Politiek Overzicht. Bechtszaken. Financieele Gemengd Nieuws. etred< [hm. I moei' goed macl ren. peesc len, jüitge wilde jwend irou oploe is o] veilif Mare In l&ib B Verkiezingsstrijd. Zonder beleefdheid jegens de kiezers bestaat in Limburg niet veel kans het als eandidaat ver te brengen. Tan be wijze hiervan heeft De Tijd een bloem lezing samengesteld uit advertentiën uit de Zuid-Limburgsche bladen. Het geldt den strijd om een zetel in de Provinciale Staten tusschen een lid van de rechtbank te Roermond en een burgemeester. Van den eersten eandidaat wordt door eenige kiezers in een advertentie gezegd Men pleit voor de candidatuur- Lemmens omdat hij den spoorweg bevorderd heeft; juist daarom moe ten wij niet op nem stemmen, want als commissaris der spoorweglijn had hij ook moeten zorgen, dat wij een fatsoenlijke brug hier kregen, 'tls een schandaal zulk een brug, waar eiken dag ongelukken te verwachten zijn. Wij willen daarom niet op den heer Lemmens stemmen, die brug zit ons in de maag hij heeft er in Roermond geen last van, maar wij wel hier. Niet minder goed komt de bur gemeester eraf. Wij hadden b.v. ook gaarne iets van den nieuwen spoorweg gehad die ons voor 30 pfennige naar A. bracht, daar wij in den winter's och tends om vier uur, twee uur ver te voet moeten loopen. Wij wenschten u ook een weinig méér op uw kan toor te zien, om niet zoo dikwijls te vergeefs te komen, want uw trakte ment als burgemeester wordt ook door ons werklui betaald, en voor pi. m. een uur 's daags burgemeester te zijn, is f800 jaarlijksch trakte ment toch voldoende. Dan verspreefct u ons ook, dat wanneer we iets aan u te vragen hebben, dat wij dan be leefd behandeld worden, en wanneer u dat hier in deze courant belooft, dan zullen wij voor u stemmen, ders echter niet. In een tweede advertentie heet het aan het adres van denzelfden eandidaat Edelachtbare heer, u vergist u, u zegt, dat wij anonym schrijven, dat is hier niet toepasselijk. Wij zijn niet anonym; wij zijn een twintigtal van die honderden werklui, die op 't Ge meentehuis door u aangeschnauzt worden, en wilt u onze namen weten, zoo zijn wij gereed u die te geven, wanneer u niet meer burgemeester zijt; nu zou het ons slecht kunnen bekomen. Overigens vragen wij geen ander antwoord van u als dat u eens hier zegt dat wij met éen woord de onwaarheid gezegd hebben. Veront waardig u niet, want wij komen er voor op wat wij uiten. Geholpen heeft het toch reeds, want wij zien met plezier, dat u nu een uur tie vroeger als gewoonlijk op het gemeentehuis zijt. Misschien wordt u ook nog op uw ouden dag beleefd tegen ons. Een derde advertentie Waarom brengt u niet met een woord alles in orde Niet met 1. en beloften, neen, zeg eens ronduit, zonder omwegenHebben wij de on waarheid gezegd? Dat kunt u niet, en daarom zullen de kiezers u dezen keer een les geven, met u niet voor de Staten te kiezen, want daardoor wordt u uit vrees voor uw burge meesterambt in de toekomst be leefder. staat uit personen die reeds herhaal delijk, sommigen zelfs 8 en 9maal in de kolonie hebben doorgebracht. Als tengevolge van hunne opzending we der ruimte in het huis van bewaring waarin zij waren opgesloten, komt, dan worden door de politie weder nieuwe bedelaars opgenomen, zoodat die ruimte dan weder spoedig is aangevuld. Aangezien het onder de landloo- pers bekend is dat de politie aldaar no'^al gemakkelijk tot opneming over gaat is de toeloop van liefhebbers altijd zeer aanzienlijk. In den laatsten tijd is daarom het opnemen der bede laars beperkt tot vier per dag,voor iede- ren commissaris twee. Dat dit maxi mum niet bereikt werd is nog niet voorgekomen; er zijn altijd nog ad- spiranten te over ter niet aan. Het eischt derhalve ver oordeeling van den bekl. tot eene ge vangenisstraf van drie weken. Mr. Biederlack, het woord voorende, pleitte om der rechtbank de overtui ing te geven dat eene vergissing heeft plaats gehad. Geen der agenten heeft den man, die trapte, in het gelaat gezien. Later op net politiebureau hield men Schotte eerst voor een der mannen uit het rijtuig, daarna voor den arrestant Van Wevering, en toen ook dit onjuist bleek te zijn, hield men hem voor den man, die Wevering heeft getrapt. Pl. conclu deerde tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 21 Mei. In ons vorig nummer meldden wij, dat hoogstwaarschijnlijk Zondag a.s. te Nijmegen in de godsdienstoefening voor H.H. M.M. de Koninginnen de hofprediker dr. G. J. van der Flier, en niet ds. ter Haar of ds. Smits zjU optreden. Een heden door ons uit den Haag ontvangen telegram, beves tigt dit bericht. Als een bewijs dat de varkenslaag in prijs zijn kan dienen dat een vee houder in de gemeente Polsbroek twee biggen van de hand deed voor één. borrel per stuk. Lutine. Door de ondernemers op het wrak der Lutine is de eerste waarde boven gehaald, bestaande in éen Spaansche mat. Dat geef t den ondernemer moed, daar h^t bewijst, dat men althans boven het wrak is. Aand. Landloopers. Reeds gedurende verscheidene maan den kan men te Utrecht wekelijks een vijf-en-twintigta;, soms dertig mannen voor de arrondissements rechtbank zien terechtstaan, die nog in de kracht van hun leven allen, en veelal op hun verzoek, worden opge zonden naar de rijkskolonie. Het meerendeel dezer mannen be- De behandeling der zaak tegen Wjllem Schotte te Amsterdam be schuldigd van mishandeling van een politieagent op den dag van den in tocht der Koninginnen, werd Dins dagmiddag door de Amsterdamse he rechtbank voortgezet. De agent De Jong, die Donderdag jl. niet als ge tuige charge was verschenen, werd heden gehoord en verklaarde ongeveer hetzelfde ais Donderdag door de an dere politieagenten werd getuigd. Voorts werden nog twee nieuwe ge tuigen décharge gehoord. Ten slotte gaf bekl. Schotte een verhaal van het geval. Volgens hem hebben de agenten zich oorspronkelijk in den persoon vergist en daarna, wijl hij op het politibureau mishandeld was, de beschuldiging uit de lucht gegrepen, dat Schotte den recher cheur Wevering had getrapt. Bekl. ontkende dus schuld. Hij had slechts met den dikken heer gevochten en was onmiddellijk daarne gearresteerd. De president merkte den bekl. op, dat althans de agent de Jong die juist dezer dagen ontslagen is, geen reden heeft om eene onware verkla ring af te leggen en dat ook de dikke heer, hoewel per advertentie opge roepen, niets van zich heeft laten hooren. Het O. M. thans aan het woord komende, achtte net ten laste gelegde overtuigend en wettig bewezen. Het was gebleken dat de agenten die den man die Wevering trapte arresteerden, hem geen oogenblikuit het oog hadden verloren, dat Schotte mogelijk ook met een dikken heer heeft gevochten, sluit niet uit dat hij daarna in de buurt van „Excelsior" den rechercheur kan getrapt hebben. Al leen de verklaring van eender getuigen décharge, dat Schotte onmiddellijk na de worsteling met den dikken heer werd gearresteerd,is daarmede in sti ijd. Deze verklaring neemt het O. M. ech- Dinsdag stelde minister Harcourt in het engelsche Lagerhuis eene motie voor tot het benoemen van eene com missie tot het onderzoeken van de vraag, of lord Wolrner nu hij lord Selborne en pair is geworden na het overlijden zijns vaders, zitting kan blijven nemen in het Lagerhuis. Met 330 tegen 143 stemmen werd deze door Balfour gesteunde motie aange nomen. Sir Edward Grey antwoordde op een desbetreffende vraag, dat hij nog niet kan zeggen wanneer hij het Huis in kennis kan stellen van de voorstel len die door de Fransche, Engelsche en Russische gezanten aan de Porte zijn gedaan betreffende de hervormin gen in te voeren in het bestuur der Ar menische provinciën. Naar uit Budapest wordt gemeld is de pauselijke nuniius te Weenen, Agli- ardi, teruggeroepen. Het Huis der Magnaten besloot Dinsdag met 117 tegen 116 stemmen, dus met eene stem meerderheid, over te gaan tot de artikelsgewijze behan deling van het wetsontwerp op de vrijheid van godsdienstoefening, dat door het Huis van Afgevaardigden aan de Magnaten teruggezonden is. Volgens berichten uit Tokio behelst de staatscourant een keizerlijk be sluit, door den premier geontrasig- neerd, waarin gezegd wordt, dat Japan, den vrede begeerend besloten heeft het schiereiland Liautong aan China terug te geven; de keizer is overtuigd, dat de drie groote mogendheden, die hem daartoe den raad gaven, even vredelievend gezind zijn. Wij wen schen, heet het verder, geen nieuwe verwikkelingen uit te lokken, ver wikkelingen, die groote moeilijkheden zouden veroorzaken, aan het Japan- sche volk eene werkelijke ramp zou den berokkenen en Japan's vreedzame ontwikkeling zou tegenhouden. China heeft berouw getoond over de breuk in zijne vroegere vriendschap met Japan, hetgeen Japan's optreden in de oogen der wereld rechtvaardigt. Daarom wil Japan den wensch der drie mogenheden vervullen. De afstand van het schiereiland Liautong zal na der tusschen China en Japan gere geld worden. Da keizer eindigt aldus: ,Na de bekrachtiging van het vre desverdrag wordt onze vroegere vriend schap met China hernieuwd en de ge volgen van den oorlog zullen Japan's banden met de onzijdige mogendhe den nauwer toehalen. Dat onze be ambten en de burgers zulks voor oogen houden!" De Times verneemt uit Kobe, dat de ontevredenheid over den afstand van het schiereiland Liautong onder het volk toeneemt. Voortdurend wor den kranten geschorst. DeJapansche ministers en de leden der vreemde gezantschappen worden strikt be waakt. Schoutbij nacht Ito volgt als opper gezaghebber der vloot burggraaf Ka- bajama, die tot onderkoning van For mosa benoemd is, op. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week tot den datum van 14 Mei 1895, door hun tu88chenkomst verhandeld. Aand. Algem. Hypotheekb. 105 pCt. Algemeene Waterl. Maatschappij Amst. Hypotheekb. Bible-Hotel (Maats, tot expl. van het) Oblig. Bouw Vereeniging tot verkrijging van eigen woningen Bouw Vereeniging „Salerno" Goudsche Waterlei- dingMaatschappij te Gouda Ned. Maatsch. van kunstmatige Oester- teel te Bergen op Z. Passage- Maatschap, te Rotterdam Billiton-Maat8ch. 2e rubriek te 's Grav. Ned.-Ind. Gas maats, te Rotterdam Oblig. Singkep-lin Maats. Aand. Haarl. Tramway- Maatschappij Kon. Ned. Locaal Spoorweg - Maatsch. te Apeldoorn Kon. Ned. Beijersch Bierbrouwerij Nederl. Fabriek van Werkt, en Spoorw. materieël A Bergbau-Gesellschatt „Holland" serie A id. id. serie B. Opr.-bew. Kon. Paketvaart Maatschappij De Koning verscheen ter plaatse en werd zeer toegejuicht. Uit St. Petersburg wordt gemeld 1 dat Dinsdag de overeenkomst betref' I fende het syndicaat van russische I petroleumhandelaars is geteekend. 92-93 160 59ï 105 110 70 33 Vrijdag is het te Now-York buiten- gewoon heet geweest. Een zoo warme l 10 len Mei kan men zich niet herin- neren. De thermometer rees tot 95° F. Tal van mannen en vrouwen vielen] in zwijm. De paarden der tramwagens stortten op de straat neer. f900 140 50 60 78 110 113 1335 De fransche socialistische afge vaardigde Dejeante bevond zich Zon dag te Luik om daar in een verga dering te spreken. Nauwelijks was hij evenwel aangekomen of hij ont ving een bezoek van den adjunct commissaris van politie, die hem op bevel van hooger hand beleefd ver zocht onmiddellijk naar Frankrijk terug te keeren. De heer Dejante gehoorzaamde na eerst bij den adjudant-commissa- te hebben gedejeuneerd1 Op de Noordwestkust van Frank rijk bij het eiland Sein zijn twee Engelsche stoombooten, de Êsmerald en de Maritanain aanvaring gexo- men ten gevolge van zwaren mist. De Maritanageladen met erts, bestemd naar Hamburg, is binnen enkele mi nuten gezonken. Van de 19 opvaren den zijn er elf verdwenen, de overi gen, waarvan er vier gekwetst waren, zijn door de Êsmerald opgenomen, Van het laatstgenoemde schip is de voorsteven boven de waterlinie ver brijzeld. De Moorsche zeeroovers. De Union Mercantil de MalagaI bevat den volgenden brief uit Alhu- cemas (Spaanecne bezitting) aan de Middellandsche Zee (Marokko) Door vrouwen uit Bocoya, die markt bezoeken, is gestaafd, dat de getuigenissen der bemanning van de Hollandsche brik „Anna", die; zooals bekend is, gedurende eene windstilte in de nabijhei i van Alhucemas door Rifpiraten uit Bocoya aangegrepen] werd, geheel overeenkomstig de waar heid zijn. Heel nauwkeurig is bekend, dat de zonen en verwanten van een zekeren jKabyle in de eerste zeilboot waren, die het eerst de „Anna" aan-' grepen en den kapitein benevens den I stuurman door schoten en sab houwen zoo zwaar verwondden dat kapitein, zooals bekend is, op reis! naar Gibraltar stierf, terwijl stuurman in het koloniale hospitaal van Gibraltar moest worden opge nomen. Het plan der Rifpiraten was, nadat zij de bemanning de „Anna" uitge plunderd en de zeilen, benevens ver schillende op het dek zich bevin dende gereedschappen en 5 daar aan wezige vaten olie weggesleept hadden nogmaals terug te komen en de „Anna" op het strand te zetten om de geheele scheepslading te rooven. De zeeroovers zijn in de uitvoering van dit plan (dat waarschijnlijk ook het leven der overige bemanning van de „Anna" zou gekost hebben, ten einde geen levende getuigen der schanddaad achter te laten) slechts door hun eigen roofgierigheid ver hinderd geworden. De zeeroovers der eerst aangekomen booten wilden na melijk zooveel mogelijk alles vour zich nemen en niet3 v^or de later er bij komende booten te rooven over laten, en braken ook de op het dek zich bevindende kraan af, die zij mede wegsleepten en die tot het lossen van de lading benuttigd had kunnen worden. Zij zagen deze fout eerst te laat in en overlegden, dat het hun slechts met zeer veel moeite na een buitengewoon langen tijd I tigm toeve a^nsi hof -v On iiioegc Lern] der ei Deze [beter alle Iknst piet jden •ik [richt pacii Tusschen Bucil en Bréval, bij Man tes, in Frankrijk, is een passagiers- trein in botsing gekomen met eenige goederenwagens. Dertig van de hon derd reizigers zijn gewond, een luite nant en een conducteur gedood. Een schouwburg verbrand. Dinsdagochtend tegen vijf uur is te Rome iu het Politeatra Adriano, een houten schouwburg, brand uitgebro ken De vlammen breidden zich uit over vier omringende paleizen. De inwoners werden gered, maar de schouwburg is afgebrand, en middags eerst kon men het vuur be dwingen. De paleizen zijn ernstig be schadigd. erd 4 B fcter ?an B im gelukken zou, de in het scheepsruim I zich bevindende lading olie zonder I kraan aan land te krijgen. Zij zagen I in dat zij gevaar zouden loopen door I een voorbijvarende stoomboot bij del uitvoering van hun plan ontdekt f worden, zonder de vruchten van hun nen rooftocht te genieten. Alleen om I die reden abandonneerden de zee-1 roovers het schip, dat in den loop I van den avond zich een lichte bries I kon ten nutte maken om in de open zee te ontkomen. De vrouwen uit Bocova bevestigen I alle wreed beden der aanvallers, zooals I die in ambtelijke getuigenissen te I Gibraltar bij de lijkschouwing van den overleden kapitein van den kant der bemanning der „Anna" medege- deeld zijn. De getuigenissen van Hol landsche zyde staan derhalve niet meer alleen. De Nederlandsche regee ring zal het in de hand hebben van I gunstig gezinde Rifiieden getuigenis sen van zoodanigen aard te erlangen, dat daardoor elk denkbaar voorwend sel der Marokkaansche regeering be de beneden Nevsky. Hier was ik aan den bovenoever der rivier in de gevaarlijke wijk. „Als met een electrischen schok stonden mij de oude verhalen voor den geest van menschen, die na vermoord en geplunderd te zijn in de ijsspleten van de rivier werden geworpen. Jaarlijks wanneer in de maand Mei de Neva zich uit hare boeien losrukte voerde zij ver scheidene overblijfselen van lijken mee. Terwijl ik door doodsangst was aangegrepen draaiden wij eene breede straat in. Ik zag een licht en gedaanten aan een venster, die ons aankeken. Ik schreeuwde uit alle macht! Ik vernam een hoongelach terwijl wij weer in duisternis reden. „Iemand die onder den invloed is van den dra uk" dachten zij zeker! Het afschuwelijk onmensch voor mij lachte. Ik hoor nog die duivelachtige klanken. Een wanhopig denkbeeld kwam bij mij op. Ik had dezen waaier en met ditzelfde dikke zijden koord was hij aan mijn middel bevestigd. Ik maakte het koord los en vormde er een lus van, besloten om het hem over zijn hoofd te werpen en te trachten hem te worgen. Doodelijk ontsteld, half bevroren en uitgeput als ik was, bad ik God om hulp en kracht. „Het kan niet lang meer duren die afgrijselijke toestand", dacht ik. En dat deed het ook niet, want nu naderde hij met groote snelheid den oever bij een brug. Naast het brug- gehoofd bevond zich eene hellende ijsvlakte, afdalende tot op het ijs der rivier. Ik herkende de omgeving. Ik had hier over de ijsbergen gegleden. Het doel van mijn overweldiger was duidelijk! Eenmaal op dat ijs zijnde, zou hij geen oogenblik wachten met geweld te gebruikenToen ik in de vestibule mij stond aan te kleeden had hij door de glazen deuren de noodlottige juweelen moeten zien. Terwijl wij een zijstraat voorbijvlogen kwamen wij bijna in botsing met eene slede, door twee paarden getrokken. Bij het schemerende sterrelicht zag ik onduidelijk twee mannen achter den koetsier. Keerden zij terug van een avondpartij op het eiland bij vroolijken zang en dans, of van een vroolijk souper? Ik legde alle kracht in mijn steir en gilde „HelpMoordin het engelsch, fransch en duitsch. Nog voor de boosdoener mij het zwijgen kon opleggen was een man vlug uit de slede gesprongen, onmiddellijk gevolgd door zijn metgezel. De laatste greep het paard bij den teugel, terwijl de eerste redder mij haastig in zuiver duitsch vroeg: „Wie zijt gij Wat scheelt er aan?" Ik was half dood van schrik en vermoeidheid en toch wist ik een paar woorden te stamelen. De sterke jonge Germaan rukte den boosdoener voor mij de zweep met het zware handvat uit zijne handen en sloeg hem met een slag daarmee van den bok. Met zijne laarzen en de zweep gaf hij den jammerenden lafaard er van langs, totdat zijn vriend hem met een paar haastige woorden van verdere strafoefening terughield. Hij trad haastig op mij toe, nog met de zweep in zijne hand. „Mag ik n verzoeken in mijne slede te stappen," zeide mijn bevrijder. Ik kon de twee of drie schreden nauwelijks afleggen. „Fritz," riep hij uit, „je flesch." Het volgende oogen blik had ik een flinken teug cognac genomen. Ik werd warm ingestopt en zag den anderen persoon in de „isvostchik" springen en ons volgen. „Wat zal ik met den schavuit doen. Hij moest gestraft worden. Mag ik rooken," zeide hij. Ik boog. Ik had opge merkt, dat zijn metgezel verscheidene lucifers had aangesto ken en de „isvostchick" benevens den nu zwijgenden koetsier had beschouwd. Ik dacht aan de praatjes in besloten kringen over mijn eigenaardig bezoek aan den tnrkschen gezant. Hoe afgemat en ellendig ik mij ook gevoelde, toch had ik tegenwoordig heid van geest genoeg om aan die babbelpraatjes te denken. „Eene amerikaansche dame, die eigen rijtuig houdt en des nachts met juweelen getooid in een gewoon huurrijtuig rond rijdt. Een gast van een bijna keizerlijk bal in zulk een toe stand „Ik begrijp u mevrouw, u hebt volkomen gelijk." Wij na derden nu met spoed het Hotel de 1'Europe. „Vergun mij u mijn kaartje te overhandigen. Ik ben kanselier van het duitsche gezantschap hier." Ik slaakte een vreugdekreet. Met den ge zant was ik persoonlijk bekend. „Mag ik u morgen komen bezoeken om mij te verzekeren, dat de angst geen nadeelige gevolgen bij u heeft gehad?" vroeg de flinke German. „Het is al het minste wat ik kan doen om u dat toe te staan, en ik zal n en nw vriend dan bedanken," zeide ik toen beide heeren hunne hoeden oplichtten* (Slot volgW)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2