liPIifflLJEïTEN. Voor onze Yensiers. DE FAMILIE KING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Woensdag 24 April 1895. No. 3622 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j. c. STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en courantiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOÏt Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère Gr. L. DAÜBE (6 Co., JOHN F. JONESSuec., Pargt 3Ibie Faubourg Montmarire BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: De Nederl. Gist- en Spiritusfabriek in 6 afb. (Uit Eigen Haard). Jhr. F. de Casembroot. r Honderdjarig bestaan van deEcole normale supérieure te Parijs, in 14 afbeeldingen. Bezoekers van het Louvre te Parijs op Zondagmiddag. De Voorzitter van het engelsche Huis der Gemeenten. Schietwedstrijd in Britsch Indie. De winner van de groote steeple- iase in Engeland. De Normannia redt de schipbreu kelingen van de Arno. Gevecht van chineesche Koelies. Chineesche gevangenen in Tokio. Een versierde ezel in Caïro. Het zilveren Servies van een engelsch Regiment. Lief grootje. Babies in het Bosch. Politieke Platen en Portretten. Haarlem, 23 April 1895 Bij besluit van B. en W. is aan den heer Johs. van de Pavord Smits op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van kapitein van het korps Brandblusschers en zulks onder dankbetuiging voor de vele aan de gemeente bewezen diensten. Naar wij vernemen hebben 5 ka piteins bij het korps brandblus schers hun verzoek om ontslag inge diend. Verscheidene officieren van de d.d. schutterij hier ter stede verschenen Maandagmorgen ter audiëntie bij H.M. de Kon.-Reg. welke gehouden werd in het koninklijk paleis te Amsterdam. Hedenavond wordt een raout ten paleize gehouden, waarop zij ook als gasten zullen verschijnen. Verkiezing voor den Raad. Het zal ons weldra aan „verkiezings genoegens" niet ontbreken. In Mei een lid van den Raad en drie leden van Provinciale Staten, in Juni elf leden van den Raad de strijdlustigste kiezer van de wereld kan kwalijk meer emotie verlangen. Omtrent de vacatures van Provinciale Staten heb ben wij onze lezers reeds ingelicht, over de vacature in den Raad valt nog niet veel, maar toch wel iets te zeggen. In de afdeelingen van „Vooruitgang" worden, naar Ret schijnt, het meest genoemd de heeren A. J. Resink en D. E. L. van den Arend. In de twee afd. die vergaderd zijn geweest, is eerstgenoemde voorloopig gecandi- deerd. De heer Resink, die zijne car rière begon als genie-officier, behaalde later het diploma van ingenieur en bestuurt thans van Haarlem nit zijne belangrijke zaken in Indië. Omtrent den heer Van den Arend behoeven wij niet veel te zeggen. Men kent hem in onze stad algemeen, als architect en als voormalig komman- dant van de brandweer. Vraagt men ot deze beide heeren eene eventueele candidatunr zouden aanvaarden, dan kunnen wij daarop antwoorden dat de heer Resink zich eene eventueele candidatuur zal laten welgevallen. De heer van den Arend evenwel wenscht op dit oogenblik in geen geval eene candidatunr te aanvaarden, ten eerste omdat zijne vele bezigheden hem dit niet zouden veroorloven en ten tweede, omdat het zitting hebben in den Raad hem, na alles wat er in den laatsten tijd gebeurd is, niet toe lacht. De Katholieke kiesvereeniging ver gadert in het begin van Mei. Van de anti-revolutionnaire is de bijeenkomst nog niet bepaald. Eenigen tijd geleden werd door ons gemeld, dat de heeren A. Koolhoven te Overveen en J. C. Burkens alhier hun ontslag hadden ingediend onder scheidenlijk als penningmeester^ en secretaris van den Alg. Ned. Wielr. Bond. Naar wij vernemen zijn beide heeren op hun besluit teruggekomen en zullen zij hunne functiën blijven waarnemenvoorloopig tenminste. Dat zij een dergelijk besluit hebben genomen, wat door de overgroote meerderheid der leden van denA. N. W. B. zeker met vreugde zal worden begroet, moet voornamelijk worden toegeschreven aan de vele blüken van waardeering, die de heeren Kool hoven en Burkens den laatsten tijd hebben ontvangen. Maandagavond hield de heer A. H. Gerhard, hoofdonderwijzer te Am sterdam, voor een klein publiek, in het Volksgebouw eene lezing over W eezen verpleging." Spr. deelde mede hoe het vrijden kersfonds een kas gevormd had om weduwen en weezen van geestverwan ten te ondersteunen en verhaalde daarna een en ander van het weezen- gesticht Prevost te Cempuis in Frank rijk, hoe die inrichting was tot stand gekomen, welke opvoedingsmethode men er toepaste, welk voedsel men er gaf en welke beginselen men er bezigde. De heer Gerhard prees die inrichting zeer. Gaarne zag hij ook in ons land eene zoodanige, want eene betere weezenverpleging is noodzake lijk. Men moet niet alleen praten van de mogelijkheid of onmogelijkheid van zulk eene instelling, maar be ginnen, dit in de eerste plaats en volhouden in de tweede plaats. Hiertoe wekte spreker allen op. Persoonlijk had spr. de inrichting te Cempuis bezocht en kon daarvan dus heel wat verhalen. Schouwburg. Het tooneelgezelschap uit denTivoli- schouwburg te Rotterdam, directie de heeren de Vos en van Korlaar, gaf Maandegavond hier ter stede een Justus van Maurik-avond, d.w.z., het vertolkte twee stukken van dezen schrijver, nml. „Francoise's Opstel", tooneelspel, gevolgd door de bekende klucht „De Baren." Evenmin als wij de laatste jaren dikwijls in de gelegenheid worden gesteld van Mauriks stukken te zien vertolken dilettantengezelschappen buitengesloten evenmin hadden wij dit seizoen dikwijls het genot dit rotterdamsche gezelschap in Haarlem te zien optreden. Van een genieten kunnen wij gemakkelijk spreken na de uitvoering van gisteravond, waar bij wat hun spel betreft deze artisten zich van zeer gunstige zijde deden kennen. Dat men voor eene vrij slecht bezette zaal moet spelen heeft dik wijls eene uitwerking op het spel, die daaraan niet ten goede komt. Hiervan Maandagavond geen spoor. Degenen, die door de belangrijkheid hunner rol in meer of mindere mate op den voorgrond traden, speelden allen goedvandaar kunnen wij met deze mededeeling volstaan zonder in bizonderheden over de verschillende vertolkingen te treden, Aanbesteding. Door het gemeentebestuur te 's Gra- venhage is onderhands aanbesteed de levering van pl.m. 2000 M2. hou ten parketvloeren en asphalt, benoo- digd voor het nieuwe stedelijk Zie kenhuis, en is dit werk aan de firma Theod. Ferd. Bierhorst alhier ge gund. Verschenen is het programma van de tentoonstelling, te houden vanwege de aid. Haarlem en omstreken van de Ned. Maatschij. voor Tuinbouw en Plantkunde, van 1519 Augustus a.s. in den Hertenkamp alhier. De tentoonstelling, waarvoor de mededinging openstaat voor alle leden der genoemde Maatschappij, omvat: knol- en bladbegonias, coniferen, pinus, phormiums, gloxinias (hybriden), pe largoniums, stam- en struik-iuchsia's, coleus, canna's, heliotropium, gesne- riaceën, kasvarens, palmen, dracaena's, dyanthus cariophyllusgladiolus, liiiums, clematis, celosia cristata, collectiën afgesneden rozen, afgesne den takken van sierboomen, groen- blijvende planten, cactus dahlia's, bouquetten, bloemstukken enz. In het geheel worden uitgeloofd 2 gouden, 17 verguld zilveren, 54 zil veren, 42 bronzen medailles, 6 certi ficaten en 2 getuigschriften. „Crescendo." Naar wij vernemen is het conoert der Haarlemsche Mannen-Zangver- eeniging „Crescendo," 't welk door verschillende omstandigheden niet vroeger kon plaats hebben, thans vast gesteld op Donderdag 9 Mei, juist op den öOsten verjaardag van den directeur, den heer N. H. Andriessen. Als solisten zullen optreden mej. Anna Kappel, concertzangeres te 's Gravenhage, die op een der Win- ter-Concerten, in de Sociëteit „Ver- eeniging," met zooveel succè3 is op getreden en de zoo gunstig bekende violist, de heer Bernhard Dessau, uit Rotterdam, die hier ter stede reeds optrad in de Haarl. Bachvereeniging en in „Crescendo." Op^verzoek zal „Crescendo" een paar nummers zingen, waarmede zij vroe ger veel succes behaalde, doch welke in de laatste jaren niet op't program ma voorkwamen, nml. „Auferstehn" van Klein, en „Gebet vor der Schlacht" van Storch. Hoewel het seizoen ten einde spoedt zullen Crescendo's kunstlievende le den zeker een te verwachten genot- vollen avond niet verzuimen. Tevens kunnen wij beslist mede- deelen dat een gerucht, als zoude de heer Andriessen voornemens zijn als directeur van „Crescendo" ontslag te nemen, allen grond mist. Bij vonnis der Arrond.-Rechtbank alhier, dd. 23 April 1895, is in staat van faillissement verklaard Willem de Boer Corneliszoon, koopman in boter, kaas en eieren, wonende te Zaandam, met ingang van 16 April 1895. Rechter Commissaris Mr. M. G. P. del Court van Krimpen, Curator Mr. W. van Hulst, advocaat en procureur alhier. Voor het akte-examen lager-onder- wijs is Maandag te Amsterdam ge slaagd de heer H. Oostwold alhier. De Moord op den Raamsingel. Onze lezers zullen zich herinneren hoe nu ruim drie jaar geleden, den 26sten Februari 1892, twee oude vrou wen, de weduwe Stokman en de we duwe Bekkers, wonende op den Raam singel No. 10, wreedaardig vermoord werden waarna de dader getracht had het huis in brand te steken. Destijds mochten de pogingen der justitie om den schuldige te ontdek ken niet baten. De officier van justitie Jhr. Mr. Rethaan Macaré en de toen malige Rechter-Commissaris Jhr. Mr. A. G. van Lintelo de Geer, kon den den sleutel tot het bloedig ge heim niet vinden. Tal van personen werden verhoord, sommige in voor- loopige bewaring genomen, doch ook weer spoedig in vrij heid gesteldten slotte werd het uitgebreid dossier weggeborgen, en het scheen alsof de zaak uit was. Van tijd tot tijd bracht een valsch gerucht over de ontdek king van den moordenaar de gemoe deren in beweging. Thans gaat opnieuw een bericht rond, als zon de schrikkelijke misda diger ontdekt zijn. Wij laten hierom trent het bulletin volgen, dat wij hedenmorgen vroeg deden versprei den HAARLEM, 23 April. „Door sommige niet alhierverschij- nende bladen wordt medegedeeld, dat tegen zekeren G. die wegens diefstal te Rotterdam in de gevangenis zat, een bevel van inhechtenisneming zou zijn uitgevaardigd omdat hij zich in die gevangenis zou hebben verraden als de moordenaar van de twee vrouwen op den Raamsingel alhier. Naar het engelsch van P. L. Mc. DERMOTT 21) HOOFDSTUK VII. Op hel spoor. Afgescheiden van deze laatste overweging zou het nog vroeg genoeg zijn om de belangrijkheid er van te overwegen wan neer wij den inhoud kenden. Het ie best mogelijk, dat de twintig duizend pond daarin aan Agnes Kings vader of moe der worden vermaakt in plaats van aan haar; of wellicht heeft zijne vriendschap voor u Rowan King er toe geleid u een paar duizend pond na te laten. De hoofdzaak kan wel zijn gebleven zooals zij is, nml. dat Yewle aan Richard King is vermaakt." Francis Gray herinnerde zich zijn gesprek met Rowan King op dien dag en was getroffen door het denkbeeld, dat in de laatste veronderstelling veel waarschijnlijks school. Rowan King had wellicht zoo gehandeld al waB het alleen om dui zend pond van de twintig duizend aan hem te legateeren. De gedachte was niet bemoedigend, maar toch verklaarde hij de zaak voort te zetten tot zoover het hem mogelijk was. „Zet in ieder geval uw onderzoek voort; het kan geen kwaad," zeide Warwick. „Het beate van alles zou echter zijn om den naam van den armen Charles King van de smet te zuive ren, die er op kleeft, en die hem voor zijn tijd zal doen sterven." „Dat kan ook geschieden mijnheer Warwick, eerder dan u denkt," antwoordde Gray, met een kalm zelfvertrouwen, zoodat de procureur hem doordringend aanzag. „Van den beginne af heeft zich een denkbeeld in mijn geest vastgezet en nu onlangs meen ik meer licht te hebben ontdekt. Toch," voegde hij er bij, en zag Warwick vrijmoedig aan, „mis ik nog alle zekerheid, zoodat het gevaarlijk zou zijn om uit te spreken wat ik vermoed. Een dag kan voldoende zijn om alles te verklaren wie weet. „Spreek niet alvorens zekerheid te hebben mijnheer Gray; dat is een uitstekende stelregel." HOOFDSTUK VIII. Dreigende wolken. Met een vol gemoed naderde Francis Gray den volgenden dag het bekende bosch van Yewle. Tevens was het een ver licht gemoed, want niet langer werd hij terneergedrukt door de vrees, dat Agnes King spoedig zou huwen. Hij reed het dorp niet binnen, maar liet het door hem gehuurde rijtuig achter aan eene boerderij, een mijl ongeveer van het dorp verwijderd en wandelde door de welbekende lanen, tot hij de plek had bereikt achter den tuinmuur, waar hij Agnes King hare voorwaardelijke belofte aan Richard King had hooren afleggen. Met zijne armen op den muur rustend, in dezelfde houding als bij de vorige gelegenheid, liet hij zijn blik over den tuin wijden. Daarin bevondenzich geen heesters of bloemperken, die hem niet bekend waren, en toch scheen het hem zoo lang geleden toe, sinds hij ze het laatst gezien had. Ondanks zijne pogingen om alle onaangename gedachten te verdrijven, kwam hem dat tooneel van voorheen weer voor den geest. Hij zag den man met het hoofd voor overgebogen, hoorde zijne ernstige Bmeekbede en als eene schilderij zag hij de gestalte en het gelaat van Agnes King voor zich. Met de levendige herinnering aan dat tooneel kwam ook de herinnering bij hem op aan het door hem genomen besluit, dat hem den daaraan voorafgaanden avond naar de pastorie had doen gaan het besluit om Agnes King te vragen hem het recht te verleenen, dank zij zijne oprechte liefde voor haar, haar te volgen waarheen zij ging. En met angst en beven vroeg hij zich af of zij hem, wanneer hij stoutmoedig genoeg was om het haar te vragen, dezelfde voorwaardelijke belofte zou doen, die zij aan Richard King had gedaan de belofte om zijne vrouw te worden, wan neer hij den naam haars vaders zuiverde? Plotseling herinnerde hij zich waar hij was en vroeg zich verbaasd af, of hij hier reeds lang had gestaan. Na een sprong over den muur bevond hij zich in den tuin van de O

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1