BINNENLAND. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Sport en Wedstrijden. iHaomyaartDanchten. Ingezonden Mededeelingen. Maison Hals, Kruisweg 45. 1 si naast de voortbrengselen van de nooit rustende, ook thans nog arbeidende athmospherische krachten aan. De sterke stroom, welke van Noord tot Zuid door het kanaal van Mozambique gaat, heeft het langs natuurlijken weg overbrengen van zaden of voortbreng selen uit het planten- of dierenrijk van Afrika's vasteland belet. Daar door is de planten- en dierenwereld op Madagascar en zelfs, tot zekere hoogte, de menschenwereld vrij zelf standig gebleven en heeft het eiland eenigszings zijn oorspronkelijkheid bewaard. Doch 't is niet alleen leen een origineel land, 't is bovendien rijk aan tegenstellingen. Uitgestrekte kustvlakten wisselen met hooge berg landschappen af. Streken met over vloedige besproeiing liggen naast dorre zandvlakten. Steppen met een ar moedig plantenkleed vindt men naast wouden, die wat rijkdom en weelde righeid van wasdom betreft op aarde hun gelijken schaars vinden. Dergelijke contrasten heett men ook zoogdieren, bij de bevolking van M. Zeer donkere I vogels, reptiliën typen leven op korten afstand van menschen, die wat huidkleur betreft op de Europeanen gelijken. Er zijn eenige afschuwelijk leelijke stammen, terwijl andere zeifs een verwend oog met be wondering voor hun schoonheid ver vullen. Er zijn voorbeeldig reine naast onbeschrijfelijk vuile, zedelooze en zeer zedelijke, gastvrije en ongastvrije, nomadiseerende en in een vast staats verband levende stammen van in'boor- linger. Daardoor laat het zich verklaren, dat de berichten van onderzoekings reizigers, die verschillende deelen van het eiland bezochten, zoo uiteen loo- pen. In den jongsten tijd (1892) is over deze talrijke contrasten een ver blijdend licht opgegaan door den ver dienstelijken arbeid van A. Grandi- dier, den grondigen kenner van Afrika-) Een breed oorspronkelijk woud vindt men aan de kust. In het noor den ook in het binnen land. Bij den oever der zee treft men meer pandanen en mangrave boomen aandeze toch worden door het zeewater niet be schadigd. Ook enkele slanke, soms 25 M. hooge kokospalmen, die hun trot- sche kroonen slechts aan het uiterste eind van hun elastische stammen dragen, komen er voor. Vele inheem- sche planten worden in de nabijheid van het strand aangetroffen. Verder van de kust heeft men de voor Madagascar kenmerkende plant Tho.n- ginia veneniferadie op den oleander gelijkt. De bloem is mooi rood ge kleurd, de vrucht is olijfgroen en ge lijkt op den Europeeichen appel. De pit is zeer vergiftig. Deze vrucht van den Thanginia werd vooral door de Hova-regeering zelfs nog in den jong sten tijd als strafmiddel gebezigd, ten einde lastige personen uit den weg te ruimen. Vroeger werden duizende personen door dit gif gedood en eerst in de laatste jaren, door den invloed van Franschen enEngelschen,ten min- liggende eilandengroepen zouden met de beide eerstgenoemde de laatste overblijfselen van dezen bakermat des menschelijken geslachts geweest zijn, Behalve eenige eigenaardige slangen soorten moet men ook de halfapen (Lemuriden) als de eigenlijke verte genwoordigers der Madagaskische die renwereld beschouwen. Van de zuivere apen onderscheiden, gelijken zij dezen slechts in den bouw der ledematen, terwijl zij wat den vorm van den kop betreft, iets van den eekhoorn hebben. De halfapen zijn langstaartige boom- dieren, doch zij kunnen zich ook rech standig op de wijze der Kange- roe's huppelend voortbewegen. Zij behooren in hu q drie variëteiten (Aye-aye, Indri, Maki) waarschijnlijk tot de oudste zoogdieren van het tertiaire tijdvak. Er bestaan in Madagascar 65 soor ten van inheemsche zoogdieren, die van de Afrikaansche bijna volkomen i verschillen, terwijl er onder de vooral onder de insecten velen zijn, die groote overeenkomst vertoo- nen met die van Indië, den Maleischen Archipel en Australië. Eigenaardig als de fauna en flora is ook de bevolking van het eiland, die wat de afkomst aangaat den Einografen vele ook thans nog niet volkomen opgeloste vragen te beant woorden geeft. In het binnenland wonen de Hovel's, het heerschende volk. Aan de oostkust heeft reen de Beldmisarakavolken, die de bovengenoemde halfapen voor hun stamvaders houden. In het noordelijk en westelijk kustgebied treft men de Sakalaven aan. Deze behooren tot de belangwekkendste, doch tevens tot de minst bekende volkeren van Mada gascar. Verder heeft men nog eenige verstrooid wonende volksstammen, die als overgangsvormen tusschen de hoofdstammen kunnen worden be schouwd. Reeds Wilhelm von Humboldt maakt op het maleische karakter van de Madagaskische talen opmerkzaam. Deze overeenkomst blijkt reeds uit de beschouwing van enkele woorden bv. hand is in het maleisch tanganin het madagaskisch tanganabua(mala) is gelijk voa(wa<2a</.)isgelijk vrucht. De jongste onderzoekingen bewijzen echter, dat de Hova's alleen een Ma lei.-che volksstam zijn. De overige zijn van Afrikaanschen oorsprong en wel van den stam der Suaheli. De meest ontwikkelde volksstam is ongetwijfeld die der Hova's. Deze treden bij al de verwikkelingen met Frankrijk, de op Madagascar koloniseerende macht, steeds op den voorgrond. De Hova's zijn dapper, listig en ondernemend. Hun merkwaardige welbespraaktheid heb ben ze met vele Polinesische stammen gemeen. Hun muzikale begaafdheid is van maleischen oorsprong. Het leger der Hova's heeft b. v. een muziek korps, dat bij feestelijke gelegenheden een tijdens den voorlaatsten oorlog ste het officieele gebruik er van on- met Frankrijk gecomponeerden volks- derdrukt. Als kostbaar timmerhout leveren de wouden Ebben- en Mahoniehout, mnar een van de mooiste en nuttigste boomen is zeker de Rawenala (Urania speciosa) of de „palm der reizigers". Deze sier lijke waaierbanaan, wiens bladeren 10 meter lang worden, versiert het landschap en is tevens buitengewoon zegenrijk voor de bevolking. Van de bladstelen maakt men de daken der huizen. De platgeklopte bast wordt op den vloer gelegd en de groene zang speelt. De Europeesche bescha ving heeft haar intocht bij deHova'i gehouden en een krachtigen staats vorm doen geboren worden. Het volk der Betsimisaraken staat daarentegen nog op zeer lagen trap en sterft ten gevolge van besmettelijke ziekten en misbruik van alcoholische dranken uit. Krachtiger en meer vermetel zijn de Sakalaven. Vroeger de meest ge vreesde zeeroovers m de straat van Mozambique zijn ze thans nomaden, die onophoudelijk door hun ge- bladeren dienen als tafelkleed of bord, bied rondzwerven. De dochters der ineengerold ook als lepel of als vaatwerk. In het benedeneind der bladstelen verzamelt de Rawenala het regenwater, dat in deze natuurlijke watervaten koel en tameiija rein blijft, om den dorstigen reiziger in waterlooze streken te laven. Ook de Ruffiapalm, een soort vederpalm, die slechts in Madagascar voorkomt, is om zijn houtbladen en vruchten zeer gezocht. Rijst, het hoofdvoedsel der bevolking, tabak, katoen, suikerriet, ananas en andere planten, zoowel uit de tropische als uit de gematigde luchtstreek, gedijen in Madagascar, waar de kwistige natuur de bevol king nagenoeg om niet van levens onderhoud voorziet. Nog belangwekkender dan de plan ten woreld is de dierenwereld van Mada ascar. Weliswaar komen hier de voornaamste exemplaren der Afri- kaansche fauna: leeuwen, giraffen, rhinocerossen en antilopen niet voor. Doch daarentegen vindt men er vete zuiver Madagaskische diervormen, die slechts hier voorkomen en bij vele natuurvorschers het denkbeeld van een verzonken werelddeel Lemuria deed geboren worden. Dit in den In disch en Oceaan thans verzonken we relddeel zou zich hebben uitgestrekt van Madagascar tot Ceylon en de thans nog in dezen Oceaan verspreid 2) A. Grandidier gaf ook „Les car- Sakalaven gelden voor wild fantasti sche Afrikaansche schoonheden. Zij zijn groot, prachtig van lichaamsvorm en hebben aangename gelaatstrekken en vurige oogen. In de vorige eeuw hebben de Sakalaven, die talrijker zijn dan de Hova's, de heerschappij over het eiland gehad. Onderlinge verdeeld heid was oorzaak van hun ondergang. Het aantal der inwoners bedraagt iets de onverschilligheid der bevol king blijft een groot deel van de voortbrengselen ongebruikt. Het ge brek aan goede wegen maa t boven dien den uitvoer zoo goed als onmo gelijk. De rijke kolenmijnen liggen nog steeds onaangeroerd. Zoowel van den invoer als van den uitvoer heft de regeering hooge rechten, zelfs tot 35 pCt. toe. Bijna volkomen vernie tigend voor den handel is het bestaan de muntstelsel. Alleen fransche zilve ren vijffrankstukken vinden hun weg. Voor den kleinhandel worden deze in 60 evengroote stukken verdeeld. Daar het eiland in de streek van de Z.O. passaat ligt is de oostzijde van het eiland vochtig. De westkust heelt over het algemeen gebrek aan water. In de moerassige kuststreken ont wikkelen zich door de tropische hitte miasmen, die malaria veroorzaken. De groote sterfte, die hiervan een gevolg 13, was oorzaak, dat men het eiland, den naam van Kerkhof der blanken gaf. In de bergen en op het hoog land is het klimaat zeer gezond en de temperatuur gematigd. De hoogste toppen der bergen (3000 M.) zijn ge durende eenige maanden met sneeuw bedekt. Madagascar, door de inboorlingen Nossindambo eiland der wilde zwijnen genoemd, heet bij de Arabie ren Dschesira el Komr maaneiland. Marco Polo maakt er melding van in het einde van de 13e eeuw, doch eerst in den aanvang van de 15e eeuw werd het door de Portugeezen s) weergevonden en in Europa bekend. Op de kaart van Edrisi van 1153 komt het eiland voor. Op de voor de kathedraal van Hereford (Anno 1300) geteekende kaart staat het on der den naam van Malichu. De Portugeezen sloegen er weinig acht op. Zij gebruikten het eenigen tijd om er slaven te halen, maar namen er verder geen notitie van. De kardinaal de Richelieu, die van de buitengewone vruchtbaarheid van dit eiland gehoord had, gaf last het in bezit te nemen voor Frankrijk. De kapitein Rigault van de koninklijke marine voerde de expeditie in 1642 onder de regeering van Lode wijk XIII aan. De Société de l'Orient zou het besturen „ten einde er koloniën te stichten en handel te drijven." Weldra had de Société cb l'Orient er eenige koloniën gevestigd. Na den ondergang van deze Société kwam het in de handen der nieuw opgerichte Oostindische Compagnie, hoewel de fransche kroon bij achter eenvolgende decreten zijn recht op Madagascar handhaafde. Frankrijk bleef in voortdurende betrekking tot Madagascar, behalve in den tijd van den Amerikaanschen vrijheidsoorlog, toen het voor korten tijd uit het oog werd verloren. Lodewijk XVI en de eerste consul lieten er nog forten t bouwen. Toch zijn de pogingen der Franschen om het eiland te koloni-; seeren nooit gelukt Beter slaagden j de Engelsehen, die een verlrag sloten met het Hovarijk dat in 1801 door koning Radama gegrondvest was. Engelsche officieren drilden er het leger. Eogelsche zendelingen onder wezen de kinderen der Hova's. Deze pogingen der Engels hen spoor den de Franschen tot nieuwe krachts inspanning aan, zoodat ten slotte Madagascar werd gerekend tot dat deel der aarde, waar de Franschen gerech tigd zouden zijn koloniën te stich ten. Hiertegen verzette zich echter de Hovare^eering en een oorlog in 1883 was het gevolg. De Franschen namen de voornaamste haven Tamatave en blokkeerden de oostkust. Eerst na driej trigen strijd gelukte het den Franschen een vredesverdrag te slui ten, waarbij de Hova's het Protecto raat der Franschen over Madagascar erkenden. De staatkundige zelfstan digheid der Hovaregeering konden de Fransehen niet vernietigen. Ieder een weet, dat de nu uitgezonden ex- Uit Amsterdam. De directie der Naamlooze Ven nootschap „de Amsterdamsche Wie lerbaan" heeft in overleg met het uitvoerend Corait der Tentoonstelling besloten de officieele opening der baan niet te doen plaats hebben op heden Zaterdag, doch op Woensdag 19 Juni. Twee sjouwers te Delft kregen ge schil over de betaling van een kwartje, dat de een den ander geleend had. In woede ontstoken trok de een, Van L., zijn mes en bracht zijn kameraad daarmede een diepe snede toe in den hals en den linkerarm. De verwonde werd voorloopig in de verbandkamer der Ned. Gist- en Spiritusfabriek ver bondenen naar het Gasthuis ver voerd. De dader, een bekende der justitie, is gearresteerd. meer dan 3.000000 waarvan de Hova's peditie ten doel heeft de Hovaregee- slechts een derde uitmaken. De een-1 ring te noodzaken tot intrekking van trale provincie van het in 17 di-tric-de weigering om het Fransche Pro ten verdeelde Koninkrijk Madagascar tectoraat, met al de politieke en di- is het aan de Hova's behoorende An- plomatieke gevolgen daarvan, te er- kowa, een woudrijke door bergen in- j kennen en tot toelating eener Fran- gesloten hoogvlakte met Tananarivo sche bezetting der hoofdstad Tana- (100.000 inw.) tot hoofdstad. Er wonen narivo. 200 Europeanen. De hoofdstad bestaat hoofdzakelijk uit de tusschen boomgroepen liggende hutten der inboorlingen. Slechts een op Europeesche wijze gebouwd paleis, een aantal woningen van de Europe anen en eenige groote regeeringsge- bouwen zijn van meer degelijke ïn- Haarlem3 Juni 1895. 1Madagascar. 2) Door een der aanvoerders van Cabral, Diego Dias Anno 1500. Bij de herstemming voor een lid richting. De voornaamste havenplaats van den gemeenteraad van Zaandam kust. Hier wonen een honderdtal Europeanen, meest Franschen. In het jaar 1890 kwamen er 255 handels vaartuigen. Hiervan voeren meer dan de helft onder engelsche, de anderen onder fransche of duitsche vlag. De belangrijkste haven aan de Westkust is Mojango (10000 inw.) Het handels- de Madagascar du moyen ageverkeer is ongeveer gelijk aan dat te jueq i'A noB jours" (1884) en „Histoire' Tamata e. de la Géographie de Madagascar de-De handel op Madagascar is in puis les temps anciens jusqu'a nos weerwil van den grooten rij adorn des j0urs"|(1885). i lands nog weinig beteekenend. Door is Tamatave (15000 inw.) op de Oott- (vacature A. J. Buys) kwamen er van de 923 kiezers 475 ter stembus. Ge kozen is de heer E. van de Stade Cz. (lib.) met 270 stemmenop den heer J. Rot Cz. (a.-r.) werden er 203 uitge bracht. Donderdagnacht zijn aan hetSche- veningsche strand nabij het proefveld der artillerie aangespoeld de lijken van twee matrozen, die behoord neb ben tot de equipage van de in Mei verongelukte Katwijksche bomschuit. Ongeoorloofde concurrentie. De arrondi8sements-rechtbank te Amsterdam deed Donderdag uitspraak in de zaak der firma H. Hollenkamp Co. tegen M. Frank. Zooals men zich herinnert, heeft deze laatste in de Vijzelstraat een magazijn van gemaakte kleeren naast dat van eerstgenoemde firma en had hij, onder meer, aan den voorgevel een schild gehangen, waarop de woor den voorkwamen: „Halt, Hol Hier is de uitverkoop. Hollenkamp 79." Tusschen de woorden „uitverkoop" en „Hollenkamp" stond volgens ge daagde het woord „naast," naar eischeresse echter niet goed leesbaar. Een biljet van soortgelijken inhoud lag achter de glazen, terwijl eene daaraan beantwoordende annonce nu en dan in het tijdschrift De Tribune verscheen. De firma Ho lenkamp eischte bij dagvaarding dat voornoemde hande lingen van den heer Frank zouden worden verklaard onrechtmatig, de voortzetting daarvan hem zou worden verboden en hij tevens tot schade vergoeding zou worden veroordeeld. De heer Frank bestreed den eisch. De rechtbank heeft in haar vonnis de handelingen van Frank als deloyale concurrentie onrechtmatig verklaard en hem veroordeeld vooreerst tot be taling van f 500 schadevergoeding, tot verwijdering van het bord en de bil jetten, tot betaling eener boete van f 10 voor iederen dag, waarop na de beteekening van het vonnis bord of biljetten voor het publiek nog zicht baar zullen zijn en van £100 voor eiken keer dat de annonce alsnog zou verschijnen en voorts in de kos ten van het rechtsgeding. Merkwaardig en zeker belangrijk ook voor andere soortgelijke daden van deloyale concurrentie is de be slissing der rechtbank, dat, zelfs indien het woord „naast" met even groote en even duidelijke letters als het overige te lezen ware geweest, dan nog dit aan Frank niet zou hebben gebaat, omdat elk dergelijk gebruik van den in elk geval hem niet toe behoorenden naam „Hollenkamp" als middel van deloyale concurrentie een onrechtmatige daad is. Voor de firma H. Hollenkamp Co. is> gepleit door mr. Hazelhoff, voor den heer Frank door mr. Her man J. Keizer. havanah-sigaren te Antwerpen, een extra-prijs van f100 en 500 havanah- sigaren. De inschrijvingen sluiten 10 Juli des namiddags te 4 uren bij den heer G. J. Engelberts, secretaris der com missie. De Kampioen deelt mede, dat er van den heer Church, den secretaris der N. C. U., een, telegram is ont vangen, waarbij Eden's inschrijving voor de Engelsche kampioenschappen formeel wordt afgewezen, op grond dat Jaap Eden het vorige jaar te Birmingham startte, niettegenstaande het ^ebod van den judger. De moordenares yan den abt De Broglie, Maxente Amelot, is door de geneeskundigen te Parijs voor ontoe rekenbaar verklaard. Zij zal overge bracht worden naar het krankzinni gen-gesticht Sainte Anne. Een schip in brand. ReedB iB medegedeeld, dat het scheepsvolk van het Engelsche schip Why Not dit vaartuig nabij de Fran sche kust brandend met twintig pas sagiers heeft achtergelaten. De passa giers hebben zoo goed en zoo kwaad als 't ging het vaartuig op de Fransche kust laten loopen en zijn op éen na gered. Een der passagiers verhaalde dat hij het roer greep en op aanwij zing van een ander, die op den uitkijk was gaan Btaan, reehts of links stuurde. De mannen konden zeer slecht zien, de rook verblindde hen. Zoodra de maan opkwam stuurden zij op de kust aan. Hun voorbeeld moedigden de anderen aan de vrouwen baden om redding, de mannen sloegen de handen aan het werk en trachtten den brand te blusschen. Het mocht niet baten, reeds tastte het vuur de kajuit van den kapitein aan en waan den de ongelukkigen zich verloren toen het schip op de kust liep. Men kon de kust niet zien, doch op het geroep der scnepelingen kwam een visschersschuit naar het bran dende schip, die hen aan boord nam. Bij Pinole, in Californië, ontploften in een nito-glycerinefabriek ongeveer 1000 pond dier gevaarlijke stof. Veer tien personen werden gedoodvele anderen zwaar gewond. Concours bippique. Men deelt ons uit Arnhem mede De ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Geldersco-Overijselsche MaaiBchappij van Landbouw te Arn hem te nouden groote Landbouw tentoonstelling zal worden opgeluis terd door een concours hippique, dat evenals de tentoonstelling op het fraaie landgoed „Sonsbeek" plaats vindt en wel 25, 26, 27 en 28 Juli. Het programma bestaat uit 20 nom- mers en wel voor de beste rijtuigpaaj- den, spanpaarden,vierspannen,poneys, langspannen, officiersdienstpaarden, volbloedpaarden, springpaarden, tuig- paarden van landbouwers, spanpaar den van landbouwers, trekpaarden van vrachtrijders uit Arnhem en in gespannen dekhengsten, ingezonden op de tentoonstelling. De prijzen bestaan uit medailles, maar aunnen voor de meeste nrs. ook in geld worden ontvangen. Er zijn prijzen van i 80,_f 65, f40,125 enz. maai bijzondere vermelding verdienen nog een paar buitengewone prijzen. In de eerste plaats de „Prix Irroy" voor paarden, springende alle (12) hindernissenle prijs i 600, 2e pr. een kist champagne Irroy, ter waarde van p. m. f200, 3e pr. idem f 125,4e idem f75. Deze vier prijzen zijn uit geloofd door het huis „Ernest Irroy," in Champagne te Reims. Dan wordt aan den eersten prijswinner in het concours voor het beste officieredienst paard, door den heer F. J. W. baron van Pallandt (Rozendaal), een kunst voorwerp aangeboden, en aan den eersten prijswinner in het concours voor het schoonste span paarden, door het huis „Léon Donnet" in De ongewone vlugheid, waarmede het proces van den Spaanschen kapi tein Clavijo, den dader van den aan slag op den kapitein-generaal van Madrid, behandeld en het doodvonnis voltrokken is, heeft de openbare mee ning verrast en geprikkeld. In de Ka mers zal het geval ter spraïe worden gebracht. De republikeinsche senator Gonzalez zal overlegging der proces stukken vragen. Een gezien militair vakblad gaat nog verder en verklaart het snel uitgesproken vonnis voor onwettig. Daarmede geeft het uiting aan den twijfel en de afkeuring, die deze zaak in burgerlijke en militaire kringen heeft verwekt. Men vreest ook, dat de toerekenbaarheid van Clavijo niet voldoende vastgesteld is en kan zich volstrekt niet ont trekken aan den indruk, dat het der regeering sltchts te doen was om een afschrikwekkend voorbeeld van ge strengheid te geven. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amst. vertr. 13 Juni van Genua. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterd. naar Batavia, vertr. 13 Juni van Genua. Het stoomschip Edam, van de N. A. S. M., vertrok 13 Juni van New- york naar Amsterdam. KUNSTHANDEL. Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entrée bij introductie. Directie VOS ZOON. cb £5 i-d W Q w CZ2 >-3 I—I P3 M P3 W a V io s 2 w s H g Ps 55 S3 a .5» 1 3 t— O .3 o -S? 3 sq W

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 7