NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Donderdag 13 Juni 1895. No. 3663 A BONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÈN: J. C. PESREBDOM. STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen". BINNENLAND. FEUIL T O N Wedderburns Testament. 12e Jaargaas: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per .3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-A, Haarlem. Telefoonnummer 122, van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en couractieri. Directeur-Uitgever J. C. FEEBEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dt Co., JOHN F. JONESSuec.Parijt 31bi* Faubourg Montmartro N' ta's, Rekeningen, Wissels, Qni- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda an alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. Be Directeur-Uilgever. Haarlem12 Juni 1885. De eerste kersen zijn alhier ter markt gebracht doorE. M. de Vries, Lange Begijnestraat. Aan de door de Tentoonstellings commissie van de Wereldtentoonstel ling te Amsterdam uitgeschreven wedvlucht van hare terreinen, werd ookj door de Postduiven-Vereeniging „De Luchtgids" alhier deelgenomen. De duiven, die te 1 uur 40 min. (Greenwich lijd) werden losgelaten, bereikten als volgt hare hokken: u. m. s. H. W. Buurman 1 52 20 J. van Booren 1 52 27 P. J. Vester D. Kuiper E. Duin 152 29 153 39 153 44 le duit van 2e.,:, 3e] 4e 5ej f fes Te dezer stede is in den hoogen ou derdom van ruim 81 jaren overleden J.- W. van Thiel, oudstrijder van de jaren 1830/31 in den veldtocht tegen België. Hij was gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Afdeeling„Werkverschaffing"* Van 1 Nov. tot 12 Juni hebben zich de volgende personen aangemeld: 57 voor werkvrouw, 6 voorwasch- I vrouw, 9 voor naaister, 6 voor grond werker, 22 voor loopwerk, 3 voor brei werk, 17 voor loopknecht, 7 voor op passer, 3 voor kof&ehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 3 voor kantoorbediende, 6 voor schilder, 13 voor los werkman, 3 voor kleedermaker, 2 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 2 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor inangelwerk, 1 voor bloemistknecht, 2 voor baker, 1 voor broodbak kersknecht, 1 voor waakster, 1 voor strijkster, 1 voor nood hulp, 1 voor zadelmaker, 1 voor zie kenoppasser, 1 voor waker, 1 voor vlechtwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenscben te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten. (Bus Doelen en Stadhuis.) Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 3—5 uur verkregen wor den bij den Administrateur, bureau Doelen. Heemstede. De drie laatste Maandagen in deze en de drie eerste Maandagen in de volgende maand, zijn alhier aangewe zen voor het opnemen der bollen, met uitzondering van de gele Crocussen, die uiterlijk 24 Juli e. k. moeten opgenomen zijn. Over het resultaat kan nog weinig gezegd worden; klein van stuk, doch menigvuldig in aantal wordt verwacht. Tot postbode voor de gemeente Heemstede is aangesteld G. van Bakel aldaar. Naar wij vernemen zal de land- oouwtentoonstelling te Lisse gehouden worden 11 September a. s. Onder de gemeente Sloten (N.-H.) komen weder gevallen van miltvuur onder het rundvee voor. W. S. te Zandvoort is proces verbaal opgemaakt wegens dieren mishandeling. Het badhuis voor minvermogenden te Zandvoort zal Zaterdag 15 Juni a.s. geopend worden. Het eerste nummer van de Zand- voortsche badcourant zal in dit sei zoen Zaterdag 15 dezer verschijnen. De villa Huis ten Duin aan zee in oud-Zandvoort, wordt evenals in het vorige jaar door den heer P. J. Ramon geëxploiteerd. Parlementaire praatj es. Het grootste deel van den dag beeft de Kamer zich heden (Dinsdag) bezig gehouden met het wetsontwerp betref fende de veiligheid in fabrieken en werkplaatsen, korter bekend als: de veiligheidswet. Wel werd geen algemeen debat ge voerd, doch de3 ondanks bracht men het niet verder dan tot de vaststelling van het eerste artikel. Nu lag in dit artikel, dat omschrijft welke inrichtingen onder deze wet vallen, dan ook de quintessence niet alleen, maar een onderwerp van ge schil tevens tusschen den Min. van Waterstaat, den heer van der Sleijden, en de Comm. van Rapp. als wier woordvoerder de heer Kerdijk optrad. Volgens het regeeringsontwerp zouden toch onder de bepalingen dezer wet worden begrepenlo. alle inrichtin gen die reeds genoemd zijn in de kin derwet (de wet van 1875) en waarvoor speciale vergunning noodig is2o. in richtingen waarin zich een kracht werktuig bevindt of waar minstens twintig personen arbeid verrichten, De C. v. R. was nu van oordeel dat de eerste categorie van inrichtingen moest vervallen, doch in de wet wor den opgenomen werkplaatsen waarin zich een oven bevindt, bijv. bakkerijen. De quaestie in geschil liep eigenlijk hieroverde kinderwet waarborgt de veiligheid voor de personen buiten deze wet voor de personen binnen fa brieken en werkplaatsen. Moet men die beide beginselen nu koppelen, dan meende de C. v. R., vallen onder deze wet allerlei kleine industrieën die weinig gevaarlijk zijn, terwijl een groo- ter en gevaarlijker bedrijf, met bijv. maar 18 aan den arbeid er buiten blijft. De heeren Hartogh en Kerdijk ingen verder en redeneerden aldus: laat de kinderwet er uit, maar ver ruim den werkkring der wet, door er de bedrijven onder te brengen waarin niet met twintig, doch ook die waar met 10 man wordt gewerkt. En zij kregen hun zin. Hun amen dement om die getallen te verwisse len werd aangenomen, na een zeer lange discussie waarin nog een paar amendementen oprezen, die evenwel verworpen zijn en dus nu geen prac- tisch belang meer hebben zoodat ik meen daarvan en van de eigenlijke discussie te kunnen zwijgen, wijl het toch op het resultaat aankomt. De Kamer vereenigde zich dan ook met het stelsel der Comm. van Rapp. en schrapte de eerste alinea van het artikel, de inrichtingen onder de kin derwet vallende betreffende. De stem ming over dit amendement der C. v. R. was vooral wat de ruim 20 tegen stemmers, betreft tegen ruim 40 vóór, een verrassing, zóo gemengd zag het lijstje der tegenstemmers er uit. Trouwens het was niet de eerste verrassing in de zitting van heden. Want alvorens met de veiligheidswet aan te vangen, had de Kamer twee beslissingen genomen. En een daarvan was niet anders dan de aanneming van het wetsvoor stel v-rn* den heer Lohman (de U be kende wijziging der wet op bet L. O. betreffende het personeel van de bij zondere scholen.) Aangenomen, nadat het mede aangekondigd amendement- Yermeulen was ingetrokkefi, met 41 tegen 34 stemmen (afkomstig, de laatste, van liberalen der beide frac ties. Succès behaalden de heeren Bee- laerts c. s. met hun motie van orde ter verkrijging van wettelijke voorzie ning in eenheid van tijdregeling. Trouwens nadat de heer Beelaerts de wenschelijkheid van eenheid van tijd met allerlei voorbeelden in het licht had gesteld (wat later ook de heer Rutgers deed), gaf de Min. van Binnenl. Zaken te kennen, dat de Regeering tot wettelijke regeling bereid was. Maar welken tijd begeert gij vroeg hij. Wel, de heer Beelaerts koos geen partij doch de beer Rutgers meende, dat voor ons land de Midden- Europeesehe tijdrekening de meest gewenschte was- Verzet kwam alleen van den heer Heemskerk, die blijkbaar een hekel heeft aan vroeg op staan en die meende dat als 't naar den zonnetijd uur was, de wet niet moest zeggen neen, 't is 8 uur 20. Verbeeldt u, dan moesten de kindertjes die om 9 uur naar school moeten, 's winters in het donker ontbijten I Nu, de Kamer zwichtte niet voor dit argument en nam de motie met 57 tegen 15 stemmen aan. Morgen (Woensdag)voortzetting van de Veiligheidswet. G. Jr. Generaal Vetter. Het moet, naar men meldt, inder daad nog niet vaststaan of generaal Vetter hier te lande zal verblijven dan wel in het najaar naar Indië zal terugkeeren om andermaal in 's lands dienst te treden. Het is althans bekend, dat hij aan vrienden en ranggenooten, die den generaal hierover ondervroegen, nog geen beslissend antwoord heeft kun nen geven. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Mr. fregat Atjeh, onder bevel van den Kapitein ter zee W. J. P. van Waning. in den namiddag van 10 dezer naar Kiel vertrokken ter bijwoning van de plechtige opening van het Noord- Oostzeekanaal. Het Hdlb, verneemt, dat zeer waarschijnlijk op het laatst der maand Juli een bezoek aan de ten toonstelling te Amsterdam is te wachten van keizer Wilhelm en tege.ijker tijd van den prins van Wales. Over de Wereldtentoon stelling. Even voor het bezoek der Konin ginnen aan de tentoonstelling (waar schijnlijk op 11 Juli) zal de Belgische sectie officieel worden geopend. Er wordt dan een diner gegeven op de mailboot, waartoe verschillende Ne- derlandsche autoriteiten zullen wor den genoodigd, en daarop volgt een raout in de afdeeling. Tochtjes zullen worden georgani seerd naar Monnikendam, Marken enz., terwijl bij diezelfde gelegenheid een zeer eigenaardig bezoek is te wach ten, nl. van de magistratuur van Oud-Antwerpen van Oud-Holland. De poorters nl. aan Oud-Antwerpen hebben eene vereeniging gesticht die 86 leden telt en waarvan natuurlijk geen ander lid kan worden. Deze Vereeniging heeft een weldadig doel zoodra een der leden van oordeel is dat een hem bekend persoon of gezin steun behoeft, wordt door de Vereeni ging een feest georganiseerd ten bate van den hulpbehoevende, waarop alle leden in Oud-Antwerpsch costuum verschijnen. Vandaar dat men nog heden zoo gemakkelijk de herinne ring aan Oud-Antwerpen kan verle vendigen. De komst der magistratuur ten getale van 23 personen, staat vasthet is echter wel mogelijk dat ook andere poorters zich zullen aan sluiten, zoodat er wellicht een vijf tigtal te wachten zijn, allen in cos- tuuir. Bij die gelegenheid zal tevens de Cercie d'Harmonie van Frameries hierheen komen om concerten te ge ven. Deze Cercie is een zeer goed muziekgezelschap, samengesteld uit mijnwerkers van Frameries, die ook al in costuum zullen komen nl. in hun mijnwerkerspakje. Bij het bezoek der Koninginnen zullen vele kunstenaars medewerken ener is een surprise op artistiek ge bied te wachten. Bij de raout in de sectie zullen de Koninginnen door de Belgische da mes worden ontvangen. Eene commissie, samengesteld uit leden van het Uitvoerend Comité en verschillende comité's van bijstand, maakt in deze dagen wandelingen door de zalen van het hoofdgebouw, om inkoopen te doen voor de verlo- ting. In Italië werden onlangs verschil lende marmeren beelden en Veneti- aansche meubelen aangekocht en in Naar het van THOMAS COBB. 4) HOOFDSTUK H. Wedder buril. Het duurde slechte een oogenblik, want Dick verlangde zeer naar hulp, maar terwijl Dick daar stond legde hij de gelofte af, dat hij niet zou rusten alvorens Clara's dochter gevonden was; dat hij voor haar een vriend zou zijn en zich geen moeite zou sparen om te vervullen wat, naar hij nu vreesde, Wedderburns laatste wensch was. Twee uur later lag Wedderburn bewusteloos op zijn bed; aan den eenen kant Dick, aan den anderen kant dokter Brodrick naast zich; de laatste had zijn zwarten baard tegen zijne borBt gedrukt en zijn blik op het gelaat van den zieke gevestigd, en zijn gonden bril op zijn voorhoofd geschoven, waar de rimpels ze tegen scheen te houden. De dokter bleei daar den geheelen nacht en des morgens vroeg, toen het grauwe licht door de zonneschermen naar binnen viel en de merels in den tuin begonnen te zingen, stierf Wedderburn. HOOFDSTUK H. Will Hendry. Aan den rechterkant van het marktplein verhief zich een geel steenen huis, dat door zijne netheid en vroolijkheid zeer afstak bij de aangrenzende oude huizen. De deur was voor zien van een geel koperen plaatje met het opschrift Mr lottonSolicitor Totton was een van de weinige personen geweest, die eenigszins het vertrouwen van Wedderburn hadden genoten. Hij was kort en breed gebouwd en verscheidene jaren jonger dan zijn cliënt. Zijn gelaat was glad als dat van een meisje, zijne lichtblauwe oogen bizcnder helder en daar zijn voor uitstekend breed voorhoofd meer van welwillendheid dan slimheid getuigde, stelde zijne cliënten het volste vertrou wen in hem. Zijne mond week opvallend terug onder zijn vrij groote neus en gaf daardoor blijk van de afwezigheid der tanden; zijne bizonder vriendelijke glimlach bracht er verder toe bij u te doen gelooven, dat hij voor de kronkel wegen 'der wet niet geschikt was. Op den Donderdag na Wedderburns dood zat Totton aan het hoofd van de ongezellige eettafel in The Cedars met Dick, bleek en zenuwachtig, aan zijne rechterhand. Zij waren teruggekeerd van de begraafplaats en Totton boog zich voor_ over om het roode lint om Wedderburns testament vast te strikken. „Het is juist zooals ik het verwachtte," zeide Dick met matte stem. Hij had het huiB niet voor dien dag verlaten en die opsluiting, gevoegd bij zijne zwarte kleeding, deed hem er niet zoo gezond uitzien als gewoonlijk. „Ik wilde wel, dat onze betreurde vriend een anderen executeur had genomen," antwoordde de procureur en legde het document neer. „Ik trachtte hem hiertoe te bewegen, maar," voegde hij er bij en keek Dick aan met een vroohjken trek in het gelaat, „ik geloof, dat hij van oordeel waB, dat ik mijn eigenbelang voorstond. Jer weet Foreyth, dat een executeur steeds een landgoed mag bewonen, dat door het hoi beheerd wordt...." „Dat zou niet volgens de bedoeling van mijnheer Wedder burn zijn," zeide Dick en stond op. „Zijn eenig doel was om mij te bewegen zijne nicht op te sporen. Met Gods hulp zal dit doel bereikt worden." „Nu, natuurlijk zal dat alles door jou aan mij worden overgelaten, Forsyth." „Wat denkt u te doen vroeg Dick haastig. Hijzelf wist volstrekt niet wat te beginnen. Zijne taak waB voor hem ai- gebakend; hij was van plan die te vervullen, maar wist waar lijk niet hoe ze aan te vangen. „Adverteer Foreyth. Ik hecht waarde aan adverteeren." „Adverteert u dan," antwoordde Dick, „maar ik moet meer doen," en hij stond daar met zijne handen in zijne zakken, verbijsterd als een schooljongen, die zijne klasse wordt

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1