NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Zaterdag 18 Mei 1895. No. 3643 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM, STADSNIEUWS. BINNENLAND, FEUILLETON DEN DOOD VOOR OOGEN. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOBL Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dé Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONES, SuceParijt 3\in* Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Het Huisje. Binnen- en Buiten- landsche berichten. Varia. Ad vertentiën. N' ta's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed. billijk en vlug gedrukt. De Directeur- Uitgever Haarlem17 Mei 1895. Verplaatst zijn de commiezen der posterijen 4de klasse G. J. van Mans- velt van Haarlem ;naar Amsterdam en F. F. F. Vries van Amsterdam naar Haarlem. Voor bet akte-examen lager onder wijs zijn Donderdag te Amsterdam geslaagd de dames P. J. E. Nier mans en A. A. M. L. Riedel, beiden alhier. Bij de firma W. Voet Zonen in de Anegang zijn op verzoek van den heer H. J. Daudeij, kapitein van spuit 10, de medailles van deze spuit eenige tentoongesteld. Zaterdagmorgen ten 10% ure zal bet stoffelijk overschot van den heer J. A. Hoog naar zijn laatste rustplaats, op het oude gedeelte van de begraaf plaats aan den Schoterweg worden vervoerd. Ouze stadgenoot, de Heer W. A. Borger is bij ministerieele beschikking voor het tijdvak van 16 Mei31 De cember benoemd tot onbezoldigd as sistentvoor de botanie aan de Rijks universiteit te Leiden. De eerste nieuwe Aardappelen zijn alhier ter markt gebracht, niet door Gebr. Witkamp maar door Gebr. Van Waard. De prijs was f32 per H.L. Heden zijn alhier de eerste nieuwe doperwten ter markt gebracht door Govers en Baggerman. Donderdag ie op de Gedempte Oude Gracht, op nagenoeg de helft van een boom, een tak, die tevens een gedeelte van den hoofdstam heeft medegesleept, door den storm afgewaaid. Ook is van dien boom een gedeelte van den top weggerukt. De toestand van den boom eLcht, dat hij omgehakt zal worden, dat dan ook vermoedelijk zal ge schieden. Hij wordt dan door eenen anderen boom vervangen. De boom stond voor het perceel bewoond door den heer Ickelsheimer. Donderdagmiddag, omstreeks 5 uur is Henriette van Iterson, oud negen jaren, wonende in de Frans Hals straat alhier, in de Damstraat aan gereden door een onbekenden vracht rijder. Het kind was voor het voer tuig gevallen en kreeg een kleine wonde aan het hoofd en eene ont velling aan het linker scheenbeen. Op het oogenblik is haar toestand redelijk wel. De intrede van den benoemden bur gemeester van Hillegom, den heer D. Wentholt, zal morgen (Zaterdag) feestelijk geschieden. ZEd. Achtb. zal gezeten in een met vier paarden be spannen rijtuig door een optocht, waaraan alle vakken deelnemen, wor den ingehaald. Illuminatie en vuurwerk zullen het feest besluiten. In de Schinkel vaart onder de ge meente Sloten is de arbeider G. van Haasdrecht van een door hem beva ren praam gevallen en verdronken hij laat eene vrouw en zes kinde ren na. Te Hillegom zijn de bloembollen veilingen thans zoo goed als afgeloo- pen; het aantal bollen ia dit jaar zeer groot, doch .het gewas op zich zelf nietover het algemeen werden geen hooge prijzen besteed, zoodat ver wacht kan worden dat in deze streken de bollen dit jaar niet veel winst zullen afwerpen. Uit Rome schrijft men ons, dat volgens bericht in de Italiaan sche bladenbaron Du Tour van Bellin- chave, bij de opening der wereldten toonstelling te Amsterdam, den com missaris der Italiaansche afdeeling meegedeeld heeft, dat HH. MM. de Koninginnen plan hadden eerlang Italië te bezoeken. Hbld. De reis der Koninginnen. Donderdag brachten de Koningin nen het tweede bezoek aan Brabants hoofdstad. Onder hevige windvlagen, nu en dan afgewisseld met regenbuitjes, kwamen des morgens de Koningin nen aan en nam de rijtoer een aan vang. Van het station af werd dadelijk de groote rijtoer ondernomen over Hintham, Berlicum, Den Dungen en St. Michielsgestel naar Vucht. De Koninginnen lieten de kap van het rijtuig open g-idurende den ge- heelen rit. Op verschillende plaatsen in de stad, waar het overal zeer druk was, werd stapvoets gereden, wat gedeeltelijk door de nauwte der straten noodzake lijk was, doch hetgeen ook geschiedde met het oog op hen, die aan den weg stonden geschaard. Bij de de grens der gemeente Den Bosch nam de eerewacht afscheid om den stoet bij het inkomen aan den Vuchteruitgang weer op te wachten en werd de burgemeester van Den Bosch vervangen door dien van Rosmalen, den heer Nieuwen- huisen. Er hadden zich overal feestcommis sies gevormd en er was gedaan wat mo gelijk was om den dorpjes een vroolijk aanzien te geven. Op de meeste plaatsen werd de algemeene pret nog lang gaande ge houden nadat de stoet was doorgetrok ken. Dan werden er optochten gehou den van gilden met hunne 18de eeuwsche vaandels, dan werden de schoolkinderen getracteerd, dan werd er ^wat vuurwerk afgestoken en heel de gemeente vierde feest naar Brabant sehen trant. St. Michielsgestel was een hoofdpunt in den tocht. Door hooge eerepoorten kwam de stoet langs een prachtige lindelaan, op de markt. Op 't bordes van het raadhuis stonden de leden van den Raad links en rechts van den weg de studenten van het Seminarie, de leerlingen van het opvoedingsgesticht „Ruwenberg" en de kinderen der open bare en bijzondere school. Het dochtertje van den dokter en een jongetje van „Ruwenberg" boden bouquetten aan en door alle kinderen werd gezongen, terwijl de Harmonie van St. Oedenrode de plechtigheid met muziek opluisterde. Van St. Michielsgestel werd de tocht naar het Doofstommen-instituut te Herlaar ondernomen, waar ongeveer 150 kinderen verpleegd worden. Het bezoek aan deze inrichting was zeer treffend. Met handgeklap werden de Ko ninginnen door de kinderen verwel komd en de oude, vriendelijke di recteur, de heer Terwindt, leidde de bezoeksters, na de commissie van be- ztuur en het onderwijzend personeel aan Hare Majesteiten voorgesteld te! hebben, door het gebouw rond. Bij de binnenkomst werden bloe men vror de voeten van jbet Konink lijk Paar gestrooid, terwijl door eenige meisjes bouquetten werden aangebo den. Toen de overste der zusters werd voorgesteld, informeerde de Regentes belangstellend naar de wijze van ver pleging en opvoeding, en alles wat verder de inrichting betreft. De burgemeester van St. Michiels gestel begeleidde den stoet verder naar de villa „Reeburg", waar door Jhr. Van der Does de Willebois, bur gemeester van Den Bosch, een dejeu ner werd aangeboden. De zoogenaamde serre was tot re ceptiezaal ingerichtboven was de dejeunerkamer en terwijl de Konin- gin-Begentes een bezoek bracht aan het krankzinnigen-gesticht „Voor burg" te Vucht,bleef de j onge Koningin op „Reeburg." In het groote gesticht „Voorburg" met zijn enorme vleugels, die elk 100 Meter lang zijn, werd de Regentes ontvangen door dezelfde commissie als in het Gasthuis in Den Bosch. De stichting toch staat onder het zelfde bestuur. De Regentes bezocht vervolgens de verschillende afdeelingen, geleid door dr. Sweers. Met de mannenafdeeling werd begonnen en met de vrouwen- afdeeling eindigde de wandeling door het gebouw. Het bezoek had nog geen half uur geduurd, waarna Hare Majesteit weer naar „Reeburg" terugreed. De jonge Koningin, die wegens het gure weer niet in den tuin was gegaan, stapte in het rijtuig en in flinken draf ging het toen-naar Vucht en naar den Bosch terug. Van kwart over vieren tot kwart over vijven werd audiëntie verleend in hetGouvernemente-hotel aan dames. Hiervan werd zeer druk gebruik ge maakt. Na afloop van de audiëntie werd weer gereden naar het Stadhuis, waar om half zeven het diner, door den gemeenteraad aangeboden, zou be ginnen. Het Stadhuis was voor dit korte oogenblik de hofmaaltijd duurt gewoonlijk niet langer dan een uur uiterst kostbaar versierd. De gasten waren o.a. de volgende de Commissaris der Koningin, de burgemeester, mevrouw van Voorst tot Voorst, mevrouw van der Does de Willebois, de leden van Gedepu teerde Staten met; den griffier, de leden van den Gemeenteraad met den gemeente-secretaris, mr. E. v. Zinnicq Bergman, lid van de Eerste Kamer enz. De burgemeester hield aan het diner een toespraak, die door H.M. de Koningin-Regentes werd beant woord. Na het diner reden de Koninginnen een deel der stad door. De Bossche naars hadden wanhopige pogingen gedaan om de vetkaarejes, lampjes en wat dies meer zij te ontsteken. Maar de regen viel gestadig. Gelukkig brandde het feestvuur hier en daar. Toen de koninklijke stoet het sta tion naderde, werd voorzichtigheids halve met het slotnummer begonnen. Het water scheen ;er geen vat op te hebben. Het stuk brandde schitterend en had groot succes. Ondanks het druilig, ongunstig weer was een zeer talrijk publiek op de been. Waar de Koninginnen ver schenen, juichten de natte Bossche naars. Te kwart voor tien vertrok de koninklijke trein. De regen plaste neer. In de wachtkamer had de Re gentes den gouverneur der provincie en den burgemeester bedankt voor de ontvangst, met het verzoek, hiervan mededeeling te doen aan de bevol king. De Koningin-Regentes heeft be noemd tot commandeur der Oranje- Nassau-ordeden Commissaris der Koningin van de provincie Noord- Brabant, baron Van Voorst tot Voorst; tot officier dier orde den-burgemeester van 's Hertogenbosch, jhr. Van der Does de Willebois, den kolonel van de infanterie Van der Noorda, den majoor der schutterij Rits en den griffier der Staten van Noord-Brabant, den heer P. T. A. Sprengers tot ridder van de Oranje-Nassau-orde de beeren Pompe, lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant; dr. Kuyper, di recteur van het groot Ziekengasthuis en Hezen mans, architect der restau ratie van de St. Janskerk, te 's Her togenbosch A. B. van der Steen, oudsten wethouder der gemeente 's Hertogenboschdr. Terwindt, direc teur van het Doofstommen-Instituut „Herlaar" te St. MichelsgestelL. van de Westelaken, burgemeester van St. MichelsgestslVan Leeuwen, burge meester van VuchtDr. Sweers, eerste geneesheer-directeur van het krank zinnigengesticht te „Voorburg." Tot ridder in de orde van denNe- derlandschen Leeuw dr. Van der Steen, oudste lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant en mr. E. H. J. M. van Zinnicq Bergmann, lid der Eerste Kamer voor Noord-Bra bant. De Koningin-Regen tea vereerde aan Naar het engelsch RICHARD HENRY SAVAGE. i) HOOFDSTUK L De mijn te La Hagua. Het was slechts vrees voor rechtvaardige straf, die Adrian Hope, nadat hij als onderofficier in het noordelijk leger tijdens d6n opstand had gediend, deed vluchten naar Spaansch Honduras, de wijkplaats van ontsnapte booswichten uit alle landstreken. Toen de vrijwilligers in 1865 werden afgedankt, begaf Hope zich haastig naar Truxillo, terwijl zijn twee en twintig jarig- verleden verduisterd werd door eene groote reeks ongestrafte misdaden. Van goede geboorte zijnde had hij te New-York eene zorgvuldige opvoeding ontvangen van de geestelijkheid der kerk, die hij tot schande was. Deze onwaardige Amerikaan was wetenschappelijk goed ontwikkeld op de hoogte der moderne talen en bezat eene scherpzinnigheid en sluwheid, die hem voor niets deden terugdeinzen. Aangenaam in zijne manieren, tegen alle vermoeienissen bestand, een dief en een leugenaar, bezat hij bovendien moed, sluwheid, handigheid en een aangeboren duivelsch talent voor het kwade. De duizenden hulpmiddelen, die hem ten dienste stonden, gevoegd bij zijne geestelijke talenten, deden hem, met zijn zwart gemoed, lachen over de vruchtelooze pogingen om hem te bestrijden en maakten van zijne loopbaan eene reeks van misdaden. Hij was te lui en oneerlijk om nuttigen arbeid te verrichten en voegde steeds meer misdaden bij de reeds ge pleegde. Onder degenen, die bij het einde van den oorlog werden ontslagen, bevonden zich verscheidenen, die de galeien of de gevangenis meer dan verdienen. Alleen dank zij hun aantal, braken deze schavuiten door de netten van het ge recht. De grootste schavuit evenwel, die ooit in dienst was onder de vlag, die hij onteerde, was Adrian Hope. Als een goed stijlist, bekend met de practische wetenschap pen en een hartstochtelijk lezer, bezat hij alle wapenen, die de opvoeding en vroegrijpe ervaring iemand tot het volvoe ren van miedaden in de handen kunnen geven. Gedurende de vijf en twintig jaar volgende op den oorlog maakte hij, de huichelachtige, zinnelijke, verraderlijke nietsdoener het gebied tusschen den Stillen Cceaan en Europa tot het veld zijner misdaden en oplichterijen. In 1865 had hij nog van eeae eerlijke loopbaan kunnen droomen onder de eenvoudige landbouwers in Honduras, maar bet nut, dat hij kon bewij zen aan zeeroo7ers, smokkelaars, verdorven ambtenaren en de donkerkleurige avonturiers van Honduras, deden hem eindelooze schurkenstreken begaan. Opgeschroefde plannen, denkbeeldige nederzettingen, zwen- delarijen betreffende het gouvernement, persoonlijke oplich terijen en andere duistere zaken slingerden hem heen en weer over de woeste golven van het avontuurlijk leven in Spaansch Honduras. Na eene iersche nederzetting te hebben misleid door ze te voeren naar de onherbergzame, giftige rietstreken van Honduras, verscheen hij in Parijs om daar in de vroo- lijke hoofdstad zijn op zoo afschuwelijke wijze verkregen geld op onwaardige wijze te verspillen. Nadat de van honger gestorven en door koorts aangetaste Ieren, door schoone voorspiegelingen verleid, reeds in het stille graf lagen, keerde Adrian Hope naar Honduras terug, verjaagd uit Europa door de hand der politie, die hem voor zijne schurkenstreken ook daar gepleegd, gevoelig dreigde te treffen. Zijne meeste slachtoffers waren dood, de overigen hadden zich verspreid en naar het uitvaagsel van dit land het afschuwelijkste der wereld keerde hij terug. Dank zij zijne pen, tong en goede opvoeding, wist hij in de vervallen ste den van Honduras schandalen op te wekken, en zonk lang zamerhand nog dieper door zich aan drank over te geven en te midden van kleurlingen te leven. Op zeven en veertig» jarigen leeftijd, in het jaar 1890, was Adrian Hope de ge vaarlijkste schavuit van al de misdadigers uit alle oorden, die in Honduras eene schuilplaats hadden gezocht Zonder ling genoeg was het, maar zijne geestvermogens lieten hem nooit in den steek. Als een inboorling kende hij de gemengde

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1