Rechtzaken. Sport en Wed.strijd.ea. Letteren en Kunst. Koloniën, Politiek Overzie tn. waard en opgelegd in de Polytech nische School te Delft, om metter tijd, als de geldmiddelen dat toelaten, opgesteld te worden in den oorspron- kelijken vorm als herinnering aan den vorm van Stevin. Een staaltje van dieren mishandeling. Als een staaltje van ergerlijke die renmishandeling, waartoe het gebruik van honden als trekdieren maar al te dikwijls leidt, wordt het volgende Zaterdag kwam mij op den Haar lemmerweg een kar tegenrijden, be laden met manulacturen en andere koopwaren. Ben betrekkelijk kleine hond liep tusschen de boomen (le- moen), een tweede liep onder de kar, terwijl de eigenaar op het voertuig zat en door schreeuwen en slaan met een zweep de vermoeide dieren aandreef. Toen ik hem over dit afjakkeren een aanmerking maakte, werd dit beantwoord met gelach en met de woordenhet zijn mijn beesten Geen 200 Meter verder stond het voertuig evenwel vooroverhellend stil. De eerste hond was er bij neerge vallen en met schuim op den bek iag het dier op den weg, verward in het tuig. Haastig werd daarop door den koopman muilkorf en touwen losge maakt en eer ik het kon verhinde ren, lag het beest in de vaart, want „zoo'n bad zou hem wel weer op knappen." Het bad had echter de tegenge stelde uitwerking, daar het afgetobde en blijkbaar gekneusde dier de noo- dige kracht tot zwemmen miste: na eenige wanhopige pogingen verdronk de hond en was daardoor uit zijn lijden verlost. En wat gebeurde er verder? De onmenech spande thans,ondanks mijn luid geuite verontwaardiging, het tweede nog kleinere hondje vóór de kar en voort ging het weder in de rich ting naar Halfweg. gebracht. Hij heeft bekend de dader te zijn van de zeer ernstige verwon dingen, deze week gepleegd op de knechts van den heer P. Het schoone geslacht onder de bevolking van Rotterdam wor-lt in de laatste dagen verontrust door een soort van Jack the Ripper, ofschoon wat tammer dan de beruchte geheim zinnige van White Caapel. Dat heer schap houdt er de zonderlinge lief hebberij op na, vrouwen, liefst jonge vrouwen, met een scherp dolkmes door haar kleederen heen in de beenen te prikken, en dat nog wel op de drukste punten der stad. Zelfs heeft hij in het Park een dame met me» en revolver aangevallen, doch op haar hulpgeroep koos hij het hazen pad, geluükig zonder ha-tr te ver wonden. De politie heeft zijn signa lement en zoekt ijverig naar hem, doch is er tot heden niet in geslaagd, hem op het spoor te komen. „confrères" te geven te Rotterd., waar zij een halven dag zullen doorbrengen. Na een kijkje op het orgel te Haarlem en dat der Oude Kerk te Amsterdam, zullen zij naar Parijs vertrekken, waar Guilmant zich voor hen zal doen hooren. Bij de firma Ph. van Ommeren te Rotterdam is van den ge! voerder Heidemann van het stoom schip „Siiedrecht" het volgende be richt uit Rosario ontvangen: „2 Mei 1895, Donderdag 's avonds 7.30 ure, bij vreeselijk stormweder en aarde donker heb ik, zooals destijds mijn wensch was, het patent „de Vos", niet voor mij, maar voor anderen gebruikt. Wij hoorden een vreeselijk gegil op water, waarop ik order gaf om de lifebooten te srtijken; deze direct bemand en onder commando van den eersten en tweeden stuur man naar de plaats des onheils ge zonden. Eén half uur later kwamen beide terug, aan boord hebbende man van het omvergevallen Zweed- sche barkscnip „Eva", van Gefïle, Een andere boot had 3 man gered en de kapitein met nog drie man waren in hun logies verdronken, omdat het schip in zeer korten tijd omver gevallen moet zijn. Dat ik er trotsch op ben deze gelegenheid ge had te hebben behoei ik wel niet te zeggen. Bij den uitgever Jan A. G. Juten e Bergen-op-Zoom zal verschijnen Gedenkboek van het bezoek der KoninginneninNoordbrabant en Lim burg." Aan den Redacteur van „Taxan- dria", het tijdschrift voor Noordbra- bantsche geschiedenis, enz., dat bij denzelfden verschijnt, is de bewerking opgedragen. De Hooge Raad verwierp Maandag de cassatieberoepen tegen de veroor deeling tot geldboete van een societeit- houder te Amsterdam wegens het geven van openbare vermakelijkhe den zonder vergunning en .van een bierhuishouder aldaar wegens het oprichten van een Liierhuis zonder Kennisgeving aan den commissaris van politie. Door het O. M. bij den Hoogen Raad is Maandag tot verwerping econcludeerd van de voorziening van een winkelier te Zand voort tegen zijne vero -rdeeling wegens be-eediging van een veldwacnter die getuigenis tegen hem had a gelegd in zaae eene ver volging wegens dronkenschap. Uitspraaa 24 Juni. Er is in den nacht van 5 op 6 Juni 11. vermoedelijk door inklimming en binnenbraak, uit de Stadsbank van leening no. 5 in de Leideche Kruisstraat te Amsterdam ontvreemd 17 juweelen ringen18 gouden hor loges 4 gouden sloten met koralen 4 paar juweelen oorbellen42 gouden ringen8 gouden vestkettingen13 gouden kettingen14 gouden medail lons 2 gouden armbanden 3 paar gouden oorknopjes; 1 zilveren knip; 7 zilveren horloges; 6 gouden slotjes met koralen 2 paar gouden belletjes 13 paar bellen4 spelden9 paar knopjes2 gouden knoopen, 4 arm banden 11 gouden spelden1 gouden dames-horloge4 stuks gouden cha rivari 2 zilveren armbanden1 bandje met goud; 1 monture; 26 horloges 1 zilveren ketting5 kettingtjes1 kettingtje en kruisjes; 4 medaillons; 1 slotje met koralen2 knoopen 1 gouden kruisje3 gouden kap- naallen; 5 paar juweelen knopjes; 1 stukje goud van een flacon; 16 rin gen 3 kettingen1 gouden slotje zonder koralen1 speldje1 slotje zonder koralen1 gouden sleuteltje 2 colliers1 gouden flacon9 vest kettingen 1 slot met koralen juweelen medaillon; 2 juweelen spel den 1 paar juweelen knoppen gouden kapspeld1 cachet2 stuks charivari; 1 gouden Waltham hor loge 1 Engelsch gouden vestketting, wegende 50 gram. De commissaris van politie in de 3de sectie te Amsterdam, verzoekt opsporing en bericht. Zekere J. M. te Castricum is naar de gevangenis te Alkmaar over- De afetandsrit van Winterswijk naar Den Haag, die op 14 dezer zoude plaats hebben, gaat, vermoedelijk bij gebrek aan een voldoend aantal deel nemers, niet door. Een moord? Een veekooper uit Vechel, de Wit genaamd, is Zondagnacht waarschijn .ijk het slachtoffer eener misdaad geworden. Als naar gewoonte ginhij vóór de afvaart der stoomboot na r Rotterdam naar de haven om afreke ning te doen met de boeren. In den vroegen ochtendstond zijn 's mans pet en leege portefeuille aan de haven op den wez gevonden en korten tijd daarna is zijn lijk opgevischt. Steenkolen vermist. Ten gevolge van de vermissing van een groote hoeveelheid steenkolen aan het station te Meppel, waarvan in dertijd reeds door ons melding is ge maakt, zijn vanwege de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen aan verschillende stations opmetin gen der aldaar aanwezige steenkolen laan, en moet men, naar men zegt, o. a. tot het verrassende resultaat ge komen zijn, dat aan het station te Zwolle ongeveer 170 waggons en aan dat te Groningen 200 waggons steen kolen minder waren dan er moesten zijn. Mepp. Ct. Een 60-tal organisten uit Amerika zullen in Juli een reis door Europa maken, om de voornaamste orgels te zien en de organisten van naam te hoorenin Engeland den beroemden Best te Liverpool. In ons land is tot den heer M. H. van 't Kruis de vleiende uitnoodiging gericht een orgelbespeling voor de Amerikaansche Uit Gowa. In de Mak. Ct. van 29 April leest men De gouverneur en de assistent-resi dent Brugman hebben eergisteren een oezoek gebracht bij den vorst van Gowa. Men vond hem in een deer nis waardigen toestandde linker helft van zijn lichaam is thans totaal ver lamd en het spreken kostte hem ontzaglijk veel moeite. Bij de komst en bij net heengaan des gouverneurs kwamen den ouden vorst de tranen in de oogen. Eenige maanden geleden nog flink en krachtig ligt hij thans meer dood dan levend in zijn woning, terwijl langzaam maar zeker zijn einde nadert. Zijn naderende dood (1) wordt zoo- weL door de regeering als door de Gowareezen d'.ep betreurd, want deze vorst is ons welgezind, regeert, of lie ver regeerde rlink, en is goed voor zijne on terdanen. Een ontwikkelde, goed Hollandsch sprekende inlander zeide ons eens „Wij betreuren den zorgelijken toestand van den radja allen zeer, mijnheer; hij is zoo goed als voor hem geen der vorsten is ge- weent; den minsten koelie ontvangt hij even vriendelijk als de eersten zijner onderdanen; hij hoort alle klachten geduldig aan, doet ze onder zoeken en herstelt zooveel mogelijk het geleden nadeel." Natuurlijk dat hij thans niet veel meer nan regeeren doet. Anarchie heerscht er daaro.a te Gowa niet z foals emige Javasche bladen be weerd hebben. Zooals men weet, is de oudste zo<>n van den vorst tot zijn opvolger gekozen, Kraeng Lem- bangpurang. Deze schijnt niet heel veel te beduiden en aan den leiband te loopen van den energieken Kraeng Mangeppe, vollen neef van den tegen- woordigen vorst. Ook zijn jongere broeder, Kraeng Popo, die zooals men weet met de laatst gestorven Leen- vorstin van Boni was gehuwd, oefende veel invloed op hem uit, welke in vloed zich thans nog te meer zal doen gelden, nu Kraeng Popo te Boni niets meer te vertellen heeft en zich binnen een paar dagen in Gowa zal komen vestigen. En welk gevolg deze invioed hebben zal kunnen wij eemgszins opmaken uit den toestand te Boni. Aldaar toch zijn, onder zijn invloed, een tal van belastingen en het koffie-monopolie ingevoerd. Daardoor zijn honderden families uitgeweken en liggen thans nog tal van vruchtbare paddievelden braak. Het eerste werk van den te gen woordigen Leen vorst was dan ook op instigatie van ons bestuur, al de drukkende belastingen en in d n eerste plaats het koifie-inonopolie af te schaffen, en vele nieuwe heilzame be palingen in te voeren, op Nederland- schen leest geschoeid. Spoedig zullen de uitgeweken families, hopen wij t rugkomen en zuilen de braaklig gende velden weder worden bebouwd en zal er wei vaart heerschen te Boni. Een groote voldoening voor hen. die door hun beleid de Bonische troonopvo ging zoo ten goede hebben weten te leiden. Geheel zonder ge vaar, was het niet. Want dat Kraeng Popo, een energiek man, zich zoo stil dat alles zou laten aanleunen, was niet te voorzien. Goddank is alles goed afgeloopenhet had echter an ders kunnen zijn. Om ernstigen tegen stand te bieden, daarvoor was Popo" partij te Klein. Hij heeft echter toch getracht, zijn dochtertje bij zich te nouden, om aldus Boni nog aan zich te binden. Door goede raadgevingen onzerzijds heeft hij echter ten laatste zijn dochtertje gewillig afgestaan aan den optredenden Leenvorst. Dit laatste heeft vooral het diplo matiek talent des heeren Brugman bewerkt, die slechts van enkele vol gelingen uit Tanette vergezeld, naar Popo toe is gegaan en hem daartoe heeft overgehaaid. Bij deze gelegen heid heeft de Leenvorstin van Tanette weer een blijk gegeven van hare aan hankelijkheid zij heeft nl. zeventien gewapende lieden over land naar Boni gezonden tot lijfwacht van den heer Brugman. Deze lieden hebben den heer Brugman dan ook geen oogenblik verlaten en sliepen steeds in, onder en om het huisje, waarin de assistent-resident verblijf hield. vrij ver met het plantenop de lagere natuurlijk wat ten achteren door de geheerscht hebbende droogte. De gezondheidstoestand van Euro peanen en inlandsch werkvolk was over 't algemeen goed, behalve in Serdang, waar op de boven-onderne- mingen de influenza epidemisch was onder de Javanen. De Europeanen leden hier en daar aan koortsen. Het mond- en klauwzeer onder het vee begint te te verminderen. 1) De doodstijding is sedert ont vangen. Oogst en weer in Deli. Het oogst- en weerbericht der Deli Ct. over April luidt als volgt: Het weder was gedurende de afge loopen maand vrij gunstig. Op de boven-ondernemingen viel bijna overal voldoende regenop de benedenon- dernemingen, waar tot ongeveer den 26en zeer over droogte werd geklaagd, vielen de laatste dagen ook eenige buien. Een paar boven-ondernemin- gen in Deli werden door hagel ge teisterd, zoodat de aanplant van een 200 velden verloren ging. De stand van het nieuwe gewas is dientengevolge in Deli en Langkat bevredigendin Serdang zelfs zeer bevredigend. De ionge aanplant komt nu goed op. Op eenige boven-onder nemingen is men druk aan 't toppen op een paar al aan 't bladen zamelen en snijden. Ziekte in de jonge plant jes komt slechts sporadisch voor. De 1894er oogst is bijna gehee verscheept. Op de hoog geleden estates is men In de fransche Kamer hield de so cialist Millerand Maandag e -ne inter pellatie over Frankrijke buitenland- sche politiek. Bij het samengaan der mogendheden in het verre Oosten had de regeering, zeide hij, de politiek gevolgd van „macht gaat boven recht". De interpellant gaf een overzicht van den loop der Chiueesch-Japansche quaestie. Het samengaan van Frank rijk, Rusland en Duitschland heeft tot resultaat, dat Frankrijk deelneemt aan de teesten te Kiel, hetgeen de regeering had kunnen weigerenrede nen van hoffelijkheid zijn geen vol doende verontschuldiging. Keizer Wil helm, zeide hij, streelt met volharding naar eene toenadering tot Frankrijk, maar Duitschland moet weten dat wij de verloren provinciën niet verge ten de quaestie van Elzas en Lo tharingen blijft in haar vollen om vang bestaan. De interpellant stelt voor dat de Kamer het debat zal sluiten met een motie, die een waar schuwing zal zijn voor de mogend heden. Vervolgens hield de socialist L9 Sen- ne een interpellatie over het deelnemen aan de feesten te Kiel. De afgevaardigde Roche vroeg of Frankrijk na de enorme opoöeringen. die het voor het leger gedaan heeft, een uitnoodiging van Keizer Wilhelm niet durft weigeren gemompel in hit centrum). Frankrijk had de uitnoodi ging moeten afslaan. De interpellant vroeg ten slotte, of Frankrijk iets zal doen om te verhinderen, dat keizer Wilhelm de tentoonstelling van Parijs bezoekt. De minister van buitenland sche zaken Hanotaux, beantwoordde de vorige sprekers. De regeering, zeide hij, heeft geen wijziging gebracht in hare politiek, die streeft naar verhef fing des lands, niet door isolement maar door een samengaan dat vruch ten heeft gedragen. Levendige toejui chingen). Het gezantschap dat het congres van 1890 te Berlijn bijwoonde is teruggekomen zonder dat de be langen en de waardigheid van Frank- rijk er iets door geleden hadden. No geldt het een andere uitnoodiging op deze beleefdheid heeft Frankrijk met eene beleefdheid geantwoord. Onze zeelieden zullen te Kiel het vrije en krachtige Frankrijk vertegenwoordi gen, dat geen vergelijking vreest en geen herinnering verloochent. Vervolgens kwam de minister op de Chineesch-Japansche quaestie Frankrijk heeft Rusland niet alleen willen laten sta -n voor de moeilijk heden, die een sterken invloed zouden geoefend hebben op Ruslands alge- meene politiek Frankrijk wilde niet, door een onverklaarbare onthouding, zich onttrekken aan den steun dien men het vroeg. Frankrijk blijft zijnen bondgenoot getrouw langdurig applaus). De minister herinnerde voorts aan hetgeen de politiek van onthouding in Egypte gekost heeft aan Frankrijk maar thans wordt er in Europa geen enkele quaestie geregeld zonder dat de meening van Frankrijk gevraagd wordt. Toen de minister zijne rede ha( geëindigd, nam de republikein FI011 „Ik stond Clara een jaargeld toe van £300 en Totton mocht er geen cent van voldoen, mits hij ieder kwartaal eene quitantie ontving door haarzelf geteekend. Ik wilde niet, dat die schavuit zelf over het geld kon beschikken. Zij schreef mij een brief, maar ik veronderstel om mij te be danken, maar ik wilde hem niet lezen. Ik gaf hem aan Tot- ton, die hem ongeopend terugzond. Zij herhaalde haar schrij ven niet; Clara was tamelijk trotsch hoewel zij beneden haar stand huwde. Eenige jaren achtereen ontving Totton elk kwartaal eene quitantie en betaalde het geld geregeld uit. Drie jaar echter voor het noodlottige spoorwegongeluk wer den de quitantiën niet meer aangebodenhet geld werd den 25en Maart 1871 voor de laatste maal uitbetaald." „Was mevrouw Smith dan overleden?" vroeg Dick. „Ik weet het niet. Ik had er naar moeten onderzoeken maar deed het niet. Later heb ik er wel verdriet van gehad; je kunt je niet voorstellen hoeveel verdriet ik er van gehad heb na dat ongeluk. Ik wilde mij niet door Totton laten overreden; ik was zeer hardvochtig nu zal ik het goed maken. Wat mij het meest trof was Smiths stilzwijgen. Waarom trachtte hij het geld niet voor zich en het meisje als er niet meer kinderen waren te verkrijgen „Was het niet mogelijk, dat mevrouw Smith niet is over leden?" vroeg Dick; „was het niet mogelijk, dat zij op eene andere wijze geld heeft gekregen en en...." „En zich niet wilde verwaardigen het mijne langer aan te nemen Juist iets voer haar. Hoewel, ik zou niet weten op welke andere wijze zij aan geld had kunnen komen. Niette min het is m-igehjit er zijn zoovele dingen mogelijk. Wan neer zij in ieder geval nog leeft, dan is mijne nalatenschap voor haar, zoo niet dan voor haar oudste kind; is dit dood leeft er geen enkel xind van Clara dan ie alles voor jou. Neen, val mij nu niet in de rede; ik heb je tot eenigen uitvoerder van mijn testament benoemd. Totton wilde dat juist ik zag net aan zijn gelaat. Eene goede oplossing Blijf ik leven, dan zullen wij te zamen jij en ik dit werk ondernemen. Maar ik zal niet lang meer leven, ik ge voel het, eu wanneer ik sterf, dan moet jij Clara's dochter opsporen. Spoor tiarr op en laat zij mijne erfenis in haar bezit krijgen; 14 wil niet, dat mijne nalatenschap versnip perd wordt door groote kosten van rechtsgeleerden. Alvorens jijzelf de erienio aanvaardt moet je de bewijzen van den dood van Clara's kind bewezen hebben; het is niet genoeg haar niet te kunnen "inden bewijs haar dood. Je zult het meisje op-poren Dies," riep hij uit, ging plotseling rechtop zitten en hi„ld net tafellaken krampachtig vast. „Je hebt gezegd dat je je -I mkbaarheid wilt bewijzen. Je kunt het mij bewijzen. Ik neb j- tot mij genomen...." Hij zweeg wee, en hield het laken nog vaster omklemd. „Ik heb je tot mij genomen en voor je opvoeding gezorgd- Had ik het me. aedaan, dan zou ik naar Tottons raad ge luisterd en Cl .r '0 dochter tot mij genomen hebben." Wedderburn 1 mde het laken neg steeds krampachtig vast en troa net „aar zich toe, zoodat de borden meescho ven. Dick verin, f zich haastig uit zijn stoel, legde zijn ciga rette neer en bezat zich ijlings naar de andere zijde de r legde zijne hand op een der schouders van de» tafel en ouden man. „Laten wij er tot morgen maar niet verder over spreken, stelde hij voor, nu ongerust geworden. „Neen, neen!" hijgde Wedderburn. „Ik zal zeggen wat ii te zeggen heb, want misschien heb ik er geen gelegenheid meer voor. Dick, wanneer je een Bprankje dankbaarheid bezit, een zweem van genegenheid voor mij wanneer da! zoo is, dan ben je de eenige op de gansche wereld ver geld mij dat dan op die wijze. Spoor Clara's dochter op wees een vriend voor haar. Ik heb haar onrecht aangedaai Dick. Ik zal geen rust vinden in mijn graf alvorens je dit hebt goed gemaakt. Ik heb niemand anders ik hang va» jou af ik ik beloof het mij toch Dick. Ik kan niet verstaan ik...." Eene verandering vertoonde zich op zijn gelaat, de spierei aan den linkerkant trokken nog meer samen; hij gleed va» zijn stoel en sleepte het tafellaken mee. Wellicht was hel slechts het spel der verbeelding bij Dick, want zijn zenuw gestel was zeer geschokt, maar toen WedderburnB hoofd op den stoel rustte, meende hij, dat de oogen nog smeekend o] hem waren gericht, zelfs nadat de tong reeds hare dienste» had geweigerd, Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2