tram MMIDÏi. 4ANBESTEDIXG. Politiek Overzicht. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. Burgerlijke Stand Sluiting der Scheepvaart «p het Spaarne. DAGMEISJE, Twee Gemeubileerde Kamers TE KOOP, Boekhouden enz. Qpieiding voor pract. en examens, J. J. WENTING, Vraag bij uwen Leverancier SLB1ISKÏ k Co, imsterdüm, Niet om de beschaving op Lombok te planten, maar obi den bedreigden Archipel te redden, nit belangzucht, was, zeide hij, deze oorlog verklaard. Hij deelde mede, dat zijn partijge- nooten bij den intocht om half éen op het Damrak z uden zijn, voorzien van de bekende fluitjes, om op die manier, op hun manier, aan de hulde mede te doen en misschien daardoor nog wat socialistische propaganda te maken ook. Ook 's avonds bij het vuurwerk en bij de Pan- pticum-ver- lichting zou men tegenwoordig zijn. Hij eindigde met te zeggen, dat, wan neer de socialisten de macht in handen gekregen hadden, generaal Vetters beeld uit de eerezaal van het Panop ticum naar de gruwelkamer verplaatst zou zijn geworden. Cornelissen wees er op, hoe alle partijen in de groote koopsteden en de stad der suikerlords samengaan om den man te eeren, die de mil- lioenen heeft binnengebracht, en dat ook, en vooral, de godedienstigen daaraan meedoen. Hij verdedigde vootrs het goed recht der Baliërs in den strijd voor hun vrijheid en stelde in het licht met citaten uit conranten, hoe verschillend het oordeel over Sassaks en Baliërs was voor en na den oorlog. De voorzitter nooöigde alle Vetter- vereerders tot debat uit, aan welk verzoek echter niet voldaan werd. De vergadering, die niet zoo druk bezocht was als zulke meetings ge woonlijk zijn, ging daarna uiteen. Een klein deel der aanwezigen sloot zich buiten achter een zestal politie agenten aan en drentelde de bekende liederen ditmaal niet zingend maar fluit' nd, de stad in. De troep slonk echter gaandeweg, zoodat op de Sint Anthoniesluis de politie inrukte. Dinsdagnacht zijn op het stations- emplacement te Amsterdam eene_lo comotief en eenig ledig materieel met elkander in botsing gekomen, waardoor een bagagewagen en eene locomotief ontspoorden. Beide sporen werden hierdoor versperd, waarom de reizigers van den trein, welke om 10.52 uit Utrecht vertrekt, bij de plaats van het ongeval moesten uit stappen. Woensdagochtend waren de sporen weder vrij. Ook te Tilburg wordt door de timmerlieden lo msverhooging ge vraagd. In een vergadering, waarop 130 hunner bijeenkwamen, werd een adres opgemaakt, dat de patroons zal worden aangekoden en waarin ver zocht wordt om, te beginnen met 1 Aug., het loon tot 16 cent te ver- hoogen. De vergadering had een zeer kalm beloop en na afloop werd uit volle borst „Wien Neerlandsch bloed" gezongen. Dinsdagmiddag kregen te Eede twee broeders twist, die zoo hoog liep, dat zij aan het vechten geraakten en de jongste met een houweel den oudsten een been afsloeg. De dader spoedde zich daarna naar St. Laureijns om een dokter te halen. Uit Londen wordt aan de Petit Blue geseind, dat de Engelsch-Armenische Vereeniging aldaar belangrijke tele grammen uit Konstantinopel heeft ontvangen, meldende, dat de Porte weigert, de eischen der mogendheden in te willigen ten opzichte der her vormingen in het bestuur van Arme nië in te voeren, opdat er een einde kome aan de vervolging en het vermoorden der Christelijke bevol king. Men gelooft, dat de mogendheden, die het onderling volkomen eens zijn, op deze weigering dadelijk zullen antwoorden met een krachtige daad. Het gerucht gaat, dat de Britsche en Fransche oorlogsschepen Woensdag naar den Bosphorus zouden gaan. De engeltche kruiser „Piqué" is te Dzjedda aangekomen. Dit staat in verband met den aanval op de consuls der drie mogendheden aldaar ge pleegd, waarvoor genoegdoening zal worden geëischt. De Amerikaan Foster, de adviseur der Chineesche regeering, en Li-Ching- Fang zijn van Formosa te Shanghai teruggekeerd. Foster deelde mede, dat de formeele overgave van het eiland aan de Japanners op 2 Juni had plaats gehad te Kelung, nadat de oetreffende documenten waren uitge wisseld met admiraal Kabayama, die tot gouverneur van het eiland is be noemd. Foster is van plan, met de eerste stoomgelegenheid naar de Ver- eenigde Staten terug te keeren. Omtrent den strijd op Formosa wordt nog het volgende gemeld De Chineesche strijdkrachten in Noord-Formosa waren bij de nadering der Japanners volkomen gedesorgani- seerd.Soldaten en gepeupel sloegen aan het plunderen. De regeeringsgebouwen te Taipeifoe en elders werden in brand gestoken. De republiek is verongelukt. President Tang is op de vlucht. De vreemdelingen bevinden zich in vei ligheid. Jeugdige misdadigers. Een treurigen aanblik Jeverde Dins dag de terechtzitting der arrondisse- ments-rechtbank te Maastricht op. Twee knapen, 15 en bijna 16 jaar oud, glasblazers, wonende te Maastricht en aldaar gedetineerd, namen op de bank der beschuldigden plaats, de een beklaagd van diefstal (zakkenrollerij) de ander van medeplichtigheid aan dat misdrijf. Op de markt te MaaF- tricht hadden beiden van twee markt- bezoeksters de portemonnaie gerold. Beide beklaagden, die hun misdrijf' volmondig bekenden, gaven de vol gende schets van hun leven, 's Avonds om 6;é uur gingen zij naar de fabriek, waar zij tot 's morgens 6, 10 uur werkzaam ziju. Aisaan gaan zij eenige uren wandelen om vervolgens eenige uien rust te genieten. Op den dag, dat zij op zakkenrollerij werden betrapt, hadden zij, na den inhoud van een gestolen portemon naie te hebben gedeeld, sigaren ger rookt, bier en jenever gedronken en vervolgens een tweede portemonnaie gerold. Een hnnner werd daarbij be trapt en aangehouden, terwijl de ander, die zich uit de voeten had ge maakt, nog vijf glazen bier en jenever was gaan drinken. Het O. M. achtte de schuld van beide beklaagden wettig en overtui gend bewezen, doch vroeg vrijspraak, op grond dat zij hadden gehandeld zonder oordeel des onderscheids en hunne plaatsing in een rijksopvoe dingsgesticht tot zij hun 11e levensjaar zullen hebben bereikt. De verdedigers der beide beklaag den sloten zich bij dit requisitoir aau. Uitspraak 18 dezer. De AUgemeine Zeitung meldt dat de Duitsche gezant bij ons hof, graaf Rantzau, zijn ontslag heeft gevraagd, ten einde zich met zijn gemalin met terwoon te Friedrichsruh te kunnen vestigen. Op het slagveld van Magenta is Dinsdag plechtig een gedenkteeken voor Maarschalk Mac Mahon, den hertog van Magenta, onthuld. Het Fransche leger was vertegenwoordigd door een deputatie van officieren, waaronder de zoon van wijlen den maarschalk, die door de bevolking met groote geestdrift werd begroet. Van de Italiaansche regimenten, die bij Magenta gevochten hadden, wa ren eveneens deputaties aanwezig, terwijl koning Umberto z.ch had la ten vertegenwoordigen door den mi nister van oorlog. Gefusilleerd. Kapitein Clavijo is Woensdagmor gen gefusilleerd wegens den moord aanslag op den kapitein-generaal van Madrid. Des nachts om 2 uur werd hem medegedeeld, dat de regeering het vonnis van den krijgsraad had bekrachtigd. Hij bleef zeer kalm, schreef een afscheidsbrief aan zijne verloofde, en ontving nog bezoek van twee zijner neven, tegenover wie hij de hoop uitdrukte, dat de kapitein- generaal van zijne wonden zou her stellen. De terechtstelling had buiten de stad plaats. Bij het eerste saivo van het executie-peloton viel dekapi ein, door drie kogels in het hoofd getrof fen daar hij nog leefde, werd hem door een soldaat het genadeschot ge geven. Vervolgens defileerden de troe pen voorbij het lijk van den onge- lukkigen officier. In Thessalië is weer eens een roo- verbende gevangen genomen. De aan voerder heet Tzekoeresi. De bandie ten gaven zich eerst over na een ge vecht van acht uur, waarin twee veldwachters gedood en twee gewond werden, terwijl ook twee van deroo- vers wonden kregen. Door hevige donderbuien is de drukkende hitte in Amerika langs de Atlantische kust plotseling af genomen de thermometer daalde in tien uren 30 tot 40 graden. In het binnenland ten westen van het Aileghanie-gebergte is de hitte ech ter nog buitengewoon. De tweede Pinksterdag was in de geheele Unie een verschrikkelijke dag. Honderden gevallen van zonne steek, vele men doodelijken afloop, worden uit verschillende plaatsen ge meld. Bovendien werden in Pennsyl- vanië drie menschen door den blik sem gedood. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de op den 31en Mei ji. executoir verklaarde vierde kwartaals kohieren op de Personeele Belasting dezer gemeente, dienst 1894/95, op heden aan den ontvanger der directe zijn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. VARIA. 't Verzoek van een theaterdirecteur. Geachte Heer. Onder beleefde dankzegging aanvaar den wij 't door u ingezonden socia listische drama „De Spoorwegkoning". De opvoering is reed3 voor de vol gende maand bepaald. Daar wij juist een schitterende Romeinsche garde robe overgenomen hebben, richten wij 't verzoek tot u, de handeling van dit aangrijpende stuk in 't an tieke Rome te verplaatsen. Wij voe gen daarom 't manuscript hierbij en verzoeken het met deze kleine ver- anderi ng spoedig terugI" Met de meeste hoogachting. De Theaterdirectie te B. ?tWas een verkooping en 'tging met veel opgewektheid. Toen er een oogenblik pauze was zag men een man met een bleek en ontdaan ge laat naar den afslager gaan en met hem eenigen tijd fluisteren. Daarop begaf hij zich weder ter zijde en de afslager vroeg met zijn hamer de al- gemeene aandacht. Dames en heeren, riep hij met zijn klinkende stem, ik moet u de mededeeling doen dat deze heer zijn portefeuille hier verloren heeft, inhou dende f 2000. Hij biedt f 100 voor het verlorene. Eensklaps vloog achter in de zaal een klein mannetje op een stoel en riepHonderd en tien I Nooit verlegen. Verdediger. Bedenkt mijne heeren, dat de beklaagde vrouw en kinde ren heeft, waarvoor hij zorgen moet. President (hem in de rede val lend). De beklaagde heeft geen kin deren. Verdedig err. Bedenkt dan heeren, dat de beklaagde geen kinderen heeft, die hem in de verzorging zijner vrouw kunnen ondersteunen en dat zij dus bij zijn veroordeeling van zijn eenig- sten verzorger beroofd zou worden. Royaal. Heer: Waarom heeft u twee ther mometers voor uw raam hangen? Mevrouw Parvenue: Een voor de hitte en de andere voor de koude. Wij kunnen er best twee betalen. Mama, hoort u graag verhaaltjes? Ja, kindje, heel graag! Zal ik er u ééntje vertellen? Nu? Zult u het ook prettig vinden? Zeker, kind! Maar het is in 'tgeheel niet lang! Nu, vertel maar! Er was ereis een waterkaraf en die heb ik daar juist kapot ge maakt In een gezelschap werd weer eens de vraag besproken of de menschen van de apen zouden afstammen. Een Franschman gaf als zijne meening ten slotte te kennen„S'il est témé- raire de soutenir que les hommes descendent des singesil est pourtant permis d'affirmer que Iqs singes des cendent desarbres." Commissariaat ran Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Eenige kerkboeken. Een fransch boek. Een boekje. Eenige paren hand schoenen. Een onderstuk van een oor bel. Een zakmes. Eenige broches. Een ijzeren keten. Eene pijp in étui. Eenige portemonnaies met geld. Een paar gouden oorbelletjes. Een schroefsleu- tel. Een insigne. Een expeditiekruis. Eene ceintuur. Twee hondjes. Eene lens. Een lapje stof. Eene rozekrans. Een trekzeel. Eene parapluie. Een lint. Een horloge. Eenige hoekijzers. Eenige sleutels. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 5 Juni. K. J. Ab- bring Hingst en C. M. Bekker, Amst. E. E. Lijphart en T. M. Zijlker, Win schoten. Overleden: 1 Juni. W. van der Heide jd. 8 md., Amst 2. Wed. C. M. Groen van WaardenFranssen 77 j., Amst. C. W. SchoorJansen 35 j., Amst. N. F. Gelton 62 j., Veenhui- zen. 3. A. J. van Weerdenburg 43 j., Amst. F. J. Muller 55 j., Uitgeest C. Winkel 87 j., Sijbekarspel. E. Eders- heim 69 j., den Haag. Ondertrouwd: 2Juni.P.Elias en A. M. Broms. P. H. Baggerman J. C. Serné. Getrouwd:6 Juni. G. C. Michell en A. M. Guthschmidt. F. Elhorst en G. Smit Bevallen 4 Juni. J. Th. Hoes Smit. z. 5. L. H. Zandstrav. 't Hek G. VerdelJongkind z. J. de Jong— z. Grootenboer d. 6. A. M. Reijnen Aarts z. Overleden: 4 Juni. N. Ineke 17 j., Brouwersstr. J. J. P. Vader 6 m. z., Nassaustr. 5. K. Zut 7 j. z., Hagestr. P. Th. A. v. d. Heiden 11 m. z. Frankestr. Stoom "".a. chttm. Het stoomschip Salak, van Sou thampton raar Rotterdam, arriveerde 5 Juni te Rotterdam. Het stoomschip Conrad, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 5 Juni te 11 u. voorm. Bevezier. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M. van New-York naar Rotterdam, arriveerde 5 Juni te Rot terdam. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Juni van Southampton. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 5 Juni te Port-Said. Het stoomschip Prins van Oranje vertrok 5 Juni van Amsterdam naar Java. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. Mvertrok 5 Juni van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Oengaran, vertrok 5 Juni van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Merapi, vertrok 5 Juni van Batavia naar Rotterdam, na volbrachte reparatie. Het stoomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam, vertr. 3 Juni v. Mar seille. MARK TNIEUWS- Alkmaar, 1 Juni. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 38 nuchtere dito, 157 schapen, 797 lammeren,vette varkens, 102 magere dito, 317 biggen, 14 bokken en geiten, 6 kleine bokjes, 38 koeien, 0 ossen, 18 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f 6 a 14, schapen f10 a 24, lammeren f 6,a 14,magere 7arkens f 10 a 13, biggen f 4,— a 6,50 ezel f a bokken en geiten f3, a 8,kl. bokjes f 0,70 a 1,koeien f 70 a 160, ossen 0. paarden f 100 a 500, veulens a allen per stuk, vette varkens a ct. per Kg. Petroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 1 Juni De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 8,25, 8,8,—, 7,85, 0,—, 7,85 ct. p.gall. Philadelphia 8,20, 7,95, 7,95, 7,80, 0,7,80 ct. per gall. Ruwe olie 162L*, 160, 155, 153, 151 c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f 10, Levering Maart f0,,Decemb. f0, Mei/Juni f0,Juli/Aug. f0, Russische: Disponibel f0,Entr. f0,los in Entr. ADVERTKNTIËN. Heden overleed tot onze diepe droefheid, mijne hartelijk ge liefde Eehtgeooote en mijner kinderen zorgvolle Moeder, Regina Geertruida Sabelis, in den ouderdom van ruim 54 jaren. Uit aller naam, P. J. LOTTING. D. LOTTING. G. J. LOTTING, geb. De Nobel. P. J. LOTTING. J. LOTTING, geb. Ott. Haarlem,, 5 Jani 1895. Eenige en aigemeene kennisgeving. Tegen September a.s. door vertrek naar elders, twee Hoerenhuizen, naast elkander gelegen, modern in gericht, ieder 9 Kamers, groot en klein, met Tuin, voorzien van Gas. Waterleiding en verdere gemakken, aangenaam gelegen nabij den Haar lemmerbout. De tegenwoordige huurders, verbonden tot 1 Mei 1896, zijn bereid de buur met ruime ver mindering over te doen. Brieven onder lett. V., bij DE ERVEN LOOSJES, Boekhandelaars, Haarlem. De COMMISSARIS dek KONIN GIN in de provincie Noordholland, breDgt ter kennis van belangheb benden, dat ten behoeve van bet leggen van een Zinker voor de Staolwaterbron te Haarlem door bet Zuider-Buitenspaarna aldaar.de scheepvaart op dat vaarwater „op Zaterdag" 15 Juni e.k. zal GESLOTEN zijn van zonsopgang tot zonsondergang. Haarlem, 5 Juni 1895. De Commissar is der Koningin voornoemd, SCHORER. Gevraagd een fatsoenlijk P. G, niet beneden de 17 jaar. Zich in persoon te vervoegen 's avonds na 8 uur Spaarne 45ruod. £en net Joiigmeiiscii, v buiten. 25 j. oud, goed k. lezen en schrijven, m. paard en wagen om k. gaan, z. een hem p. Betrek king. Br. fr. lett. L., bij W. v. GRONINGEN te Haarlem. Zoo spoedig mogelijk gevraagd door een Officier liefst met pension. Brieven met prijsopgave onder No. 1000, bij den boekhandelaar H. N. MUL, Kruis straat 25. Een goed onderhouden Kinder wagen met 2 Kappen en een beste Trek- en Waakhond. Te bevragen bureau van dit blad. Conlroletren en in orde brengen van Administration. Koningstraat 27. Leer. Boekh. M. O Door den Architect J. H. WEL- SENAAR, zal op Zaterdag 8 Juni, des namiddags te 4 uur, in bet Hotel «Lion d'Or», namens de Coöperatieve Bouwvereeniging ede Vooruitgangworden aanbesteed Het bijbouwen van 11 Wo ningen op een terrein grenzende aan de bestaan de woningen en aan de Zuid Bolderstraat en Vooruitgangstraat. Bestekken a 1,25 te verkrijgen bij bovengenoemden Architect, die tevens alle inlichtingen verstrekt, elke werkdag de besteding vooraf gaande, tusscben 121 uur. Deze Aanbesteding was in het vorisr nummer abusievelijk op 6 Juni gesteld. Dinsdag 11 Juni 1895 'e na middags 3 uur, zal door den ar chitect S. J. W. MONS, in hotel de Leeuwerik Kruisstraat, worden aanbesteed Het verbouwen van perceel No. 12,| aan de Oude Groenmarkt tot winkel huis en sigarenfabriek. Bestek en teekening zijn iv f 1 per stel te bekomen ten kantore van den architect Kruisstraat No. 49, waar tevens alle verdere inlichtingen zijn te bekomen. DE UTRECHTSCHE MOSTERD, k 10 Cts. de flacon. DE DUSSELDORFER MOSTERD k 127i Ct. ie flacon. DE KROTDEN MOSTERD, a 15 Cts. de flecnn, van de S t oo m-51 os te r d fab r leb en u zal wat heerlijk» proeven.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3