Politiek Overzicht. daarvan arbeideD, even vlug maar Btiller, de vrouwen, die bet doek naaien waarmede wordt behangen. Op den dag der opening ral alleen toegang worden verleend aan genoo- digden of aan houders van de por- tretkaarten van bet Uitvoerend Co mité. Hedenmorgen ongeveer 8 uur brak te Amsterdam op den Singel brand uit in de boekbinderij van den heer Wanier. De brandweer was spoedig ter plaatse; zij wist bet vuur te be perken tot de boekbinde ij, die ech ter geheel uitbrandde. Wanier was tegen brandschade verzekerd. Enkele maanden geleden brak eveneens bij den heer Wanier brand uit in de boekbinderij, die ook toen geheel uitbrandde. De poging van een comité uit de schildersgezellen te Amsterdam om reeds in dit voorjaar eene werkstaking uit te lokken, is mislukt. Het bleek, dat de schilders nog niet voldoende georganiseerd waren om zulk een stap te wagen. Van de 2000 gezellen kwamen er Zondag slechts 75 ter vergadering. En ook van een weerstandskas was nog geen spoor aan te wijzen. Derhalve werd besloten de staking uit te stellen tot het volgend voorjaar en intusschen te trachten eene betere organisatie en eene kas te verkrijgen. Uit Veenhuizen is de verpleegde S. naar Amsterdam overgebracht, ten einde door den officier van justitie gehoord te worden in zake den voor een paar jaar gepleegden moord op de dienstbode der familie Viotta al daar. Eenige uitdrukkingen desbetreffend hebben hiertoe aanleiding gegeven. Kunstmatige robijnen. In het „Weekbl. v. d. Alg. Ned. Diam. Bew. Bond" wordt eeq en an der meegedeeld Omtrent bet vervaar digen van kunstmatige robijnen. Bobijnen langs cbemischen weg vervaardigd, zoo lezen wij daar, zijn even fraai als de echtetrouwens, men kan baast niet zeggen, dat zij valsch zijD, daar zij uit dezelfde ma terialen als de echte gemaakt zijn. Toch zijn zij onverkoopbaar, daar bet publiek ze als namaaksel be schouwt. Met de microscoop kan men de valBche van de echte onderscheiden, omdat de eerste tal van voor bet bloote oog onzichtbare blaasjes be vatten, die echter aan den glans van den steen volstrekt geen at breuk doen. Het is trouwens zoo goed als onmogelijk een echte robijn zonder „onzuiver" te vinden. Robijnen zijn heden ten dage de duurste van alle edelgesteenten, veel kostbaarder zelfs dan diamant. Een robijn van de echte duivonbloed kleur, wegende een karaat, is onge veer f2000 waard. De meest gebruikelijke weg om ro bijnen na te maken, is, door middel van electriciteit „klateersel" van ro bijnen aaneen te hechten. Dit werk wordt voornamelijk verricht door de Parij8che firma Fremy en Feil. Valsche (niet langs chemischen weg verkregen) diamanten worden in den regel volgenderwijze gemaakt. Gelijke deelen litbargus, gewoon wit zand, benevens een klein deel potas worden vermengd en tezamen gesmol ten. Koud geworden heeft zich een pasta gevormd van schitterend witte kleur, die in vormen gegoten en daarna „van onderen" bedekt wordt met een laagje gewoon spiegel-loelie- sel. Voor imitatieB van. edelgesteen ten worden kleursels bij de pastas gevoegd, bijv. oxide van Kobalt voor saffieren, en oxide van koper voor smaragden. Van de zotte denkbeelden, welke men in sommige streken van het bui tenland nog van onze zeden en ge woonten heeft, diend de volgende aan een Duitsch tijdschrift ontleende cu riositeit als voorbeeld. Het is in Holland de gewoonte, dat de jonkman bij het doen van een hu welijksaanzoek zich van de sigaar als bemiddelaarster bedient. Wanneer een jonkman name ijk op een meisje ver liefd is. schelt hij aan het huis zijner aangebedene aan en verzoekt vuur om zijne sigaar aan te steken. Deze eer ste stap wektslechts de opmerkzaam heid der ouders op. Zoodra hij zich evenwel voor de tweede maal, onder voorwendsel van vuur te vragen, aan meldt, dan weten zij waaraan zij zich te houden hebben en nemen zij hun ne maatregelen, om bij de derde, be slissende poging het passende ant woord afnankelijk van de inmid dels ingewonnen intormatiën te kunnen geven. Dit derde bezoek volgt in den regel zeer spoedig op het tweede. Vait de aanzoeker niet in den smaak, zoo wordt zijn verzoek om vuur af- en hem de deur voor den neus dicht geslagen. Dit is een blauw- je in „optima forma." Is het aanzoek daarentegen welkom, zoo wordt hem vriendelijk vuur gegeven, hij steekt zijne sigaar aan en treedt ditmaal het huis binnen, waar hij door het gezin ontvangen wordt. Thans komt het tot eene verklaring. De jonkman maakt deels voor den vorm, aan de ouders den naam der dochter bekend, welke het doel zijner wensehen is. Zoodra dit punt tot klaarheid is ge bracht, treedt het meisje naar hem toe en geven zij elkander de hand. Heeft hij zijne sigaar vervolgens op gerookt, goo bied zijne verloofde hem eene andere aan, en geeft hem tevens vuur om die op te steken. Eigen Haard.) Brand te Botterdam. Te kwart voor negen Maandag avond brak een felle brand uit in het gebouw der „Maatschappij voor ver huring van stoomkracht", in de Kie vitsstraat te Rotterdam en waarin gevestigd zijn een tapijt reiniging, een glaBslijperij, eene meubelfabriek, een mosterdfabriek, een metaalfabriek en een houtdraaierij. Het gebouw Is laag of in 't geheel niet verzekerd, daar de premie 20 per mille bedraagt wegens hetgroote brandgevaar. Twee stoom- en acht brandspuiten waren spoedig op het terrein aanwezig en bekampten met goed gevolg bet vuur, zoodat men den brand betrekke lijk spoedig meester was. Het gebouw is gedeeltelijk ver woest de waterschade is aanzien lijk. In 1881 is het gebouw ook door brand vernield. De brand, die op verren afstand zichtbaar was, had eene talrijke menigte op de been gebracht. Zaterdagavond te kwart voor 9 liep de Arnhemsche socialist N. de Markt te Nijmegen op en neer en was dit maal niet tevreden met enkel zijn blad te colporteeren. Hij meende zich ook minder gepaste uitdrukkingen aan het adres van H H. M.M. de Ko ninginnen te mogen veroorloven. Het publiek was van een ander gevoelen burgers, infanteristen, kolonialen en mariniers omringden hem en zouden hem missohien gelyncht hebben, in dien de politie hem niet haddo ont zet. Hij werd op het politiebureau in veiligheid en later onder geleide van een paar agenten naar het sta tion gebracht (Geld.) Een ongeluk Sedert het verdwijnen van den jongeling F. v. B., wiens lijk Vrijdag uit de Zuidwillemsvaart jwerd opge- vischt, liepen allerlei geruchten, als zou de dood het gevolg zijn van een twist dien v. B. gehad zoude heb ben met den koetsier, die hem en zijn vriend v. d. B. dien dag gereden had. De Noordbr. kan ten stelligste ver zekeren dat uit het onderzoek aller minst van een moord gebleken is. Veeleer moet worden aangenomen dat v. B„ die slecht van gezicht was, bij ongeluk in de vaart is geloopen. In den avond van Zondag 28 April zijn de personen het laatst gezien in de herberg van v. S. te Schijndel; daar heelt de koetsier aan v. B. een onbeduidende mishandeling toege bracht v. d. B. is heimelijk wegge reden, zijn vriend en den koetsier achterlatende, v. B. en de koetsier hebben bijna tegelijk de herberg van v. S. verlate»de eerste echter is later alleen gezien circa IK) minuten verder in de richting van Heeswij k, ter herberge van zekeren H., waar hij nog een glas bier besteld doch niet gedronken heeft. De koetsier daarentegen is blijkbaarden weg naar St. Michiels-Gestel ingeslagen, waar dan ook zijn pet gevonden is. V. d. B. heeft in zijn verboor ver klaard zóó dronken te zijn geweest dat hij zich hoegenaamd niets herin neren kan; marechaussees echter,die ter gelegenheid der DungenBche ker mis aldaar surveilleerden en een eind- weegs met v. d. B. zijn medegereden, zeggen dat v. d. B. niet dronken was. Deze heeft den weg verder alleen per rijtuig naar 's-Hertogenbosch afgelegd. |De koetsier is in den nacht bloots hoofds aangekomen, terwijl v. B. zoo- als bekend, een treurig einde heeft gevonden. Nabij het station Maarsbergen werd Maandagmorgen eene kudde schapen aangereden door den personentrein van 8.22 v. m. van Arnhem. Een 14 tal schapen werden gedood. Te Harderwijk is Zondagavond tegen 8^ uur een felle brand uitgebroken in een blok huizen, bewoond door de gezinnen R. en De Zw. en gelegen achter de Ned. Herv. Kerk. Aan blus- schen viel dan ook niet te denken de bewonerB werden met enkele stuks vee en een weinig inboedel gered, doch een paard kwam in de vlammen om. Alles was verzekerd. TeDwingeloo is in de vorige week bij het graven in den grond op de plaats van een der afgebrande wo ningen een pot met f 375 aan contan ten gevonden. De ouders van de laatste bewoners van het huis hebben die som daar vermoedelijk geborgen en verzuimd dit aan hunne kinderen mede te deelen. Zaterdag is te Ermelo door de politie aangehouden de soldaat van het kolo niaal werfdepot De Boe, een Belg, die van plan was te deserteeren, na 's mor gens zijn handgeld te hebben ont vangen. Hij is naar de kazerne te Harderwijk overgebracht Rechtszaken, De Hooge Raad verwierp Maandag het beroep in cassatie van de drie deelnemers aan de ongeregeldheden te Monster (verplaatsing van het te legraafkantoor) ieder tot 1 maand gevangenisstraf. Uitlegging van de drankwet. Een rijksveldwachter te Vianen trachtte bij een bierhuishouder aldaar, die geen vergunning had, eene gevulde flesch in beslag te nemen, vermoe dende dat daarin, in strijd met de drankwet, sterke drank tot eene hoe veelheid van minder dan 2 liter ten verkoop in voorraad gehouden werd. Met behulp van anderen verzette zich de bierhuishouder tegen die inbeslag neming en stond daarna voor de rechtbank te Tiel terecht wegens wederspannigheid (art. 180 W. v. S.) De rechtbank oordeelde echter de gepleegde feiten niet strafbaar, op grond dat hier geen ontdekking op heeterdaad, maar slechts het vermoe den van overtreding bestond, zoodat de veldwachter bij de inbeslagneming niet in de rechtmatige uitoefening zijner bediening was. In hooger beroep werd deze beslis sing door het Hof te Arnhem ver nietigd. Het Hof was van oordeel, dat de bevoegdheid tot die inbeslagneming en alzoo de rechtmatigheid van die handeling reeds volgt uit den last tot opsporing van overtredingen der drankwet, bij art. 25 der wet aan de daarin genoemde beambten gegeven, omdat tot die opsporing in de eerste plaats noodig is dat de voorwerpen, waarmede het feit gepleegd is, als stukken van overtuiging in beslag worden genomen. De Hooge Raad bevestigde intus- Bchen bij arrest van 4 Maart jl. W. v. h. R. no. 6634) het vonnis der rechtbank. Art. 25 der drankwet, zegt het arrest, wijst alleen aan welke ambtenaren met de opsporing belast zijn en welke hunne rechten en ver plichtingen zijn met betrekking tot den toegang der localiteiten, maar de vraag, welke hunne bevoegheid is met betrekking tot inbeslagneming, moet hare beantwoording vinden in het Wetb. v. Strafvord. Dit wetboek nu geeft den ambte naren niet de bevoegdheid om, buiten het geval van ontdekking op heeter daad en daarvan was in de dag vaarding geen sprake alleen op het vermoeden dat een strafbaar feit gepleegd is, tot inbeslagneming over te gaan. Koloniën. Lombok. „Soer. en hij begreep, dat ze ook bij dezen moest opgekomen zijn, om oogenblikkelijk te worden verworpen, daarna overwogen en ten slotte uitgevoerd. In zijn angst en argwaan maakte een gevoel van verlatenheid zich van hem meester, en de vertwijfeling verleende hem buitengewone kracht. Terwijl hij zich op zijn gezonden arm rechtop verhief en het gezonde been met kracht op den grond plaatste, sleepte hij zich met bijna onduldbare pijn tot aan den rand van den afgrond voort en keek naar beneden, terwijl zijne trekken door smart en angstige spanning zich verwrongen. De gemzen lagen er nog steeds. Hij haalde ruimer adem I Welk een afschuwelijken droom had hij gehad I Nu was de hulp stellig spoedig te verwachten. Het scheen hem toe alsof hij de stemmen der naderende personen reeds hoorde; hij Bloeg zijn blik herhaaldelijk in verschillende richtingen en beefde verscheidene malen door overweldigende vreugde bij de gedachte aan de naderende redding. Wat een juich kreet zou hij Blaken bij de komst van de reddersZijn ge- heele ziel, zijn geheele leven zou hij dien mannen willen wijden 1 Nog een minuut.... Daar zijn ze!"Maar wie? Van waar? Van dien kant?.... Van den kant des afgronds was het geluid van vallende steenen tot hem doorgedrongen. Hij keek opnieuw naar be neden. Twee van de gemzen waren verdwenen en een man, Balmet ongetwijfeld, stond over de derde gebogen om ze op zijne schouders te nemen. Door de dusternis en den afstand kon hij hem niet herkennen, maar het kon stellig niemand anders zijn. Hij uitte een vreeselijken kreet en de man hief het hoofd op, keek naar boven en zette toen haastig zijn arbeid voort Een oogenblik later was het sneeuwveld leeg. De duisternis was gevallen en het geheele dal was donk er, de zon was van de weiden en bosschen weggevloden, en de gletschers rondom waren gedeeltelijk in een zacht rosen glans gehuld, gedeeltelijk donkerblauw getint. Dra verbleek ten de gletschers, de zonnestralen verlichtten de hoogste toppen nog slechts eenige oogenblikken en slechts boven op den Mont-Blanc toefde het licht nog in teedere liefkozing. De met sneeuw bedekte bergruggen schenen een oogenblik donkerder te zijn dan de hemel, waarna deze eene aschgrauwe tint aannam, en de sneeuw weer helder en smetteloos glansde; weldra verschene de fonkelenden sterren aan den heideren hemel, de melkweg straalde met een verblindend wit, en het ineengekrompen dal vertoonde geen enkele lijn of ge stalte meer. Het groote bekken van den Conca werd stil en zwart als het graf.... De gewonde weeklaagde eerBt als een kind, daarna maakte heftige woede zich van hem meester en hij begon te brullen als een waanzinnige. Hij riep, smeekte, bad, stootte onverklaarbare klanken uit, beefde, zweeg vol afmatting, be gon met nieuwe hevigheid, tot de onzekere klanken in een menschelijk geschrei veranderden, het menscheiijk geschrei een luid jammeren, en het jammeren een dof, mat zuchten Uit Lombok wordt aan het Hbld." het volgende medegedeeld: De gewapende inlandsche politie dienaren, die onlangs van hier en Se- marang derwaarts werden gezonden, bevinden zich thans met hun instruc teur op Teros (een dag reizens van Ampenan), de standplaats van den heer Engelenberg, controleur van Oost- Lombok. De troep is 61 man sterk en gekazerneerd in de onmiddellijke nabijheid van de woning van den controleur op wiens erf vier politie oppassers wonen. Deze genieten eene maandelijksche bezoldiging van f 20 en krijgen volop eten uit de keuken van den controleur. De ambtenaar maakt dagelijks toch ten te paard om den toestand op te nemen en bericht kleine zaken meest al diefstallen of overtredingenof worden met de Sassaks dienst en an dere aangelegenheden besproken. Van tijd tot tijd worden nog gewe ren en andere wapens van deBaliërs aan het bestuur uitgeleverd, doch in den laatsten tijd had die uitlevering niet veel te beteekenen, waartoe ver moedelijk de omstandigheid bijdraagt dat de Baliërs sedert, ter voorkoming van soesahs hunne wapens in zee werpen. Er moeten op die wijze verscheidene geweren verdwenen zijn, die anders in onze handen zouden zijn gevallet Onder de Sassaks kwamen in <jeJ laatsten tijd verscheidene ziekten sterfgevallen voorvelen bezwek, aan koortsen. Die ongunstige gezond! heidstoestand wordt toegeschrevei aan het slechte weer in de laatsti weken en aan de schadelijke uitwa semingen van de verschillende begraaf, plaatsen. De Loc. verneemt dai kolenel Qnj spel voor het overbrengen van di Lomboksche schatten f2500 zoukrij gen. Die schatten hebben dus eer waarde van f2.500.000. Van een der met het ss. van Goeci te Soerabaja aangekomen passagiers vernam het Soer. Hbld. dak hij col Lombok alles even rustig vond. Onre zegsman maakte uitstapjes te voet| en in een dos dos, de eenige die op Ampenan te huur is, tot Tjakra Nel gara geheel ongewapendde militai.1 ren verlaten echter het kampement! niet dan voorzien van een kapmeBofl een ander wapen. In den laatsten tijdf stapten verscheidene Chineezen aanl wal op Ampenan, maar velen hunner! verlieten Bpoedig de plaats wegeuf den ongunstigen gezondheidstoestand! en gebrek aan woningen. Kr worden! nog Bteeds zwart uitgeslagen en ver-I schroeide rijksdaalders in betalingL aangebodende bezitters wasschen en! schuren die ringgits, doch ze blijven! ongewild. Enkelen koopen ze op voor* fl.50 of iets meer. Aan een te Soerabaija uit Ambon ontvangen brief wordt door het Soer, Hbld. het volgende ontleend Bij afzending dezes is het gestrande gouvernementsschip Zeeduit nog niet vlot geraakt. Voor- en achterschip zijn dicht en ledig gepompt, maar het gat of de gaten midscheeps kan men nog niet dicht krijgen men kan in de machinekamer nog niet komen. Er bestaat echter hoop het schip vlot te krijgen en te redden. Op de plaats, waar de Zeeduif gestrand is, zijn thans aanwezig het oorlogsschip Bor neo en de gouvernemeatsstoomsche- pen Arend, Zwaan en Pelikaan. Het gouvernement heeft m.i. middelen in overvloed om de Zeeduif te redden. Heden kwam de „Umsturz-Vorlage' l in den duitschen Rijksdag in behan-| deling. Eene bijna volledige zitting ii hierbij te verwachten. In de zitting, Maandag door dn hongaarsche Tweede Kamer gehou den, beantwoordde de minister-presi dent, baron Banffy, de interpellatie van graaf Apponyi (den leider der gematigde oppositie) over het geschil betreffende de redevoeringen van den pauselijken nuntius Agliardi. Baron Banffy deelde den inhoud mede van de brieven, die over deze zaak tusschen hem en graal Kalnoky waren gewisseld, waaruit bleek, dat tusschen beide miniBteri volkomen overeenstemming bestond, wat betreft de houding, welke de re geering tegenover het Vaticaan moest aannemen. Verder verklaarde de minister ge meend te hebben, dat den lsten Mei uitvoering was gegeven aan het besluit tot het indienen van een proteBt bij het Vaticaan, waartoe reeds den 25sten April was besloten. Overigens hand haafde de minister zijn standpunten verklaarde niet te zullen dulden, dat eenige buitenlandsche mogendheid, I zelfs niet het Vaticaan, zich met Hon-1 garije's binnenlandsohe aangelegen heden zou inlaten. De Kamer nam deze mededeelin- gen van den minister voor kennis-1 geving aan. Graaf Apponyi beantwoordde den werd. Daarna begaf hem zijne stem geheel en al. Hij staarde voor zich uit in de hem omringende duisternis, onbeweeg lijk, versuft. Den volgenden morgen leefde hij nog de dag wekte zijne hoop weer eenigszins op; steeds was hij helder bij zijn be wustzijn. Op Balmet kon hij nu niet meer rekenen, maai I de boschwachters waren misschien na de schoten te hebben gelost naar het dal gegaan om hem aan te geven, en 1 overheid zou in dit geval zeker naar hem laten zoeken. Wijl hij tot dusverre zijne krachten had willen sparen, sleepte hij zich terug naar de plek, waar Balmet eene ligplaats voor hem had bereid en waar hij den eersten avond het over schot van den geringeren voorraad mondkost had achterge laten. Het was een bezwaarlijk werk, dat geruimen tijd duurde en hem veel pijn veroorzaakte. Lusteloos at hij een Btuk pekelvleesch, dronk een teug brandewijn en het scheen hem toe, dat zijne krachten terug keerden. De wonden bloedden niet, maar zij gloeiden hevig; vooral het dijbeen was bizonder pijnlijk. Wat of daar in wendig toch gebeurde! Hij had een gevoel alsof alle zenu- wen zich uitzetten, verstijfden en dan weer samentrokken als verscheurde pezen. (Slof volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2