NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DEN DOOD VOOR OOGEN. Zaterdag 25 Mei 1895. No. 3648 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank FEUILLETON i2e tia-irga i HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37jj. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1*3=» Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ohm agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. FEEBEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dk CoJOHN F. JONES, Succ., Pary$ 31 bis Faubourg Montmartre. Hij dit Nummer is gevoegd het Oemeenteraadsvesalag van 22 Mei 1895. Eet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Een Kermisvermaak. Haarl. Halle tjes CGXXX1X. Binnen- en Buiten- landsche berichten. Varia. Ad- Haarlem24 Mei 1895. Tot president van Haarlemsch Ge mengd Koor is benoemd de beer J. J. Francken, hoofd der openbare kostelooze school lett. F alhier. Bij gelegenheid van hare algemeene jaarvergadering, op Woensdag 22 dezer in het Nutsgebouw, had het Bestuur van de Vereeniging tegen het mis handelen van dieren den heer Dr. P. G. Buekers uitgenoodigd voor le den en genoodigden eene voordracht te honden. Sprekers rede kwam hierop neer: Lichamelijk bestaat er geen verschil tusechen den mensch en de hoogere dieren. Dat verschil ligt in de spraak. Dieren kunnen geen afgetrokken be grippen aan elkander meedeelen. Daar om is de mensch de meerdere van elk dier en dit geelt de houding aan, die hij tegenover dieren moet aan nemen. Noblesse oblige. Het instinkt, een complex van gewoonten, die oor spronkelijk verstandelijke en verstan dige handelingen waren,is veranderlijk. Vooral het ingrijpen van den mensch kan zulke veranderingen doen ont staan. Daarom zijn de huisdieren wat de menschen van hen gemaakt hebben en missen wij het recht om ons te beklagen over wat wij zelf hebben gemaakt. Ter toepassing van deze waarheid een korte natuurlijke historie van de kat als huisdier. Vooral op geschied kundige gronden wordt aangetoond, dat niet de Europeesche wilde kat, maar de Nubische gele kat de stam vader van dit huisdier is. ,,.;De verspreiding over heel de be schaafde wereld ging uit van Egypte eerst naar het Oosten later naar het Noorden. Talrijke voorbeelden worden aan gehaald als bewijs dat de kat vaak verkeerd beoordeeld wordt en !dat door verstandige en liefderijke behan deling tal van goede eigenschappen tet ontwikkeling gebracht en verkeerde neigingen uitgeroeid kunnen worden. Dat op vroegere, groote vereering in Noord-Europa, zoowel als in Egypte een zoo groote antipathie volgde,wordt verklaard, gedeeltelijk door den in vloed der jagers, die, geholpen door de jachtwet, zoovele nuttige dieren als schadelijk doen beschouwen, ge deeltelijk door den invloed van het christendom. Voor de eerste predikers daarvan was alle dieren vereering een gruwel. Wat men wilde bestrijden werd in verband gebracht met hekserij en met den duivel. Vandaar zooveel bij geloof omtrent katten zooals dat uitkomtin vele spreekwoorden, waarin de kat meestal in een ongunstig licht staat. Spreker hield een opwekking om bij den omgang met huisdieren nooit uit het oog te verliezen, dat hunne tekortkomingen eigenlijk de onze zijn en dat wij Blechts dan toegenegenheid, trouw en gehoorzaamheid van dieren kunnen verlangen als wij die door liefderijke en verstandige behandeling en opvoeding verdiend hebben. Dr. Buekers eindigde met eene dankbetuiging aan het bestuur voor de geschonken gelegenheid, om de schoone roeping der vereeniging te bevorderen en aan het auditorium voor zijn aandacht. Vooraf was door den Secretaris, den heer A. Beernink, in de ledenvergade ring verslag uitgebracht over het af- geloopen jaar. O. m. wordt in het verslag gewezen op het adres aan Prov. Staten inzake de trekhonden, dat weliswaar niet met succes bekroond werd, maar toch de aandacht hier en elders op de zaak heeft gevestigd. Terwijl geklaagd wordt over de weinige ernst, waarmee in Prov. Staten de zaak is behandeld, brengt het verslag hulde aan de houding van den afgevaardigde Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden in deze. Pogingen worden door de vereeni- gingen aangewend om dooi de politie aangebrachte honden op betere wijze te doen ombrengen, dan thans ge schiedt. Dank zij den steun van de onderwijzers bloeit de jongelieden- afdeeling. Aan de politie werd 5 maal de premie uitgereikt voor het doen van eene bekeuring wegens dieren mishandeling, die door veroordeeling werd gevolgd. In het Bestuur heerscht een opgewekt leven. Herkozen werden de Bestuursleden de heeren A. van der Voort Azn. en Mr. C. Joh. Prins. De Voorz. de heer Remmers, die de vergadering met een woord van inleiding ,had geopend, zeide den heer Buekers na diens toespraak dank voor zijn boeiende rede, waarmede de vrij talrijke aanwezigen door applaus in stemden. In het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis alhier, wordt door ^e aan het gesticht verbonden geneesheeren voor de pleegzusters een cursus gege ven ter opleiding voor het examen voor ziekenverpleging. Een vereischte om tot dit examen te worden toegelaten is o. a. een drie jarige werkzaamheid in genoemde inrichting. Na afgenomen examen overeen komstig de Statuten van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging is in het afgeloopen hall jaar het diploma als Ziekenverpleegster uitgereikt aan de zus:era L. en M. Tepe. W. BergmaD, C. C. J. Saaibach en Joh. M. Gootgen. School voor Kunstnijverheid. Wegens de groote toename welke het aantal leerlingen van de verschil lende afdeelingen der school voor kunstnijverheid heeft ondergaan is uitbreiding der schoollokalen eene dringende behoef, e gewordendaar echter hierin slechts na verloop van tijd zal kunnen worden voorzien, moesten, om aan de eiechen van het practisch onderwijs van die afdeelin gen waaraan het meeste behoefte be staat tegemoet te komen, maatregelen genomen worden. De commissie was derhalve genood zaakt den cursus voor het kunstnaald- werk waaraan voor het oogenblik minder behoefte bestaat voorloopig op te heffen en zullen deze lessen na de vacantie niet worden hervat. Daarentegen worden de klassen voer decoratieschilderen, boetseeren en Houtsnijden aanzienlijk uitge breid. Daar ZEx. de minister van B. Z. met den referendaris der afdeeling Kunsten en Wetenschappen, Jhr. Mr. Victor de Stuers, eenigen tijd geleden de school met een bezoek hebben vereerd en hunne tevredenheid over het onderwijs hebben betuigd koes tert de commissie de hoop dat weldra toestemming voor een nieuwen aan bouw zal verkregen worden en zal alsdan het onderwijs in zijnen ge- heelen omvang kunnen worden her vat. Het Leger des Heils alhier hield Donderdag een openlucht meeting in den tuin van Mej. Koenen, alhier. Een muziekkorps was daartoe uit Amsterdam .gekomen, dat van het station werd gehaald, waarna men in optocht door de stad naar de plaats van bijeenkomst ging. In de meeting, die door ongeveer 300 personen be zocht was, voerden het woord stai- kapt. van Rossum, kapt. Palmen van Amsterdam en kapt. van Brussel van hier. Te vijf uur eindigde de bijeen komst. Aan het comité ter bevordering van de belangen der Haarlemsche paardenmarkten is vergunning ver leend tot het houden van eene ver loting van paarden, rijtuigen en an dere voorwerpen bij gelegenheid van de in Juli 1895 alhier te houden paardenmarkt. Het getal loten mag zijn 25,000 en de prijs per lot fl. De invrijheidstelling van Geel. Op drie onderscheidene tijdstippen in de maanden Maart en April 11., werden op de binnenplaats der straf gevangenis te Rotterdam onder de cel, waarin L. Geel een hem door de rechtbank alhier opgelegde strat on derging, briefjes gevonden, geadres seerd aan Frans Rosier en geteekend „L. Geel." In die briefjes werden feiten medegedeeld, die onomstootelijk sche nen aan te duiden, dat Geel en Ro sier zich hadden schuldig gemaakt aan den gruwelijken moord op 26 Februari 1892 op twee oude vrouwen ta Haarlem gepleegd. Hoewel in die op stukjes grauw papier geschreven briefjes bijzonder heden werden vermeld, die oogen- schijnlijk alleen aan. Geel bekend kon den zijn en die hem dus, buiten de onderteekening, als schrijver aanwe zen, rees toch dadelijk twijfel of de bedoelde briefjes wel inderdaad, gelijk men in de gevangenis te Rotterdam stellig meende, van Geel afkomstig waren. Daaromtrent werd een onderzoek ingesteld; daar de straf, die Geel onderging, intusschen op 21 April ten einde liep en het niet geraden werd geóórdeeld hem in vrijheid te stellen, waar zoo ernstige bezwaren tegen hem waren gerezen, werd door de rechtbank alhier tegen hem een bevel van gevangenneming verleend. .Sedert heeft de gevoerde instructie omstandigheden aan het licht ge bracht, die zóo stellig schijnen aan te duiden, dat een ander de schrijver is der gevonden briefjes, dat de offi cier van Justitie geen termen heeft gevonden de verlenging van het be vel tot gevangenhouding te vragen. Geel is dientengevolge Dinsdag in vrijheid gesteld. Welke beweegredenen de gevangene, die verdacht wordt de briefjes te hebben geschreven, kan gehad hebben,, om met misbruiking van Geel's naam dezen op zoo verraderlijke wijze te bezwaren en hoe hij tot de weten schap gekomen is van de in de brief jes vermelde bijzonderheden, ligt vooralsnog geheel in het duister. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen drie bier huishouders, A. v. W., wonende Brou wersvaart, C. H. H. M., wonende Zuid Polderstraat en J. L. Z. wonende van Marumstraat, terzake het ver- koopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Zitting van Vrijdag 24 Mei. Heden werd in de zitting der ar- rondiss.-rechtbank voortgezet de zaak tegen Jacob en Jan Stevens, beschul digd van op 10 April 1895 eenige te veld staande narcissen te Aalsmeer te hebben weggenomen. De ambtenaar van het O. M. vroeg voor beiden 3 maanden gevangenis straf. De verdediger, Mr. R. J. Ben jamins van Amsterdam pleitte voor den len beklaagde de bescherming der rechtbank en voor den 2de vrij spraak. Uitspraak over 8 dagen. Hierna stond terecht J. F. Fran sen, oud 19 jaar, wonende te Scho ten, beschuldigd van op 2 Mei 1895 onf vreemd te hebben ten na- deele van zijn zwager H. Ter Horst, bierbottelaar, alhier een muntbiljet van f10 en eenig ander geld tot een gezamenlijk bedrag van ruim f18. Beklaagde had bij vonnis van de ar rondissementsrechtbank alhier van 22 Maart 1894, rt-eds eene gevange nisstraf van 6 maanden ondergaan. 8 getuigen traden in deze zaak op. Beklaagde bekende allesw De ambtenaar van het O. M. in aanmerking genomen hebbende, dat er nog geen vijf jaren waren verloo- pen sinds beklaagde gevangenisstiaf had ondergaan wegens verduistering, eischte 1 jaar gevangenisstraf voor hem> Uitspraak over 8 dagen. Heden stonden de beide personen terecht, die in dienst zijn geweest bij den heer W. Stolp, ijzer handelaar alhier en dezen een groot aantal voor werpen uit den winkel en het maga zijn hebben ontstolen. Martinus Molengraaf, 26 jaar oud, stal 2 handzagen, klinkbouten, zeep bakje en een petroleumkande an dere Wilhelmus Anten, 36 jaar, be machtigde 2 soldeei bouten, acht scharen, zes hakmessen, twee kope ren gewichten,twintig kurkentrekkers, vier bijlen, 2 bellen, eenige hang sloten, vier passers, twaalf poken, Naar het engelsch van RICHARD HENRY SAVAGE. 6) HOOFDSTUK I. De mijn te La Hagua. Een openlijke aanval was te gevaarlijk. „Kon ik hier maar een of twee vertrouwbare mannen krijgen," dacht Seymour. Helaas Binnen een aistand van twee honderd mijlen was geen eerlijke vreemdeling te vinden. „Ik zal over dag moeten rusten, des nachts waken, en verder nu en dan in het zadel een oog sluiten. Kan ik het op die wijze tien dagen uithouden Seymour gevoelde zich zeer somber gestemd. De aanwezig heid van eenige eenvoudige, goede bewoners van Arinal zou waarschijnlijk het plegen van openlijk geweld in deze plaats voorkomen. De vadsige Hope had er niet op tegen een rust van ander- halven dag te nemen. Kalm at Seymour mee in den kring van vuile mestizos en dronk slechts water uit den aarden kruik, die gemeenschappelijk werd gebruikt. Hope was bevreesd voor eene daad van openlijke vijandschap, die Seymour er toe zou kunnen brengen zich onder de ambtelijke bescher ming van den alcalde te stellen en bewaarde dus een voor zichtig stilzwijgen. Seymour ging de goederen na, die in het magazijn waren achtergebleven, waarbij ook behoorden de noodlottige met ijzer beslagen kisten. Alle kisten met goe deren waren ongeopend gebleven om benadering van het douane kantoor te voorkomen. Met eenige dollars had men dit weten te bewerken. „Wij zullen meer muilezels voor die goederen noodig heb ben," zeide Hope toen de eerste namiddag overging in de gevaarlijke duisternis van den avond. „Het is goed," zeide Seymour, „schaf ze u maar aan!" „Maar wij moeten geld hebben," opperde Hope. Seymour, wiens platte zadeltassehen nog slechts zeven en veertig mexikaansche zilveren dollars bevatte, zeide op scher pen toon „Goed Ik zal je te Truxillo betalen I" Daar had hij zijne wissels. Hope was verbaasd. Seymour keek met een glimlach naar de rookwolkjes, die nit zijn pijp opstegen. Hope en de alcalde raadpleegden met elkaar, beiden nieuws gierig om te weten wat het einde zou zijn. Zelfs een bewoner van Honduras kan uit trots getrouw zijn terwijl hij in dienst is van een vreemdeling. „Wanneer ik twee of drie fatsoen lijke muilezeldrijvers hier kan krijgen, dan kunnen zij den wensch koesteren Truxillo, de stad aan zee, te zien en er mij aangespoord door eene belooning, veilig heenleiden," was ten slotte de overweging van den Amerikaan. Seymour sprong uit zijn hangmat en begaf zich naar buiten in de bran dende zon. Hij hield zijn blik gevestigd op den onvertrouwbaren alcalde en den schavuit en zorgde er voor, dat geen van beiden hem te dicht naderde. Hij wachtte totdat Hope na een onderhoud van ongeveer twintig minuten te hebben ge had alleen te voorschijn trad. „Ik kon de goederen met een halve dagreis naar Olan- chito laten vervoeren en ik heb een brief van den alcalde voor versche muilezels aan de Rancho te Chorrera, tusschen deze plaals en Olanchito gelegen," zeide hij. „De muilezels van den alcalde moeten van Chorrera terugkeeren." „Dus morgen leggen wij slechts een halve dagreis af?" liet Seymour er op volgen. „Juist!" zeide Hope. „Dat keur ik niet goed!" merkte Seymour met beslistheid op. „Ik ga hier niet vandaan." „Mij goedzeide Hope, „dan neem ik mijn eigen muil ezel en ga alleen verder." Zij scheidden van elkaar zonder verder een woord te spre ken. Seymour keerde somber gestemd in huis terug, waar het nu donker was geworden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1