NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Donderdag 23 Mei 1895. No. 3647 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Lot nummer bestaat uit twee bladen. J. C SlaDSNIEn V' BINNENLAND, br. U I L_ O NI DEN LOOD VOOR OOGEN. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet gebeele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-3L, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOMc Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE <St Co., JOHN F. JONESSuce.Paryt 31 bi* Faubourg Montmartre. 'SEKSTE BLAD. Wegens den Hemelvaarts ag verschijnt het volgend ummervan dit blad Vrijdag vond. N ta's, Rekeningen, Wissels, Qui- antiën, Brievenhoofden, Memoranda alle overige Drukwerken, die op an toren voorkomenworden ter toomdrukkerij van dit blad goed, illijk en vlug gedrukt. De Directeur- Uitgever Haar em, 22 Mei 18«5. De heer W* L. Schram heeft zijn atsiag genomen als lid van het stuur der K'esvereeniging „Vooruit- ang." Kathedraal. Hedenmorgen heelt alhier in het bouw van den R. K. Volksbond an de Ged. Oude Gracht plaats ge- ad de onderhandsche aanbesteding oor het bouwen van net presbyterium, pastorie en sacristij voor de nieuwe athedraal te stichten aan de Leid- ihevaart. De laagste inschrijver is H. Hendriks te Nieuwer-Amatel voor ine som van f384.700. Omtrent de tmning zal later uitspraak worden edaan. Nijverheid. In de door den heer Mr. Joh. Ea- ihedé gepresideerde vergadering van et departement Haarlem der Maats. )t bevordering van Nijverheid, kwam schrijven ter tafel van den heer Ir. Z. W. Straatman, waarin deze egens zijne benoeming tot rechter Almelo, als secretaris van het de ar tem ent bedankt. De Voorz. bracht den aftr. secretaris in woord van hulde voor zijne nuttige erkzaamheden in 't belang van 't de- artement. Tot zijn opvolger koos de ergadering den heer Mr. F. Willekes lacDonald. Uit het jaarverslag blijkt, dat het riental eenigszins verminderd en nu 56 is. Daarna behandelde men de punten an beschrijving voor de a. s. alge- aeene vergadering en benoemde tot fgevaardigden de heeren J. Merens! n H. L. Janssen van Raaij, tot: ilaatsverv. de heeren J. J. F. Beijnes n Ed. von Saher. In de gehouden jaarlij ksche verga dering van aandeelhouders der Haar lemsche Stoomverffabriek werd het dividend na ruime afschrijving vast gesteld op f60 per aandeel. Uit het verslag van den Directeur bleek, dat de verkoop der verven toe neemt; ook werd melding gemaakt van den stand van het Ziekenfonds dat gunstig werkt en het Pensioen fonds, dat onlangs was ingesteld tegen ongelukken zijn de werklieden verzekerd bij een Nederlandsche Maat schappij. Zondag hield de Postduiven-Ver- eeniging „De Luchtgids" haar eerste wedvlucht van Antwerpen, afstand 120 K.M. Zij werden des morgens om 7 uur 40 min. losgelaten (met noorden wind en donkere lucht) en kwamen alhier als volgt aan 1 duif v. Van Daalen 2 u. lm. 25 s. 2 P. J. Vester 2 32 18 3 D. Kuiper 2 57 26 4 Van Duin 3 1 38 5 H. Buurman 3 55 10 6 Van Daalen 4„ 55 De heer Van Daalen won den prijs voor de twee eerstgetoonde duiven. De algemeen bekende schrijver, de heer H. T. Chappuis, te Haarlem geboren en thans garnizoenscomman dant alhier, heeft in eene Dinsdag avond gehouden bijeenkomst van bestuurders der Letterlievende Ver- eeniging J. J. Cremer het Eere-voor- 1 zitlerschap dezer vereenieing aanvaard. De heer A. van der Voort Az. heeft zich de benoeming tot letterkundig adviseur doen welgevallen. Leenhard Geel. Toen wij in onze Nrs. van 24 en 28 April meldden dat Leenhard Geel naar Haarlem was overgebracht in verband met den moord op den Raamsingel, voegden wij daar aan toe, dat de beer officier van justitie alhier ons welwillend toezegging had gedaan, ons van den loop der zaak op de hoogte te zullen houden. Reeds een paar weken geledenver- namen wij uit particuliere bron dat de justitie ook ditmaal niet op het goede spoor was en dat de corres pondentie, die aanleiding had gege ven tot Geels arrestatie, of een aar digheid of het werk van hem niet vriendelijk gezind en moet zijn ge weest. Op grond daarvan werd zijne invrijheidstelling spoedig tegemoet ge zien. Wij meenden met het oog op de toezegging van den heer officier van justitie, deze mededeeling niet te moeten publiceeren en een officieel communiqué te moeten afwachten, doch vinden nu in de O. H. Ct. een bericht, dat Geel Dinsdagmiddag uit het Huis van Bewaring alhier is ont slagen. De ofjicieele mededeeling kunnen wij, tot op dit oogenblik, tot ons leedwezen/onzen lezers nog niet aan bieden. (In de vergadering van den Raad ontving onze verslaggever van den heer officier van justitie een commu niqué, te laat evenwel om in dit Nr. op te nemen.) De prijs van 12 paar zuiver wollen vrouwenkousen, uitgeloofd door het Garen magazijn „het Anker" is geval len op No. 114. Deze verloting is gehouden onder de goede oplossers van een prijsraadsel opgenomen in ,,de Huisvrouw," het advertentieblad, nu en dan door „het Anker" verspreid. Raadsvergadering te Zandvoort. In de Dinsdagmiddag te Zandvoort gehouden openbare Raadsvergadering, kwam het eerst aan de orde, de rege ling omtrent de toelating van kinde ren op de openbare seholen aldaar. De Voorzitter deelde mede, dat bij de laatste aannemiüg van leerlingen voor de school voor min- en onver- mogenden de toelating aan 18 kin deren moest worden geweigerd, omdat voor hen geene beschikbare ruimte was. Bij een door B. en W. ingesteld onderzoek is gebleken, dat meer dan 18 kinderen in die school aanwezig waren, wier ouders geacht kunnen worden in staat te zijn een hooger schoolgeld te betalen, dan op die school geheven wordt, terwijl aan de Burgerschool voldoende plaatsruimte aanwezig was. Dit is eene onbillijk heid van die welgestelde inwoners. Op den Raad rust ae verplichting door het maken van voorschriften daarin tegemoet te komen. Het volgende voorstel van B. en W. wordt aangenomen „Tot het onderwijs aan de school voor min- en onvermogenden in deze Gemeente zuilen uitsluitend wor den toegelaten de kinderen (van in gezetenen en die daarmede worden gelijkgesteld) wier ouders, voogden of verzorgers zijn aangeslagen op het kohier van den Hoofdelijken Omslag tot een minder bedrag van f15. Daarna werd op eene aanvrage om evenals in het badseizoen 1894 een der schoollokalen te gebruiken voor het houden van entrelsche Gods dienstoefening gedurende het bad seizoen 1895, goedgunstig beschikt. De heer Slagveld stemde tegen. Vervolgens werden zonder discussie verpacht 100strekkende meters strand, gelegen voor het Hotel Kurzaal, tegen f7 per strekkenden meter gedurende 5 jaren. Aan E. Schuiten werd verpacht 10 M. strand, gelegen ten noorden van en grenzende aan het gedeelte strand, verpacht aan Hollen berg Co., als mede 5 M. strand, gelegen vóór villa Paula, eveneens gedurende 5 jaren en voor f7 per str. meter. Het request van de afdeeling Zand voort van het Witte Kruis, nopens subsidie voor een verplaatsbaren wa gen voor geneeskundige behandeling van drenkelingen, waarvan de be handeling in de vorige vergadering was aangehouden, kwam weder ter sprake. Na eenige besprekingen werd het voorstel van den Heer Teekman om voorloopig 125 te verleenen aange nomen. De heer Slagveld stemde tegen. De heer van der Werff achtte het wenschelijk een besluit te nemen om trent de verpachting van het bad- materieel. Na het houden van eene geheime zitting, werd de vergadering gesloten. De reis der kontnginaen. In het gou vernements-hötel te Maas tricht werd Dinsdagmorgen door H. M. de Koningin-Regentes audiëntie verleend aan colleges en autoriteiten in Limburg en aan bijzondere perso nen in de provincie wonend. Er hadden zich tal van personen en corporaties doen inschrijven, zoo dat de drukte aan het hótel buitenge woon groot was, want een talrijk publiek trachtte iets te zien van de mooie uniformen en ambtsgewaden, die bij deze gelegenheid voor den dag kwamen. Bijzondere vermelding verdient, dat de Bisschop van Roermond met de geestelijkheid zijne opwachting bij de Koningin-Regentes maakte. Het eerste bezoek door de Konin ginnen in Maastricht afgelegd, gold de 20ste buitengewone en internatio nale tentoonstelling van tuinbon w- voortbrengeelen, bloemen planten, vruchten,, vervroegde groenten en tuingereedschappen door de vereeni- ring ter bevordering van tuin- en landbouw in het hertogdom Limburg gehouden. De zoogenaamde zaal der Augustijnen was voor deze tentoon stelling in orde gemaakt. De Koninginnen werden aan den hoofdingang ontvangen door het be stuur, voorzitter Ed. de Ras en secr. E. Ludewig. De majesteiten begaven zich aanstonds naar het salon, waar onder meer een schilderij was opge hangen van A. A. Vorsterman v. Oyen, een voorstelling gevende van de bloemen en planten in de heral diek. In de receptiezaal werd de jury, bestaande uit 30 leden, aan Hare Majesteiten voorgesteld en daarna werd de tentoonstelling doorwandeld. In de groote zaal verwelkomde het symphonie-orkest der stedelijke mu ziekschool de hooge bezoeksters. De exposanten hadden plaats genomen bij hun inzendingen om desgewenscht inlichting te kunnen geven. Bij de wandeling door de zalen onderhield de Regentes zich nu en dan met de inzenders, die eereprijzen hadden verworven. Met verscheidene bouquetten ver rijkt, waaronder een prachtige van orchideeën, ringen de Majesteiten langs denzelfden weg terug. Nadat in het gouvernemen+s-hötel het dejeuner was gebruikt, had om twee uur op het Raadhuis de aan- b eding van het huldeblijk plaats. Behalve de hooge personages wa ren aanwezig de gemeenteraad, de damescommissie, te noemen en nog eenige autoriteiten terwijl boven op de galerij de meisjes, die de collecte voor het huldeblijk hadden gehouden, een plaatsje hadden gekregen. Het cadeau zelf is geheel van ver guld zilver en bestaat uit een engel des vredes die in eene hand den vredepalm draagt er met de andere op het wapen der stad rust. De ge- heele figuur staat op een soort van console in gothischen stijl ontworpen den indruk gevend van vier kerkra men. In eiken hoog is een deel der inscriptie aangebracht. Het stuk, dat ongeveer drie deci meter hoog is, werd in de fabriek van den Heer J. H. Brom vervaar digd, naar een ontwerp van jhr. De Stuers. Het geheel is rijk getooid met edelgesteenten. De burgemeester W. H. Pijls bood het huldeblijk aan de jonge Ko ningin met een toespraak aan. Verder was deze dag gewijd aan een bezoek naar Slavante, een bui tentuin bij Maastricht en aan de St.. Pietersberg. Des avonds was geheel Maastricht geillumineerd. Van het in aanvaring geweest zijnde stoomschip Conrad is de boeg aan beide zijden ernstig beschadigd, doch aan bakboordzijde het ergst, waar zij cn i Naar het engelsch van RICHARD HENRY SAVAGE. HOOFDSTUK I. De mijn te La Hagua. Een zoogenaamd ambtelijk rapport, dat Seymour de goe deren in goede orde had ontvangen en daarna ongehinderd naar Truxillo was doorgereisd, zou na zijn dood later een onderzoek door zijne amerikaansche vrienden doen voorko men of vertragen. Wanneer Walter Sey aour verdwijnen of sterven zou op het laatste twee-derde gedeelte van den weg, zou Hope door behendig een twist uit te lokken), vandaar oogen- cbijnlijk alleej zijn marsch kunnen voortzetten, om op die wijze gemakkelijk een alibi te geven, voor Honduras vol doende. De groote tegenspoed, dien de expeditie had ondervonden, eou zelfs den dood van Seymour ruimschoots verklaren. Hope wist wel, dat de anderen het gehate land waarschijnlijk van de meest nabijzijnde kleine havenstad uit, zouden verlaten, het aan Seymour overlatende om de zaken van de noodlot tige zending af te sluiten en zelf noordwaarts naar de Ver- eenigde Staten te trekken met het laatste nieuws over den mislukten tocht. Hope's zenuwen werden evenwel geprikkeld toen hij den eersten dag van hun terugkeer bemerkte, dat Seymour steeds achter hem reed en wel op minstens vier of vijf schreden van hem verwijderd. Bij een of twee gelegenheden, tiachtte de muilezeldrijver, gewapend met zijn vier voet lang, zwaar, ontbloot slagzwaard, blootshoofds en gehuld in slechts éen kleedingstuk en wijde sandalen aan de voeten, achter Sey mour te rijden. Te vergeefs 1 De ervaren reiziger hield kalm halt en wees bedaard naar voren. Het pistool van den Ame rikaan scheen in Hope's oogen steeds grooter te worden en hij bemerkte, dat Symour het had bevestigd aan een stevig koord, dat hij om zijn hals en schouder had vastgemaakt. Deze nuttige wenk werd door den renegaat niet uit het oog verloren. Vijf dagen na het no^sche afscheid in het bergachtig land reed Seymour achter Hope Arinal binnen. Des nachts dommelden in hunne kleine hangmatten naast elkaar opgehangen, de soldaat en de schavuit van tijd tot tijd in. Beiden waren op hunne hoede. Geen woord van twist was tot dusverre tusschen hen gewisseld, hoewel koele afteer wederzijdsch bestond, terwijl zij voortreden onder eene verbindende tropische zon, of de bijna bezwijkende muilezels over rotsige steilten trokken. Hope, tereeergeslagen door het feit, dat Seymour steels een vijf passen achter hem bleef, besloot stilzwijgend te wachten op meer hulp. „Na Arinal is hij mijn." Zelfs deze sluwe boosdoe ner vond het goud niet wat hij gehoopt had te vinden. Seymours bezittingen zouden zijn moordenaar echter ruim schoots in staat stellen hem tijdelijk een rijk man te doen zijn en het land te verlaten. Adrian Hope begreep, dat zijne sluwe plannen alle waren mislukt en dat hij zelfs bitter vervolgd zou kunnen worden door machtige vijanden, die zich over zijn koelbloedig overlegde en onnutte zwendelarij zouden wreken. In de oude leemen woning van den alcalde van Arinal vleide Seymour zich neer in een hangmat, besloten om rust te nemen en toch te waken. Gedurende twee maanden had hij van vriend noch vrouw een brief ontvangen. Zijn kost bare tijd was verspild en zijne gezondheid nu geknakt door de vreeselijke zonnehitte, en de koorts, die in Honduras heerschte. Seymour gevoelde zich wanhopend. De inboorlingen, die het gezelschap naar het binnenland hadden begeleid waren op listige wijze verspreid. Ramon Padilla, (een dief en spion) was door Hope uitgekozen om het tweetal bij hun terugkeer te geleiden. Walter Seymour overwoog, terwijl hij dankbaar ruBtte onder het armzalig dak, twee punten in zijn voordeel. Het eene was zijne ge- gehe'me kennis van het spaansch en het tweede Hope's blijkbare persoonlijke vrees. Want Seymour wist, dat Hope begreep dat als hij hem bij verrassing niet onschadelijk wilde maken, hij zijn slachtoffer bij het overtrekken over de onheilspellende rivier moest naderen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1