NIEUWS- EN ADYEETENTIEBLAD. 12e Jaargaiu Maandag 3 Juni 1895, No. 3655 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Dit nummer bestaat nit drie bladen, STADSNIEUWS. HAARLEM DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat "JL-£=9 Haarlem. Telefoonunmuier 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOSH F. JONES, Snee., Pargt 31 tal Faubourg Montmartre; EERST® BLAD. Wegens het Pinksterfeest verschijnt het volgend num. mer van dit blad Dinsdag avond. Haarlem1 Juni 1895. In de maand Mei jl. is het stedelijk museum vaD schilderijen en oudhe den op het Raadhuis alhier bezocht door 312 personen tegen betaling en door 265 personen zonder betaling. Voor het akte-examen lager-onder- wijs zijn Vrijdag te Amsterdam ge slaagd de damesH. J. Vermande, E.~ Vermeen, M. J. C. Walter en J. lUWeber, allen alhier, en M. G. A. Wever van Beverwijk. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, zal gedurende de Pinkster dagen de tentoonst Uing der gekleurde afbeeldingen van Indische, Chineesche Turksche, Russische en andere bouw kundige kunstindustrieele voorwerpen nog tentoongesteld blijven. De tentoonstelling van textiele kunst, die van 23 Juni tot 1 Septem ber in het museum zal gehouden worden, heeft zeker kans van goed te slagen daar reeds vele inzendingen werden toegezegd. Vooral zullen verschillende scholen in ons land aan deze tentoonstelling deelnemen. Het museum werd gedurende de maand Mei door 575 personen bezocht. Kinderbescherming en ouderlijke macht. Met dit onderwerp trad de heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré Vrijdag avond (in het Nutsgebouw) op in de afd. Haarlem en Omstreken van den Volksbond. Ongeveer 50 personen waren aanwezig, waaronder eenige dames. Na eene inleiding over het doel van den Volksbond: tegengaan van het misbruik van sterken drank, waarmee het vraagstuk van de kinderbescher ming in zoo nauw verband staat, 'stelde spreker de vraag: Mag aan den aan den drank ver slaafden vader de zorg voor de op voeding van het kind toevertrouwd blijven De vraag klinkt naïf en allen zullen uit éen mond antwoor den neen. De onverbiddelijke wet zegt ja. Zoolang de moeder leeft is er geen macht die de kinderen tegen den vader beschermt. Is moeder dood, dan kan vader als voogd uit de voogdij worden ontzet. Ook in gezinnen waar vader en moeder beiden diepgezon ken zijn, staat de wet machteloos. Kinderen zijn geen zaken, maar personen, tegenover wie we plichten hebben te vervullen. Dit beginsel erkent onze wet. Het kind wordt meer beschermd dan de volwassene. Het antwoord op de vraag, of de wet evengoed zorgt voor de moreele belangen, kan niet toestemmend wor den beantwoord. Opvoeden is niet aankweeken van kennis of opleiden tot een vak, maar het vormen van een karakter. Er zijn vele ouders, die dezen heiligen plicht schandelijk ver- waarloozen. Aan die taak zijn vele edele mannen en vrouwen, die daaraan hun leven wijden. Toch konden zij meer deen, belette de wet hun niet om zich te belasten met den zorg voor kinderen van hen, die hunne kinde ren verwaarloozen. Bij een ontwerp van 1887 wordt voorgesteld ouders uit te sluiten van den zorg hunner kinderen. 1°. wegens slecht gedrag, 2°. en 3°. wegens exploitatie der kinderen we gens winstbejag. Onze wetgevende machine werkt zoo langzaam, dat vooreerst van zulk een veelomvattend onderwerp geen regeling is te ver wachten. Een afzonderlijke wet zou in deze het beste zijn. Thans heeft ons Wetb. van Strafr. in art. 28 bepaald dat de vader of de langstlevende moeder wegens bigamie, misdrijven tegen ae zeden, ergerlijke mishandeling der kinderen geBtraft wordt. In 't strafproces kan echter slechts worden onderzocht of en waarom dë beklaagde de daden heeft gepleegd. In vele gevallen kan de rechter over de redenen der ontzetting niet voldoende beslissen en zal dns bij twijfel zich liever onthouden. Werd evenwel de zaak bij afzonder lijke wet geregeld, dan zouden ook die leemten worden aangevuld. Geschiedt dit, dan zal hut aantal ontzettingen nit de ouderlijke macht toenemen. Het verdient geen aanbeveling, zegt men, al die kinderen in opvoeding - gestichten te plaatsen, uit een finan- ciëel, sociaal en moreel oogpunt. Reeds nu kosten deze gestichten veel geld, bovendien zou er eene premie op ver- waarloozing worden gesteld. Toch is, als men er een kind dat op weg was naar de misdaad, iot een nuttig burger mee maakt, het finan- cieele bezwaar niet zoo overwegend. Wat het sooiale bezwaar betreft, men heeft de gestichten wel eens kostscho len genoemd, maar dan toch kost scholen zonder vacantie. Bovendien missen de kinderen er den zorg der moeder. Dan het moreele bezwaar. Men noemt het een gevaar, dat veie kin deren met allerlei slechte eigenschap pen bezield bij elkander worden ge- Dracht; niet altijd heeft de Staat over tactvol e en geschikte directeu ren te beschikken, die deze kwade gevolgen voldoende kunnen tegen gaan. Hoe moet die moeilijkheid opge lost worden? Na een overzicht van de stelsels die men in andere landen, Amerika, Engeland, Frankrijk en België volgt, kwam spreker tot de conclusie, dat het moeüijk was te zeggen, welke van deze systemen, waartusschen onze Regeering een keus zou moeten doen, het beste was. Daarom bood, naar de meening van den heer Macaré, dit punt eene uitmuntende gelegenheid voor debat. Met een woord van op wekking tot de leden van den Volks bond om ook de quaestie van kinderbescherming en ouderlijke macht ie overwegen, eindigde Spr. zijne interessante lezing, die lu den bijval verwierf en waarvoor de heer A. van der Vo rt als voorzitter van de aldeeling Haarlem van den Volksbond hem dank zegde. Daar geen debat volg de, verklaarde de heer Macaré, dat z. i. het meest moest verwacht worden van samenwerking tnsschen Staat en particulieren en daarom beval hij de onlangs te Amsterdam opgerichte vereeniging tot opvoeding van half verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin in aller welwillendheid aan. Tot voorzitter van het bestuur van den Spaarndammerpolder is gekozen de heer Mr. A. W. Thöne te Haar lem tot bestuurslid van den Hout- rakpolder de heer Mr. G. van Tien hoven te 's Gravenhage. Heden en Zondag zal te Amsterdam worden gehouden de 7e internationale tentoonstelling van de Nederlandsche vereeniging van liefhebbers en fokkers van rashonden „Cynophilia", die Vrijdag geopend werd. 987 inzendingen van honden van allerlei ras, grootte en vorm zijn in de catalogus van genoemde tentoon stelling vermeld. Vrijdagochtend begon de jury haar werk. De heer Th. F. Bierhorst alhier behaalde in de afdeeling langharige duitsche staande honden met „E. V. Roland van Haar em" in de klasse reuen den 3en prijs, bronz. med.in de koppelklasse zeer eerv. verm.in de teamklasse den 2en prijs br. med. Met „Lord van Haarlem II," z. e. v. in de verkoopsklasse; z. e. v. in de xoppeiklasse2en prijs br. med. in de teamklasse. Met Quick van Haar lem" den 2en prijs br. med. in de teamklasse. Verder de heer M. J. L. Schranx alhier, in de afdeeling kortharige duitsche staande honden met „Senta I" zeer eerv. verm. Heden (Zaterdag) loopen op het traject Amsterdam-Haarlem 13 extra- tremen morgen 23 en tweeden Pink sterdag 32. Heden zijn drie nieuwe wagons 3e klasse in dienst gesteld, geleverd door de firma Beijnes, waarin tachtig per sonen kunnen plaats nemen; in elk dezer wagons bevinden zich 3 afdee- lingen „niet rooken", 3 afdeelingen „gemengd", eene voor dames en eene nog zonder aangegeven bestemming. Velen onzer lezers zal het bericht aangenaam zijn te weten, wat op het concert van 3 Juni door het Berliner Philharmoniech Orkest zal worden uitgevoerd Het programma luidt aldus 1. Ouverture zu „Euryanthe", C. M. von Weber. 2. Andante aus dem Streicbquartet op. 11. P. Tschaikows- ky. 3. Simfonie No. 5 C-moll. L. van Beethoven. 4. Ouverture zu „Tann- bauser", R. Wagner. 5. Concerteatz D-dur für Violine, N. Paganini. (Vorgetragen von Hernn Concertmeis ter Anton Witek). 6. a. Serenade, Jos. Haydn. b. Ballscène. J. Iebelmesber- ger. 7. Ungarische Rhapsodie No. 2, F. Liszt. Een Avondfeest. Met ingenomenheid zullen onze lezers zich het avondfeest herinneren, dat de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het Vreemde lingenverkeereenige jaren geleden gat op het grasveld voor het Paviljoen. Een dergelijk feest wacht ons op nieuw. Dezelfde Vereeniging zal op den avond van den dag der opening van het Brongebouw (20 Juni) in het bij dat gebouw behoorende park een concert doen geven, gevolgd dooreen bal-champêtre. Voor een fraaie illu minatie zal gezorgd worden. Leden van het Brongebouw en le den van de genoemde Vereeniging hebben er met dames toegang. Stad- genooten d e van geen van beide lid zijn, kunnen geen toegang verkrijgen. Als het wêer meewerkt, zal het zeker een aantrekkelijk teest worden, en het verdient des te meer waar deering omdat het, na al de teleur stelling en de tegenwerking die het Brongebouw heeft ondervonden, weer eens olijk geeft van sympathie voor het Staalbad Haarlem. namen maar de firma zelve kan zich in een bloeiend bestaan verheugen. Een jubilaris. Lezer, kent ge Martinus Cree- mers Nooit van gehoord. Kom, bedenk u eens goed. Neen, wezenlijk niet, ik heb zelfs den naam nooit gehoord. Nu dan, ik zal u bewijzen dat ge hem wel kent. 'tls een gebogen man, niet groot van stuk met een metselaarspak en altijd in een mouw vest waarin een dikke bobbel aan den rechterkant de presentie van den tabaksdoos verraadt. Zijn beenen zijn niet stevig meer, maar hij gebruik tze nog met meer vlugheid, dan menigeen die niet half zoo oud is als hij. Klak, klak, klak doen zijn klompen op de keien, alsof hij die onder 't gaan nog eens wat vaster wou aanstampen, want zijn beroep is.... - Stratenmaker. Had mij dat maar eerder gezegddat is ouwe Thijs Juist, dat is ouwe Thijs, inden Burgerlijken Stand gekend als Mar tinus Creemers. Den 13den Juni 1845 kwam de man als stratenmaker in dienst van de gemeente, hij viert dus den 13den van deze maandzijn vijftigjarige dienst vervulling. 't Is een nederig emplooi dat de man vervult, maar tevens zeker een nuttig bedrijf. Hoeveel gaten zou ouwe Thijs wel gedicht, hoeveel verzakte straten „opgehaald", hoeveel woeste gronden in nette wegen hebben her schapen, sedert den tijd dat hij als „jonge Thijs" zijn werk b?gon Niet alleen heelt hij dit thans levend, maar ook het vorig geslacht „het pad voor den voet effen gemaakt" en wanneer al eens een straat meer op een berg achtig landschap dan op een kegelbaan geleek, dan lag, daar kunt ge zeker van wezen, de schuld niet aan Mar tinus Creemers, maar aan de schraal heid der gemeentekas, die verbetering van die straat niet gedoogde. In weór en wind heeft hij zijn in dubbelen zin harde bezigheid verricht. Hij heelt gewerkt zoolang het dag was en nog heeft hij er den stamper niet bij neergelegd. Maar ook voor hem komt de avond van gedwongen rust zonder dat de man aanspraak maken kan op eenig pensioen, want de gemeente pensioneert hare dienaren niet. Alleen mag hij hopen op „de welwillendheid van de heeren." Iemand die hem beter kent dan wij, verzekert dat „ouwe Thijs" nimmer luierde en evenmin dronk. „Wie," zoo betoogt onze zegsman, „hem op zijn jubileum in zijn huisje in de Rusten burgerlaan tegenover de Esschilder- straat zou willen gedenken, zal daar een nuttig werk mee doen." Een jubileum. Men meldt ons Morgen 2 Juni zal de wijnkoopers- firma Rookmaker, Okhuizen en Co. Hoofdkantoor Bakenessergracht 50 alhier (filialen Haarlem a/d Kruis weg en Utrecht a/d Oude Gracht) haar honderdjarig bestaan gedenken. In 1795 werd die zaak opgericht door den heer Rookmaker, nog bekend door de dappere jagers van Rookmaker tijdens de Belgische onlusten. De heer Rookmaker, commandant van die ja gers, was zeer bevriend me£ wijlen Koning Willem II, die de jagers van Rookmaker ook een goed hart toe droeg. (Zie verslag van de Tilburg- sche leesten onlangs bij 't bezoek der koninginnen aldaar). Van de firman ten bectüat er wel geen meer en de ei genaars der firma voeren ook andere Heden was het feest in de fabriek van de firma Beijnes alhier. De wa genmakersbaas herdacht, zooals wij gemeld hebben, den dag, waarop hij voor 50 jaar in die ast trad bij genoem de firma. De jubilaris werd des mor gens te 9 nur met een rijtuig uit zijne woning gehaald en naar de fabriek gebracht. In de werkplaats was het werkvolk opgesteld en waren eenige versieringen aangebracht. Te midden van vlaggedoek en groen was het portret van Bolleurs opgesteld, met het onderschrift„Hulde aan den ju bilaris Johannes Hendrikus Bolleurs 1845—1895". Het lid der firma, de heer J. W. A. Beijnes, benevens de werklieden Hoo- gendaal, Rietman en Tibbe spraken Bolleurs toe. Zij herdachten hetgeen in de halve eeuw, dat Bolleurs bij de firma in dienst was, is geschied.Hierna werden den jubilaris geschenken aan geboden namens de firma en de werk lieden. Bolleurs had heden een vrijen daTe 11^ nur werd zijne vrouw per rijtuig naar de fabriek gebracht en te 11* 4 uur gingen zij samen per rijtuig huiswaarts. De jubilaris ziet er ondanks zijn leeltijd, 66 jaar, nog gezond en krach tig uit. Nog kunnen wij vermelden, dat het portret door een der werklieden ge- teekend was, dat de heer de Jager eenig vlaggedoek en de heer Bolder- dijk eenige heesters welwillend had den afgestaan. Bovendien had het personeel voor het sparregroen ge zorgd. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal den 20sten dezer, des na middags ten 1% ure de feestelijke opening van het Brongebouw plaats hebben. Daarbij zal een opeo ingsrede worden gehouden, een matinée worden gegeven van de Kon. Mil. Kapel van het Regiment Grenadiers en Jagers, en de dag worden besloten met een avondfeest. Tot ons vo'gend Nr. blijft liggen een voor heden te laat ingezonden verslag van eene vergadering der haarlemsche afd. van de Mpij. v. Bouwkunst. De heer J. D. Niemann, die sinds jaar een zaak in spiegels, schilde rijen enz. gevestigd had in de Schachel- straat, zal hedenavond zijne zaak in perceel 85 Gedempte Oude Gracht openen. Het perceel was tot nog toe niet tot winkelhuis ingericht, maar is door den timmerman P. Serné, onder lei ding van den heer P. Kleiweg Dyse- rinck daartoe verbouwd. Het is een flinke ruime winkel. Des avonds zal er gasgloeilicht branden, voor de éta lage 6 lichten en in den winkel een kroon met drie lichten. In de étalage zagen wij op nette wijze uitgestald eenige luxe modestandaards en eenige spiegels. Ook langs de wanden hin gen spiegels. Verder zagen wij in den winkel Amerikaansche orgels van de firma Goldschmeding, waarvan de heer Niemann agent is. De net ingerichte winkel zal zonder twijfel een sieraad van de Gedempte Oude Gracht zijn en velen tot een bezoek uitlokken. Bij den heer H. Coebergh, Groote Houtstraat 3a zijn geëxposeerd twee schilderijen van den heer Savrij. De heer H. W. H. Braakman, con- fi8eur alhier, heeft zijn filiaal in Zandvoort weer geopend. ZeevisBcherij. Deze week brachten de Zandvoort- sche bomschuiten21maal versche visch ter afslag. Besomming f4 tot f40. Nog kwam aan 1 Katwijksche schuit, besomming 125. De prijzen der visch waren bakschol f 1.50 tot f 5, schar ren f4 tot f6.50, pieterman f 1.20 tot f 1.80 per mand; tong f 0.15 tot f 0.65, tarbot f2 tot 15.50, griet 10.20 tot f 1.30, bonschol f 0.10 tot f 0.25 en knorhanen 10.70 tot f0.90 per stuk. De heer P. IJsseldijk, ambtenaar bij de Hollandsche Spoorwegmaat schappij, werkzaam aan het station te Zandvoort, is benoemd tot ambtenaar bij de Deli-Spoorwegmaatschappij. Bad-Zandvoort. Zondag 1 Juni a. s. wordt de res tauratie van het hötel „d'Orange" te Zandvoort geopend. De opening van het hötel zal waarschijnlijk 15 Juni a s. plaats hebben. Ds. J. Kutsch Lojenga van Enkhui zen, die het beroep als predikant naar de gemeente Santpoort heelt aangenomen, zal 4 Aug. e.k. daar zijn intreerede houden. De eerste deuren van de nieuwe groote schutsluis te IJmuiden zijn ingehangen en men is tevens druk bezig met het in gereedheid brengen van de nr chines voor de electrische beweging dier deuren, waarmede een proef genomen zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1