msmsm Letteren en Kunst. Sport en Wedstrijden. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. 14e Muziekuitvoering in den Hout. Sociëteit „TROU MOET BLIJCKEN." KENNISGEVING. Burgerlijke Staud Aangeboden betrekkingen in Nrnjerianii. Maatschappij van Nederl. Letterkunde. Deze maatschappij hield Donderdag te Leiden hare jaarlijksche vergade ring, onder voorzitterschap van den heer dr. Jan ten Brink. In zijne openingsrede besprak hij de plannen om de nagedachtenis van Constantijn Hnygens (die in Juli 1695 is gestorven) en Piet Paaltjes (Ha verkamp) te vereeuwigen. Hierna bracht de secretaris zijn jaarverslag uit. In plaats van de aftredende be stuursleden dr. A. Kluyver en dr. J. Verdam werden benoemd dr. P. J. Blok en dr. Jan ten Brink. Tot leden der Maatschappij werden benoemd Dr. J. de Hullu te Deventer, mevr. C. J. M. van GelderVan de Water, mr. Berdenis van Berlekom te Leiden, dr. G. W. Kernkamp te Utrecht, dr. W. Zuidema te's-Hertogenbosch, mr. J. C. van O ver voorde te Dordrecht, K. Alberdingk Thym (v. Deyssel) te Baarn, Albert Verwey te Noordwijk, H. G. van der Waals te Amsterdam, J. F. H. Ie Comte te 's-Gravenhage, mr. P. A. N. S. van Meurs te 's-Gra- venhage, dr. H. J. de Dompierre de Chaufepié te 's-Gravenhage, mej. Hé- lène Mercier te Amsterdam, F. G. Kramp te id., mr. J. G. C. Joosting te Utrecht, mevr. HoyerVan der Feem (M. van Walcheren) te Dord recht. W. Nijhoff te 's-Gravenhage, Edw. B. Koster te Deutichem, mr. W. Bezemer te Rotterdam en dr. J. Bergsma. Als buitenlandsche leden werden aangenomen de heeren A. Gitée, lee- raar aan het Athenaeum te Gent, K. de Gheldere, geneesheer te Coukelane en L. Legrand, oud-gezant van Frank rijk te 's-Gravenhage, thans te Parijs. Tri overeenstemming met de rede des voorzitters is besloten de nagedachte nis van Constantijn Huygens te hul digen door voor hem een standbeeld op te richten. Aangenomen (is het voorstel van den heer A. N. J. Fabius om eene com missie te benoemen, die voor de ver schillende vreemde en bastaardwoor den, bij het leger en de legerinrich- tingen in gebruik, zuiver Nederland- sche woorden en uitdrukkingen zal aanwijzen, welke door de bevoegde macht als wettelijk bruikbare kunnen worden vastgesteld. Tot leden dier commissie worden benoemd de heeren Fabius, prof. v. d. Hoeven en dr. Beets. Wij ontvingen van „DeAlgemeene Muziekhandel," Stumpff en Koning te Amsterdam, de volgende laatste twee uitgaven van genoemde firma, die bij alle muziekhandelaren te Haarlem en in andere plaatsen verkiijgbaar zijn. I „Oud-Nederlandsche meesterwer ken"' bewerkt door den heer Dan. de Lange en bevattende de volgende drie oud-Nederlandsche liederena. „Iss er yemant uit Oost Indiën gekomen," b. „Pots hondert duysend Slapper- ment," c. „Comedianten dans." Alle drie vaderlandsche liederen, zijn reeds door het a capella koor zijn gezongen. De minnaar van oud-Hollandsche muziek, zal ongetwijfeld deze uitgave met blijdschap begroeten. II. „Souvenir aan oud-Holland" in houdende „oud-Hollandsche boeren dansen" gearrangeerd voor piano 2 h. door W. F. Siep. Op den omslag van dit muziekstuk, is evenals op dat van „oud-Nederl. meesterwerk," een kijkje op „Oud-Heiland" op de wereld tentoonstelling te Amsterdam afge beeld. Wedrennen. Sedert eenigen tijd heeft de heer A. H. van Wickevoort Crommelin een gedeelte van zijne landerijen in de Haarlemmermeer tot harddraverij en renbaan laten inrichten en daar ook reeds nu en dan een harddraverij doen houden. Gewoonlijk waren dit meer „onderonsjes", waar ja, veel pu bliek verscheen doch die niet zoozeer de algemeene aandacht trokken. Intusschen heeft de heer Crommelin er nu een nieuwigheid j,aan toege voegd, die zeer stellig ook de attentie van h< t groote publiek zal gaande maken. Er zal namelijk binnen kort (Zaterdag 22 Juni) niet enkel een harddraverij, maar er zullen ook ren- wedstrijden gehouden worden en het is een feit, dat in de paardensport niets zoozeer de aandacht trekt als een wedren tusschen bekende paarden en jockeys, op een gunstig terrein. Deze voorwaarden zullen bij de wedstrijden zeker vervuld worden. Wat deze baan voor Haarlem en om streken zoo geschikt maakt is hare gunstige ligging, vlak bij de Crnquius. Van Heemstede uit is zij in enkele minuten te voet te bereiken en van Haarlem uit is de reis niet noe menswaard, daar op den dag van de wedstrijden twee booten van de Kaas markt af naar 'de Cruquius zullen varen, die daar tot na den afloop van de wedstrijden blijven liggen. Wat de gelegenheid om alles te zien aangaat, te dien opzichte is op de baan goed gezorgd. Zij die een plaats op de tribune hebben genomen vol gen een anderen weg dan die naar het middenterrein gaande rijtuigen worden zoo geplaatst, dat den voet gangers het onbelemmerd gezicht op de baan niet ontnomen wordt. Naast de tribune, die ruimte aanbiedt voor meer dan 800 personen, is een buffet opgeslagen en een hokje voor den onmisbaren totalisator. Van de tribune heeft men een mooi vergezicht over de landerijen. Op den achtergrond verrijst het hout van Heemstede. Is verder in de Meer het schouwspel eentonig en zonder af wisseling, op dit punt ontbreekt het niet aan natuurschoon. De baan heeft een lengte van 1480 meters. Het programma bestaat uit zes afdeelingeD, drie harddraverijen en drie rennen, waarvan twee over- belangrijke hindernissen. Aanprijzen is uitgeloofd een bedrag van f2950. Het programma laten wij hier met de namen der deelnemers volgen. II. Harddraverij voor Nederlandsche paarden, geboren in 1892, afstand 1600 Meter. 1. „Heidebloempje", van P. v. d. Stadt. 2. „Jolige Hein", idem. 3. „Hor- tulanus," van v. W. Crommelin. 4. „Gardenia," idem. III. Harddraverij voor paarden van alle landen, die nimmer prijs of pre mie op de lange baan gewonnen hebben. Afstand 3200 Meter.j V. Internationale Record-Harddra verij. 1. „Squaw," van K. Delcourt, 3200 M.; 2. „Ri8tjeck," van Koster 3275 M.; 3. „Phrynia," van A. A. van den Berg 3300 M.; 4. „Batir," van J. W. Schuijl 3350 M.; 5. „Oranje boven," van v. W. Crommelin 3375 M.; 6. „N. N.," idem 3425 M.j 7. „Kravana," van W. A. Ockhorst 3460 M.; 8. „Electri city," stal Union 3460 M.; 9. „Majick" van W. A. Ockhorst 3538 en 10 „Red- burr," stal Jan Steen 3616 M. 1. Wedren vlakke baan. 2100 Meter. 1. Devilfish van Messrs. Johnstone 2. Mr. Romeo van Luit. Ten Kate; 3. Deca van Messrs. Johnstone; 4. Wave Queen van Ritm. v. Diepen- brugge5. Mr. Gill van Ritm. v. Diepen brugge6. Friponne van Luit. Vreede 7. Gifford'e Cross van Ritm. v. Diepenbrugge8. Chimène van Messrs. Johnstone9. Odin van Ritm. Me telerkamp10. Omar van Ritm. Metelerkamp. IV. Hordenren. 3200 Meter. 1. Little Jug van Messr. Johnstone 2. Horley van J. J. Korthals Jr.; 3. Warda van Ritm. Metelerkamp; 4. Bansfead van J. J. Korthals Jr.5. Mr. Romeo van Luit. Ten Kate 6. Cecelie van Luit. Momma7. Miss Whitehead van Ritm. v. Diepen brugge. VI. Militaire Hordenren. 4500 Meter. Donderdag is de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp tot verhooging der invoerrechten in de belgische Kamer voortgezet. Met 77 tegen 67 stemmen en 4 blanco werd het invoerrecht van 2 francs op meel en 4 francs op havermeel, zooals door de regeering was voorgesteld, aange nomen. Sonnino, de italiaansche minister van financiën diende Donderdag in de Kamer de begrooting in en deel de de financieele re eeringsplannen mee. De minister verklaarde, dat de be grooting voor 1893/94 sluit met een tekort van 59.000.000 lire. Dit tekort zal niet vermeerderd worden door de uitkomsten van de begrooting 1894/95, noch door die van het jaar 1895/96, mits de Kamer slechts de voorstel len goedkeure, welke de regeering indient. De regeering zal een wetsontwerp indienen, waarbij het bedrag van het in omloop zijnde papier, ten laste van denStaat,wordt beperkt tot 110.000.000 Lire. De mededeelingen van den heer Sonnino werden met luide toejuichin gen begroet. Te Parijs is onder den titel „Comité d'Egypte" eene vereeniging gevormd welke ten doel heeft de bijzondere aandacht van de parlementsleden en van de verschillende aardrijkskun dige en koloniale vereenigingen te vestigen op de noodzakelijkheid dat Engeland er toe worde gebracht zijne verbintenissen en verplichtingen ten opzichte van Egypte te eerbiedigen. Dit zou bereikt moeten worden door aan Engeland goede redenen aan de hand te doen,met vermijding van allen dwang en onder de instemmende mede werking van de mogendheden. De eer ste vergadering zal den 19den dezer gehouden worden. In het engelsche Lagerhuis is door sirJÏ{Edward{ Gray een krediet aange vraagd van i 96000 ten behoeve van Britsch Oost-Afrika, wat met 249 tegen 51 stemmen werd toegestaan. Dit krediet zal dienstig worden ge steld tot het aanleggen van een spoor weg van Oeganda naar de kust en het vestigen van een afzonderlijk pro tectoraat over het gebied, ontruimd door de Britsch-Oost-Afrikaansche Compagnie. Te Weenen blijven de geruchten aanhouden, dat elk oogenblik de val van het Kabinet-Windischgratz kan verwacht worden naar aanleiding van het voorstel der regeering tot oprich ting van een gymnasium te Cilli uit sluitend ten behoeve van de Slaven. Uit Madagascar wordt gemeld, dat Mevatanava, de voornaamste verster king der Hova's door de Franschen is veroverd. Kolonel Gilon is tengevolge van dyssenterie overleden. Engeland zal een oorlogsschip naar Madagascar zenden ter bescherming van de Engelschen. Een kleurenorgel. Een Engelschman heeft de vorige week te Londen het verband dat modere schrijvers zoo vaak tusschen kleuren en geluiden gelegd hebben, aanschouwelijk voorgesteld, op zoo genaamd wetenschappelijken grond slag. Hij brengt het kleurenspec trum over op den muzikalen toon ladder en neemt als grondtoon het donkerste rood en als octaaf daarvan het donkerste violet. Wat daar tus schen ligt zijn dan de andere tonen. Op het orgel opent men met de toetsen 14 kijkgaten door welke in een duistere zaal de overeenkomstige kleuraccoorden op een wit scherm worden opgevangen. Zoo werd o. a. een stuk van Chopin in kleuren voorgesteld, wat volgens een toe schouwer uiterst vermoeiend voor de oogen was. Toch juichte het pu bliek den uitvinder van het kleuren- orge zeer toe. Een wedstrijd. Parijs heeft het nieuwste geleverd op het gebied der wedstrijden: een wedstrijd tusschen zich zelf voortbe wegende rijtuigen, van Parijs naar Bordeaux, een afstand van 589 kilo meter. En de groote vraag was het, wie het zou winneneen rijtuig, dat gedreven werd met stoom of met gas (petroleum enz.). De rijtuigen zquden vertrekken van de Place de l'Etoile te Parijs, doch de eigenlijke wedstrijd begon eerst op de Place des Armes te Versailles. Dit was een gevolg van de politie-veror- dening van Versailles, welke bepaalt, dat geen rijtuig mag trachten het andere voorbij te rijden. De wedstrijd was voorafgegaan door een tentoonstelling van dergelijke stoom- en petroleumvoertuigen, rij wielen enz., in de Galerie Rapp op het Champ de Mars. Veertig liefhebbers hadden zich voor den wedstrijd aangemeld er heerschte dus groot animo en dat niet alleen onder de eigenaars of fabrikanten van de zichzeli voortbewegende rijtuigen, maar ook [onder het publiek. Baron Zuijlen van Nijevelt bijv. heeft voor prijzen ingeschreven voor 10,000 francs een geheimzinnige mijnheer X. voor hetzelfde bedrag, graaf de Dion (zelf eigenaar van zulk een rij tuig) voor 2000 frs., de heer Van der Bilt voor 3000 frs., eenige vereenigingen tot bescherming van dieren 1000 frs. enz. Het regelingscomité bestond uit de heeren graaf de Dion, baron van Zuij len, Peugeot, Pachard Levasseur, Pierre Giffard, kapitein Deplace, Ser- pollet, de ChasseloupLoubat, Recopé, de la Vallette, Henri Menier en Meihan. En nu het antwoord op de grootste vraag: wie zou 't winnen, petroleum of stoo-u Voorloopig de petroleum; het rijtuig van de heeren Pachard en Levassour, met petroleum gestookt, is het eerst te Bordeaux aangekomen, Dinsdag morgen te 10 uur 38 min. Vier minuten later vertrok het weer naar Parijs. Tweede was een rijtuig van de heeren Peugeot, doch van de overigen had men toen nog niets gehoord men verwacht, dat verschei- denen den [strijd hebben opgegeven. Geruimen tijd had de dogcar van de heeren Dion, Bouton Co. de leiding te Blois (187 kilometer van Parijs) was zij nog de eerste; volgens den uitslag te Bordeaux is zij echter lang zamerhand ingehaald door de machi nes van de heeren Peugeot en Pachard en Levassour. Bestrijding van het alcoholisme. De commissie, door de Fransche academie van geneeskunde benoemd om middelen aan te geven tot be strijding van het veld winnend alco holisme, heeft rapport uitgebracht. Zij stelt voorlo Staatstoezicht op de alcoholische dranken, opdat geen producten met onzuivere alcohol be reid in den handel en incomsumptie worden gebracht, 2o verbod van be reiding van kunstwijn of van toevoe ging van kunstmiddelen aan wijnen en likeuren, 3o toepassing van wet telijke fiscale en moreele middelen tot vermindering van het aantal kroegen en beperking van het aantal vergunningen. Buia Zorilla. f De Spaansche republikeinsehe lei der Ruiz Zorilla is te Burgos Donder dag gestorven. Manuel Ruiz Zorilla is vooral be kend door zijn strijd tegen de Spaan sche Bourbons. Hij was advocaat te Madrid en afgevaardigde, toen de re volutionaire beweging van 1866 uit brak, waaraan hij ijverig deelnam. Hij werd ter dood veroordeeld, maar wist over de grenzen te komen en vond te Parijs een schuilplaats. De omwente ling van 1868 gaf hem gelegenheid in Spanje terug te keeren, en Zorilla werd toen minister van openbare werken in het voorloopig bewind van admiraal Topete. Het volgende jaar werd hij minister van justitie onder de regeering van Serrano, en als voorzitter der Kamer verdedigde hij de candidatuur van den hertog van Aosta, wiens rechterhand hij werd toen de hertog als Amadeus I door de Cortes tot koning van Spanje werd geproclameerd. Na de abdicatie van Amedens Iin 1875 volgde hij dezen naar Portugal. Hij keerde echter weldra terug en sloot zich aan bij de republikeinen in hun strijd tegen Alfonsus XII; om kerkerstraf te ontgaan, vluchtte hij voor de tweede maal naar Frank rijk. Langzamerhand verminderde zijn invloed, totdat hij ten slotte nog slechts een kleine groep van aanhan gers had. Omstreeks een jaar ge leden kreeg de oude revolutionair, van wien men nu niets meer te vreezen had, verlof naar Spanje terug te keeren. Eene grootsche brug. De amerikaansche minister van oor log heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan voor eene brug over de ri vier Hudson tusschen New-York en Jersey City en verlof gegeven tot het doen aanvangen der werkzaamheden. De kosten worden geraamd op 25 millioen. Men denkt 10 jaren noodig te zullen hebben voor het bouwen van de brug, welke ;niet op pijlers rusten, maar hangen zal aan 12 kabels. De vrije ruimte tusschen de beide hoof den aan weerszijden zal 3110 voet zijn; in het midden zal de brug 150 voet boven hoog waterpeil zijn. Er zullen 6 stellen spoorwegrails op worden ge legd, om de spoorwegen, die nu hun ne eindstations hebben te Jersey City, toegang te geven. De brug zal worden gebouwd door de ÜDion Bridge Com pany. CONCERT op Zondag 16 Juni des namiddags 2i4 ure, door het Ste delijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. Kriens. PROGRAMMA. 1. Marsch de l'opéra Le ProphéteMeijerbeer. 2. Ouverture Mireille Gounod. 3. Freuet euch des Lebens WalzerStrauss. 4. Fantai8ie de l'opérette La Vie Parisienne Offe?ibach. 5. Ouverture Don Juan Mozart. 6. Odaliste Mazurka. Faust. 7. Potpourri a. d. operette Prinz. Methusalem Strauss. CONCERT te geven door het Staf muziekkorps van het 4e reg. infan terie. Directeur de Heer W. v. ERP, op Zondag 16 Juni 'savond3 1% uur. PROGRAMMA. 1. Priestermar8ch a. d. Musik zu Racine's „Athalia"Mendehsohn. 2. Ouverture Le chevai de bronze (le uitv.) Auber. 3. Andante con moto a. d. 4e Symphonie (arr. Van Erp) (le uitv.) Niels Gade. 4. Invitation k ia valse. Weber. 5. Souvenir de l'opéra Le Bal Masqué Verdi. 6. Ouverture Hans Hei- ling (le uitv.) Marschner. 7. Les Erinnyes (arr. v. Erp) (le uitv.) Matsenel. 1. Prélude. 2. Scène Religieuse. 3. Entr'acte. 8. Fantaieie de l'opéra de Bi zet Carmen Mann. 9. Manoeuvre Marsch le uitv.)Stenz. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Haarlem geven bij deze kennis aan de milicien-verlofgangers dezer ge meente: Francisicus Johannes van der Ham, lichting 1891, korps Gre nadiers en Jagers Willem Willem- een 1889, Jan Oostwald 1892 en Ja cobus Johannes Wanning 1889 allen van het 4e regiment infanterie dat het nader onderzoek over hen zal plaats hebben op den Doelen alhier, op Woensdag, den lOden Juli 1895, des voorm. ten 11 uur. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten dat zijn in gekomen 3 verzoekschriften: le. J. Kuit, tot oprichting van eene slachterij en rookerij, Teijlerstraat 2e. K. Overdijk, tot oprichting van eene slachterij en rookerij, aan de Breestraat 13, en 3e. H. H. van Leeuwen, tot op richting van eene slachterij aan de Essenstraat 33. Ondertrouwd: 14 Juni. N. F. de Korte en A. M. Koenderman. Bevallen: 12 Juni. W. de Jong v. Bakel z. 13. A. WitWatzema z. A. M. GroeneveldKooij z. A. de VriesFaber d. (levenl.) C. Bruijn Hulshof d. (levenl.) 14. A.E. Soiai Hessling d. L. G. v. Appelenv. Zomeren d. 1. Bekwame winkeljuffr. tevens voor hnis- hoiiding in cofisenrszaak. Juli. 2. Fl. juffrouw in banketbak. P. G. bekend met vak en gen eg. in alle huish. bezighed. be hulpzaam te zij a direct. 3. Beschaafde juffr. '"sr. of P. G. om schoolg. kind. bij hun werk behulpz, te zijn grondige kenn. der fr. taal en muziek vere'scht, bij lib. isr. fam. Rotterdam. 4. FL vertegenwoordiger voor eerste levens- verz.maatschappij. 5. Palfenier bekwaam voor z:jn vak goed kunn. tafeldienen P. G. Baarn, 6. Net bekw. bediende bij confiseur cuisinier met beste ref.. 7. Aank. bed. eenigazins bek; met adm. en net'e hand sshrijv. op expeditiekantoor. 8. Stadsreiziger P. G. door grossier kol. war. Amsterdam 1 Juli of I Aug. op ZONDAG 16 Juni 1895. TEHAARLEM. Qrooie Ktrk. Voorm. 10 ure. Nieuwe KtrJc. Voorm. 10 are. Jam-Kerk, Voorm. 10 are, Gerth van Wyk. pred. te Bennebroek. Bakenen tr Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 are, Eglise Wallonne. Vtorm. 10 ure, mr. César Ségers, pasteur émérite, Bereformeerdi Kerken Ged Üude Gracht. Voorm. 10 ure, 'tav. 5 ure Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 'sav. 5^ ure, Notten. Noorderktrk Aidderttraat. J Voorm. 10 ure, Laaghout. 's Avonds 6 ure, Langhout. Lutkrrttsk» Kerk. Voorm. 10 ure, Sesbrugger. Nam. 1 nre. Zondagschool. Kerk der Fereemgdê Dooptgextndtti. Voorm. 10 ure, Craaudijk, Remomirantxck* Kerk. Voorm. 10 ure, Weiten. van 's Gravenhage. Donderdagmiddag 12 nre, Tideman, Hnwelijkewijiing. Ktrk dtr Broedergemeenten. Voorm. 10 ure, Weiss. JJederd. Horv. hoik. Heemstede, Voorm. 10 ure, J. Kuylmau. tBena*v&?oek 's Avonds 6% nre, Gerth van Wijk, Zandyoort. Voorm- 10 nre, geen dienst. 'a Avonds 8^ nre, Hniaman. saüïyoort. Voorm. 10 ure, HnUman. pred. te Zandvoord Evangelisatielokaal. Wesseldijk, van IJmaiden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Nana. 1 ure, Zondagsschool. Doovtgezinds Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. LuthertcAe Kerk. Voorm. 10 ure, Gonlag. V eisen. Voorm. 10 ure, Loggers. -t avonds 7 ure. Loggers, in het lokaal. Doopsbediening en Voorbereiding. Helde. •s Avonds 7 ure, van Zseden. IJ m ulden. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. Nam. 2J/, ure, Loggers. pred. te Yelaen. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestan- tenboud in Hotel Nommer Een om 10% ure, W. Bax, pred. to Zaandam. Apostolische Zendiagsgemecnte. Voorm. 10 ure. Donlerdagavond 7% ure, in hot Tehuis voor zee- liodon voor do leden van den Ned. Christel, Geheel-Onthoustersbond, Wesseldijk. #fto(iir(Jk en Polanoo. Voorm. 9% ure, Schroder, pred. te Nieuw-Venncj).

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3