ninginnen de Munt bezichtigen en 's namiddags afscheidsbezoeken afleg gen, daar het vertrek op den avond van dien dag bepaald is. Vermoede lijk zal dit vertrek met veel praal geschieden, in hofrijtuigen met eere- waeht. De Koninginnen naar het Zuiden, Omtrent de toebereidselen voor de ontvangst van H. H. M. M. de Ko- ninginnen in den St. Pietersberg vin den wij het volgende meegedeeld: Niet alleen zal, zooals reeds vermeld werd, aan H. M. een beker tot aan denken aangeboden worden, maar in het Museum der „Société des Amis de Sciences, Lettres et ArtB" wordt eene verrassing voorbereid, welke een geheel lokale kleur zal dragen. Er wordt namelijk, met de hulp der di rectie van de Dominiale Kolenmijnen te Kerkrad e aan Hare Majesteiten een tot in de kleinste bijzonderheden afdalende voorstelling gegeven van eene kolenmijn. Ook de dames, die nooit in een kolenmijn kunnen nederdalen, zullen thans zich een duidelijke voorstel ling kunnen maken op welke wijze de kolen in haar bedding liggen, op welke wijze de gangen gemaakt wor den, hoe de kolen uitgedolven wor den, hoe zij vervoerd worden, met welke hulpmiddelen de arbeiders wer ken, welke verlichting zij gebruiken, welke kleeding zij dragen, want er zal niet alleen eene materieele voor stelling van dit alles plaats hebben, maar heusche werklieden uit de ko lenmijn, kolegitsen, zooals zij in Lim burg genoemd worden, zullen daarin aanwezig zijn. De wagentjes, de lam pen, de speciale kleeding, met één woord, alles zal een duidelijk overzicht geven van hetgeen in Limburgs ach terhoek op twee- ol drie honderd me ter onder den grond geschiedt. Te Maastricht worden nu reeds hooge sommen gevraagd voor huur van ramen, waarlangs de stoet zal trekken. In de hoofdstraten is de prijs reeds gestegen tot twintig gulden en meer. OefI De schutterij te X. is drie re volvers in bruikleen rijk geworden. werd de weg weer vrij gemaakt en de trein kon met eenige minuten ver traging de reis voortzetten. Een lange weg. Voor eenige dagen betoogden wij in een artikel over de schutterij de wen- schelijkheid om deze weerbaarheids instelling onder het departement van Oorlog en niet onder dat van Binnen- landsehe Zaken te doen ressorteeren. Wat wij lezen in het R bld. en hier onder laten volgen is daarop eene schoone illustratie. Op een goeden dag komt het den miniskr van oorlog voor, dat de weerbaarheid der dienstdoende schut terijen iets te wenschen laat. Hij wenscbt ze te bewapenen met revolvers, op gelijken voet als het voetvolk van het staande leger, maar omdat de schutterijen onder het beheer van zijnen ambtgenoot van binnenland- sche zaken staan, moet deze eerst ge hoord worden. De minister van binnenlandsche zaken vraagt aan de commissarissen der Koningin opgave van de gemeen tebesturen, waar alvast vooroefening revolvers in bruikleen worden ge- wenscht. De gemeentebesturen hooren den schutterij-commandant over het geval. De commandant schrijft aan het gemeentebestuur, dit weder aan den Commissaris der Koningin, de laatste aan den minister van binnen landsche zaken en die weder aan zijn collega van oorlog. Denzelfden weg gaat de mededeeling van den minister van den oorlog hoeveel revolvers als maximum-aantal voor elk bataljon schutters kunnen worden aangevraagd: binnen die grens richt de comman dant der schutterij zijne aanvrage om verstrekking in over al de genoemde katrollen bereikt deze aanvrage den minister van oorlog. Laatstgenoemde stelt goedigunstig het gevraagde aan tal beschkbaar, bericht dit den mi nister van binnenlandsche zaken, deze aan cte Commissarissen der Koningin, die alweer over de schijf van het ge meentebestuur den schutterij-com mandant verwittigen. Nu krijgt de magazijnmeester van de stapel magazijn en order van zijne chefs, de revolvers met behooren af te zenden. Netjes verpakt heeft die verzending aan het adres van het ge meentebestuur plaats. Van die ver zending doet de magazijnmeester me dedeeling aan het gemeentebestuur. De spoorweg-directie zendt aan het gemeentebestuur eene aankondiging van de aankomst. Een en ander wordt aan den commandant der schutterij geëndosseerd. Deze stelt zich zorg vuldig in het bezit van de kostbare buit en zendt met de noodige inleve- ringsformulieren de emballage aan den magazijnmeester terug. De laatste ontvangt te gelijk van het gemeen tebestuur een ontvangstbewijs voor het gezondene. De magazijnmeester stuurt aan het gemeentebestuur een bewijs van ontvangst van de embal lage; het gemeentebestuur geeft dit belangrijke document aan den com mandant der schutterij in bewaring. Amsterdam7 Mei 1895. Van de Wereldtentoonstelling. I. Tentoonstellingen en vooral Wereld tentoonstellingen zijn zonder twijfel voor stad en land van het grootste belang en al moet men aan zulk een wedstrijd der natiën om die voor het publiek smakelijk te maken ook een soort kermis toevoegen, bestaande nit allerlei kraampjes en kleine gebouw tjes waar lekkernijen en luxe-artike len te koop wordea aangeboden en een Alt-Wien, Vieil An vers of Oud- Holland of wel een Eiffeltoren of een mailboot in een goudvisschenkom, dat alles dient alléén maar om de terreinen te „beleben"; de hoofdzaak zijn de inzendingen. Daarom zal ik al die vermakelijkheden op het terrein niet zoo uitvoerig behandelen als de inzendingen in het hoofdgebouw. Vele, zoo niet alle, Haarlemmers zullen de hoofdstad dezen zomer bezoeken om de Tentoonstelling te zien en van die vermakelijkheden zullen zij in staat zijn volop te genieten, maar van vele inzendingen blijven den bezoeker en kele merkwaardigheden verborgen om de eenvoudige reden, dat men al die iazendingen niet stuk voor stuk aan dachtig kan bezichtigen als men éen of twee dagen in het gebouw is, daarvoor zijn weken -noodig en het distinctief maakt de tongen der ex posanten altijd eerder los dan de verschijning van een [gewoon bezoe ker. Als men den enormen omvang (500 M2) ziet van de inzending van de Gruvter's Stores, eene inzending die de mooiste plaats heeft van de geheele tentoonstelling, en men hoort, dat deze firma 16 buitenlandsche fir- vertegenwoordigt en de waarde der in te zenden goederen f200.000 beloopt, dan weet men ook, dat de Gruyter's Stores, als de eerste firma van Amsterdam, op het gebied van luxe- en gebruiksartikelen, hare taak grootsch heeft opgevat. De heeren Ratelband Co., de bekende sigaren fabrikanten te Haarlem exposeeren op het terrein vóór den hoofdingang een sigarenkiosk, waar men met de ui stekende merken van deze firma kennis kan maken, terwijl een eindje verder een log en smakeloos gebouw de producten van de Delftsche Gist en Spiritusfaoriek zal herbergen; ik loop echter den tijd vooruit en zal daarom met de vermelding van de verschillende inzendingen maar wach ten tot de Tentoonstelling geopend is, mij vleiende met de zoete hoop, dat er dan genoeg gereed zal zijn om een beschrijving van het een en an der te geven. Moge het geen ijdele hoop zijn Landkoloniën. „Ik ben de eerste om ten volle overtuigd te zijn en te erkennen, dat wanneer alles zal verricht zijn, wat mogelijk is, oot de niet in huur ge nomen mannen en vrouwen in de stad te plaatsen, «r tï^ wat zullen over blijven, die niet ia de afvalbrigade te gebruiken zijn en voor wie ook als alle dienstbehoevenden zijn opgeno men, niemand te vinden is, die hun Met de Tentoonstelling in nauw verband staat de Amsterdamsehe Stoombootonderneming, een nieuwe Maatschappij onder directie van den Heer P. Goedkoop, die gedurende het komende halfjaar een geregelden dienst zal onderhouden tusschen het Centraalstation en de Tentoonstelling met een keurig stoombootje, dat 60 personen kan vervoeren en alleheele uren van het Centraalstation en alle halve uren van de Tentoonstelling vertrekt. Wanneer men van Haarlem ko mende om de tentoonstelling te be zoeken van dit bootje gebruik maakt sseert men de typische en schil derachthe gedeelten van de onde Amstelstad, daar deze weg gevolgd wordt, Prins Hendrikkade, Oosterdok, Nieuwe Heerengracht, Am stel, Prin sengracht, Spiegelgracht, Lijnbaans- gracht, waar juist tegenover den ia- gang der tentoonstelling wordt aan gelegd. De lijn is verdeeld in 2 sectieën en de prijs van 10 ct. per sectie zal voorzeker geen bezwaar zijn om ge bruik te maken van deze lijn, te meer daar, sinds de havenstoombootdienst hare lijnen in de stad niet meer ex ploiteert, de gelegenheid om per boot de stad te bezichtigen niet meer werd geboden en inderdaad dit is de aan genaamste manier om Amsterdam te zien. Des Zondags wordt de dienst niet nitgeoetend en is de boot te huur. Moge de Tentoonstelling evenals aan alle ondernemingen ook aan deze een voordeeligen zomer bezorgen. B. A. B. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat het grootste gedeelte der steenhouwers het werk heeft gestaakt. Ongeveer 200 man trekken door de stad in ge regelde orde en noodzaken de nog aan het werk zijnden mede te staken. Dinsdag is door den trein H. S. M. die om 11 uur van Amsterdam naar Rotterdam was vertrokken, bij de halte Voorhout een paard overreden en gedood. Het dier sprong ever een slagboom juist toen de trein aan kwam en werd geheel verbrijzeld, eenig vooruitzicht op werk openen kan. Wat behoort dan met dezen te worden aangevangen Voor mij is het antwoord op deze vraag niet twijfel achtig. De eenige plek van uitkomst is buiten de stadsomgeving op het land." Dus generaal Booth in zijn bekend werk „In Engelands donkerste wilder nissen, en de weg ter ontkoming," nadat hij het plan eener stadskolonie uiteengezet heeft en verklaard, hoe ook daarin een weg ter ontkoming lijk is. Met het land schijnt hij te dweepen, want voortgaande zegt hij in het zoo even aangehaalde werk „Het land is de plaats, welke ons van al het oas noodige voedsel voor ziet. Alleen door een deugdelijke aan wending van arbeidskracht kan het land zijne volle vruchtbaarheid "be reiken." Dat men den generaal van het Leger des Heils deze woorden niet betwisten zal, behoeft hier voorzeker niet te worden opgemerkt. Zij zijn waar en de waarheid kan niet be streden worden. Toch komt het ons voor, dat hij hoofdzakelijk heil ver wacht van eene landkolonie gevestigd op, zij het dan niet geheel vruchtbaren grond, dan toch niet onvruchtbcvren grond. Het zou wenschelijker geacht kunnen worden, e» althans voor ons land met zijn vele woeste gronden, meer practisch, dat men een kolonie ging stichten op de heide, nadat men deze door doelmatige bemesting als anderszins voor bebouwing geschikt had gemaakt. Daardoor zou het werk der philantrophie tevens nuttig zijn en voordeel voor Nederland afwerpen. Wellicht zon de te stichten landko lonie dan ook meer gesteund worden. Het zou dan e-ne nationale zaak zijn, waarbij ieder Nederlander belang zou hebben. De hier te lande te stichten land- kolonie is een gevolg van de bekende motie, die wij vroeger reeds mede deelden, aangenomen op eene verga dering op Zaterdag den 30en Maart in den Park-Schouwburg te Araster dam gehouden, waar generaal Booth eene lezing hield over het Leger des Heils en de sociale kwestie. Die motie luidde aldus „Dat deze vergadering met de meeste aandacht heeft geluisterd naar de toespraak van Generaal Booth en zijn beschrijving van de ontwikkeling van zijn maatschappelijk plan over de geheele wereld; dat zijne woorden opnieuw de overtuiging hebben op gewekt, dat de gevaren, waaraan onze maatschappij blootstaat, nog steeds even groot zijn als ooit te voren en dat slechts door het in het werk stellen van vereenigde, aanhoudende, energische en onpartijdige pogingen de stroom des kwaads kan worden gekeerd; dat aangezien het Leger des Heils met zoo gunstigen uitslag werkzaam is geweest, in de groote middelpunten van bevolking, met het oprichten van Toevluchten, het ver schaffen van werk en het vormen van de karakters van zoovelen der arre sten van Nederland, deze vergadering beslist van meening is, dat de tijd is gekomen om ook in Nederland eene Landkolonie te stichten, waar zij, die een voldoenden proeftijd heb ben doorgemaakt in de Toevluchten en die geen werk kunnen vinden in de steden, kunnen geplaatst worden, ten einde een gelukkig tehuis te vin den, ver van de verleidingen en andere schadelijke invloeden van het leven in de groote steden." Het plan der te stichten landkolo nie is in het volgende zevental punten omschreven 1. Er wordt in Nederland gesticht een landkolonie. 2. De bevolking van die landkolo nie zal bestaan uit menschen, die in de Toevluchten in de groote steden bewijzen hebben gegeven voor verbe tering vatbaar te zijn en aanleg te bezitten om in een of anderen meer of minder ondergeschikten vorm als landbouwers nuttig werkzaam te zijn. 3. Het Bestuur is onder de leiding van den Vertegenwoordiger van Ge neraal Booth voor Nederland opge- dragen, aan Officieren van het Leger des Heils, ter zijde gestaan door des kundigen in de verschillende takken van landbouw en veeteelt. 4. Het gesehiedt volgens de begin selen van zuinigheid, in het Le,rer geldig (vermijding van hooge salaris sen, weelderige gebouwen en onnoo- mogeJijk getracht wordt te zorgen, dat de Kolonie in eigen behoeften zal kunnen voorzien. 5. Door aankoop wordt verkregen een groot landgoed, zooveel mogelijk in de nabijheid van een groote stad en zoodanig gelegen, dat geleidelijke uitbreiding mogelijk is. 6. Het benoodigde geld voor aan koop en inrichting wordt verkregen door giften, terwijl voor het tekort- komende gedeelte eventueel gelden op eerste hypotheek zullen kunnen worden opgenomen. 7. De vrijwillige bijdragen zijn vol gens matige berekening op minstens dertig duizend gulden (f30,000) te ramen, welke som men door inschrij ving zal trachten bijeen te brengen. De uitvoering van dit plan, waar aan generaal Booth zijnejgoedkeuring heeft gehecht, is door deze opgedra gen aau kolonel W. E. Oliphant. Verschillende heeren, die indertijd het comité hebben uitgemaakt, met den heer A. C. Wertheim, om gene raal Booth in den Parkschouwburg te ontvangen, ondersteunen bovenge noemd plan en hebben zich bereid verklaard giften er voor in ontvangst te nemen. ffjggjga Niet iedereen is met het plan ingeno men en dat is een gewoon verschijnsel. Toch verdient wat De Vadert, dezer da gen schreef, wel overweging. In dit blad lazen wij het volgende„Wij hopen, dat velen niet bewogen zullen worden daaraan (aan het plan tot stichting van een landkolonie) hun bijstand te verleenen, maar die liever zullen schenken aan Nederlandsche vereenigingen of andere ondernemin gen van gelijke of gelijksoortige strek king, wier grondslagen van de finan- ciëele en practiscbe zijden bezien, degelijk zijn en ook duidelijker bloot gelegd di9 ook betere resultaten waar borgen en toch zoo menigmaal bij gebrek aan steun met halve, soms met minder kracht moeten werken of voorttobben. Dat men dit laatst' toelaat noemen wij onvaderlands liefde." In aansluiting op de woorden van dit blad zou het volgende voorstel, dat èn het leger des heils èn De Va derlander bevredigen zal, overweging verdienen. Dat voorstel is het vol gende: steunt eerst die ondernemin gen waarop De Vaderlander het oog heeft en dan die van het leger des heils. Vergeet geen van beiden, steunt alle ondernemingen, waarvan de strek king is sociale nooden op te heffen. Want ontzaglijk veel ellende wordt er geleden, ontzaglijk veel nood heerscht erEn het is de plicht van elk weldenkende, die dat kan, mede te helpen dien nood te lenigen. De liefde tot den naaste, die „de mees teres en koningin van alle deugden is," zooals Leo XIII in zijne „encycliek over den toestand der werklieden" schreef, maakt het weldoen tot een plicht voor allen. Dat daarom elke onderneming, die het geluk en het welzijn van den naaste op het oog heeft, dus ook de landkolonie van het leger des heils, zich in den gel- delijken en zedelijken steun van velen moge verheugen. Dezer dagen een viertal een winkelier presenteerende het bedrag door hem op een'atuj japier samengeteld. De g jeweert dat de winkelier 3 wis3 betaalde en een teruggaf, zeggen die over 8 dagen te zullen voldoe. De winkelier vervoegde zich lal aan het kantoor om den vierden w| sel, bewerende alle vier betaald! hebben en als bewijs het stukje papjl overleggende. I De gelddrager ontkent het bedrl van den vierden wissel te hebben o vangen. De politie en justitie zijn in dj zaak gemoeid, doch voor deze er kj nis van droeg werd het jonge inensl door iemand het ontbrekend beiljT aangeboden, zoo noodig het duobL ervan, om zijne toekomst niet tevl woesten. De gelddrager bedankte v het aanbod, wijl hij geheel onschulj verklaart te zijn. Op het kantoor is alles in ordel een onderzoek, bij de ouders ingestel heeft tot niets geleid. (M. C,J Een Schipbreuk. Dinsdagmorgen werden te TernJ zen over de eb door de Belg. boot „Progress" op d*» haveaj sleept de ijzeren Rijnschepen met ons," kapt, Withmann, .tol behoorende te Druten, en „De VM kapt. De Both, van SteenbergJ beide komende van Ruürort 1 8poorijzer en bestemd voor Gentf Eerstgenoemd schip was reodsl de haven, toen de er achterhangenï ,de Vliet" door den feilen strol tegen den Westhavendam werd j slingerd, waarbij de steenen vanL dam vermoedelij k in het schip drl gen, althans, het verdween na eenl minuten in de diepte en kan als y| loren worden beschouwd, wijl daarf plaatse vijftig tot zestig meter wol gepeild. De opvarenden wisten zich itij roeiboot te redden en hadden o nog wat beddegoed willen meeneml Bij de pogingen daartoe raakten I handen der vrouw van den kapitl beklemd tusschen een luik vanï roef, waardoor 4 vingers der rechtl terhand werden afgesneden en delf kerhand zwaar gekneusd werd, zf dat zij die zal moeten missen. Onder tusschen was ook de „G| met ons" weer bui.en de haven f raakt en tegen de roeiboot aan] slagen, waarduor deze omsloeg i opvarenden te water geraakten, I dochtertje van den kapitein kwam! onder. 7 Door spoedig ter plaatse aanwezil hulp werden allen gered en aan boo| van de „God met ons" gebracl waar d Van Nes spoedig aanwel was en men na vele pogingen erl slaagde, de levensgeesten van I zoontje en dochtertje van den kaf tein, die bewusteloos waren, opl wekken het laatste is evenwel nog J denkelijk. De vrouw is in 't ziekenhuis j bracht. de Weer een valsch gerucht. Het gerucht heeft geloopen, dat moordenaar, die het dienstmeisje van den heer Viotta op de Prinsen gracht te Amsterdam om het leven bracht, gevonden zou zijn. De waarheid is, naar de Asser Ct. meldt, dat een verpleegde op Veen- huizen liet doorschemeren een en ander van dien moord te weten. De man werd daarop naar Amsterdam gebracht en de justitie stelde een onderzoek in. D.t leidde echter tot niets en wekte het vermoeden, dat de man het balletje had opgeworpen om eens een reisje van Veenhuizen naar Amsterdam te maken. Met behulp van eenige wegwerkersdige onkosten)terwijl zoo spoedig Gederailleerd, De stoomtram van Rotterdam naar Schiedam is Dinsdagnamiddag aan een groot gevaar ontsnapt. De tram van Schiedam komende, is in de bocht van Delftshaven gederailleerd. De locomotief werd van den dijk geslin gerd en de daarop volgende passagiers wagen viel er bovenop. De personen die op het balcon stonden, kwamen gelukkig met den schrik vrijde machinist van de gederailleerde ma chine bekwam eenige verwondingen. De materieele schade is zeer belang rijk. Men verwac atte, dat den geheelen nacht moest doorgewerkt worden om de baan weder vrij te maken. Dinsdagmiddag, bij het binnenko men van trein 115, zijn te Den Hel der op den overweg bij post 2 twee kinderen, genaamd Wenneker, over reden. Het eene werd onmiddellijk gedood, terwijl het andere zwaar gewond is. Een, voor zoover men weet, oppas send jongmensch, gelddrager op een ^aer wisselkantoren te Goes, wordt beschuldigd een bedrag van pl. m. f200 te hebben verduisterd. De werkstaking in de venen. Uit de Friesche venen wordt a het U. D. gemeld Het aantal verveners te Beets, d aan de eischen der werkstakenj trekkers heeft toegegeven, is weer m 2 vermeerderd. Direct na de inw ging der eischen is het werk t deze verveners hervat. Zes verveners, deze zijn de grol ste, verklaren zich stellig tegen de «f eischteloonsverhooging.Van dezen zl er lid van „de Vereeniging van vel veners in de lage venen van Friêslanif en gebonden aan het besluit in de alg| ineene buitengewone vergadering nomen, nl. de loonen niet te verhoogj doch te houden, zooals zij door di vereeniging vóór de campagne 1895 werden vastgesteld en aan de tref kers ter kennis g -bracht. In de veel derij te Oldeouwer heeft een der grof ste verveners aan den eisch toegegj ven; hij is geen lid der genoem vereeniging. Door dit feit hebben de stakers il die veenderij goeden moed, zij vej wachten dat nu ook de andere vervf ners wel zullen volgen. In de veel derijen in de gemeente Wests:! lingwerf gaan onder de stakers stel men op, den eisch om hooger loont verhoogen, wanneer de verveners nii genegen zijn hunnen eisch in te vrJ ligen. In alle drie veenderijen zcudef Maandag appèls der stakers wordef gehouden. Het is te hopen dat door partijl op die bijeenkomsten eene regeliJ getroffen wordt die de strike dol eindigen, welke niemand za kunnen tegenspreken schadelf werkt voor verveners en trekke; beiden. Een der groote verveners Beets heeft berekend dat, wanned hij aan den eisch der stakers toegsj nl. 10 ets. meer loon per roed dit van hem dit jaar eene meerde] uitgave van f2000 arbeidsloon vorderen.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2