NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Een rit in St. Petersburg. i2e Jaargang Vrijdag 17 Mei 1895. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TIEN: EBT J.C BTADSMEÏJ V 8. Arr ondi ssements-Reciitbank F E LJ 1 i_ i_ TON No. 3642 Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gekeele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat !-=£=, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale do Publicité Etrangére G. L. DAÜBE dé Co., JOSH F. JONESSucc., Pargt 31 hi* Faubourg Montmartrs. IN ta's, Rekeningen, Wissels, Qui- Isntiën, Brievenhoofden, Memoranda alle overige Drukwerken, die op Isntoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, llijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, Haar em, 16 Mei 1885. Muziekkorps. I Het volgend adres is aan den Raad Ingediend JOnder overlegging van een afschrift |?r rekening over 1894 van het gemeen- fok Muziekkorps, hebben wij de eer let volgende onder Uwe aandacht te irengen. De rekening zal U doen Ben, dat onze exploitatie over 1894 In nadeelig saldo van ruim f500, leeft opgeleverd. Dat de gunstige lerwachtingen, die wij koesterden, liet zijn verwezenlijkt, heeft zijnoor- Jfiak in den verbouw der Sociëteit IVereeniging" ten gevolge waarvan Iet muziekkorps daar minder concer- |en heeft gegeven dan gewoonlijk. het gewone aantal concerten laar bereikt, dan zoude ons nadeelig laldo niet met 1500,zijn toegeno- Ten en bovendien zoude het ons door ie gemeente verleende crediet van 110,000,dan met flOOO,— voor let jaar '94 verlaagd zijn geworden. Over de vermoedelijke uitkomsten het j lar 1895 spreken wij liever jooralsnog geene meening uit, om- jat het nog te onzeker is, van welke nancieele gevolgen voor het muziek korps de opening van het bronge- iouw in het Frederikspark zal zijn. Bij de daaromtrent nog bestaande Inzekerheid kunnen wij natuurlijk log minder eene raming voor het laar 1896 opmaken. Wij hebben paarom de eer Uwen Raad te ver- Toeken het ons verleende crediet, dat met 31 December a. s. eindigt, met één j^ar te willen verlengen. Met het oog op de loopende con tracten met de leden van het muziek korps zouden wij gaarne zien, dat de Tremeenteraad op ons verzoek vóór l Juli a. s. eene beslissing zoude (villen nemen. Het college van C immissarissen over het Gemeentelijk Muziekkorps, (get.) A. C. Waller, Voorz. Jager Gerlings, Secret. B. en W. adviseeren tot inwilliging [van het verzoek. Benoemd tot onderwijzeres aan cene bijz. school voor u. 1. o. alhier mej. N. Th. v. Klaveren te Rotterdam. Na een onafgebroken werkkring van 25 jaren herdacht heden de werkman P.v. El den dag, waarop hij bij de firma D. P. Graaff in dienst trad. Bij deze gelegenheid werd hem door den pa troon en zijne huisgenooten, alsook door zijne medewerklieden geluk ge wen scht en ontving hij van hen eenige hem welkome geschenken. Van wege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed 1°. Het maken van een aanlegplaats voor kolenschepen en eene steenko- lenbergplaats nabij het nieuwe stoom gemaal te Schellingwoude behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal Raming 17960. Ingekomen 16 biljetten waarvan dat van C. Hoen te Nieuwendam het laagst voor 16959. 2Ü. Het leveren van steenkolen ten behoeve van de stoomgemalen te en nabij Schellingwoude, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal Raming f7.10 per scheep^ton. Van de 6 oiljetten hiervoor inge komen was dat van W. H. Berghuis te Amsterdam het laagst voor f 6.66 per scheepston; en op het bureel der Genie alhier: Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen enz. bij en te Haarlem. Hiervoor kwamen 6 biljetten in en was dat van D. H. van Leeuwen al hier het laagst voor f3888. Haarlemsche Handels- vereoniging. Woensdagavond had onder voor zitterschap van den heer Th. Schür- mann de jaarlijksche algemeene ver gadering van bovengenoemde ver- eeniging plaats. Ongeveer 50 leden waren aanwezig. De voorz. opende de vergadering met een inleidend woord, waarin hij wees op den bloei der vereeniging en eraan herinnerde, dat het Bestuur bij de laatste Raadsverkiezing ge meend had te moeien optreden te gen een candidaat, die bestuurslid was van Eigen Hulp. Dit was geschied naar aanleiding van een door 40 leden geteekend verzoek. Wel had het Bestuur zich verbaasd over een biljet, waarin die zelfde candidaat werd aanbevolen en dat geteekend was „eenige leden der Handels vereeniging," maar het be grijpt dat het niet iedereen het naar den zin kan maken en zal daarin dus berusten. Over deze zaak ontspon zich later nog een levendig debat dat evenwel als voor publiciteit ongeschikt, op ver zoek van het Bestuur in het verslag niet wordt opgenomen. Da notulen der vorige jaarvergade ring werden goedgekeurd, evenzoo de rekening, sluitende met een batig saldo van f6.90. D n penningmeester werd dank gebracht voor het gehou den beheer. Als Bestuursleden werden herkozen de heeren J. Leupen en P. J. R. van Huizen en gekozen tot Secretaris, in de plaats van den heer H. J. Visser die bedankt heeft, de heer F. H. Smit 'Te de benoeming aannam. Aan het jaarverslag dat uitge bracht werd door den Secretaris, ont- leenen wij het navolgende In verschillende steden werden vereenigingen opgericht in navolging der Haarlemsche en met hetzelfde reglement. Meer dan 500 informatiën werden dit jaar verstrekt. Het aantal opgegeven vorderingen bedroeg 938 tot een gezamenlijk bedrag van i 20.853,025. Van 23 posten tot een bedrag van fl678,23g kwamen de aanmaningen als onbestelbaar terug. Van de overigen werden 297 posten of 32 pCt geheel betaald, 177 onder ling geschikt en 71 ter gerechtelijke inning gegeven. Een bedrag van f6589,70 werd aan het bestuur als betaald opgegevenvan het meeren- deel der onderling geschikte posten werd ggeen opgaaf verstrekt. 370 ge heel onwillige betalers werden ter waarschuwing op de maaudlijsten geplaatst. Aan de Heeren Mrs. F. Willekes Macdonald en W. Cnoop Koopmans werden 190 posten ter inning gege ven; biervan bleken 50 oninvorder- baar, 57 werden geïnd terwijl de overigen nog in behandeling zijn. 180 adviezen werden gratis door genoem de heeren verstrekt. Het wenschelijke eener algemeene Zondagsrust voor winkeliers werd meermalen in de Bestuursvergaderin gen overwogeneene uitvoerige be spreking van dit gewichtig onderwerp werd gehouden met den afgevaardigde voor dit district, den heer Farncombe Sanders, waarvan de resultaten later zullen worden bekend gemaakt. Het aantal leden vermeerderde dit jaar met 326 en bedraagt thans 571. Eene goede gelegenheid voor het houden van kantoor is door het Be stuur gevondeu in het lokaal „Felix Favore" gunstig in het centrum der stad gelegen, en waar van 1 Juni af de leden dagelijks van 's morgens 9 uur tot 's middags 4 uur gelegenheid zullen vinden, informatiën te bekomen en hunne vorderingen in te zenden. Een woord van dank brengt het bestuur aan den heer H. J. v. Deur zen, welke gedurende het afgeloopen jaar zich vrijwillig belastte met de moeielijke taak van het verstrekken der informatiën. De Voorz. richtte aan het einde der vergti dering het woord tot den aftredende secretaris, den heer H. J. Visser. In goedgekozen taal Herdacht hij de zeer belangrijke dien sten, die deze aan de vereeniging heeft bewezen en hoe zij aan hem een groot deel van haren bloei ver plicht is. Als bewijs van hoogachting en waardeering bood spreker den heer Visser daarop, namens de vereeniging, een fraaien zilveren inktkoker met inscriptie aan. (Applaus). De heer Visser dankte voor het souvenir en voegde er bij, dat hij steeds veel belang in de vereeniging zou blijven stellen en gaarne later weer eens een plaats in bet Bestuur bekleeden zou. Nadat nog de heer F. C. Keeser zijn dank had betuigd voor de wel willende woorden, door den Voorz. ten zijnen opzichte gesproken en voorko mende in het jaarverslag, werd de vergadering Eene huwelijksinzegening. Woensdagavond had in het Leger des Heils eene huwelijksinzegening plaits van kapitein Kortebein en kapiteine Dorreman, door kolonel Olifant. Nadat de bijeenkomst door het zingen vau een lied geopend was, las majoor Palstra de huwelijksartikelen van het Leger des Heils voor en sprak een woord van gelukwensch voor bruid en bruidegom. Hierna las kolonel Olifant een gedeelte van Jo hannes II voor, waarover hij eenige woorden sprak. Ook hij uitte zijn gelukwensch voor de jonggehuwden en verklaarde wat een huwelijk in het „Leger des Heils" gesloten, be- teekent. Nogmaals zong men een lied, en daarop werden kapitein Kortebein en zijne a.s. vrouw onder de vlag ge plaatst. De kolonel deed beiden eenige vragen, die met een „ja" be antwoord werden. Vervolgens gaven de jonggehuwden elkaar de rechter hand en daarna deed de man de vrouw eene ring aan de hand, daarbij haar o.m. belovende te zullen strijden in alle rangen van het leger des Heils, om God te loven. Dezelfde ceremonie werd ook door de vrouw verricht. Plechtig sprak thans de kolonel „in naam van God en het leger des heils verklaar' ik u man en vrouw te zijn." Luide klonk het onmiddellijk hierop door de zaal „God zegene het leger des heils", gevolgd door een „Amen waarop gebeden werd. Ver schillende sprekers spraken nu eenige oogenblikken kapt. Bruins sprak een woord van gelukwensch aan het pas gehuwde paar, voerts traden o. a. nog op majoor Maidment, kapt. van Brus sel en kapteine Strikling. Kapitein Kortebein, die zich in België gaat vestigen, dankte den kolonel en alle officieren voor de liefde en sympathie gedurende zijn verblijf hier te lande van h8n onder vonden; zijne vrouw deed dit even eens. Ten laatste bood kapitein Van Brus sel namens het haarlemsche corps van het leger des heils, aan kapitein Kor tebein een bijbel aan, die in dank werd aanvaard. Eenige liederen zong men nog en vervolgens sprak kolonel Olifant den zegen over allen uit hiermede was de bijeenkomst van disn avond geëindigd. Zitting van Donderdag IQ Mei. Heden stonden voor de arrondisse mentsrechtbank terecht G. de Boer en Pieter Meijer terzake van den in den nacht van 15 op 16 Maart te Lei- muiden gepleegden diefstal van 2 laarzen ten nadeele vanj. J. Alewijn aldaar wonende en van een stukje zeep en een klosje garen toebehooren- deaan de dienstbode van J. J. Alewijn. Beide beklaagden ontkenden alles, niettegenstaande de getuigen J. J. Alewijn en de dienstbode Adrianede Vos alles als hun eigendom erken den. G. de Boer verklaarde de laar zen te Utrecht gekocht te hebben. Vroeger voor den rechter-commissa- ris te 's Gravenhage hadden beklaag den echter alles bekend. G. de Boer, zoowel als Pieter Meijer, hadden reeds vroeger gevangenisstraf onder gaan. De ambtenaar van het O. M. wees hierop en eischte voor G. de Boer 1 jaar en voor P. Meijer 6 maanden gevangenisstraf, wegens diefstal door twee personen in vereeni ging gepleegd. Vervolgens kwam eene zaak in be handeling, die hoewel van ern- stigen aard, toch eenigzins vermake lijk was. J. de Goede was beschuldigd op 19 Maart 1895 te Purmerend den pont wachter, Christoffel Kasteel, in den neus gebeten te hebben. Naar het engelsch R. H. SAVAGE. Door de geopende deur zag ik den machteloozen, schurk- lachtigen koetsier, sidderende onder den blik van den be- Istuurder der slede. Tien minuten later zat mijne ontstelde I kamenier naast mijn bed, terwijl ik geheel uitgeput in diepen viel. Toen ik ontwaakte was het elf uur, en met groote I krachtsinspanning trachtte ik mij voor het afscheids-dejeuner I te kleed^n. De flinke Bertha reikte mij een handspiegel toe. l ik was doodsbleek en de toiletmiddelen faalden voor de eerste Imaal. Bertha had ik tot kamenier genomen omdat zij eene I langdurige ervaring bezat wat betreft de russische reis- J sn leefwijze. Ik deelde het trouwe meisje a j d j i j i erbarm e ▼an dien nacht mede. Het goede duitsche kind viel op hare knieën en vouwde hare handen vol dankbaarheid over mijne redding. „U moet mij niet verlaten, totdat wij dit vreeselijke land achter ons hebben. Ik weet, dat er de laatste jaren vele personen op die wijze zijn vermist geraakt." Mijne zaken waren geheel in orde gebracht. De veront schuldiging, dat ik onwel was diende om het afscheids- dejeuner en het vaarwel aan de beminnelijke Alixe en den dienstvaardigen baron te bekorten. De minuten schenen te kruipen totdat het uur voor vertrek daar was. Alixe staakte weldra haar schertsend spotten over mijn verdriet, dat ik „neef Alexis" en den kranigen majoor moest verlaten. Met haar vrouwelijk instinct had zij uit mijn bleek gelaat en diepliggende oogen opgemaakt, dat ik leed onder het een of ander. Teeder sloeg zij hare armen om mij heen en be loofde mij mij in eene andere omgeving te zullen komen opzoeken. Vervuld van zenuwachtige onrust deed het minste gerucht mij ontstellen en het had weinig gescheeld of eene 'ernstige ziekte had mij aangegrepen. Toch verkwikte ik mijne afgematte hersens steeds met het denkbeeld„Hedenavond ben ik op weg naar huis, naar mijne kennissen en naar vei liger haven." In mijn hotel werd ik gewacht door dokter Carl Peterman en zijn vriend Max Waldorf. Met zelfvoldoening vertelden zij mij hoe den jammerenden koetsier, wien zij een moord hadden belet, een dracht knoetslagen was toegediend door twee stevige moujiksdie een flesch vodki en vijf roebels ieder wel hadden verdiend. Zij hadden den schavuit naar hun stal gebracht en hem daar de niet karige bestraffing doen ondergaan. Zij hielden mijn geheim als vertrouwbare mannen, en mij werd het verdriet bespaard, dat er openbaarheid aan deze gebeurtenis werd gegeven. Nooit zal ik vergeten, hoe ruim en vrij ik ademhaalde na de russische grens te zijn gepas seerd. Eenige maanden verliepen alvorens ik mijne zenuwen weer volkomen kon beheerschen en sedert die gebeurtenis heb ik als vasten stelregel aangenomen om steeds te telegra- feeren om een vertrouwbaren koetsier bij het veranderen van hotel. Ook heb ik geleerd mijne veiligheid nooit aan vreem den over te laten. U ziet dus kapitein, dat u gelijk hebt!" riep onze gastvrouw vroolijk uit en wendde zich tot Dalyj rymple. „Die kerel had flink geBtraft moeten worden," bromde de garde-officier. „Dokter Peterman en zijn vriend heb ik eenige herinne ringen gezonden aan hun moedig en hulpvaardig gedrag," zeide Lenore Montgomery, terwijl zij het zijden koord van haar waaier door hare van jnweelen schitterende vingers liet glijden. „Eene aangename correspondentie was er het gevolg van. Na mijn volkomen herstel vernam ik van hen, dat eene dergelijke misdaad, als men op mij had willen plegen, daar ter stede algemeene opschudding had veroorzaakt. Max Wal dorf achtte het zijn plicht om den chef der politie in kennis te stellen van wat mij was overkomen. „Mijnheer Waldorf,"

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1