onzer Koningin, in verband met de reis der Vorstinnen naar Londen. Wat dit laatste betreft, de Koningin yan een klein land, een zeer vermo gende Vorstin bovendien, zal het zich moeten getroosten nog zeer dikwijls uitgehuwd te worden in de cou rant, haars ondanks natuurlijk. Ik herinner me, van de tallooze malen, dat het vroeger al gebeurde, een hu welijksdenkbeeld, dat niet onaardig was. Het was uit Rome afkomstig en bedoelde onze jeugdige vorstin met tertijd te verloven aan een Italiaan- schen prins, de naam is me ontgaan, Maar de aantrekkelijkheid van het denkbeeld was vooral hierin gelegen, dat bedoelde prins, even jeugdig als onze Koningin, in rechtstreekeche lijn afstamt van een der takken van de Oranjes. Beteekenis heeft het denk beeld natuurlijk niet en 'k houd het er zelfs voor, dat zij die in de eerste plaats geroepen is over het toekomstig lot onzer Vorstin te waken, er zelfs nog niet aan denkt een keuze te doen onder hen die, met eere een Neder- landsche prins-gemaal zouden kunnen zijn. De gemeenteraad, zeide ik zooeven, nam een belangrijke beslissing. Het betrof den Scheveningschen strandweg waarvan ik reeds meermalen sprak. Tot nu toe ontbrak het verlof van Delfland's waterschap om van de duinen het zand te halen, teneinde dien weg weder op behoorlijke breedte te brengen. Dit verlof nu wilde Delf land geven, mits de gemeente zich ook verplichtte het buitenbeloop van dezen weg te beschermen. Een voorstel daartoe kwam in den Raad. Hoeveel zal dat kosten?werd er gevraagd. Een raming ontbrak. Het was nog zelfs niet uitgemaakt wat Delfianc als beschermingsmaatregel 'eischen zou. De Raad weigerde terecht deze stap in het duister te doen en ver wierp het voorstel met groote meer derheid. Maar wat nu? De wegmoet hersteld worden zoo als die nu is, kunnen we er het badseizoen niet mee ingaan. Er is dus groote spoed bij het werk en ben ik wèl inge licht, dan wordt de Raad a.s. Woens dag bijeengeroepen (de oproeping heeft nog niet plaats gehad) om over nieuwe voorstellen te beraadslagen. Onmogelijk is het niet, dat hij we der zal geplaatst worden voor het vroeger verworpen voorstel van een kleibedekking, kostende het bagatel van f87.000. Het is een ramp, zeg ik u, voor een groote gemeente als de onze, om in het dwangbuis van een waterschapsbestuur te zijn bekneld. En het ware zeer gewenscht, dat, waar dergelijke toestanden zich voordoen, de wetgever tusschenbeide trede. Vergun me een enkel woord over een voorval, dat vooral in militaire kringen de aandacht trok. Het is het straffen van een sergeant, die in een brief geschreven had, geen achting meer te kunnen hebben voor een ka pitein. Het militair strafrecht nu ia een zeer zonderling en weinig in over eenstemming met ons gewoon straf recht, wat beginsel betreft; men moet zich aan de zonderlinge opvattingen van den militairen rechter gewennen. Maar ik heb mij afgevraagd, hoe men een daad als van dezen sergeant, een appreciatie van een officier, wel quali- ficeert, als gebrek aan eerbied voor zijn meerdere? Mogelijk is het, maar zonderling blijft het? Er worden hier pogingen aange wend om op den eersten Meidag een optocht te organiseeren; de gevraagde vergunning zal wel worden geweigerd, zooals gewoonlijk. Van zoo'n weigering zie ik net nut niet in. Een optocht zegt niemendal, is eigenlijk een be spotting, in den vorm van uiterlijk vertoon, van de revolutionaire woord voerders, die altijd spotten met een anderen optocht, bijv. die tot opening der Kamers. Ik herinner me, dat bij den grooten optocht, de eerste van dien aard, voor algemeen kiesrecht, in den Haag, een Fransch collega, bij het zien van die roode vlaggen, zeide „Te Parijs zouden wij het vertoon van al die roode vlaggen nooit toe staan." Hij kreeg ten antwoord: „Dat is omdat gij ze vreest; wij niets 1" H. A. GANUS Jr. Naar men meldt zou heden het wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht door den minister vanBin- nenlandsche Zaken bij den Raad van State worden ingediend. Naar de N. R. C. met zekerheid verneemt, is bij Kon. besluit bepaald dat de gele uitmonstering van de uniformen onzer infanterie door roode uitmonstering zal worden vervangen. Bij koninklijke besluiten van 18 en 19 dezer is aan mr. J. L. H. A. baron Gericke van Her wijnen, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Mei a. s, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin bij de hoven van België en Luxemburg, onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten door hem aan de Kroon en den lande bewezen; en is hij voorts benoemd tot minister van staat. Bezoek der Koninginnen aan Engeland. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. deelt mede, dat aan den burgemeester ;van Queensboro' langs ambtelijken weg is kennis gegeven, dat, aangezien de gravin Van Buren en hare dochter gedurende haar ver blijf te Londen een streng incognito wenschen te handhaven, zij geenerlei plechtige ontvangst, huldebetoon en aanbieding van een adres te Queens boro wenschen. In andere bewoor dingen, maar met gelijke strekking, dit ter kennis gebracht van den gezant der Nederlanden te Londen. Dientengevolge heeft baron Van Goltstein afgezien van zijn voorne men om de Koninginnen te Queens boro te verwelkomen, en zal zich ver genoegen met het afwachten van HH. MM. bij hare aankomst te Londen, de doorluchtige reizigsters dan naar Brown's hotel te geleiden. Ook tot de Engelsche pers zal, op hoog bevel, het verzoek gericht worden, zoo min mogelijk over de bewegin gen der gravin Van Buren en harer dochter mede te deelen. Dat dit bericht veel teleurstelling zal wekken, behoeft geen betoog. De Hooge Raad verdaagde de uit- •raak in zake Rott. Nieuwsblad (overneming van predikbeurtenlij st) tot 29 dezer. elk degelijk mensch gevoelt van hen in jhun zinloos geijver, dat tooh op niets uitloopt. Brisons 1& dessus. HH. MM. werden met enthousiast gejuich ontvangen terwijl de Konin gin zich na de traditioneele begroeting van het balkon af nog verscheidene malen voor een der zijvensters van het Paleis vertoonde. Nadat H.H. M.M. hedenmorgen den dienst in de Nieuwe Kerk had den bijgewoond onder het gehoor van Ds. Schuller tot Peursum, begaven zij zich hedenmiddag naar den Dieren tuin, waar zij te 2 uur aankwamen en ontvangen werden door het Be stuur, bestaande uit de heeren Beu ker, Weber, Fuld, Veltman, Kerbert en Blaauw en een aantal ceremonie meesters, waarvan de heer Wert- heim president was. De Koningin was gekleed in een japon van gebrocheerd crème zijde met witten Wilhelmina hoed, de Koningin-Regentes in zwarte zijden japon met wijde pofmouwen. Zooals velen bekend zal zijn komt men op den dag van een koninklij k bezoek aan „Artis" tot de overtuiging dat de dieren in dezen tuin zich kal mer en waardiger weten te gedragen dan een groot gedeelte der leden, dat nietsontziet en over bloemperken en gazons snelt van het eene punt naar het andere waar het de Koninginnen kan zien; daarom was het een goed denkbeeld van het Bestuur om den weg dien de stoet zou volgen te doen afzetten door dikke touwen en op de meest be dreigde punten een 4tal ceremonie meesters te plaatsen met eenige op passers van het Genootschap. De Koninginnen stelden veel belang in de verschillende dieren, die de directeur Haar toonde en die hij voor HH. MM. deed voederen. Geruimen tijd vertoefde het gezel schap voor de wandelplaats der olifan ten en begaf zich vandaar na nog het onlangs geopende Rij kspostdui- venstation en de paardenstallen te hebben bezocht weder naar de zoo- amde „Koningszaal" waar HH. MM. nog eenigen tijd vertoefden. Te ongeveer 3 uur stegen HH. MM. weder ia en begaven zich na een rij toer door de buurt buiten de Mui- derpoort weder naar het Paleis. Met welgevallen mogen èn bestuur deren èn ceremoniemeesters terugzien op dit bezoök, dat door hunne krachtdadige handhaving der goede orde zonder twijfel zal behooren tot éen der aan genaamste, die HH. MM, gedurende Haar verblijf in Amsterdam aan ver schillende instellingen zullen brengen. met stok en sabel uitgedeeld en vele onruststokers werden gearres teerd. Uit Amsterdam. Amsterdam21 April. Gisteren zijn, zooals wij meldden, de Koninginnen binnen onze veste ontvangen. Boven op het dak bij Hofhuis op den Dam heb ik gezeten met onder mij een geheele collectie dassen, boorden, manchetten en over hemden en ik heb mij daar geamu seerd met het krioelen der menigte, die voor het paleis het oogenblik stond af te wachten, dat H.H. M.M. op het balkon zouden verschijnen. Netjes in een dikke rij van zwart heen-en-weer-golven stonden de men- schen en tuschen hen stonden indi- viduën, die er zich op toeleggen om alle feestvreugde te verstoren en no* sterker te doen zijn de walging, die Woensdag a. s. wordt in den Stads schouwburg op hoog bevel vertoond „De Schoonzoon van mijnheer Poirier" met den heer Clous in de titelrol, welke voorstelling zal worden vereerd met de hooge tegenwoordigheid van H. M. de Kon. Reg. Voor bezoekers van stalles, fauteuils de balcon, boven- loge en 6 eerste rijen parterre is avondtoilet of uniform verplicht end. B. A. B. Opstootjes-varwekkers. Even voor ae aankomst der Ko ninginnen hebben Zaterdag een aantal socialisten te Amsterdam opstootjes verwekt. Vier hunner, waarvan twee maskers en blonde pruiken droegen en een als poiitie-agent was verkleed, reden rond, doch werden voor de politiepost aan de Oudebrug door een aantal agenten tot staan gebracht en gearresteerd, waarbij een groote volksoploop ontstond voor de druk kerij van „Recht voor Allen," waar Domela Nieuwenhuis en anderen strooibiljetten over de menigte heen wierpen. Hierbij hidden weder op stootjes plaats. Er werden geduchte De wereldtentoonstelling te y Amsterdam. Zooals wij voor eenige dagen reeds berichtten is de openingsdag der ten toonstelling bepaald op Zaterdag 11 Mei voor genoodigden en op 12 Mei voor het publiek. Het eomité ontving dezer dagen namenB H. M. de Ko ningin-Regentes het bericht, dat Hare Majesteiten tot Haar groot leedwezen onmogelijk bij de opening kunnen tegenwoordig zijn, doch zich bij die gelegenheid officieel zuilen doen ver tegenwoordigen door mr. M. W. Baron du Tour van Bellinehave, oppercere- moniemeester. Tegenover veler oppervlakkige mee ning dat de expositie-gebouwen bij de opening niet gereed zullen wezen,meent het uitvoerend comité dat, indien de inzenders en zij die op de terreinen eigen gebouwen doen oprichten, voldoenden voortgang maken, het ge heel zonder twijfel op den vastgestel- den datum gereed zal komen. In de Fransche afdeeling wordt vanwege het Fransche comité reeds druk gearbeid met het opstellen en arrangeeren der inzendingen, terwijl voor de andere afdeelingen de inzen dingen zeer spoedig kunnen worden verwacht. De schade door het jongste ongeval aan het hoofdgebouw veroor zaakt, heeft wel eenige belemmering teweeggebracht, doch dit zal op den voortgang der werkzaamheden niet van merkbaren invloed wezen. De commissie voor Oud-Holland heeft zich in den laatsten tijd druk geweerd en daaraan i3 het te danken, dat nog slechts een zeer klein gedeelte der huisjes onverhuurd zijn. In vereeniging met eenige Nederlandsche kantwerksters zal de vrouwen vereeniging „Tesselschade' op Oud-Holland een beeld van de oude kantwerk-industrie geven.j Met het oog op het feit, dat oud- t j ds ook de Oostersche volken hunne producten naar de alom bekende Hollandsche markten zonden, is het zeker niet onaardig te noemen, dat in eenige der huisjes Arabieren en Turken hun intrek zullen nemen om hun Oostersche Bchatten, gelijk eer tijds, den bezoekers van Amsterdam te koop te bieden. Als een eigenaardigheid kan ook vermeld worden dat de commissie voor Oud-Holland dezer dagen een bericht heeft ontvangen, dat de ver eeniging „Bogaars" te Koog-Zaandijk, die onlangs aldaar een ouderwetsche bruiloftspiechtigheid te zien gaf, zich bereid heeft verklaard om tot het welslagen dier afdeeling op de Ten toonstelling haar medewerking te ver- leenen. In het algemeen vorderen alle toe bereidselen ook voor Oud-Holland zeer flink. Met toestemming van het gemeentebestuur worden de gymnas ten, bestemd om het Oud-Holland3che vendel te vormen, op de Beurs geoe fend. De firma Helmhout zorgt voor de passende costumes. lokaal loterijen of andere kansspelen te houden of te doen houden, of daarin iets te doen of te laten doen of wel te dulden, hetwelk met de orde, de welvoegelij kheid, of de goede zeden in strijd is. 2o. Vrouwelijk dienstpersoneel voor bediening te houden, zonder schrif telijke bediening van het comité. Die vergunning kan ten allen tijde geheel of gedeeltelijk worden ingetrokken." Die zorg wenschen wij echter nog verder uit te strekken en in 't bizonder wenschen wij te waken tegen kwade practijken, waaraan vrouwen en meis- jes en speciaal vrouwelijke bedien- den zijn blootgesteld. Voor dienst meisjes verwijzen wij naar de inrich- ting „Te Huis", Prinsengracht No. 489. Voor haar echter, die liever niet in dit Te_ Huis worden opgenomen, is het niet altijd gemakkelijk een goed onderkomen te vinden en het it daarom dat wij ons in verbinding neb ben gesteld met den Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het Zedelijk Bewustzijn, die zich bereid heeft verklaard logies te zoeken voor dames, vrouwen en meisjes, welke op een eerbaar verblijf prijs stellen. Wij hebben dientengevolge het ge noegen U mede te deelen, dat, zoo wel ten kantore der Wereld-Tentoon stelling, als op het bureau van Oud- Holland", lijsten voor dergelijk logies ter inzage liggen, met vermelding van adres, beroep, omschrijving van 't lo gies en huurprijs, terwijl zoowel onze beide Comités, ais de Vrouwenbond tot verhooging van het Zedelijk Be wustzijn, ten allen tijde bereid zijn verdere inlichtingen te verschaffen. Het Bestuur der wereldtentoonstel ling te Amsterdam heeft aan hare exposanten en huurders de navolgende circu aire gericht Gelijk u bekend zal zijn, wordt er door het uitvoerend Comité der We reld-Tentoonstelling bizonder prijs op gesteld, dat onzedelij kheid en wanorde op de Tentoonstellingsterreinen ten strengste worden tegengegaan. In verschillende contracten door het uit voerend comité gesloten en in alle contracten met de huurders van Oud Holland zijn daartoe o.a. opganomen de volgende bepalingen: „Het is ver boden: lo. In het door hem gehuurde Nederlandaehe Volkspartij. Gisteren werd te 's Gravenhage eene bijeenkomst gehouden van verschil lende democratische vereenigingen t einde eene Nederlandsche Volkspartij op te richten, bijeengeroepen door het Hoofdbestuur van den „Nederl Bond voor algemeen kies- en stem recht." De volgende vereenigingen hadden afgevaardigden ter vergadering gezon den „Landnationalisatie", Deventer kies vereeniging „De Unie", Amsterd.; Democratische vereeniging Dor drecht"; „Typogr. vereeniging", De venter het hoofdbestuur van den „Radicalen bond" te Zaandam en te Utrecht; „Alg. kies- en stemr." De venter; „Alg. kies- en stemrecht", Haarlem; „Friesche Volkspartij"; Alg. kies- en stemr.'" Gorredijk; „Alg. kies- en stemr.", Leeuwarden „Be- hangers-vereeniging „Aurora", den Haag„Landnationalisatie", Vlaar- dingen„Landnationalisatie", Zaan dam; „Broodbakkers-vereeniging", den Haag; „Maatschappelijke Hervor ming Delft; „kiesvereeniging „Ont wikkeling", Den Haag en „Kuipers- vereeniging", Vlaardingen. Nog voor de vergadering geopend werd, hadden reeds ö7 vereenigingen bericht gezonden zich te willen aan sluiten bij de volkspartij, als: 25 afdeelingen van den „Bond voor al gemeen kies- en stemrecht"; afdee lingen van het „Nederl. Werklieden verbond" 4 van den „Radicalen Bond"4 van den „Bond voor Land nationalisatie" 12 vaxvereenigingen; negen vereenigingen die tot geen Bond behooren en zelfs 2 afdeelingen van de sociaal-democratische arbeiderspar tij, namelijk Huizum en Lekkum. Bij de discussie werd slechts het woord verleend aan die afgevaardig den, die hunne instemming met de oprichting eener Nederlandsche volks partij wenschten te betuigen. Uit de beschouwingen over den naam der vereeniging, partij, Bond, Unie of Volksverbond, bleek dat de vergade ring beslist van meening was, dat de naam zou zijn: „Nederlandsche Volkspartij." zijn droevige zaken op Yewle." „Het is te hopen mijnheer Warwick, dat de toestand niet nog droeviger wordt." „U doelt op het huwelijk van Richard King en miss Agnes? Ja, dat zou te betreuren zijn. Richard was toen hg in deze stad woonde volstrekt niet gezien wat wij hier bespreken is natuurlijk alles vertrouwelijk en weinigen speet ;het toen hij vertrok. Op de bank werd hij ook niet betreurd. „Over Richard King en Yewle en nog meer over Charles King en zijne vrouw en dochter wilde ik u spreken, mijnheer Warwick. Mijnheer Rintoul heeft mij den raad gegeven mij tot u te wenden. Ik heb een paar ontdekkin gen gedaan en men heeft mij zaken verteld, die tot belang rijke ontdekkingen kunnen leiden. Ik zal in alles openhartig met u zijn en zoo u er naar vraagt zelfs met mijne geheimste gedachten, slechts aam mijzelf bekend," sprak Francis Gray op ernstigen toon. „Dat ia uitstekend mijnheer Gray," zeide de procureur. „Maar bestaat er in de eerste plaats geen mogelijkheid om dit huwelijk te beletten Richard King heeft de een of andere geheime beweegreden om zijn huwelijk met Agnes King te wenschen, en hij spoort haar tot spoed aan. Hare moeder is er voor. Nu beken ik u openhartig mijnheer Warwick, dat wanneer dat huwelijk plaats heeft, het mij als de grootste ramp zal treffen. Binnen den tijd van drie maanden heeft hg haar het hart gebroken; hij drinkt veel; hij heeft al zijn geld met dobbelen verloren en gaat nu vijf en twintig duizend pond op zijn landgoed beleenen,. Wanneer dat huwelijk ge sloten wordt, is alles verloren!" Het vuur waarmee Gray deze woorden sprak, maakte War wick zijn geheim openbaar evenals dit het geval was geweest met den londenschen procureur. „Alles wat u daar vertelt mijnheer Gray is mij bekend. King gaat zich nu nog meer aan den drank te buiten, daar ik als procureur van Agnes King en haar vader en volgens mijne instructiën handelend ben opgetreden om het fortuin der jonge dame los te krijgen. Aan den anderen kant schij nen de onderhandelingen over de hypotheek niet te vorde ren ik weet niet waarom. Maar ik zal geen toegevendheid met hem gebruiken." „Maar wanneer het huwelijk doorgaat, wat kunt u dan verder doen „Dat zou zeker aan alles een einde maken," antwoordde Warwick en glimlachte. Daarna voegde hij er bij, toen hij bemerkte welk een indruk deze woorden op den jongen man maakten. „Wat het huwelijk betreft, dat is feitelgk al belet." Het bloed steeg Gray naar de wangen en hij Btond half uit zijn stoel op. „Mijnheer Warwick," riep hij uit, „dat is inderdaad goed nieuwsNu kan men met een onbezwaard gemoed aan het werk gaan. Ik zal u niet vragen hoe het gebeurd is ik ben te zeer verheugd over het feit maar ik dacht, dat er maar één persoon was, die met genoeg ge zag kon optreden om het huwelijk te beletten." „Daarin hadt u gelijk; die persoon heeft het huwelijk ver boden." „De vader van miss King?" „Haar vader. Door mij heeft hij zijne dochter schriftelijk bevolen Richard Kings vrouw niet te worden." „Weet u waar hij is?" „Ik weet, waar men hem kan vinden. Maar bedenk mijn heer Gray, dat hij niet dezelfde man is, dien gij in vroege jaren hebt gekend; evenmin is zijne positie dezelfde gebleven." „Dat alles is mij bekend mijnheer Warwick te goed bekend. Maar ik gevoel dat wij het einde naderen. Ik ga morgen naar Yewle, en het wordt tijd, dat ik u mededeel, wat ik daar moet doen." Hg vertelde nu aan Warwick de geschiedenis der twee testamenten en ook wat er dien dag tusschen Rintoul en hem besproken was. Het stelde hem evenwel teleur te bemerken, dat het Warwick weinig belang stelling scheen in te boezemen. Deze verklaarde waarom. „Verondersteld, dat de tuinman Wilson het verhaal van den bottelier bevestigt, en het boven redelijken twijfel is ver heven, dat er een testament is geschreven later dan dat, hetwelk Richard King als den erfgenaam van Yewle aan wijst. In de eerste plaats is het mogelijk dat dit testament nooit wordt gevonden. Het zal stellig nooit gevonden worden wanneer het voor Richard King ongunstig was en het in zijne handen is gevallen." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2