BINNENLAND. gesproken, om ook de schutterden met het nieuwe geweer te bewapenen. De bekende teekenaar Braakeneiek leverde daar onlangs een parodie op, toen hij een schutter liet zeggen, dat het hem een zorg xou wezen of er een nieuw geweer kwam, hls zijn sigaartje maar in den loop paste. Wanneer aan de commandanten van de schutterij eens gevraagd werd, hoe zij over de invoering van het nieuwe geweer denken, dan zouden zij waarschijnlijk vragen om liever eerst maar de schutterij wet te her zien, die hunne pogingen tot verbete ring van den troep verlamt. Wat baten mooie geweren, zoo daar toch bijkans niet mee geschoten wordt? Indien derhalve zij, die zoo gaarne de schutterij allerlei aardigheden naar het hoofd werpen, bedachten dat er gedaan wordt wat er gedaan worden kan, dan zouden zij zich niet meer vroolijk maken over de schutters, maar zich verbazen over de stielmoeder lijkheid waarmee dit wapen door de Regeering is en wordt behandeld, Zoo men niets verwacht van de schut terij, dan is het beter haar af te schaffen, maar wanneer er werkelijk aan gedacht wordt haar in 't veld te brengen in tijd van nood, dan moet er ook ernstig aan reorganiseeren gedacht worden. Zij zal waarschijnlijk ook dé.n nog niet de infanterie evenaren, maar haar toch nader komen dan tegenwoordig en zoodra de schutter gevoelt, dat hij wat is en wat kan, zal hij zonder twijfel meer hart gaan krijgen voor zijn schutterplicht, waar hij nu zelf zoo vaak de draak mee steekt. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de tentoonstelling van teekeningen en prenten, omvattende de heerlijk- hetd „Heemstede" van Zuiderhout bij de Spanjaardslaan tot de Hofstede „Meerenberg" aan den weg naar Ben- nebroek, welke op het stedelijk mu seum op het Raadhuis, des Zondags kosteloos, te bezichtigen is. Door Govers en Baggerman zijn nu reeds de eerste snijboonen alhier ter Markt gebracht. Ter aanvulling van ons bericht in het vorig nummer betreflende de examens der Burgeravondschool, dient dat bovendien nog van de 2e naar de 3e klasse is overgegaan de leerling T. Mooij. Kinderkoorklasse Jeanne Landré. No. 4 van het muzikaal week-pro- gramma vermelddeUitvoering door de koorklasse van Jeanne Landré (versterkt tot een vijftigtal kinderen) op Donderdag 2 Mei in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging. Een soort van openbare les dus, waarbij aan ouders en belangstellenden gelegen heid wordt geboden zich eenigszins op de hoogte te stellen van de resul taten door het aan de kinderen ver strekte onderwijs binnen een bepaald tijdsverloop verkregen. Eenigszins want om tot een juiste waardeering van die resultaten te komen, zou natuurlijk meer noodig zijn dan het aanhooren van eenige kleinere en groo- tere zangstukken, ook al worden de daarin voorkomende moeielijkheden nog zoo bevredigend overwonnen. Dat dit laatste overigens bij de hier te bespreken uitvoering het gelukkig geval was mag ik zonder voorbehoud verklaren. Ik kan zelfs er bij voegen, dat van het gewone gebrek bij kinder zang: verkeeide, ongeregelde adem haling en als naaste gevolg daarvan onzuivere intonatie, zoo goed als niets te bespeuren viel. Evenzeer verdient geprezen te worden de beschaafde en doorgaans duidelijke uitspraak der teksiwoorden, die den opiettenden toehoorder in staat stelde ook zonder behulp van een tekstboek de voor drachten zeer voldoende te volgen een en ander waaruit zich gereedelijk laat afleiden, dat de door mej. Landré bij het onderwijs gevolgde methode alleszins aanbeveling verdient. Zelve droeg zij en wel „op verzoek der kinderen," zooals het programma toelichtte een viertal liederen voor die goed (gekozen en voorbeeldig gezongen door ,de aanwezigen in de zaal met warm applaus en door die op de estrade met luid gejubel werden ontvangen. Of er achter deze kinderlijke geestdrift niet nog iets anders stak dan pure bewonde ring van de aardige liedjes en den voortreffelyken zang, weet ik zoo recht niet. Mij dunkt dat geroep van „Bravo" en „Hoera!" had van die eigenaardige „aliquot-tonen" zoo schril en tegelijk toch zoo welluidend als of het dieper zijn oorsprong vond dan in de jeugdige kelen en verder moest doordringen, dan tot de (ooren van haar wie het gold. Het verder verloop van den avond ruimde allen twijfel hieromtrent uit den weg. Wat er in die luidruchtig heid van straks had doorgeklonken Een gevoel dat beiden, leerares en leerlingen evenzeer tot eer verstrekt het gevoel van dankbaarheid en sym pathie jegens hunne ouderwijzere*, dat de kinderen bezielt; hetielfde gevoeg dat zich nu, duidelijker en luider" nog, openbaarde in het aan bieden van een prachtigen bloemen korf en een bronzen Beethoven-buste welke aardige verrassing Mej. Landré blijkbaar recht aangenaam was. PHILIP LOÖTS. Het wordt bepaald vermakelijk nu weer uit het ingezonden stukje van den heer Aug. v. d. Hoeck zie vorig no. te vernemen dat niet hij bij de laatste „Faust"-opvoering de rol van Valentijn vervulde, maar iemand die ons ietwat geheimzinnig of wellicht kieschheidshalvo als de heer St. wordt voorgesteld. Hoe hebben wij het nu met de „Vereenigde Artisten" Stuk voor stuk blijken de personen die in onzen schouwbur6 optraden anders te heeten dan het programma vermeldde. Straks zal men ons nog komen vertellen dat het geheele opera-gezelschap niet „De Vereenigde Artisten" enz. was, maar een geheele nieuwe combinatie onder den naam van„De Oneenige Artis ten" of iets dergelijks en deze laatste rectificatie zou door mij althans niet minder goedgeloovig worden aan vaard dan de beide vorige. PH. L. üe nadering van een politie-agent ging ieder zijns weegs. Schouwburg. Donderdagavond trad hier ter «tede op de heer Willem van Zuylen in het tooneelspel „Vriend Frite", het stuk waarmee hij zijn touraée heeft ge maakt door ons land om feestvoor- stellingen te geven te herdenking aan zijne 40-jarige tooneelloopoaan. Wij zouden kunnen zeggen „Beter laat dan nooit. Toen verscheidene weken geleden de heer van Zuylen op verschillende plaatsen ter gelegen heid van genoemd feest, werd gelau werd en geestdriftig toegejuicht en toegesproken, verwonderde het ons, dat onze stadgenooten niet in- de ge legenheid schenen te worden gesteld den kunstenaar ook hunne hulde te betuigen. Die gelegenheid nu is ona Donderdag geboden maar naar wij vermoeden te laat. Men schijnt het hier te hebben vergeten, dat de heer van Zuylen een jubileum heelt gevierd, tenminste niets onderscheid de deze uitvoering van eene gewone voorstelling en de gevierde acteur moest zich tevreden stellen met de hulde, die hem door het publiek werd gebracht voor zijn fraai spel bij de vertolking van de titelrol. Wat de vertolking betreft van het bekende tooneelspel vanErckmann Chatrian, kunnen wij verklaren, dat deze zeer viel te loven, dank zij voor al het goede samenspel van de acteurs, waarvan de meesten voorheen verbon den waren aan het gezelschap-van Lier De heer van Be«m vervulde de rol van den rabbijn David Sichel. Zgn spel had wel iets verdienstelijks, maar het deed nu en dan te weinig denken aan de waardigheid van een rabbijn. Hanezo (de heer G. Wage- mans) en Frederix (de heer Manta van Nieuwland) waren een paar kostelijke type*. De heer A. van Sprinkhuijzen, die de rol van Crietel vervulde, was als pachter te deftig- biijf. De twee dames-rollen, die van Suze en Catherine, werden onderschei denlijk door de dames Dons—Albregt en AlbregtEngelman zeer verdien stelijk gespeeld. te IJmuiden. Br zal geschoten worden in N. Westel. richting. Den 6en Mei e.k. zal in het café Kennemerland te Beverwijk e<*n ver gadering gehouden worden va* afge vaardigden van alle liberale kiesver- eenigingen in het district Beverwijk (aangesloten bij de Centrale of niet) ter bespreking van de vraag: Of alle liberale kieivereenigingen in het dis trict kunnen samenwerken of niet, en zoo ja, op welken voet? Gisteren kwam te IJmuiden het Eagelsche stoomschip Broadmayne binnen wegens gebrek aan steenkolen zooals altijd roeiden ook nn weder eenige vletten er heen en bij het langszij komen had de 22jarige Alb. Vos het ongeluk met zijn been inde sleeplijn verward te raken, waardoor hij overboord sloeg en eenige honder den meters meegesleept werd. Toen de boot haar vaart verminderd had, het geschiedde juist binnen de pieren, kon men slechts zijn lijk aan boord halen. Schier ongelooflijk is verder bijzonderheid, dat men den belasting, schuldige nog de kosten van de waar- sehnwing liet betalen. Lombok-strijders. Metghet stoomschip Prins Hendrik dat morgen (Zaterdag) aan de Han- delskade te Amsterdam verwacht wordt, repatrieert een detachement Oestindische militairen sterk 50 man van wie de meesten deel hebben ge-' nomen aan de krijgsverrichtingen op Lombok, en waarvan een aantal meer ef min zwaar gewond terugkeert, om den militairen dienst met pensioen te verlaten. Onder hen behoort de kanonnier le klasse L. Stoker, die voor zijn moe« dig gedrag eervol vermeld werd, en dus gerechtigd is tot het dragen van de Gonden Kroon op het expeditie-! lint. De muziek van het 7e regiment infanterie zal bij de aankomst aan d Handelskade tegenwoordig zijn, e. onze braven verwelkomen met vader- landsche liederen, wat hen zeker aan genaam sal aandoen. Bij het binnenkomen van het stoom schip Broadmyne te IJmuiden is eene aldaar thuis beboerende vlet omge slagen. Een der opvarenden is dientenge volge verdronken. Zijn lijk werd later in het touwwerk dat buiten boord hing, verward gevonden. Zeevisschery. Donderdag kwamen te Zandvoort aan 2 bomschuiten. Besomming f44 en f72. De prijzen der viscb waren: bakschol f 4,50 tot f 6, pieterman f 2,20 per mand, tong f0,40 tot fl, tarbot f2,50 tot f4, grist f0,60 tot 11,20 en bonsehol i0,15 tot 10,80 per stuk. Dezer dagen zijn een aantal kapi- teins der infanterie, die den leeftijd van 55 jaren bereikt hebben, aan e geneeskundig onderzoek onderworpen, om na te gaan of zij nog in alle opzichten geschikt zijn voor den dienBt i te velde. In verband hiermede ver-, wacht men bij de infanterie spoe een groote promotie in den kapiteins"1 rang. Gisteren is een 22 jarig werkman bij de werkzaamheden aan een bag germolen op de werf Conrad, van eene telling gevallen ten gevolge waarvan hij aan den rug, de zijde en het lin kerbeen inwendig zwaar werd ge kneusd en heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Gedurende de afgeloopen maand April zijn op de Aardappelen-en bo termarkt alüier aangev. verkocht laagste lieogs.w, Boter 667 Kg. 479 Kg. 10,90 f 1,10 Biggen 486 st. 404 st. f3,f8, Schramm. 323 st. 241 st. f8,f 23, Aardapp. 329 H.L. 283 HL. f 2.60 f 5. Appelen 114 H.L. 95 H.L. 3.7. Peren 83 H.L. 65 H.L. 2.— 4 De Werkstaking. Hedenmorgen werden niet werk- stakende timmerlieden onder geleide van politie naar hun werk gebracht o. a. bij den heer B. Hagen, Groot Heiligland No. 33. Aldaar werkte men heden in den vroegen morgen onder [toezicht van twee politie-agenten. Hedenmiddag even na 12 uur wer den een paar timmerlieden, werkende aan het brongebouw, in de Groote Houtslraat aangebonden door eenige stakers,die hen trachtten over te halen, weder het werk neer te leggen. Bij De Tel. ontving uit Neder!.-Indië iiet volgende telegram De regeering heeft zieh bereid ver klaard, de suikerindustrie ter hulpe te komen doer eene verlaging van de vrachttarieven op de staatsspoer- wegen en het verleenen van subsidie aan de proefstations. Het jaantal kiezers voor den Gem. Raad, Prov. Staten en 2e Kamer der Staten-Generaal bedraagt te Heem stede 275. Velsen, Gisterenavond werd in hotel Nom- mer Een te IJmuiden een vergadering gehouden van de Kiesvereeniging „Velsen", bijgewoond door 10 leden van de 63, hoofdzakelijk belegd tot het stellen van cnadidaten voor de Provinciale Staten, waar voor gel zen werden de heerenMr. van Val kenburg, Joh. Ter Hoffsteede en Jhr. J. B. van Merlen. Tot secretaris der veroeniging werd herkozen de heer W. A. P. F. L. Bak ker en t jt afgevaardigde naar de Cen trale vergadering F. L. B. K^ulbach, De rekening en verantwoording van den penningmeester wees over 1894 een batig sMdo aan van f81.99. Door ZE. den Minister van Marine is aan de zeevarenden een bericht uitgevaardigd, dat den 7en, 8en, 9en en lOen Mei a. s. schietoeieningen met het zware kustgeschut met gra naten worden gehouden van het fort De Koningiunan ia Engeland. De Koninginnen brachten Donder dagmorgen te Londen een bezoek aan bet parlementsgebouw en aan West- minster Hall, onder geleide van den koninklijken stalmeester, overste Car- rington en van den commandant der wacht. Later bezichtigden HH. MM. de Westminster Abdij. De hertogin van Albany en haar kinderen gebruikten de lunch bij Hare Majesteiten in Brown's hotel. Vervolgens reden HH. MM. met de hertogin uit ona de bank van Engelan d te bezoeken. 's Middags bezochten de Koningin nen de particuliere receptie in het Engelsnhe salon. Een aanzienlijke menschenmenigte bevond zich op straat langs den terugweg naar het hotel. De hertog en de hertogin van York, de hertog van Connanght, lord Dufferin, de Perzische gezant en de afgevaardigde A. J. Balfour bezochten onder anderen Donderdag het hotel. Des avonds dineerde de hertogin van Albany bij HH. MM. Heden zonden de Koninginnen bij koningin Victoria op Windsor de lunch gebruiken. In de Amst. Ct. deelt een lezer mede, dat hij, na zijne personeele belastiDg ten volle betaald te hebben, per waarschuwing nogmaals ten kan tore geroepen werd, waar het bleek dat een ambtenaar z ch indertijd vergist had en een halven cent te weinig had berekend. Badinrichting te Amsterdam, De nieuwe badinrichting met overdekt zwembassin op het terrein van de voormalige gevangenis op den Heiligenweg, waarvan de bouw weldra wordt aanbesteed, zal in het soueterrein behalve twee wachtkamers, ketelhuis, machinekamer, vertrekken oor de wasscherij en drogerij, be vatten [een douchekamer, een kleed kamer, drie vertrekken voor kuip baden le klasse, een Apodyterium of rustkamer, een ruimte voor damp baden, een idem voor warme lucht- baden (Tepydarium(, een iedemvoor heete-luchtbaden (Sudatorium), iedem voor koude douches (Frigida- rium), een idem voer massage, ruimte voor afdrogen. Door het zwembassin wordt het hoogparterre ingenomen het zal 21 bij 12 U. groot zijn, met een breed perren, waarop de kleedvertrekje! uitkomen. Verder zijn op die ver dieping de ruimten voor douehee. De bovenverdieping eindelijk zal zijn ingericht voor 48 kuipbaden. Te Amsterdam is inbraak gepleegd in een rij wiel magazijn op de Keizers gracht. Ds knecht, die Donderdag ochtend kwam opensluiton, vond straatdeur, die den vorigen avond be hoorlijk was gesloten, openstaan en de binnendeuren opengebroken. Alles ligt door elkaarvermist worden drie rijwielen, waaronder twee nieuwe, die juist den vorigen dag waren ont vangen, en tal van onderdeelen (lan tarens, schroeven, stangen enz.)Om dit alles mee te voeren zijn zeker een paar karren noodig geweest, zoodat bier waarschijnlijk een beele bende aan het werk is geweest. De eigenaar is tegen inbraak ver zekerd. Diamantbewerkers te Amsterdam. Woensdagavond is te Amsterdam in de gecombineerde vergadering van patroons en hoofdcomité besloten, d voorgestelde voorloopige regeling aa te nemen. Aan eenige fabrieken is thans jhet werk reeds begonnen. Ge durende vier weken zal het minimum tarief van kracht zijn en daarna wor- scbaft deze berg aan bet talrijke wild eene veilige woon plaats en weide. De geheele keten daarboven strekt zich uit in den vorm van uitgestrekte amphitheaters, die men zoo dikwijls in de Alpen aantreft, en gewoonlijk uitloopen op een door een engen horizon begrensd dal. Hier, waar de beide uiteinden van de keten afdalen naar het Aosta-da!, is de horizon door den breeden rug van den Mont-Blanc ai- gesloten, zoodat het geheele Cogne-dal, gezien van de hoogten van den Nouva, den indruk geeit van eene schelp zonder ergen9 een uitgang te hebben, met een donkergroenen bodem, gedeeltelijk door zwarte, gedeeltelijk door roodgekleurde, kale rotsen, met glanzend, verblindend witte zoomen omgeven. In het schemerlicht of bij een donkeren, droeven hemel geeft dit Cogne-bekken den vredigen indruk van eene kalme landstreek voor schaapherders. Men zou meenen, dat hier volmaakte vrede heerschte. De rustige en gelijkmatige tint, die de hardheid en scherpte der lijnen verzacht, schijnt aile heftige gemoedsaandoeningen te doen verdwijnen. De lage huisjes met de breede, ver overhangende daken gelijken op broedende klokhennen; het frissche, fluweelzachte groen der weiden wordt evenmin door de minste wankleur afgebroken. Diepe stilte heerscht in het dal. De vele sneeuwvelden ge lijken op reusachtige, zachte kuBsens. Bij den glans der zon verandert evenwel het beeld en het bekken levert een grim mig, woest schouwspel op. Door diepe dalen doorsneden, wordt het nooit geheel beschenen door de zon, zelfs niet op het middaguur. Steeds steekt eene reusachtige schaduw som ber af tegen de verlichte weiden, verbreekt over grooten af stand bet glinsteren van de beek, breidt zijne zwarte vormen uit tot de hooge pijnboomen en dennen en vormt huivering wekkende, koude vlekken midden in het lachende, bloeiende zomerlandschap. Van boven gezien vertoont de schelp steeds ergens een wijd geopenden muil, met glanzende lippen en een donker, eindeloos keelgat. Daaruit stijgen, opgetrokken deor de zon, smalle dampkolommen naar boven, als tongen van tot woede geprikkelde slangen. De rotsen vertoonen steile wanden en rotspunten, en de sneeuw glanst met een onbe schrijfelijk hel licht. De beide jagers hadden het voetpad veriaten, dat leidt naar den top van den Nouva, en in rechte richting volgden zij den laagsten zoom van het sneeuwveld van de Lavina. De heerlijke dag en de helderheid op de bergen voorspelden een gemakkelijke en veilige jacht. De gemzen schenen de komst der jagers te hebben geroken, want de versche sporen in de sneeuw duidden hunne vlucht aan, hoewel hunne schuilplaats niet ver kon zijn. Langs het sneeuwveld en ver der op de gletschers konden zij niet gevlucht zijn, want in dat geval hadden beide mannen hen wel bespeurd en aan de rechterhand, zelfs in de richting van de sporen, eindigde het plateau plotseling in een afgrond, die bijna loodrecht tot het dal reikte. Daarheen moesten de gemzen en naar alles rantoonde moeBten er velen zijn gevlucht zijn en eene schuilplaats hebben gezocht te midden van reusachtige rotsklompen, en daar kon men ze niet bespeuren, wijl hunne kleur ineenvloeide met die der rotsmassa's. Wanneer men c' dieren echter naderde, bevonden zij zich in de onmogelijk heid om te vluehten. Al was de afgrond smal, toch was hij te breed voor den sprong zelfs van een in doodsangst ver keerenden steenbok, en langs zijne gladde, met ijs bedekte wanden konden zij onmogelijk afdalen. Stilzwijgend schreden de beide stroopers naast elkaar voort de geladen geweren voor het schot gereed en verkeerden in de onbeschrijfelijke spanning, die voorafgaat aan het beslis sende schot. Een schrille kreet deed hen plotseling stil staan. De gemzen, ongeveer vijftien in aantal, stonden alle met gerekt lichaam op den rotskom, een overval vreezend en uitziende naar redding. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2