NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Maandag 29 April 1895. No. 3626 ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTE NTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen, STADSNIEUWS. GEMEENTEVERSLAG. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden f 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat ILHaarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parjjt 31Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 27 April 1895. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag voor het laatst de verzameling perzische postzegels vervaardigd door de Firma Job. Enschedé en Zoon alhier tentoon gesteld zijn. De schetsen, ontwerpen en teeke- cingen voor keramieke produkten van den heer A. Le Conté zullen eveneens weldra door eene andere tentoonstel ling worden vervangen. Des Zondags is de toegang vrij. Voor het acte-examen lager onder wijs zijn te Amsterdam geslaagd de Qeeren J. Tolsma, L. Welling, P. Walig en E. J. Visser, allen alhier. De Residentiebode verneemt nu van aaren Romenischen correspondent, dat mgr. Bottemanne, bisschop alhier eene reis maakt naar het Noorden van Italië en vermoedelijk naar de oevers van het Como-meer. De geneesheeren schijnen hem een verblijf in de maand Mei in dit gezonde oord te hebben aangeraden. i Officieren van den Kloveniers doelen» van Frans Hals. Men meldt ons: Nog te weinig wordt gebruik ge maakt van de gelegenheid tot ken- ïismaking met de stukken, die al- lier in het museum op het stadhuis lijn ter bezichtiging gesteld. Hoe weinigen van de Haarlemsche inge zetenen hebben ooit deze schilderij en- lollectie bezocht! Het is daarom een nuttig iets, dat iet publiek, als 'tware, wordt ge- Iwongen toch de aandacht tot die stukken te bepalen, door nu en dan :en zooveel mogelijk getrouwe af- leelding dier schilderstukken onder ie oogen te krijgen. Een onzer Haarlemsche schilderes - ien, mej. Marie van den Arend, koos laartoe een der hoofdpersonen uit iet kapitale schilderij van Frans Hals )e officieren van den Kloveniers- loelen, n.l. Johan Schatter, kapitein ran het vendel. Naar onze meening is de indruk ran het origineel uitstekend weerge geven. De uitdrukking in gelaat en hou- ling laat niets te wenschen over ie kleurenbehandeling is bijzonder joed geslaagd. Het zal vour een iel hebber van schilderijen van oude neesters verleidelijk zijn, niet meer n de gelegenheid zijnde het origineel :e bezitten, toch een zoo getrouwe navolging als dit het zijne te mogen loeaaen. Deze week is het stuk geëxposeerd n den Boek- en Kunsthandel van D. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, alhier, en wij bevelen de bezich tiging bijzonder aan. Het Bestuur der afd. Haarlem van iet Nederl. Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen heeft laar jaarverslag .rondgezonden en wekt tevens op tot ondersteuning van Eijne pogingen. Bij de afdeeling die 170 leden telt, Geleiden 20 ontslagen gevangenen zich aan om hulp4 werden afge wezen, 3 omvingen kleine tegemoet komingen voor reis- en verblijfkosten, 1 ondersteuning bij ontoereikende verdiensten. Zes werden aan eene kostwinning geholpen. Drie hunner jnaken het goed, een bezorgde de aid. teleurstelling en voor de beide anderen wordt gevreesd. A aar het Bestuur zich de moeilijke en dikwijls zoo ondankbare taak ge troost, gevallenen weer in het opstaan te helpen, daar mag van het publiek worden gevraagd„geef uw financi eel en steun aan dit nuttige werk De contributie is slechts f2.60 per jaarmen kan zich opgeven aan den heer Mr. A. Kist. Zondag 28 April herdenken de echtelieden T. J. van Garste en M. E. van der Klerk hunne 50 jarige echtvereeniging. De buren hebben de attentie ge had, de woning van het bruidspaar, Yoorzorgstraat 45, feestelijk te ver sieren, zoodat zeker deze en gene er morgen een kgkje zal nemen. Ten gevolge van een misverstand is de uitvoering van „Nelly" door de Operette-Yereeniging „Con Amore" Yrijdagavond niet bijgewoond door onzen muziekverslaggever. Dit is de reden, dat wij er in dit nummer geen verslag over kunnen plaatsen. In het volgend nummer hopen wij evenwel iets over de uit voering te kunnen mededeelen. Het verslag van den toestand dezer gemeente over 1894 is in druk ver schenen. Wij ontieenen daaraan het navolgende Bevolking. Behalve de bevolking der gebou wen, bedoeld bij Kon. besluit van 27 Juli 1887 Staatsblad no. 142), be droeg de bevolking dezer gemeente op 31 December 1893: 26597 mannen, 30197 vrouwen totaai 56794. Zij vermeerderde in 1894 door ge boorten met 959 m. 870 v. totaal 1829 en verminderde door overlijden met 484 m. 505 v. totaal 989. Het geen eene vermeerdering geeft van 475 m. 365 v. totaal 840. In de ge meente hebben zich in 1894 gevestigd 1714 m. 2144 v. totaal 3858, terwijl vertrokken 1463 m. 1690 v. totaal 3153. Aldus eene vermeerdering van 251 m. 454 v. totaal 705. De bevol king ie dus in 1894 vermeerderd met 726 m. 819 v. totaal 1525. De bevol king der gebouwen, bedoeld bij Kon. besluit van 28 Juli 1887 'Staatsblad no. 142), bestond op 31 December 1894 uit: Sterkte van het garnizoen 603 m. 78 v. totaal 681. Bevolking der gevangenis 2 m. 2 v. totaal 4. Id. van het krankzinnigengesticht aan de Nieuwe Gracht 28 v., te zamen 605 m. 108 v. totaal 713. Zoodat de totale bevolking op 31 December 1894 bedraagt: 27928 m. 31124 v. totaal 59052. In 1894 werden elders geboren 8 kinderen (7 j. en 1 m.) behoorende tot de bevolking der gemeente, ter wijl hier zijn geboren 14 kinderen (6 j. en 8 m.) niet behoorende tot de bevolking dezer gemeente. Onder het bevolkingscijfer der ka zernen zijn begrepen 4 kinderen (lj. en 3 m.) als hier in 1894 geboren.^ In 1894 zijn dus hier geboren 959 j. 880 m. totaal 1839. Hierbij de le venloos aangegevenen 35 j.87 m. totaal 72. Dus te zamen 994 j. 917 m. totaal 1911. In het jaar 1894 zijn hier overleden 490 m. 507 v. samen 997 personen. Elders zijn overleden 27 personen (14 m. en 13 v.) behoord hebbende tot de bevolking dezer gemeente, ter wijl in deze gemeente zijn overleden 32 personen (18 m. en 14 v.) tot de bevolking van andere gemeenten be hoord hebbende. Er zijn 2 mannelijke personen over leden, die behoorden tot de bevolking der kazernen, en 1 vrouwelijke per soon, die behoorde tot die van het krankzinnigengesticht. Wordt vervolgd. De Veerstraat zal weder een winkel rijker worden. Hedenavond zullen d< gez. Hagens er in No. 10 een man telmagazijn openen. Dat huis, tot nog toe geen winkelhuis, heeft om dat te worden, eene belangrijke verbouwing moeten ondergaan. Aannemer was de heer Van der Lan den. Het is een flinke en ruime winkel. Voor goed licht is gezorgd; des daags stroomt van voren en van achteren het licht er in, terwijl er des avonds gasgloeilicht brandt. De gez. Hagen durven dus wel het volle licht op hare goederen doen schijnen. Behalve mantels, kan men er ook parasols en parapluien verkrijgen. Een en ander is in de uitstalkast geëtaleerd, terwijl langs de dof bruine wanden eene menigte mantels in al lerlei genre en afmetingen hangen. Wat wij er van zagen, doet ons ver moeden, dat de winkel een sieraad der Veerstraat zal worden. In het in ons vorig Nr. opgenomen ingezonden stuk is een zetfout inge slopen. De optelling van het daarin voorkomend staatje moest zijn f 14.57 en niet f 14.75. Morgen, Zondag, wordt bij de firma Krelage Zoon feestgevierd ter eere van Willem Kol, die dan den dag herdenkt waarop hij vóór 40 jaar bij haar in dienst trad. In het verslag over de Faust-opvoe- ring van den heer Philip Loots leze men voor den naam mej. Vermeeren dien van mevr. Ophemert Schwencke die haar ter elfder ure als Margaretha verving. In den laatsten zin van genoemd ver- ag staatverschillende uitvoeringen dit moet zijn schitterende uitvoeringen. Door de rechercheurs Verkerk en v. Halst alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht, de 34-jarige loodgietersknecht H. v. d. Hulst, die zich ten nadeele van zijn patroon, en loodgieter L., alhier woon achtig, had schuldig gemaakt aan diefstal van eene groote partij lood, oud en nieuw, door hem in den loop van 2 jaren in gedeelten ontvreemd. Voorts zijn aangehouden 3 werk lieden J. v. L. oud 36 jaar, H. H. 39 en J. v. d. B. oud 34 jaren, die in vereeniging uit de gang van het verkooplokaal van den Makelaar R. in de Jansstraat een kookfornuis hadden ontvreemd en bij een uit drager hadden verkocht. De Werkstaking. Gisteren brachten verschillende sta kers een bezoek aan een paar in het Bloemendaalsche park in aanbouw zijnde villa's, om de werklui over te halen het werk ook te staken. Van de eene villa gaf het werkvolk in het geheel niet toe, van de andere en kelen. Heden hebben bij den heer van Ommeren nog 7 man gestaakt, bij het werk van den heer Beccari, villa Limburg Stirum 3 man, en bij den heer Erdtsieck 2 man. Het aan tal stakers bedraagt op het oogenblik ongeveer 250. Ds timmerlieden komen voortdu rend in het Volksgebouw bijeen. Ook deelde men ons mede, dat vele tim merlieden beloofd hebben hedenavond het werk te staken. Door de patroons werd hedenmor gen te elf uur in café Neuf eene ver gadering gehouden, waar van de 59 genoodigden niet minder dan 55 wa ren vergaderd. Aan de pers werd geen toegang verleend, doch het resultaat der ver gadering werd ons gemeld. Met algemeene steramen werd er n.l. de navolgende motie aangenomen „De aannemers en patroons van „timmerlieden, gevestigd te Haarlem „en omstreken, ten getale van 55, „heden bijeengekomen ter bespreking „hunner belangen inzake de thans „plaats vindende werkstaking van „timmerlieden, na gehouden breed voerige besprekingen, hebben beslo- „ten, dat zij onmogelijk kunnen of „mogen inwilligen de eischen door „de werkstakenden gesteld, omdat zij „vreezen dat de invoering van een „zoodanig verhoogd loon, werkeloos heid zal veroorzaken, die alsdan „voor den werkman in de eerste plaats „groote nadeelige gevolgen na zich „zal slepen." Tevens is door de patroons bepaald dat de werklieden, die niet zijn ont slagen en op Maandag 29 April het werk willen hervatten, zonder verdere ruggespraak hunne plaats weder kunnen innemen. Zij die hiertoe niet genegen zijn, zullen moeten afwachten in hoeverre hunne plaatsen door an deren zijn ingenomen. De uitbetaling van de loonen, ook aan de stakers voor zoover die daarop aanspraak hadden, geschiedde op de gewone uren en op de gewone wijze. Door de Haarlemsche justitie is weder op vrije voeten gesteld J. Kuiper uit Haarlemmermeer, de vorige maand gearresteerd in verband met den ge- heimzinnigen dood van zijn broeder. Op de Sloterveemarkt waren 230 koeien aangevoerd; bij stuggen handel liepen de prijzen van f140 tot f230. Vis scher shaven—IJ muiden. De heeren Wiegerink en Terwind zijn met hun werkzaamheden aan de visschershaven alhier klaar gekomen op den achtersten wagen van den laatsten zandtrein wapperde de vader- landsche driekleur. Moderne holbewoners. De laatste loodsen van de voorma lige zandsteenfabriek aan den straat weg VelsenIJmuiden, waarin eenige arbeidersgezinnen woonden, zijn ont ruimd en afgebroken. Om zich een onderkomen te verschaffen, heefteen dier gezinnen een gedeelte van den tunnel, die bij die fabriek behoorde en in den kanaaldijk ligt, aan beide zijden dichtgemaakt en tot woning ingericht. Zitting van den Gemeenteraad te Heemstede, op Vrijigag 26 April des avonds te 1\ uur. Voorzitter de heer Van Lennep. Afwezig de heeren Preijde en Van Merlen. Nadat de notulen der vorige verga dering gelezen en goedgekeurd werden, komt in behandeling de quaestie uit breiding der school. B. en W. hadden aan het bestuur der kerk 85 M2. grond gevraagd, noodig voor de bijbouwing van eenige lokalen. Het Bestuur der Kerk had daarop voorgesteld 200 M-. tegen den prijs van f2000.B. en W. achtten het daarom minder ge- wenscht op dat plan voort te gaan. De Voorzitter leest daaromtrent een rapport van den heer Van den Arend voor en deelt een ander plan mede, waarin wordt voorgesteld de school naar den kant van het brandspuithuieje uit te bouwen; dat huisje zou dan op eene andere plaats moeten komen. Bij dit plan zou men 4 lokalen ver krijgen, 2 lokalen gelijkvloers en 2 lokalen boven, één lokaal zou echter door verbouwing vervallen, zoodat men eene vermeerdering van 3 lokalen verkreeg. De school zou dan in 't ge heel 10 lokalen bevatten. De begroo ting hiervan is f 10.500. De Voorzitter acht dit het eenige uitvoerige plan. Na eenige besprekingen stelt de Voor zitter aan den Raad voor B. en W. op te dragen, den heer Van den Arend bestek en teekeningen van deze uitbouwing der school te doen maken. Hij dringt daarop aan, daar men met de vergrooting spoed moet maken, want dat men met Mei reeds 29 kin deren moet weigeren. Hiertoe wordt besloten. Hierna gaat men over tot de bespre king van den toestand der brandspuit. Deze was, volgens de Voorzitter, hoogst ongunstig. De Voorzitter doet mede- deeling van een rapport van de firma Bickers te Amsterdam, waarin wordt gemeld dat de kosten van reparatie van de spuit aan de kerk zouden be dragen f285. Op den duur zou deze reparatie toch niet helpen. De firma Bickers raadde daarom aan een nieuwe brandspuit met zuig- en persvermo gen aan te schaffen. Deze kost f760. Daarvoor zou men verkrijgen *ene spuit met eene straallengte van 30 M., eene opening van 18 mM,, 5 M. zuig- buis, 200 M. pereslang met kopslui- tingen, straalpijpen en verder bijbe- hooren. De heer v. Wiekevoort Crommelin doet enkele vragen omtrent den toestand der spniten te Heemstede, die door den Voorzitter beantwoord worden. De heer van den Berg acht het be ter zich aan een advies van een des kundige te houden, dan aan dat van een leverancier. De heer van der Weiden meent dat het beter is eene nieuwe spuit aan te schaffen, dan de oude te doen repa- reeren. Thans vraagt de heer van Wicke voort Crommelin of de lengte van de slang zoo is, als men die noodig heeft. De Voorz. antwoordt, dat die nage noeg gelijk aan die van de oude is en hierbij komt nog, dat men ook en kele stukken der oude slang kan ge bruiken. De Voorz. stelt hierop voor aan B. en W. op te dragen door den heer van den Arend nogmaals den toestand der brandspuit te doen on derzoeken, welk onderzoek door B. en W. dan, met de mededeeling aan welken fabrikant men de leverantie zou willen opdragen, aan den raad zal worden medegedeeld. Wordt aan genomen. Punt 3 der agenda isWijze van uitvoering van straatwerken. Hierom trent wordt besloten een groot vak van den weg opnieuw te bestraten en met de goede oude steenen, die daaruit komen, andere gedeelte van den weg te vernieuwen. Men zal een stuk gronds opnieuw bestraten van af h^t huis van den heer Dr. Prins tot aan het hek van mevr. Dolleman, dat is 150 M. groot, waarvoor ruim f 1000 moet worden uitgetrokken. Hierop leest de voorzitter voor: a. een request van H. Scholten, hotelhou der Haarlemmerhout, te Heemstede. Adressant verzocht een hek voor zijn hotel een weinig om te mogen zetten. B. en W. hadden hiertegen geen bezwaar. Wordt besloten goed gunstig te beschikken b. een request van C. van Kampen en anderen, wo nende aan het Schouwtje, verzoekende verschoond te blijven van het baden en zwemmen dat in de Leidschevaart zoo veelvuldig geschiedt. B. en W. zullen hierover praead- vies uitbrengen. Thans deelt de Voorz. mede, dat de heer Teding van Berkhout de benoe ming heeft aangenomen tot lid der .-choolcommi8sie en dat de Ged. Staten hebben goedgekeurd de bestrating van de Mee8terlottenlaan en leest voor het verslag der plaatselijke schoolcommis sie. Aan de leden van den raad wordt ter circulatie gegeven het verslag, omtrent den toestand der gemeente. Voorts maakt de Voorz. uit een provinciaal blad bekend, dat tot zetters der belasting zijn benoemd de heeren W. C. Breide en A. de Wilde. Ten laatste wordt tot plaatsvervan ger van den heer van Merlendie met kennisgeving eenigen tgd afwezig was, voor de verkiezing van de Provinciale Staten benoemd, in het stembureau de heer van Wiekevoort Crommelin. Hierna ging de raad over in geheime zitting. Door de politie te Zand voort is te gen S. d. W. proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmishandeling. Te Zandvoort is door B. en W. tot

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1