i2e Jaargang Woensdag 19 Juni 1895. No. 3668 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOI, STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON Wedder burns Testament. AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat JL^=9 Haarlem. Telefoonnummer 122. vai\ 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOH Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dê Publicité Etrangère G. L. DAUBE dt Co., JOHN F. JONESS%tcc., Pargt 3\bi» Faubourg Montmartre. N ta's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda alle overige Drukwerken, die op cantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad )illijk en vlug gedrukt. De Directeur- Uitgever Haarlem, 18 Juni 1895. De Leidsche studentenroeivereeni- ;ing „Njord" zal, naar wij vernomen lebben, tengevolge van de Lustrum- eesten te Leiden Zondag a. s. geen leel nemen aan den roeiwedstrijd loor de roei- en zeilvereeniging „Het paarne" alhier uitgeschreven. Hedenmorgen is ten kantore der iccijnzen alhier in beslag genomen :en valsche rijksdaalder, voerende de leeltenis van Koning Willem III en iet jaartal 1871. Hij is zeer bedriegelijk nagemaakt m moeielijk van andere te onderschei- ien. Om deze reden zij men bizonder ip zijne hoede. Bij vonnis van de Arrondissements lechtbank alhier, dd. 18 Juni 1895 in staat van faillissement verklaard Tacob de Geus, broodbakker en koop- nan te Haarlemmermeer (Lisser- iroek), met ingang van 13 Juni 1895. Reehter-Commissaris Jhr. Mr. A. van Lintelo de Geer, curator Mr. G. von Reeken, procureur en ad vocaat te Haarlem. Meereriberg. Aan het verslag van het Gesticht Meerenberg over 1894 ontleenen wij aet navolgende: Uit een financieel oogpunt was 1894 een voordeelig jaar. Het nadeelig slot der rekening van len dienst van 1892 ad f4645.29H serd aangezuiverd, terwijl een ver' moedelijk batig saldo over den dienst fan 1894 ad 127.000 aanwezig is. Daartegenover staat evenwel, dat de jaarlijks terugkeerende uitgaven steeds stijgende zijn. Aan de aanvraag tot plaatsing van patiënten uit de gemeenten in Noord- Holland, met uitzondering van Am sterdam, kon geregeld worden vol daan. Slechts een enkele maal onder' vond de opneming eenige vertraging omdat op het oogenblik der aan vrage juist alle plaatsen bezet waren. Wegens de bestaande overbevol king in het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam werd voortdurend plaat sing aangevraagd. In den loop van het jaar konden slechts 33 mannen en 35 vrouwen uit die inrichting in de 5e klasse worden opgenomen, tegen 26 man nen en 28 vrouwen in het jaar 1893. Ten einde in de bestaande behoefte te voorzien werden naar het Genees kundig Gesticht voor krankzinnigen „Coudewater" te Rosmalen 10 mannen en 2 vrouwen overgeplaatst. Daarentegen werden van uit het Christelijk Gesticht voor krankzinni gen „Bloemendaal" te Loosduinen 10 mannen en 2 vrouwen opgenomen. Het verplegend en dienstdoend per soneel bestond op 31 December uit: Mannen. Vrouwen. Ter verpleging 56 123 Huis- en keuken dienst Werklieden en arbeiders 18 58 20 132 149 Het aantal opgenomen lijders was dit jaar belangrijk grooter dan in 1893. In 1894 [werden 238 verpleeg den opgenomen, zijnde 127 mannen en 111 vrouwen, tegen 204 verpleeg den en wel 92 mannen en 112 vrou wen in het voorafgaande jaar. De geneeslijkheid der opgenomenen is als volgt: Mannen. Vrouwen. Gunstig 23 49 Twijfelachtig 11 25 Ongunstig 93 37 127 111 De procentsverhouding van de ver beterd ontslagenen, zijnde 5 mannen en 10 vrouwen te zamea 15 personen, bedroeg 3.9 pCt. voor de mannen en 9 pCt. voor de vrouwen, gemiddeld 6.3 pCt. Hersteld en [verbeterd ontslagen werden 391 mannen en [52 vrouwen te zamen 91 of procentsgewijs uitge drukt 30.7 pCt. mannen en 46.8 pCt. vrouwen, gemiddeld 38.2 pCt. Als gewoonlijk worden uitvoeriger mededeelingen gedaan over den toe stand der patiënten, over sommiger pogingen tot ontvluchting en tot zelf moord. Door het nauwlettend toezicht konden al deze pogingen worden ver ijdeld op eene na, die van een 40jarig man die in den waan verkeerde een der grootste dokters te zijn. Daar de patiënt indertijd een hotel in brand had gestoken, in den waan aldus wereldberoemd te zullen worden en bij meermalen had verklaard, dat het hem leed deed. dat die brand geen grooter uitbreiding bad gekre gen, daar hij dan nog beroemder zou zijn geworden, is het mogelijk dat de patiënt zelfmoord pleegde, om zoo doende over zich te laten spreken. In 1894 werden verpleegd 1540 pa- tienten en wel 769 mannen en 771 vrouwen. Geschikt om geregeld te werken werden geacht 360 mannen en 470 vrouwen, geschikt om nu en dan te werken 125 mannen en 110 vrouwen. Voor allen arbeid ongeschikt waren 284 mannen en 191 vrouwen. Te Hillegom heeft de heer B., over vallen door een zenuwtoeval, het tafel kleed weggetrokken, waardoor de brandende petroleumlamp omviel en een begin van brand ontstond; ge noemde heer kreeg daardoor zulke hevige brandwonden dat men voor zijn leven vreest. De politie te Sloten heeft aange houden wegens diefstal en gevanke lijk naar Amsterdam overgebracht twee personen aldaar thuis behoo- rende en die bedelende de omstreken doortrokken. Bij Kon. besluit is mr. K. W. P. F. baron Gericke van Her wijnen, Hr. Ms. minister-resident, met den per soonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Madrid, als zoodanig benoemd bij de hoven van Zweden en Noorwegen en Denemarken, terwijl jhr. mr. W. M. van Weede, Hr. Ms. zaakgelastigde met den persoonlijken titel van mi- nister-resident bij het hof van Ru- menië, bevorderd is tot minister-re sident, met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, en als zoodanig overgeplaatst na ir Madrid. Men verzekert dat deze week het ontwerp-Kieswet de Tweede Kamer zal bereiken. Door Ged. Staten van Limburg is aan Provinciale Staten voorgesteld eene belasting in te voeren op rij wielen, tot een bedrag van 15.per rijwiel. De kolonel der genie L. J. H. GijB- berti Hodenpiji zal, naar men ver neemt, eerstdaags bevorderd worden tot generaal-majoor, en is bestemd om den luit. generaal J. H. Krom hout, die zijn pensioen heeft aange vraagd, als inspecteur der genie te vervangen. In verband hiermee, wordt ook de kolonel J. F. N. baron Schim- melpenninck van der Oye, thans op nonactiviteit, als lid der Eerste Ka mer, tot generaal bevorderd. (N. R. Ct.) De tentoonstelling te Amsterdam werd Zondag bezocht door 12,400 be talende bezoekers. Wielerbaan te Amsterdam. Ter gelegenheid van de feestelijke opening der wielerbaan op het ten toonstellingsterrein te Amsterdam, welke zooals gemeld is morgen,Woens dagavond, zal plaats hebben, treedt dien avond op de „Australian troupe", een gezelschap kunstwielrijders. Wereldtentoonstell ng. Eenige Leidsche studenten, die aan de maskerade deelnemen zullen in de vdgende week de tentoonstelling te Amsterdam bezoeken. De hoofdpersoon van de Leidsche Maskerade zal met een gevolg van ongeveer 50 personen naar Oud-Hol land komen op Woensdag 26 Juni. Binnen weinige dagen wordt de heer Palestrino verwacht, een zeer bekend advokaat uit Turijn, om het toezicht te houden bij de uitstalling van een uiterst belangrijke inzending van de Kamer van Koophandel in zijne woonplaats. Deze verzameling, welk nu voor het eerst zal worden vertoond, omvat voornamelijk voort brengselen op het gebied der textiele kunst, üuweelen en zijden stoffen, enz. In Oud-Holland zal op het Markt plein een houten stellage worden op gericht, waar kluchtspelen uit de 17e eeuw worden opgevoerd, onder leiding van den heer van Kuyk. Voor de eer ste opvoering op Woensdagmiddag is gekozenJan Klaesz of gewaende dienstmaagd, van Thomas Asselijn. De rolverdeeling is de volgende: Lijntje, de meid, Mej. Koning; Di- wertje Gerbrants en Jan Jaspersz., vader en moeder van Saartje Jans, Mevr. WeBterhovenDe Heer en de heer Wagemans Saartje Jans, vrijster van Jan Klaesz, mej* J. UdeTjerk Hendriksz en Stoffel Thijsz, de heeren Hermans en Grader; Martijntje, een besteedster, mevr. Kamphuyzen Jan Klaesz, vrijer van Saartje de heer RuijsReinier Adriaensz, een kwa ker, de heer M. van Nieuwland; Grietje Pieters en Marretje Jacobs twee ge- bueren, mevr. M. v. Westerhoven en mej. G. Mulder. Een nieuwigheid is de lift, waar mede men, voor een dubbeltje per persoon, in den linker toren van het hoofdgebouw kan opstijgen. De heeren Jan Hamer en Co. hebben hier een hydraulische lift gemaakt en brengen tegelijkertijd in den anderen toren een electrische in gereedheid, welke ook spoedig in werking zal komen. Zij, die liever niet zoo hoog stijgen, kunnen reeds aan de eerste verdie ping afstijgen en een kijkje nemen in den hoogen koepel, waar allerlei ver rassingen zijn. Vooreerst een echo, als sprekend bewijs van de goede acoustiek in het gewelf, waardoor een concert zeer goed zal voldoen. Dan heeft men aan den voorkant een heer lijk zitje met een gezicht over het geheele terrein en aan de overzijde een kijkje in de Italiaansche afdeeling. Het panorama daarboven in den toren, ter hoogte van ruim 38 meter, is bijzonder fraai, aantrekkelijker nog dan op den olifant, omdat het over zicht van de tentoonstelling hier nog aardiger is. Men kan b.v. in Oud- Holland neerzien. De groote kerk van Haarlem is duidelijk te onderschei den. De lift, die zeer gemakkelijk loopt en natuurlijk volkomen ongevaarlijk is, vervoert vijf personen tegelijk. Onder de voorname personen, die de tentoonstelling zullen bezoeken, behoort, naar gemeld wordt, ook ko ning Milan van Servië, die in de volgende maand wordt verwacht Land bou wtent oon stelling. Het blijkt dat de van 24 tot 28 Juli a. s. te Arnhem te houden Land bouwtentoonstelling schitterend zal zijn. Uit de mededeelingen door de secretarissen van de verschillende commiesiën verstrekt, valt met zeker heid te voorspellen, dat nog nimmer eene zoo groote verzameling prachtige paarden, rundvee en landbouwwerk tuigen tegelijk te zien zal zijn geweest. De vrees van sommigen, dat de inzenders zouden worden afgeschrikt door de bepaling dat het vee drie dagen en de paarden vier dagen, op de Tentoonstelling moeten staan, blijkt geheel ongegrond te zijn geweest. Uit Friesland zijn prachtige inschrij vingen gekomen, en ook de andere provinciën lieten zich bij paarden en rundvee niet onbetuigd. De collectie landbouwwerktuigen zal eenig zijn. Door de massa inzendingen en de groote zorgen, die vereischt worden voor zeer goede stalling en voeding der waardevolle 'Heren, voorden de kosten zeer aanzienlijk. De commissie heeft echter, terecht, begrepen, dat daarop niet bezuinigd mag worden. Naar het engelsch van THOMAS COBB. HOOFDSTUK VI. Van Londen naar Castlebridge. Hij kon niet zien oi haar voorhoofd hoog of laag was, maar de wenkbrauwen waren gewelfd en gitzwart terwijl de weelderige krullen, die zich onder haar coquet hoedje ver toonden, ook donker waren. ,Wie ter wereld is die man?" vroeg Dick tot zichzelf. „Haar vader hij ziet er niet uit als haar vader, hoewel hij oud genoeg iB. Haar echtgenoot, dat is meer waar schijnlijk." Reeds maakte dit denkbeeld een onaangenamen indruk op hem. Hij had nog geen kwartier in de nabijheid van die vrouw vertoefd, binnen twee uur zou hij haar waarschijnlijk voor altijd verlaten, en toch was de gedachte hem onaange naam, dat zulk eene schoonheid de vrouw van dien man was. „Neem mij niet kwalijk mijnheer," zeide deze en haalde een reusachtige sigaar uit zijn vestzak te voorschijn, „stop pen wij nog voor Castlebridge „Te CaBtlebridge en dan niet voor Bathington." „Zoo, wij moeten te Castlebridge uitstappen. Hebt u er ook bezwaar tegen?" vroeg hij en wees met een waslucifer op zijn sigaar. „Ik volstrekt niet." „Jij hebt er toch immers ook niets tegen zeide de man en wendde zich tot zijne gezellin. Wanneer de jonge dame er iets tegen had mijnheer, wat zou ik dan moeten doen? Ik zou haar even herinneren aan de bepalingen van de maatschappij en haar vragen wat die aankondiging doet. Eene lastige vraag hè Clara Hij lachte luid, wierp zijn lucifer het raampje uit en vleide zieh gemakkelijk in zijn hoekje neer. Deze naam trok onmiddellijk Dicks aandacht. Natuurlijk waren er verscheidene Clara's op de wereld, maar vervuld als Dicks gedachten waren over eene Clara, schrikte het noemen van die naam hem op. „Kent u misschien Castlebridge?" vroeg de man na een paar onbeteekenende opmerkingen. „Ik woon daar." „Dan kunt u mij wellicht inliehten. Ik ben juist uit Parijs teruggekeerd geruimen tijd ben ik niet in Engeland ge weest. Castlebridge moet een aardige, kalme plaats zijn, naar ik hoor." „Zeker is zij dat," antwoordde Dick en wendde zijn blik weer zijwaarts. „Ik houd van een kalm stadje; aan het leven buiten geef ik de voorkeur. Ik zou wel eens willen weten of u mij ook kunt vertellen, waar ik zou kunnen rondzien vergeef mij de vrijmoedigheid naar een optrekje, een klein, gezellig, gemeubeld huis." Juffrouw Shambler was gewoon Jessamine Villa iederen zomer te verhuren en verlangend om den naam van Clara te leeren kennen en verheugd eene gelegenheid te hebben haar weer te zien, gaf Dick eene geestdriftvolle beschrijving van het huis, alsof hij het verhuren moest. „Wanneer n het goed vindt," besloot hij, „zal ik den koet sier aan het station mededeelen, waarheen hij u moet bren gen;" en toen de trein te Castlebridge stilhield, begeleidde hij zijne nieuwe kennissen naar het stationsplein. „Ik heb niet het genoegen uw naam te kennen," zeide de man, terwijl Clara op het punt stond in een rijtuig te stappen. „Mijn naam is Forsyth." „Mijnheer Forsyth, mag ik u dan voorstellen aan mise Smith miss Clara Smith. Wanneer wij bnren worden, is het maar goed ook, dat wij op vriendschappelijken voet met elkaar staan." Miss Smith boog zich over den hond en het was Dick aangenaam, dat zij hem niet aanzag. Hij voelde hoe het bloed hem naar de wangen Bteeg en stond daar, met zijn hoed in zijne hand, te zeer verbaasd om een woord te kunnen spreken. Gelukkig keerde haar metgezel ook zijn rug naar hem toe terwijl hij naast haar plaats nam. „Mijn naam is Orler Edmund Orler," zeide hij en stak

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1