, wie er gelijk of ongelijk heeft, is het te betreuren dat de gezellen zich hier en daar schuldig maken aan gewelddadigheden jegens niet-leden van hunnen bond en aan vergrijpen tegen de vensterruiten van fabrieken. De Londensche correspondent van de Birmingham Post meent te weten dat keizer Wilhelm een nieuw soort rookzwak buskruit heeft ontdekt, dat hij den naam Rexiet heeit gegeven. Het kruit moet een zeer lichte staal blauwe kleur hebben en een voldoen de kracht ontwikkelen bij weinig rook en een zwakken knai. Het verspreidt echter bij het verbranden een vrij on- aangenamen geur. Een dure les. Een eerzaam burger van Levallois- Perret, nabij Parijs, had een zoon, en die zoon was buitengewoon thuis op het rijwiel: hij maakte de gekste records Daardoor kwam ook de rijwiel bacil bij den vader tot ontwikkeling, zóo krachtig, dat de vader naar een rijwielhandelaar ging en een wiel huurde. Het was donkerer was geen mensch op straat te ziende heer G. verliet zijn woning om het rijden te leeren, klauterde op het zadel, doch kon geen weerstand bieden aan de aantrekkingskracht der keien en drukte telkens zijn wang, soms zijn rug, te gen hun kouden, vlakken kant. „Zoo leert ge het nooiil B.ijf beter in 't zadel zitten Waag het nog eens Vooruit!" riep hem schertsend iemand toe, die zijn buitelingen had gadege slagen. De eerzame burger klauterde weer omhoog, trapte alsof hij de krukken in den grond wilde vastplakken en dan lag hij weer. „Wil ik u eens laten zien hoe u het moet doen vroeg de vreemde ling. „Heel gaarne, "antwoordde de heerG. „Geef mij de machine dan maar. Kijk, zoo springt u op het zadel" de man zat zoo vast als een dragon der op zijn ros „een uitstekende machine zij loopt of ze gesmeerd wa8 nu zoo aanzetten, daar gaat hij." De machine begon plotseling te vliegen over de hobbelige straatstee- nen, ze verdween om een hoek en de eerzame koopman heeft haar nooit terug gezien, evenmin als zijn leer meester. Een zware boete. Men weet, dat de ondernemer van het stierengevecht te Ntnaes, waarbij zes beesten gedood werden, door de rechtbank aldaar wegens overtreding van de wet Grammont voroordeeld is tot een boete van 1 frank. In den „Figaro" leest m»n naar aanleiding /an deze strafoplegging het volgende De ondernemer der stierengevech ten te Nimes, aan den fisens de boete gaande betalen, tot welke hij ver oordeeld is Hoeveel ben ik u schul dig? De ambtenaar: Een frank. OndernemerDrommelsWeet u dat wel zeker? AmbtenaarPositief. Ondernemer't Is hard. AmbtenaarU was gewaarschuwd. De stierengevechten zijn verboden. Waarom hebt u er een georgani seerd Ondernemer: Kon ik het weten dat ik veroordeeld zou worden? AmbtenaatIeder wordt veronder steld de wet te kennen. U hebt de wet geschonden, u is veroordeeld; dat spreekt van zelf. OndernemerNu ja, als zij mij dan tot 25 centimes boete veroordeeld hadden of zelfs tot 50.... D&ar 50 cen times, dat had ik me best kunnen begrijpen. Maar een frank AmbtenaarJa, ze hebben u niet gespaard, (wrijft zich de handen.) Heerlijk, een frank voor den fiscus OndernemerZoudt u het niet voor vijftien stuivers willen doen? AmbtenaarDaar heb ik geen recht toe. Ondernemer Een frank AmbtenaarJa, een trank. Dat zou me wat moois zijn als iedereen maar kon zeggen: „Ik ga de wet overtre den, dat kost me 50 centimes." Neen, heertje, dat kost een frank. Ondernemer (trekt zijn beurs) Nu als er niets aan te doen is Ambtenaar (strijkt het geld op) Laat het u een les zijn! KUNSTHANDEL. Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entrée bij introductie. Directie VOS ZOON. VARIA. Londensch tramkoetsier. Ik en hij (op zijn paard wijzende) hebben de maatschappij juist twaalf jaar gediend. Passagier. ZooDs maatschappij heeft dan heel wat verplichting aan jelui beiden. Tramkoeteier. Jaweltoen wij ver leden week samen ziek waren, hebben ze voer hem een dokter gehaald en ik kreeg half traktement. In het dorp Grijpbeek, waar de in woners stelen als raven, wendt de landbouwer Kunst zich tot zijn buur man Stoffel om hem raad te vragen. „Ik heb 100 gulden in huis en ik weet niet waar het te bergen, om h9t voor stelen te vrijwaren." ,,'t Is 't beate," meent Stoffel, „dat ge het ergens in den tuin verbergt!" Kunst doet zooals zijn buurman hem aangeraden heeft, doch de laatste bespiedt hem onderwijl. Den volgenden morgen zijn de 100 gulden verdwenen. Toen Kunst den diefstal ontdekte viel zijn vermoeden dadelijk op Stof fel en hij overlegde hoe het geld terug te krijgen. Hij gaat weer naar Stoffel toe en vertelt hem, dat hij 50 gulden huur heeft opgehaald, of het ook raadzaam zou zijn, deze som nog bij de andere 100 gulden te leggen. „Zeker!" spreekt Stoffel, „daar lig gen ze het veiligst." Zoodra de duisternis aanbreekt, sluipt Stoffel in den tuin van zijn buurman en legt de 100 gulden weer op hun plaat». Kunst komt een oogenblik later met zijn spade aanloopen en neemt schuddende van het lachen de 100 gulden mee naar huis. Leelijk keek Stoffel op zijn neus toen hij den volgenden avond zich meester willende maken van de 150 gulden, de geheele som verdwenen vond. Een scherpzinnig man, willende be wijzen hoe ordelijk en regelmatig alles in de natuur is ingericht, voerde als voordeel aan, dat de paddestoelen steeds gedurende den regentijd opschie ten, en daarom ongetwijfeld den vorm van parapluies hebben.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 7