NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DSN DOOD VOOR OOGEN. Dinsdag 28 Mei 1895. No. 3650 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT EN TIËN: J. C. PEEREBOOM, STADSNIEUWS. FEUILLETON l2e Jaargaiis HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kyk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-3=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote létters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en cour anti en. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d» Publicité Etrangère G. L. DAÜBE dt Co., JOHN F. JONESSuce., Parijs 3\bi» Faubourg Montmartr* N< ta's, Rekeningen, Wissels, Qui' tantiën. Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever Haarlem^ 27 Mei 1885. Tot directeur van de Haarlemsche Tramway-Maatsch. is benoemd de heer J. H. van Oijen. De ambtenaar bij 's Rijks belastin gen D. Wolf wordt met ingang van 1 Juni, tijdelijk van Assendelft naar Haarlem verplaatst. Het gewone wekelijksche avond concert in den Hout, zal niet a. s. Woensdag doch op Vrijdag 31 Mei e.k. worden gegeven. Zondag behaalde bij den kegelwed strijd te Zandvoort (seniores, 2e afdee- ling) „de Groote Vauxhall" vanhier den vijfden prijs met 229 puntetiv Tot algemeen voorzitter van het Hollandsche Bloembollen kweekers- Genootschap is gekozen de heer Willy Droog te Haarlem. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat bij hunne beschikking van 9/21 Mei jl. aan J. M. C. Kievits vergunning is verleend tot verplaatsing van den petroleum- motor in zijne metaal- en houtdraaierij in het perceel aan de Bakenessergracht No. 68. Het kantoor van den Rijksontvan ger is verplaatst naar Kleine Hout straat 18, naast het gebouw van de Haarlemsche Bankvereeniging. Ons wordt verzocht hierop de aandacht te willen vestigen, wijl velen het kantoor der Haarl. Bank voor het belasting kantoor hebben aangezien. Aan den majoor der infanterie H. Th. Chappuis alhier, gewezen voor zitter van de vereeniging A. O. G. te Amersfoort is bij acclamatie het Eere lidmaatschap dier vereeniging ver leend. De Amersfoortsche Officieren Garnizoen Vereeniging heeft onder het presidium van den fleer Chappuis gebloeid en op dramatisch kunstge bied voortreffelijke uitvoeringen gege ven. Een welverdiende hulde werd dus door de leden aan hun be kwamen Voorzitter door deze benoe ming gebracht. Tentoonstelling van Textiele kunst. In het museum van kunstnijver heid zal van 23 Juni tot 1 September worden gehouden eene tentoonstelling van Textiele kunst. De tentoonstelling zal omvatten Al wat tot het gebied van kunst naaldwerk behoort. Oude en nieuwe geweven stoffen in zooverre zij door patroon of techniek uitmunten. Stof fen met gedrukte patronen in zooverre de patronen artistieke waarde bezit ten. Ontwerpen en teekeningen (geen copieën) op de textiele kunst betrek king hebbende. De inzendingen moeten voor 15 Juni geschieden en gericht worden aan het adres van den heer E. von Saher, conservator van het museum van kunstnijverheid Paviljoen alhier. Zij, die aan de tentoonstelling deel nemen ontvangen kaarten, die toe gang geven voor twee personen. De conservator van het Museum van Kunstnijverheid is verder bereid op aanvrage alle gewenschte inlich tingen te geven. Universltelts-roeiwed8trijd. Zondag was het weer de dag, waarop uit alle richtingen treinen en bouten studenten uit Amsterdam, Leiden, Delft en Utrecht aanbrachten in onze stad, welke eerst groote levendigheid brengen aan de boorden van het Noorder-Spaarne en later na afloop der wedstrijden in de straten van Haarlem. Het was weer de dag, waarop Haarlem gedeeltelijk uitliep naar het wedstrijd-terrein om zich daar, behalve in het aanschouwen der races, te ver lustigen in den aanblik van de tal- looze gepavoiseerde jachten en boo ten, bevolkt met de studeerende jon gelingschap, kenbaar aan de stroo- hoeden met de universiteitskleuren getooid, en aan de natuurlijke maar ook bij sommigen kunstmatig opge wekte vroolijkheid en levendigheid der onbezorgde jeugd. Jammer dat dit vroolijk tafereel Zondag niet werd be schenen door een vriendelijk zonnetje, welks koesterende warmte de guur heid der temperatuur midden op den dag had kunnen verjagen. De drukte en het gewoel op de tribune en aan de beide oevers van het Spaarne wa ren er evenwel niet minder om. Evenals het vorige jaar hadden de vertegenwoordigers der pers de gele genheid op eene voor hen gereser veerde boot den wedstrijd goed te volgen. Ongeveer half twee nam deze een aanvang en wel met het hoofdnum mer het nummer, waarop aller aandacht is gevestigd. In de laatste jaren heeft „Nereus" van Amsterdam steeds hierin de zege behaald. Haar als onverwinlijk beschouwde ploeg moest Zondag evenwel de vlag strijken voor „Triton" uit Utrecht, welke de laatste jaren steeds de ge vaarlijkste mededinger was van de overwinnende ploeg. Het hoofdnum mer, vierriems outrigged gieken, se niores, werd geroeid op de baan van 2000 meter, zonder draaiboei. De ploeg van „Njord" was „Het kleine Hoopken" en bestond uit de heeren H. J. Lycklama a Nyeholt (boeg), J. J. Raaff, S. W. Tromp, W. Middei- berg (slag) en B. J. Ferf (stuurman). De ploeg van „Laga," „de Trek vogels," werd gevormd door de heeren R. de Bruijne (boeg), J. Klein, C. Lulofs, F. de Groot (slag) en A. P. Petrie (stuurman). „Triton's" ploeg, „Scheering en Inslag" bestond" uit de heeren C. Hartog (boeg), C. Lulofs, L. E. Brandt, J. G. Moitzer (slag) en D. F. van Duijl (stuurman). „Nereus'," ploeg, „Dora," bestond uit de heeren G. H. Mulder (boeg), J. G. S. Blaisse, J. Mohr, A. K. van Leeuwen (slag) en H. G. Broekman (stuurman). Bij het afgaan van de boeien vlak onder Spaarndam nam „Nereus" met for se hen slag de leiding, welke zij eenigen tijd behield. „Njord" was in den be ginne een weinig achter, doch haalde op „Laga" in, die meer en meer af zakte en het ten slotte opgaf. Lang zamerhand haalde „Triton" op „Ne reus" in, die haar de leiding moest afstaan. De onderlinge afstand werd successievelijk grooter, zoodat toen „Triton" onder luid gejubel de eind- boei passeerde, zij ruim drie bootleng ten voorsprong had. Haar tijd was zeer mooi, 10 min. 55 sec. Het vorige jaar waren de tijden van „Nereus" en „Triton" resp. 11.39 en 11.39%. „Nereus" was twee, „Njord" drie. Nummer twee single sculling outrigged was weinig interessant. Slechts „Njord" en „Triton" kwamen uit. De heer Lycklama a Nijeholt (Njord) was bijna onmiddellijk voor. Zijn voorsprong op den heer W. M. J. van Lutterveld werd nog grooter, doordat laatgenoemde in den aanvang een slechten koers nam. „Njord" speelde als het ware met haar tegen stander en won in 7 min. 30 sec. „Triton" deed 7 min. 50 s. over de 1600 meter lange baan. De heer Bo- gers van „Nereus" legde het vorige jaar de baan af in 6 m. 52% s. Het derde nummer tweeriems gieken inrigged, juniores gaf een belangwekkenden wedstrijd te zien tus- echen „Triton" en „Njord". De volgende ploegen waren inge schreven „Njord" Happy go lucky A. van de Sande Bakhuysen (b), H. K. Oflerhaus (s.), B. W. Ferf (st.) „Laga" De vliegende Sassaks F. de Groot (s.), R. de Bruyne (b.) en J. A. F. Deerns (st.). „Triton" Laat ste kwartier A. G. W. Bentinck (b.), F. J. Noordhoek Hegt (s.) en D. F. van Duyl (st.) Dezen keer wordt even voor de tribune gestart, daar geroeid wordt over de baan van 3200 meter, met een keerpunt. „Triton" heeft de leiding, maar keert bijna gelijk met „Njord". Even na het keerpunt geeft „Laga" het op. Op den terugweg behoudt „Triton" de leiding, totdat zij die bijna aan het eindpunt moet overgeven aan „Njord" door het in het ongereede raken van een sliding-board in haar boot. „Njord" wint in 16 min. 35 sec. Arme pechvogels, „Tritons" jonge twee Nummer 4 van het programma was tweeriems gieken outrigged (seniores) op de baan van 3000 M., zonder draaiboei. Alleen „Njord" en „Laga" kwamen uit. In den beginne tamelijk gelijk zijnde kwam „Njord" echter weldra voor en zakte „Laga" langzamerhand af. „Njord" won in 13 m. 10 s. Haar ploeg „'tZal wel gaan" bestond uit de heeren P. W. Tromp (b.), W: Mid- delberg (s.) en B. W. Ferf (st.) „Laga's" ploeg „P. L P" werd ge vormd door de heeren C. Lulofs (b.), J. Klein (s.) A. P. Petrie (st.) In dit laatste nummer vierriems gieken-inrigged, juniores dong alleen „Triton," wier ploeg dezelfde was, die het hoofdnummer had gewonnen, niet mede. Voor „Njord" kwamen uit: L. Po lak Daniëls (b.), G. T. Henny, A. v. d. Sande Bakhuysen, H. K. Offerhaus (p.) en B. W. Ferf (st.) Voor „Laga": J. E. R. Feith (b.) J. S- C. H. van Gogh, H. F. Adams, D. Pij zei (s.) en A. P. Petrie (st.) Voor „Nereus"J. L. J. Doelman (b.), J. A. Verschuyl, P. Eiias, I. J. J. Zijlmans (s.) en A. K. van Leeuwen (st.) „Laga" neemt de leiding en keert ongeveer gelijk met „Njord," „Nereus" raakt achter. Daar „Laga" en „Njord" steeds bij elkaar blijven, ontspint zich tu8schen hen eene spannende eind- race, die eindigt met „Njords" over winning met een hoogst gering ver schil. Voor de tribune begon „Laga" zeer ongeregeld uit te slaan. De tijd was 14 m. 5 s. Hiermee waren de wedstrijden af- geloopen en keerden de groote men- schenmas8a's voetje voor voetje langs den smallen weg stadwaarts. Het was des avonds in Haarlem vrij kalm. Muziek in den Hout was er niet en de studenten verlieten bg- na allen de stad vroegtijdig, daar in „Oud-Holland" op de wereldtentoon stelling te Amsterdam rëunie was. Waar wij hier een woord van dank willen uitbrengen aan het regekngs- oomité van den wedstrijd voor de uit nemende wijze waarop de verslagge ver in de gelegenheid werden gesteld de raceB te zien, meenen wij tegelijk op het leit te moeten wijzen, dat de houding van een paar jeugdige ver slaggevers en wel van amsterdamBche bladen, niet strikt was zooals kan verwacht worden van persvertegen woordigers en nog wel in eene om geving waar men nog al tamelijk de aandacht trekt. Dit was te betreuren. Door de geneeskundige staats-com- missie te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer W. Kersten, geb. te Haarlem. Haarlemsolie Tramwaymaat- schappij. Heden (Maandag)namiddag hield bovengenoemde maatschappij hare ge wone jaarlijksche vergadering in „We ten en Werken". De President-Commissaris Mr. W. Jager Gerlings bracht verslag uit over 1894/95, dat door allerlei kleine oorzaken niet gunstig is geweest. De zomer was nat, guur en koud, de winter vereischte groote kosten van sneeuwruiming tengevolge van een en ander was het aantal passa giers dat vervoerd werd, 2000 minder dan in het vorig jaar. Niettemin werd een zuivere winst van f8433.82t ge maakt en wordt dus, behalve afschrij ving 4 pCt. dividend vooregsteld. Vier paarden werden verkocht voor f 530, drie aangekocht voor f 1026.50. Aan fourage, hoefbeslag enz. kostten de paarden f 12249.02 d. i. door el kander f 0.93 per paard eil per dag. Aan allerlei reparaties werd f462.44 uitgegeven. Voorgesteld wordt van het saldo winst f 4033.82, te bestemmen voor afschrijving, f 4Ö0 te reserveeren voor den Directeur en het ondersteunings fonds en de overige f 4000 uit te kee- ren als dividend. Gedurende den winter gaven inge zetenen blijken van sympathie voor het personeel, door giften in geld, als Naar het engelsch van RICHARD HENRY SAVAGE. 8) HOOFDSTUK L De mijn te La Hagua. „Wat zegt hij vroeg Seymour gebiedend. „Die mannen wilden alleen er op uitgaan om afgedwaald vee bij elkaar te drijven. Maak hier toch geen ruzie 1" ant woordt'e Hope onbeschaamd. „Het is over half vier," zeide Seymour, „over anderhalf uur zijn wij reeds op weg. Ik heb geen lust om nog meer te slapen." „Dan sta k ook op," zeide de luie schavuit. „Doe wat je zelf wilt," merkte Seymour op. De alcalde en Hope vermaakten zich om de kleine houten tafel met een flesch inlandscbe rum, terwijl de vier of vijf personen in de hangmatte ia unisono snurkten. De alcalde bood hem ook een gla3 van den krac" lig en, vurigen drank. „Neen, dank u," zeide Seymour. „Ik ben op wacht," dacht hij. Geen der ongewapende schavuiten durfde het vertrek verlaten. Seymour nu klaar wakker sloeg het edele tweetal gade. Ten laatste doorschoot een denkbeeld, ontsproten uit de ervaring over apachen-listen en de zonderlinge gebruiken in de prairiën, Seymours brein. In de uren des gevaars werken geest, zenuw en lichaam krachtdadiger ter wille van het zelfbehoud. Zijne zenuwen trilden „Die kerels zijn vooruit gezonden om mij uit den weg te ruimen, want wanneer de goederen geladen zijn, en ik officieel ben vertrokken, dan kunnen zij onmiddellijk handelen." Onder Seymours bagage, te Arinal achtergelaten, bevond zich een prachtig engelsch geweer in een ovale kist. De rechterloop was voor een revolver met twaalf holten en de linker een buks met getrokken loop, die nog zekerheid bood op vijfhonderd pas afstands. Hij zegende het londensche geheime slot, waardoor alleen openlijke vernieling het wapen voor hem onbruikbaar had kunnen maken. Hij zLce het geweer na het geladen te heb ben achter zich neer en begon vervolgens in zichzelf te tel len om zich uit den La te heuden. Tweemaal had hij reeds tot duizend geteld alvorens de twee boosdoeners hun werk hadden verricht. Hope schreef een brief. Toen hij tot negenhonderd van het derde duizendtal was genaderd, plaatste eene ranke gedaante, in een katoenen kleed gehuld blijkbaar eene vrouw plechtig wat ge laden visth, gedroogd vleesch en koffie op de tafel. Seymour wreef zijne oogen uit. Er lag roggebrood op tafel. De vrouw was teruggekeerd en toch had niemand het ver trek verlaten. Seymour dronk haastig een kop koffie uit, stopte wat van het voedsel in de zakken van zijn jachtbuis en zeide kalm„Ik ben gereed Het flauwe schijnsel van den aanbrekenden dag werd na melijk in het oosten zichtbaar. ,.Ik zal dunkt mij maar blijven talmen totdat het licht genoeg is om te kunnen schieten," dacht Seymour. Opge- fr.scht door de genomen rust stond hij voor den alcalde en Hope en betaalde met een overdreven dankbetuiging door Hope vertolkt, een ook overdreven prijs voor het armoedige en karige verblijf. Zonderling genoeg waren Je goederen flink geladen op verscheidene muilezels r i Seymour, di? wachtte to' lat Hope was opgestegen, verliet het hotel en besteeg veeitig schreden achter de andere., zijn lastdier. Onmiddellijk bemerkte hij, dat de zwa.Jcstc en meest afgeleefde muilezel voor hem was gezadeld. Hope zat op den beste. „Kijk eens Hope!" zeide Seymour, „gij hebt mijn muil ezel 1 Dez> kan irij niet dragen!" Nalat nog eenigewoorden waren gesproken steeg Seymour af. „Stijg van dien ezel af en laat de zadels omwisselen Hope zag Seymours oogen flikkeren. Terwijl hij kalm rondliep ving Seymo ;r deze woorden in het spaansch van den alcalde op. „Het is e l; aan de rivier zullen zij hem wel opwachten. Stuur Jo.e terug, dan kom ik bij u. Pas op 1 Hij is ge vaarlijk

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1