ïoor onze Vensters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Donderdag 9 Mei 1895. No. 3635 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j. c. STADSNIEUWS. BINNENLAND, hU De twee Wildstroopers. l2e Jaargaa^ HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gehecle Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1*3=? Haarlem. Telefoonnmnmer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour an tiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuee., Pary» 31 bij Faubourg Montmartr». 8ILJETTBX voor Vellingen en Aanbestedingen, voor Feestel{|k- icden, Concoursen etc. kan men ter ^foondrukkery van dit Blad oi boogst billijken prijs laten Smkken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever levat het eerstvolgende nummer van iet „Geïllustreerd Zondagsblad", dat al van abonnés op onze Courant mtvangen De ontworpen spoorweg p de Jungfrau (2 illustratiën). Een Cind van bet Zuiden, vervolg, (met illustratiën). Jacht met hazewind- ionden. Engelsch vermaak in tegen woordigheid van duizende toeschou wers (2 illustraties). Witte Donderdag Jeruzalem (met illustratie). De hinderen van den Nevel. Modes, 'uzzle. Nieuw Prijsraadsel. Dam- en ehaakprobleem. Geïllustreerde Anec- .oten. enz. enz. In de étalage voor de vensters van iet Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Een prins gearresteerd. Slatin Beij op de vlucht. De fransche expeditie naar Mada- ascar in 5 afb. De doorbraak van den dijk bij iouzey in 4 afb. Fort Tsjitral. Het nemen van den Malakand-pas. Het galabal van den Khedive te laïro. Wedren op kameelen in Egypte. 1 De nieuwste ontdekkingen in Egypte. Gezicht op Corinto in Nicaragua. De afgezanten der Ashantijnen in ionden. Watervallen in de Ruo-rivïer. Negers uit Britsch Centraal-Afrika. De uitwerking van japansche ka- onkogels op chineesche pantser- chepen. Herinnering aan de ieesten te lastbourne. De bekoring der muziek. Amerikaansche meisjes bloemen nopende te Parijs. Politieke platen en portretten. Haarlem8 Mei 1895. Te laat om nog in ons vorig nummer op te nemen ontvingen wij Dinsdag het telegrafisch bericht, dat de heer mr. Z. W.Straatman, plaatsvervangend kantonrechter alhier, is benoemd tot rechter in de arrondissements-recht- bank te Almelo, en dat is benoemd tot griffier aan het kantongerecht alhier de heer mr. N. F. van Nooten, kanton rechter in het 1ste kanton te Rot terdam. Van de leerlingen der rijkskweek school alhier die dit voorjaar het examen voor de akte lager onderwijs hebben afgelegd, is slechts éen afge wezen. Doopsgezind Zangkoor. Velen zullen zich herinneren hoe in October van het vorige jaar, bij een jubilée van onzen verdienstelijken stadgenoot, den heer H. J. O verbeek, zich een gemengd koor had samen gesteld ten einde aan de overreiking van het den jubilaris toegedachte stoffelijk huldeblijk meer luister bij te zetten door bet zingen van een daarbij passend lied en hoe schit terend dit koor zich van die taak heelt gekweten. Er was natuurlijk van tevoren met lust en liefde gestudeerd. Met zooveel lust en liefde zelfs dat, naar mate het eigenlijk doel der studie en daar mede de waarschijnlijke ontbinding van het koor naderde, men des te levendiger begon te beseffen hoe noo- de de gezellige repetitie-avonden voor 't vervolg zouden gemist wor 'en. Wat lag meer voor de hand dan het besluitwij blijven bij elkaar en we zullen met ernst en ijver er naar trachten onze plaats in de breede rij der haarlemsche gemengde zang verenigingen met eere te bekleeden- Gedacht, gezegd, gedaan. Krachtig werd de hand aan den ploeg geslagen en nu, na zes maanden werkens kon men er reeds aan denken de eerste vruchten van den arbeid de wereld in te zenden dat is te zeggen een Bescheiden saam- gesteld programma in een ruimeren kring van belangstellenden ten gehoo rd te brengen. Dan, niet de waanals ware be reids een goed eind van den stellen weg naar het ideaal afgelegd, had dezen concertavond in het leven ge roepen. Verre van alle zelfoverschatting werd integendeel in alle bescheiden heid erkend hoe hier nog slechts kon zijn van „een eerste schrede". Maar zoo'n eerste schrede is vooral daar van belang waar bet niet aan den ernstigen, werkdadigen wil ont breekt op het eens gekozen pad moe dig en onverdroten voort te stappen. In dezen geest, schoon in anderen vorm en met andere woorden, sprak de president van het Doopsgezind Zangkoor toen hij Dinsdagavond in de groote zaal van „Felix Favore" de Eerste Uitvoering dezer ver- eeniging, op innemend eenvoudige wijze inleidde. En wat er volgde de uitvoering zelf bewees dat de eerste stap op het glibberige pad althans niet aar zelend gezet was. De ten gehoore gebrachte nummers meest eenvou dige vierstemmige zettingen zaten er flink en vast inde wijze van voordracht getuigde eer van te veel dan van te weinig studie en wat vooral van belang ishet koor bleek ele menten te bevatten die van de toe komst het beste doen verwachten. De beschikbare krachten in het goede spoor te leiden is nu de taak van den directeur, in welke functie hier de heer J. de Nobel optrad. Deze heer is ontegenzeggelijk in het bezit van hoedanigheden die tot aanvoeren en leiden geschikt maken. En men kan van hem als ernstig en ontwikkeld man moeilijk anders verwachten dan dat hij die eigenschappen tot het wezenlijk nut van het hem toever trouwde koor zal aanwenden. In deze veronderstelling dan ook mag aan den Benjamin onder onze muzikale ver- eenigingen een hartelijk „Welkom in dit leven" worden toegeroepen. Moge hij groeien en bloeien en rijkelijk bijdragen tot bevordering en verhoo ging van het muzikaal leven in onze stad Gaarne zou ik nog als ik maar mocht 1 iets zeggen van de werke lijk zeer verdienstelijke voordrachten voor viool en piano die de zangstuk ken zoo aangenaam afwisselden. Ik eerbiedig evenwel een desbetreffend verzoek van het Bestuur en vergenoeg mij met de verklaring dat de keuze van de instrumentale solisten lang niet ongelukkig was. PHILIP LOOTS. Naar wij vernemen zal mej. G. C. Habich den 12den Mei den dag her denken, waarop zij voor 20 jaar ver bonden werd aan de Yereeniging voor Ziekenverpleging hier ter stede, waar van mevrouw C. A. Postma directrice is. Wij maken gaarne melding van dit jubileum, wijl mej. Habich uit den aard harer betrekking bij veie familiën hier ter stede en ook bij vele buiten de stad in aanraking is geko men, bij welke zij de aangenaamste herinneringen heeft achtergelaten wat betreft de wijze waarop zij zich kweet van de uitoefening harer moeielijke betrekking. Bij de heden aan het bureau der Genie alhier gehouden aanbesteding voor „Het maken van eene bergplaats voor patronen en patrooncaissons op het Kazerneterrein aan de Klever laan te Haarlem," raming f 2150, zijn 6 biljetten ingekomen. J. A. Jonker f 2146 F. J. Verzijlberg 2147 J. S. van Yelthuizen „2210 D. A. Braakenburg 2272 W. Greeve te Amsterdam 2298 H. L. van Zijl 2340 De overigen te Haarlem. Een vrachtrijder uit de Haarlem mermeer, die met paard en wagen rijdende was aan de Parklaan, werd heden morgen bemoeielijkt door eenige half dronken personen, van wie een het paard bij de teugels trok, zoodat dit zijn achterpoot bezeerde. Hierdoor ontstond ongenoegen en is eene vecht partij ontstaan, waarbij de vrachtrijder een bloedende neus heeft opgeloopen. Hedenavond vergadert de kieskring om te bespreken of hij voor de vaca ture in den Raad al dan niet een candidaat zal steHen en zoo ja, wien. Tegelijk met dit nummer ontvangen onze abonnés eene zomerdienstregeling van de te Haarlem aankomende en vertrekkende treinen, der stoomtram HaarlemLeiden en der paardentram BloemendaalHaarlem De liberale kiesvereenigingen te Heemstede en Bennebroek hebben de beeren Ter Hofisteede, van Merlen en Valkenburg ook candidaat gesteld voor Prov. Staten. Naar wij vernemen zijn de nadere voorstellen tot wijziging der grens regeling tusschen Haarlem en Heem stede zoover gevorderd, dat de gewone behandeling spoelig kan worden te gemoet gezien. De tragische dood van den heer M. te Nieuw-Vennep, staat werkelijk in verband met bet niet in orde zijn der kerkelijke administratie. Of dit tekort een groot bedrag is, valt nog moeielijk uit te maken, te meer wijl vele gegevens vernietigd zijn en de kerkelijke kas in geen bloeienden toestand verkeert. Het grasgewas der wegeD in den Haarlemmermeerpolder, heelt in pu blieke veilig opgebracht, van 92 per- ceelen f5699, zijnde ongeveer f1300 minder dan 't vorige jaar. Door den chef-veldwachter te Sloten zijn in de buurt Overtoom een twaalf tal winkeliers bekeurd, wegens over treding der boterwet. Db Koninginnen in Engeland, Gistelenmorgen zijn de Koningin nen uitgegaan om inkoopeo te doen, vervolgens werden HH. MM. met hofrijtuigen naar Buckingham Palace gebracht, waar de lunch gebruikt werd met den prins en de prinses van Wales. Hierna keerde men naar het hotel terug. De prinsessen Christiaan en Beatrice verlieten het hotel eerst te vier uur na een langdurig bezoek. Koningin Wilhelmina geleidde de prinsessen naar haar rijtuig en nam hartelijk afscheid van haar, na prin ses Beatrice beloofd te hebben, de drawing-room (receptie) bij te wonen die koningin Victoria heden op Buc kingham Palace zal houden. Ook de hertogin van Saksen-Coburg bracht te half vijf een bezoek aan de Ko ninginnen. In een van Buckingham Palace gezonden hofrijtuig maakten HH. MM. later een rijtoer door de parken. Gisterenavond was er diner in Brown's hotel, dat uit twintig cou verts bestond en waaraan ook H. M. Koningin Wilhelmina deelnam. Tot de genoodigden behoorden lord Carrington, opperkamerheer ten hove, baron en baronesse v. Goltstein, het gevolg en het legatiepersoneel. Ook lord Reay, sir Horace en lady Rumbold, de nederlandsche consul en de consul-generaal zaten bij den koninklijken disch aan, die kringvor mig in het midden der zaal geplaatst was en een tooverachtigen aanblik opleverde, dank zij het electrisch licht en den overvloed van prachtige bloem- versieringen. Na den maaltijd sprak Koningin Wilhelmina alle aanwezigen toe. Heden hebben de Koninginnen een drukken dag. 's Morgens bezoek aan het Imperial Institute, daarna tweede bezoek aan het Parlementsgebouw om een debat in het Lagerhuis bij te wonen, vervolgens drawing-room op Buckingham Palace; daarna nog een bezoek op Hampton Court. Eindelijk zal Koningin Emma op Buckingham Palace dineeren. Morgen, Donderdag, zullen de Ko- t i ON (Slot.) Een onoverwinnelijke onrust maakte zich van hem mees- er en een gevoel van zware loomheid drukte hem terneer, lij besefte de noodzakelijkheid om zich te bewegen, maar iet was hem onmogelijk. De morgen was helder en vroolijk geweest. De zon brandde .u aan den hemel. De warmte deed hem goed en te midden fan het vroolijke, hel verlichte landschap gevoelde hij zich- lelf niet zoo verlaten. De uren vlogen evenwel voorbij zonder at zich iemand vertoonde. Eene kudde gemzen kwam be- aard den gletscher afdalen en de dieren huppelden over het aeeuwveld. Eenige der etontmoedigsten naderden hem, keken ïem argwanend aan, en nadat zijne onbewegelijkheid hun de ekerheid had gegeven, dat hun geen gevaar dreigde, spron- en zij dicht iacgs hem heen, totdat hij door eene beweging an den gezonden arm hen deed schrikaen en op de vlucht oeg. Misschien waren het de dieren, die gisteren nog bijtijds 'oor zijne geweerschoten waren gevlucht. Langzamerhand had zich eene eigenaardige matte ver- noeidheid van hem meester gemaakt, die hij in al zijne lede- aaten gevoelde; hij had slechts last van dorst, want de irandewijn had er veel toe bijgedragen deze nog meer te >rikkelen, en hij bad reeds alle sneeuw, die hij in zijne na- lij heid kon maehtig worden bij elkaar geveegd. Nu had niets ter wereld hem zijne tegenwoordige positie kunnen doen ver laten. Hij nam een steentje in zijn mond om de speekselaf scheiding te bevorderen en zijn starende blik was nu eeus naar boven, hemelwaarts, gericht, dan weer naar beneden, naar de dalen, waar het natte groen der weiden zijne oogen weldadig aandeed. Hij hoopte niets meer, hij klaagde niet meer,hij dacht niet meer.Hij bevond zich in een toestand van vre dige zwakheid en wanneer er nu menschen waren gekomen om hem vandaar weg te dragen, ik geloof, dat hij hun ge smeekt zou hebben hem kalm daar te laten liggeu. Kort voor het ondergaan der zon verschenen enkele lichte wolkjes aan den horizont aan den kant van den Gran Para- diso. Spoedig verschenen hierna van alle kanten donkere wolken boven den top, spreidden zich uit, en dreven in gril lige kronkelingen langs den rotsigen bergrug, om weer te verstuiven in de nabijheid der wouden. Weer andere stegen dreigend boven de groote schachten op, bleven eenigen tijd on beweeg] ijk, als vreesden zij te worden ontdekt, en spoedden zich daarna weg om zich te vereenigen met de groote, grauwe wolkenmassa, die den hemel begon te verduisteren. Uit de rotsspleten stegen pijlsnel doorzichtige nevels naar boven. Langzamerhand werd de groote dalketel als door een reus achtig deksel geheel afgesloten; alleen ginds in de hoogte op den Mont-Blanc trad nog lacbend een stukje van den hel deren hemel door een blauwaehtigen glans beschenen te voorschijn, dat weldra van violetblauw in rose en vervolgens in lichtgele kleur overging. De „Roode" vestigde zijn blik met de uitdrukking van een waanzinnige vast op dit eene heldere punt. Het scheen hem toe alsof al die4 onweerswolken tegen hem hadden saam gespannen; zij waren de vijanden, die hem wilden gevangen nemen en wurgen. Maar de Mont-Blanc waakte over hem, boezemde hem vertrouwen en hoop op redding in, en het was alsot de berg hem toefluisterde: Wees bedaard, met één enkelen windstoot zal ik de dreigende wolken uiteen doen stuiven zoodat de hemel weer glad wordt als een spiegel 1 De hevige strijd duurde lang, de wolken stapelden zich op elkaar, werden dichter, dreven dan weer van een en keerden vervolgens weer met schokkende bewegingen terug, waarbij de hemel met witte strepen en groote vuilgrauwe, loodkleu rige vlekken bedekt werd. Zijn dorst werd heviger en werd onverdraaglijk. Maar hij kon zich niet bewegen en zijn blik bleef vast op den ver lichten top van den hoogen berg gevestigd. De klokken van Cogne luidden voor het Ave Maria, de wolken overwonnen, de Mont-Blanc werd omsluierd en de „Roode" sloot de oogen. Hij was dood.... De wolken daalden en omhulden hem bijna. In bet dal viel de regen bij stroomen neer en daar boven op de Nouva begon om het lijk een woeste, dolle dans van kristalheldere sneeuwvlokken, die steeds heftiger werd om ten laatste in een kal men, dichten sneeuwval over te gaan. De vrouwen uit de naburige plaatsen spoedden zich intus- schen naar de kerk en vertelden elkaar fluisterend van gees ten, wier klagend roepen en zuchten den vorigen nacht spookachtig in het dal hadden weerklonken. (Slot).

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1