ASPLAKBILJETTEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Een rit in St. Petersburg. I i2e Jaargaas: Zaterdag 11 Mei 1895. No. 3637 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. I Donderdag bracht de inspecteur van Jet wapen der genie, luit.-gen. Krom- lout met zijn adjudant een bezoek aan jnze stad. J Door een misverstand bij onzen berichtgever heelt deze gemeld, dat er pan avond (Vrijdagavond) concert zou lijn in den Hout. I Naar De i Kampioen mededeelt, zal m de maand April van het volgend naar in de nabijheid van Haarlem iöoor wielrijders een groot bloemen- Korso worden gehouden. Arrondissements-Rechtbank FEUILLETON Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE <Jt CoJOHN F. JONESSucc.Par^t 3\bie Faubourg Montmartre Bijvoegsel van het blad dat I(crdagavond verschijntzal bevatten p meisje dat alles meeloopt. Haar- Irner Halletjes CCXXXVIII. winen- en Buitenlanclsche berichten. Varia. Ad ertentien. lilLJETTËN voor Veilingen en janbestedingen, voor Feesteiyk- >dcn, Concoursen etc. kan men Stoomdrukker!} van dit SSfiad hoogst MfllijSkent g«rSJs Haten rjikken. Ift'Ieuwste lettersoorten. Spoe- I Bigt- sJlevering. De Directeur Uitgever i. c. Haarlem10 Mei 1895. Voor bet acte examen lager onder lijs zijn te Amsterdam Vrijdag ge laafd de damesM. de Jongh, J. V. P. Scheffer en S. C. van Ingen, Ilen alhier. I De eerste aardbeziën zijn alhier ter Harkt gebracht door Gebr.VanWaardt. Ook op de tram werd het concert leden ten onrechte aangekondigd. j Naar ens wordt medegedeeld is niet (eden het eerste concert, maar Woens- iag 15 dezer. Werkstaking. De werkstaking der timmerlieden loopt blijkbaar ten einde. Hun aantal is rseds belangrijk afgenomen en jrader de stakers zijn er, die aanbie dingen hebben gedaan om voor 21 Rent te komen werken. De patroons Villen daarvan echter niet weten. Voortdurend evenwel moeten die aan den arbeid zijn, beschermd wor den door de politie. Crescendo. Het verslag van het concert door de mannenzangvereeniging „Crescen do" Donderdagavond in de „Vereeni- ging" gegeven kan tamelijk kort zijn. Deze uitvoering heeft aan de reputa tie der liedertafel volstrekt geen na deel toegebracht; buitengewoons valt er echter evenmin van te mel den. Men hoorde de verdienstelijke zangvereeniging zooals men ze reeds vóór jaren hoorde en waarschijnlijk nog over jaren zal kunnen hooren. Nieuwe eigenschappen schijnt zij niet te ontwikkelen en de oude weinig of niet te vervolmaken of te wijzigen. Aan dezelde deugden hoort men al- breuk doen door dezelfde ondeugden aan zekere, vaste attaques door on aangename stramheid, aan kleurige, bloeiende voordracht door overdrij ving en affectatie, aan frissche leven dige beweging door onrustige gejaagd heid. Van den anderen kant ook worden de gebreken wêer vergoed voor sommigen zelfs tot deugden ver heven door een fraai en kernach tig klankgehalte en door een bijna volmaakte eenheid in de voordracht een eenheid die zich maar zeer zelden verloochent. Met dit al heeft het hier besproken concert bij mij geen machtigen indruk achtergela ten, waarschijnlijk ook doordien het programma niets van bizonder belang opleverde. Het bevatte voor het koor een vijftal duitsche, en drie holland- sche werken, met een enkele uitzon dering, alle van kleineren omvang. In het aardige „Wanderschaft" van Zöllner scheen mij de voordrachtswijze in volmaakte overeenstemming met de compositie; ook van Klein's „Auf- erstehn" kwam mij de uitvoering zeer gelukkig voor. De bespreking der overige nummers zou slechts tot een prijzen en gispen leiden van wat reeds zoo herhaaldelijk geprezen en ge gispt werd. Als solisten werkten medeMej. Anna Kappel, concertzangeres te 'sGravenhage en de heer Bernhard Dessau, violist, van Rotterdam. De ongekunstelde zang van de eerste heeft voor mij de voornaamste aantrekkelijkheid van den avond uit gemaakt. Toch kan niet beweerd worden dat mej. Kappel een buiten gewone of zelis eene iu alle opzich ten bevredigende zangeres is; want haar uitspraak klinkt nog wat naar de school en de tonen 'bjven twee gestreept d kosten haar eenige moeite en laten ook aan reinheid van into natie meermalen te wenschen over. Maor uit den klank harer stem en uit heel haar wijze van zingen spreekt een zoo eenvoudig en oprecht muzikaal gemoed, dat het, ondanks alles, een wezenlijk genot is haar te hooren. Minder boeide mij het vioolspel van den heer Dessau. Zonder iets aan de ongetwijfeld groote capaciteiten van dezen virtuoos te kort te willen doen, moet ik verklaren, dat zijn spel mij uit een technisch oogpunt niet zóo geacheveerd, en uit een muzikaal oog punt niet zóo fijngevoeld loescheen, om er hier met geestdrift van te spreken. Het kwam mij voor dat deze zoo gunstig bekende violist het er nu eens bepaald op gezet had succes, veel succès te hebben en.... hij had veel succè3. Maar de middelen die hij ter verovering ervan aanwendde waren niet alle van de soort die slechts aan de uitverkorenen onder wier ge tal ik toch den heer Dessan meen te mogen rangschikken ten dienste staat; ook de goedkoopere werden door hem niet versmaad; en deze indruk, die mij bij alle zijne voor drachten oardnekkig bijbleef, heeft mij misschien veel ontroofd van het genot dat voor anderen blijkbaar aan het zeker niet alledaagsche spel van den heer Dessau verbonden was. PHILIP LOOTS. Zitting van Donderdag 9 Mei. Donderdag werd in de namiddag zitting der arrondiesements-rechtbank alhier de volgende zaak behandeld. Het betrof een appèl, door den ambtenaar van het O. M. bij het kontongerecht ingesteld tegen een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij een zekere Schreinders tot f 3 boete was veroordeeld wegens het visschen in verboden tijd, in de Brou wersvaart. Schreinders bad, door een gemeente veldwachter betrapt zijnde, een val- schen naam opgegeven en gezegd, Roekers te heeten. Roekers, die ook bestaat, was tengevolge daarvan voor het kantongerecht gedagvaard, en kon, verschenen zijnde, bewijzen niet de persoon te zijn, die gevischt had. Later werd tuevalhg de werkelijk schuldige Schreinders door den amb tenaar ontdekt, en nu de kantonrech ter dezen slechts drie gulden boete had opgelegd, oordeelde de ambtenaar deze straf te gering, waar hier de kans had bestaan dat een onschuldige in zijne plaats zou zijn veroordeeld en kwam hiervan in appèl. De officier van justitie requireerde vernietiging van het vonnis, wees nog eens op de gevolgen die het op geven van een valschen naam had kunnen hebben en veroordeeling tot f 10 boete, subs 10 dagen hechtenis- straf. In den boekhandel van den heer Mul in de Kruisstaat is te bezichti gen een menu van flinke afmeting, geheel vervaardigd van postzegels. De huisbewaarder van onzen bur gemeester, W. van Dijk, is de ver vaardiger van dit eigenaardig stuk, dat niet alleen van 's mans smaak voor kleuren, maar ook en vooral van zijn zeldzaam geduld getuigt. Donderdagavond speelde een ,7jarige knaap op de spoorweglijn aan de Wes terstraat alhier toen een sneltrein aankwam gaande in de richting van Rotterdam. Gelukkig werd de knaap door den machinist opgemerkt, die nog bijtijds op ongeveer een meter afstand van den knaap den trein tot stilstand wist te brengen waardoor hij gered was. Verkiezing. Door de anti-revol. kiesvereenigin- gen in het district Haarlem zijn als candidaten gesteld voor de verkiezing van 3 leden der Prov. Staten de hee- ren G. B. 't Hooft, P. Verkuijl en dr. A. E. van Roijen. De a. r. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" stelt als candidaat voor een lid van den Gemeenteraad den heer Joh. Winkler. Naar het gerucht wil, zou deze can didaat door de Katholieke Kiesvereeni ging worden overgenomen. Alles voorspelt, dat er over den zetel in den Raad ernstig zal worden gestreden. Deze verkiezing trekt dan ook veel meer de aandacht, dan die voor de Staten. Naar wij vernemen, is den heerG. E. L. Hij mans verzocht door de neutrale kiesvereeniging „Burger plicht", Zondag voor de kiezers op te treden. De verpachting der rijksgronden, behoorende tot de inundatiewerken te Haarlemmermeer, voor den tijd van 4 jaar heeft opgebracht de 19 perceelen hooiland en boomgaard 13485 en 2 perceelen vischwater f 300. De jacht op de rijksgrunden, is we gens te laag bod, zijnde 10 gulden, niet gegund. Aan de Beijersche kapel, directeur H. Ulricb, is door den burgemeester van Zandvoort doorloopend vergun ning verleend om gedurende het bad seizoen 1895 aldaar te spelen, voor welke vergunning de heer Ulrich f25 aan de algemeene armen heeft ge schonken. Zitting van den gemeenteraad te Zandvoort. In de op 9 Mei gehouden raads vergadering te Zandvoort, werd door den Voorzitter ter tafel gebracht een request van do afdeeling Zandvoort van de Noord-Hollandsche Vereeni- ging „het Witte Kruis," waarin te kennen werd gegeven, dat genoemde aldeeling het initiatief genomen heelt gedurende het badseizoen op het strand daar te stellen een gemakke lijk verplaatsbaren wagen om daarin hun, wien in zee een ongeluk mocht overkomen zijn, geneeskundig te kun nen behandelen. Tevens verzocht de afdeeling geldelijken steun. Op voorstel van den heer Teekman werd besloten het request aan te hou den tot eene volgende vergadering. Een ander request van evengenoem- de afdeeling om bij eventueelen ver koop de voorkeur te mogen hebben voor 48 c. A. grond gelegen achter en grenzende aan haar magazijn, werd gesteld in handen van B. en W. Hierna was de orde de strandver- pachting. De Voorzitter deed mededeeling\ an een brief van Commissarissen van net Groote Badhuis, waaruit blijkt, dat zij genoegen nemen met de door B. en W. aangewezen plaatsbepaling en stelde voor aan bovengenoemde com missarissen 100 strekkende meters strand te verpachten tegen f7.per strekkende meter. Dus werd besloten. Voorts werd aan C. Keur Tzn. enC. v. d. Werff Gzn. 35 strekkende Meter verpacht, gelegen tusschen de bad inrichtingen van het Groote Badhuis en den heer Driehuizen. Vervolgens bracht de Voorzitter namens B. en W advies uit in zake den verkoop van bad materiaal. B. en W. achtten het niet geraden thans tot verkoop over te gaan van al het bad materiaal, maar wenschelijk dat, wat aan bederf onderhevig was, bijv. handdoeken enz. publiek te verkoopen. Hiertoe werd besloten. Thans deelde de Voorzitter mede, dat het B. en W. wenschelijk voor kwam, het gemeentegebouw nabij hal te Dorp Zandvoort, tot een door den raad te bepalen prijs te verkoopen, daar dat gebouw nimmer is kunnen verpacht worden. De heer Peters meende, dat het gebouw misschien tot post- en telegraafkantoor zou kunnen worden ingericht, daar het tegenwoordige kantoor weldra te klein Naar het engelsch van R. H. SAVAGE. „Daarom huurde ik een paar gezellige kamers in het Grand lotel de l'Europe aan de Nevsky. „De inrichting daar was uitstekend, alle dienstboden spra- Iken fran8ch en ik was geheel meesteres wat betreft mijn leigen privaat leven. Met mijn advocaat kon ik spreken zon- Ider bevreesd behoeven te zijn voor babbelpraatjes of spionnen ■en dagelijks vervoerde de equipage mijner kennissen mij naar [hun verblijf, waar ik dineerde. Over onze zaken werd niet I gesproken, daar de ïussische gewoonte om den goeverneur [en de goevernante met de familie aan tafel te laten dineeren, [dit belette. Deze gewoonte ie dienstig om den kinderen manie ren te leeren en eerbied in te prenten bij de veeleischende [patricische kinderen, die van de wieg af worden bedorven [door de slaafscbe onderworpenheid der ondergeschikten. De zorgvuldig gekozen ondergeschikten, wien de opvoeding is toevertrouwd, moeten in eene aanzienlijke russische familie gesteld worden boven de andere dienstboden, en wel tot het verkrijgen van gunstiger resultaten van het onderwijs. „Mijne beleefdheidsbezoeken en het bezoeken van winkeis (want zelfs in het czarenland doen dames zeiven hare inkoo- pen) bracht ik met de uitstekende rijtuigen van het hotel. Ik besloot ten slotte om voor de drie volgende maanden van mijn verlengd verblijf mij een equipage aan te schaffen benevens een koetsier, die fransca en duitsch sprak. „De onmiddellijke aanleiding hiertoe was het zonderlinge avontuur dat ik had bij het bezoeken van een bal, gegeven door een der koninginnen van de Moscovische Vierhonderd. Ik bevond er mij toen zeer thuis, want ik had verscheidene kennissen gekregen en dank zij de hoffelijkheid der russische heeren, miste ix niet het geleide, waaraan ik gewend was dat van mijn afwezigen echtgenoot bij de bijna dage- lykeche feesten in de luchthartige, elegante wereld. „Het zou een prachtig feest worden en mijne vrienden zouden mij bij mijne kom-t tegemoet komen. Behalve mijne uitnoodiging had mijne vorige gastvrouw mij een briefje doen toekomen met aanwijzingen voor den koetsier. Na de laatste hand te hebben gelegd aan mijn schitterend toilet, besteeg ik het botelrijtuig op de binnenplaats, waarin ik dank zij de portieren met groote dubbele ruiten voor de neerdwarre lende sneeuw was gevrijwaard, hulde mij geheel in bont en doeken en zonk neer op de kussens, terwijl het voertuig in den killen avond 6nel wegrolde. De scherpe wind drong door den sierlijken glazen voorkant heen, alsof de kanten gewoon van papier waren. Ik was verkleumd toen wij eene prachtige binnenplaats bereikten, een steenen hoek van het grootsche paleis, waarin ik moest zijn. In de vestibule werd ik van mijn gevoerden mantel en bonten kleedingstukken door vlugge bedienden behendig ontlast. Hierna bereikte ik eene wacht kamer, en een sierlijke lakei ging mij voor naar de ruime kleedkamer voor dames. Vlugge kameniers stonden gereed mij dadelijk te helpen en weldra was ik gereed in mijn sierlijksten tooi om mijn vrienden af te wachten, die mij zouden binnenleiden. Het wachten en vergeefsch vragen be gonnen mij te vervelen. Toen ik bij de deur stond had ik het geluk om verschillende heeren te zien, die ik als gasten in het huis mijner vrienden reeds had leeren kennen. Met eenige woorden had ik hun mijne moeielijke positie ver klaard. Een keizerlijke garde-officier van de „Preobajensky", een der „russische neven" van mijn gastheer en gastvrouw verzocht mij met aandrang mij te mogen binnenleiden. Der gelijke bloedverwanten zijn even talrijk als de „neven van het Kentucky-regiment" van ons eigen dierbaar land en even ridderlijk. Ik werd geleid door eene menigte oogverblindende schoonheden en knappe mannen, in hunne kostbare hof-, leger- en marine-uniformen, bezaaid met sterren, ridderorden en medailles: dit bijna Koninklijk feest scheen mij een schoone droom toe. „Ik zal n voorstellen," zeide mijn statige lijfwacht. „Alixe is altijd laat en zij en Boris zullen toch wel spoedig komen. In dien tusechentijd kunnen wij ons wel in den dans begeven." Ik zag verscheidene kennissen.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1