yiPLAOILJETTES. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De twee Wildstroopers. l2e Jaargang Dinsdag 1 Mei 1895. No. 3633 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j, a STADSNIEUWS. BINNENLAND, Haagsche Brieven. FEUILLE ON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers 0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonunmmer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en AdverUntién worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOO] Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE A Co., JOJEN V. JONES, Snee., Pargt 31 hi. Faubourg JtfowilHllI'ei BlLJElTEiV voor Veilingen en Hanbcstedlngen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken pr|]s laten drukken. Aleuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever 6 Mei 1895, S De surnumerair bij 's Rijks belastin gen W. C. va 11 Oordt is gedetacheerd aan het inspectie-bureau alhier. ^De kapt. J. H. de Wildt, van het le reg. inf., leeraar aan de militaire school alhier, wordt 1 September a.s. eervol uit die betrekking ontheven. Te Weenen is de tuinbouwkundige Daniël Hooibreuk, een Haarlemmer van geboorte, op drie en tachtig ja rigen leeftijd overleden. Bij zijn vader, een bekwaam tuinman, genoot Hooi breuk zijn eerste opleiding. Voor zijn verdere ontwikkeling vertrok hij daar op naar Parijs. Te Weenen beoefende hij de tuinbouwkunde. Hij heeft zich bekend gemaakt door zijn werkje „D. Hooibreuk's privilegirte Weinkultur- methode", dat veel tegenspraak ver wekte en was zeer gezien om zijn buitengewone kennis der beschrijvende plantenleer. De vereeniging „Proza en Poëzie" gaf Zaterdag in de groote zaal van de sociëteit „de Kroon" een goedge slaagde uitvoering. Uit alles bleek dat er ijverig ge studeerd was. De op het programma voorkomende zangnummers werden over het geheel genomen zuiver ge zongen. De vertolking van „De Buren," dra matische klucht door Justus van Maurik, „De zuster van Jocrisse," kluchtspel met zang door M. I. Ruffa, alsmede „De acht Recruten," komi sche voordracht door Eisselstein, bracht menigmaal de lachspieren in beweging. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog geruimen tijd bijeen. Door het Doopsgezind zangkoor, in 1894 hier opgericht, zal morgenavond ten 8 uur onder leiding van haar di recteur, den heer J. de Nobel, in „Felix Favore" hare eerste uitvoering gegeven worden, toegankelijk voor genoodigden en geïntroduceerde be gunstigers. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in April 1894 en 1895 Reizigersin 1894 f9956.99 in 1895 f8625.756, nadeelig verschil f 1331.23s. Goederen in 1894 f924.60, in 1895 f 1030.88, voordeelig verschil f 106.28. Te zamen vervoer in 1894 f10881.59 in 1895 f 9656.63», nadeelig verschil f 1224.95 Vorige maanden in 1894120672.67, in 1895 f20524.64,, nadeelig verschil f 148.03. Vervoer sedert 1 Jan. 1894f 31554.26s in 1895 i 30181.28, nadeelig verschil 11372.98,. Diversêh in 1894 f 2447.78, ifi 1895 f2464,91, voordeelig verschil ill. 18 Totale opbrengst in 1894 f34002.04» in 1895 f32646.19, nadeelig verschil f 1355.856. Per dag kilometer in 1894 110.119, in 1895 f9.716, nadeelig verschil f 0.403. Naar men verneemt is ons geacht raadslid, de heer T. Figee, eergisteren hier ter stede uit Italië teruggekeerd. Zijn toestand is echter van dien aard, dat die nog steeds bezorgheid inboe zemt. Zaterdagavond sloot de vereeniging „Het Vliegend Wiel" haar winter seizoen 189495 af met de opvoering in den schouwburg van „De Bruid van Vreeland of wie is de Bruidegom blijspel in 4 bedrij ven door C. J. Roobol. In het algemeen gesproken gelooven wij wel dat deze uitvoering aan de aanwezigen heeft voldaan, daar onder de optredenden sommigen dikwerf door hun spel den lachlust bij het publiek wisten op te wekken; toch komt het ons voor dat men gelukkiger in de keuze had kunnen zijn. „De Bruid van Vreeland" kleven eenige gebreken aan, o.a. gerektheid en on natuurlijkheid in sommige tafereelen waarvan de gevolgen zijn respectieve lijk eenige matheid en overdrijving in de vertolking. Van eene vereeniging uit louter dilettanten mag eehter niet verwacht worden, dat zij in staat is door de vertolking dergelijke vlekjes in het stuk zelve te doen verdwijnen. Som mige rollen werden echter niet onver dienstelijk gespeeld, zooals die van Keetje, Julia, Valkhof, Lijnregt en van Eiken. De avond werd met een gezellig bal besloten. Op de heden gehouden paarden markt waren 238 paarden en 6 veu lens aangevoerd, hoofdzakelijk werk paarden van inlandsch en enkele van gekruist ras. De prijzen varieerden ▼an f 45 tot f 400. De handel was vrij vlug. De Werkstaking. Het gerucht, dat hier ter stede liep, dat de werkstaking der timmergezellen heden zou eindigen, is niet bewaarheid. Wei is het een feit, dat de vorige week hun aantal isafgenomeD,maar naar wij vernemen zijn de overgeblevenen nog niet voornemens het werk tegen de oude voorwaarden te hervatten. Na gehouden appèl bleek hedenmorgen, dat het aantal stakers bedroeg 110 en 26 van patroons, in omliggende ge, meéttten woonachtig. Zondagmorgen heeft eene tutkeering plaats gehad in het „Volksgebouw" aan de stakende werklieden. Voorde eerste halve week der staking ontving ieder gezel fl.50 en voor de geheele laatste week werd hem uitgekeerd f 5 met f 0.50 voor ieder kind, indien hij gehuwd was, de vrijgezellen ontvingen f4. Tot deze uitkeering is men in staat gesteld door de hulp van het hoofd bestuur van de Ned. Timmerlieden- vereeniaing, benevens door den steun van v ij willige giften. Naar men ons mededeelde zal ook het Algemeen Ar beiderssecretariaat financieelen steun verleenen. Zooals wij reeds gemeld hebben, zijn sommige stakers, hoewel hunne hou ding over net algemeen zeer kalm is, op minder vriendschappelijke wijze tegen hun arbeidende vakgenooten opgetreden en bleven een paar onbe- teekenende botsingen niet "it. Het be richt, in eenige bladen opgenomen, dat de meesterknecht van den heer Hagen dermate zou zijn toegetakeld door eenige stakers dat hij het bed moet houden, is evenwel onjuist. Heden avond vergadert de Part. Arbeidsraad. In deze bijeenkomst zal de werksta king wel worden besproken. De vorige week zijn alhier aange houden 2 personen, onder verdenking diefstallen te hebben gepleegd uit het magazijn van ijzerwaren van hun patroon, den heer W. Stolp alhier. Naar wij vernemen moeten deze dief stallen in den loop van de laatste jaren hebben plaats gehad. Bloembollen veilingen, De bloembollenveilingen in de om streken van Haarlem zijn de vorige week aangevangente Beverwijk werden voor goed gewas, flinke prij zen betaald, doch nog meer dan de helft minder dan een 5-tal jaren terugte Limmen werd veel geld besteed en de geheele opbrengst aldaar was circa ƒ10.000. Onder Roelofarendaveen, waar we gens geschiktheid van den bodem de bloembollenteelt steeds toeneemt, brachten de goede soorten minder op dan den gewenschten prijs en de min dere soorten bleven hoog. Van andere zijde meldt men ons nog: De bloembollen-veilingen in onze omstreken zijn in vollen gang.De eerste veiling in Lisse gehouden, bracht veel geld op, doch volgende veilingen deden de luchtkasteelen van vele kweekers in puin vervallen, 't Vorig jaar raak ten alle handelaren reeds tijdig uit verkocht, 'fc geen in de laatste jaren niet is voorgekomen. Men verwachtte daarom stijgende prijzen, 'tgeen niet verwezenlijkt is geworden. 't Is jammer, dat ook dit moo e en voor onze omstreken eertijds zoo winstgevende vak, ook al van den druk der tijden heeft te lijden en nog wel in erge mate. Het onderzoek inzaken de moord op den 22-jarigen vleeschhouwerszoon M. K. uit Haarlemmermeer is na de in vrijheidstelling van zijn broeder door de baarlem8che justitie voortgezet; uit Haarlemmermeer en Halfweg wer den de vorige week weder enkele personen gehoord. Ds. C. de Wilde Czn, predikant te Schiedam, heeft voor het beroep naar Hillegom bedankt. De nieuw benoemde burgemeester van Hillegom, de heer D. Wentholt, zal Dinsdagavond als zoodanig worden geïntalleerd. XVIII. „De lente komt.maar langzaam heel langzaam. Wel lengen de dagen en wordt het warm in de zon, maar ijskil blaast het uit het noorden. Soms schiet de wind naar het westen en drijft buien mee van over den Oce aan dan kraakt het dorre hout on der den storm. „In het kreupelhout kronkelen de dunne twijgen der kamperfoelie om de stammen heen en wentelen op langs de takken. Ook hier breekt de storm brokken af. De klimplant, die een der stukken omstrengelde, houdt het vast, buigt er mee naar omlaag, maar blijft het dragen. Daar hangt het met zijn dorgroene, gerimpelde schors, zijn witgerafelde breuken aan de einden een brok dood hout. Noch tans de kamperfoelie, er eenmaal langs opgestegen, heeft het niet ver laten, hield het op, al boog ze ook mee door de zwaarte, en, toen de zon haar eerste blaadjes uit de knop pen had gekust, toen, eer nog de boomen in den omtrek groen ver toonden, sierde zij er den dorren tak mee, omkranste ze dien met onbe smet loover." Deze dichterlijke ontboezeming in proza, afkomstig uit het „Schets boek" des heeren Arnold Ising, staat in het jongste nummer van den Spectator. Ronduit gezegd heeft mij dit stuk in het deftige, bovenal waarheidslie- vende blad, uitermate verbaasd. Niet alleen om het proza zelf, dat in een stre ven naar mooi-doen een zwenking naar de richting der jongeren verraadt van den schrij ver, die tot de oudsten onder de ouderen behoort, maar ook om den feitelijken inhoud. Heeft de geachte schrij ver,Salve reverentiae,soms ook zinkings gehad Ik heb van storm hier niemen dal bemerkt. Ja, de Mei, de liefelijke, als haar bijnaam wel luidt, heeft zich juist niet mooi ingezet. Zij bracht Noordewind mede, scherp geeselend het jonge groen, nauwelijks ontloken. Maar storm? Men moet het weder nemen zooals het komt luidt een philosophieche uitspraak. En Hiller heeft eens ge zegd, dat men met de menschen pre cies eender moet handelen. Men moet ze nemen zooals ze zijn. Dat zal men ook moeten doen met den Directeur van een onzer grootste broodfabrieken. Wat toch is het geval. Voor eenige dagen ging het gerucht, dat de Directie van het Kurhaiu er geen genoegen mede nam des Zondags de gasten van hotel en restauratie het des Zaterdagnamiddags gebakken brood voor te zetten en dus Zondag levering zou verlangen van des Za terdagnachts gebakken brood. Iets waardoor eene belangrijke inbreuk zou worden gemaakt op de met zoo veel moeite verkregen Zondagsrust der gezellen, die Zaterdagsavonds het brood rondbrengen, doch te 12 uren op houden met werken. De directeur der 's Graven haagsche Schets uit het italiaansch. GIUSEPPE GIACOSA. 2, Drie hunner werden door vier schoten getroffen en stortten langs den afgrond naar beneden. Met groote sprongen vlucht ten de anderen langs de gletschers naar boven. De jagers behoefden zich volstrekt niet de moeite te geven, hun buit op hunne schouders bergafwaarts te dragen; de gemzen wa ren reeds naar beneden gevalleneen prachtige vangst 1 Zij naderden den algrond en zagen beneden op de sneeuw eener lawine, bevuild met aarde, de drie doode dieren liggen. Zij wilden zich juist omkeeren toen Balmet haastig wees op den kam aan gene zijde van den afgrond en den „Roode" in het oor fluisterde„de boechwachters Dezen waren evenals zij met hun beiden, ook gewapend, en zij stonden daar de stroopers gade te slaan. „Het schot is gelukt," antwoordde de „Roode", „laat ons gaan." Door den grooten afstand konden de wachters hen niet herkend hebben en er waren zoovele jagers, dat zij niet be vreesd behoefden te wezen ontdekt te zijn. In het uiterste geval moest men om de buit niet te verliezen de bosch wachters bij het afdalen voor zijn. Waren zij maar eenmaal in het bezit der gemzen, dan Ronden zij ze gemakkelijk ergens verbergen. Balmet verloor den vijand niet uit het oog. „Zij hebben een verrekijker." „Zoo Wacht dan maar even En zonder een oogenblik te aarzelen, laadde de „Roode" zijn geweer, met een dreigend gebaar tegen de wachters. „Laat je vallenriep Balmet uit en wierp zich langzuit op den grond. „Aan den anderen kant viel een schot. De „Roode" liet zijn geweer vallen, riep Cristo I trachtte een schrede te doen in de richting van zijn metgezel en viel neer. De bosch wachters waren, na het schot te hebben gelost, verdwenen. Balmet ijlde op den „Roode" toe. Hij leefde en was bij zijn bewustzijn. Met hevige krachtsinspanning gelukte het hem eene zittende houding aan te nemen en met zijn rech terarm betastte hij zijn linkerarm en zijn linkerbeen, waarbij hij uitriep„O, die honden 1 Die honden Door twee kogels was hij getroffen in den linker boven arm en in de linkerdij en beide hadden aan den anderen kant het lichaam verlaten; het vleesch van den arm was doorboord, en in zijn dij was stellig een spier of hoofdzenuw doorgesneden. Balmet nam een handvol sneeuw en duwde die in de wonden, na de getroffen plaatsen te hebben ont bloot. De „Roode" liet hem zijn gang gaan, terwijl hij voort durend op denzelfden toon zijne vijanden verwenschte. „Kan je rechtop staan?" „Onmogelijk." „Hoe wil je dan naar beneden komen „Draag me maar." Maar Balmet kon het gewicht van het zware lichaam on mogelijk torschen; de gewonde was een stevige kerel, groot, krachtig en breed geschouderd en vier man zou hij veel moeite hebben gegeven. „Wacht maar op mij." „Help mij hier vandaan en leg mij daarginds neer." En hij wees op een plek met gras begroeid beneden het sneeuwveld. Nadat Balmet hem daarheen had geholpen, reikte hij hem zijn drankflesch, een groot stuk brood, een schijf gebraden vleesch, trok zijn buis van wol uit, legde hem dat over de schouders, beloofde hem spoedig terug te keeren met men schen, die hem zouden helpen, en rende toen pijlsnel langs den kortsten weg naar beneden. Het kon ongeveer een uur des namiddags zijn. De zon wierp hare stralen loodrecht naar beneden en men kon in

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1