NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C PEEKEBOOM. Zen rit in St. Petersburg. l2e Jaargang Dobderdag 16 Mei 1895. No. 3641 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nnmmers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour antiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOU, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE <6 Co., JOHN F. JONES, Succ,, Pargt 3Ibie Faubourg Montmartroi Ni ta'p, Rekeningen, Wissels, Qui- feantiën, Brievenhoofden, Memoranda [en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, (billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever Haarlem15 Mei 1895. herkiezing Provinciale Staten. Bij de Dinsdag gehouden verkié- Izing van drie leden voor de Provin ciale Staten in betdistrictHaarlem zijn (uitgebracht 2905 stemmen, terwijl het "lantal kiezers 6196 bedraagt. De stemmen werden als volgt uit gebracht [Haarlem 1289 [Haarlemmermeer i 109 ii 276 1 ui 139 IV 60 Heemstede 174 Bennebroek 75 Schoten 30 Spaarndam 26 Beverwijk 185 Wijk aan Zee 55 Bloemendaal 143 Zandvoort 58 Haarlemmerliede 71 V eisen I 61 II 75 ui 79 Totaal 2905 Bii de vorige periodieke aftreding in 1892 worden er ongeveer 3600 stemmen uitgebracht, zoodat men ditmaal niet van een geanimeerde stemming spreken kan. Daar het 3de bureau begon met de Raadsverkiezing, was het resultaat niet spoedig l ekend. Wel wist men ongeveer halftwaalt. dat de aftreden de leden Mr. J. F. T. van Valkenburg en Johs. ter Hoffsteede de volstrekte meerderheid hadden, maar de grootste belangstelling was gericht op de vraag, hoe het gaan zou met den ze tel, tot dusver ingenomen door den heer G. B. 't Hooft. Dat de heer Jhr. J. B. van Merlen in herstemming komen zou met den heer 't Hooft was weldra duidelijk dat eerstgenoemde thans de meerder heid zou verkrijgen was aanvankelijk niet zeker en werd ook door de meeaten niet verwacht. Toch is dit geschied. Gekozen zijn dus nu de heeren: Mr. J. F. T. van Valkenburg met 2207 en Johs. ter Hoffsteede met 2165 stemmen benevens de heer Jhr. J. B. van Merlen met 1455 stemmen. Voorts werden stemmen uitgebracht op de navolgende heerenG. B. 't Hooft 1411, P. Verkuijl 447 en Dr. A. E. van Roijen 424. Van de 2905 stemmen waren 54 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 1421 bedroeg. Verkiezing voor den Ge meenteraad. Van den aanvang der stemming af waren velen tegenwoordig die met belangstelling de cijfers nagingen welke behaald werden door de heeren A. Resink, Johan Winkler en G. E. L. Hij mans, die de candidaten voor deze Raadsvacature waren. Al zeer spoedig bleek, dat het niet waarschijnlijk was dat een hunner thans eene volstrekte meerderheid zou verkrijgen. Bij het derde bureau waren de eijlersResink 169, Winkler 125, Hijmans 102; bij het tweede bu reau Resink 172, Winkler 130, Hij- mans 120. De einduitslag was, dat de heer Resink in herstemming komt met den heer Winkler. Eerstgenoemde verwierf 457 stemmen, laatstgenoem de 415, terwijl op den heer Hij mans 378 stemmen werden uitgebracht. Uitgebracht waren 1304, daarvan waren 27 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid bedroeg 639 st. De resultaten van deze stemmingen werden reeds per bulletin door ons medegedeeld. Terwijl hedenmorgen op het stad huis de verkiezingen in vollen gang waren, werden een kapitein en eene kapiteine van het Heilleger door den heer Mr. H. Enschedé als ambtenaar van den Burgerl. Stand in den echt verbonden. De huwelijksinzegening geschiedt hedenavond door kolonel Oliphant in het lokaal in de Schachelstraat. Door den minister van binnenland- sche zaken is bepaald dat het eind examen van het gymnasium hier ter stede zal worden gehouden 1, 2, 3 en 4 Juli a. s. en als gecommitteerden, te wier overstaan dit examen zal wor den afgenomen, zijn doo* hem aange wezen: dr. S. A. Naber en dr. J. C. Matthes, hoogleeraren aan de Ge meentelijke Universiteit te Amster dam, en dr. H. A. Lorentz, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden. Voor het akte-examen lager onder wijs is te Amsterdam geslaagd mej. J, R. A. B. Over de Linden, alhier. In den afgeloopen nacht is hier ont slapen de heer J. A. de Hoog, sinds ruim dertig jaren koster van de Groote- of St. Bavokerk der Ned. Herv. gemeente. Vóór dien tijd was hij als onderwijzer werkzaam. De overledene wijdde zich lange jaren aan do dichtkunst en menig vers is uit zijn pen gevloeid. Vooral trilde de dichterlijke snaar bij vaderland- sche herinnering8dagen, in kinder liederen en zangstukken welke door de liedertafels werden ten gehoore gebracht. Hij werd te dezer stede ge boren den 23sten Juli 1826. Naar wij vernemen, zal ten gevolge van het overlijden van den heer J. A. de Hoog, roster der Groote Kerk, het gewone orgelconcert aanstaanden Donderdag (morgen) niet worden ge geven. Naar ons door den aanbesteder wordt medegedeeld, ontbreekt in de opgave van den bouw van een winkel huis in de Zijlstraat een der inschrij vingen, n.l. die van W. F. Doub en C. G. J. Kann te Nieuwer-Amstel voor f 13290. Hedennacht is op een weiland aan den Am8terdamschen straatweg bij de Liede, eene koe door den bliksem gedood. De heer G, Feije alhier is benoemd tot Voorzitter van het bestuur van den Veenpolder onder Schoten. Alleen was voor de vertegenwoordigers der pers een plaats aangewezen. HH. MM. werden ontvangen door den burgemeester van Nijmegen in ambtscostuum en den garnizoens-com- mandant. De burgemeester onderhield zich nog al lang met de Koninginnen eerst sprak hij lang met Koningin Wilhelmina, daarna met de Koningin- Regentes. Hierna begroette de com mandant van het garnizoen te Nij megen, majoor Van Vlierden, de vor stelijke personen. Thans begaven de Koninginnen met gevolg, door de keurig versierde en afgesloten vestibule, zich naar de ge reedstaande rijtuigen, gevolgd door den burgemeester van Nijmegen en majoor Van Vlierden. Bij het verschijnen van de Konin ginnen hief de talrijke menigte een luid gejuich aan, wat door de Ko ninginnen met een vriendelijken groet werd beantwoord. Overal, waar de koninklijke stoet passeerde en ook bij aankomst van H.H. MM. aan het „Keizer Karei Hótel" klonk het luide: „Lang leven de Koninginnen Eenige oogenblikken later, na her haalde vreugde-betuigingen van de menigte, vertoonden beide Vorstin nen zich op het balcon en knikten de menigte vriendelijk toe. Nog langen tijd bewoog zich eene dichte menigte in de buurt van het Keizer Karei Hótel. Heden wordt 's Hertogenbosch be zocht. De reis der Koninginnen. De Koningin en de Koningin regentes zijn Dinsdagnamiddag per Staats poor van 6 uur 16 min. uit de residentie Daar Nijmegen vertrokken. Eene groote menigte stond zoowel aan het station als op den weg daar heen geschaar 1, om H.H. M.M. te groeten en ook op het stationsplein hadden zeer velen post gevat. De Koninginnen en gevolg arri veerden te Nijmegen ten 8.24. Duizen den hadden zich voor het station, langs de Spoorstraat, den Nassausingel en op bet Keizer Karei plein opgesteld om H.H. M.M. te begroeten. Mede stapten uit den trein de directeur- generaal der Staatsspoorwegen, de inspecteur van exploitatie uit Arnhem, de sectie-ingenieur uit Nijmegen ea andere spoorwegambtenaren. Op het perron werd niemand toegelaten. De Koninginnen te Londen. Een der Engelsche ochtendbladen deelt nog eenige bijzonderheden mede over het bezoek der Koninginnen aan Londen. Op de jonge Koningin maakte ko ningin Victoria een diepen indrux. De geschiedenis van haie troonsbe stijging op jeugdigen leeftijd bezit voor koningin Wilhelmina groote aan trekkelijkheid. Tusschen beide Vorstinnen wordt reeds sinds twee jaren briefwisseling gevoerd. De jonge Koningin was ver rukt over het staatsiekleed van ko ningin Victoria. Zij werd ook spoedig goede vrienden met de prinses van Wales, die steeds zeer groote aantrek kingskracht op de jeugd oefent. Koningin Wilhelmina ziet er nau welijks zoo oud uit als ze is, waartoe bijdraagt de wijze waarop zij het haar draagt en hare korte juiken. De geestdriftige toejuichingen, waarmede zij bij haar vertrek werd begroet, sche nen haar eerst te verbazen doch zij herstelde zich en boog vriendelijk te gen de menigte. Koningin Wilhelmina toont veel zelfbedwang en onthield nauwkeurig de namen van het groot aantal vorste lijke personen en autoriteiten, waar mede zij tijdens haar verblijf kennis maakte. De Regentes draagt zorg dat hare Dochter niet te spoedig de kinderschoe nen uittrekt en na een dag waarop zij veel gezien had, ging de Koningin vroegtijdig naar bed. Het Britsche Museum beviel haar best, maar (en dat verwondert ons niet, schrijft het Engelsche blad) het Lagerhuis maakte weinig indruk op haar. In de West- minster Abdy stelde zij echter veel belang. Beide Vorstinnen waren zeer ingenomen met het bezoek aan Clare- mont, waarvan de hertogin van Al bany haar veel verteld had. Generaal Vetter. Naar men uit vertrouwbare bron verneemt, is het tijdstip van aankomst te 's Graven hage van generaal Vetter zeer waarschijnlijk 1 Juni a. s. De generaal bevindt zich thans te Montreux, waar het klimaat naar hij zelf getuigt zeer Devorderlijk is voor zijn herstel en waar hij zoo lang mogelijk denkt te vertoeven. Alleen als de kuur dit zou vereischen, zou het kunnen zijn, dat in bovenge- noemden datum van aankomst nog wijziging komt. Behalve de Atjeh zal ook het korvet SommelsdijJc naar Kiel gaan bij gele genheid van de opening van het Nooi doostzeekanaal. Gedurende de zomermaanden zullen ter gelegenheid van de wereldtentoon stelling, tal van extra-treinen uit verschillende richtingen naar Amster dam loopen. Er moet zelfs sprake zijn van een extra-trein van Parijs naar de hoofdstad. Heden is bij de Ven benoorden Enkhuizen gezonken het tjalkschip „De twee Gebroeders" schipper J. S. Dijkstra. Door schipper G. de Boer werden de opvarenden gered en te Enkhuizen aangebracht. Het sehip en de lading, die nit mest be=tond en bestemd was naar Haarlem, zijn geheel verloren. Naar het enge'ech van R. H. SAVAGE. 5) Drie uur lang genoot ik van de onbeschrijfelijke pracht, op dit feest tentoongespreid en ten slotte zag ik de Mazurka dansen, zooals deze slechte in het noorden kan worden ge danst. Alixe en haar echtgenoot verlieten het hal een uur voor de mazurka werd gehouden en zij noodigden mij uit voor een afscheidslunch ter eere van mijn vertrek naar de meer bekende Bteden Parijs en Londen. Toen de mazurka was af geloopen wachtte ik niet op het russisch opgediend prachtig souper, maar liet mij door handige kameniers omwikkelen in de kleedkamer met pelsmantel, dubbele voile, boa's en doeken, zoodat ik er'Uitzag als een Laplander, van wien de sekse niet was te herkennen. Toen de dubbele glazen deuren achter mij diehi vlocen, woei een ijzige windvlaag door de nu bijna leege binnenplaats. Daardoor werden de doeken, waarin ik was gewikkeld, waarschijnlijk een oogenblik opgelicht en werden de kostbare juweelen en diamanten op mijn hals en armen zichtbaar. Ik trok mijn pels vaster om mij heen en trad naar buiten in de doordringende konde. Verscheidene koetsiers van isvottchiks snelden toe, van wie de eerste gretig zijne diensten aanbood. Vermoeid en Blaperig riep ik met heldere stem „Hotel de l'Enrope", zonder op den man een blik te werpen en nam plaats in het kleine, leege voertuig, met zijn kleine kap, de eenige bescherming tegen den on- uieedoogendtn nachtwind. Het was zoo klein, dat mijne knieën bijna den rug van den koetsier aanraakten, die op den bok voor mij zat. Hij was het type van den Peterabur ger huuikoetsier met zijne ruige haren, bedekt met een muts van schaapsvel, een baard, wit van den adem, die onmid dellijk bevroor. Terwijl ik mijne oogleden, zwaar door de vermoeienis, «loot, berouwde het mij, dat ik zoo dwaas was geweest mijne gemakkelijke, gesloten coupé te hebben weg gezonden. „Hij had zeer goed terug kunnen komen," dacht ik. „Dimitri slaapt toch den halven dag. Over viji minuten ben ik echter thuis."Mijn vermoeid hoofd daalde op mijn borst en ik dommelde in. Ik weet niet hoe lang het duurde. Ik ontwaakte doordat ik gewaar werd, dat het voertuig sneller voortrolde. Mijne verbaasde blik viel op donkere en lage gebouwen. De koetsier legde de zweep over zijn paard. Een vreeeelijke angst maakte zich van mij meeBter! Ik zag geen groote, graniet- steen en paleizen, geen breede straten, geen electrisch licht bij de kruispunten, met de vier zwijgende kozakken, gezeten met de lans in de hand, de karabijn en revolver bij zich, als bronzen beelden. Het was een aigelegen en .rmuedige wijk van de stad. Ik had reeds eenigen tijd gereden. Ik voelde het I Een arm loswikkeiend stootte ik den koetsier in den rug en riep „Hotel de l'Europe"; hij bromde slechte iets en begon nog sneller te rijden. Ik maakte mij na ongerUBt, want ik herkende het uiterlijk van de kleine winkeltjes en huizen van de arbeidersbuurten, een wijk, die ik slechts een maal had beztjcht toen ik de groote porcelein-en zijdefabrie- ken aan die rivier ging bekijken. De vreeselijke werkelijkheid stond mij voor oogen I Ik werd door dezen afschuwelijken kerel op een dwaalspoor ge leidt Ik nam alle middelen te baat, die in mijne macht waren om hem te doen stilhouden. Hij keek slechte even om en grinnikte. Bij de snelheid waarmee wij reden, had ik mijzelf gedood door te trachten uit het rijtuig te spriDgen I Bovendien was het donker in de stratenMijn hart verstijfde van angstSpoedig zag ik, dut hij mij met beslistheid door smerige stegen en afgelegen straten voerde. Mijn angst Bteeg met iedere seconde. Ik beBioot om haastig te gillen wanneer ik een rijtuig ontmoette oi een winkel geopend zag. Daar de bries sterker werd begreep ik, dat wij de rivier naderden I Het onmensch had nu alle vermomming aigeworpen en deed niets dan zijn paard aanzetten tot meerderen spoed. In deze eenzaamheid had hij mij met een slag van den knop der zweep of door met zijne vingers mijn keel dicht te schroeven, mij het stilzwijgen kunnen opleggen. Het „Hotel de l'Europe" lag aan gene zijde van het ge bouw, waarin ik het bal had bijgewoond, in de richting van

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1