GEMENGD NIEUWS. Stoomvaartbsrichtec. KENNISGEVING. VARIA. Bargerhjfee Staud HH. Manufacturers. Engelsche Conversatie- en Correspondentie-les. Noodhulp-Keukenmeid. „Door IaspiifisUiispiÉg" Twee nette Commensaals TE HUUR: TE KOOP aangeboden AFBRAAK, 2 duims grenen Delen. i'i'srios. certificaten inschrijft, voor 10.30 toe gang kan krijgen, dus f0.20 goed. kooper dan „op de gewone wijze" d. i. dan op de gewone entrée. Wan neer de eischer het derven van een concert van Mannatadt op f 10 schat, dan moet hij zegt pl. ook goedkeuren, dat het publiek worde beperkt. Wat de schade betreit, is pl. van oordeel, dat ook op dit punt de eischer niet ontvankelijk is omdat hij het ticket niet eens heeft in beta ling gegeven. Pl. concludeert, dat de kantonrech ter den eischer zal verklaren, niet-ont- vankelijk in zijn eisch, subsidiair hem zijne vordering zal ontzeggen. Mr. Caroli, repliceerende zegt, dat welke tickets men ook beschouwt, beide soorten een recht geven. Bo vendien zijn aan de kiosken ook tickets verkrijgbaar, die door middel van emissie in de wereld zijn geko men. 's Nachts op de Tentoonstelling te willen komen zou zijn: misbruik maken van zijn recht. Maar: abusus non tollit usum. Elk recht moet op natuurlijke wijze worden uitgeoefend, maar niemand van de inschrijvers heelt verwacht, dat een uitlegging aan het prospectus zou worden gege ven als door mr. Calisch is beproefd. Pl. persisteert bij zijn eisch tot schadevergoeding tegen kwijting. Waarin die kwijting zal bestaan een ticket of een quitantie, kan nader worden uitgemaakt. Na dupliek van Mr. Calisch, die volhield, dat een entréebewijs toegang verschaft behoudens bijzondere om standigheden, werd de uitspraak door mr. Quintus bepaald over 14 dagen Het is bekend geworden, dat de tocht naar Kopenhagen doorgaat en dat op het groote diner, hetwelk de Keizer geeft, de Hollandsche journalisten zullen vertegenwoordigd worden door den heer Róssing, van Het Nieuws van den Dag. Hbld. daten vervoerde. Behalve duizend ge-116. Wed. H. M. VrolijkMorisse 69 weren en een groote hoeveelheid am- j., den Haag. munitie, maakten de insurgenten ook 80,000 dollars in geld buit. Foiitiek Over-scat. Met groote plechtigheid had Maan dag p het Elyeée te Parijs de over renting plaats aan Felix Faure van het grootkruis der ridderorde van den Heiligen Andreas, hem door den keizer van Rusland geschonken. Baron von Mohrenheim, de russische gezant, liet zich bij deze plechtigheid door alle ambtenaren aan de russische legatie verbonden, vergezellen. De gezant hield een toespraak, waarin hij er op wees, dat deze onder scheiding, door Czaar Nicolaas aan den president der Fransche republiek verleend, moet beschouwd worden als een nieuwe waarborg voor de vriend schap, welke de Czaar gevoelt voor Frankrijk en het hoofd der Fransche republiek. De heer Felix Faure verdocht den gezant, den Czaar zijn dank te betui gen voor deze onderscheiding. De pre sident verklaarde, dat hij het besluit des Czaren beschouwt als een nieuw bewijs van de sympathie, welke de Czaar, evenals zijn vader voor Frank rijk gevoelt en als een waarborg voor de handnaving van de vriendschap, welke lusschen de Russische en Fransche volken bestaat. Omtrent de ministerieele crisis in Oostenrijk is nog geen beslissing ge vallen. Heden wordt te Weenen eene bijeenkomst gehouden, waartoe alle leden der duitsch-liberale partij in het Huis van Afgevaardigden telegrafisch zijn ontboden. Men vermoedt, dat op deze vergadering zal worden medege deeld, dat het kabinet Windischgiatz zal altieden, alvorens het besluit der begrooting8commissie over het gym nasium te Cil y af te wachten. Daarentegen loopt te Weenen ook het gerucht, dat de quaestie van het Slovenisch. gymnasium te Cilly tot genoegen der Duiischers en Slovenen beiden zal opgelost worden door de oprichiing van een Slovenisch gym nasium te Rann bij Cilly. De Spaansche ministerraad is Zon dag bijeengekomen, natuurlijk om Cuba. De regeering heeft besloten dat het meer dan tijd werd de meest mogelijke energie te toonen. De mi nister van marine heeft verlof ge kregen in twee maanden tijds twin tig kanonneerbooten te koopen. Be halve de 10,000 man die de volgende week vertrekken, zullen er zoo spoe dig mogelijk nog 25,000 man naar Cuba gaan. De feesten te Kiel. Maandagavond werd in „Alsterlust" te Hamburg aan de pers een feestmaal aangeboden door het perscomité. Er werden verscheiden speechen gehou den, o. a. door den Senator Sulzer. De vertegenwoordigers van de ver schillende landen spraken ieder in hun eigen taal; voor Nederland sprak de vertegenwoordiger van het Alg. Han delsblad. De Fransche journalist, die namens zijne landgenooten het woord voerde, werd levendig toegejuicht. Na afloop ging men de illuminatie van het Alsterbassin, waarmede dien avond een proef werd genomen, in oogenschouw nemen.Het Alster-eiland was pr< chtig geïllumineerd en werd bovendien verlicht door electrieche reflectors. Het Elbe Crathie proces. Het bijzondere Hof van onderzoek te Londen deed Maandag uitspraak in zake de ramp van de „Elbe". Het besliste in de eerste plaats dat op de „Crathie"de telegraaf van de brug naar de machinekamer al niet behoorlijk werkte toen het schip Rotterdam ver liet, en evenmin in orde was op het oogenblik van de aanvaring, Onbe wezen echter is dat hierdoor de aan varing veroorzaakt zou zijn. In de tweede plaats was de wacht op dek van de „Crathie" op het oogen blik van de aanvaring onvoldoende, daar ze ontoereikend was, maar de kapitein had daaraan geen schuld. In de derde plaats acht het Hof het niet bewezen dat de stuurman en de man van den uitkijk op den morgen van 30 Januari hun wacht zouden hebben verlaten om het kombuis binnen te gaan. Eveneens is het on bewezen dat een hunner tueschen vijf uur 'smorgens en het tijdstip der aanvaring de scheepsbrug zou hebben verlaten. In de vierde plaats vond het Hof dat èn de „Elbe" èn de „Crathie" schuld hebben, daar zij toen de aan varing op handen was de vaart niet hebben verminderd of de machine gestopt. In de vijfde plaats was de dek- wacht van de „Elbe" voldoende, maar de uitkijk op de „Crathie" onvol doende. Ten zesde oordeelde het Hof dat de gezagvoerder van de „Crathie" hoofdzikelijk verantwoordelijk is voor de aanvaring, omdat zijn dek wacht gebrekkig was. Het Hof erkent ech ter dat ook de gezagvoerder van de „Elbe" de aanvaring had kunnen voorkomen door tijdig te stoppen. Ten zevende verklaarde het Hof dat de gezagvoerder van de „Crathie" op het oogenblik van de aanvaring het recht had in zijne hut te zijn en dat hij zich geen juist begrip heeft kunnen vormen van den omvang der schade aan de „Elbe" veroorzaakt, dat hij in tegendeel te goeder trouw heeft aan genomen dat de „Elbe" na de aanva ring in de richting van de Theems zou zijn verdwenen, hetgeen de sig nalen der „Elbe" schenen te bevesti gen. Dat hij trouwens van half zes tot den dageraad in de nabijheid van de plaats der aanvaring is gebleven, en dat hij overigens door het nood weer en het besef van zijn verplich tingen tegenover de „Crathie" niet in staat was hulp te verleenen. In de achtste plaats oordeelde het Hof dat de „Crathie" niet gelijk be hoorde werd bestuurd, waarvoor ech ter alleen stuurman Craig behoort te worden verantwoordelijk gesteld. Daar om besloot het Hof dat het stuurmans patent van Craig zal worden inge trokken. Zijn verzoek om het te mo gen behouden dewijl hij ook houder was van een kapiteinspatent werd af gewezen. De Parijsche actrice Jeanne Granier is zeer bijeeioovig. Zij heeft een zoon die André heet en bij den „Grand Prix" liet zij haren bediende 50 louis d'or zetten op „Andrée". Bij de repeti ties lachten hare collega's haar uit, maar toen de uitslag bekend was, veranderde dat. Jeanne Granier ging opgewekt naar huis, riep haren be diende en vraagde hem de „bom" (la forte somme). „Neem mij niet kwalijk mevrouw," luidde het antwoord, „maar omdat me vrouw toch altijd verliest heb ik maar vijf francs gezet." Een van de personen die te Rimini zijn gevangen genomen, heeft bekend op den Italiaanschen afgevaardigde Ferrari te hebben geschoten. Hij heet Gattei. De Spaansche veldheer Ferdinand Alvarez van Toledo, hertog van Alba, zoo berucht in onze geschiedenis, wordt door Spanje nog altijd als een der grootste staatslieden en krijgsoversten geëerd. Toen hij in 1582 overleed, vond men in zijn uitersten wil de be paling, dat voor hem een praalgraf te Salamanca moest worden opge richt. Het lijk werd voorloopig in het klooster San-Esteban in die stad bij gezet en door verschillende omstan digheden is het daar sedert gebleven. Eerst nu, ruim 3 eeuwen na Alva's dood, is aan zijn verlangen voldaan en zijn overschot overgebracht naar een prachtig praalgraf dat te Sala manca is verrezen. De directeur eener (fabriek in hetj Russische dorp Teikowo is door zijnl werklieden letterlijk uit elkaar ge scheurd. Hij had eenige veranderin gen in de fabriek laten aanbrengen, waarvan verlaging van loon het ge volg was. De werklieden waren daar door zeer verbitterd en namen een dreigende houding aan. De directeur wilde zich met de wapenen in de hand verdedigen, doch men liet hem niet Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterd. naar Batavia, pass. 15 Juni Kaap del Armi. Het stoomschip Soembing, van Rot terdam naar Java, arriveerde 17 Juni te Batavia. Het stoomschip \Burgem. den Tex, van Batavia naar Amsterd., pass. 17 Juni Perim. Het stoomschip Prim Alexander aan het woord komen; de menigteIvan Batavia naar Amsterd., pass. 16 viel op hem, verscheurde hem enJuni Gibraltar. toen werden de fabrieksgebouwen i Het stoomschip Voorwaartsvan verwoest. Door militairen werd dejAmst. naar Batavia, arriv. 16 Juni orde weer hersteld. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester van Haarlem roept bij deze op de milicien-verlofgangers Cornells Renes en Pieter Leonardos Engelenberg uit de gemeente Haar lem, van de lichting 1893 en 1894, behoorende tot het 4e regiment in fanterie, om zich op Dinsdag 9 Juli aanstaande, des namiddags vóór vier ure, te bevinden te Haarlem bij hun korps, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek medegenomen, ten einde in werkelijken dienst te werden gesteld. te Southampton. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., van Amsterdam naar Newyork, pass. 17 Juni, des nam. 1 u. 15 m., Wight. Het stoomschip Botterdam, van de j N. A. S. M., van Rotterdam naar Kiel, pass. 17 Juni des voorm. 5 u., Skagen. Het excursie-stoomschip Rotterdam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Kiel, arriveerde 17 Juni des na middags 6 uur 30 min. te Kopenha gen en zou hedennamiddag 5 uur van daar vertrekken. Een heer staat in een tabakswin kel te praten, als een aardige krul- lebol van een werkjongen binnen komt. Een half ons tabak van vier centen, als je blieft, en een pijpje Het half ons wordt algewogen, maar geen pijpje gegeven. Verleden week heb ik er toch een gehadzegt de jongen. Ja, maar toen was het ook een heel ons! expliceert de winkelier. Afijn! zegt de jongen en wil als de heer, die den knaap in stilte het begeerde pijpje toedenkt, hem staande houdt. Is die tabak voor jou of voor je vader Deze is voor mijn eigen! En hoe lang doe je er zoo wat over Een week moet ik er mee toe. En hou je er nog al van? Nou zeg (met een onbeschrijfe lijk loozen blik) je lijmt me toch niet voor een pruim hoor! Historisch. Aangebeden betrekkingen is Nederland. Aan Geabonneerdern op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. A bonnés buiten Haarlem ontvangen in- \lichting tegen toezending van p stzegel. 1. R. C. winkeldochter in grutterij. 1 Aug- 2. Alleszins bek*, manteljuffr. goed knnn. vork. en verm, in fijne zaak 15 Aug. 3. Bekw. modiste op druk atelier van dames- en hinderhoeden elegant en ving kunn. werk. en op atelier zelfst. knnn. optreden half Aug. 4. Kinderjuffr. ia israei. gezin om kind. bij hniswerK en in de huishond, behu'pz. te zijn. 5. Jongm. van goede fam. met boekh. vertr. en fr. hand schrijv. voor bureau van gr. hotel. 5. Chef-bed. in zaak boter,kaas en fijn. vleeachw. 7. Persoon goede hand schrijv. en van void, get voorz. voor kant.werkz.üeden. 8. Erv. bonwk; opz. voor aanl. van mach.goh. eu schoorsteen, voor inmetsehng van stoomket. enz. aan gasfabr. Tiel sal. f 80.per m. voor 4 a 5 maand. 0. Jonaste bed. isr. g. met mod. tai. bekend. 10. Iemand bekend met effect, coupons, wis sels en rek. courant sal. naar bekw.haid op effoctenkant. niet ver van Amsterdam. Vorst Metternich, de mau van het congres van Weenen, was een harts tochtelijk liefhebber van autografen. Hij wilde er gaarne een hebben van Jules Janin en gal aan een kennis te Parijs de opdracht, wanneer hij kon, om Janin een handteekening te vra gen. Al heel spoedig ontving Metter nich den volgenden brief van den schrijver: „Hierbij deel ik U we Hoog heid, onder betuiging van mijn op rechten dank, de goede overkomst mede van de twee dozijn fleBschen Johannesberger, die Uwe Hoogheid zoo goed was mij te zenden. Jules Janin." Onnoodig te zeggen, dat de Johannesberger onmiddellijk werd Getrouwd: 16 Juni. J. C. A. Padberg en P. H. M. Perrin. Bevallen: 16 Juni. M. E. Hui- seboschv. d. Stijlen d. A. Kaster- cum-de Boer 2 z. 18. B. Menke v. Roon d. Overleden: 18 Juni. C. Rut ten 9 d. z. Tnchthuisstr. J. B. v. Kampe August 58 j. Noorder Schoolsteeg. De Cubaansche opstandelingen heb ben een goeden slag geslagen. Tusschen Gihara en Holguin hebben zij, ten getale van 2000 man onder aanvoe ring van Maceo, zich meester gemaakt van een trein die 125 Spaansche soi- F/ftMILIEBERICHTEN. Bevallen: 15 Juni. J. C. van TongerenDonderdahl z., Am9t. W. J. HackeYan Tienhoven van den Boogaard d., Amst. S. Roggeveen Van Dijk z., N.-Amstel. 16. J. C. Boon Bob d., Amst. C. ZwaanSchouten z., Amst. N. T. Oud-Janszen z., Pur- merend. A. E. SchaapBrandt z., Wormerveer. J. M. M. Greidanus Dunnewold z., Amst. 17. H. L. van Raai teGreeve z., den Haag. Overleden: 14 Juni. H. Nol- thenius de Man jd. Arnhem. Wed. M. Piinacker HordijkVon Steenis, Tiel. A. A. G. Kroon jd. 3 m. Utrecht. 15. W. C. Huiskamp 64 j.. Eerbeek. H. S. Cretier 76 j„ Amst. C. Baauw Van Beu8ekom 47 j., Overveen. Wed. C. M. CeuvelSebbelee 66 j., Bus- sum. C. van Eeten jd. 90 j., Amst. MARK TNiEUWS- Amsterdam, 18 Juni. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f1,30 a 1,70, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers 0,80 a 1.Zeeuwsche Spuische Jammen f 1,80 a 3,80, dito Flakkeesche 0, a 0,Geldersche Blauwe f 4,30 a 4,60, Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f4,80 a 6.dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Petroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 8 Juni De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 7,75, 7,75, 7,75, 7,75, 7,75, 7,65 ct. p.gall. Philadelphia 7,70, 7,70, 7,70, 7,70, 7.70, 7,60 ct. per gall. Ruwe olie 151, 151, 149, 147, 149, 146 c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f 9,75, Levering Maart f'0,,Decemb. f0, Mei/Juni f0,Juli/Aug. f9,75. Russische: Disponibel f0,—Ent.r. 10,los inEntr. Alkmaar, 15 Juni. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 30 nuchtere dito, 53 schapen, 298 lammeren,vette varkens, 76 magere dito, 299 biggen, 8 bokken en geiten, 4 kleine bokjes, 11 koeien, 0 ossen, 12 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f 8 a 17, schapen f 10 a 20, lammeren f 8,a 14,magere varkens f 8 a 14, biggen f3,a 6, ezel fa bokken en geiten f3, a 8,kl. bokjes f 0,70 a 1,25, koeien f120 a 180, ossen 0.paarden f 70 a 200, veulens a allen per stuk, vette varkens a ct. per Kg. Er biedt zich aan een Jong- mensch, P. G., 2Vs jaar in 't vak werkzaam en van goede getuig schriften voorzien. Brieven franco lett. A., aan J. VAN DER ZEE, Boekh., Aalmeer. Een Jongmensch vraagt Brieven met conditiën worden in gewacht onder No. 34, aan het bureau dezer Courant. Tegen Augustus biedt zich aan eene zeer bekwame Fr. br. No. 35, bureau van dit blad- AOVERTKNTÏKiV VEREENIGING Het Bestuur van bovengenoemde Vereenigmg brengt door dezen haren dank aan het gezelschap en in het bizonder aan het personeel der Stoom- bootreederij LEO M. DE FOUW, voor hunne onvermoeide diensten, bewezen bij de pleiziervaart op 16 Juni jj. HET BESTUUR. kunnen geplaatst worden, met ge bruik van vrije Earner, geschikt voor twee vrienden, op netten stand, dicht aan het Spoor. Brieven freo No. 33, bureau van dit blad. Een net gemeubileerde Voorka mer, met Kogt en bediening. Zijlstraat 69, Haarlem. Een weinig gebruikte Engelache Kinderwagen,tegen matigen prijs. Adres bij den Uitgever dezes. Vrijdag den 28a Juni 1895 zal door de architecten ROOS VAN DEN BAN namen» hun prin cipaal in café BRINKMANN te Haarlem worden aanbesteed Bet bouwen van een Ten toonstelling slokaal voor Bloemen en Planten met Woonhuis te Heemstede. Het bestek met 2 teekeningen zijn 2.te verkrijgen ten kan tore van de architecten en liggen ter inzage in genoemd café. ROOG VAN DEN BAN, Architecten, Haarlem. op Donderdag 20 Juni 1895. des middag» 12 uur, op de TURF MARKT te Haarlem, door Deur waarder M. J. WANING, van eene aanzienliike partij bestaande in Zolder-, Schot- en andere delen, eiken en grenen BintenRibhoutRiggela Schotten, Latten, Deuren, Ra men en Brandhout, voorts een groote partij Alles afkomstig van gesloopte spoorweg-rijtuigen. Nog een goed onderhouden 10 eis Zandbok, liggende in het Spaarne bij de Turfmarkt en aldaar te be zichtigen. Naam.oóze Vennootschap van verze kering tegen de gevaren van brand. Opgericht te Parijs in 1828. Geza- mentlijke waarborgen 83,720,000 francs. Zich te vervoegen voor alle inlichtingen te Haarlem, bij deHoofd- Agenten de Heeren G. C C. REE- SER Jr. Nassaustraat 24 en LAANE v. BEMMEL, Kassiers, Kruis straat 51. Vraag bij uwen Leverancier DE UTRECHTSCHE MOSTERD, a 10 Cts. de flacon. DE DUSSELDORFER MOSTERD h 12V, Ct. de flacon. DE KRUIDEN MOSTERD, k 15 Cts. de ft» on, ran de 81 nu m-Mos t c rd fair lek SABRÜISO 4 Co; Amsterdam, en u zal wat heerlijks proeven.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3