Rechtszaken. Sport en Wedstrijden. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Afloop der veiling Vervolg Stadsnieuws. Burgerlijke Staud 5e Muziekuitvoering in den Hout. Aangeboden betrekkingen in Nederland. överwinnelicken Helt, die van eenen yegelicken van herten wert vervracht". Eerst de „muziekkapel van Zijne Excellentie", een weinig anachronis tisch inderdaaddan weer twee hel lebaardiers in rood met geeldan weer vier Gecommitteerde Heeren van wegen de Staten Generael (te voet), onder wie de Burgemeester van Groningen aandacht trok door de statelijke dracht van zijn met bont bezoomden tabberddan twee trom petters te paarddan een aantrek kelijke groep van ruiters der lijtgarde, in losse heldergroene kleedij met goudgele mouwenen dan, als aan zegging van hem die komen zal, de uit de gequartilleerde wapens van Nassau-Dillenburg en Oranje-Ch&lons gequartilleerde banier, hoog gedragen door een forsch ridder te paard. Men zag de twee bescheiden maar smaakvol in groen-met-geel gedoste pages voorbij, om al zijn bewondering te geven aan dien op het zwarte paard met witten pluim in het gou den harnas naderde, Mouringh Prince van Oraengien (de heer J. van Ho boken), een oranjekleurige pluimbos op het in goud gehelmde hootd, een oranje sjerp om schouder en heup, de kleine wapens van Nassau-Dillen burg en Oranje-Ch&lons in de hoe ken van zijn met rood omboord wit schabrak, den veldheersstaf in de hand. De vermakelijke Moor van den Prins, die naast hem liep, kon de aandacht nauwelijks tot zien trekken; en ook de beide overige pages waren al voorbij, toen de blikken aflieten van den gouden held. Mijn Heere den Prince Hendrick Fredrick, in blauw-met-witte kleedij en een lange oranjeveer op den hoed, en Mijn Heere Graef Ernest Casimir van Nassauw, in zwarten helm en borstharnas reden vooraan in den hoogen stoet der bij uitstek rijkge- doste veertien veldheeren die den Prins onmiddellijk volgden. Maar achter hen bliezen reeds vier trompetters te paard de komst van Ernst van Mans- velt. Een vendel Engelsche piekeniers in roode buizen en groene broeken onder twee officieren te paard gingen den Graeve (de heer J. L. Steenlack) vooraf, die in een harnas van zwart met goud, met witte s erp en pluim bos, op zijn roodtepluimden schim mel naderde, gevolgd door zijn stoet van elf aanzienlijke veldheeren (te paard), ook deze allen even rijk als sierlijk gedost. Het einde van den stoet echter liet zich zien. Nog een ven del Waalsche musketiers te voet, in wit met lichtblauw, en een ven del arquebusiers te paard, in geel- met-zwarten dan volgde de muziek der Haagsche veldartillerie, die den optocht sloot. De optocht zoowel als het avond feest slaagden uitstekend. De Haagsche politie vond Maandag nacht drie kinderen, van 11, 10 en 7 jaren, die zich in een zandbak aan de Schedeldoekshaven hadden te slapen gelegd. Het bleek dat zij te Delft thuis behoorden. Volgens bun beweren had hunne moeder, een we duwe met 10 kinderen, hen op straat gezet, zeggende, dat zij niet langer in hun onderhoud kon voorzien. Een steek laten vallen. Voor alles is oefening noodig, zegt de Haagsche correspondent der Midd. Ctzelfs voor een zee-officier, die in lang niet als zoodanig dienst heeft gedaan, om weer op goeden voet te komen met zijn steek. Dat onder vond onlangs een der officieren, die de Koninginnen op De Valk naar Engeland overbrachten. De man was door langen tijd in een betrekking aan den wal geplaatst te zijn geweest, wel gewoon veel te salueeren en te buigen, maar daarbij droeg hij niet zijn steek. Aan boord nu werden reeds bij het afvaren heel veel bui gingen gemaakt ter begroeting van achterblijvende autoriteiten en be langstellenden, waarvan het gevolg was dat onze officier, toen natuurlijk in groot tenue gexleed, zijn steek over boord liet vallen. Verder moest hij dus zich met zijn marinepet be helpen, hoewel in strijd met de voor schriften. Natuurlijk werd over het gebeurde aan boord menige aardig heid ten beste gegeven. Daarvan wil ik er eene vermelden, daar zij gezegd wordt van de jonge Koningin zelve afkomstig te zijn. Bij de terugkomst uit Engeland zag Hare Majesteit op de Schelde iets zwarts in de verte op het water drijven. Of zij wist of niet wist dat dit een boeiton was, wordt niet verhaald, maar wel, dat zij uitriep: „Kijk, daar ligt de steek van mijnheer XI" Of mijnheer X hartelijk medelachte, meldt het ver haal niet. Te Groningen is het bericht ont vangen,dat op de Noordzee het nieuwe ijzeren tjalkschip van kapt. Kramer vergaan is. De geheele bemanning moet omgekomen zijn. De zoon van Kramer was mede aan boord. Een ingezetene van Dubbeldam heeft aangifte gedaan van de geboorte van zijn 29ste kind! Maandagmiddag omstreeks vij f uur had op den IJsel tegenover de steen fabriek van de firma van der Loo, gelegen in de Havi kerwaard (ge meente Rheden) een zeer droevig ongeval plaats. Drie arbeiders waren belast om met een vlieger steenen naar het aan de overzijde van den IJsel gelegen Giesbeek te brengen en hadden toen het ongeluk met den vlieger op een krib te varen, die we gens den hoogen waterstand niet zichtbaar was. Het noodlottig gevolg was, dat de schuit met de drie mannen onmiddellijk in de diepte verdween en men alleen de lijken van Bose, oud 32 jaar, ongehuwd, wonende te De Steeg en van den ongehuwden Th. Scheperkamp, oud 26 jaar, wo nende Ha vikker waard, kon opvisschen. Het lijk van W. Rutten, die gehuwd en te Doesburg woont, is niet ge vonden. Overeenkomstig den eisch van het O. M. is Dinsdag door de 4e kamer der arrondissements-rechtbank te Am sterdam C. J. Artz veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenis straf wegens mededaderschap aan dief stallen met inbraak in 1890 en 1891, respectievelijk bij de heeren Delannoy in de Kalverstraat en Kolkmeijer op den Zeedijk aldaar gepleegd. Een Kunststuk. De fransche wielrijder Huret heeft een proefje gegeven van zijn uithou dingsvermogen, dat weinigen hem zullen nadoen. Op de Buffalo baan te Parijs heeft hij Zondag in den 24-uurs wedstrijd om den Bol d'or een afstand afgelegd in 24 uur van 829 K.M., 498 M., dat is bijna 35 K.M. per uur gemiddeld. Hij heeft daarbij het wereldrecord van den Engelschman Shorland met niet minder dan 88K.M. 108 M. geslagen. De rijder, die op hem volgde legde in dien tijd 111 K.M. minder af. De Bol d'or, die een waarde heeft van f2500, werd het eigendom van Huret, daar hij hem het vorig jaar ook reeds heeft gewonnen. Tevens ontving hij f 500 in geld en een bon ter waarde van f250. Wanneer men bedenk', dat Huret om dezen afstand af te leggen 2488 maal de baan heeft moeten rondrijden in 24 uur (indien wij ons niet vergissen heeft de Buf- falobaan een omtrek van Vs K.M.), dan moet men het hoofd schudden maar tegelijk bewondering koesteren voor een dergelijk staaltje van wils kracht. In het engelsche Lagerhuis in Dins dag vrij scherp gediscusseerd over het voorstel van Mc. Car thy om de post in de begrooting voor het par lementsgebouw van £500 voor de oprichting van een standbeeld voor Cromwell te schrappen. Met 200 tegen 83 stemmen werd dit voorstel aan genomen. De minister John Morley had voor de stemming verklaard, dat hij de houding der iersche en con servatieve leden in deze quaestiezeer betreurde, maar dat de regeering zich niet tegen het terugtrekken van nare aanvrage zou verzetten. Met 144 tegen 63 stemmen heeft de oostenrijksche Kamer Dinsdag het voorstel verworpen om de vergode ringen tot na de oplossing der crisis te verdagen. De laatste berichten uit Weenen, betreffende de crisis, luiden zeer te genstrijdig. Terwijl de Duitsch-liberale afge vaardigden besloten, zich van het ministerie te scheiden, verklaarden de Poolsche afgevaardigden, dat zij genegen zijn de tot dusver bestaande coalitie der drie toongevende staats partijen te handhaven. Volgens de Neue Freie Pr esse is daarom nog eene schikking mogelijk, indien de min. van financiën, Von Plener, den post voor het gymnasium te Celli van de begrooting wil schrappen. Van andere zijde wordt gemeld, dat prins Windischgratz in elk geval zal aftreden. Voorloopig zal dan de minister van binnenlandsche zaken, markies Von Baquehem, als minister president optreden, in afwachting dat een ander kabinet gevormd wordt. Tevens wordt er bijgevoegd, dat noch graaf Thun noch graaf Badeni lust gevoelt, zich met de samenstelling van een ministerie te belasten. Dinsdagmorgen is Windischgratz door den keizer ontvangen. De gezanten te Konstantinopel der drie mogendheden, die zich den toe stand in Armenië hebben aangetrok ken, hebben Dinsdag het nieuwe ant woord der turksche Porte ontvangen. Het beginsel der voorgestelde her vormingen wordt daarin aanvaard, maar het antwoord vraagt beraadsla ging over enkele punten. Het bestrijdt bovendien het recht der mogendheden de waarborgen te eischen die in het voorstel der ge zanten voorkomen, en hoopt dat de souvereine rechten van den sultan niet zullen worden verminderd. Het antwoord geeft den indruk eener weigering. De Japansche regeering heeft Ame- rikaansche scheepsbouwers uitgenoo- digd om mede in te schrijven voor den aanbouw van nieuwe Japansche oorlogsschepen, die 15,000,000 zul len kosten. De contracten wil Japan in Engeland en Noord-Amerika slui ten. De Times verneemt uit Zanzibar: Eene Engelsche macht, bestaande uit 300 matrozen en 350 inboorlingen is met drie stukken geschut te Takaoen- goe ontscheept en heeft zonder ver zet te ontmoeten Gengora bezet. De Times verneemt uit Havana dat er bij Santiago, waar opstande lingen een aantal plantages verwoest hebben, schermutselingen zonder be slissende uitkomst voorgevallen zijn. Twee Hollandsehe kooplieden heb ben bij het parket van Brussel een klacht ingediend tegen drie Brusse laars, gebroeders, aan wie zij groote partijenjuweelen hadden toevertrouwd om die te verkoopen. Zij hadden hun natuurlijk een prijs opgegeven, doch nu schijnt, dat de broers de kostbare koopwaar ver onder de waarde verkochten enniet afre kenen wilden. Een der broers is te Brussel en een andere te Schaarbeek aangehouden. De derde zou naar Engeland gevlucht zijn. Een engelsch cricketer. Het zou moeite kosten in Enge land een populairder man te vinden dan dr. W. G. Grace is, Grace de champion cricketer, de geweldige bats man, maar groot ook in het bowlen en het fielden, de captain zonder weerga. Het is nu twee en dertig jaar dat Grace in het veld staat, en al dien tijd is hij, en nu meer dan ooit, de glorie der cricketers geweest. Voor eenige weken, toen Mj zijne honderdste „eeuw" afgeloopen had een cricketer kan u zeggen wat dat beduidt kree^r hij van den prins van Wales een bref om hem geluk te wenschen. Als de prins van Wale3 nog noodig had om de Engelsche harten te winnen maar hij heeft dat niet noodig dan was dat een mees terlijke zet van hem geweest. Dagen lang sprak men er van, hoe de prins van Wales aan „W. G." geschreven had. Maar de „Daily Telegraph," die ook niet meer noodig heeft de gunst van het volk te winnen, vond dat de doc tor aan die vorstelijke eer wel veel maar niet genoeg had, en opende eene algemeene inschrijving voor hem. In shillingen alleen mochten de bijdragen inkomen. En de duizenden zilverlin gen aan het stroomen. Men mocht ook een veelvoud van shillingen in zenden, en honderden die het deden. Reeds meer dan f90,000 is bijeenge komen. De „Times" wijdt een plechtstatig hoofdartikel aan den held van een duizend kampen en een honderd eeuwen, den 47-jarige die met even losse gewrichten en lenige spieren als een knaap het slaghout zwaait. En waar de „Times" gewoonlijk tot zelfs de namen van andere Engelsche bla den niet schijnt te kennen, prijst zij de vernuftige Daily Telegraph" voor haren goeden inval. De gezondheidstoestand der duitsche Keizerin veroorlooft haar niet deel te nemen aan de feesten ter opening van het Noord-Oostzeekanaal. Het in de buurt van Hamburg ge legen dorpje Ahndorf, met 700 inwo ners, is door brand verwoest. In den tijd van een uur zijn negen boerderijen en veertig woonhuizen in deaschge- lejd. Alleen de kerk en het schoolge bouw bleven gespaard. Door dezen brand zijn zes honderd menschenzon der onderdak. gehouden in de Gouden Leeuwop Woensdag 19 Juni 1895. 1. Een Huismans woning met stal ling, hooihuis en verdere getimmerten, erf en werf, aan den Zomer weg nabij de Kerklaan, gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. 2. Een perceel Wei- en Hooiland, achter voorgaand perceel. 3. Een perceel Wei- en Hooiland, aan den Zomerweg, naast voorgaande perceelen. De perceelen 1,2 en 3, gecombineerd f11,620, L. G. Prins qq. Een perceel Wei- en Hooiland, aan den Zomerweg, voorbij de Kerklaan, f2800, P. Bruijn qq. Een perceel Wei- en Hooiland aan den Zomerweg, f4280, P. Koole qq. De adjudant-pikeur van hetdepót- escadron huzaren alhier heeft heden ontvangen de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dieDst, hem uit gereikt door den majoor Van Raden. Zijne kameraden vereerden hem een steeksabel met zilveren drager, merk Désuré. Opening Brongebouw. Omtrent de feestelijkheden bij de opening van het Brongebouw kunnen wij nog het volgende vermelden: De heer jhr. mr. J.W. M. Schorer, commis saris der Koningin in deze provincie, zaL met een toespraak het Brongebouw openen, waarna door den heer Fr. Lieftinck de openingsspeech zal wor den gehouden. Bij de avondfeestelijkheid zullen het terrein en de verandah's verlicht worden door eenige duizenden vetpot jes en lampions. De slingers van bran dende lampions hangende aan de uit gestrekte verandahs zullen ongetwij feld een schoonen aanblik opleveren. Tallooze vetpotjes zullen aangebracht worden aan ijzerdraad, langs de ga zons gespannen over korte paaltjes. Tevens vernemen wij dat door den bloemist, den heer C. A. Kok, die het tooneel in de concertzaal gratis met planten heeft versierd, des avonds bloemen in een der Lauben zal ver kocht worden. Het is maar te wenschen, dat de natuur meewerkt om het feest te doen slagen. Eene oorkonde. Door den heer H. J. Bronkhorst, adjudant-secretaris van den Staf van het korps brandblusschers is in sepia eene teekening vervaardigd, bestemd om als oorkonde te dienen, naar aan leiding van de schenking eener groote medaille door den Burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden aan de vrijwilligers van Spuit no. 10, als blijk van waardeering van de door hen bewezen diensten, bij de talrijke branden, die in het begin van 1895 deze gemeente hebben geteisterd. Ais bewijs van de groote waarde, die door de vrijwilligers aan de medaille wordt gehecht, zal deze oorkonde in hunne vergaderzaal worden opgehangen. Het volgende is op het verdienste lijke stuk werk voorgesteld: De voor en achterzijde der medaille gedragen door een lint waarop de datum van uitreiking „13 Mei 1895." Daaronder in Oud-Hollandsch let terschrift „Zilveren medaille uitgereikt ten Stadhuize aan de Vrijwilligers bij Spuit No. 10, door den Burgemeester van Haarlem (get.) Boreel. Dit wordt omgeven door eene or- namentale omlijsting, waarin voor komen een tweetal pijpgasten in actie en de afbeelding der spuiten No. 10 en 10a. Twee banieren bevatten de datums en plaats der 15 branden van 31 Jan.17 Maart jl. Onder in het ornement eene aan haling uit de rede van den Burge meester en wel deze woorden „Moge deze medaille u een spoorslag zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan. stoomvsartburichtcn. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M., van Amsterdam naar Newyork, pass. 17 Juni, des vm. ,7 u„ Scilly. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, pass. 18 Juni, des nam. 4u. 45 m., Beachyhead. Het stoomschip Prins Hendrikvan Amst. naar Batavia, arriv. 18 Juni te Port-Said. Het excursie-stoomschip Rotterdam van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Kiel, vertrok 18 Juni des nam. 5 u. van Kopenhagen. Alles wel. Het stoomschip Lawoevan Rotter dam naar Java, arriv. 18 Juni te Marseille. Ondertrouwd: 19 Juni. A.W. Wesselius en M. M. Horeman. J. J. Vrugt en L. v. Opijnen. Getrouwd: 20 Juni. F.C.Roes- tenberg en J. Corsten. P. v. Santé eu C. Snoek. Th. Br.nk en Ph. J. Stap horst. Bevallen: 18 Juni. S. C. v. Eede v. Nedeu d. J. StemanGlas d. H. A. J. RidemanHijmei d. D. AkkermanRoggeveen z. 19. C. D. G. v. LeuvenDreijer z. J. Snellens Dirks d. J. G. JansenEekhout d. Overleden: 17 Juni. M. M. Biemond 5 m. d. L. Heerenstr. A. Kastercum—de Boer Papentorenvest. J. M. v. Emmerik 15 j. Frankestr. Th. v. d. Zee, 26 d. z. Palmstr. PAIVIILIEBERICHTEN. Getrouwd: 18 Juni. C. J. Hen driks en D. M. E. Klare, Amst. B. Rubens en L. J. Strauss, Frankfort a M. J. Hardebeck en C. Keuss, Dor drecht. 19. W. Guilford en R. H. Spiro, Manchester. Bevallen: 15 Juni. A. M. van StaaGerritsen z., Leeuwarden. M. WilschutNievergeld z., Brummen. J. DiemontHovens Gréve z., Zalt- Bommel. 17. C. M. W. CordiaSpaant derman d., Amst. 18. J. Wijers Musbach d., Amst. E. Reimeringer Van Kalken d., Amst. Overleden: 15 Juni. D. Nierop 56 j., Sloten. 16. W. D. Knaap jd. 85 j, Raamsdonk. 17. B. Kooij Gzn. 63 j., Kedichem. A. A. Koger jd. 46 j., Apeldoorn. J. Muusse 72 j., OoBter- beek. J. Elvereu lorp 59 j., den Haag. J. de Blom jm. 57 j., Delft. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk, op Donderdag 20 Juui 1895, des namid dags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 1. Van Eijken. a. Moderato. b. Andante. c. Intermezzo. d. Fuga. 2. Adagio uit de Sonate pathétique Beethoven. 3. Nachtspiel Rinck. 4. Marche religieuss Gigout. 5. Aria uit 't oratorium EliasMendelssohn. CONCERT op Vrijdag 21 Juni des avonds van 8—10 ure, door het Ste delijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. Kriens. PROGRAMMA. 1. Haarlemsche Schutte rij Marsch Kriens. 2. Ouvert. l'Italiana en AlgerieRossini. 3. Parade Militaire Massenet. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra MaritanaWallace 5. Ouverture Tutti in MascheraPerdrotti 6. La Vaque. Valse Metra. 7. Schmiedeliedchen Eilenberg. 8. Potp. de l'opérette La Grande Duchesse de Gérolstein Offenbach. 1. Meid-hnish. bij een heer tegen goed loou goede get, noodig. 1 Ang. 2. Fl. R. C. bediende in zaak boters kaan, fijne vleeschvr. enz. tegen hoog sal. kost en in woning van g. get. voorz. 3. Jongm. R. O. 19 k 20 jaar oud. in zaal manufact. eenigsz. bek. met vak half Juli. 4. Corresp. mod. tal. strikt liberaal. Kantoor- uren halve dagen, direct. 5. Jongste bed. op grossierskant. vlug schril! en goed rek. vereischt. 6. Bekw. water-bouwk. opzichter voor enkek maand. sal. f 125 per m. 7. Fl. jongste bed. niet ben. 16 jaar en buk, met kant.werkz.hed. op drnk exped.kanl. Bed. op notariskant. Rotterd. P. G. meerder jarig en bek. met vak. GEMEENTERAAD Zitting van heden Woensdag 19 Juni des namiddags te 1 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwe zig de leden Figée, Bijvoet, 't Hooft en Loomeijer. Punt 1. Ingekomen o.a. een ver zoek om eervol ontslag van den heer Dr. E. van der Ven, als directeur der Burgeravondschool, wegens gezond heidsredenen. Wordt eervol verleend tegen 1 Sept. met dankbetuiging aan den heer van der Ven voor de vele in die betrek king bewezen diensten. (Applaus.) Besloten ie door B. en W. om U voldoen aan het verzoek van C. van Holk en anderen, om de paarden op de groote paardenmarkt aan den Dreel andersom te plaatsen. Aan B. en W. wordt een crediet van f500.verleend, voor een pofil in de Ringvaart bij de Fuikvaart in de plaats van een voor het verk» ei gesloten brug. Voortaan zal na 4 uur des mid dags de toegang tot het Stadhui weer zijn door de deur onder he bordes. Ingekomen is een rekest vaï G. F. Evelein en 8 anderen om de stoomtram naar Beverwijk voor hel gevaar niet op den Kruisweg, maai op het Kennemerplein te doen aan vangen. Punt 2. Onderzoek der geloofsbrie ven van het nieuwbenoemde lid vac den Raad, den heer Johan Winkler Door de daartoe benoemde commififik bestaande uit de heeren Koopman? Kruseman en Willink, wordt tol toelating van den heer Win klei geadviseerd. De installatie zal in de volgoiulf vergadering plaats hebben. Punt 3. Bij een plan van bebouwing van gronden aan de Linschoterstrafl' werd onlangs op voorstel van den beei Klein de behandeling verdaagd, we gens diens voorstel om adressant-* niet 100, maar 50 pCt. van de koste' van bestrating en rioleering te late' betalen. De heer Klein geeft thans als groii den voor zijn voorstel op, dat de koop

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2