NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DEN DOOD VOOR OOG-EN. 12e Jaargang Donderdag 30 Mei 1895. No. 3652 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND, FEUILLETON- HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier», Directeur-Uitgever J. C. FEEEEBOOK Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE dt CoJOHN F. JONESSuce,Parite 31&w Faubourg Montmartre Haarlem, 29 Mei 189 5 Herstemming Gemeenteraad. Zooals wij heden reeds per bulle tin mededeelden is bij de herstem ming voor den Gemeenteraad de heer Joh. Winkler gekozen. Van de 1828 uitgebrachte stemmen waren er 20]van onwaarde. Van de overige verkreeg de heer Winkler er 706 en de heer A. Resink 597. Het [depouilleeren der stembriefjes, aangevangen te 9 uur, was ongeveer kwartier over elven geëindigd. Vele belangstellenden woonden in het laat ste uur het oplezen der biljetten bij. Bij de eerste stemming verwierf de 'heer Resink 457 stemmen. Vergunning Brongebouw» Gedeputeerde Staten hebben in hunne hedenmiddag gehouden ver gadering besloten, Burgemeester en Wethouders machtiging te verkenen aan bet Brongebouw cum annexis vergunning te verleenen tot denver koop van sterken drank in het klein. Het Brongebouw heeft dus de zoozeer gewensehte vergunning verkregen. De kapt. J. H. de Wildt, van het le reg. inf., leeraar bij de militaire school is overgeplaatst bij het 3e reg. inf., doch blij it tot 15 September bij genoemde inrichting werkzaam. Onder hoofdredactie van Dr. S. E. Oudschans, directeur der Kneipp- inrichting alhier, met medewerking van verschillende Kneipp-artsen, zal verschijnen een populair geschreven maandblad, gewijd aan de beginselen der Kneippsche genees- en leefwijze. Het zal het eerste Kneippsche orgaan in ons land zijn. Maandag 3 Juni zal, zooals reeds bij advertentie is aangekondigd, in de sociëteit „Vereeniging" eene groote Matin ée musicale worden gegeven door het philharmonisch concert uit Berlijn onder leiding van den heer Prof. F. Manstaedt. Dit orkest is, evenals vorige jaren, gedurende het badseizoen te Scheveningen, vast ver bonden. Het is de eerste maal, dat het hier zal optreden. Ongetwijfeld zullen dus velen het concert bezoeken. De heer A. Smits heeft op den Kruisweg No. 55, hoek Parklaan een magazijn van rijwielen ingericht dat door de nette inrichting zeker de aan dacht zal trekken. Het „stalen paard" van onzen tijd is er vertegenwoordigd door een tiental exemplaren, waaron der zoowel de goedkoope Mercury (f125 met luchtbanden en al) als de duurdere Raleigh, van welke fabriek de heer Smits de agentuur heeft ver kregen. Behalve rijwielen exposeert de beer Smits tevens de tallooze kleinigheden, die voor den wielrijder onmisbaar zijnbellen, lampen, tasschen, sleu tels en olietasschen en wat al niet meer. Binnenkort hoopt hij tevens gesorteerd te zijn in werktuigen voor andere takken van sport football, cricket, lawn tennis. De winkelbetimmering is, zooals voor het artikel past, eenvoudig en net. Op dit mooie hoekje van den drukken Kruisweg zal de heer Smits over gebrek aan bekijks zeker niet te kla gen hebben. Achter het magazijn is een ruime werkplaats, waarvan de ingang is in de Parklaan. De heer Smits legt zich als Bondsrijwielhersteller dan ook zeer toe op reparatie en stelt ook hen die eens nu en dan een toertje willen maken door verhuring van een wiel daartoe in de gelegenheid. Heden had op de gebruikelijke wijze de plechtige installatie plaats van den heer Mr. N. F. van Nooten als griffier bij het kantongerecht. Tijdens de'xefeningen der schutterij op Dinsdag 1.1. is onder de schutters het navolgende biljet verspreid. D.D. Schutterij te Haarlem. Gij schutters van Haarlem wordt in uw eigen belang opgeroepen, om heden avond na afloop der excercitie u te melden in 't Volksgebouw, Kleine Houtstraat 77, om u aldaar te laten inschrijven als lid der Anti-Schutters- bond, welke ten doel heeft, om, of de Schutterij op de flefcch, of onze verzuimde tijd betaalt te hebben. Mannen Schutters van Haarlem denkt om uwe gezinnen, denkt om uw onnoodig vermorst loon. Tevens bestaat er gelegenheid om zich als lid te doen inschrijven in Café „Cen trum," Damstraat 6. Het voorloopig Bestuur. Op 3 Juni a. s. zal de heer dr. J. M. Ansink Calkoen 35 jaar predikant te Sloterdijk zijn geweest. Hij volgde in 1860 zijn vader op, die in 1826 het predikambt aldaar aanvaardde, en voor deze was de grootvader daar ge vestigd. Op 19 Juli e. k. is het juist een eeuw geleden, dat de grootvader van den tegenwoordigen leeraar zijn werk te Sloterdijk begon. Vergadering van den Gemeenteraad van Bloemendaal, op Donderdag 30 Mei 1895, des namiddags te half acht ure. Tot voorzitter van het bestuur van den Noord- en Zuid-Spaarndammer- polders is gekozen de heer W. de Clercq te Haarlem. C. Hartendorp, postbode te Spaarn dam is benoemd tot brievengaarder aldaar. Parlementaire praatjes. De Tweede Kamer was heden (Dins dag) middag op het Binnenhof terug om haar werkzaamheden te hervat ten. Zij deed dat allereerst door nieuwe samenstelling der afdeelingen aan welke de tijdens het recè3 ingekomen ontwerpen konden worden toegezon den. Deze afdeelingen benoemden tot voorzitters de heeren A. Mackay, van Delden, Veegens, Tak en Meestot ondervoorzitters de heeren Mutsaers, Guyot, Kerdijk, Rutgers en Goe- koop. Morgen en Donderdag zit de Ka mer in de afdeelingen, terwijl Vrijdag 11 uur de gereedzijnde arbeid in open bare beraadslaging komt. Aan den heer mr. E. A. Sraidt is verlot verleend den Min. van Buitenl. Zaken te interpelleeren over het af- loopen van 't schip Anna door Ma- rokkaansche zeeroovers. Het is goed, dat de Regeering de steun der vertegenwoordiging hebbe om zich tegenover ,den Sultan te kun nen doen gelden, waar het de belan gen van Nederlandsche onderdanen betreft. G. Jr. Generaal Vetter. De ontvangst te 's Gravenhage van genereraal Vetter op Zaterdagnamid dag te 1 u. 23 zal geschieden op het gewone perron van [de Hollandsche spoor, waarvan een gedeelte, zoo mede eenige wachtkamers, zullen worden gereserveerd. Van regeerings- wege zal den generaal tevredenheid betuigd worden voor den goeden ai- loop van de onder zijne leiding vol brachte expeditie. Vervolgens Zai door een commissie, bestaande uit groot- oilicieren der Kroon, de presidenten van de hooge staats- en rechterlijke leges, de inspecteurs van leger en vloot, alle daar aanwezige oud-gouver neur-generaals, ond-vice-presidenten van den Raad van Indië, oud-leger commandanten, ministers van staat, den gouverneur der residentie, den commissaris der Koningin en den burgemeester, de generaal worden welkom geheeten, terwijl hem de eere wijn zal worden aangeboden. De stafmuziek der grenadiers en jagers zal de ontvangst met de volks liederen opluisteren, terwijl in een open rijtuig de generaal naar het hotel De Ouden Doelen zal geleid worden. De Costa Rica Packet" quaestie. Hierover schrijft de N. E. Ct. nog het volgende Reeds vroeger gaven wij onze inge nomenheid met deze oplossing van het hangende geschil met Engeland te kennen, en de kennisneming van de overeenkomst heeft daarin geen verandering gebracht. Uit de Memorie van Toelichting blijkt, dat de Engeleche regeering zich oorspronkelijk in haar eiseh bepaalde tot de vordering van een som van 2500 pond sterling ten behoeve van kapitein Carpenter, terwijl thans aan de arbitrage ook zal worden onder worpen de aanspraak, door de officie- eieren, de leden der bemanning en de eigenaren der Costa Rica Packet ge maakt op vergoeding der schade, die, naar hun beweren, door hen zonde geleden zijn als gevolg van de gevan genneming en daarop gevolgde ver wijdering van zijn schip, van den gezagvoerder. Dat Engeland op die uitbreiding der arbitrage stond, is niet te verwon deren, als men weet welk een misbaar er uit zijne Australische koloniën is opgegaan en welke eischen daar ge steld werden. Zeer waarschijnlijk zal dit niet zonder invloed geweeest zijn op Engeland's houding, toen het een maal besloten had ons voorstel om trent een scheidsrechtelij ke uitspraak te aanvaarden. In verband met Engeland's oor- spronkelijken ei.-ch was deze uitbrei ding der arbitrage zeker, zooais onze regeering terecht opmerkte, weinig ge motiveerd. Waar onze regeering echter over tuigd was van ons goed recht tegen over den eiseh ten behoeve van Car penter, daar moest zij a iortiori van de ongegrondheid van den eiseh ten behoeve van officieren, bemanning en eigenaars van het schip ten volle verzekerd zijn, en mocht zij de vreed zame oplossing van het geschil op deze uitbreiding der arbitrage niet doen stranden. Cnze Staten-Generaal zullen onge twijfeld hun zegel aan de gesloten overeenkomst hechten. En indien dan, zooals men mag vertrouwen, een on partijdig en bekwaam arbiter benoemd wordt, dan is er alle kans op een voor ons bevredigende uitspraak. Amsterdamsehe meubel makers. Het juiste aantal slachtoffers der werkstaking wordt opgegeven als be staande uit 87 man. De weerstandskas moet bijna uitgeput zijn, zoodat de toestand dezer menschen allesbehalve rooskleurig is. Onschuldig, Jl. Viijdag was het voor het gezin van F. Zandbergen te Rijnsburg een blijde stond. Toen toch kwam man en vader thuis, na 14 dagen onschul dig in de gevangenis te Scheveningen te hebben doorgebracht, verdacht van, door het leggen van steenen op de rails, de Noordwijker stoomtram te hebben laten dérailleeren. Zijne eerste en voornaamste be- schuldigster, een jong vrouwspersoon uit Rijnsburg, heelt nu voor den rechter bekend, dat al haar verkla ringen ten nadeele van F. Zandbergen geheel leugenachtig zijn geweeBt en alleen ten doel hadden genoemden Zandbergen in de gë^angenis te krijgen. Aan deze verklaring had hij dan ook terstond zijne invrijheidsstelling te danken. Zondagmorgen hield ds. Ren- kema, te Rijnsburg, naar aanleiding daarvan, eene toepasselijke preek. Dat de man zich onuitsprekelijk gelukkig gevoelt met zijne terugge kregen vrijheid, zal niemand betwij felen, ook echter niet, dat het voor hem, als broodwinner van zijn gezin eene harde zaak is, 14 dagen in den druksten tijd aan zijn werk te wor den ontrukt. Moge de ware schuldige nu spoedig ontdekt worden I Naar de P. D. C. verneemt bestaat het voornemen te trachten om ter gelegenheid van het bezoek der Ko ninginnen aan de provincie Drente in de, ten onrechte in den mond des volks aldus genaamde, Balier kuil een voorstelling te geven der Ger- maansche wijze van rechtspleging. De plaats zelve, waar in lang ver vlogen eeuwen zonder twijfel recht is gesproken, leent zich daartoe bij uitnemendheid. De zacht oploopende hellin" van den ringwal biedt uit stekende gelegenheid tot het vormen van schilderachtige groepen, terwijl de gansch door groen en geboomte omgeven ruimte onwillekeurig reeds Naar het engelsch RICHARD HENRY SAVAGE. 10) HOOFDSTUK H. De rancho te Chorrera. Kristalhelder water vloeide uit eene bron en bevochtigde de wortels van een half dozijn wilgen en diende om den dorst te lesscben van het schrale vee en de paarden in de nabijheid. Achter het huis stonden eenige hutten verspreid, terwijl een steenen keuken aan het hoofdgebouw was ver bonden, en een ruw uit klei opgetrokken gebouwtje de bakoven vormde. „Dit is Chorrerazeide Hope norscb, zonder zelfs zijn hoofd om te wenden. Seymour antwoordde niet, terwijl de muilezels haastig de deur naderden, vol verlangen om van hun levenden of levenloozen last te worden onthepen. Sey mour ging nu in gedachten na, dat zijne positie was als volgt: van Arinal achtien mijlen verwijderd, in zuidweste lijke richting, van Olanchito, ongeveer twintig vijf en twin tig mijlen naar het zuid-oosten, van Coyoies, voor hem, aan gene zijde van den telegraaf weg, zes a acht mijlen in zuidelijke richting, door een ongebaand bosch, hier bijna ondoordringbaar. Seymour dankte God in stilte voor het bewustzijn, dat de weg gebaand door dezen bijna onbegaan- baren landstreek ten einde liep en terwijl hij uit den zadel sprong, legde hij voor zich de gelofte af om zich van de an deren op een afstand te houden en zijne gemoedsaandoenin gen te beheerechen. De hitte, vermoeidheid, dorst en honger hadden hun in vloed doen gelden. Hij waggelde toen hij de schaduw van het overdekte gedeelte voor de woning opzocht. Twee of drip halfnaakte kinderen speelden met een paar magere honden op den vloer van klei in het huis. Biggen en kuikens liepen in en uit en in de stallen bevonden zich eenige stuks vee en paarden. De muilezeldrijvers bewaarden een norsch stil zwijgen terwijl zij de dieren ontlaadden en zooals gewoonlijk de geheele bagage in een hoek van het gebouw neerzetten. Hope was een vertrek in het huis binnengetreden, en een zacht mompelen in het spaansch toonde aan, dat er een ge sprek werd gevoerd. In een hoek zat eene oude vrouw, met boosaardig glinsterende oogen, die den Yankee aankeken en zij stiet een heesch gegrom uit in antwoord op hetj gewone Buenas Dias SenoraPadilla, de gids, zadelde Hone's muil ezel af en na zijn dorst te hebben geiescht, vleide hij zich neer op een vel, voor het huis op den grond neergevieid en trok zijn hoed over zijn hoofd. Hij veinsde te slapen en ïag als een alligator zijn prooi te begluren. Met vermoeide en bevende vingers ontzadelde Seymour zijn rijdier en zette behoedzaam zijn zadel inkeen hoek neer, tevens het dier los latende loopen. Hij stak zijn jachtmes tusschen zijn wijd buis en na te hebben gevoeld of het pistool nog los in den halster zat, trad hij op de bron toe en dronk van het heldere, koele water onder de schaduw der wilgen. Hij schroefde zijn geweer los in stukken, sloot het weg en nam er al de patronen uit. Een vluchtige blik over de ge heele rancho overtuigde hem, dat hij daar als in een val zat opgesloten. „Geen doorgang" stond op alle muren ge schreven. Op den achtergrond verhieven zich de steilten van de woeste Sierras westwaarts strekten zich de dichtbe groeide rietlanden met al zijne gevaren en verschrikkingen uit en te Arinal de vijand in garnizoen. Zuidwaarts be vond zieh de meer dan verdachte nederzetting van Coyoies, de voorposten van het detachement bandieten van Arinal. De man, die te Arinal den dood ontliep, ontmoette dien te Chorrera of Coyoies. Een onheilspellend stilzwijgen omgaf het huis en lang zaam trad Seymour binnen om er zijn verderf trgemoet te gaan als hem dat daar wachtte! Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1