Sport en Wedstrijden. leving beheerschen. De kennis daarvan, hoe elementair dan ook, aan een zoo groot mogelijk aantal menschen bij te brengen, is een nobel werk. Laat ons hopen, dat het ook in de residentie vrucht zal dragen H. A. GANUS Jr. P.S. Ik zou nog wel wat kunnen schrijven over gemeentezaken.... maar 'tis zoo warm. Ook zou er nog wel iets te zeggen zijn van den arbeid van ons parle ment, dat een groote zomervacantie krijgt. De heeren gaan over een dag ot veertien heen en komen niet voor begin Sept., den 3en vermoedelijk, bijeen. Zij hebben het ook al te warm. Vrij stellig komt tijdens het recès de kieswet in. Nu dan kon 't wel eens wezen, dat in September de warmte op het Binnenhof tot gloei hitte steeg. Ik heb het er nu al warm van G. Jr. Door den Commissaris der Konin gin in Gelderland is aan den expe diteur W. F. v. Har van t, te Lu bit, vergunning verleend per scheepsge legenheid in te voeren eene partij van bruto 39,000 kilo, netto 29,250 kilo dynamiet, bestemd naar Londen, benevens eene partij van 20 kisten dynamiet, inhoudende netto 485 kg., om te worden opgeslagen inden pol der Robbenoord, onder Charlois. Naar wij vernemen zal in de a. zomerzitting der Provinciale Staten van Noord-Holland een belangrijk voorstel aan de orde komen in zake de zeewering te Kallantsoog, benoor* den en bezuiden den Zeedijk der Hondsbossche". Hbld. Uit Innsbrück wordt gemeld dat HH. MM. onze Koninginnen veel uitstapjes maken in het heerlijke Ty- roler Alpengebied. Dezer dagen reisden de Koninginnen per extra trein over den Brennerpas naar het bekende zomerstation Gossensasz en dejeuneer den daar in het hotel Grübner. Daarna deden zij een wandeling om te genieten van het prachtig uitzicht op de giet- schers in het Pfierschdal. De vorstin nen keerden per spoor tot Matrei en daarna per rijtuig langs de Elbögener Hoogstraat naar Igls terug. Dr. A. C. Oudemana Jr. f Na eene ongestelheid van eeni~e weken is Vrijdagavond te Delft overle den de heer dr. A. C. Oudemans Jr., hoogleeraar-directeur der Polytech nische School. Dr. Oudemans werd te Amsterdam geboren, vertrok op 3-jarigen leeftijd naar Batavia waar hij zijn eerste op leiding ontving, waarop hij in 1840 naar het vaderland terugkeerde. In 1854 promoveerde hij te Leiden tot doctor in de wis- en natuurkunde. Reeds het volgende jaar werd de heer Oudemans benoemd tot assis tent aan het scheikundig laborato rium der hoogeschool te Utrecht om daar later belaBt te worden met het doceeren der anorganische scheikunde en in 1864 benoemd te worden tot hoogleeraar in de scheikunde aan de polytechnische school te Delft Na het altreden van den toenma- ligen hoogleeraar directeur werd de heer Oudemans den len Augussus 1885 tot diens opvolger benoemd. Sedert 1869 was de overledene lid van de natuurkundige afdeeling der Koninklijhe Academie van Weten schappen. Tal van geschriften over scheikunde zond hij in het licht. De heer Oudemans was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de Oranje-Nassau- orde. Humaan en deelnemend als prof. Oudemans in den omgang was, droe gen zoowel zijne mede-docenten als zijne studenten en zijne onderge schikten hem groote genegenheid toe. Wegens het overlijden van den heer Oudemans neemt het Delftsch stu dentencorps zes weken rouw aan. De familie heeft het door het corps aan geboden lunus aangenomen. Tweede Kamer. Voorloopig is de 3e September aan genomen, als de dag waarop de Twee de Kamer na het aanst. zomer-reces zou bijeenkomen om in de daarop volgende veertien dagen, zoo noodig tot vóór de sluiting van het zitting jaar, de afdeelingsvergaderingen te houden tot onderzoek van de inmid dels ingekomen kieswet. Wereldtentoonstelling. Zaterdagmiddag te 2 uur werd op de Wereldtentoonstelling te Amster dam de fransch afdeeling, de eerste afdeeling die gereed was, op plech tige wijze geopend. Tegen twee uur verscheen de ver tegenwoordiger der Koningin, B iron du Tour v. Bellinchave, en versche nen ook de ministers Roëll en Van der Sltijden. De Fran* che consul, de heer Jac- quot, in gala gekleed, hield het eerst eene toespraak, waarin hij allen dank zeide voor hunne tegenwoordigheid en voor hunne medewerking toe l'éclat de cette petite fête. Voorts wijdde de spr. enkele woorden aan de koningin, ais beschermvrouw der wereldtentoon stelling. De neer Lourties, de schepper der Fransche sectie, sprak hierna den bur gemeester toe en zeide dat Frankrijk waardig voor den dag heeft willen komen omdat hier twee naties tegen over elkander staan, die elkaar lief hebben en die hier opnieuw elkander zullen leeren waardeeren. Vervolgens klonk het Fransche volkslied over het terrein. Daarna bracht de heer Mr. N. A. Calisch, president van het Uitvoerend Comité den exposanten hartelij k dank voor de ontvangst en uitte den wensch, dat zij in Frankrijk teruggekeerd zijnde gelukkige herinneringen aan de expositie zouden behouden. De heer Bryiinski, administrateur- général, verzocht nu een glas „vin de France" te drinken, terwijl mevrouw Mossei-Belinfante op den Pleyelvleu- eenige stukken op fraaie wijze uitvoerde. Naar het 3.blad verneemt heeft het uitvoerend comité der Amsterdamscne tentoonstelling besloten om in het vervolgden toegangsprijs op 1 ticket of 50 cent te stellen. Zondag werd de tentoonstelling be zocht door ongeveer 15,000 betalende bezoekers. Van Aug. tot Nov. zal te Amster dam waarschijnlijk in het Paleis voor Volksvlijt eene groote inter nationale wedstrijd van voedingsmid delen en hygiëne worden gehouden. Tengevolge van de circulaire door den Oranjebond van Orde verspreid, waarvan wij een paar dagen geleden melding maakten, zrjn tot den Bond toegetreden 58 leden met eene jaar lijksche contributie van f 203.25. Ook ontving de Bond eenige giften voor in eens, waaronder een van f200. Door den gemeenteraad van Scha gen is besloten eene paardenmarkt aldaar in te stellen, te houdpn jaar lijks in de maand Juli, op den dag vóór dien waarop eene gelijke markt wordt gehouden in de gemeente Haar lemmermeer. In den naeht van 5/6 Juni is, ver moedelijk door inkiimming en binnen- braak, uit de Stads Bank van Leening in de Leidsche Kruisstraat te Amster dam, een groot aantal kostbaarheden ontvreemd, waarvan wij de opsomming in ons volgend Nr. zullen opnemen Stichtingen van bescheiden Heidegeluk. In de afgeloopen week (5—8 .Juni) werd te Dordrecht de 48e jaarlij ksche vergaaering van het landhuishoud- kundig congres gehouden. Op deze vergadering werd het vol gende vraagstuk behandeld, dat op de agenda was g plaatst op verzoek van heeren directeur en leeraren der rijkslandbouwschool te Wageningen. De „Oranjebond van Orde" heeft sedert einde 1893 een 32-tal arbei derswoningen ieder met eene hectare gedeeltelijk bewerkten heidegrond ter beschikking gesteld van even zooveel oppassende gezinnen. Wat leert aan vankelijk de ervaring omtrent deze hande swijze en verdient het aanbe veling dergelijk doel meer algemeen na te streven ter bevordering van klein grondbezit ook onder den ar beidersstand ten platten lande? Aanvankelijk was besloten dat de heer P. B. Bruijn van Rozenburg van Apeldoorn als de ontwerper der stichtingen van bescheiden heidegeluk, dit vraagpunt zou inleiJen. Later evenwel werd bepaald dat Jhr. J. Hora Siccama van de Harkstede, penningmeester van het hoofdbestuur van den „Oranjebond van Orde" prae- advies zou uitbrengen. Dit praeadvies is in „Sta Pal 1" van Zaterdag 8 Juni j.l. afgedrukt. Wij ontleenen er het vo gende .*an De spr. begon zijne rede met er op te wijzen, dat de stichtingen van be scheiden heidegeluk op Hofveld en 'Hattemsche vela te Apeldoorn haar ontstaan te danken hebben aan een eigena irdigen samenloop van omstan digheden, dat de heer P. B. Bruijn van Rozenburg er de ontwerper van was en dat de Oranjebond van Orde zich met hem in verbinding had gesteld. De denkbeelden van den heer J. B. Bruijn van Rozenburg waren in hoofd zaak de volgende: Maatschappelij ke wanverhoudingen openbaren zich dagelijks m er. Onte vredenheid maakt zich van de ge moederen meester. De plattelands bevolking verplaatst zich in ver ntrustende mate naar de steden, vindt daar een voldoenden arbeid, onder vindt en verhoogt daar de ellende, die zij gedacht had te ontvlieden. Daar- uioet in de eerste plaats naar nieuwe arbeidsbronnen gezocht wor den en in de 2e plaats exodus naar de steden worden gebeerd. Op de heide valt, ja, concentreert zich steeds meer de algemeene aandacht, op de heide, die miskend wordt. Weinig vruchtbaar uit haar aard vordert zij zorgzame behandeling. Toen breekt de overtuiging zich ba<*n, dat de heide redding brengen moet. Hierna deelde de spr. mede wat de sticntingen van bescheiden heidegeluk oeoogen. Zij beoogen geen heideontgin- ning, al vloeit die uit haar voort. Zij bedoelen den werkman eene gezonde en vroolijke woning en een stukje grond, waarop hij een goed deel van zijn leeftocht kan teelen,voor een mini mum prijs te geven. Op bescheiden schaal wordt een gedeelte van de groote heide ontgonnen. Voorts ging hij uitvoerig na hoe en op welke wijze de stichtingen tot stand zijn gekomen. Spr. eindigde aldus: Hoofdzaak is de vraag of het aanbeveling verdient de heide in den geschetsten vorm dienstbaar te maken aan de materi- eele en moreele verheffing van den werkman en of de stichting van be scheiden heidegeluk uitliefdadigen zin en verstandige overweging geboren, gezegd kan worden voor een nieuwen vorm van geldbelegging een goeden weg gewezen, voor verhooging van individueele en nationale welvaart een stap in de goede richting gezet en onder de maatschappelijke ver houdingen een eenvoudigen peiler ge bouwd te hebben. Met andere woorden, of het stichten van bescheiden heidegeluk moet wor den aangemoedigd? Op welke vraag het antwoord be vestigend moet luiden In het debat wees de heer Velthuis uit Groningea er op, dat in zijn pro vincie veel zoogenaamde „vogelwei den", onontgonnen gronden liggen, het eigendom van kapitalisten, die gemakkelijk tot voortreffelijk bouw land kunnen worden gemaakt. Nu zou spr. het beter achten, dat de Oranje bond dien grond liet ontginnen, in de plaats van onvruchtbare heide. De heer H. F. Bultman uit Haart lemmermeer stelde daarna een motie van orde voor, waarin wordt uitge drukt, dat het congres dank betuigt aan den inleider, doch dat het zich niet zal uitspreken over de vraag, die uit den aard hier niet uitvoerig kon worden behandeld. De indiener zou aanneming daarvan te liever wenschen, omdat de quaestie weldra in een groote meeting op breederen grondslag zal worden behandeld. De voorzitter raadde aan met die motie mee te gaan doch uitsluitend om de laatste reden. De heer Jnr. Hora Siccama verklaarde zich bij die motie neer te leggen, hoewel hij liever een uitspraak van het congres had gehoord. De motie Bultman, thans in stemming gebracht zijnde, werd met algemeene stemmen aangenomen. Nog kunnen wij mededeelen, dat de Oranjebond van Orde het plan ge vormd heeft een afzonderlijke admi nistratie te voeren voor de onderne mingen van heide-ontginning en den bouw van heidehoeven en arbeiders woningen. Het volgende voor den betrokken loteling onaangenaam geval heeft zich in deze provincie voorgedaan. Den door hem gestelden plaats vervanger scheen het in dienst niet te bevallen, en deze wist te deserteeren. Dit geschiedde binnen één jaar na zijne inlijving, zoodat een nieuwe plaatsvervanger moest worden steld. Deze kon zich er beter in schikken en vervulde zijne militaire diensten goed. Intusschen was de deserteur weer in handen van de militaire overhe d gevallen en weêr in de sterkte gebracht. De 2e plaats vervanger werd ontslagen. Nu even wel is de le plaatsvervanger weêr ge deserteerd omdat thans echter één jaar na de eerste inlijving is ver streken, behoeft geen nieuwe plaats vervanger te worden gesteld. Daar staat tegenover, dat voor den opvolgenden broeder van den lo teling thans het recht van vrij stelling wegens broederdienst is ver vallen, omdat- zijne 2 plaatsvervan gers te kort hebben gediend. Wonderolie. Om aan deze olie haren afkeerwek kenden smaak te ontnemen, plaatse men haar op een warme plaats, waar door de olie hare lijvigheid verliest en gemakkelijk vloeibaar wordt, men voegt er dan onder sterk roeren eenige minuten achtereen zooveel melk bij, totdat een gelijkmatige emulsie ontstaat. Op deze wijze ver krijgt men een mengsel, dat volstrekt niet onaangenaam van smaak is. Maandbl Roeiwadstryd van de Zeil- en Roeivereeniging „Sollandia" op den Rijn by Oudshoorn, op Zaterdag 8 Juni. De wedstrijd begint om twaalf uur met het nummer jonge vier. Deelne mers zijnNjord, Laga, Spaarne en Triton, de laatBte met een ploeg, eerst na den wedstrijd te Haarlem samen gesteld. Bij het starten neemt Laga de lei ding gevolgd door Njord, terwijl Triton wat achterblijft. Njord en Spaarne raken wat voor, daarna van hen bei den Njord. Njord neemt het eerst van de twee den boei linksSpaarne vangt een snoekLaga neemt mooi den rechter boeiTriton vaart bij het draaien op Spaarne tengevolge waarvan Spaarne zinkt. Njord is Laga een bootsiengte voor en gaat iets haastiger inslaan; Laga wordt onder den wal gestuurd maar haalt geducht op. Lange tijd van spanning. Njord vangt meer windLaga roeit netjes bij en komt wel een paar bootslengten voorNjord verslapt en schijnt het op te geven; Laga wint met 14 min. 21'/. sec. Spaarne protesteert maar het protest wordt niet aangenomen. De baan was 3200 meter. Vervolgens komt de oude-vier aan de beurt. Deelnemers zijn Njord, Ne- reus, Triton, Hoop en Ruderverein. Nereus raakt voor bij het starten met een keurigen spurtde overigen zijn gelijk, Triton haalt op, loopt Nereus bijna in, de Hoop geeft het op. Nereus blijft voor met zijn prachtigen spurt; dan volgt TritonNjord is de derde. Triton loopt in, Triton en Nereus zijn gelijk.Ook hier lange tijd van span ning. Nereus raakt vermoeid, geeft het opTriton voor en blijft rustig roeienNjord is nommer twee en haalt mooi op; Triton is een twee S drie lengten voor Njord. Triton wint in 8 min. l3/j sec Njord maakt 8 min. 8=/ssec. Nu volgt de achtriems-wedBtrijd (juniores). Daaraan namen deel Nereus en de Hoop, langs dezelfde baan als bet vorige nummer ongeveer 2000 M.Beide starten met de meest mogelijke haast, wat echter weldra een flinke spurt wordt. De Hoop komt, en blijft meer dan een bootslengte voorNereus gaat inloopen, toch blijft De Hoop voor. Nereus vangt een snoek en geeft het opDe Hoop blijft krachtig voort roeien en wint in 7 min. 40 sec. Het roeien van beide was verre van mooL Langs dezelfde baan nu single scul ling (seniores). Deelnemers: Njord Nereus en de Hoop. De Hoop blijft al dadelijk achter; Njord neemt spoedig de leiding, wijkt een weinig uit zijn baan, maar her stelt zich aanstonds De Hoop haalt flink op, snijdt dan beide overigen de bocht af, laat Nereus achter zich, roeit mooi en rustig, en houdt goed rich ting. De Hoop neemt de leiding over. Njord schijnt vermoeid en wordt door Nereus ingehaald. De Hoop wijkt uit zijn richting naar den wal. Njord doet nog een spurt, maar geeft het op. Nereus tracht de Hoop af te snijden, toch wint De Hoop met een krachtigen spurt in 9 min 32 sec. Op dat nummer oude-skiff volgde-, als vijfde, de zesriemswedstrijd. De Ruderverein kon niet uitkomen, zoe dat Njord een walk-over roeide op de. baan met draaiboei. Zij maakte een tijd van 14 min 38 sec. Daarna kwam de oude-twee op de baan zonder draaiboeiNjord, Triton en Nereue. Nereus wint in 9 min. 3 see. terwijl „Njord" nog geen seconde later kwam. Triton had het opgegeven. zeker van zijn groepjes jongens te ontmoeten met stroohoe- den, voorzien van breede ragden, kleine zwarte buisjes, of jassen met panden, gearmd of met pakken boeken ot vruch tentrommels. Zij behoorden tot de latijnsche Bchool, om welke Castlebridje beroemd was. Wanneer men de brug over de rivier halverwege de straat over was, sloeg men linksaf gerekend van de markt, in de laan, waaraan „Meadow Bank" en wat verder „The Cedars" gelegen waren, genoemd naar de twee schaduwrijke boomen tnsschen de voordeur en den hoogen steenen muur, die den slecht onderhouden tuin scheidde van den straatweg. Dick trad dien namiddag het huis binnen in spanning over het geen Wedderburn hem zon hebben te vertellen. Het was volstrekt Wedderburns gewoonte niet hem in zijn vertrou wen te nemen, maar tijdens zijne ziekte was hij zeer veran derd. Dick pijnigde zijn brein zonder zich te kunnen herin neren zich in iets bizonder te hebben misdragen en toch gevoelde hij zich niet geheel op zijn gemak toen hij ten halt zeven tegenover Wedderburn plaats nam. Wedderburn zag er ouder uit dan zestig jaar, wat zijn leeftijd was; zijn rug was gebogen, zijne knieën knikten en zijne borstelige wenkbiauwen overschaduwden zijne roodge- tinte oogen, die eene barsche uitdrukking hadden. Hij had geen aangenaam voorkomen; zijne spaarzame haren waren vuilgrauw in plaats van grijB; zijpe lange bovenlip en korte stoppelige baard vertoonden snuifvlekken, terwijl de linker kant van zijn gelaat was opgetrokken en verwrongen, en de eeuwige glimlach aan dien kant nog meer afstootte dan de strenge uitdrukking aan de andere zijde. Zijne grijzo jas was oud en vol vlekken; slechts een zeer rijk of een zeer arm man zou zulk eene jaa dragen; aan het vest ontbraken verscheidene knoopen, zoodat zijn verscheurd overhemd duidelijk le zien kwam. Hoewel Wedderburn norsch en prikkelbaar was en zijne reputatie van gierigaard gerecht vaardigd, was hij in tijd van nood zser goed voor Dick geweest, die hem daarvoor daD ook een dankbaar hart toedroeg. De kamer zag er, evenals alle vertrekken in huis, onge zellig kaal uit. Het was overal stoffig en spinnewebben had den in de hoeken volmaakte rust; evenmin keek men voor zijn genoegeu naar de portretten der overleden Wedderburne, die met een onbezielden glimlach u van de gele wanden aanstaarden. „Dick," zeide Wedderburn met zijne scherpe, heesche stem, toen zij eindelijk alleen waren, „vul je glas nog eens. Je moogt wel rooken wanneer je wilt. Je hebt toch niet verge ten welken dag wij vandaag hebben voegde hij er bij, toen Dick gebruik maakte van de verrassende, ongewone ver gunning. „Ik heb goede redenen om het niet vergeten mijnheer. Het is de dag, waarop ik mijne ouders heb verloren." „En ik bijna mijn leven. Het spijt mij altijd, dat ik geen eieoh tot schadevergoeding tegen de spoorwegmaatschappij heb ingesteld. Dat doet er echter nu niets toe," vervolgde hij knorrig, aisof bet Dick was geweest, niet hijzelf, die dit had geopperd. „Ik wenschte eens met je te spreken. Je hebt hier Totton steeds in en uit zien gaan, dat is telkens 6 shillings, 8 stuivers; ik heb het opgeteekend. Totton zal nooit vergeten het mij niet te berekenen. Ik heb mijn tes tament gemaakt Dick, ik heb het vandaag geteekend. Zon derling om het juist vandaag te doenHet leven is vol zon derlinge dingen; zoo is ook de dood voor zoover wij weten. Het leven is onzeker en ik gevoel mij niet zoo ais anders. Ik heb weer die rampzalige krampen en kan er niet door slapen. Je weet wat dat zeggen wil. Het doet er echter niet toe als je het niet weet, je behoeft het mij niet te zeggen. Vai mij niet in de rede." Evenwel zweeg Wedderburn een oogenblik, trok zijn servet uit zijn vest naar bene den en begon het langzaam op te vouwen, terwijl Dick niet wetende wat hij zeggen moest de asch van zijn cigaret op zijn bord opeenhoopte. „Dick,zeide Wedderburn met blijkbaren tegenzin alsof de woorden hem werden ontwrongen, „ik heb jou voor dui zend pond bedacht." Dick ontstelde, waarna hij eene poging deed om zich te bedwingen en daarna stijf op zijne bovenlip beet. Hij had nooit naar Wedderburns dood verlangd, maar wanneer hij aan de toekomst dacht was dat nooit zonder zich als eige naar van het landgoed te beschouwen. (Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2