[iioor-Bitwerten. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. PEER* Een rit in St. Petersburg. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: BINNENLAND, FEUILLETON j2e Jaargang Woensdag 15 Mei 1895. No. 3640 Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet gekeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, bdhalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat3.-^:. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOB, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubheité Etrangèrt G. L. DAUBE ét Co., JOHN F. JONES, Snee-, Paryt 31 bit Faubourg Monttnartre. ta's, Rekeningen, Wissels, Qui- tiën, Brievenhoofden, Memoranda alle overige Drukwerken, die op atoren voorkomenworden ter omdrukkerij van dit blad goed, ijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever. n de étalage voor de vensters van Bureau van dit Blad zijn de na- ende afbeeldingen gelegd )nze Koningin te paard, 'ijf afbeeldingen van Oud-Hol- 1 ieuwe ontdekkingen in Dahenour, irug over den Donau bij Ceinavoda. 3et wonder van den H. Januarius Napels. istand aan Japan van de Pesca- eeeilanden. 'roces der Brahmanen te Karikal. Bwieler met petroleummotor. Oongoleesche vrouw en Congoleesch ijger. De acteur Irving als Don Quichot. ,bez Balfour. Een luchtje scheppende op dek. II. Aankomst in Engeland. UI. Voor den Rechter in Bowstreet. [V. Hooldinspecteur Froest, die Ifour arresteerde. Een charge van inlandsche cava- in den veldtocht van Tsjitral. 'chermutseling te Khar Kotal. Set wegruimen van een leizuil. Een electrische tram-wagen op hol. Mansportret naar Rembrandt. (Uit ,igen Haard.") Kind op den rug gedragen. Enelwedstrijd op zadels van gras. Transport van een kameel. Politieke Platen en Portretten. ADSNIEU W 8. Haarlem14 Mei 1895. Heden zijn ten Raadhuize opge voor de verkiezing van drie leden or de provinciale staten 1289 kiezers voor de verkiezing van een lid voor gemeenteraad 1308 kiezers. Alhier zijn de eerste nieuwe aard- ipelen aangevoerd door Gebr. Wit- imp, welke werden gekocht door Beelen Gz, Kruisstraat, voor den js van f 1.25 per mandje van 21 kop. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, zal weldra eene tentoon stelling worden gehouden op het ge bied der Textiele kunst, oude en moderne werken die door schoonheid van teekening en kleur alsook van bewerking uitmunten. De tentoonstelling zal omvatten kantwerken, borduursels en andere werken tot het kunstnaaldwerk be- hoorende, weefsels van verschillende grondstoffen enz. enz., terwijl bij ge noegzame deelneming het plan bestaat afdeeling voor Indische en Oost-Indische werken te vormen. De directie van genoemd Museum doet alreeds een beroep op de wel willendheid der dames en allen die in het |bezit zijn van oude kantwer ken, borduurwerken of weefsels om deze voor de tentoonstelling af te staan. Slechts door algeheele samenwer king kan een goed geheel verkregen worden. De conservator van het Museum, de heer E. von Saher, die de regeling d-zer tentoonstelling op zich heeft genomen is gaarne bereid gewenschte inlichtingen te geven. De ingezonden werken zullen des- ge wenscht achter glas worden ten toongesteld en tegen waterschade ver zekerd, de toezending moet franco geschieden aan het adres van den conservator, terwijl de terugzending op kosten van het Museum zal plaats hebben. Deze tentoonstelling belooft zeker zeer belangrijk te worden. Buiten- en binnenlandsche scholen die op het gebied van kunstnaaldwerk werkzaam zijn, zuilen worden nitgenoodigd, ter wijl van verschillende zijden mede werking werd toegezegd, Weldadigheid naar Vermogen. Benoodigd f3000. Ontvangen van Jr. D. door douair. S. 15, van N.N. door den heer v. d. Laan f 2.50, van Pk. f 3, van de Haarl. Velocipèdeclub f63.50, voorstelling f63.50. Met voorgaande f478.64 Bij vonnissen der Arrondissements Rechtbank te Haarlem dd. 14 Mei 1895 zijn verklaard in staat van fail lissement. Ie. Jan Horstman, herbergier te Haarlemmermeer Venneperdorp) met ingang van 10 Mei 1895. 2e. Simon Blok, winkelier in krui deniers- en grutterswaren te Haar lemmermeer (Hoofddorp) met ingang van 13 Mei 1895. In beide faillissementen zijn be noemd tot rechter-commissaris de rechter Jhr. Mr. A. G. van Lintelo de Geer er tot curator Mr. W. Cnoop Koop mans advocaat en procureur te Haarlem. Van het Staalbad Haarlem ontvan gen wij een Ex. der abonnementsvo >r- waarden en reglement voor de be zoekers van het brongebouw. Wij ne men daaruit het navolgende over: Het abonnement geeft toegang tot alle abonnementsconcerten, zoomede op de gewone uren tot het bezoeken van het Park, warandes en van alle zalen voor het publiek opengesteld, als: conversatiezaal, biljartzaal, res taurants enz. De abonnementsprijs is per seizoen voor één persoon, heer of dame, f 10. (Hoofdkaart). Bij elke hoofdkaart worden verstrekt: 1J. Bijkaarten ad f 2.50, geldig voor dames, voor zoons of inwonende jon gelieden van 12 tot 18 jaren oud, mits allen behooren tot het gezin van den houder der hoofdkaart, als mede geldig voor lo"é's in deze cate- goriën vallende 2°. Bijkaarten ad f5.geldig voor inwonende zoons of mannelijke huis genoot-en van abonné's van 18 tot 23 jaren oud. De hoofdkaarten en de bijkaarten sub 2 zijn persoonlijk. Kinderen van geabonneerden be neden de 12 jaren hebben vrijen toe gang tot de ochtendconcerten, mits vergezeld en onder toezicht van den geabonneerde. Tot de conversatiezaal en biljart zaal hebben kinderen beneden de 12 jaren geen toegang. Kinderwagens worden nimmer toe gelaten. Niet geabonneerden (uitgezonderd mannelijke inwoners der gemeente Haarlem) verkrijgen entréekaarten voor het park en de zalen tegen nader bekend te maken prijzen. Deze entréekaarten worden afge geven aan de bureaux van het Bron gebouw. Zij zijn eveneens persoonlijk De directie is bevoegd het bezoek of verblijf in park en lokalen, met intrekking van de abonnements- of entréekaart, te ontzeggen aan die genen wier persoonlijkheid of gedra> gingen haar daartoe aanleiding geven. In het eerste geval met, in het laatste zonder restitutie van de betaalde abonnements- of entreegelden. Maandagnamiddag had de 5-jarige knaap J. Rond het ongeluk spelende in het water van den Heerensingel te geraken. Gelukkig werd dit opge merkt door J. Scheepmaker, oud 19 jaren, wonende Lange Heerenvest, die dadelijk gekleed te water sprong en na eenige moeite de zelfvoldoening had het kind te redden. In dit jaar zullen in de buiten- societeit „Trou moet blijeken" op de na te melden dagen muziekuitvoe ringen worden gegeven Z mdag 19 Mei gemeentelijk muziek korps 's avonds 11 uurDonderdag 23 Mei 4e reg. infanterie kapelm. van Erp, Tk uur; Zondag 2 Juni, Maandag 3 Juni, Zondag 9 Juni gemeent. muziekk. 's av. li u.Zon dag 16 Juni 4e reg. inf. kapelm. van Erp 8 u.Zondag 23 Juni, Zondag 30 Juni geen. muziekk. 8u.Zondag 7 Juli 3e reg. inf., kapelm. Bouwman 8 u.Zondag 14 Juli, Zondag 21 Juli gem. muziekk. 8 u.Dinsdag 23 Juli 3e reg. inf. kapelm. Bouwman 8 u. Zondag 28 Juli gem. muzk. 8 u. Vrijdag 2 Aug. matinée 2u.Zondag 4 Aug., Zondag 18 Aug., Zondag 25 Aug., Zaterdag 31 Aug,, Zond. 1 Sept. gem. muziekk. 'sav. 8 uur. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pag.) Bij Kon. Besluit is benoemd tot referendaris bij het Kabinet der Ko ningin, mr. J. A. baron de Vos van Steen wijk, thans commies bij het departement van justitie. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de O. de van den Neder- landschen Leeuw, de heer W. Ver- wey Azn., hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, gewezen hoofdinge nieur van de Nederlandsche Zuid- Afrikaansche spoorwegmaatschappij OraDjebond van Orde. Meldden wij voor eenige weken, dat de „OraDjebond van Orde" vijf heide- hoeven zou gaan stichten en daarvoor 24 hectare heidegrond, gelegen in de Wormermate nabij Apeldoorn ge kocht had, thans kunnen wij mede- deelen, dat het geld voor die vijf hoeven bij elkaar is. Zooals men weet, wilde de „Oranjebond van Orde" dat geld leenen tegen 2% pCt. en was voor elke hoeve f3300 benoodigd. De tot standkoming der „Erica stichting" is dus ten volle verzekerd. De landmeter is reeds met de opme ting en indeeling begonnende huizen zijn aanbesteed en moeten voor 1 Nov. afgeleverd zijn. De Koningin te paard- De Haagsche kouter van de Prov Gr. Ot. heeft gelegenheid gehad op het atelier van Eerelman de afbeel ding te zien van ons Koninginnetje op haar geliefd Ho ngaarsch-Arabisch paard „Wayko." Hij geeft zijn indruk ken aldus weer: In een donkergroene amazone kleedje, met rond hoedje van dezelfde kleur op de blonde haren, zit het koninginnetje, van terzijde gezien, flink en kloek op haar beminde klep per. Het mooie donkerbruine dier, welks kop vooral bijzonder fraai ge vlekt is, galoppeert op de heide, waar over zich een bedekte lucht met grijze wolkjes welft. De silhouet van figuur en paard komt dus scherp en krach tig van de omgeving af, terwijl deze bijzonder tot de mooie harmonie van het geheel medewerkt. Behalve een portret, en een uitstekend portret van ons lief, bevallig koninginnetje, vormt dus het geheel een kunstwerk, dat in een rijk salon op zijn plaats zoude zijn. Daar het aangezicht der koningin in profiel is, vermoedde ik, dat Eerel man zich met de welbekende photo- graphie beholpen had. Doch neen, de koningin zelve heeft, op zijn dringend verzoek, voor hem geposeerd. Eerst is hij in de gelegenheid geweest, het koninginnetje in de manége achter het paleis op haar „Wayko" te zien rijden. Daarna heeft een rijknecht het prachtig dier herhaaldelijk bestegen, zoodat de schilder ferme studiën naar de sierlijke merrie heeft kunnen tee kenen. (Zooveel zorg is er aan het temmen en aan het mak doen wor den van het edele dier besteed, dat de opper-stalmeester in persoon een tijdlang met eene soort- van amazone rok het paard bereden heeft, om het vooral goed aan het wapperen en wrijven van den langen sleeprok te gewennen). Van dien rok ziet men echter niets, omdat de artist de tegenovergestelde zijde gekozen heeft, ten einde zooveel mogelijk van het edele ros te doen zien. „Dat vind ik juist heel goed," moet het koninginnetje gezegd hebben, „want „Wayko" is veel te mooi, om hem niet zooveel mogelijk in al zijne schoonheid te doen zien." Of het publiek in de gelegenheid zal zijn, door photographic of andere reproductie met dit kunstwerk kennis te maken, durf ik niet bevestigen. De regentes bestemt het voortreffe lijk geslaagd kunstwerk voor haar intiemen salon, en waarom zoude zij dan ook alles aan de publiciteit over leveren. Naar het engclsch van R. H. SAVAGE. „Wat hebt u uw koeteier opgegeven mevrouw Mag ik u -t vragen vroeg de Turk met kalme beslistheid. „Ik heb gezegd „Au bazaar 1" excellentie 1 Die domme man loet zich vergist hebben vluchtige glimlach speelde om zijne lippen toen hij istond en kalm zeide „Ik begrijp het volkomen. Ik vraag u duizendmaal ver- i'aooning. U hebt gezegd „Au bazaar". Mijn naam is Abezah aha, en ik vermoed, dat nw koeieier meende, dat u Abezah .dt gezegd. Het spijt mij slechts, dat ik werkelijk niet het iel van uw bezoek was. Nu begiijp ik alles. Ik heb de eer m baron, uw echtgenoot, te kennen," zeide de hoffelijke Turk tot Alixe, „ik zal onze kaartjes voor hem achterlaten, lersoonlijk ben ik gekomen mijne diensten aan te bieden daar een bezoek van twee zulke bekoorlijke dames in mijn eigen land eene gebeurtenis in iemands leven zou zijn." Zijn droefgeestig gelaat en onberispelijke houding weerhielden de levendige russische dames, wier oogen glansden van vroo- lijkheid, in lachen uit te barsten. Alixe redde zich uitmuntend uit de onverwachte moeie- lijkheid. „Mijn echtgenoot zal u persoonlijk komen bezoeken excellentie, om u voor uwe hartelijke vriendelijkheid te be danken. Sta mij intusschen toe u aan mijne vriendinnen voor te stellen." De gezellige toon was spoedig teruggekeerd en op een snellen wenk van Alixe werd onverwacht koffie gepresenteerd benevens do uitgezochtste cigaretten. De kranige attaché was spoedig met de russische dames in een vertrouwelijk gesprek gewikkeld en ik hoorde verscheidene vroolijke zinspelingen op het leven aan den Bosporus en andere gebeurte niseen van den dag bespreken. De attaché kende Berlijn en Weenen en was volkomen op de hooste van het parijsche leveD. Toen de ambassadeur, na zich blijkbaar zeer te hebben vermaakt, vertrok, zeide hij vroolijk „Ik zal den baron raad plegen om te trachten eene kleine wraakneming uit te oefe nen over mijn wreed afgebroken roman. Ik zal een kleine eoirée geven en u beiden verzoeken de dames voor mij te ontvangen. U en uwe kennissen kan ik de fijnste shawls en kantwerken uit Rusland toonen I" Hij zeide dit met eenigen trots. De vertegenwoordigers van den sultan vertrokken, def tig en plechtig en de werkelijk kranige Turk hield zijn woord- Hij gat een prachtig leest, dat zijne nederigheid slechts met den naam van soiree bestempelde. Het gelaat van de vriendelijke gastvrouw werd|nu ernstiger. „Ik heb eene verrassing voor u," zeide zij, toen bedienden binnentraden en de lichten lager draaiden, tot bijkans gloeiende punten. Op hetzelfde oogenblik werd een groote schotel met een bowl vlammende russische punch binnenge bracht. Nadat deze waB rondgediend, zette de schoone vertel ster in het half duister haar verhaal voort. „Een dag na het bezoek van den gezant verschatte ik mij een paar uitstekende paarden, een rijtuig geheel naar de mode en een ervaren en vertrouwd koetsier, die (hoewel een Rus) koetsier geweest was bij den amerikaanschen gezant. „Het was toen in het hartje van den winter, en in deze noordelijke streken was de koude des avonds ontzettend streng, De scherpe windvlagen schenen als vlijmende dolken door uw lichaam te jagen. Groote houtvuren op het plein van de Groote Opera en in beschutte hoeken stelden hon derden huiverende ongelukkigen in staat zich te vrijwaren voor bevriezing. Ik verbaasde mij over de geharde russische por tiers, die in hunne jasBen van schaapsvel gerold op de drem pels der winkels sliepen. Dames met dichte voiles en hoofd omhulsels van kemelhaar waren gehuld in de dikste pelzen. De rijkdom en sierlijkheid van de bal- oi operajapon werden verborgen door talrijke warme omhulsels. Ik verbaasde mij er over zoovele burgers der stad te zien met verbonden ge laat, aantoonende, dat zij vatbaar waren voor neuralgie en

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1