BINNENLAND, Haagsche Brieven. xx. door het verstrekken van koffie als anderszins. Aan het personeel, dat geenerlei verandering onderging, wordt een woord van lof gebracüt. Medege deeld wordt, dat de heer J. H. van West Jr. ontslag heeft aangevraagd als directeur, ingaande op den dag dat zijn opvolger in functie zal treden. Het verslag gewaagt met grooten[lof van de goede zorgen en de vele moeite, die de heer Van West zich gedurende 14 jaar voor de maatschappij heelt getroost en voorgesteld wordt het ontslag te verleenen op de meest eervolle wijze. Nu een opvolger moest worden be noemd heeft het bij Commissarissen een punt van overweging uitgemaakt, of niet beter was de trekkracht voor de trams uit te besteden, maar bij vergelijking van de ingekomen aan biedingen met de boeken der maat schappij, kwam het Commissarissen beter voor zelf de explotatie geheel in handen te houden. Voorgesteld wordt over te gaan tot wijziging der statuten en tot het aanvragen der koninklijke goedkeu ring tevens om commissarissen te machtigen de daarvoor voorhanden gelden te besteden voor den aanleg van een nieuwe tramlijn en onder handelingen te voeren met het ge meentebestuur over concessieverlen ging en over het eventueel verleggen van wissels en leggen van dubbel spoor." Bepaald wordt het dividend op 4 pCt. De vergadering duurt voort.) Maakten wij onlangs melding dat de afdeeling „de Heide" niet verte genwoordigd was in den raad der ge meente Velsen, de kiesvereeniging te Sandpoort die onbillijkheid in ziende, zal een candidatuur van die afdeeling steunen. De heer W. Seignette, lid van den raad en wethouder der gemeente Heemskerk heeft zijn ontslag voor die functie ingediend. Ook de heer H. Schoo, lid van den raad der gemeente Velsen, stelt zien bij de a. s. periodieke aftreding niet meer herkiesbaar. De zegetocht onzer Vorstinnen door de beide Zuidelijke provinciën behoort weder tot het verleden. Men heeft van verschillende zijden luide doen klinken de geweldige sommen, die de feestelijke ontvangst in die provinciën heeit verslonden en daarop al den nadruk gelegd. Ik behoor tot degenen die deze uitgaven voor dat doel geens zins te hoog achten, vooral niet waar daartegenover staat, dat handel en nijverheid toch stellig in ruime mate de kruimkens en niet alleen de kruimkens van den koninklijken disch hebben opgevangen. Zoo werd mij dezer dagen stellig verzekerd, dat de Regentes voor het verblijf te Nij megen de kleinigheid van f4000 (zegge vier duizend gulden) heeit betaald. Deze en dergelijke dingen mag men ook niet over het hoofd zien, als men aan het becijferen gaat. Maar er ietB, dat niet onder cijfers te brengen is en dat is de beteekenis van het vorstelijk bezoek, speciaal aan Limburg. De eigenaardige toestanden daar, het gebruik van vreemde talen, vreemd geld, vreemde zeden en ge woonten in levenswijze en onderlingen omgang, dat alles drukte een on- holiandsch stempel op deze provincie. Wel deden stellig de Limburgers voor geen andere Nederlanders onder in liefde voor het vaderland maar het zat de Limburgers toch wel eenigs- zins dwars in den maag, dat het sedert meer dan 40 jaren de eer van een vorstelijk bezoek derven moest. Het bezoek der Koninginnen nu heeft alle gevoel van vervreemding doen wijken voer vereering, geestdriftige vereering, die in blijvende gehechtheid verkeeren zal. Ik meen de beteekenis van het vorstelijk bezoek niet beter te kunnen verklagen dan hiermede Limburg is van nu af aan een Neder- landsche provincie. Het zal u wel eens zijn opgevallen, dat ik mij gaarne met het doen en laten onzer Vorstinnen bezighoud. Dat doen wij Hagenaars gaarnehet ieit dat onze stad sinds tientallen jaren de residentie der Oranje-vorsten is. leidt daar als van zelf toe. De ouderen onder ons herinneren zich zoo gaarne hoe ze Koningen en Prinsen op straat wandelend ontmoetten, soms de eer genoten om te worden aangesproken als daartoe aanleiding bestond. Zoo zijn er bijv. die vaak gebruik hebben gemaakt van de aan de be woners van het Noordeinde gegeven vergunning jaren geleden om van af de achterzijde hunner woning, den Koninklijken tuin achter het Paleis als wandelpark te mogen ge bruiken. Dat is lang geleden en wij, menschen van heden, moesten ons tot nu toe tevreden stellen met een blik te werpen in den fraaien gaard door het struikgewas aan de zijde van den Princessewal. Een sloot scheidde den paleistuin van de openbare straat. En die sloot „de scheiding tusschen Oranje en Nederland", zoo als een spotter er van zeide, had al de iouten van Haagsche grachten en slooten, fouten die meer voor den neus dan voor de hand liggen. Dat kon zoo niet langer en de gemeente zou een afscheidingsmuur bouwen dat kostte f40.000, maar dan ver dween de sloot en werd de weg te vens verbreed. Nu is de weger al heeft 't maanden geduurd en nu is de muur er. Lieve hemel wat een muur 1 Minstens twee Meter hoog, zoodat het fraaie gezicht geheel be dorven is, een eindeloos lange muur, zonder eenige profileering en met een hek er op, dat aesthetische waarde zou hebben voor een gevan- goedkeuren." Zoo'n antwoord in een gewichtige aangelegenheid als deze is geen antwoord en de M. Z. S. heeft dus volkomen terecht een beroep op den Raad gedaan, onder voorbehoud van haar recht om, overeenkomstig haar contract, aan arbiters de vraag te onderwerpen of het terrein achter haar gebouw uitsluitend voor plein bestemd is en blijven moet. In de verte dus het schrikbeeld van een proces. Een proces, welis waar, waarvan de kansen veel onze kerder zouden zijn, dan die van een ander, dat de gemeente dreigt, nl. met de Tramwegmaatsch. Deze, wier bijna ten einde spoedende concessie een soort monopolie is, kan inderdaad op goede gronden der gemeente in rechten aanspreken, daar zij tot an deren tramaanleg vergunning gaf. Maar de de Trammaatschappij wil grootmoedig wezen. Zij wil van pro- cedeeren niet praten, mits hare conces sie slechts worde verlengd, tot aanleg van nieuwe lijnen vergunning worde gegeven en verlof om de beide tram wegen naar Scheveningen met het electrische kabelsysteem te berijden. Stel u nu voor, dat onze fraaiste wandelwegen, onze onvolprezen Sche- veningsche weg, zullen ontsierd wor den door de hooge ijzeren galgen, door en voor dit systeem gevorderd Niemand zal dat wenschen, niemand het denkbeeld ondersteunen, dan al leen de Vereeniging tot bescherming van dieren, die daartoe den Raad een adres zond. Eerlijk gezegd, heeft dat adres mij een beetje geërgerd. Niet dat ik iets tegen de Vereeniging heb. Maar ik had gaarne gezien, dat zij, opkemende voor de paarden, ook iets gezegd had van den onevenredig langen werktijd der employés. Die worden wel niet den geheelen dag „aangezet" en krij gen er ook niet met de zweep van langs, maar zij werken, bij manier van spreken, tooh ook als een paard. H. A. GANÜS Jr. De reis der koninginnen. De Koningin en de Koningin- Regentes zijn Zaterdag met hun ge volg van Aken naar Ischl (in Oosten rijk) vertrokken. Gij kunt U wel voorstellen, dat ons gemeentebestuur „a cause" van dit verfraaiingswerk weer aardig wat hooren moet. Het is een grief te meer voor de verbolgenen. En bleef het maar bij deze en de vele die ik de vrijheid nam van tijd tot tijd, als trouw kroniekschrijver, te vermelden. Maar er komen er met den dag bij. Nu krijgt de gemeente het weer te kwaad met de maatschappij „Zeebad Scheveningen", een waarlijk niet te ge ring te schatten tegenstandster. Deze heeft al sedert geruimen tijdeen verzoek ingediend om het velen lezers bekende terrein het Gevers-Deynootplein achter het Kurhaus, aan eene zijde begrensd door de „Galeries haar mede in erfpacht toegewezen, te bebouwen. Nu zou, geloof ik, geen en kele Hagenaar dat kunnen goedvin den, omdat het geheele karakter van dit schoone deel der badplaats er door bedorven zou worden en het .ruime plein juist dat grootsche „cachet" geeft, wat altijd de gerecht vaardigde bewondering van eiken vreemdeling wekt. Maar niemand onzer kan toch goed keuren dat B. en W. en men be hoeft niet te twijfelen dat het eigen lijk B. alleen was aan de maat schappij „Zeebad" niet meer ant woorden dan„Wij kunnen uw plan niet goedkeuren," en op het indienen van een tweede, gewijzigd plan„ook het gewijzigde plan kunnen wij niet De minister van financiën maakt bekend, dat de percentsgewijze be looning van de volgende kantoren over 1894 heeft bedragenHaarlem (directe belastingen) f4500, Helder f3504.88, Groningen (buitengemeen ten) i 1888.68. Zij zijn dus als volgt gerangschikt: Haarlem in de eerste kl., Helder in de derde kl., Gronin gen in de zevende kl. (St.-Ct.) Generaal Vetter. Het plan bestaat ook te 's-Graven- hage aan generaal Vetter een plech tige ontvangst te bereiden. Onder meer zullen deputatiën van vereenigingen van oud-Btrijders aan het station zijn ter verwelkoming van den held van Lombok. Minerva weet uit goede bron mee te doelen, dat prof. Van 't Hoff thans de boüueuiing heeft aangenomen tot directeur van het Chemisch Labora torium te Parijs. Met eerbiediging van den wensch van den overledene, werd Zaterdag morgen te 's-Gravenhage het stoffelijk overschot van generaal Goffin in den strengs en eenvoud op Eik-en-Duinen ter aarde besteld. Met de familieleden stond slechts een kleine kring van intieme vrienden of kennissen ron dom de groeve. Generaal van der Siar bedankte voor de eer, den ont slapene bewezen. De Tentoonstelling der Neder- landsche Stenografen-ver- eeniging Stoltze-Wéry. Op de bovenzaal van „Concordia", N.Z. Voorburgwal te Amsterdam, werd van 23 tot en met 28 Mei deze Ten toonstelling gehouden, die voor den werkman van het hoogste belang, voor den oningewijde een gesloten boek is. Eenige inzendingen bevatten o. a. verschillende geschriften, romans, novellen, humoristische periodieken in stenografie geschreven, terwijl eeni ge der meest bekende Typewriter soorten aanwezig waren. Te 3 ;uur ving na een kort openingswoord van den heer P. Pentermann uit Rotter dam de wedstrijd op schrijfmachines aan, waaraan door 13 heeren en 3 dameB werd deelgenomen. De Haarlemsche Oscar en de dito B. A. B., de twee eenige aanwezige vertegenwoordigers der pers, werden naast den heer Pentermann opgesteld waarop genoemde heer het volgende dicteerde, dat door de deelnemers werd getypewriterd den Heere Theodorus Bol Arnhem. De deelnemersWat zegt U Bol. Rol of Tol De heer PentermannOm verwarring te voorkomen verzoek ik mij te zeg gen of U mij kunt verstaan of niet. De deelnemers: Als U wat duidelij ker spreekt zal het wel gaan. P.Ik zeg dus den Heere Theodorus Bol Arnhem. Frankfort aan den Main, 28 Mei 1891. De deelnemersDat gaat niet. Eerst komt de datum en dan het adres. De hr. P.: Nu goed, laten wij van voren af aan beginnen en het dan doen zooals het behoort. Aldus geschiedt en thans wordt door de hardschrijvers de brief ver volgd „Ons beleefdelijk gedragende aan „ons Bchrijven van 21 Mei hebben wij „de eer te berichten, dat de ons „opgedragen wisselcommissie op he- „den is afgeloopen. Zij bedraagt „Mrk. 30.131,30 zoodat er voor U een „netto opbrengst is van Mrk. 131,30, „waarvoor wij u gecrediteerd hebben. „Wij hadden ons van deze onder- „neming een hooger bedrag voorspeld „en zouden dat ook bereikt hebben, „indien niet gisteren papier op Londen hier een weinig achteruit gegaan ,ware. Intussohen gelooven wij te „mogen aannemen, dat gij met het „resultaat tevreden zult zijn en dat „gij ons zeer spoedig weder met nieuwe „orders vereeren zult, waartoe het „hierbijgaande koersbericht U waar schijnlijk wel aanleiding zal geven." Met de meeste achting A. HOLZMANN ZOON. Hieronder werd een vroeger door de deelnemers getrokken nummer geplaatst benevens het werk, van de schrijfmachine. Thans volgde het snelschrijven waaraan door dezelfden werd deelge nomen. De opgegeven zin, die eigen lijk geen zin heeft, luidde „Stoomkracht en Electriciteit, welke „machtige hefboomen voor den voor uitgang Stenografie en schrijfma chine beoogen geen minder doel." Aan dezen zin werd op het laatste oogenblik nog toegevoegd het woord „Wereldtentoonstelling". Na 4* minuut typewritens gaf de heer Wéry met een hamerslag, die den presidentshamer in Btukken deed vliegen, het leeken, dat alle getik met de toetsen plotseling deed verstom men en deelde mede, dat de jury bestaande uit de heeren W. v. Dijk, Commissaris van Politie te Hilver sum, P. Pentermann, van Rotterdam, H. van den Hen el, student, M. L. de Vries, beiden te Amsterdam en J. L. Wéry te 's Hage te 7 uur de be kroningen zou kenbaar maken, welke bekroningen hieronder volgen lste prijs f25.met diploma, F. H. Nije. 2de prijs 120.— met diploma, Mej. Brouwer. 3de prijs alleen diploma, D. H. Nije. Na afloop vernamen wij dat een Crandall Typewriter in den strijd ge bleven was en werden wij tevens door den heer H. T. Benier opmerkzaam gemaakt op zijn atelier tot reparatie van schrijfmachines, in de Jacob van Lennepstraat 7, te Amsterdam, en op door geimporteerde North's Type Writer. Met ingenomenheid en onder warme aanbeveling vestigen wij hier de aandacht onzer lezers op dit eerste reparatie-atelier. B. A. B. Nederlandsche Toonkunste naars-VereenigiDg. Te Arnhem werd op 25 Mei 1895 de 20e algemeene jaarlijksche verga dering der Nederlandsche Toonkunste- naars-Vereeniging gehouden. Nadat door den Voorzitter, den heer W. F. G. Nicolaï, de opgekomen leden waren welkom geheeten, werden door den len secretaris, den heer A. J. Ackermann, de notulen der vorige algemeene jaarvergadering gelezen en daarna verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek dat door de Vereeniging in den loop der twintig jaren niet minder dan 19 muziekuitvoeringen werden gegeven op groote schaal, ter gelegenheid der algemeene jaarvergadering, en dat de muziekuitvoeringen op kleinere schaal een cijfer bereikten van 140. In het afgeloopen jaar kwamen 4 muziekuitvoeringen tot stand, te we ten: twee te Utrecht, één te Leeu warden en één te 'e-Gravenhagehet ledental vermeerderde met 4 gewone en 13 belangstellende leden. Aan het 15e jaarlijksche examen werd deelgenomen door 27 dames en 3 heeren, van welke slaagden21 voor piano lager onderwijs, en één voor solozang. Van de bibliotheek werden weder om enkele geschenken ontvangen. De toestand der kas kon bevredi gend worden genoemd, daar uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester, den heer M. W. Petri, bleek, dat de inkomsten be droegen f5047.91, terwijl er was uit gegeven f 3355.92, zoodat op een batig saldo kon worden gewezen vale f 1691.99. Het ondersteuningsfonds is gestegen tot een gezamenlijk bedrag van on geveer negen duizend gulden. In het afgeloopen jaarjwerd daaruit onderstand verleend aan 4 gewone leden en bovendien, eene uitkeering toegekend van honderd gulden aan de erven van een gewoon lid na diens overlijden, te zamen een totaal uit makende van f525. Tot de verhandelingen der 20e al gemeene vergadering overgaande, wer den de beide aftredende bestuurleden, de heeren W. F. G. Nicolaï en M. W. Petri met bijna algemeene stem men herkozen. In de vacaturen der Provinciale- en Plaatselijke correspondeerende leden kwam eenige verandering en werden benoemd voor: Franeker, de heer Klaas VisserLeiden, de heer S. van Groningen Zierikzee de heer S. Klimmerboomen Kampen de heer A. J. G.iillard. Omtrent de keuze der plaats waar de volgende algemeene jaarlij kBche vergadering zou worden gehouden, werd geen beslissing genomenal leen werd besloten dat geen muziek uitvoering van wege de Vereeniging daaraan verbonden zal worden. Tijdens de avond-uitvoering van 2a Geen der schavuiten wist dat Seymour door middel van het kompas en de aneroïden kalm had uitgerekend welken weg zij nog hadden af te leggen tusschen Arinal en Truxillo, die naar zijne berekening tien dagen zou duren, en dat hij een liefhebber van de sterrekunde was en er eenige practi- sche ervaring in had. Na een handgebaar wachtte Seymour tot Hope en zijne handlangers een goed eind op hem vooruit waren, reed vjjf- tig schreden achter des stoet aan, terwijl de alcalde met den hoed in de hand achterbleef. Een uur lang trok de stoet doer bamboesriet, waar de groote goudmerels van boom tot boom sprongen; forsche vuurroode en groene papegaaien huppelden op de bovenste takken der boomen in het woud. De armadillo bewoog zich over de paden met haar geschubt pantser, en daar de mor gen aanbrak, begonnen de parkieten, apen en wilde kalkoe nen hun geschreeuw en gesnater te vermengen met het ge- snok der wilde zwijnen. Verschillende verdachte haltes om de bagage te verpakken gaven Seymour gelegenheid ®m twintig meters achter den stoet met een kogel uit zijn bukB een of anderen vogel uit den top van een hoogen boom te doen neertuimelen, tot groote verbazing van het gezelschap schavuiten. Vlug la dende hield Seymour de personen voor hem goed in het oog. De vier nachtelijke bezoekers hadden zich bij het gezelschap gevoegd „Wij moeten dicht bij de „Aguan" zijn," dacht Seymour bij ^chzeif en hield met scherpen blik de gedaanten voor zieh in het oog. Hij had alien schijn, alsof hij nog op eenigszins vertrouwelijken voet met Hope stond, laten varen. Weldra was de breede, eenzame, tropische rivier bereikt en tot Sey mours vreugde was een lange, schuinsch loopende doorwaad bare plaats vol grint zichtbaar met ruime oevers, die de vrijheid van beweging niet zouden belemmeren. Op vijfhonderd meters van de doorwaadbare plaats begon een van de voorst? voetgangers, een groote, brutale, half naakte kerel, die een zware machete zwaaide, waarmee hij doelloos kleine takjes h:.d afgehakt, luidkeels te schreeuwen. Uit verschillende schuilhoeken van den oever kwamen drie of vier dergelijke schavuiten te voorschijn. Vlug als de gerichte dreef Seymour zijn nog verschen muilezel voort tot naast het uitgeputte dier van Hope. „Wat moet dat alles beteekenen?" vroeg hg op scher pen toon. „Deze mannen zullen one helpen bij het overtrekken der rivier 1" was het slimme antwoord. „Het koste wat het wil," daoht Seymour, „ik moet mij niet overgeven aan de macht van die menschen. Het is hier de afgesproken plaats I" Hij trok het koord, waaraan zijn revolver was bevestigd, recht en zeide tegen Hope: „Pas op uzelfIk ga aaar den overkant. Waar is de doorwaadbare plaats?" „Daarl" zeioe Hope met een eigenaardigen glimlaeh, ter wijl verscheidene inboorlingen de beladen muilezels in het water dreven en hen de rivier overtrokken. Seymour was nu dicht genoeg in de nabijheid van Hope om den gelen glans in zijne verraderlijke oogen, gelijk die van een tijger, te zien. „Ga uw gangl" zeide Hope, want er was geen verontschul diging om nog te talmen. „Na a," zeide Seymour beleefd. „Zij kunnen niet schieten zonder ons beiden in gevaar te brengen," dacht Seymour en besloot Hope voor te laten gaan. Met scherpen blik zag Seymour in de rivier een zandbank. Toen Hope halverwege was, dreef Seymour zijn muilezel, die weer geheel waB uitgerust, in den stroom en met zij n geweer dwars over het zadel bereikte hij den overkant, tweehonderd meters achter de anderen. Luide kreten toonden aan, dat men begrepen had, dat hij van plan waB veranderd. Zonder moeite leidde Seymour zijr. muilezel door den stroom en bereikte het strand, waar hij lachende zijne natte kleeren uitschudde, terwijl de onbe- sebaamde kerel, die hem had gadegeslagen, zijn ontbloote maehete zwaaide en langs den oever kwam toesnellen. TBoen hij op een afstand van twintig meters was genaderd werd de Texas Lone Star revolver voor den dag gehaald en een dreigend klik-klak deed zieh hooren. „Haltl" klonk het, terwijl Seymour het wapen op den man met zijne moordzuchtige plannen richtte. De machete daalde en de geelgeklenrde schavuit deinsde terug. Werctl vervolgd':)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2