KantoorMierta NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C, PEEREBOCI, DEN DOOD VOOR 00GEN. 12e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dinsdag 21 Mei 1895. STADSNIEUWS. n BINNENLAND. Haagsche Brieven. xx. FEUILLETON Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-aL, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dê Publicité Etrangère G. L. DAUBE dé Co., JOHN F. JONESSwce., Parg» 31 tu Faubourg Montmartr4. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantïën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op fcantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed billijk en vlug gedrukt. De Directeur- Uitgever Haarlem20 Mei 1895 Verandering Raadhuis. B. en W. wenschen den nieuwen bewaarder van het Stadhuis tevens als portier te doen optreden en daar- oe een portiersloge te laten maken in de vestibule. Om den maatregel, die voor de veiligheid van 't gebouw en in 't belang van 't publiek wordt ge nomen, doeltreffend te maken, zal dan voortaan het Raadhuis slechts toegankelijk zijn door de hoofddeur m stellen B. en W. voor in de ves- ibule onder de buste van Frans Hals een doorgang te maken naar de afd. onderwijs en militie en schutterij. De loge zal f275, de nieuwe toe gang 1500 kosten. B. en W. adviseeren gunstig op een plan van bebouwing vm i rond gelegen in het verlengde van de Lin- schotenstraat, ingediend door de coöp. bouwvereeniging „Helpt Elkander" en den heer H. de Clercq Gbz. Het in verschillende bladen onder roorbehoud medegedeelde bericht, dat B. en W. de vergunning aan het brongebouw zouden hebben verleend, kunnen wij tegenspreken. Morgen (Dinsdag) zal het college van B. en W. in zijne bijeenkomst deze zaak be handelen. Op de voordracht vcor de benoe ming van een Directeur der Haarlem- sche Tramway-Maatschappij zijn ge plaatst de heeren: J. H. van Oijen, veearts te Haarlem en L. M. J. Im- mink, ingenieur-administrateur van de Noord-Zuid-HolLnósche Stoomtram weg Maatschappij HaarlemLeiden, te Hillegom. De heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, officier van justitie bij de rechtbank alhier, zal Vrijdag 31 dezer de afd. Haarlem en Omstreken van den Volksbond spreien over kinderbescherming en ouderlijke macht. Ter gelegenheid van haar vijftien jarig bestaan hield de „Haarl. Footb. Club" Zaterdag onderlinge wedloopen op haar terrein te Heemstede. De uitslag was als volgt. Afd. 1. (deelnemers tot 16 jaar), baan van 100 Meter. 1. L. Ritsenaa, 2. E. Waller. Aantal deelnemers 6. Baan van 250 Meter. 1. E. Waller, 2. L. Ritsema. Aantal deelnemers 8. Afd. 2. (deelnemers boven 16 jaar), baan van 100 Meter 1 H. F. C. 2. Roozegaarde. Aantal deelnemers 5. Baan van 400 Meter. 1. H. F. C. 2. L. la Rive. Aantal deelnemers 5. De prijzen, bestaande uit kunst voorwerpen, werden des avonds op het smokingeoncert, dat de feestelijk- heden besloot, uitgedeeld. Donderdag 28 dezer viert een onzer stadgenooten, de heer D. van Hemert in de Spaarnwouderstraat de herinnering aan den dag, waarop hij voor 40 jaar aldaar een bescheiden handel in grutters- en kruideniers waren opende. Door onvermoeide vlij t en werkzaamheid is hij, gesteund door zijne zonen, er in geslaagd deze zaak tot een der uitgebreidste op dit gebied op; te voeren. Niettegenstaande 3 zijner zonen en verscheidene knechts in zijne zaak werkzaam zijn, kan men den wakkeren winkelier steeds dage lijks op zijn post achter de toonbank vinden. Moge hethem nog vele j aren ge geven zijn de vruchten zijner onverdro ten vlijt te plukken, als een voorbeeld voor anderen, hoe onvermoeide bezig heid en toewijding aan den arbeid, doet leven en jeugdig houdt. Kinderspeeltuin Op Woensdag 22 Mei e.k. des na middags te 3 uur zal bij goed weer de kinderspeeltuin geopend worden. Kindervrienden worden uitgenoodigd, op zolder, in kamers en in kasten rond te zien, of niet het een of ander stuk speelgoed kan worden afgestaan ten behoeve van kinderen, die in de gelegenheid moeten worden gesteld om te spelen, opdat ze geen baldadig heden aanleeren. Het bestuur, dat, evenals de direc teur der inrichting, de heer Meijerink (Jaccbijnestraat), elke gift in dank zal aannemen, bestaat uit de volgende personenP. H. van der Ley (Kou- denhorn 34) voorzitter, Mevrouw Willekes Macdonald, geb. Reijnvaan (Baan 11) secretaresse, Mej. J. G. Fontein (Frans Halsplein 6) pen- ningmeesteresse, Mevr. de Wed. S. 1 Pr 2 3 Jï 4 5 6 7 8 de Clercq Wz. (Zijlweg 21). Mr. A. J. Heshuysen (Oranjekade), K. K. A. Valken (Orar.jekade 9) en J. B. Las- schuit (Nieuwe Gracht 31). De Postduivenvereeniging de „Snel- vlieger" alhier,hield Zondag haar eerste onderlinge wedvlucht van Brussel, 170 kilometer. De duiven werden door den Stationschef ten 8 uur 20 min. in vrijheid gesteld. 8 prijzen waren beschikbaar, welke behaald werden als volgt "v/d hr. Chr. F. Lunow 11.21.10 v. IJseldijk 11.43.33 Haartman 11.43.40 v. I.Jseldijk 11.46.18 11.47.18 Hessels 11.49.22 Slot Jr. 11.50. 9 Faber 11.53.14 Heden waren wij in de gelegenheid eene phonograaf zonder electriciteit te hooren. Het is eene voor ongeveer 2£ maand geleden door Edison ver beterde uitvinding van zijne phono graaf. Ze is zeer duidelijk. De phonograaf is dagelijks van des morgens 9 tot des avonds 7 uur in „Felix Favore" te hooren, gedurende dez - wtek. Eenige vroolijke, opgewekte muziekstukjes ruischten ons door de phonograaf in de ooren. Zondag waren tal van huizen in de Warmoesstraat alhier gevlagd ter eere van een der bewoonsters van het hofje „de Groene Tuin", de weduwe Leonar- dus Séverijnse geboren Maria de Nijs, die haar 90sten verjaardag vierde. Sinds 34^ jaar woont zij op het hofje. Het oude vrouwtje heeft haren ver jaardag recht aangenaam gevierd, want ze is nog flink en gezond en heelt „schik in haar leven." Zaterdag is de nieuw benoemde burgemeester van Hillegom, de heer D. Wentholt. door een optocht en eerewacht te paard feestelijk ingehaald. De kinderen der verschillende scholen zongen hem op den huize „Welgele gen" een welkomstlied toe, waarna de stoet begeleid door de Beiersche kapel zich naar het versierde raad huis begaf, alwaar de eere wijn werd aangebodenvervolgens begaf men zich door de versierde straten van het dorp, waarin 's avonds geïllumi neerd werd. Een drietal Leidsehe studenten, moesten des avonds na eenige vecht partijen met ingezetenen, door de po litie verwijderd worden. Zondag had te Zandvoort de voort zetting van het kegelconcours plaats (Seniores, le afdeeling.) „Feijenoord" te Rotterdam behaalde 246 punten. ,S. S. S."te Amsterdam 237 punten. Nooit Gedacht" te Amsterdam 229, p. „De Koningsmoorders" te Leiden 221 p. „Onder Ons" te Amsterdam 219 p. Volgende week voortzetting. Het hoogst aantal punten bij het dames-concours (vrije baan) be draagt 50. De heer A. P. Staalman, lid vin de Tweede Kamer, zal Dinsdag 28 dezer te Hoofddorp optreden voorde aldaar bestaande afdeeling der ver- eeniging van Nederlandsche patroons ,Boaz." Vroeger jaren zouden we in de tweede Mei week kermis gevierd heb ben. Dat is nu al lang geleden. En velen denken dat het maar goed is zooals het is, nl. dat we geen kermis meer hebben, al zien zij allen niet, gelijk onze anti-revolutionaire medeburgers, in de kermis een zondig vermaak. Ik voor mij verlang de kermis niet terug; als volksvermaak was zij zeker niet onberispelijk. Ongebondenheid en dronkenschap voerden maar te vaak den boventoon, vechtpartijen en andere onhebbelijke dingen kwamen in de ker misdagen maar al te vaak voor. Maar 'tis de vraag of onze volksvermake lijkheden er sedert de afschaffing zoo op vooruitgegaan zijn. Om maar iets te noemen onze kermisliederen waren no@it van de fraaiste nóch uit een poëtisch nóch uit een zedelijk of mu zikaal oogpunt. Maar zijn „Daisy Bell" of de „Schone Bertha" nu zoo veel beter? En als het volk nu, in de goedkoope schouwburgen, stukken als „Parfum", en „Mijnheer en Mevr. Mongodin" of „hetRijk der Vrouwen" gaat zien, zal het dan meer stichting opdoen dan in het „spul" waar alles „mékaniek" en „altijd in volle wer king" was? Ik wil maar zeggen, dat er hier veel menschen zijn die de kermis be treuren, wat niet te verwonderen is in een stad waar 16000 vrouwen meer dan mannen zijn (volgens de laatste officieele opgave), zoodat ^e jonge lieden nimmer tevergeefs een kermis vrij ster zochten. Van de kermis tot het slechte we deril ri'y a qu'v.n pas. Er is meer verband tusschen die twee zaken dan men oppervlakkig meenen zou. Wie vroeger jaren in den Haag kermis vierde kon gerust zeggen, zooals de volksuitdrukking luidt, dat hij van een „kouwe kermis thuiskwam". We gingen 's avonds zelden naar Carré of naar Basch of naar een andere „tent" zonder de winterjas weder van 't zol der te halen en aan te schieten. En als 't 's Donderdagavonds van de ker- misweek niet regende dan was de kalender in de w-r. Nu, dat dachten we jl. Donderdag avond ook. In huis zaten we te bib beren, zoo guur was 't buiten en de kachel mocht niet aan, want er was pas groote schoonmaak geweest en enfin, ieder die getrouwd is, begrijpt me. Fel gierde de noord westerstorm, de boomen zweepten, de ruiten kletterden, plassend viel de regen neder Onze eerste gedachte gold Scheveningen. Hoe zou 't daar zijn Des ochtends toen de storm nog «niet op 't ergst was, had het er reeds gespookt. Maar om 8 uur in den avond w.ts 't weder hoogwater. Ik toog er tegen dien tijd henen en ofschoon de tocht niet aan genaam was, ik heb mij dien niet beklaagd. Een natuurtafreel als ik en de weinigen die zich hadden gewaagd in dit noodweder, te aanschouwen kreeg, laat zich alleen bij eigen aan schouwing voelen weergeven nooit. Hoe grootsch is de natuurIn de verte huizenhooge golven, zwaar, dreunend aanrollend naar het strand, brekend de een in de ander of elkaar meesleurend naar de kust, voortge stuwd, voortstuwend tot aan den voet der toch reeds afgebrokkelde duinenrij. Daar op, op het duin en op een deel van den straatweg, bergjes van hout blokken, gereed voor het verdedigings werk ter bescherming der kustrails, een locomotief, wagens die zand zouden aanvoeren om de weggeslagen deelen weder aan te vullen, gaten te stoppen. O, als de zee bad gewild, als de kracht van den wind grooter geweest ware dan zou er van dat alles niets meer te zien zijn geweest in één kwartier, dan zouden de geweldige natuur krachten gespot hebben met al dat menschen werk. Gelukkig was het niet zoo. Maar die gedachte ging toch stellig om in de harten van die vrouwen en mannen die daar in groepen bijeenstonden, angstig uitziende naar zee, waar de schepen mossten zwalken die aan boord voerden al wat haarden hun lief was, vaders, broeders, zonen. Zij ken nen de kracht der zee. Maar met al den kinderlijken eenvoud van het rechtzinnig geloof, dat het hunne is, was daar een geest van berusting, een Naar het engelsch van RICHARD HENRY SAVAGE. 3) HOOFDSTUK I. De mijn te La Hagua. Drie weken daarna terwijl Adrian Hope vroolijk glimlachte over het oogenschijnlijk welslagen van zijn duivelsch plan, verlieten drie vastberaden mannen New-Orleans om den be waker van de goudmijnj in de bergstreken van het onher bergzame binnenland van Honduras op te zoeken. Flink uit gerust en zwaar gewapend, voorzien van de beste aanbeve lingsbrieven, waren zij gereed om het groote vierkant, vier honderd mijlen in het vierkant, dat tot de oostelijke hellingen van Spaansch Honduras, een landstreek omslaat heden ten dage even woest als Afrika's onbekend binnenland, door te trekken. Sombere wouden, traag stroomende rivieren en wildernissen, rotsige bergstreken, door jaguars onveilig gemaakt en onbe- ochte tropische rietvelden lagen tusschen de oude spaansche zeehaven Truxillo en deze geheimzinnig verborgen mijn. De waarschuwingen bij het afscheid deden het drietal op hunne hoede zijn. „Weest steeds op uwe veiligheid bedacht hee ren zeide een oude spaansche koopman. „Velen gaan er heen, maar weinigen komen terugEen cijfer-telegram gung hun vooraf, luidende: „Agent komt." De schavuit te Truxillo verheugde zich reedsHij hoopte spoedig aan de westkust naar Europa te kunnen ontsnappen, verrijkt met de opbrengst van den diefstal op den vermoorden agent. Met ongeveinsde verbazing ontmoette Adrian Hope op het strand te Truxillo het gezelschap van drie personen. De een was een oude spoorweg-ingenieur van de grenzen, die in de dagen van '65 tot '68 de Sioux en Cheyennes op de Union Pacific had getrotseerd; de tweede een vastberaden jonge be woner van New-York, de derde een man uit het westen, be kend met de levenswijze aan de grenzen en met de spaansch- amerikaansche bevolking van het mindere allooi. Zijne erva ring in het leger opgedaan had hem doen kennis maken met de laagste zoowel als de betere klassen van de spaansch- amerikaansche bevolking. Hope's gedwongen welkomstgroet en duidelijk blijkende verbazing over de komst van drie ervaren personen, inplaats van een hulpeloozen agent, deed hem zich de verdachte op merking ontvallen„Zoo, ik dacht dat er maar een zou komenHet zal nu zooveel moeielijker uit te voeren zijn I" De kranige uitrusting der mannen verbaasde hem maar de aanwezigheid van een aantal kisten met zware, ijzeren ban den, wekte hem op. Daarin bevond zich waarschijnlijk het lang begeerde goud; zijn aanstaande buit. In werkelijkheid bevatten zij patronen, geneesmiddelen en goed verpakte levensmiddelen. Zijn tweede plan was om het gezelschap zooveel mogelijk op te houden, zijn geduld te doen verliezen en het te schei den en een hunner (de meest geduldige en onvermoeide) alleen naar het binnenland, naar den denkbeeldigen schat te lokkeo. Het zou nutteloos zijn om geweld te gebruiken 1 Door verraad moest hij den prijs winnenEen man moest ver moord, door lafhartig verraad gedood om dan roerloos ergens in het kreupelhout te liggen en door wilde dieren te worden verscheurd. Hope zou dan met het goud dieper het binnen land intrekken, in gezelschap van eenige door hem uitge kozen schavuiten, om op die wijze den Stillen Oceaan te be reiken en van Panama uit naar Europa scheep te gaan. Een brief met een aannemelijken inhoud bevattende het bericht van een plotselingen dood,{tengevolge van de koorts of van een onge luk zou hij naderhand schrijven om eene onmiddellijke ver volging te voorkomen; de andere leden van het gezelschap zouden namelijk heel goed weten, dat wanneer zij zich in het binnenland bevonden er maanden zouden verloopen alvo rens zij brieven zouden kunnen ontvangen. Wat betreft een onderzoek langs diplomatieken weg, dit zou totaal niets op leveren. Walter Seymour (de man uit het westen) en zijne twee metgezellen ontvingen van een paar ontmoedigde amerikaan- sche zwervers verscheidene waarschuwingen en ern stige tegenwerpingen om niet alleen onder leiding van

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1