Letteren en Kunst Politiek Overactt. VARIA. ÖEMENÖD NIEUWS. Stoomvaartbsr'.chtsn. Burgerlijke Stand Aangeboden betrekkingen iii Msderiand: Eina F edsrika Johanna, Het nummer jonge-twee, dat nu aan de beurt kwam, zou weinig min der spannend wezen dan de meeste der vorige. „Triton", „Njord" en „La- ga" roeiden het op de baan met draaiboeien bii het starten „Triton" iets vóór en „Njord" en Laga gelijk, vervolgens Triton iets voor Njord en Njord iets voor Laga. Triton won mooi met een tijd van 15 min. 55 sec. Njord was twee. Hierna kwam aan de beurt bet mooie nummer oude acht. Nereus zou uitkomen met De Hoop, op de baan zonder dr aiboei. De Hoop ging lee lijk af en werd in den beginne ge stuurd langs bochtige lijnen, maar had helaas, geen gelegenheid om zich te hervatten, daar nog binnen de 400 M. de slag zijn gebroken sliding in de hoogte stak. Nereus roeide gesta dig door en maakte 7 min. 18 sec., maar de aantrekkelijkheid van dit veelbelovend nummer was natuurlijk verloren. Tot slot: jonge-skiff; Njord met zijn roeier oude-skiff van zooeven, te gen De Hoop met een anderen. Njord won in 9 min. 50 sec. Zondag hadden de zeilwedstrijden plaats. Wegwedstrijd Rotterdam—Utrecht v.v. Zondag werd voor de derde maal deze jaarlijksche wedstrijd gehouden, uitgeschreven door de Rott. Wielr. Ver. „Thor". Ingeschreven waren 77 rijders, onder wie verschillende Belgen, eenige Engelschen (aan wie mededin ging werd ontzegd) en een Deen. Van deze 77 kwamen uit 38 in de afdeeling juniores en 16 in die der seniores. In de eerste afdeeling was de hoofdprijs een zilveren beker, uitgeloofd door den burgemeester van Rotterdam, welke tweemaal door denzelfden rij der moet worden gewonnen, benevens een verg. zilv. med., en in de seniores- afdeeling, de medaille van H.M. de Koningin (verdedigers Jaap Eden en M. Cordang) Thor's Java-beker en een gouden medaille. De uitslag was als volgt Juniores. Ie prijs W. Z. van der Mey van „All Right" te Leiden, in 3 u. 54 min. 42 sec.2e pr. A. G. Im mink van „De Zwaluw" te Utrecht, in 4 u. 6 min. 50 sec.3e pr. A. Win- gelaar van idem, in 4 u. 7 min. 25 sec.4e pr. G. L. Kluiver, Hilver- sumsche „Velo Club"; 5e pr. T. A. de Vletter van „Utile Dulci" te Den Haag; 6e pr. J. C. M. Brugma van „De Zwaluw" te Rhenen; 7e pr. J. M. H. Boele, van „Achilles" te Am sterdam 8e pr. Aerts, van „Union Cyclist" te Saint Gilloise (België); 9e pr. J. W. v. d. Velden Jr. van de „Wielr. Club" te Dordrecht; en „T. H. O. R."10e pr. Ed. Myin, van de Antwerpsche „Bicycle Club"11e pr. De Wilde, „Leidsche Wielrijders- vereeniging"12e pr. Hippolyte Pratte van de Antwerpsche „Bicycle Club". Seniores. Ie prijs M. Cordang, van de vereeniging,, Meteor" en „T.H.O.R." in 3 u. 36 min. 34 sec., dat is 17 minuten vlugger dan in 18942e pr. P. Hart Nibbrig Jr., van „E. D. O." Hilversum, in 3 u. 58 min. 22 sec.; 3e pr. Joh. Doornekamp, van „A. A. C." Amsterdam, in 4u.Om. 11 sec.;4epr. Lura van „A. B. Club" Antwerpen 5e p. B. J. G. Faassen,van„De Zwaluw" Utrecht; 6e prijs Joh. Spaans, van „De Zwaluw" Ouden Rijn; 7e pr. Willadsen, „Danish C. Union", kam pioen Denemarken8e pr. Hk. Bei- 8enherz Jr., „A. A. C." Amsterdam; 9e pr. Henri Sannes, „A. B.C.",Ant werpen 10e pr. Th. H. Saakes Jr., „Snelvoeters,', Den Haag. De heer C. Witteveen Jr. gaf het in deze afdeeiing op de heenreis even buiten Bodegraven op. De wedrennen te Longchamps. Zondag zijn te Longchamps de wed rennen gehouden om den grand prix de Paris (200.000 francs). De prijs werd gewonnen door Andrée, het paard van den heer Edmond Blanc. Op Andrée volgden Cherbourg van lord Harcourt, en Le Sagittaire van baron Von Schickler. De overwinning is derhalve weer door een Fransch paard behaald. Sedert de instelling van den wed- Btrijd om den grand prix is deze prijs 20 maal gewonnen door Franeche paarden, 9 maal door Engelsche, 2 maal door Oostenrijksche en een maal door een Amerikaansch paard. Het weer was prachtig, maar zeer warm. President Faure was met zijne echtgenoote tegenwoordig bij de ren nen, die, gelijk altijd, door eene bij zonder talrijke menigte belangstellen den, zoo uit Parijs als van elders, werden bijgewoond. De heer Edmond Blanc won den prijs reeds drie malen in 1879 met Nubienne, in 1891 met Clamart en in 1892 met Rueil. Men verneemt, dat de heer Maurits de Vries, die gedurende het afgeloopen seizoen een sieraad der Nederlandsche Opera in het Paleis is geweest, ons gaat verlaten. Na Vrijdag te Parijs in het Théatre de la Renaissance voor de directie van het Metropolitan Opera-House te New-York zich te hebben doen hooren, is hij onmiddel lijk als eerste-baryton aan deGroote Opera te New-Vork geëngageerd. dooden en een aantal gewonden. De correspondent van de N.-Y. Herald heeft te Santiago de Cuba een onderhoud gehad met maarschalk Martinez Campos. De maarschalk zeide, dat de opstand zich bepaalt tot de provincie Santiago. Wat den in- surgenten-aanvoerder Marti betreft, wiens dood door de opstandelingen wordt tegengesproken, verklaarde de maarschalk,dat hij wel degelijk dood is. Uit Hongkong verneemt de Times dat de Japanners zonder verzet hun hoofdkw; rtier hebben gevestigd te Taipoefoe. De Japanners hebben vooraf weinig manscbapp n verloren, maar de Chineezen hebben voor millioenen geplunderd. De Chineesche forten te Hobe vuurden op het stoomschip Arthur waarop Tang zich bevond. Zeven man op het schip werden gedood en zeven tien gewond De duitsche kanonneer boot litis schoot toen terug, waardoor dertien man werden gedood. Naar de Times uit Kaapstad ver neemt, heeft de Volksraad van Oranje- Vrijstaat een besluit aangenomen, waarin wordt gezegd dat de Volksraad de plannen voor een staatkundig ver bond met de Zuidafrikaansche Repu bliek overwegen wil. Een amendement strekkende om vóór „overwegen" in te lasschen „goedgunstig" werd ver worpen. In Berlijn loopen weer geruchten, dat eenige ministers van het prui- sische ministerie, met name Bosse, minister van eeredienst en Berlepsch, minister van koophandel, hunne por- tef uilles zouden neerleggen. Zaterdag hebben prins Lobkowitz en graaf Andrassy de Oostenrijksche en hongaarsche delegaties keizer Frans Jozt f voorgesteld. Bij deze ontvangst zeide de keizer: De verzekering van toewijding geeft mij eene oprechte voldoening. De buitenlardsche toestand blijft zeer gunstig. Onze vriendschappelijke be trekkingen dragen er veel toe bij om den algemeenen vrede te bevestigen. De beproefde grondslagen, waarop tot hiertoe de staatkunde der monarchie berust, handhavende, gaan wij op dezen weg voort. De verhoogingen der kredieten voor de administratie van oorlog blijven binnen de grenzen van het budget van verleden jaar, ten einde de sterkte van het leger te houden op de hoogte zijner taak, re kening houdende met den oecono- mischen en financieelen loestand der monarchie. Bosnië en Herzogewina zullen ook in 1896 bijdragen in de voorziening hunner behoeften. In verband met de moeielijkheden tusschen de drie europeesche mogend heden en de Porte, welke reeds ge deeltelijk, naar pemeld is, uit den weg zijn geruimd, is Saïd-pacha, be noemd tot turkseh grootvizier als opvolger van Djevod-pacta, Ruihad- pacha, volgt Saïd-pacta op als minister van buitenlandsche zaken. Daily News beschouwt de benoeming van tóaid Pacha tot grootvizier als een teeken, dat Turkije geneigd is toe te geven. „Turkije is te ver ge gaan, zoowel in diplomatieke onbe- T» schaamdheid als in beleedigend op- blaspeldiditer Cambié wensohte treden, en is dientengevolge veront- eem8®n tijd in Venetie door tebren rust door de houding der mogend- Ken' doch deeft zich genoodzaakt ge- heden." Het schijnt zeker dat niets T T *ort verbhji de lagunen- minder dan de geheele administratieve jstad *e Yerlate°. °mdat hlJ sprekend onafhankelijkheid der provincie als °P ?dmlraa. Canevaro geleek. Alle afdoende oplossing kan worden be- offioiefela matrozen groetten hem echouwd. Het blad is overtuigd, dat?? ai? yel°Pgevoed mensch moest het krachtive ontreden der drie mo- Gambl.e teruggroeten. Dat was hem In Chitral hebben de Engelschen weer een échec geleden. Te Londen is bericht ontvangen, dat een der Engelsche forten in dat land door de inboorlingen is overvallen. Een officier, luitenant Home,en 11 soldaten sneuvelden. Revelman 75 j., Zutfen, 7. Douairière H. C. J. jDiert van MelissantVan Sonsbeeck 66 j., Den Haag. Koningin Victoria vertoeft op [toogenblik op haar slot Balmoral, in Schotland. Zaterdagmiddag werd op den weg daarheen een jongmensch in hechtenis genomen, die bezig was met revolverschieten. Bij onderzoek vond men in zijn zakken drie door hem geschreven brieven een zonder adres, waarin hij vertelt dat hij naar Bal moral gaat om de Koningin dood te schieteneen aan Gladstone, waarin hij meedeelt dat hij eerstdaags tot koning zal worden uitgeroepen; en een aan den bekenden millionair Vanderbilt, waarin hij diens dochter ten huwelijk vraagt. De revolver was geladen en in een reistasch had de man, blijkbaar een krankzinnige, nog vijftig patronen bij zich. De Koningin is dus aan een groot gevaar ontsnapt. De Bureauchef. Dat is toch een kruis met u Nu ben je weer acht dagen ziek geweest we zitten tot over de ooren in het werk ik heb wel me delijden met u, maar De Klerk. Uwe betuiging van mede lijden, mijnheer, heeft wel iets van een verwijt. De Bureauchef. Neen, dat niet, maar als je misschien verwacht had dat we u na elke herstelling met puntdich ten, lauwerkransen en zulke fratsen zouden ontvangen, had je liever ac teur moeten worden. het krachtige optreden der drie mo gendheden weldra met succes zal worden bekroond. De Standard zegt, dat de benoe ming van Said Pacha van de zij do der Porte op een gunstiger houding tegenover de Armenische quaestie wijst. Een permanente Europeesche commissie in Armenië zal het door de mogendheden gewenschte gevolg hebben. Een terugroeping der gezan ten van Engeland, Rusland en Frank rijk zal eveneens de verandering van politieke meening te Konstantinopel verhaasten. Engeland wenecht evenals vroeger de ondeelbaarheid van het Turksche rijk te handhaven schending hiervan zou de ernstigste gevolgen kunnen hebben voor den Europeeschen vrede. Maar ten slotte zou zelfs Engeland niet terugdeinzen voor de mogelijk heid, dat de Turksche heerschappij ineenzakt. Indien het behoud van het Turksche rijk onmogelijk werd, zou een vreedzame verdeeling van dit rijk door de mogendheden, die te verstan dig zouden zijn om over de verdeeling er van te twisten, veel meer kans hebben dan een algemeenen oorlog. De speciale correspondent van de Daily News seint uit Armenië via Kars van 3 dezer, dat de commissie van onderzoek te Moesh Vrijdag den arbeid heeft nedergelegd. De euro gevolmachtigden zagen zich genoodzaakt aan de Turksche com missieleden te verklaren dat zij niets meer met hen te doen konden heb ben. Volgens den correspondent zal het rapport dat de Turksche commis sie zal indienen, eenvoudig uit een reeke van leugens bestaan. Zij hebben openlijk getoond onder den invloed te staan van omkooperij en bangma kerij en hun gedrag werd goedgekeurd door de hoogste autoriteit te Konstan tinopel. Blijkens een telegram van Cuba zijn de troepen weer op verschillende punten slaags geweest met de op standelingen. Het voornaamste ge vecht was de bestorming van een molen in het district Tranquilidad, die door een officier en 25 man werd verdedigd tegen een vijfmaal sterke ren vijand. Na een hardnekkige ver dediging deden de Spanjaarden een uitval en dreven den vijand op de vlucht, met achterlating van vier te veelhij verliet Venetië, doch zond den admiraal een luimigen brief en de rekening van zijn hoeden- leverancier. Een Italiaansch officier, kapitein Cei, heeft een nieuw geweer uitge vonden, dat het best omschreven kan worden als een draagbare mitrailleuse. Met dit geweer is het mogelijk een groot aantal schoten (desnoods 100) zeer snel na elkander af te geven. De spanning van het gas door het ont branden van de eerste patroon ver oorzaakt, brengt een mechanische in richting in werking, ten gevolge waar van het geweer opnieuw geladen en het tweede schot afgegeven wordt. Dit mechanisme werkt alleen zoolang de schutter op een haan drukt. Men kan dus het geweer onmiddellijk en zeer gemakkelijk van enkellader tot repeteergeweer, en omgekeerd maken. De 115 cM. lange patroonhouder be vat 100 patronen en wordt, teneinde verspilling van ammunitie te voorko men, niet aan het geweer bevestigd voor het bevel tot snelvuren wordt gegeven. Electrische sneeuw. Een zeer merkwaardige sneeuwstorm heeft een Amerikaansch officier, lui tenant Finley, ontmoet bij een bestij ging van den Pikes Peak. Hij beschrijft den storm als „een regen van koud vuur." De sneeuwvlokken waren sterk geladen met electriciteit. Eerst ver spreidden zij een glimmend lichtje wanneer zij in aanraking kwamen met de haren van den muilezel, welken lnitenant Finley bereed. Plotseling werden de vlokken dichter en alle schitterden. Toen de storm heviger werd, werden de vlokken kleiner en straalden zij een spookachtig wit licht uit. Het geraas der electrische ontladingen maakte een onvergetelijken indruk. Toen de storm op zijn hoogst was en iedere vlok een vuurdruppel geleek, gingen stroomen electrische wolken uit van luitenant Finley's vingertop pen, ooren, baard en neus. Een der gelijk verschijnsel is reeds meer door meteorologen waargenomen, verzekert bet tijdschrift Science Sifting8. Waarom haar man nooit iets ver gat. Twee getrouwde dames spraken over haar respectieve echtgenooten. Vergeet je man wel eens wat? vroeg de eene. Nooitantwoordde de andere. Nu, de mijne wel. Er gaat, geloof ikgeen dag omof, als hij van het kantoor komt, begint hij met zijne vergeetachtigheid te veront- schuldigen.Dieverontschuldigingmoet ik, natuurlijk, aannemen op zijne be lofte van beterschap, en den volgenden dag is 't weer hetelfde. Dat moet heel vervelend wezen. Ja dat is het wel. Soms word ik zoo boos op hemdat ik hem werkelijk moet beknorren. En dat is nooit aangenaam. Dat zou ik meenen. Ik zou liever ik weet niet wat doen dan zoo telkens te moeten knorrenmaar sompaige mannen drijven er hunne vrouw wel toe. Ik ben nu tien jaar getrouwden soms vrees ik bijna als hij zich niet betert, dat hij mijn humeur heelemaal zal bederven. Ik ben nu al twaalf jaar getrouwd en hebzoo'n verdriet nog nooit gehad. Misschien is je man dan een uitzondering Neenhij is maar een getrouwd man van de gewone soort. Is hij da/n nooit vergeetachtig geweest Eerst wel, maar ik heb hem er van genezen. Goede hemel 1 Ik geloof, dat de mijne ongeneeslijk ie. O, neen. Je kunt hem gemak kelijk genezen, als je mijn middel maar probeert. Niets liever dan dat Wat is het dan Vraag hem nooit iets voor je te halen. Doe het zelf. Hij heeft genoeg aan zijn hoofd, zonder boodschaplooper te wezen. O, zoo riep de eerste dame uit, en bewaarde langer dan twee minuten het stilzwijgen. Het stoomschip Lawoe vertrok 8 Juni van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Javavan Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Juni van Padang. Het stoomschip Prins Alexander van Java naar Amsterdam, vertrok 8 Juni van Port Said. Het stoomschip Sumatra arriveerde 8 Juni van Amsterdam te Batavia. Bevallen: 6 Juni. D. Th. F. KeindersWegener z. 7. I. W. C. v. NielBrinkman z. 8. K. Kleinhout Hekkert d. A. E. KrijnenSchuijle- man z. 9. J. M. Lexde Liefde Meijer z. J. E. WarmerTerol d. Ch. Terpoorten—Wessels z. G. Rooij Korf z. G. de GraaiZijdewind z. (1.1.) 10. J. SmitKion z. Overleden: 8 Jnni. J. J. Koe- lantB 61 j. N. Gracht. A. W. Her- ding'n 90 j. Schoterweg. D. J. Bosch 21 j. Breestr. J. de Jong 78 j. Bake- nessergraeht. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 6 Juni. A. Visser Gz. en C. de Baat, Siiedrecht. Bevallen: 6 Juni. B. W. Veen- straLorentz z., Deventer. 7. W. A. ReijnvaanSnoeck d., Doesburg. J. C. StoopHartman d. den Haag. J. ter BeekAbcouwer z., Muiderberg. Overleden: 5 Jnni. H. J. J. M. F. Cbristjanid'Harvant 66 j., Lobit. Wed. J. M. van VeerenDe Jong van Beek en Donk 86 j., Beek en Donk. 6. G. A. v.Herwerden jd. 76 j., Brummen. Wed. C. R. F. AlixBeck- leben 85 j., Amsterdam. M. S. Stolp— Aan Geabonneerden op dit Bladen hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kltine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen A bonnés buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Winkeljcffr. R. K. in winkel boter, ksas en vleeschwar. goed op de hoogte van vak direet, 2. Winkeldocöter R K. in kruid, en oomea- tibleawink. teg. genot tan kost, inw. en tal. naar bckw.heid. lo Aug. 8. Beschaafde R. K. kinJerjuffr. bij 4 kind. den Haag. 4. Winkeljaffr. in banketbakkerij bek. met art. en van goede get. vsorz. 5. Lithograaf, uitsluitend voor eng. schrift tegen fl. Bal. 6. Reiziger, die zaken doet met winkel in kol. verf- en droogwar. tegen hooge provisie. 7. Beach, jongm. nette hand schrijv. goed kunn. rek. en bek. met kant.werkz. op kant. eener engroszaak. Sal. aanv. f250. a f300. 8. Flink jongmensch bek.met kantoorwerkz.hed, op druk fabriekskantoor, 9. Net R. K. jongm. &1b 2e bed. op engros magaz. vangebr. goed. mode en garen en band art. 10. Net en deg. reiziger voor het noordernet flink verk. en goed geintroduc. bij afn. door cacao eu chocoladefabr .tegen verg. van reiskost, en hooge prov. 11. Net jongm. bek. met fr. duitsche taal en boekhandel in R. K. VoeKh. Amsterdam. 1 Juli salaris f 300 per jaar. MARK TNiEUWS Haarlem10 Juni 1895. Aardappelen- en Botermarkt. mm. TerKccM laagste öoogs.w. Boter 212 Kg. 212 Kg. f 0,90 f 1,— Biggen 92 st. 92 st. f3,— f6, Schramm. 63 st. 63;'st. f7,fll,— Aardapp. 41 H.L. 41 HL. f 3.f8. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0.a f,0 Witte tarwe i 5,60 a 10.Rogge f 4.60 a 10, Haver f0.—a f 0,Gerst 10,a 0,Groene erwten f0,aO,Ca- pncijners f 0,a 0,Paardenboonen f0,a 0,— Duivenboonen f 6,60 a 0.Blauw maanzaad f0,a 0, Brninmosterdzaad f af Koolzaad f 0,Karweizaad f0.a 0. Bruine boonen f0.a f0.Ka nariezaad i 0.per 50 kilogr. Amsterdam, 10 Juni. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen fl,30 a 1,80, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers 0, a 0,Zeeuwsehe Spuische Jammen f 1,75 a 2,25, dito Flakkeesche 0, a 0,GelderBche Blauwe f4,30 a 4,60, Katwijker Zand f0,— a 0, Noordwijker Zand f 0,a 0,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f6,a 7.dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Petroieumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 8 Juni De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 7,75, 7,75, 7,75, 7,75, 7,75, 7,65 ct. p.gall. Philadelphia 7,70, 7,70, 7,70, 7,70, 7,70, 7,60 ct. per gall. Ruwe olie 151, 151, 149, 147, 149, 146 e. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f9,75, Levering Maart f0,,Deeemb. fÖ, Mei/Juni f0,—Juli/Ang. f9,75. Russische: Disponibel f0,Entr. f0,los in Entr. Edam, 1 Juni. KaasAangevoerd 59 stapels, weg. 11491 Kg. Hoogste prijs f 26,de 50 Kg. Alkmaar, 7 Jnni. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 447 stapels, weg. 154,149 Kg. Prijzenkleine Gras Kaas f27,Commissie Gras f24,50, mid delbare Gras f25,50. ADVERTENTIES Ondertrouwd: HERMAN KOSTER en HENDERICA HAGENS. Haarlem, Juni 1895. Den 8sten Juni overleed na een geduldig: lijden van zea maanden, onze oudste Dochter in den ouderdom vau 21 jaar. A. G. BOSCH. J. BOSCH— Van waakdebubg en Kinderen, Haarlem, 10 Juni 1895. Strekt tot aigemeene kennisgeving. Costuumsaaister» eenigszins bekwaam, kan geplaatst worden. Brieven onder No. 22, aan het bureau van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3