Frankrijk o. a. een eerepnjs bij de Bon Marché, benevens de geheele verzameling poppen van de „Cham- bre syndicale de la confection et de la couture pour dames." Men krijgt een denkbeeld van de hooge waarde dezer poppen-tentoonstelling wanneer men verneemt, dat het Museum van Moderne Kunst, te Parijs reeds te vergeels 52,000 frs. heeft geboden, en wanneer men nagaat, dat de meeste poppen uiterst kostbaar zijn uitgedost, sommige zelfs met point d'Alen§on ter waarde van 1000 frs; De verlotingscommissie zal achter eenvolgens alle afdeelingen bezoeken Nederland, Duitschland, Engeland, Oostenrijk, enz., om te eindigen met België- Schietoefening. Volgens mededeeling van den in specteur over het loodswezen in het be district dd. 30 Mei jl. zullen in den loop der maanden Juni, Juli, Augustus en September a. s. schiet oefeningen plaats hebben in de stelling Den Helder. a. Van het fort Kijkduin, op een schijf, in de richting van den Razenden Bol; op 2 dagen bij nacht, op twee voor anker liggende vletten in het Schulpengat b. Van het fort Erfprins, op eene schijf, welke in zee gesleept wordt, binnen een sector van 50°, tusschen de peilingen fort Erfprins Z. 15°. W en Z. 35° O. c. Van de batterij Kaap-Hoofd, op een borstwering op de Onrust. Op de dagen dat gevuurd wordt zal van het betrokken fort env-nde reddingskaap op de Onrust, een roode vlag waaien, van minstens éen uur vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan. Bovendien zullen groote waarschuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op het buitentaluud der batterij Vischmarkt, vermeldende waar en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het nachtelijk vuren, bemande vaartuigen beneden en bovenstrooms der vletten gepos teerd zullen worden, ten einde elke nadering van eenig vaartuig aan het vurende personeel te seinen en het vuur tijdig te doen staken. Maatschappij van Weldadig heid. Dinsdag werd te Amsterdam onder leiding van den president-commissaris, den heer C. W. graaf van Limburg Stirum, in „Eensgezindheid" de jaarl. alg. verg. gehouden van afdeelings- afgevaardigen van bovengenoemde maatschappij.Vertegenwoordigd waren 22 afdeelingen. Aan het uitgebrachte jaarverslag is het volgende ontleend De vele regen heeft groote schade aan den landbouw toegebracht, een teleurstelling te grooter daar de ver wachtingen hoog gespannen waren. In den onvoldoenden toestand der kanalen, die minder goed bevaarbaar worden, hoopt het bestuur dit jaar verbetering te brengen. Enkele hectaren land werden dit jaar uitgespit en met fijne dennen beplant en bezaaid. Onderscheiden dennenbosschen werden gedund, doch mede door den toestand der afvoer kanalen, kon het hout moeilijk tegen goeden prijs worden verkocht. De totale uitgaven bedragen f4837 en de ontvangsten f2955. De verminde ring in waarde door groei wordt op 13977 geschat. De turfafgraving leverde door de vele regens mede ongunstige resultaten op er kon bijna geen goede turf gemaakt worden. Op de mandenmakerij waren voortdurend plm. 40 personen werk zaam zij komen allengs tot het besef, dat van] degelijkheid en netheid het bestaan dezer industrie afoangt. Ze leverde een winst van f 1029, de cocos- mattenmakerij leverde f702 verlies op, voornl. doordat de balans waarde van vele artikelen verminderde. Van de boekdrukkerij te Steen wijk vertrok ken twee leerlingen, zoodat daar nu weder vier geplaatst zijn. De bevolking bedroeg uit. Dcc. '94 1763 zielen, nl. 190 vrijboergezinnen, 83 arbeidersgezinnen, 176 bestedelin gen 56 personen, waaronder 53 jon gelieden verlieten de kolonie om de groote maatschappij in te treden. Het onderwijs aan de 5 lagere scholen, zoowel ais aan de naai- en breischolen, leverde weder de beste vruchten op. Van de volksbibliotheek werd veel ge bruik gemaaktdoor aankoop en schenking groeide zij aan. De oudjes op Rustoord maken het best. In October werd een som van f 300 van een onbekende en van f 400 van P. WJ. ontvangen voor Ueeu prettig Kerstfeest, terwijl dezelfde bekende weldoener nu weer f 5000 voor deze stichting aan ds. Van der Meu.en te Bols ward toezegde. Aan contributie werd ontvangen f15,624, waaronder f231 uit Nederl.- Indië. In 1893 was dit f200 minder Voor vier militaire afdeelingen, di< steeds acnteruit gingen en nu reeds f4011 séhuld bij de Maatscnappxj hebben, is door den min. van oorio. f600 op de begrooting voor '95 u; getrokken. Door de bemoeiingen van den agent-colporteur steeg het aanta; afdeelingen en correspondentschappen aanzienlijk, zoodat het ledental vei meerderde met 949 leden, die f 2492,50 cont ribu tie-verhooging aan brenge u terwijl de agent f 1531,65 voor zijn arbeid ontving. Aan legaten en giften werd f20,000 ontvangen. De Van wieten tuinbouw-, bosch- bouw-en landbouwscholen mogen zich voortdurend in toenemende beiang stelling verheugen. Zij verdienen die belangstelling dan ook ten volle, aangezien zij aan de hoo ge verwachtingen volkomen beant woorden. Het verslag eindigt met de verze kering, dat de financiëele toestand m i alleen slecht, doch zelfs zorgelijk Hierin verbetering te brengen, moot het naaste doel zijn. Na eenige discussie werd de bal. goedgekeurd. Nadat de comm.ssies tot het op nemen der balans gekozen waren (o keerd is. Zij dienen de vruchten van eigen arbeid te plukken. De Voorzitter zeide, dat de reden dat deze zaak niet anders behandeld is, geheel aan den heer Huender ligt. Hij zou overleg plegen met den direc teur en een voorstel indienen bij com missarissen, maar dit is niet geschied. Be treilende den brief van den heer Huender werd thans na eenige be sprekingen, waaraan nog de heeren Vas Visser, Quarles van Ufford, Feith en Frowein aee namen, besloten over te gaan tot de orde van den dag. In verband met het voorstel om gronden in Willemsoord te verkoo* pen en het sluiten van een leening, deelde de voorzitter mede, dat er be hoefte aan bedrijlskapitaal was en een bedrag van f70,000 noodig was, 130,000 om geleend geld te restitu- eeren, de rest voor bedrijfskapitaal, Voor een bedrag van f30,000 zou ver kocht worden, terwijl de leening 140,000 zou bedragen. De heer Visser deelde mede, dat de al l. Amsterdam geneigl zou zijn f30,000 tegen eene matige rente aan de maatschappij te leenen. Na behandeling van nog eenige voorstellen van minder be teekenis, werd de vergadering gesloten. Een werkstakende gemeente raad. Het gemeentebestuur van Hooge en Lage Mierde (Noord-Brabant), heeft net werk gestaakt. Het wilde eene verhooging voor een tractement van een veldwachter niet op de begroo- ting brengen, en na lang over en weer senrijven hebben Gedeputeerde Staten zelf een begrooting voor die gemeente voor 1895 opgemaakt, bij een besluit dat aldus luidt „Overwegende, dat de Raad van Hooge en Lage Mierde in gebreke is geoleven, om, nadat aan de gemeente- egrooting voor 1895 goedkeuring was ontaouden, tot Vaststelling eener ge wijzigde over te gaan; overwegende, dat Gedeputeerde „Staten na herhaal de malen te vergeefs den gemeente raad te hebben aangemaand, aan het voorschrift der wet te voldoen, Burge meester en Wethouders hebben uitge- üoodigd e n gewijzigde begrooting vol gens art. 126 der gemeentewet vast te slellen; doch dat ook dit college aan die uitnoodiging niet heeft voldaan overwegende dat alzóo, de bij de wet gevorderde medewerking zoowel van Burg. en Weth. als van den Raad ken. Te 9j£ uur gingen ze het Noord- hollandsch kanaal op, in de richting van Akersloot en keerden tot heden niet terug. Alle nasporingen omtrent personen en schuitje bleven vruchte loos, zoodat het vermoeden dat aan hen een ongeluk is overkomen, meer en meer veld wint, te meer omdat het schuitje (een ijzeren plat- booms zonder kiel) zeer gemakkelijk kantelt. Dinsdag ontstond een hevige brand ten huize van B. F. Mannes te Stap horst. Door den feilen wind geraakten nog elf huizen in brand, waarvan spoedig tien geheel in asch lagen. Uit Meppel werden brandbluschmiddeien aangevraagd en derwaarts vervoerd. Een goede vangst. De Rotterdamsche politie heeft een goede vangst gedaaneen paar in brekers werden op heeterdaad betrapt, terwijl zij poogden bij een makelaar in tabak hun slag te slaan. De aangehoudenen zijn een schilder en een timmerman, genaamd B. Brink man en J. D. A. Timmer. Laatstge noemde, een recidivist, wiens portret in het geheim register der politie figureert, onderging reeds verschillende malen wegens diefstal en inbraak gevangenisstraf en werd in het voorjaar van 1890 uit de gevangenis te Leeu warden ontslagen, waar hij voorgelijk misdrijf 6 jaren tuchthuisstraf hai ondergaan. Een derde medeplichtige, die de agenten opgemerkt had, ontkwam door de vlucht, doch is door de politie in zijne woning aangehouden. Het is de in de annalen der politie welbe kende Behagel, thans het beroep van uitdrager uitoefenende. Hij moet als het eigenlijke hoofd der bende be schouwd worden. Zijne vrouw had bij den bovenbedoelden makelaar gewerkt en daardoor kende hij de inrichting van heihuis. Wetende dat de bewoner uit de stad was, moet hij het geweest zijn, die de aandacht der gauwdieven op diens woning vestigde. heeren Huender te Steenwijk, Q, i-jvo r de vaststelling der gemeente be- les van Ufford te Noordwijk, Coste-grooting ontbieekt; rus te Wageningen en plaatsverva.j Handelende bij deze uit kracht van gers de heeren Vas Visser te Am- dam en Feith te Beemster), en de heer mr. A. van Naamen van E rn- nes als commissaris herkozen w s kwam aan de orde de behande. g van een brief van den heer W. Hu u- der aan de commissarissen der maat schappij tot toelichting van zijn v stel tot reorganisatie, gedaan in ie alg. verg. van 5 Juni 1894. De heer Huender oordeelde dat zijn voorstel niet behoorlijk door commissarissen behandeld was. tij had de richting aangegeven, wa i. u hij reorganisatie van beheer en u i- voering mogelijk achtte, commiss is- sen hebben hun oordeel daarom uit niet geuit, verwaardigen zich aet hun meening te zeggen, p.aatseu iet punt alieen op het programma Hij vond het punt voor deze bejege te belangrijk, maar zag nu weinig heil in een behandeling, waar 'aeu van deze commissarissen toch ;ea begunstiging verwachten kan. Men heeft sp.'s boekje „rood" ge noemd, maar het is beter kleur ie bekennen, dan achter de schermen te blijven. Met enkele trekke. oe- toogde spr. dat het vrij boerstelse r art. 127 der gemeentewet en doende wat m de eerste plaats was de taak van Burg. en Weth., besluit de begroo- iing vast te stellen In ontvang op f 8205.10^ In uitgaaf f7396.9l£ f808.19. Dit besluit is aangeplakt ter puie van het Raadhuis. De gemeente schijnt wel in nood te verkeeren, zegt de Noord-Brab., want net voornemen bestaat, de woning van den burgeme:ster publiek te verkoo pen. Zondag 23 dezer, des avonds, zal „Prins Maurits", de hoofdpersoon van de Leidscne maskeradefeesten, verge zeld van een stoet van ridders en edelen, een bezoek brengen aan het Kurnaus te Scheveningen, alwaar de noodige toebereidselen zullen worden getroffen, om „den Prins" een waar dige ontvangst te bereiden. Drie jongelui te Alkmaar (2 jon gens en 1 meisje) van 17, 17 en 18 jaar, huurden verleden Zaterdagavond een bootje om een roeitochtje te ma- Moord te V echel. Hieromtrent nog het volgende Uit de lijkschouwing moet geble ken zij q, dat S. de W. eerst geworgd eu daarna to water is geworpen. Uit de teruggevonden portefeuille werd f800 vermist. Al dadelijk was vermoeden gevallen op twee grasmaaiers uit Erp, die met de laatste tram uit Helmond te Vechel waren gekomen, na hunne woonplaats te zijn voorbij gesioomd. Naar Dinsdag nog werd gemeld, zijn deze personen te Rotterdam, waarheen zij met de Vechelsche boot zijn gereisd, in hechtenis geno men en werd bij onderzoek een groot bedrag aan bankpapier bij hen ge vonden. De W. was 40 jaren oud en laat eene weduwe met vijf kinderen ach ter. Rechtszaken. De moord teBussam. De zaak tegen Hendrik Coelman en Henriette Momber, beschuldigd van poging tot dieistal en moord, gepleegd op het dochtertje van den heer Mein- ders te Bussum, werd Dinsdag hooger beroep voor het gerechtshoi te Amsterdam behandeld. Mr. Worst nam, gelijk voor de rechtbank, de verdediging van Mom ber waarmr. Biederlack die van Coelman in de plaats van mr. Paap. Op verzoek van den verdediger mr. Biederlack werd nogmaals de rech tercommissaris, mr. Bijleveld, ge hoord. Mr. Biederlack deed door het getuigenis van den rechtercommis saris nogmaals het volle licht val len op de omstandigheid, dat Coel man dien rechtercommissaris over een eind touw sprak, dat in zijn verhaal van het gebeurde te pas kwam, nog voordat dit touw hem als een der op de plaats der misdaad gevonden voorwerpen was getoond. Het eind touw toch werd inderdaad gevonden, en is bij elke andere lezing van het gebeurde niet wel thuis te brengen. Coelman, door den president ver hoord, legde dezelfde verklaring af als voor de rechtbank, en dr. Klingen Dorenbos moest opnieuw het verhaal doen van zijn onderzoek en in het bijzonder uitweiden over de wijze waarop hij op Mombers gelaat den ouderlingen afstand tusschen de sporen van Jansjes nagels had ge meten. Mr. Worst deed den dokter vragen of de drie wonden aan Jansjes hoofd niet verklaard zouden kunnen worden door een val tegen een der deurstijlen, wier profiel juist drie ribben toont. Dr. Dorenbos achtte het wel moge lijk dat de wonden werden toege bracht doordien men Jansje tegen de deurpost wierp. Ook dr. Jacobi legde ongeveer de zelfde verklaring af nopens dezelfde vraag. Voorts kwam Grietje van Wou denberg verklaren, dat Momber vroe ger wel eens Jansje met een pak slaag had bedreigd. Coelman zelf legde thans eene ver- klaring af die op enkele punten van zijne vroegere bekentenis verschilde. Zoo deed hij het nu voorkomen alsof hij Jansje had aangegrepen terwijl zij om den hoek van de deur keek, ter wijl hij voor de rechtbank mede deelde dat hij Jansje op aanraden van Momber met een zakdoek den mond trachtte te stoppen en toen met haar neerviel. Het requisitoir van den advocaat- generaal luide zeer gnnstig voor Henriette Momber. Z. i. was hare medeplichtigheid ten aanzien van den moord op Jansje niet bewezen. Hoe zij aan de krabbels in het gelaat ie gekomen ligt in het duister. Zij zelve weet dit niet precies. Het is echter niet bewezen dat die krabbels haar door Jansje werden toegebracht. En na Coelmans bekentenis van heden zijn nu ook de wonden aan Jansje's hoold verklaard; mitsdien eisohte de advocaat-generaal tegen Momber slechts 4 jaren gevan enisstral wegens medeplichtigheid aan de poging tot diefstal tegen Coelman, op wien hij de volle schnld van den moord wierp, echter levenslange gevangenis straf. Mr. Worst, Momber verdedigende, sloot zich bij den vertegenwoordiger van het O. M. aan en trachtte aar; te 'oonen dat ook medeplichtigheid aan de poging tot diefstal niet vast stond, daar echter het overleg en het verstrekken der middelen tot dien diefstal niet kon worden ontkend, pleitte mr. Worst voor eene lichte straf en voor vrijspraak van de ten laste gelegde medeplichtigheid aan moord. Mr. Biederlack betoogde dat de rechtbank art. f258 van het wetboek van strafrecht niet toepasselijk had mogen verklaren op Coelman, en ten tweede, dat, al ware dit artikel wel toepasselijk, het opleggen van levens lange gevangenisstraf eene barbaarsoh- heid zou zijn. Immers de eerste po ging tot diefstal was volgens de wet geene poging, omdat Coelman vrijwil lig terugtraden wat de tweede poging betreft, zoo is niet bewezen, dat Coelman daaraan part of deel heeft gehad; veeleer moet te dien aanzien de verdenking op Momber vallen, die de schaar haalde en de juiste plek wist waar het geld in de uitgestuurd. „Er iB tijd genoeg," zeide de procureur en Btond op met het plan om heen te gaan. Je blijft voorloopig zeker waar je bent...." „In dit sombere huiB I" riep Dick uit „Nu, het ligt aan jon om te beslissen. Ik moet bekennen dat ik ook niet gaarne hier zou willen wonen geheel alleen. Wat ik zeggen wil Forsyth," voegde hij er bij en hield Dicks hand vast, „vergeef mij, dat ik er op zinspeel, maar wanneer je geld noodig hebt, denk dan om je legaat. Je kunt er over beschikken wanneer je wilt." Den volgenden avond wandelde Dick, na zijn eenzaam diner, naar „Meadow Bank". Toen hjj de flauw verlichte ontvangkamer binnentrad, kwam een mannelijke gedaante, eenige centimeters langer dan hij, hem te gemoet. „Is de oude man dan eindelijk dood Dick 1" zeide hij, ter wijl mevrouw Gordon Dick aandachtig gadesloeg door haar bril en Evelyn zich dieper over haar borduurwerk boog. „Ik hoop, dat hij je goed bedacht heeft waarde vriend." Hendry's toon willende verzachten, drukte Dick bijna stil zwijgend de aanwezigen de hand, schoot een stoel bij talel naast Evelyn en ging zitten. Zijn eigen stilzwijgendheid scheen aanstekend zelfs op Hendry, die op het haardkleed ging staan met de handen op zijn rug. Met zijne lengte van 6 voet een duim, gaven zijne afioopende schouders, lange nek en blanke huid Hendry een eenigszins zwak uiterlijk. Onwillekeurig moest de gedachte bij iemand opkomen, dat hij op zijne moeder geleek. Wi jne moeder was wist mevrouw Gordon alleen. Hij noen. haar tante. Evelyn beschouwde hem als een broeder. Tien jaar geleden was hij met hen in de stad gekomen eD was later te Castlebridge op school gegaan. Vandaar Dicks intro ictie op Meadow Bank". Na de school te hebben door- pen trad Hendry in dienst bij Totton, wiens kantoor hij t ee jaar later verliet om eene reden, die geheim had kunt n worden gehouden behalve voor den procureur en mevrouw Gordon. Me -rouw Gordon wilde hem niet in niets doen laten rond loop - en hij ging naar Londen, vanwaar hij nu en dan eens terugkeerde, hoewel zijne bezoeken volstrekt niet werden aan-- eüigd. Hoe hij in zijn onderhoud voorzag wist me- vrou- Goidon zells niet, maar dat hij er in voorzag was duid- ij -.. Zijn lichtbruine knevel was zorgvuldig opgekruld) zijn r in het m.dden gescheiden en het lag in een soort krui over zijn laag, smal voorhoofd. Wanneer zijn gezicht niet klein ware geweest, had het knap genoemd kunnen wor n; zooals het nu was, had meu het „aardig" kunnen noemen. Zijn lakensch jasje zat hem als aan zijn lijf gegoten, maar zijn korte pantalon en kousen pasten niet bij zijne zacbt leeren schoenen. Na een bericht van Wedderburns dood te hebben gelezen en zich te hebben herinnerd hoe Dick in vroeger dagen steeds bereid was geweest zijn schuldeisoher te worden, had Hendry het wenschelijk geoordeeld eens naar Castlebridge te gaan. Terwijl Hendry op het haardkleed stond, Evelyn zich diep over haar werk boog, ofschoon haar hart snel klopte en mevrouw Gordon geen oogenblik hare oogen van zijn gelaat afwendde en het hare ook veel te lezen gaf, deed Dick een omstandig verhaal van hetgeen er sedert zijn laatste bezoek was gebeurd. Toen hij geëindigd had wischte mevrouw Gor don heimelijk een traan weg, die langs een harer brillegla- zen vloeide e.. wierp een blik op haar japon, die zooals Dick voor de eerste maal opmerkte geheel zwart was, zelfs het witte kraagje was door een zwart vervangen. Hare lippen zagen er dunner uit dan ooit, haar gelaat meer gerimpeld en hare handen speelden zenuwachtig met haar zakdoek. Er verliep eenige tijd alvorens iemand sprak; eindelijk verbrak mevrouw Gordon de stilte. „Duizend pondNiets heett mij ooit zoo verrast als dit. Duizend pondMaar Richard, wanneer er dan niets gehoord wordt van van de dochter van mevrouw Smith, dan komt alles aan jou. Luister naar mijne woorden, je zult nooit iets van haar hooren. Het is niet waarschijnlijk, na zoovele jaren." „Een drommelsche teleurstelling voor jou, beste vriend zeide Hendry, terwijl Evelyn haar naald steeds bleefhantee- ren, zich er mee in de vingers prikte en zeer bedroefd wae terwille van Dick en misschien ook van zichzelf. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2