NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 10 Mei 1895. No. 3636 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j. c. STADSNIEUWS. feuilleton Een rit in St. Petersburg. i2e Jaargang HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-4:, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en courantier*. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM* Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suet., Paryt 31 bia Faubourg Montmartro: BILJETTEN' voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. k»n men ier Stoomdrukkerij van dit Blad lot hoogst billijken prijs laten drukken. Aieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever Haarlem9 Mei 1895. De vergadering van den Kieskring op Woensdagavond, heeft geen resul taat gehad. De reden daarvan was dat slechts drie leden opgekomen waren. Vrijdagavond vergadert de Katho lieke Kiesvereeniging, die wanneer het gerucht juist is, voornemens zon zijn voor deze vacature in den Raad een eigen candidaat te stellen. Haarlem's Zanggenot. De liedertafel „Haarlem's Zangge not" gaat er niet op achteruit. Dit is meer dan een alledaagsch com plimentje, wanneer men bedenkt hoe m de laatste jaren dit mannenkoor een veelbewogen leven leidde; hoe zijn scheepje, door het herhaaldelijk uit- en instappen van gewichtige per sonen, in een toestand van schom meling was geraakt, die aan de voor spoedige vaart juist niet bevorderlijk pleegt te zijn. Allengs gaat thans het schip zijn regelmatigen loop weêr hernemen en kan het zich bij moedig voorwaarts stevenen ook niet aan den invloed van weêr en wind onttrekken, de brave kapitein" alias de directeur Henri Pielage is daar, om zijn vaar tuig tegen alle ernstig onheil te be veiligen en het in den rechten koers te houden. Maar met terzijde-lating van alle oeeldsprakigheid, mij dunkt dat Haarlem's Zanggenot" in den heer Pielage heeft gevonden wat het be hoefde: een directeur die aan den noodigen ernst en wilskracht de even onmisbare muzikale bekwaamheden naart. Zoo ten minste liet zich beslui ten uit het verloop der laatste uit voering, die Woensdagavond in de Kroon, blijkbaar zeer ten genoege van het talrijk aanwezige publiek, gegeven werd. Het afwisselende programma bedacht het koor met de volgende werken: Vaderlandsch Lied van Berlijn, Mijn Hof van Loots, Viooltjes van Nicolaï. Psalm VIIIvan Hol, Serenade van Verhulst en Holland's Glorie (met klavierbegeleiding) van Hol. Het meerendeel van deze werken werd goed gezongen; enkele zooals Psalm VIII, Viooltjes en inzonderheid Mijn Hof slaagden zelfs uitmuntend. Voorts valt het in den heer Pielage te prijzen dat hij zijn koor een na tuurlijk muzikale voordracht tracht eigen te maken en afgezien van een enkel tempo dat iets opgewekter had kunnen zijn mag ook van zijn doorgaans juiste opvatting en zijne nimmer hinderlijk opgedrongen muzikale intenties met lof worden gesproken. Het was geen onaardig denkbeeld van het bestuur, tot afwisseling van het vocale programma een instrumen taal kwartet te doen optreden, bestaan de uitviool, cello, harmonium en piano vooral nu de bespeling; dier instru menten aan bevoegde handen kon worden toevertrouwd. Er was werke lijk een zeer bevredigend ensemble verkregen zoowel wat combinatie als spel betreft. Het voornaamste be zwaar tegen de combinatie bestond voor mij hierin dat zij zich wat al te goed leent tot de voordracht van gedragen muziek, zoodat de kans niet uitgesloten is zooals bij deze ge legenheid bleek dat het programma wat eenzijdig uitvalt. Verder verleende aan deze uitvoering zijn medewerking de baritonzanger J. B. P. Deze welwillende stad genoot droeg op zijne eigenaardige wijze een vijftal „Loverkens" van Ni colaï en later nog een lied, een liedje en een liedeke (resp. van Brandts- Buijs, v. Milligen en C. Andriessen) vooreen en ander met een succès dat menig beroepszanger op „Bach" of „Toonkunst" in de schaduw stelde. De taak der (piano)-begeleiding be rustte bij Mej. Betsy Pielage. De drie heeren-kwartetspelers, zoomin als de solozanger en de directeur hadden zich over hare medewerking te bekla gen, want zij verleende die met ge schiktheid, bescheidenheid en muzi kaliteit. PHILIP LOOTS. Na afloop van het concert van „Haarlem's Zangyenot" begaven zoo wel eere-, werkende- als kunstlievende leden zich naar „De Groote Vauxhal". Aldaar had onder leiding van den heer Bongers, een zeer gezellig bal plaats, afgewisseld door verschillende voordrachten. Heil-gymnastiek. Het is bekend, dat de heil-gym- uastiek, op welk gebied de laatste jaren groote verbeteringen zijn aan gebracht door de aanwending van meer practische toestellen, in hoofd zaak wordt toegepast op degenen, in wier lichaamsontwikkeling abnor maliteiten voorkomen, welke kunnen leiden tot eene misvorming van het lichaam ZuHen deze abnormaliteiten in hun voortgang geBtuit worden, door toe passing der heil-gymnastiek geheel of gedeeltelijk worden weggenomen, al naarmate den omvang, dien het kwaad heeft aangenomen, dan moet dit is duidelijk het geschieden onder leiding van iemand, die eene ernstige studie van dat vak heeft ge maakt, welke studie door de vele verschillende gevallen van afwijkin gen in den groei van het menschelijk lichaam, veel omvattend is. Tevens moet de leeraar geheel op de hoogte zijn van den juisten in vloed, die de toepassing der verschil lende toestellen, uitoefent op het li chaam. Ook, en dit is van veel waarde waar het geldt zijn vertrouwen aan eene heil-gymnastische behandeling te schenken, moet de leeraar een pa tient slechts behandelen op advies van een geneesheer en in overeen stemming met de diagnose door dezen over den patiënt gesteld. Wij brachten dezer dagen een be zoek aan de inrichting voor heil gymnastiek van den heer W. Visser op de Ged. O. Gracht, welke onlangs eene groote uitbreiding heeft onder gaan. De voor eene goede en ver trouwbare inrichting noodige facto ren, zooeven opgenoemd, zijn hier alle aanwezig. De inrichting is voorzien van eene coHectie Zander-apparaten, zoo ge noemd naar hunnen vinder dr. Zan der te Stockholm, die in den tijd dat hij nog student was, als gymnastiek leraar aan eene onderwijsinrichting voor meisjes optrad en tevens daal de heil-gymnastiek uitoefende. Zander zag naar middelen uit, die bij de toepassing der Zw.-methode de hand van den gymnast konden ver vangen. Hij kwam daardoor tot de samenstel ling eener collectie toestellen, waarbij hij van het beginsel uitgegaan is, dat de weerstanddie door spierarbeid overwonnen moet worden, verkregen wordt door toepassing van hefboomen met verschuifbare gewichten voorzien. Hierdoor is men instaat den tegenstand die geboden wordt in volkomen over eenstemming te brengen met de kracht van de werkende spiergroepen. De verschillende toestellen in ge bruik, worden verdeeld in drie groe pen: A, toesteHen die door eigen kracht in beweging gebracht worden (actieve beweging). B toestellen, wier gebruik de toepassing van een motor vorde ren (passieve bewegingen). C toestel len, die een druk uitoefenen op een of ander lichaamsdeel (bijzonder voor de behandeling van verkrommingen). Het geheele aantal toestellen bedraagt omtrent 70. Hiernaast gebruikt dr. Zander voor het onderzoek zijner pa- tienten drie meetapparaten. Het ligt niet op onzen weg nog nadere verdeelingen dezer verschil lende toestellen te besprekende be langstellende lezer is in de gelegen heid nader kennis te maken met de samenstelling van enkele dezer toe stellen, daar de heer Visser, dievoor- loopig eene keuze deed uit de groepen A en C, bereid gevonden zal worden nadere inlichtingen te verstrekken. Niet alleen maken de toestellen door de nette wijze, waarop zij afgewerkt zijn, een goeden indruk maar vooral de doelmatigheid en juistheid der beweging dringt ons eerbied af over de vinding van Dr. Zander. In de drie lokaliteiten, die de heer Visser voor de uitoefening der heil gymnastiek in gebruik heeft, vinden wij 4 toestellen die er op ingericht zijn in 't bijzonder de wervelkolom te mobiliseeren. Bij 2 andere wordt gebruik gemaakt van de scheeve zitting en 3 dienen, om een druk uit te oefe nen op afwijkingen in de ruggegraat. Bovendien is er een toestel dat aan gewend wordt voor het strekken van de wervelkolom. Behalve deze zijn er nog 2, waarvan het eene de beweging van het velocipèderijden vervangt (zeer geschikt voor hen die veiocipède moeten rijden doch terugschrikken voor het gevaar van vallen) en een ander dat dient tot het buigen en strekken der beenen. Ten slotte wordt er nog gebruik gemaakt van eene menigte andere nuttige toestellen, wier beschrijving te veel van onze plaatsruimte zou vorderen. Tot waarborg van een goed gebruik zijner apparaten levert Dr. Zander geen toestellen dan aan eene inrichting die onder medisch toezicht gesteld is. En zoo ook hier. Terwijl alle heeren dok toren steeds in de gelegenheid gesteld worden de behandeling der patiënten te controleeren, heTt de heer Dr. B. J. Kouwer alhier het medisch toezicht op zich genomen. Wij wenschen den heer Visser geluk met zijne onderneming en meenen niet te veel te zeggen, wanneer wij verzekeren dat daardoor de stad Haar lem eene nuttige inrichting rijker is geworden. Heden werd voor de de Arrondisse- ments-Rechtbank alhier behandeld eene zaak betreflende diefstal te Aals meer van bloemen, gepleegd door J. en B. Stevens, wonende aldaar. Bij de behandeling bleek, dat de tweede getuige, die voor de rechtbank ver scheen, niet degene was, die had moeten worden gedagvaard. VaDdaar werd door de Rechtbank na in Raadkamer te zijn geweest, de zaak uitgesteld tot Vrijdag 24 Mei. Hier ter stede heeft zich volgens achterstaande annonce als onderwijze res in vioolspel gevestigd Mej. Johanna Oudshoorn. Deze jonge dame is een leerlinge van den ook hier welbekenden violist Chr. Timmner, die een zeer loffelijk getuigenis van de muzikale capaci teiten zijner leerlinge geeft. Werkstaking. Woensdag vergaderde de Part. Ar beidsraad hier ter stede. Op deze bij eenkomst werd de werkstaking der timmergezellen besproken en besloten het volgende ter kennisse van beide partijen patroons en gezellen te brengen. ,Wij hebben de eer U mede te deelen, dat de Part. Arbeidsraad in zijne vergadering van Woensdag 8 Mei j.l. met meerderheid van stemmen den navolgenden wensch heeft uit gesproken „De Part. Arbeidsraad voor Bouw en aanverwante vakken te Haarlem uit den wensch, dat een einde kome aan den bestaanden gespannen toe stand tusschen patroons en werklie den in het timmervak, en geeft daar voor beide partijen in overweging: a. van de zijde der patroons wordt den werklieden hun vorige plaats verzekerd b. de werklieden nemen vooralsnog genoegen met het loon, dat vóór de werkstaking was betaald. c. Deze overeenkomst zal van kracht zijn, totdat door den Gemeenteraad van Haarlem eene beslissing zal zijn genomen in zaken het door de Arbeids raad bij hem ingediende adres, be treffende minimum-loon en maximum arbeidstijd. Op dezen grond biedt de Arbeids raad U zijne tusschenkomst aan tot beëindiging van den bestaanden onge- wenschten toestand. Namens den Part. Arbeidsraad enz. De werkstakers waren heden zeer kalm. Hedenmorgen werd de gewone Naar het engelsch van R. H. SAVAGE. Wij vormden een gezellig, vertrouwelijk clubje in het be koorlijk verblijf van mevrouw Montgomery, dat den veel- zeggenden naam van „Rustoord" droeg. 4 „Mij dunkt, niet9 is aangenamer dan een diner te beslui ten met een uurtje te keuvelen," merkte onze gastvrouw vroolijk op, terwijl zij de eereplaats innam aan de fraaie tafel met haar sierlijk koflieservies en echt russischen Sa movar, waarin het reeds bonelde en kookte, en die geflan keerd werd door een servies van dun porselein en een an tieke zilveren vaas, die kostbare overzeesche thee bevatte. „Kiest nu uw geliefkoosden drankIk houd van beide evenveel!" zeidede Harten-koningin,zooals wij haar noemden. De drie aanwezige dochteren Eva's verkozen Lenore Mont gomery's vermaarde thee, het geschenk van een hofielijken siberischen goeverneur-generaal. Twee van de drie heeren gaven den voorkeur aan het heerlijke Mokka-en Java-vocht. Onze laatste gast, kapitein Arthur Dalyrymple van Harer Majesteits lijfwachtder dragonders, had spoedig zijne aan dacht gewijd aan de oud-ruseische thee-glazen, fijn gegraveerd en omhuld door antieke schelpen van uit de hand gedreven zilver, uit den tijd van voor Catherina. De garde-officier drukte zijn monocle vast met die niet te noemen sierlijkheid van beweging, die den Amerikaan zoo wanhopend maakt daar ze onmogelijk door hem kan worden nagebootst. „Mij dunkt, dat ik maar aan de thee h la russe de voor keur moest geven," zeide hij zachtjes op zijn niet onwellui denden diensttoon. „Ik had nooit gedacht zulke antieke stukken hier in New-York aan te treffen I" „KapiteinDe schatten van de wereld liggen binnen ons bereik!" zeide de vroolijke gastvrouw lachend, terwijl zij den militair bevallig en vlug een geurig kop thee met een schijfje citroen aanbood. „Een allergezelligste stad St. Petersburg," zeide Daly rymple. „Ik heb er twee jaar gewoond als militair-attaché. Een ding vona ik er slechts onaangenaam," zeide de opgeruimde Brit nadenkend. „Natuurlijk werd ik in vele kringen en clubs goed ontvangen. Met mijn Fransch en Duitsch redde ik mij overal. Bijna alle Rassen van eenigen stand spreken het Engelsch tamelijk goed. Eene groote liefhebberij van mij is echter om met het volk in vreemde landen omgang te heb ben. In Rusland vond ik het zeer belangwekkend dagelijksch le ven der landbewoners en arbeidende klassenjechter buiten mijn bereik liggen, want deze leden der nuttige klassen spreken slechts russi8ch. Op een stuk perkament moest ik mijn naam en het adres van het hotel in het russisch bij mij dragen als een voorzorgsmaatregel. Wanneer ik overdag en des nachts mijne eenzame zwerftochten ondernam, was ik ge dwongen den eersten den besten „isvostchik" te hulp te roepen en hem mijn russisch adreskaartje te toonen. Maar dikwijls," zeide ae officier en zette zijn kostbaar theeglas weer neer, „konden de stumperts hunne eigen taal niet lezenTen slotte wist ik van het russisch genoeg machtig te worden om mijzelf te redden." „Ik kan mij eene voorstelling maken van de verschillende moeielijkheden, die u ondervondt," antwoordde de levendige gastvrouw. „Den eersten winter, dien ik in Petersburg door bracht, heb ik zelve verscheidene zonderlinge avonturen ge had. Sommige waren grappig en een zal ik er nooit verge ten. Twee winters doorgebracht in later seizoenen in dit Parijs van het Noorden, hebben mij levendig doen beseffen welke moeielijkheden en zelfs gevaren dat eerste verblijf heeft opgeleverd. Mijne landgenooten, die er heengingen heb ik steeds gewaarschuwd en gewezen op de noodzakelijkheid om voorzichtig te zijn bij hun overmoedig zelfvertrouwen." „Dit is stellig zeer verstandig van u," antwoordde de ex- attaché, „maar wij bewoners van het oude Alöion kunnen nooit begrijpen, hoe amerikaansche dames zoo geheel onbe schermd Europa kunnen doortrekken, zoowel des avo nd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1