12e Jaarga Vrijdag 31 Mei 1895. No. 3653 SIEUWS- ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Reehtbank BINNENLAND, FEUILLETON DEN DOOD VOCE OOGEN. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gekeele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-dt, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE dé CoJOBN F. JONES, Suee., Parg» 311ne Faubourg Montmartro: Bij dit Summer in gevoegd het Gemeenteraadsver slag van 29 Mei 1895. Haar hm, 30 Mei 1895. Koloniaal Museum. Gedurende de drie eerste maanden van dit jaar werden de volgende ge schenken ontvangenvan den heer S. Stibbe te Amsterdam, twee bad- jeng (Eekhoornhuiden), Nederlandsch Indiëvan den heer L. Vuyck te Leiden, Toeba-wortel voor vischvangst gebruik, Borneovan dr. Boerlage, herbanum van Tunarea revoluta Tjilatjapvan de Billiton-Maatschap- pij, tin ertsen, tinblok, voorwerpen van tin gemaakt en topografische kaart van bet eiland Billiton van den beer J. H. Menten, verschillende ertsen en gesteenten van Borneo van den beer J. A. Maronier, 20 negatieven van fo- tografiën betreffende N. I. nuttige ge wassen; van den heer J. Jockin, fotografiën van 3 verschillende boom soorten van den heer J. E. Muller te Paramaribo, 3 fotografiën van ge zichten in Surinamevan den beer P. van Leersum, voor de Kina scha delijke insecten van den heer H. Th. Karsen, 7 monsters thee van de plan tage Senegar; van de Nederl. Olie- fabriek Delft, een monster aardnoten van den heer H. Laurens, 2 soorten van bloedzuigers uit de Lampongsche districten; van den heer W. Th. Matheeuwissen, kajou kebel, koorts- werend middelvan den heer J. D. Kobus, Soerabaja, buffeljukversierin- gen Madoera; van den heer C. J. de Yogel, Kandagan, monsters hout van verschillende schaduwboomen en her baria, van de variëteiten van koffie voorkomende op het koffieland Kan dagan vnn dr. M. Treub, Buitenzorg, vruchten en zaden van Hernandia Sonora; van den heer Joekes, mon ster boombast en weefsel, Zd. Ooste afd. Burneo; van den Heer J. Wol- terbeek, weeftoe8tel met bijna afge werkte Sarong, Loeang, Z.W. eilanden; van den heer J. H. Maiden, Sydney, zaad van den Bunija-tfunija-boom, Queensland; van den heeren dr. M. Greskoff en baron Terel von Mueller, kino van Eucalyptus calophyllavan den heer I. A. Arend, Aruba, tumor de tievra (Adelaer of klappersteen), Arubavan den heer Lavino, onzen consul te Singapore, monsters van aldaar door een nieuw chemisch pro ces bereide Ramehvezels. Ook de boekerij ontving belangrijke bijdragen zoowel uit het buitenland als uit het binnenland. De zaal met de dierlijke producten werd geheel opnieuw gerangschikt en door vertimmering der kasten en het bijvoegen van eene nieuwe vitrine veel doelmatiger ingericht. Hier ter stede zijn Dinsdag bij de compagnie pantserfort-artillerie de mi licien-verlofgangers van de lichting 1893 voor den tijd van vier weken onder de wapenen gekomen, tot het deelnemen aan de oefeningen op het fort bij IJmuiden. Walbeworkers Vereeniging Woensdagavond trad voor deze vereeniging op, in het Yolksgebouw, de heer Cornelissen van Amsterdam, met het onderwerp: „Vereenigen." Spreker betoogde de wenschelijk- heid en de noodzakelijkheid van ver eenigen. Hij wees er op hoede werk lieden voortdurend met elkander over hoop liggen, inplaats van zich te ve eenigen tegenover hen, die hen onder drukken. Men moest elkander leeren verstaan. Vervolgens haalde spreker er enkele voorbeelden van aan, hoe de patroons de werklieden, volgens hem, onderdrukken en stond enkele oogenblikken stil bij de opkomst der aristocratie onder de werklieden,d.w. z. die werklieden, die handelen alsof de z.g. losse werklieden minder zijn dan zij. Hij wekte allen op tot aaneen sluiting, eensgezindheid en broeder lijke liefde, inzonderheid tot aaneen sluiting bij den Nederl. Bootwerkers- bond. Met de voorlezing van een ge dicht, eindigde de spreker zijne rede. Kathedrale kerk. Aangaande de te bouwen kathedrale kerk aan de Leidschevaart alhier, wordt door het tijdschrift Architectura o. a. medegedeeld De stichting van dit bedehuis geschiedt ter gelegenheid van het gouden priesterjubileum van Mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, te vieren in Augustus van het volgende jaar. Door het geheele bisdom (Noord- Holland, Zuid-Holland en Zeeland) zijn giften voor dezen bouw verzameld. De nieuwe kerk zal tevens het parochiale heiligdom zijn van eene nieuwe kerkelijke gemeente in het zuidwestelijk gedeelte van Haarlem. Het bouwterrein ligt aan de westzijde van de Leidschevaart, even buiten de vast aaneengesloten huizenrij thans dus te midden der weilanden, waarop verder ook reeds straten worden aan- Daar het sanctuarium naar hei oosten wordt gekeerd, zal men aan de Leidschevaart niet de hoofdin gangen zien, maar het cirkelvormige en straalsgewijze ontwikkelde koor met de transkapellen. Aan de noord en zuidzijde zullen breede straten worden opengehouden en ook aan de westzijde heeft de kerkelijke overheid een grooter terrein, dan voor den bouw noodzakelijk, aangekocht, om voor de hooge torens een ruim plein vrij te houden. De bestekteekeningen, die voor de aanbesteding, op 22 dezer gehouden, gereed werden gemaakt, vertoonen eenige afwijking van de perspecti vische teekening. Ook op dit terrein, zoo nabij de Hollandsche duinenrij, zullen 13 M. heipalen in de lundeering moeten ge bruikt worden. Het gansche plan is er op ontwor pen om baksteen als hoofdelement van de constructie zooveel mogelijk overal door te voeren. De geledingen der verschillende deeien zoowel als de inwendige kleuren worden door den baksteen geheel beheerseht, zoo genaamd „siersteen"daaruit ontwik kelt zich, met fijner bewerkte klei, ook kleurige terra-cotta. In jons land moet die techniek zeker eene ruime plaats worden ingeruimd. Voor dunne steunpunten wordt ge bruik gemaakt vaa gepolijst graniet. De groote kapiteelen en de onderdor pels der vensters, even als schuine afdekkingen, worden uitgevoerd in zandsteen of harden kalksteen. Vu or 't plint is de zoogenaamde ijzersteen van de Maas voorgeschreven, die tus- schen Luik en Maastricht wordt ge ëxploiteerd. Deze zandige steen is ge varieerd en zeer hard. Het gansche bouwwerk is ontwor pen op een buitenw. lengte van 100 M. bij eene breedte van 44 M. Het ge heel oppervlak met steenen vloer- en zoldergewelven. De paalfundeering, oostelijk begin nende, wordt tot een palenrij voorbij het kruis thans afgemaakt, en de metselwerken strekken zich eveneens, volgens het eerste bestek, van 'tkoor af over 't kruis, met de vier westelijke transept pijlers. De muren worden zoo breed aan gelegd, dat daarin nissen voor de verwarmingen beneden, en boven rondgaande galerijen kunnen worden uitgespaard. Zitting van Donderdag 30 Mei. Jacob Hollander, 43 jaar, likdoorn- snijder, stond heden terecht wegens onbevoegde uitoefening der heelkunde. Toen de man den lOden Januari met een tafel en stoel op de markt te Zaandam stond en zijn „beroemde zalf voor likdoorns, eksteroogen, eelt- knobbels en wratten" met luider stemme aanprees, kwam er een man die een wrat aan den vinger had en verzocht hem, die weg te nemen. Hollander smeerde de wrat met zalf in en nam daarop het topje ervan weg, waarna hij vroeg aan den patiënt „Zal ik de rest ook wegnemen?" De man leed veel pijn, maar hield zich goed omdat hij, te midden van al die toeschouwers, uiet uitgelachen wou worden als hij schreeuwde. Hol lander wond nu zijn zakdoek om zijne vingers heen, stak zijn nagel toen tusschen het vleesch en de wrat en rukte op die manier de wrat eruit, wat den patient zooveel pijn deed dar hij er bijna bewusteloos van werd. Beklaagde erkende het feit. Met echte Botermarktsche woordenrijkheid vertelde hij, dat hij al 24 jaar heel Nederland doorreist en o. a. bij den inspecteur van het geneesk. Staats toezicht. Dr. Lubach, op zijn verzoek eelt onder den voet heeft verwijderd, waardoor deze niet loopen kon. „De wet„, beweert hij, „verbiedt volstrekt niet nagels, likdoorns, eelt en wratten weg te nemen, Ik werk alleen op het praktijk van pedicure en de meest meest nobele lui van Nederland ge bruiken mijn zalf." Dr. Bijleveld, als deskundige ge hoord, noemt een wrat een ziekelijke woekering van de opperhuid en is van oordeel, dat de wijze waarop bekl. heeft gehandeld, wel degelijk uitoefe ning der chirurgie is. De subs. off. van just, Mr. Joh. P. van Outeren, acht naar aanleiding van deze verklaring, het feit op te leveren onbevoegde uitoefening der heelkunde, requieert vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Zaandam waarbij bekl.'in eerste in stantie werd vrijgesproken en eischt veroordeeling van Hollander tot een boete van f25, subs, 14 dagen hech tenis. Na het aanhooren van dit requisi- tior beklaagt Hollander zich bitter, dat hij nu terecht moet staan, ter wijl hij al sinds jaren door heel Ne derland rechters en studenten behan delt, o. a. den nu overleden officier van justitie, meneer Brouwer. „Mijn balsem", zegt hij, „is geen ongeoor loofd middel, want ik bereid die sinds jaren zelf, ze bestaat alleen uit zoete olie, gele was, gele boomhars en een klein weinigje van de vette deelen van het varken. Aangezien ik geen vrijgezel ben, maar een vader van 11 kinderen en een blinde vrouw heb, verzoek ik de heeren rechters om een genadige sententie." Uitspraak over 14 dagen. Daarna stond terecht een 23 jarig meisje Rens König, dat met een zuigeling op den arm in de bank der beschuldigden plaats nam. Met een zekeren Jozef Braga woonde ze een paar weken op kamers in de Janstraat 67 en nam bij baar vertrek 2 lepels, 2 vorken en een mes mede, die aan hare hospita toebehoorden. 'tGestolene was van luttel waarde, maar de persoonlijkheid van de be klaagde is lang niet gunstig. Twee maal heeft ze reeds gevangenisstraf ondergaan, eens 15 dagen voor op lichterij en een andermaal 2 jaar voor valschheid in geschriften. Braga van zijn kant zit op 't oogenblik gevangen te Breda. De eiech was 4 maanden, hetgeen zij aanhoorde met dezelfde onverschil ligheid die haar gedurende de geheele behandeling van de zaak had bezield. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen Jacob en Jan Ste vens, die terecht hadden gestaan ter zake van diefstal van eenige te veld staande narcissen te Aalsmeer». Zij veroordeelde Jacob Stevens tot 6 weken gevangenisstraf en Jan Stevens werd vrijgesproken. Verder veroordeelde de rechtbank nog J. W. Fransen wegens diefstal van geld ten nadeele van zijn zwager H. ter Horst tot 1 jaar gevangenis straf. Martinu8 Molenkamp werd veroor deeld tot 6 maanden en Wilhelmus Anten tot 10 maanden gevangenis straf. Zooals men weet hadden beiden terecht gestaan ter zake van diefstal van eenige voorwerpen uit den winkel en het magazijn van den heer W. Stolp, ijzerhandelaar alhier. Heden kwam, naar onze Tentoon stellingscorrespondent ons per draad bericht, een incident op de Amster damsen e tentoonstelling voor Alle fransche inzenders hebben na melijk hunne vitrines gesloten, als protest' tegen het optreden van twee bewakers die een fransche exposante een slag in het aangezicht gaven. Herstemming Prov. Staten. 's-Gravenhage. Gekozen mr. Th. L. M. H. Borret met 1691, en mr. C. P. M. H. Michiels van Verduynen met 1639 stemmen, (beiden katho liek.) Het aftredend lid mr. D. Po lak Daniëls had 1499, de oud-minis ter J. C. Jansen 1364 stemmen. Naar het engelsch van RICHARD HENRY SAVAGE. ii) HOOFDSTUK II. De rancho te Chorrera Men zegt, dat wanneer de onbekende dood zijne afkeer wekkende hand naar ons uitstrekt, eene huivering door ons lichaam daaraan voorafgaat. Met eer. gevoel, dat hij niet van zich kon zetten overschreed de ex-officier nu den drempel. Hij had Hope den slapenden gids zien wakker schubden, die me' trage bewegingen de twee hangmatten in bothoofd- vertrek had opgehangen en Seymour bemerkte, dat de zijne hing a n de zijbalken van het huis in rechte lijn met het midden van de geopende voor- en achterdeuren, terwijl lie van Hope zich in de schaduw bevond aan den anderen kant van bet vertrek. Seymour merkte ook op, dat zijn metgezel hem aan den ouden, ?rijzen eigenaar var. de rancho voorstelde als „don Gualtier" en zijn laatster, aam niet noemde. Eene vrouw van mid delbaren leeftijd en verscheidene kinderen allen vuil en half naakt kwamen te voorschijn om een blik te werpen op „El Gringo". Gregorio Calvera, de ranchero, was een man van zestig jaar met een terugstooterd uiterlijk en een glans vertoonde zich in zijne oogen toen hij den slanken Ameri kaan een ruwen zetel aanwees. Zonder een woord te spreken ging Hope in zijn hangmat liggen en opende een gesprek met Calvera, die een geopenden brief in zijne hand hield. Het was de noodlottige missive uit Arinal, die den Ameri kaan doemde tot een dood, öf door list bi door openlijk geweld. Woede vervulde Seymours hart bij de gedachte aan de hem zoo dierbare wezens, aan gene zijde van de in het zon licht glinsterende wateren der Caraïbische Zee. Zou zijn ge beente verbleeken in dit uitgestrekte bosch O had hij hier maar een goeden ierschen sergeant van het 5de cavalerie en een half dozijn ruiters. Zouden zij ooit dezen kant uit komen NeenMisleid, yerraden, in den val gelokt en be graven in de wildernissen van een bosch ,n Honduras deze dood staarde hem aan. De kaarten waren verdeeld, maar nog éen laatste troef was ter zijner beschikking en hij besloot Hope niet uit het oog te verliezen en bij het eerste teeken van openlijk geweld zou een kogel uit zijn Lone Star revolver een einde maken aan de loopbaan van dien sluwen schavuit. Terwijl Seymour rondkeek door het vuile vertrek, zag hij een kleine achterkamer zonder meubelen. In het groote vertrek stond tegen den versten muur een bed met gordijnen en daartegenover, tusschen zijn hangmat en den leemen wa_d eene vierkante bedstede. Een water karaf in een hoek en een paar banken in het vertrek vol tooiden het eenvoudige meubilair van den rijken ranchero; terwijl eene kleine beeltenis van de Heilige Maagd in een anderen hoek hing, door een vergulde lijst omgeven. Toen hij aldus het inwendige gadesloeg en in de achter kamer, welke de keuken vormde, een aantal pratende vrou wen opmerkte, begreep hij met zijn scherp inzicht, dat zijn hangmat met opzet tusschen de beide deuren was opgehan gen, schijnbaar voor de frissche lucht, maar in werkelijk heid om als mikpunt te kunnen dienen voor een schot van voren naar achteren, of met het oog op een haastigen aan val uit een der beide deuren. Hij grimlachte toen dit zijn aandacht trok en onmiddellijk besloot hij om plaats te nemen op den gemakkelijken stoel meer aan den kant staande. Hij trok zijne zware rijlaarzen de metgezellen bij verscheidene jachtpartijtjes uit en trok een paar lichte schoenen aan, die hij in zijn zadeltasch bij zich droeg. Kalm stak hij zijn pijp aan, dronk een teug water uit de karaf in den hoek en nam achteloos plaats in den stoel. Hope's zacht fluisterend gesprek was gestaakt en de woor den „muilezels"„Amerikaan"„reis", en andere opmerkin gen toonden den hootdinhoud van het gesprek aan, dat daarmee eindigde, dat de oude Calvera zieh alleen naar de stal begaf, waar hij zich onderhield met den schavuit uit Arinal, die een zwaard droeg. Seymour voelde dat Hope hem scherp aanzag hoewel hij zijne oogleden half gesloten had en plooide zijn al te beweeglijk gelaat tot een uitdrukkin, g

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1