NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DEI DOOD VOOE QOGEN. Woensdag 29 Mei 1895. No. 3651 ABONNEMENTSPRIJS: ADVEETENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND, FEUILLETON i2e Jüargaa;; HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rgk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-=8=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOÏL Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dt Co., JOON F. JONESSucc., Paryt 31 bi* Faubourg Montmartre Haarlem28 Mei 1895. Voor de heden gehouden herstem ming voor een lid van den gemeen teraad, over de heeren A. Resinkdie 457 stemmen en J. Winkler die 415 stemmen bij de eerste verkiezing kreeg, zijn opgekomen 1828 kiezers. Bij de eerste stemming waren 1304 kiezers opgekomen. Het getal kiezers bedraagt 2816. Ter terechtzitting der Arrondisse- ments-rechtbank, d.d. 28 Mei 1895, de heer Mr. N. F. van Nooten, beëdigd als griffier bij het kanton gerecht alhier. Wij vestigen de aandacht van be- anghebbenden op den tijd der sluiting van het register der inschrijving voor de schutterij, zijnde 31 Mei e.k. Dit aar zijn de geborenen in het jaar 1870 tot inschrijving verplicht. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders van Heemstede werd hedenmiddag aanbesteed Het gedeeltelijk vernieu wen en onderhouden van eenige wer ken der gemeente, ingaande 1 Mei 1895 en eindigende 30 April 1896. Ingeschreven werd door: J. v. d. Vlugt, Heemstede, f 580 N. F. Vosse, 675 Wei. H. Adriaanse, 678 W. A. v. Amstel, 740 Th. Smit, 759 L. Sire, 759 M. Vester, 772 E. v. Luiken, 787 J. Vander, Haarlem, 990 Den 26sten Mei hield de „Postdui ven-Vereeniging Wilhelmina-Vlucht" haar eerste wedvlucht van Salzbergen met oude duiven. De duiven werden te 9 uur met droog, bedekt en kalm weer opgelaten en bereikten hunne hokken als volgt: S. J. Frank, 2 uur 1 min. 12 sec., Isten prijs zilveren medaille. S. J. Frank, 2 uur 5 min. 15 sec., v2den prijs zilveren medaille. H. van Leen 2 uur 15 min. 19 sec., oden prijs zilveren medaille. H. Verbeek 2 uur 17 min. 59 sec., 4den prijs bronzen medaille. Hedenmorgen ongeveer half acht werd door een detachement artillerie onder bevel van een kapitein, een pantseraffuit met toebehooren van iet spoorwegterrein overgebracht naar het fort te Spaarndam om daar te worden opgesteld. Het oorlogswerktuig, dat eenige duizenden kilo's weegt, werd voort getrokken door zes paarden. Met het oog op de bruggen, die in den weg liggen dien het transport nam, ge schiedde het vervoer onder toezicht van den gemeente-architect, den heer Jacs. Leijh. Hoewel menig bruggetje zuchtte onder den zwaren last, o.a. die bij de werf Conrad boog vrij wat door, liep het vervoer zonder schade af. Concert Bruijnsteen-Zalsman. Maandagavond gaven de heeren E. F. Brnijnsteen organist der Doopsge zinde kerk en G. Ph. Zalsman, bary- ton, in evengenoemde kerk een con cert met medewerking van Mej. Joh. Oudshoorn, violiste. Voor zoover mij bekend is trad Mej. Oudshoorn, die zich kort geleden hier vestigde, Maandagavond hier voor het eerst op. Blijkbaar was zij te veel onder den indruk van dit eerste optreden, althans ik geloof het hieraan te mogen toeschrijven dat zij minder gelukkig speelde en wellicht draagt ook het begeleidende instru ment de schuld. Menig zanger en speler zal bij on dervinding weten hoe moeilijk d8 sa menwerking met orgel is, daar het menigmaal gebeurt dat dit instrument voor den solist onhoorbaar wordt. Ik hoop voor mej. Oudshoorn dat zij spoedig in de gelegenheid zal zijn ons te toonen dat zij een bekwame violiste is, wat wij als élève van Timmner van haar verwachten. De heeren Bruijnsteen en Zalsman onze bekende kranige stadgenooten le verden vopr de zooveelste maal het bewijs van hun kunnen en kennen, Bruijnsteen zoowel in solospel als in begeleiding en Zalsman door de meesterlijke uitvoering zijner zeer moeielijke nummers. Of het eerste nummer nu wel aan zijn hoorders zooveel genot opleverde als het moeie- lijkheden bevat, laat ik in het midden. Van „Da lege ich den Kummer ab" af echter was het keurig. Voor den heer Bruijnsteen betreur de ik het werkelijk hinderlijke geram mel van het mechaniek. Mij dunkt dat hij dit voor een volgend concert moest laten verhelpen. Zijn hoorders zal hij daardoor zeer verplichten. H. P. Haarlemsche Tram. In een gedeelte van de oplaag van ons vorig Nr. vermeldden wij reeds, dat tot directeur der haarlemsche tram is benoemd de heer J. H. van Oijen, die 179 stemmen verkreeg. Op den heer Immink werden i78 stemmen uitgebracht. Verworpen was (vóór de gemelde benoeming) een voorstel van den heer W. Stolp, om na vaste afschrijving van 15 pet. en aftrek van 5 pet divi- dent, den directeur 11000.te ver- leenen boven zijn salaris, dat dezelfde som bedraagt. De meerderheid der aandeelhouders achtte met commis sarissen eene vaste afschrijving niet gewenscht. Verschillende statutenwijzigingen, door Commissarissen voorgesteld, wer den goedgekeurd, ook deze om den direeteur niet meer voor 5 jaar, maar zonder tijdsbepaling te benoemen. Het volgend jaar zal een nieuwe lijn worden gelegd. De vergadering was buitengewoon druk bezocht. Gaarne vestigen wij er nog eens de aandacht op, dat de h< er Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, Vrijdag a. s. voor de leden der afdeeling {Haarlem en Omstreken van den Volksbond en genoodigden in de groote zaal van „het Nut" alhier eene belangrijke voordracht zal houden over „Kinder bescherming en ouderlijke macht," waarbij ook gelegenheid tot debat zal zijn. De heer Carsjes, ondernemer der stoombooten langs de Haarlemmer meer, zal ten gerieve der reizigers voor Hoofddorp een geregelden omnibus- dienst organiseerèn in aansluiting met aankomst en afvaart der booten op Amsterdam en Leiden. Door den commissaris der Koningin in Limburg is de volgende aanschrij ving gericht tot burgemeesters en wethouders der gemeenten in Lim burg Het heeft H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes behaagd bij herhaling Hoogstderzelver groote in genomenheid te betuigen met de buitengewoon hartelijke en schitte rende wijze, waarop Hare Majesteiten overal door de Limbnrgsche bevol king zijn ontvangen gedurende Hoogst derzelver bezoek aan deze provincie. HH. MM. waren diep getroffen door de menigvuldige en ondubbelzinnige bewijzen van liefde en trouw, waar mede Hoogstdezelve overal werden begroet en waardoor de aanhankelijk heid van de Limburgsche bevolking aan het Huis van Oranje ten duide lijkste aan het licht kwam. HH. MM. verklaarden, dat de dagen in Limburg doorgebracht, steeds de aangenaamste herinnering bij Hoogst dezelve zullen achterlaten en verzoch ten mij aan allen, zoowel autoritei ten als vereenigingen en ingezetenen, Hoogstderzelver innigen dank over te brengen. Mij volgaarne van die taak kwijten de, heb ik de eer u te verzoeken aan deze aanschrijving door aanplakking in uwe gemeente de meest mogelijke openbaarheid te verzekeren. Behalve de reeds vroeger vermelde gift van f 1500 ten behoeve der armen te Maastricht,heeft H.M. de Koningin- Regentesnog de volgende schenkingen gedaan, alsaan de gemeenteboden f 150, aan de politie f 150, aan de mu ziek der schutterij f 150 en voorts aan het muziekkorps van het 2de regt. ini. f150. Lombok-strijders. Met het stoomschip Bromodat Donderdag 30 dezer te Rotterdam kan verwacht worden, repatriëeren 32 militairen, van welke 17 aan de krijgsverrichtingen op Lombok heb ben deelgenomen. Van hen zijn de navolgenden ge wond geweest: Fuselier H. C. Dircks, 18 Novem ber 1894 bij de verovering van Tjakra Negara, schot door den linker wijs vinger. J. B. Maroten, 29 September 1894 hij de verovering van Malaram, schot door het linker onderbeen. F. L. Nijpels, 26 Augustus 1894 bij Mataram, schot door den linker bovenarm. Deze militairen verlaten den dienst met een gagement ad f400 'sjaars. De fuselier H. C. Dircks is voor zijn gedrag op Lombok benoemd tot Ridder van de Militaire Willemsorde 4e klasse. W ereldtentoonstelling. Zondag werd de tentoonstelling be zocht door 13,000 betalende bezoekers. Vóór Zondag, dus zonder deze 13.000, was het totale aantal der bezoekers sedert de opening (11 Mei) reeds grooter dan in de gansche maand Mei van 1883. Daarbij moet men ech ter in aanmerking nemen, dat in '83 de toegangsprijs op sommige dagen weliswaar 25 cent, maar op andere dagen ook wel f 1 was, zoodat dezelfde vergelijking misschien ten opzichte der financieele resultaten iets ver schilt. De aangekondigde internationale tentoonstelling van katten, die op 15 en 16 Juni in een der gebouwen van de Wereldtentoonstelling zou worden gehouden, zal wegens te weinig in schrijvingen niet plaats hebben. De volledige uitslag van den wed strijd van type-writers is als volgt: lste Afdeeling. (Correct schrijven volgens dictaat.) lste prijs f 25 en diploma F. H. Nije, machine Remington. 2de prijs f20 en diploma mej. J. Brouwers, machine Williams. 3de prijs diploma D. H. Nije, ma chine Remington. 2de Afdeeling. (Snelschrijven van een opgegeven zin. Tijd 3!4 minuut. 1133 letters, lste prijs f25 en di ploma G. van Herfden, machine Re mington. 980 letters, 2de prijs f20 en diploma, L. van Hemert, machine Remington. 887 letters, 3de prijs, alleen diploma J. B. Schatborn, machine Hammond? Minimum loon en maximum arbeidsduur. Als een bewijs, hoezeer de kwestie van minimum-loon en maximum- arbeidsduur de gemoederen in bewe ging brengt, zij gemeld, dat de Ver- e?niging „Cultiveeren" te Utrecht, afdeeling van 'het „Alg. Ned. Werk liedenverbond", ontevreden over de houding van haren beschermheer, met op éen Da algemeene stemmen verklaard heeft, dat de burgemeester van Utrecht bewezen heeft, de ar beidstoestanden niet voldoende te kennen en dit getoond heelt door den Raadsleden te ontraden, het voorstel tot het opnemen van bepa lingen omtrent maximum-arbeidsduur en minimum-loon in de bestekken van gemeentewerken aan te nemen dat hij als beschermheer der vereeni ging zijn plicht tegenover de werklie den in het algemeen verzaakt, is van oordeel dat een dergelijk persoon niet als beschermheer behoort te worden erkend; en verzoekt het bestuur de noodige stappen te doen om den heer B. Reiger van zijn 'bescherm heerschap te ontheffen. De „Anna." Uit 'sGravenhage meldt men: De correspondentiën tusschen de betrokken autoriteiten in zake den zeeroof op de Anna worden nog steeds voortgezet. De quaestie zal wel dra in den ministerraad een onderwerp van beraadslaging uitmaken. In den vroegen ochtend van Maan dag is aan het strand te Scheveningen ter hoogte van het Paviljoen aange spoeld het lijk van een als heer ge kleed persoon, dat in een zeer ver Naar het engelsch van RICHARD HENRY SAVAGE. 9) HOOFDSTUK I. De mijn teSLa Hagua „Wat heeft dat te beteekenen nep Hope uit, terwijl hij zijn vermoeiden ezel over den met keisteenen bedekten oever stuurde. ..Dat wil zeggen," zeide Seymour, „dat ik voor mijzelf kan zorgen 1 Laat dat gespuis vooraan rijdenIk ken den weg niet en wensch ook niet dat zij mij aanspreken 1" Adrian Hope haalde boosaardig de schouders op en be greep, dat vijf meter achter hem een wanhopend man op een krachtig dier reed, terwijl hij de plek had uitgezocht, waar een kogel kaliber vijf en veertig het doodelijkst zou treffen. En de bontgekleede mannen reden voort in het steeds helder wordende daglicht. Dezen keer was de be- r;... nde moord mislukt. HOOFDSTUK H. De rancho te Correro. De weg leidde van de rotsige boorden der breede rivier de Agnan naar een dichtbegroeid, vochtig bosch van cam- pêcbehont en cochissen. Ver achter de lage heuvels verhie ven zich de bizonder puntige toppen van de Sierras van Honduras. Hunne onregelmatige en met kloven doorgroefde rotsige kanten, waren hier en daar bedekt met boschjea pijnboomen. De gillende parkieten staakten weldra hun valsch geschreeuw. De zon, een groote, vurige, gele schijf, verhief zich voor den bergrug, ver aan den horizon en een zwak morgenbriesje deed zich gevoelen. Dreog en stoffig was bet pad en zells de gepantserde hagedissen kropen onder de giftige ranken en lagen lui te genieten van de schaduw. Traag schreed de kleine karavaan voorwaarts. Padilla de schurkachtige spion mompelde nu en dan een vloek, terwijl hij een afgeschoven zadel recht plaatste. De beladen muilezels bewogen de koppen op en neer, zwoegende onder hun zwaren last. Naast Padilla reed de „mozos" van Arinal, de mot rdzuchtige drager van den noodiottigen brief, nu en dan den top van een struik met zijn machete afslaande, terwijl hij met gefronst gelaat de slanke gedaante van Sey mour, die achter hem reed, nu en dan opnarr. Hope, niet wetende, dat Seymour ten volle bekend was met zijn plan, reed in een gemelijk stilzwijgen op zijn muilezel verder. Welke gedachten aan schurkenstreken in de toekomst, welke berinneringen aan misdaden in het verleden, zetelden in het verdorven brein van dezen slnwen misdadiger. Nu en dan reikte hij zonder een woord te spreken een waterkan aan zijn zwijgenden metgezel aan, die twee of drie meters achter Hope bleef. Seymours gedachten vertoefden bij zijne zwerftochten eertijds door de vlakten van Arizona, bij de eenzame ritten door de gele zandvlakten der Sahara en eentonige tochten door de dorre streken van Texas. De bran dende, gloeiende zonnestralen zengden den bodem en hun licht werd door het korrelig zand hel weerkaatst. Met de uiterste krachtsinspanning wist Seymour zich wak ker te houden. Zelfs het bewustzijn van het groote gevaar, waarin hij verkeerde, was niet in staat om de doodelijke vermoeienis te verdrijven, die het gevolg was van hevige op winding en een slapeloozen nacht. Met de pijp in zijn mond en de vertrouwbare Lone Star revolver onmiddellijk binnen zijn bereik, hield hij het oog gevestigd op iedere buiging van den weg, nu bijna geheel voor den blik verborgen, en op het landschap om zich heen, terwijl hij peinsde over een plan tot ontsnapping, zoo hij plotseling mocht worden aan gevallen. Bitter, bitter berouwde het hem te zijn gescheiden van zijne vertoornde metgezellen. Om Olanchito, vijf en twintig mijl verder gelegen, te be reiken, wanneer hij door een aantal vijanden werd achter volgd, scheen hem toe bovenmenschelijke krachten te vor deren. Geen water binnen zijn bereik, een onbekende weg eD een rijdier, niet in staat een tamelijken gang vol te houden.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1