NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE FAMILIE KING. i2e Jaargans: Donderdag 25 April 1895. No. 3623 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND, FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en i Bureau: Kleine Houtstraat X-2L, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en courantier*. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dk Co., JOHN F. JONESSwce., Paryt 3\bi» Faubourg Montmartrr. Haarlem, 24 April 1895 Brandweer. Door Burgemeester en Wethouders is op verzoek bij het korps brand- blusschers eervol ontslag verleend als kapitein aan de heerenJ. J. van Reijsen, J. van de Pavord Smits, H. J. Nelissen, W. B. Vernout, J. G. van den Arend en P. C. Hosals 8erste luitenant aan den heer E. W. v. Broekhuijse en aan den heer N. Bak ker als sergeant-majoor en zulks onder dankbetuiging voor de vele aan de gemeente bewezen diensten. Voorts zijn bij gemeld korps be noemd tot kapitein de heeren L. W. Hom mes, J. Erdtsieck, J. H. Daudeij, J. 0. Cramer, E. J. Pous en C. J. Cramer, thans eerste luitenant. tot eerste luitenant de heeren F. W. Kar thans, D. van Hemert, A. van der Laan, J. Krouwels, F. J. Visser, J. van Duijn, H. J. Daudeij, G. J. van der Most van Spijk thans tweede luitenant en D. Bijleveld thans ser geant-majoor. tot tweede luitenant de heeren A. F. Kerrebijn, P. G. Heems, S. C. J. Bertram, J. P. van Thiel, J. F. Kim man, J. H. W. de Bell, J.P. Daudeij, thans sergeant-majoorB. J. Beeser en G. A. van der Steur Jr. thans sergeant. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van J. de Vos om vergunning tot het verkoopen van sterken drank het klein in het voorhuis van het perceel aan de Noorderschoolsteeg No. 6a. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat bij hunne beschikking van 18 April j.l. aan E. J. Conijn vergunning is verleend tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan de Bakenessergracht No. 27. Kad. Sectie D. No. 6917 C. Voor het acte-examen lager onder wijs zijn Dinsdag te 's Gravenhage laagd de heeren G. B. van Schra- vendijk, J. D. van Ramshorst en J. Ott, allen alhier. De heer M. Engelen alhier is ge kozen tot lid van het bestuur van den Zuiderpolder onder Haarlemmer- liede c.a. Heden zou zich mons. Boltemanne, R. K. bisschop alhier, naar Rome Het Bestuur van de Haarlemsche Handelsvereeniging, de bekende ver- eeniging van winkeliers en nering doenden die thans tusschen de 550 en 600 leden telt, heelt in zijne ver gadering van Dinsdagavond besloten bij de leden een adres te doen circu- leeren waarin aan Burgemeester en Wethouders zal worden verzocht, als nog aan het Brongebouw vergunning te verleenen. Daarna zal aan het publiek de ge legenheid tot teekenen worden gege ven. Het Bestuur der H. H. V. is van meening, dat in het belang der ge meente en dat der neringdoenden,'het wenschelijk is de vergunning te ver leenen en dat hier wel degelijk eene exceptie bestaat zooals door de wet wordt bedoeld. KaDtongerecht. Gelijk men weet hebben wij voor 14 dagen gemeld, dat men den heer Jhr. Pieter Teding van Berkhout, wonende te Heemstede, ten laste heelt gelegd van op 4 en 8 Januari hoornen te hebben laten kappen op den Vogelenzangschen straatweg,thans geheeten Boekenroodenweg, zonder de toestemming van B. en W. van Bloe- mendaal. Het kantongerecht heden in deze zaak uitspraak doende, ver oordeelde hem tot eene boete van 110.subsidiair 2 dagen hechtenis. De Moord op den Raamsingel. Hoewel er nog volstrekt geen reden is om victorie te kraaien, heeft de justitie thans naar het schijnt ge gronde aanleiding om te verwachten, dat het than3 door haar ontdekte spoor leiden zal tot de ontdekking van den misdadiger, die drie jaar geleden door een geheimzinnigen moord op de twee stokoude gezusters Van der Wensch, schrik en ont steltenis in Haarlem heeft ver spreid. Elk weldenkend mensch zal met ons hopen, dat ditmaal het ingeslagen spoor het rechte moge zijn eensdeels omdat het beleedigde rechtsgevoel de bestraffing van den schuldige eischt, anderdeels omdat het de kroon zou zetten op den moeilijken en om vangrijken arbeid, dien de justitie zich getroost heeft om achter de waarheid te komen. Zeer terecht zeide onlangs de officier van justitie bij de Alkmaarsche Rechtbank, Mr. Karse- boom, dat de niet-ontdekte misdrijven veel meer werk geven dan die welke ontdekt worden. Het onderzoek wordt langdradig en vermoeiendin de instructie van den moord op den Raamsingel is reeds een dossier van meer dan duizend stukken. Het officieel communiqué van den heer officier van justitie, dat in ons vorig Nr. is opgenomen, zegt weinig en toch veel. Waar het wei nig zegt, moet men bedenken dat de instructie pas aan het begin is en alle voorbarige publiciteit dus voor de zaak noodlottig zou kunnen zijn. Het zegt veel, wanneer men bedenkt dat de Rechtbank voord e eerste maal rechtsingang tegen een verdachte in deze zaak heeft verleend en dat dit besluit het uitvloeisel is van eene ge heime correspondentie, doet te meer op het goed succes van de zaak ho pen. Immers waar briefwisseling ge houden wordt over zulk een zaak, is het duidelijk dat niet éen persoon van de misdaad alles af weet, maar meerdere ja, dat er wellicht van de daders moet worden gesproken. Meer dan ooit zal het thans zaak zijn, geruchten en praatjes te wan trouwen. De heer officier van justitie heelt ons welwiüend toezegging ge daan, dat Z.E.A. ons op de hoogte zal houden van de belangrijke gebeur tenissen, die zich in de zaak mochten voordoen. De verdachte Leenhard Geel is de zoon van een weleer gezeten boer uit Noord-Holland, die door allerlei oor zaken tot verval is gekomen. Dat hij (de zoon) in weerwil van zijn jeug digen leeftijd reeds bij de justitie slecht bekend staat, is den lezer uit ons vorig Nr. bereids gebleken. In het bericht over den afloop der aanbesteding voor het bouwen van een winkelhuis, perceel 29 aan de Kleine Houtstraat is gemeld, dat de heer B. Hagen had ingeschreven voor f3810; dit moet zijn 13008.10. Hij is daardoor laagste inschrijver. „Cremer." De letterlievende vereeniging J. J. Cremer" gaf Dinsdagavond haar laat ste tooneeluitvoering van dit seizoen in den schouwburg. Bekend genoeg is het, dat „Cremer" onder hare wer kende leden zeer goede krachten telt, wat toch evenwel niet wegneemt, dat de bezwaren verbonden aan de vertol king van sommige stukken door een ge zelschap van dilettanten niet steeds bij hare uitvoeringen kunnen worden uit den weg geruimd. De vertolking van „Het blauwe lint", blijspel in 5 bedrij ven door Gerard Keiler, dat voor dezen avond was gekozen had zeer veel verdienstelijks maar dit nam toch niet weg, dat de vertolkers niet bij machte waren de gerektheid die sommige tooneeltjes, vooral in de eerste twee bedrijven, kenmerkten, minder te doen opvallen. De damesrollen werden over het algemeen goed gespeeld. Vooral Cle mentine voldeed zeer door haar leven dig, ongedwongen spel. Het tooneeltje in het 4de bedrijf tusschen juffrouw de Vleugel en baron van Herstal wenechen wij bizonder te vermelden als een der best geslaagde. Machteld en Egbert Kamrad, die elkaar „moe ten hebben" en dank zij de welwil lendheid van den auteur elkaar ook „krijgen", maakten zich beiden aan hetzelfde euvel schuldighunne be wegingen en gebaren waren dikwerf wat al te mechanisch. Toch had hun spel veel goeds, evenals dat van het echtpaar van Eerum. De vertolking van de rol van baron van Herstal geschiedde met de be nijdenswaardige gemakkelijkheid, die het spel van dit werkend lid van „Cremer" kenmerkt. Somtijds scheen hij ons echter toe niet geheel rolvast te zijn. De pauzen werden zooals gewoonlijk aangenaam aangevuld door de muziek van het strijkorkest van het Stedelijk Muziekkorps, onder persoonlijke lei ding van den heer Kriens. Bij kon. besluit is aan M. W. de Kat, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Haarlemmermeer. Dinsdagnamiddag had achter „Els- wout" onder O verveen eene botsing plaats tusschen twee bespannen voer tuigen, welke noodlottig werd voor het paard van den heer Posthuma alhier, dat daarbij zijn poot brak, zoodat het dier moest worden afge maakt. (Zie vervolg Stadsnieuws 2e pag Men meldt aan het U. D. uit Am sterdam Naar wij vernemen, is de verwijde ring tusschen de heeren dr. A. Kuij- per en mr. A. F. de Savornin Loh- man bijgelegd. De Koninginnen zullen Vrijdag per staatsspoor van Amsterdam over Utrecht-Bokstel-Breda naar Vlissin- gen vertrekken. Na het bezoek aan Engeland kee ren de Koninginnen per Hollandsche spoor van Vlissingen naar de residen tie terag. De koninginnen te Amsterdam. Dinsdagmorgen verleende H.M. de Koningin-Regents audiëntie aan par ticulieren, welke drukker bezocht was dan de vorige maal. Om 10 uur aan gevangen, was de audiëntie omstreeks halfeen geëindigd. Kolonel Oliphant, leider van het Leger des Heils in Nederland, werd bij gelegenheid van de particuliere audiëntie ten paleize allervriendelijkst ontvangen door Hare Majesteit de Regentes, die in de minzame woorden, welke zij den kolonel toesprak de duidelijkste blijken gaf niet alleen met het maatschappelijk werk van het Leger des Heils bekend, maar tevens er mede ingenomen te zijn. De kolonel overhandigde Hare Majesteit een ver zoekschrift in verband met de te stichten landkolonie. In den middag reden de Vorstinnen in open rijtuig la daumont bespan nen, naar den circus Carré. De directeur van den circus had als gewoonlijk voor een der Vorstinnen waardige ontvangst zorg gedragen. De loge boven den ingang tot de manége was weder in een fraaie gala-loge her schapen. In de manege was in wit zand een kroon gemaakt, omgeven door een reusachtige lauwerkrans en daaronder twee gekruiste zweepen, waartusschen een jockeypet. In de sierlijk met bloemen en dra- periewerk getooide vestibule werden de Koninginnen door den heer Carré, die al zijne ridderorden op de borst droeg, ontvangen en boden zijn kin deren, de heer Max. Carré en mej. Katchen Carré bouquetten aan, die, als steeds, welwillend werden aan vaard. De Koningin gaf Katchen Carré na de ontvangst van den bouquet de hand. Het publiek dat geheel den circus vulde, .verhief zich van de zetels en begroette de vorstinnen met daverende toejuichingen, terwijl de muziek de volksliederen liet hooren. Eenige oogenblikken later begon de voor stelling; het programma, dat H.H. M.M. in haar loge vonden, was met gulden letteren op Atlas-zijde gedrukt. H.H. M.M. bogen alvorens plaats te nemen minzaam naar alle zijden. De koningin droeg een crème-kleurig kleedje met hoed en witten veerde Regentes was in 't zwart, met kapot- hoed, waarin lila-bioemen. De stalmeesters, gestoken in hun schitterende gala-kleeding met Oranje kleurige tressen en linten, maakten hun entrée en het eerste nummer Nnahet engélgr.h van P. L. Mc. DERMOTT 22} HOOFDSTUK VIII. Dreigende wolken. Richard King scheen dien dag naar Londen te zijn ver trokken, waardoor het Francis gemakkelijker viel Wilson, den ouden tuinman, te spreken te krijgen; hij werd dan ook op de pastorie ontboden. Gray sprak de dames niet over het doel dat hij had betreffende dit onderzoek. „Mevrouw," zeide de jonge man nadat zij thee hadden ge dronken, „ik wilde nu gaarne dat u in uw geheugen terug- riept den dag waarop mijnheer King naar Londen is gegaan om de tweeduizend pond te betalen. Ik herinner mij alle bizonderheden van hetgeen op den Hall is voorgevallen. Herinnert u zich ook hoe mijnheer King gekleed was toen hij zich naar Londen begaf?" „Ja, zelfs tot de sokken, die hij droeg," gaf zij verbaasd t«r antwoord. „Wat de kleeren betrett Frank, daar mijn arme Charlie nooit meer dan twee stel kleeren had een voor den Zondag en een voor de week kan ik mij ge makkelijk herinneren welke hij droeg." „Ik geloof, dat er een voorwerp was, wat mijnheer King nooit droeg," zeide Gray„Ik bedoel een hoogen hoed." „Neen, dien droeg hij nooit. Maar wat heeft dat te betee- kenen Frank?" „U weet wat laken is heeit hij ooit een lakensch pak gedragen „Nooitmaar Frank, wat zou dat De arme vrouw werd bizonder zenuwachtig vergeet niet, dat dit de eerste straal van hoop was, die in al die droevige jaren hare toekomst verlichtte en zelfs Agnes drong bij den jongen man om eene nadere verklaring aan. „Ik vrees, dat ik het u niet mag vertellen," zeide hij, „tot dat ik meer zekerheid heb." „Je kunt het niet laten je moogt het niet laten Frank I Agnes, zeg dat hij het je vertelt o, na al die jaren Zij kon niet verder spreken, maar het meisje naderde hem, legde hare beide handen op zijn schouder, met de smeekende onschuld eener zuster, en zeide slechts, terwijl zij hem aan zag, „Frank!" „Het heeft zooveel niet te beduiden," gaf hij ten antwoord, „en het kan valsche hoop verwekken. De persoon, die den valschen wissel aan de bank heeft aangeboden, was gekleed in een jas van laken en droeg een hoogen zijden hoed. Ik ken den kassier, die beide cheques ontving, en hij heeft het mij medegedeeld. Toen mijnheer King des morgens aan de bank verscheen, droeg hij zijne gewone kleeding." „Frank Frank God zegene je daarvoor 1" riep de arme mevrouw King en barstte in tranen uit. „Nu zie ik werke lijk licht in de duisternis I" „Nog een paar vragen wilde ik tot u richten mevrouw. Kunt u zich ook herinneren met welken trein hij dien dag thuis kwam? Het kan best zijn, dat dit volstrekt niets ter zake doet, maar indien u het zeker weet, is het maar beter dat ik het ook weet." Zij kon niet opgeven hoe laat zijn trein was aangekomen, maar dit wist zij zeker, dat haar echtgenoot voor de thee thuis was, die steeds om vier uur werd gedronken. In de eerste oogenblikken van hare nieuwe hoop was het eene teleurstelling voor mevrouw King, dat Gray dien avond Yewle reeds moest verlaten. Maar het was noodzakelijk en hij beloofde öf spoedig te zullen terugkeeren öf te schrijven en haar te doen weten hoe de zaken stonden; hjj besefte dan ook, dat het werkelijk wreed zou zijn om haar een uur lan ger dan noodzakelijk was in spanning te laten. Hij nam dus afscheid, en door Wilson vergezeld, begaf hij zich naar de boerderij, waar hij zijn rijtuig had achtergela ten. Onderweg deelde Wilson hem dezelide geschiedenis mede, die hij van Stokes had gehoord. Gray verklaarde den man welke ontdekking was gedaan betredende dat tweede testament en Wilson stemde onmid dellijk toe hem dadelijk naar Souchester te vergezellen. Iedereen verfoeide den nieuwen squire. (Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1