BINNENLAND. Rechtzaken. GEIENG-D NIEUWS. VARIA. De Koninginnen te Ischi. Het Tiroler Tageblatt schrijft over de aankomst van H.H.M.M. de Ko ninginnen in Ischi, dat aan het statiën eene groote menigte stond om de Vorstinnen te begroeten en dat ko ningin Wilhelmina door haar lief uiterlijk de algemeene aandacht trok. In 6 rijtuigen werd naar Ischi gere den, van welks huizen gevlagd werd, en dit wel met de Oostenrijksche [en Belgische kleuren. Op het hotel Igler- hof prijkt echter de Nederlandsche driekleur, evenals op de school van het dorp. De voor de hooje gasten bestemde kamers zijn zeer net ingericht, en de Koninginnen zijn gelukkig, dat zij het zoo goed met het weer getroffen hebben. Allerlei plannen zijn medegedeeld omtrent de reis van Hare Majesteiten naar het Noorden, bv. dat de Vor stinnen 3 September Kampen zullen bezoeken. Met zekerheid kan worden bericht, dat omtrent de reis van H.H. M.M. naar Drente en Overijsel [nog niets is bepaald, dan alleen dat zij ver moedelijk zal plaats hebDen in de eerste helft van September. Tram Soest—Baarn. Donderdag is de Soester paarden tram feestelijk geopend. In drie ver sierde wagens, geleverd door de firma Pennock te 's-Gravenhage, werden de gasten om 11.30 van het versierde statiën afgehaald en zette de stoet zich, onder de tonen van muziek in beweging. Het eerst werd halt gehouden bij den intendant van het paleis te Soest- dijk en een hoera aangeheven voor HH. MM. de Koninginnen. In opge wekte stemming bereikte men het nieuwe raadhuis te Sosst, waar de eerewijn aangeboden werd en de bur gemeester, de heer Loten van Doelen Grothe het nut schetste, dat deze nieuwe lijn voor Soest opleverde. Des middags vereenigden alle genoodig- den zich aan een gemeenschappelij- ken maaltijd in het hoter Ubbink, waar menige hartelijke dronk werd ingesteld. Aan den disch zaten de burgemeesters van Baarn en Soest met secretarissen, leden van den Raad van Soest, directeurs van trams uit andere plaatsen, aandeelhouders enz. Des avonds was er concert aan het hotel Ubbink en een fakkeloptocht met muziek naar den burgemeester van Soest. Jammer dat dit feest dooron- weder en Btortregens ten deele mis lukte. Inbraak te Amsterdam. Donderdagnacht is weder in de bu- reelen van het Ochtendblad, de Courant ingebroken. Door een der onbewoonde huizen van het Hol heeft men zich toegang weten te verschaffen tot het platte dak der expeditielokalen en verder door het uitsnijden van een ruit tot de bureaux van De Courant. Ontvreemd zijn: twee wekkerklokjes en een gouden oorbelletje. De lade, waarin gewoonlijk het geld geborgen werd, is geforceerd, doch niet geopend. Misschien dat deze tweede inbraak leiden zal tot de ontdekking der da ders van den diefstal gepleegd in dezelfde lokalen in den nacht van 6 op 7 April. Vrijdag voormiddag is te Scheve- ningen uit zee aangekomen de bom schuit SCH 292, genaamd de „Vol harding", met het bericht dat een der opvarenden, de matroos G., bij het voorhangen van een zwaardtouw was misgestapt en verdronken. De oude Rijnspoor. De pleidooien, die Woensdag in de zitting van de rechtbank te Utrecht gevoerd werden, betroffen eene zaak, welke nog een uitvloeisel is van de overeenkomst, waarbij in 1890 de Ne derlandsche Rijnspoorweg-maatschap- pij haar bedrijf heeft overgedragen aan den Staat. Zooals bekend, is die overdracht geschied tegen betaling van eene koopsom, bestaande uit het op de aandeelen gestorte aandeelen kapitaal ad f30,467,586 en 5 pc. van dat bedrag als rente over het tijdperk 1 Mei 1189—15 Oct. 1890 ad f888,637, benevens een bedrag van f 6,808,928 als schadevergoeding wegens vervroeg de naasting. Uit dit bedrag zijn betaald de schadevergoedingen aan de leden der directie en aan de ambtenaren en de resteerende f5.587,720 waren bestemd, om bij de liquidatie als overwinst onder de aandeelhouders te worden verdeeld. De eindafrekening heeft tot dusver nog niet kunnen plaats hebbe», omdat verschillende proeessen de liquidatie tegenhielden. Ter elfder ure is nog een houder opgekomen van een der in 1864, ten getale van 230 stuks, uitgegeven bewijzen van deelgerechtigheld in de overwinst, die na uitkeering van 5 pc. dividend aan de aandeelhouders in eenig jaar ter verdeeling mocht overblijven. Bij de oprichting van de Neder landsche Rijnspoorweg-maatschappij hebben de houders der oorspronkelijke in 1839 verleende concessie voor het inbrengen van die concessie een groot aandeelen-kapitaal verkregen en bo vendien het recht bedongen op 5 pc. in de eventueele overwinst. In 1864 is er voor het eerst overwinst behaald, en toen zijn, om voor de toekomst moeilijkheden te voorkomen en on zekerheid wie gerechtigd waren tot een aandeel in de overwinst, stukken aan toonder als bewijzen van deelge- rechtigheid uitgegeven. Als houder van een dier bewijzen heeft de heer C. Beijlholt de liquidateuren van de N. R. S. Mij. aangesproken tot beta ling van zijn aandeel in de 5 pc. van de netto-overwinst 5 pc. van 15,585,720 is f299,286, waarvan '/soo is f 349.10JJ waarop z. i. de houders recht hebben. Deze vordering werd uit zijn naam, toegelicht door mr. C. D. Asser. PI. verwierp de distinctie, die door de gedaagde maatschappij in haar ver weer gemaakt wordt tussehen winst en exploitatie-winst. Subsidiair werd gepleit, dat, ook al was de eischer alleen gerechtigd te deelen in de exploitatiewinst, hem zijne vordering behoorde te worden toegewezen, omdat de som van ruim 514 millioen het bedrag representeert van de winst, die de maatschappij zou hebben gemaakt, indien haar bedrijf tot 1898 had voortgeduurd. En op de tegenwerping, dat dit bedrag feitelijk niet is exploitatie winst, omdat niet werkelijk tot 1898 is geëxploiteerd, werd. geantwoord, met een beroep op art. 1296 B. W. dat de maatschappij vrijwillig haar bedrijf heeft overgedragen en zelve de ex ploitatie verhinderd heeftzij heeft dus den houders de uitoefening van hun voorwaardelijk recht onmogelijk gemaakt en moet daarom tegenover hen geacht worden met de exploitatie te zijn doorgegaan. Voor de gedaagde maatschappij trad ep mr. K. J. Philips, die zich er eenigszins over verbaasde, dat deze eischer, een looper in een kleeren- magazijn, dit proces is komen voeren en niet een van de oorspronkelijke concessionarissen, waarvan sommigen nog in leven zijo. Ging de stelling van den eischer op, dan zou men moeten aannemen, dat naast het absolute eigendomsrecht van de aandeelhouders nog aan eene andere categorie van personen, die mets ingebracht hebben, het recht gegeven is, om mee te deelen in de baten der liquidatie. Dat is niet aan te nemen en ook de regeering heeft dat niet zoo opgevat. Maar ook al wilde men de redeneering, dat de vijf miilioen zijn gekapitaliseerde exploi tatie-winst, aannemen als juist, dan zou de eischer toch nog geen recht op eenige uitkeering hebben. Die 5 millioen toch zouden dan niet zijn winst, behaald in het jaar 1890; maar representeeren de geheele winst, die na 1890 gemaakt zou zijn tot het einde van de concessie, d. i. gemiddeld 2i pc. per jaarhet gaat niet aan, eene gekapitaliseerde winst van zeven jaren te beschouwen als eene jaar- lij ksche winst. Het O. M. zal in deze zaak over drie weken conclusie nemen. Toen keizer Wilhelm Zaterdag na afloop der gewone voorjaarsparade onder de daverende toejuichingen der menigte aan het hoofd der vaandel compagnie van het 2de garderegiment door de Friedrichstrasse naar het ko ninklijk paleis reed, werd plotseling tussehen twee over elkander staande huizen een wit doek gespannen, waar op met zwarte letters te lezen stond: „Veterani Te salutant Imperator!" In het midden was een groene lau werkrans geschilderd, omgevende de jaartallen 1870 71 en het cijfer 25. Beleediging van gedelegeerden. Een berieht uit Moesch meldt, dat de gedele-eerden der drie mogendhe den door de Tnrksche politie ernstig zijn beleedigd. Gendarmen drongen de woning der gedelegeerden binnen, en trachtten esn hunner bedienden te arresteeren, waarbij zij vnile beleedi- gingen uitten. Do gendarmen werden met moeite door de kavaSBen der ge delegeerden vezdreven. Een verschrikkelijk ongeluk heelt plaats gehad in het Spaansche dorpje Toral de Los Vados, in de provincie Leon. Twee jonge mannen en hun knecht, alle drie kalkbranders, begaven zich naar een hunner ovens om dezen aan te steken. Zij werden vergezeld van hun zuster, een meisje van vijftien jaar. De oven werd spoedig aange stoken en stond reeds gloeiend, toen één der broeders, die hem nog meer van brandstof en schelpen wilde voor zien, uitgleed en in de gloeiende massa viel. De knecht en de broeder van het slachtoffer schoten ter hulp; ongelukkig geraakten de beide man nen bedwelmd door het uitstroomen- de gas en ook zij stortten in het vuur. Nu schoot ook het meisje toe. Tot tweemaal werd de hand, die zij door den ovenmond den mannen toestak, gegrepen, doch het meisje was te zwak om den ongelukkige naar boven te trekken. De pc on n, die op haar hulpgeschreeuw kwamen toeloopen, vonden haar bewusteloos liggen naast den oven, waarin haar broeders ver brandden. Men heeft van de jonge mannen geen spoor meer teruggevonden. Een Spartaan. Hans (die eiken morgen vijf centen krijgt, als hij een lepel levertraan inneemt) „Mama, ik moet een tol van vijftig centen koopen, geef mij dus vandaag maar in eens tien lepels I" Rechter. Ge hebt dezen heer, een redacteur, mishandeld welke reden hadt gij daartoe? Beklaagde. Toen ik laatst 100 gulden gestolen had, heeft hij in zijn blad honderd dertig gezet 1 Ik heb daardoor de grootste onaangenaamheden met mijn vrouw gehad I

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 14