NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DEI DOOD VOOR OOGrEI. I2e Jaargaïi; Maandag 20 Mei 1895. No. 3644 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE^ Dit nummer bestaat uit twee bladen, J, C. PEEREBOOM, STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-X, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dt CoJOHN F. JONESSucc.Parite 31 bi* Faubourg Montmartro EERSTE BLAD. Moor-toMei. Ncta's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda an alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomen, worden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, Haarlem, 18 Mei 1895- VERG ADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 22 Mei 1895, des namiddags te 1 ure. Mededeelhagen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Adres W. Kok verlenging pacht visch wa teren. 2. Voorstel B. en WW. tot het aan brengen van een portiersvertrek ves- tibu e Raadhuis en het maken van sen doorgang. 3. Id. id. goedkeuring plan bebou wing van grond in het verlengde van de Linschoterstraat. 4. Id. id. adres commissarisssen mu ziekkorps rekening 1894 en subsidie 1896. 5. Id. id. vaststelling verordening klopperijen van tapijten. 6. Id. id. adres G. J. C. de Klein ver huring grond Kinderhuissingel. 7. Id. id. wijziging raadsbesluit 9 Januari j.l. No. 16, betreffende ver huring van grond aan den Zijlweg aan J. C. P. A. Lanzing en H. C. Louweree Jr. 8. Rapport commissie van finan cien rekening Burgerlijk Armbestuur dienst 1894. 9. Benoeming commissien tot de loting en van onderzoek der schutterij 10. Aanbeveling B. en W.W. be- oeming lid Burgerlijk Armbestuur. 11. Gasrapport over Maart j.l. 12. Voorstel B. en W.W. met nota Burgemeester adressen tot het op nemen van bepalingen omtrent mi nimum-loon en maximum-arbeids duur in bestekken van werken ol voorwaarden van aanbesteding door of vanwege de gemeente uit te voeren of te houden. De heer C. P. W. Kriens alhier is benoemd tot lid van de jury voor het in dezen zomer te Dinant (Belgie) te houden harmonie- en fanfare-con- Dezer dagen is te Utrecht geslaagd voor het examen voor Christelijke Bewaarachoolhouderes voor B (den zwaarderen vorm) mej. E. van Velt- huizen alhier. Voor het akte-examen lager onder wijs is Vrijdag te Amsterdam geslaagd mej. E. C. Janssen van Raay alhier. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zal aanstaanden Zondag de belangrijke verzameling afbeeldin gen der gebouwen en interieurs uit de 18e eeuw nog tentoongesteld blijven. Het zijn vooral de reproductiën der vertrekken uit de paleizen te Potsdam, Berlijn en Versailles, waaraan zooveel historische berinneringen verbonden zijn, die in het bijzonder de aandacht trekken. De Textiele tentoonstelling die de volgende maand zal geopend worden belooft zeer belangrijk te worden, daar reeds thans van vele zijden groote belangstelling wordt getoond. Des Zondags is de toegang vrij. De heer C. Prins Szn. heeft wegens vertrek nit de gemeente ontslag ge nomen als president en commissaris van de Maatschappij tot exploitatie van staal waterbronnen. Tot president is nu benoemd de 'heer J. Scholtens. Bij gunstig weder zal door het ge meentelijk muziekkorps a.e. Donder dag, Hemelvaartsdag, des middags om half drie, in den Hout een bui tengewoon concert worden gegeven. Bovendien zal de fontein op dien dag in werking zijn. De volgende week wordt door den heer Folkertsma in „Felix Favore" een panorama van Insulinde geëx poseerd. Het zijn teekeningen, meest aquarellen, door den heer Folkertsma, die jaren lang in Indië heeft gewoond, vervaardigd en voorstellende verschil lende tafereelen naar de natuur uit de tropische gewesten, met hunne weelderige fauna en flora. Vooral voor leerlingen van scholen is deze exposi tie niet alleen belangwekkend, maar ook leerzaam. Voor verdere bizonder- heden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Hedenochtend had de begrafenis plaats van den heer J. A. de Hoog. Op het kerkhof merkten wij op de kerkvoogden en enkele leden van den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk. Op het graf spraken de heeren Ds. M. F. van Lennep en Boogaard, familielid van den overledene. Beiden herdachten wat de overlede ne was geweest, en hoe zijn heengaan door velen betreurd werd. Op de eerste nationale orchideeën- tentoonstelling der Nederlandpche Or- chidophilen-Club in Tivoli te Utrecht gehouden, heeft in afd. a. de heer J. Ruijsenaars, alhier de verguld zilve ren medaille en in afd. i>. een le en twee 2e prijzen en bovendien nog de groote bronzen medaille van H. M. de Koningin-Regentes (eere-prijs) ver worven. De firma Perry Co. hier te lan de etaleert op de wereldtentoonstel ling te Amsterdam in een „reuzen- kofier." De heer H. M. F. Seveke maakt nu voor zijn haarlemsch Perry- magazijn reclame door het tentoon stellen eener door de heeren Vos Zoon alhier fraai geschilderd stuk. Het stelt voor in het midden een gezicht op Haarlem, met een veld bloeiende bloembollen op den voor grond, welk milieu omgeven is door sport-attribruten. Zondag is deze fraaie „adres-kaart" in de etalage ter bezich tiging gesteld. Een aardappel-quaestie. Nu weer wordt ons gemeld, dat het gebr. Witkamp zijn geweest, die het eerst de nieuwe aardappelen hier ter markt hebben gebracht. Aan wie de verdiensten nu tue te schreven deze vrucht het eerst ter markt te hebben aangeboden Wegens het min der gewichtige der quaestiej'z"llen wij deze echter nu verder onbesproken laten. Bij dit nummer is ingelegd eene kaart van den heer J. Sachs, chemi- serie den Haag, betreffende zijn be stellingen op zicht van modelover hemden. Te Zuid Schalkwijk (bij Haarlem) is besloten tot oprichting van een onderling veefonds. In eene Donderdagavond gehouden vergadering werd een voorloopige com missie benoemd om te trachten ge noegzame deelneming te verkrijgen. De veehouders ter vergadering aan wezig lieten zich inschrijven. Zitting van den gemeenteraad te Heemstede, op Vrijdag 17 Mei des avonds 7% uur. Voorzitter de heer Mr. D. E. Van Lennep. Afwezig de heeren Preijde en Jhr. Van Merlen. In de eerste plaats was aan de orde van behandelingonderhandsché aan besteding van het onderhoud der vaarten. De Voorz. deelde mede, dat het onderhoud in het vorige jaar Van April tot Mei was opgedragen aan H. v. d. Linden voor f 225, die tevens ook de vuilnisbakken had aangeno men dat laatste loopt af met 1 Nov. a.s. V. d. Linden vermengde den bag ger met den inhoud der vuilnisbak ken waarom de Voorz. namens B. en W. voorstelde het onderhoud der vaarten tot 1 Nov. door v. d. Linden te doen aannemen voor f 112.50. De heer Hoeker zeide, dat hij de Glippervaart van de brug naar het kanaal ondiep vondde heer H. J. Roozen dat hij de wijze van peilen bij de vaarten niet goed achtte. Op beide zal de Voorz. doen letten. Na eenUe bespreking stelde de Voorz. voor tot 1 Nov. het onderhoud der vaarten aan v. d. Linden op te dragen en het na dien datum publiek te doen aanbesteden. Aldus wordt besloten. Hierna las de Voorz. voor een request van de heeren van Goosens, Loghem en Grippeling eigenaars en huurders van perceelen bij den Haarlemmerhout verzoekende te zorgen voor betere verlichting van den weg nabij hunne perceelen. Op voorstel van B. en W. werd besloten daar éen lantaarn te plaatsen nadat de heer van Wickevoort Crom- mêlin het verzoek bestreden had om dat men slechts in Heemstede komt wonen, omdat het er goedkooper is dan in Haarlem. Vervolgens stelde de Voorzitter na mens B. en W. voor om naar aan leiding van een request van C. van Kampen c. s. betreffende het zwem men in de Leidschevaart, eene nieu we bepaling in de politieverordering op te nemen aldus„Met eene boete van ten hoogste f5.kan gestraft worden, ieder die baadt op andere dan door B. en W. bepaalde plaatsen of die niet behoorlijk van een zwem broek voorzien is". Werd goedj keurd. Het bestek van het eenjarig onder houd der gemeentewerken werd op voorstel van den voorzitter in eene geheime vergadering behandeld. Besloten werd tot verhooging van het salaris van het hoofd der school, den heer Staal. Ingekomen was een schrijven van den heer D. Wolbers, waarin deze wegens hoogen leeftijd eervol ontslag aanvroeg als armmeester van het bur gerlijk armbestuur. De voorz. meende de tolk der vergadering te zijn, als hij zeide, dat dit een groote slag is voor het arm bestuur. Sinds 28 Juli 1856 heeft de heer D. Wolbers zijne betrekking met ijver, met levendige plichtsbetrach ting en met een liefdevol hart waar genomen. Spreker stelde voor, den heer D. Wolbers, onder dank voor de vele gewichtige diensten der gemeente Heemstede bewezen, tegen 1 Juli eer vol ontslag te verleenen en hem een brief van dankbetuiging te schrijven. Werd goedgekeurd. Tot armmeester werd met alge- meene stemmen benoemd de heer J. van d.en Berg. Verslag werd gedaan van het on derzoek der brandspuit verricht door den heer D. E. L. van den Arend. Deze verklaarde, dat spuit 1 voor Heemstede nog zeer bruikbaar was en ongeveer gelijk aan de „oude 10" van Haarlem. Na eenige bespreking ging de raad over in geheime zitting. In de Vrijdagavond te Zandvoort gehouden vergadering van de afdee- ling Zandvoort van de Noord-Holland- sche Vereeniging „het Witte Kruis," zijn tot afgevaardigden voor de 28ste ARemeene Vergadering benoemd de heeren dr. C. A. Gerhe P. L. de Vries. De afdeeling had het initiatief genomen gedurende het badseizoen een wagen op bet strand te plaat sen, waarin drenkelingen geneeskun dig behandeld kunnen worden. Van de verschillende badinrichtingen en van eenige particulieren zijn reeds voor dat doel bij de afdeeling gelden ingekomen, zoodat zij haar plan ten uitvoer kan brengen. In deze week brachten de Zandvoort- sche schuiten 11 maal versche viscn ter afslag. Besomming f 5.tot f 100. De prijzen der visch waren: bakschol fl.50 tot f6.scharren 13.50 tot f 4.pieterman f 1.30 tot f 1.80 per mand; tong f 0.30 tot fl.20, tarbot f 3.tot f 6.50, griet 10.20 tot f 1.60, bonschol f 0.10 tot f 0.20, knorhanen f0.90 en rog f0.20 per stuk. Nog kwamen aan 2 Scheveningsche schuiten, die respectievelijk besom- den f 13.— en f 17.— Naar het engelsch van RICHARD HENRY SAVAGE. 2) HOOFDSTUK I. De mijn te La Hagua. Door de moeielijkheid om geld van de banken op te nemen, werd den bedoelden personen verzocht een groote som in amerikaansch goud U zenden, toevertrouwd aan een ver trouwbaar agent, die onder de grootste geheimhouding moest overkomen. Nauwkeurige inlichtingen en eene geestdriftige beschrijving van den schat, vergezelden deze verlokkende epistels. Het is niet te verwonderen dat de jacht op den „gelen vloek der menschheid" en de verleidelijke geheimzinnigheid van het plan, verscheidene millionaire, senatoren en kapi talisten uit het noorden een vertrouwbaren agent deden zenden naar Truxillo om er Adrian Hope te ontmoeten. Tengevolge van de noodzakelijke vertraging in het corres- pondeeren, verliep hiermee nogal eenige tijd. De listige plannen van den bedrieger waren tot in de kleinste bizonderheden zoo zorgvuldig overlegd, dat zij ten slotte eenige argwaan verwekten. Er werd te veel nadruk gelegd op het „alleen komen," „kom zonder bediende," „ik zal uw agent naar den schat begeleiden," „spreek er vooral met niemand over." Het geld moet worden meegenomen in gereed goud" raadde Hope omzichtig aan, „want banken zijn hier bijna onbekend." Laat maar éen persoon overkomen," ver volgde de verleider, „en laat hij alleen maar een onschuldig vogelroer medenemen, want pistolen en buksen zijn hier te lande niet geoorloofd." De vereeniging van kapitalisten in het noorden, tot wie hij zich had gericht, was gewoon vertrouwbare mannen over de geheele wereld te zenden tot het uitvoeren hunner groote plannen. Ten slotte waren zij het eens met een hunner, een schatrijken mijneigenaar uit het westen, op dat tijdstip senator van de Vereenigde Staten. „Heeren," zeide deze, „wij kunnen vlug een schip met geld van New-York naar Truxillo zenden wanneer dat noodig blijkt te zijn. Ik zal een persoon zoeken om daar heen te gaan, welke zich niet zal laten misleiden wat die mijn betreft. Ik wil geen fortuin in goud in ruil geven voor wat wij kunnen krijgen, vóórdat ik weet dat de mijn er is en het geld voor den verkoop kunnen wij veilig hier houden. Ik wil evenmin deze onderneming wagen op het oordeel van éen manwilt u op uwe beurt dan ook twee mannen uitkiezen om er heen te gaan? Drie hoofden zijn meer waard dan een. Drie Amerikanen kunnen elkaar in geval van ziekte of nood helpen. Gele koorts, eene ruwe wildernis en verschillende onbekende gevaren moeten getrot seerd worden. Ik heb Mexico doorreisd. Ik ben geen geleerde, maar ik weet, dat Cortez de bloem van zijn leger heeft verloren bij den rampzaligen tocht door de ongebaande wegen door het bin nenland van ditzelfde Honduras. Ik weet ook, dat verschei dene geslachten der hulpelooze inboorlingen uitstierven on der de geeselingen der spaansche onderdrukkers, toen zij vergeefs zochten naar goud in de groeven en stroomen van dit tropische land. Nn ben ik een practisch man. Vruchte loos heb ik gezocht naar aanteekeningen omtrent goudont dekkingen voorheen en thans daar te lande. „Ik weet, dat van de twintig mijn-ondernemingen in Hon duras op touw gezet slechts een iets heeft opgeleverd, en dat de meeste geheel zijn mislukt. Laat ons voorzichtig te werk gaan. Ik ben wellicht een slecht senator, maar een tamelijk goed mijn-ontginner." Een stortvloed van komplimenten gaf een algemeene ont kenning aan van het oordeel van den millionair over zijne senatoriale nutteloosheid. Eenstemmig werden zijne zaakkun dige voorstellen onmiddellijk goedgekeurd. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1