FMEEMT1N Letteren en Kunst. Politiek Overzicht. Gemengd N ieuw s. INGEZONDEN. VARIA. öioomysar? berichten. Burgerlijke Stand Aaigeboden betrekkingen in Heiland: ien de tarieven ingevoerd, welke deor jen commissie, bestaande nit 11 pa troons en afgevaardigden van de ge- rellen, zullen worden opgemaakt. De staking heeft in het geheel 7 weke» geduurd en is dus geëindigd «et de overwinning der werkers e» de aeder- laag der juweliersoombinaSe. Uit deze combinatie, die reeds zoo goed als ontbonden kan geacht worde», zal waarschijnlijk eene juweliersvereeni- ging ont6taan. Indien er neg fabri kanten zijn, die weigerachtig blijven ie thans aangenomen regeling te erkennen, zullen def-ezellenaa» haane werkplaatsen den arbeid nederleggen en worden gesteund door èu hunne vakgenooten èn andere juweliers. Werd onlaDgs in eeaige blade» Me degedeeld, dat de familie Rothsohild, bij haar verblijt te Utreoht eene villa wenschte te koopen, om aldaar des romers eenigen tijd door te brengen, thans vernemen wij uit goede bron, dat dit voornemen niet heeft bestaan. De familie Rothschild heelt te Utreoht één dag vertoefd, bezocht het aarts bisschoppelijk museum, haf groot auditorium, bezichtigde bij de douai rière van Weede Dijkveld een„R«m- brandt", en kocht bij ee» antiquair eenige oudheden* Baron Rothschild heeft medege deeld, uitsluitend te Utrecht gekenaen te zijn voor het bezichtigen der merk waardigheden. Gewone reizigers die naar Engeland willen en haast hebben, of niet van een verlengde zeereis houden, hebben éen voordeel boven Koningi»aen. Ze kunne» met de Vlissingeche booten naar Queensboro' oversteken. Onze Koninginnen gingen op Hr. Ms. jacht de Valk, dat een ouderwetsch langzaam varend schip is. En H. M. koningin Victoria, die Dinsdag van Vlisaingen overstak naar Queensboro, had op Hr. Ms. Victoria and Albert ook een lange reis. De dagboot van de Zeeland, welke Vlissingen twee uur na het vertrek van H. M. koningin Vietoria verliet, vond, zoo lezen wij in de Bagelsche bladen, in Sheernese de geheele offi- cieele wereld in rep en roer, omdat het jacht van de Koningi» »og niet in zicht was en de Hdlandsche mail boot reeds kwam aanetoomen Eenige bezorgdheid werd getoond of aan het koninklijk jacht ook eenig onheil zo» zijn overkomen. Doch de gezagvoerder van het Hoilandeche schip deelde mede dat hij op zeven mijl beoosten het buitenste lichtschip het jacht van de Koningin en het begeleidend oor logsschip was voorbijgeetoomd. Er was eenige mist op zee geweest, doch het water was zoo glad als een vijver. Al de Engelsehe oorlogsschepen in Sheerness waren in vollen vlaggetooi van boegspriet near achtersteven en veel aandaeh' trok in hun midde» het jacht der Hellandsche Koningin nen, dat volgens de gewoonte der Koninklijke Marine van Holland overdwars gepavoiseerd was. Brand te Leiden. Donderdag-voormiddag omstreeks half twaalf is te Leidtn een felle uit slaande brand uitgebroken i* een perceel aan de Lange Bchoelateeg achter de Pieterskerkgracht, dienende tot graanpakhuis en in gebruik bij den zaadhandelaar Van Noodt. Aan gewakkerd door den hevigen noord westenwind namen de vlammen airas zulk een omvang, dat in weinig tijds het geheele perceel in lichte laaie stond. Te 12 uren was het pakhuis geheel uitgebrand, met den daarin aanwezigen voorraad en verderen in boedel. Te halt een stortte met ge weldig geraas het dak in van het aangetaste perceel. Door het krachtig optreden der brandweer was men het vuur te 1 uur meester en het gevaar voor aangrenzende en tegenoverlig gende woningen geweken. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen. Pakhuis en inventaris waren tegen brandschade verzekerd. De vermoede lijke oorzaak van den brand wordt gezocht iu het broeien van een partij haverstroo, in zakken in het pakhuis aanwezig. Eene ontsporing. Woensdag ontspoorde de Noord- wijker stoomtram, welke te4u. 24 m. van Rijneburg was vertrokken. Door een drietal elljarige knapen van Noord- wijk waren in een boeht zware gras zoden op de rails gelegd. De locomo tief viel van den weg in het een meter lager gelegen land. De machi nist, die met de macnine meeviel, i» er gelukkig goed afgekomen. De jongens zijn door den brigadier commandant der rijksveldwaoht, die toevallig in de tram zat, achtervolgd en gevat. Zij verklaarde dat zij eens wilden zien, oi de tram er nit zo» gaan of de zoden zou doorsnijden. Werkstakingen in de venen. De werkstakingen in de venen brei den zich uit; in den grooten veen- polder van Westetellingwerf is eok de staking uitgebroken. Zang wedstrijd. Aa» den zangwedstrijd te Luik zul le» uit o»s land deelnemen In de «fdeeling uitmuntendheid 4 vereenigingen„Maastrichter Staer," „Oefening en Uitspanning" 'sHerto- genboech, „Onderlinge Oeiening" Am sterdam, „Souvenir des Montagnards" Tilburg (tegen 2 Belgische). In de le ifdeeiing 2; „Walram" Valkenburg, „Zang en Vriendschap" Haarlem (te gen 2 Belgische en 1 Duitsehe). In de 2e afdeeling 5„Zangvereenigisg Lauwerkrans" M-aBtrieht, Wormer- veer's Mannenkoor," „Kunst door Oefening," Amst., „Cecilia" Meersen, „Sainte-Céciie" Vaals (tegen 3 Bel gische). In de 3e afd. 6„Philodia" en Vriendschap en Oefening," Eind hoven, „Örpheus" Houthein, „Vrien denkoor" Lii»«el, „Sainte-Céoile" Heer, „Haarlem's Zanggenot" (tegen llBelgische, 1 Fransche en 1 Duiuehe. Veor de eere-aldeelingen hebben zich slechts 3 vereenigingen (Keulen, Rijeae), Saint-Gilles) aangemeld; geen uit ons land. Uit Amsterdam meldt men De leden van het voormalig Paleis orkest hebben eene coöperatieve ver- eeniging gevormd en zuilen met den neer Joh. M. Coenen als dirigent coneerten geven in Artie. Men weet dat het Paleis-orkest tevens ale staf- muziek der echutterij dienst deed. Deor de medewerking der officieren ie het voortlieataan der staikapel thane verzekerd en de Raad van beheer van het Paleis voor Volksvlijt heeft de toezegging gedaan,dat telkens wanneer er in het paleis muziek gemaakt zal worden, do coöperatieve vereeniging daartoe zal worden aangewezen. De nieuwe Spaarnebode- Gisteren verscheen het eerste num mer van „de nieuwe Spaarnebode". Iu een artikel heeft de redactie haar beginsel uiteengezet. Zij zegt daarin, dat zij de Cbrietelqk hietorische Deginselen belijdt en geelt dan daarvan eene verklaring, die te uitvoerig is om er een uittreksel van ie geven. Hierna deelt de redactie in het zelfde artikel mede, dat zij ook hare oogen niet hoopt te sluiten voor de drukkende, dikwerf zorgwek kende verschijnselen op sociaal ge bied. Wij lezen daaromtrent o, m. De sociale kwestie is niet zonder reden reeds lang een brandende kwes tie genoemd en roept steeds luider om oplossing. De beste oplossing ver wachten wij niet van de politiek als zoodanig, allerminst van gewelddadige omkeering, maar wel, onder Gods ze gen, van eene trouwe, verstandige toepassing der Christelijk-hiBtorische beginselen, die nog tijdig als een zuur- deeeem ons volksleven mogen door trekken. En zoo wenschen we op elk terrein, ook op dat der philantropie, als van school en huiegezin, het licht van Gods Woord te laten schijnen en overheid en volk te wijzen op hunne gebondenheid aan de Godde lijke ordinantiën, die tot beoefening van recht en gerechtigheid roepen. Uit de begrooting, die in het en gelsehe Lagerhuis Donderdag door Haroeurt is ingediend, blijkt dat de uitgaven op 95.982.000, de inkomst, op 95.662.000 pd. st. werden geraamd, zoodat ze sluit met een tekort van 320.000 pd. st. Door de heffing van een buitengewoon recht van 6 stuivers per okshoofd op bier, zal het tekort in een overschot van 18.000 pd. st. veranderd worden. Dit zal dus wor den voorgesteld. Te Pretoria is een bijeenkomst be legd om verzet aan te teekenen tegen de naasting door Engeland van het grondgebied tusschen Swazi- en Ton- galand. Kruger beeft aan den berichtgever ▼an de Times verklaard dat de En gelsehe regeering vermoedelijk onbe kend is met de werkelijke omstan- digheden: anders zou ze anders heb ben gehandeld. De openbare mt.ening is overtuigd dat de wijze van optre den van de Engelsehe regeering de maatregelen tegen zal werken die het Transvaalsche bewind voorhad ten bate van de rechten van de Engel sehe ingezetenen. De Engelsehe en Hollandsche Zuidafrikaansche pers veroordeelen de inleving eenstemmig. Uit Peking verneemt de Times dat alsnog geen beslissing is gevullen over de bekrachtiging van het vre desverdrag. Alles wordt verheime lijkt. Lihoengtsjang heeft een au diëntie hij den Keizsr gehad. Volgens bericht uit Tokio ver wacht de Japansche regeering de bekrachtiging vóór de volgende week, maar zet desondanks de oorlogstoe- bereidsalen koortsathtig voort De vermeesterde schepen van de Chi- neesche vloot worden ijlings uitgerust de bemanningen er voor zijn klaar. De quaestie tusschen Engeland en Nicaragua nadert hare oplossiDg, wat is af te leiden uit hetgeen deAmeri- kaansche gezant Bayard aan Gresham heeft geseind. „Engeland heeft de borgstelling aangenomen van Salvador voor de betaling van de schadeloosstelling door Nicaragua te Londen binnen veertien dagen nadat Nicaragua de overeenkomst bekrachtigd heeft en schout-bij-nacht Stephenson daarvan in kennis is gesteld." Stephenson is verwittigd en heeft Corentio verlaten. Fort Tsjitral. Een correspondent van'! de Times is vóór de troepen te Fort Tsji- tral aangekomen en geeft thans eenige nadere bijzonderheden over het beleg, opgevangen uit den mond van den heer Robertson en zijn officieren, die gezond en vergenoegd waren. Vooral de compagnie van het veer tiende regiment Sikhs in het fort, on der luitenant Harley, moet zich voort durend hebben onderscheiden door haar heldhaftig gedrag. Hoe meer terneergeslagen de anderen werden, hee schittender hun geestdrift en vast beradenheid uitblonk: zij waren het plechtanker van de verdediging, zeg gen de officieren. Bijna eiken nacht dreigden de be legeraars het fort aan te vallen. Zij stonden onder het bevel van een neef van Oemra Chan, en waren onuitput telijk in het uitvinden van nieuwe middelen. Driemaal schoten zij de to rens in brand, zij vervaardigden ge weldige stormladders en kwamen on der een hellend dak tot dicht onder de wallen, hun loopgraven waren op 't laatst maar drie meter van den toren af. Rondom het fort bouwden ze een borstwering, waarachter ze zich telkens ongemerkt verscholen. Zij mikten uitstekend: elke verdediger die zijn hoofd aan een kgkgat ver toonde werd doodgeschoten. Ook in andere opzichten vochten de Tsjitra- leezen uitstekend, ze wisten uitnemend voor dekking te zorgen en wierpen midden in den strijd zware borstwe ringen van takkebossen op. Hun moed was even groot als hun oorlogskunst. De belegerden moesten voortdurend op hun hoede zijn, en trachten van hun kant de Tsjitraleezen te overtref fen in plannen, 's Nachts schoten ze lichtende kogels af en staken vuren aan, en ze bouwden houten muren om het hart van het fort te bescher men. Rondom den toren werden loop graven gegraven, om die van den vijand tc ontdekken. Kleeden, tenten, muilezelzadels, leege ammunitiedoozen en wat niet al werd achter de borst wering opgestapeld om de schutters te beschermen. Vooral het vuurgevaar moest wor den afgewend, want de muren van het fort, 7% meter hoog en 2 meter 40 dik, waren van houten latwerk op gevuld met steen. Groote doozen met water stonden daarom klaar. De zuidooste ijke toren was door de vijanden in brand gestoken met brandende takkebossen, tijdens een loozen aanval op een ander gedeelte van den muur. Acht uur hadden de belegerden noodig om den brand te blusschen. Door een anderen schijn- aanval raakten de vijanden binnen den watertoren, en staken de water leiding. Het beleg, of liever bet ontzet, werd beslist door den uitval van luitenant Harley met zijn Sikhs. Zij verdreven den vijand uit het tuinhuis, waar hij zich gevestigd had, lieten zijn loop graaf in de lucht springen, en regen dertig, veertig man aan de bajonet. De vijanden weken echter slechts een honderd meter achteruit, en vuurden nog op de Sikhs toen deze zich in het fort terugtrokken. Op den laatsten dag van het beleg wilden de aanvoerders van de Tsji- traleezen een laatsten wanhopigen aanval doen, maar hun mannen had den den moed verloren door den lan gen weerstand van de Engelsehe be zetting en den gelukkigen uitval van luitenant Harley. Bovendien, kolonel Kelly rukte aan uit het noorden, sir Robert Low uit het zuiden en gene raal Gataere wai bij Dir. De belege raars gaven daarom het plan van een aanval op en trokken terug. Volgens de laatste berichten uit Tsjitral was generaal Gatacre Woens dag nog twaalf Engelsehe mijlen van Kala Drosj, dat hij zou bezetten zoo dra hij genoeg mondkost had. Zijn troepen zijn bezig, de wegen te verbe teren. Sjer Afzoel en de andere voor name gevangenen zijn Woensdag onder gewapend geleide naar Iudië vertrok ken, andere zijn naar huis gezonden. Naar Fort Tsjitral zijn nieuwe troe pen gezondenkolonel Kelly maakt een verschansing ten zuiden van het fort. Volgens een Central .Afeuw-telegr. is bericht ontvange*, «lat de com missie tot onderzoek naar de Arme nische gruwelen feitelijk hare werk zaamheden heeft geëindigd. Het staat thans vast, dat werkelijk slach ting en gruwelen op groote schaal gepleegd zijn. De Europeesche afge vaardigden zouden den wensch te kennen gegeven hebben, in de dor pen in het district Sassocn het onderzoek voort te zetten, doch de Turksche overheid hpeffc zich beslist weigerachtig getoond, toestemming daarvoor te verleenen. Men zegt, dat de afgevaardigden daarop verklaard hebben, dat zij, voor het geval "dat de Porte toestemming blijft weigeren, hunne regeeringen hiervan in kennis zullen stellen en de reis zullen aan vaarden zonder verlof. Indien dit bericht waar is, begint de zaak een eigenaardige wending te nemen. Uit Gubbio, in Italië, wordt een verschrikkelijk feit gemeld. Mevrouw Manolava, de echtgenoote van een leeraar, is op een spiritistische séance plotseling krankzinnig geworden. De ongelukkige vrouw wilde zich op deze séance in contact stellen met haar, eenige maanden geleden, everleden zoonde spiritist bevond zich in een donkere kamer en deed daar vlammen opgaan, lekkende aan een kruis, en der moeder werd medegedeeld, dat haar zoon verdoemd was. De toestand der vrouw is zeer zorg wekkend. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Waarde Heer Redaeteur I Zou ik, door middel van uw blad, eene openbare vraag mogen doen? Heden omstreeks 12 uur namiddag was ik getuige van een opstootje in de Groote Houtstraat, nabij het Pro veniershuis. Eenige stakende timmer lieden bemoeilijkten anderen die van hun werk kwamen, eerst deor laffe, kwajongensachtige scheldwoorden,ver der door ze in gedrang te brengen met zeer zeker siechte bedoelingen. De politie deedniets Verontwaardigde omstanders deden even als ik nu de vraag: of dat zoo moet gaan en of de H.H. stakers over moedig door dat niets doen, op den duur wel wat zullen doen? Is ieder vrij om het werk te staken, mij dunkt ieder moet ook vrij zijn te werken en mag dit eveneens niet bemoeilijkt worden. Doeh wanneer elk die werken wil, moet geëscorteerd wor den,hetzij door zijn patroon, hetzij door politie dan moge dat lastig en moeie- lijk zijn, de vrijheid van werken zal toch wel evenals de vrijheid en vei ligheid op straat iedereen gewaar borgd kunnen zijn. U dankende voor de gastvrijheid van uw blad. V. TELEGRAMMEN- De voorwaarden goedgekeurd. TIENTSIN, 3 Mei (Reuter.) Volgens berichten uit Peking zal de keizer het vrede3tractaat goedkeuren. De Marokkaansche zeeroovers. MADRID, 3 Mei (Reuter.') Berich ten uit Algesiras bevestigen, in tegen spraak met het telegram van com mandant Cuervo, dat het schip door de Marokkaansche zeeroovers afge- loopen geen Italiaansch maar een Hollandsch scbip is. Nu, Bierman, hoe staat 't met onze weddingschap? Je hebt gewed in veertig dagen niet te eten en veer tig nachten niet te slapen blijf je daar bij Natuurlijk. Ik ben er eergisteren reeds mede begonnen. En hoe bevalt 'tje? Bespeur je nog niets van honger tn slaap? In 't geheel niet. Ik eet des nachts en ik slaap des daags. Het stoomschip Edamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Amst., passeerde 2 Mei des namidd. 2 uur, Dover. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M.,van Rotterdam naar New york, vertrok 2 Mei des voorm. 8 u., van Boulogne. Het stoomschip Prinses Sophievan Amst. naar Batavia, arriveerde 1 Mei te Genua. Het stoomschip Bromovan Java naar Rotterdam, vertrok 2 Mei van Colombo. Het stoomschip Prins Willem 7, vertrok 2 Mei van Amsterdam naar West-Indie. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, pass. 2 Mei Ouessant. Bevallen: 2 Mei. C. Rodenburg v. Bohemen d. J. A. BoYendorp Lindeman z. Overleden: 1. Mei. E.v.Ratin gen, wed. Kuiper 77 j. Leidschestraat. K. F. Eleveld 21 m. z. Voortingstraat. J. A. Hoogland 3 m. z. Korte Harga- rethastraat. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 2 Mei. J. A. A.von Schmid en J. E. Kratzenstein, wed. G. A. H. Blank, Amst. F. H. v. d. Moolen en M. C. Brouwens, Amst. P. Muntendam en D. F. va» Coevorden, Utrecht. T. Groot Jz. en C. W. A. Dun selman, Amst. Bevallen: 1 Mei. H. P.Sichter- manSchuurman Schimmel z, Zalt- Bommel. 2. J. C. van de Pollbaron. Van Waasenaer d„ den Haag. C. Sis- termansVan Dillen d„ Amst. J. W. J. KorstenKaan z„ Amst Overleden: 30 April. J.Bagge- laar 36 j„ Amst. A. M. Kohier jd. 90 j„ Amst. Wed. J. M. van OsVan Munnen 72 j., Amst. 1 Mei. F. Kraaij 74 j., Werkhoven. C. M. Huguenin 46 j„ Hilversum. 2. Prins, Beriikum. Aan Oeabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Net jongm. P. G. geheel op de hoogte met het tak als kruideniersbed. tegen genot van kost, inw. en sal. 2. Fl. bed. in manufact, en aanverw. art. 8. Fl. deg. net pers. als reiziger in engroszaak steenk. en aanverw. art. 4. Bekw. eenv. jnffr. manufacturen direct. 5. Twee geschikte jongelui, niet bened. 25 j. een bek. met landm. en een eenigsz. bek. met bouwvak als assistenten op tabaksplantage sterk gestel en flink voork. vereischt. op ZONDAG 5 Mei. TEHAARLEM. Groote Kerk. Voorm. 10 ure. Nitutci Kerk. Voorm. 10 are. Jam-Kerk, Voorm. 10 ure, Bakenetscr Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Eglite Wallonne. Vosrm. 10 ure, mr. Pouget, pasteur h Amsterdam. Gereformeerde Kerken Ged- Oude Gracht. Voorm. 10 ure, av. 6 ure Mulder. Klaia Heiligland. Voorm. 10 ure, 'bev. 5% ure, Notten. Koorderkerk Bidderttraai. J Voorm. 10 ure, Langhout. *s Avonds 6 nre, Langhout. Lutherieke Kerk. Voorm. 10 ure, Sesbrugger. Inschrijving voor de Zondagsschool der Luth. Geaiecn'e van 11%12% ure, in de Consisto riekamer der kerk. Kerk der Vereenigde Dooptgettnden. Voorm. 10 ure, Hesta. Bemomtranttcie Kerk. Voorm. 10% ure, Tide man. Woensdagavond 7% ure, Vergadering van Ledea en begunstigers. K*rk der Broedergemeenten. Voorm. 10 ure, Weiss. Nederd. Herv. Kerk, Renisebroek. 's Avonds 6 ure, Gerth van Wyk. BeverwMfk. Voorm. 10 ure, J. C. Boou. Loovtgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Sepp. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Gonlag. Velscn. Voorm. 10 ure, Loggers. •s Avonds 7 ure, Loggers, in het lokaal. Heide. 's Avonds 7 ure. van Zweden. lafmuiden. Voorm. 10 ure, Wesseldijü. Nam. 6 ure. dezelfde. Dinsdagavond 7% ure, iu het Tehuis voor zee lieden, Wesseldijk. Bijbellezing. Apostolische Zendingsgemeente, Voorm. 10 ure. Santpoort, Voorm. 10 ure. Gerth van Wijk. van Bennebroek. Zandvoon. Voorm. 10 ure, Hulsman. •s Avonds 6% are, Hulsman. £ftoutr()k en Polanes. Voorm. 9% ure, J. W. Hillebrander, godsdienstonderwijzer, van Haarlem. Heemstede. Voovm. 10 ure, de heer L Zegera, van «Meer en Bosch» te Heemstede. Bloemen I, Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Hlllegom. Voorm. 10 ure. Van Draten, van Bhijnsbarg. Doopsbediening.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3