PSlDIKBEÜSffl BINNENLAND, Sport en Wedstrijden. Rechtszaken. Burgerlijke 8taM .•asiptiaöBn betn&kinsp in fiaiiurlanó, advertenties. Sociëteit Symphonic Concert Aangeboden geregeld tlieeuurtje en een marsch ona den dag te besluiten. Die marsch zal een levend, bewe gend panorama zijn van de verschil lende afdeelingen van het Legerwerk. Door eene onbekende oorzaak zijn te Alkemade 2 woningen, bewoond door J. Bakker en P. v. Ploeg, tot den grond toe afgebrand. Door den sterken wind kon van den inboedel slechts weinig gered worden. Parlementaire praatjes. De Kamer wilde blijkbaar niet te streng wezen. In de twee quaesties rechten niet worden verkort. Er zijn slechts 15 leden noodig om eene af- deeling te vormen en te blijven. De afdeeling 'sGravenhage blijft dus be staan." Hare Majesteiten de Koninginnen zullen den 28sten dezer 's avonds oi den 29sten d. a. v. des morgens van de buitenlandsche reis op het Loo terugkeeren. wezen. In die van de Veiligheidswet heden (Vrijdag) ter beslissing waren over- §ebleven, besliste zij aldusgeen na- ere maatregelen voor te schrijven tegen patroons, die meer dan tweemaal tegen een bestuursmaatregel zullen zondigen; geen schriftelijke lastgeving te verleenen aan politieagenten om fabrieken enz. binnen te treden. De eindstemming werd aangehou den eveDals over de gewijzigde ar beidswet, waarin het aantal inspec teurs onbepaald bleef en alleen de bepaling is gewijzigd, dat elk jaar een inspectieverslag zal verschijnen, wat nu elke twee jaren geworden is. Vervolgens begon de Kamer aan het gebruiken van een parlementair hutspotje: conclusiën, meest onver anderd goedgekeurd, wetten, naturali saties enz. Uit dien overvloed dient gereleveerd, de goedkeuring van het wetsontwerp betreffende den Krim- pener waard-lo caalspoor weg. Daarbij drong de heer Mees nog eens aan op wettelijke regeling van den rechtstoe stand der stoomtramwegen, inzonder heid op het verleenen van verlof aan stoomtrams om eigen banen met grooter snelheid dan 20 K. M. te mogen berijden, waartegen geen over wegend bezwaar van de regeeringstafel werd geopperd. De belangstelling der Kamer nam gaandeweg af, nadat ook de bevor dering, ontslag en pensionneering bij de marine-reserve was geregeld en besloten (bij een ander ontwerp) met 48 tegen 10 stemmen, dat ook de Mari ne met het nieuwe geweer zal worden bewapend. Twee en 50 leden waren nog in de vergaderzaal aanwezig. Maar er kwamen er nog een 7tal bij om te beslissen op de conclusie over het verzoek van den heer Calten, die zich beklaagde over een hem opgelegde boete wegens de levering van het electrisch licht aan boord van de Wilhelmina. De commissie vond die boete wel wat hoog en gaf den Min. verlaging in overweging, wat op bil- lijkheidsgronden door den heer Vee' gens werd bepleit. Doch de Kamer besloot, met 31 tegen 28 stemmen, dit deel der conclusie niet aan te nemen. Zij begon ten slotte met de conclusie over de motie van den heer Bahlmann, luidende „De Kamer, van oordeel dat in het belang der inlandsche bevolking ver schillende bepalingen van de wet van 21 Juli 1870 (no. 136) weder opnieuw dienen te worden vastgesteld en vooral de verhuur van grond door inlanders aan niet-inlanders bij de wet dient te worden geregeld, gaat over tot de orde van den dag." Zooals men ziet is wettelijke rege ling van de suikercultuur, meer be paaldelijk wat de verhuring van grond betrelt, met het oog op de belangen der inlanders, welke belangen de heer Bahlmann bij den tegenwoordigen toestano niet behoorlijk behartigd acht. Waar hij meende, dat die toe stand leidde tot herstel van den af- geschaften dwang, achtte de Min. van Kol. de motie onaannemelijk hierom wijl zij blijkbaar beoogde om te komen tot de vrije cultuur die er is; om dat te kunnen moest men dus eerst weder den dwaug herstellen. De Min. meende, dat in het algemeen de welvaart op Java vooruitgaat, dat op de belangen der inlanders behoor lijk wordt gelet en zeide dat een onderzoek loopende is om na te gaan of bij de verhuring van gronden de inlanders tegen willekeur zijn be schermd. Dinsdag wordt de discussie voort gezet. Ik zal dan nader gelegenheid hebben op deze quaestie terug te komen. G. Jr. Oud-germaansche rechtspraak. Het plan om, ter gelegenheid van het bezoek der Koninginnen aan Drente, in den Balloërkuil onder Rolde een voorstelling van de oud-Germaan- sche rechtspraak te geven, begint allengs een meer vaster vorm aan te nemen. Donderdagavond vergaderden te Assen een aantal belangstellenden op uitnoodiging der commissie, die zich voor de uitvoering van dit plan heeft gevormd. Na een inleidend woord gaf de voorzitter, de heer M. A. D. Jolles, het woord aan mr. S. Gratama, rijks archivaris in Drente, die met dr. L. Knappert de bewerking van het histo- risch-juridisch en dramatisch gedeelte op zich had genomen. De heer Gratama toonde eerst aan, waarom men het recht heeft te zesgen dat in de Balloërkuil in de oude tijden inderdaad de rechtspraak gehouden is. Bewijzen uit het landrecht van Drente van 1412, uit Piccardt, den oudsten geschiedschrijver van Drente, uit van Liers oudheidkundige opstellen o. a. werden hiervoor aangevoerd. Hoe moet men zich voorstellen dat die rechtspraak plaats had Hierover geven de genoemde bronnen niet in allen deele licht, doch 't geen bekend is, komt geheel overeen met wat Felix Dahnin onderscheidene romans leven dig heeft geschilderd. Dahn heeft ook op wetenschappelijk gebied zijne sporen verdiend, zoodat zijne aanwij zingen als een veilige gids kunnen worden beschouwd. In aansluiting dan aan Dahn, is een dramatische voorstelling ontwor pen van de rechtspraak over en de veroordeeling bij verstek van een per soon, die onder Karei Martel in diens strijd tegen de Friezen en de met deze verbonden Drenten, tegen zijne stam- genooten heeft gevochten en die dus wegens landverraad des doods schul dig is. Om een goed denkbeeld van het geheel te geven, werd door dr. Knap pert voorlezing gedaan van die gedeel ten der dramatische episode, welke de bewerkers reeds gereed hebben. De aanklacht, door den klager tegen den verrader ingebracht, de staving van zijn getuigenis door zijn eedhelpers, de uitspraak van het volk, in het „ding" verzameld en ten slotte de vervloeking en verbanning, over den schuldige uitgesproken, liet niet na, grooten indruk op de aanwezigen te maken. De bewerking der muzikale gedeelten, een koor tot inleiding en een slotkoor, zal spoedig ter hand worden genomen. Ongetwijfeld zal het geheel een duidelijk beeld van de oude wijze van rechtspreken geven en voor de hooge bezoeksters eene hoogst eigenaardige illustratie bij het bezichtigen van de oudheden dezer provincie zijn. Het dépot van discipline te Vlissingen. Donderdagavond te 7 ure werden van de nog voortvluchtige klassianen 6 binnengebracht, die onder een toe loop van een groote menigte, door 2 gemeenteveldwachters en 1 rijks veldwachter naar de kazerne werden gebracht. Men kon het hun aanzien dat ze een nacht en een dag uithuizig waren geweest. Een hunner had een ronden hoed, een ander een omgekeei politiemuts een derde droeg een pet zonder klep. Velen der omstanders hieven een hoera aan, toen zij de poort der kazerne ingingen. De politie had de handen vol, doch alles liep orde- lijk af. Uit Nisse wordt nog gemeld, dat door de gemeentepolitie van Nisse en 's Gravenpolder 8n een particulier jachtopziener te Nisse drie deserteurs zijn gearresteerd en naar Vlissingen teruggebracht. zwemschool, ongeveer s/8 bootslengte voor. Doch toen kwam Njor 1 uit haar baan, en in die van Nereus, die dus werd opgedrongen. Een korte aanra king der riemen (boeg van Nereus met slag van Njord) was het gevolg. In dien tijd kwam Nereus voor, en ook als eerste aan in 12 min.25 sec., ter wijl Njord 12 min. 28 sec. maakte. Beide hadden dus een korter tijd gemaakt dan de winner in de eerste heat. In het eerste nummer kwamen heden, kwart voor tienen, dientenge volge Triton, Nereus en Njord aan den start. Van het nummer „outraged" waar in de R. en Z. Ver. „Het* Spaarne" mededong was heden de uitslag: 1. Deutsche Ruderverein, |2. Spaarne, 3. Neptunus. In het nummer Jonge vier behaalde „Het Spaarne" den eersten prijs. nu den sleutel van het plateau in handen. Het was het laatste punt van de laagvlakte, waar de Hova'e zich hadden geconcentreerd om tegen stand te biedenverderop begint het terrein snel te rijzen, zoodat het ex peditiekorps nu in een hoogere streek Komt, waar het minder last van de koorts zal hebben. Te New-York is bericht ontvangen dat de Spaansche troepen, in de na bijheid van Matanzas, weer slaags zijn geweest met de opstandelingen. De Spanjaarden leden ernstiger ver liezen dan hun tegenstanders in dit gevecht, waarin beide partijen zich de overwinning toeschreven. Heden is het bekende „Maison van Laar" te Amsterdam weer heropend. Nog nimmer te voren was er in Friesland zoo groot gebrek aan maai ers als thans het geval is. Het gras groeide zoo hard, dat thans overal gemaaid moet worden wil het gras niet uit zijn kracht groeien, dat voor den boer heel schadelijk is. Voor hoog loon zijn niet genoeg maaiers te krij gen men betaalt per made reeds f 3 f 3,50 maailoon tegen f 2.50 in 1894. Ondanks die verhooging gelukt het den boer niet genoeg werkkrachten te krijgen, om het gras te doen val len. Menig boer, in geen jaren ge woon zelf mede te maaien, ziet men nu weer de zeis hanteeren om toch maar op tijd klaar te zijn. Wil de boer geen hooger loon ge ven dan verleden jaar, dan dreigt de maaier met vertrek, wel wetende, dat hij dan toegeeft, omdat het nu de gouden tijd voor den boer is en het gras gemaaid moet worden. Prachtig hooi is reeds in de schuur gebracht, blank als sneeuw, hard als stroo en van groote voedingswaarde, zoodat het minstens 100 pet. beter is dan het hooi, verleden jaar geoogst. Daaren boven is het land dit jaar veel goed kooper dan toen gehuurd, zoodat het mes van twee kanten voor den boer snijdt. (U.D.) „Patrimonium." Dezer dagen werd in sommige bla den gemeld, dat de afdeeling 's-Gra- venhage, zich van het Ned. Werkl. Verb. „Patrimonium" zou hebben losgemaakt. Het orgaan van genoemd verbond spreekt thans dat bericht tegen. Het zegt er dit van: „Wel is een voorstel tot breken behandeld en met 156 tegen 79 stem men daartoe besloten, maar die te genstemmers, welke aan het reglement en de statuten van „Patrimonium" trouw willen blijven, kannen in hun Rechtstreeksch Bestuur op Lombok. Uit het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot verhooging der begrooting van uitgaven van Neder- landsch-Indië voor het dienstjaar 1895 ten behoeve van de invoering van het rechtstreeksch bestuur op het eiland Lombok, blijkt dat de bedoelde invoering algemeene instemming vond, ook bij hen, die gewaarschuwd had den tegen het- nemen van een over ijld besluit aangaande die invoering, terwijl de voorgestelde regeling der bestuursinrichting over 't a'gemeen practisch en eenvoudig werd geacht en de aangevraagde uitgaven niet bo venmatig zijn. Verscheidene leden konden zich echter niet vereenigen met de rege ling omtrent de heffing van in- en uitvoerrechten. Het vestigen van hooge invoerrechten achtte men niet aanbe velenswaardig, terwijl het aanvanke lijk heffen van lagere invoerrechten dan het algemeen tarief voorschrijft, door de bestaande omstandigheden, naar men meende, niet gerechtvaar digd werd. Men wenschte dat de Regeering de zaak in aadere overweging zou ne-ien en met nadruk werd op de dadelijke toepassing van het algemeen tarief aangedrongen. Men wenschte dat de invoer en het gebruik van opium geheel zoude verboden worden. Gevraagd werd; welke de meer ing des ministers is omtrent den rechts titel, die Goesti Djilantik nog heeft op het bestuur van Kareng Asem, in verband waarmede overlegging werd verzocht van het na de Balische ex peditie met den vorst van Lombok ge sloten contract. Te Koevorden is Vrijdag de blik em in den toren geslagendeze stond weldra in brand. Da roeiwedstrijd op den Amstel. Daar de lange baan, van 3000 M., in den aanvang bij Zorgvlied niet ge noeg breedte heelt om meer dan drie ploegen naast elkaar toe te laten, en aan een der nummers, die over dezen afstand geroeid zouden worden, het nummer vierriems outrigged seniores, vier ploegen zouden deelnemen (De Hoop had zich teruggetrokken) werd Vrijdag reeds in afdeelingen geroeid voor dat nummer. Deze voorafgaande race had dien dag plaats, om den wedstrijd van heden (Zaterdag) niet te lang te doen duren. De winners in elk der twee „heats" zouden dus van daag in de oude vier (eerste nummer) alleen mededoen, terwijl, indien de verliezer van een der afdee lingen toch beter tijd maakte dan de winner in de andere, ook die ver liezer zou worden toegelaten. Er is, ten opzichte van dezen wed strijd een bezwaar gerezen, dat wij Onlangs werd C. B. D., weduwe van P. R., alhier zonder beroep wonende, vrijgesproken van haar ten laste ge legde overtreding van de artikelen en 7 der hier geldende verordening tot regeling van het toezicht op de prostitutie vastgesteld op 17 Mei 1893 door den Gemeenteraad. Zij had terecht gestaan voor het Kantongerecht en het O. M. bij het Kantongerecht had tegen dat vonnis appèl aange- teekend. In hooger beroep stond zij dus terecht voor de Arrondissements- Rechtbank alhier en dat College ver klaarde de uitgebrachte dagvaarding nietig, aangezien aan haar door den Ambtenaar van het O. M. slechts was ten laste gelegd dat zij als prostituee de des betreffende feiten had begaan en aan haar zoodanige feiten hadden moeten zijn ten laste gelegd die wan neer zij bewezen werden, haar tot eene prostituée zouden moeten stempelen. Tegen dat vonnis heeft de officier van justitie zich in cassatie voorzien en op den zeven en twintigsten Mei jongstleden heeft de Hooge Raad der Nederlanden zich met de meening van den officier van justitie vereenigd en beslist dat er geen termen waren ter nietigverklaring van de dagvaar ding. De zaak is terugverwezen naar de Rechtbank en zal thans, naar wij vernemen, op aanstaanden Donderdag andermaal behandeld worden. Val8che munt. De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde Vrijdag Scheerder, wegens het maken en in omloop brengen van valsche Nederlandsche pasmunt, tot een gevangenisstraf voor den tijd van zeven jaar, waarbij een vroegere ver oordeeling in aanmerking is genomen Bevallen: 13 Juni. G. E. Hart manHuijboom d. 14. C. 11. Spee Ballering z. D. de Boerv. Minnen d. A. L. C. v. Leeuwenv. Minnen d. (1.1.) Overleden; 14 Juni. J. M. G. Duijns 10 m. d. Oranjeboomstraat. J. A. Schuurman 18 m. z. Oranjebstr. HEEMSTEDE 8—15 Juni '95. i„.B e v a 11 e n C. J. v. d. Vlugt Sedel z. G. VerdonkschotBergmans z. Overleden: C. Rijfkogel, 80 jaar. Politiek Overziotit Door den belgischen minister-pre sident zijn twee wetsontwerpen inge diend, die naar eene commissie zijn verzonden. Bij het eene wordt voor gesteld het verdrag tusschen België en den Kongo-staat goed te keuren het andere machtigt de regeering aan den Kongospoorweg een hypo thecair voorschot te verstrekken van 5 millioen. Vrijdag zette de belgische Kamer de behandeling voort tot verhooging van de invoerrechten. Het invoerrecht voor geconserveerd wild en gevo gelte werd bepaald op 10 francs per 100 kilogram, dat voor visch op 15 francs en voor geconserveerde groen ten op 15 francs. Deze bepalingen betreffen niet „corned beef." In het engelsche Lagehuis deelde Sir William Harcourt mede, dat de regeering geen voorstellen zal indie nen betreffende haar houding ten opzichte van het Hoogerhuis, voordat nog even willen mededeelen. Van de alle aanhangige wetsontwerpen zijn Airi8telploeg maakten twee roeiers, de afgehandeld, heereii Ooms en Vrouwes, deel uit, j Volgens den Berlijnschen corres- die volgens de Engelsche en Duitschepondent van de Indêpendance Beige reglementen professionals (beroeps-heeft de Duitsche regeermg nog niet roeiers) zijn. De Hoop, Nereus en Tri- j veel succes van de uitnoodiging, welke ton, die op de wedstrijden van Frank-ztf tot de andere regeeringen heelt fort, Henley en Kiel zullen uitkomen,1 gericht, tot bij woning eener tweede zouden nu, ook volgens die regie-internationale muntconferentie. „Tot menten, zijn uitgesloten, wanneer zij;dusver" zegt de correspondent in Holland tegen professionals uit-j „heeft de rijkskanselier nog slechts kwamen. Om die reden besloot de ontwijkende antwoorden ofweigerin- Amstel Vrijdag, in overleg met de andere vereenigingen, wijziging in hare ploeg te brengen, zoodat die nu sa.-iengesteld was als volgt: Kostka (boeg), V n der Kolk, Oldigs, Huijs- mans (slag) en Jansen (stuurman). De eerste heat werd geroeid tus schen De Amstel en Triton. Bij het afgaan schokte de Amstelploeg sterk en schoot Triton spoedig vooruit. Zon der inspanning liep de laatste gesta dig en met groote snelheid zichtbaar uit. De Amstel verwisselde dan ook weldra zijn wedstrijdslag voor een kal meren. Triton kwam met zeer grooten voorsprong, spelevarend, als eerste aan in 13 min. 29 sec. De tijd van De Amstel was 15 min. 20 see. Aan de tweede heat namen Njord en Nereus deel. Beide gingen zeer hard af, en bleven elkaar in den aanvang vrijwel gelijk, Njord iets, heel weinig voor. Langzamerhand liep Njord even wel uit, en was, ter hoogte van de gen ontvangen." Men gelooft daarom te Berlijn, dat de Duitsche regeering haar voornemen tot het bijeenroepen der conferentie zal laten varen. De verovering van Mevatanana door de Fransche troepen werd bekend door een telegram van generaal Du chesne, gedateerd Majunga 13 Juni. De vijand werd door twee batterijen bergartillerie op de vlucht gedreven, zoodat de Franschen zonder slag of stoot meester werden van de plaats. De Fransche troepen leden dan ook geen verliezen, maar hadden vooraf zware vermoeienissen te doorstaan. De minister van oorlog heeft den be velhebber geseind, de troepen geluk te wenschen met hun succes en met hun moed in het doorstaan van ver moeienissen. Mevatanana is op zichzelf van geen belang, het ligt in een zeer ongezond streek, maar de Franschen hebben F A.fvliL.1 EöERlO HT &l\j. Getrouwd: 13 Juni. R. van Harencarspel en jkv. A. M. Druijve- steijn, Arnhem. 14. J. H. Reder en J. E. van Dijk, N.-Amstel. Bevallen: 11 Juni. I. A. Cal- meqerDe Veer z., HellevoetBluis. 13. E. M. C. EversDe Vlugt d., den.jHaag. Overleden: 12 Juni. Wed. L. A Cypriën MasGimbrère 54 j., Amst. 13. M. DillRobertson 54 j., den Haag. A. C. A. Zethr as us—Wol ter beek 53 j., Baarn. A. M. M. van Wa- veren jd. 14 j., Hillegom. 14. L. C. Matthes, Londen. J. H. A. Hol 36 j., Amst. IVIARK TNiEUWS- Leiden. 14 Juni. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt34 Stieren f 46 a f 225,120 vette Ossen en Koeien f125 a f260 of f0,54 a 0,68 per Kg., 75 Vare id. f86 a f181, Graskalveren fa 89 vette id, f26 a f75 of f0,65 a f0,85 per Kg., 86 nuchtere 5,25 a f21,312 vette Schapen f15, f29,— of f 0,30 a f0,35 per Kg., 188 weide dito f 13,a f27,3250 Lam meren f 6,a f 14,50,152 magere Var kens f 13 a f24, 222 Biggen f2,50 a f 11.0 Veulens faf0 Paar den f af104 Kalf- en Melk koeien f110 a f230. 1. Knappe huish. 1 Aug. of iets later. 8, Juffr. P. G. in zaak van garen-, band en dameshandw. bek. m. vak. 8. Bekw. en vertrb. pers. bek. m. iizerconst. raachin. montage en teek. goed met werkvolk kunn. omgaan. 4 Net fats. jongm. P. G. in zaak kraiden.w. en comest. op de hoogte v. vak en goede hand schrijv. tegen genot van kost, inw. en eenig sat. direct. 5. Chimist geh. op de hoogte der dag. onderz. aan eene beetwortelsnikerfabrick. op ZONDAG 16 Juni 1895. «evevwijk. Doovxgezinde Kerk. Voorin. 10 ure, de heer Vis, Doopsgez. Cand. vervolg AdvertenUên in let J'tceede d. Heden werd one eene DOCH TER geboren. T. SCHIEVING S P. SCHIEVING— Milbobn. Haarlem15 Juni. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij bei overlijden onzer geliefde Zoeter, Me juffrouw A. C. F. VAN WEST, betuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. P. LINGEMAN— Van West. J. H. VAN WEST. Amsterdam,) l0Janiim_ Haarlem door het UTRECHTSCH MUZIEK KORPS, op Maandag 17 Juni 1895, 's avonds te 7Vi uur. Bij ongunstig weder in de Zaal. HET BESTUUR. Gem. Kamers met Pension. Spaarne 24.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2