Letteren en Kunst. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws. P. van Eeghen, mr. J. N. van Hall, G. Harkema, J. C. M. J. Knegt, J. P. Korthals Altes, mr. L. J. G. van Ogtrop, C. W. de Sauvage Nolting, mr. W. M. F. Treub en Louis Rieber. De feesten te Leiden. In aiwijking van vorige jaren gat de Leidsche studenten Roei-vereeni ging „Njord" Donderdag eene matinee op het feestterrein. Vroeger gaf dit gezelschap, meer overeenkomende met aijn aard, altijd een tocht met stoom- booten, welke bijna altijd zeer koud en vrij ongezellig was. Het was dus eene goede gedachte van het bestuur geweest van oude gewoonte af te wijken en aan de Leidsche burgers eene andere fees telijkheid aan te bieden. Gretig was dan ook van hare invitaties gebruik gemaakt, er heerschte eene geze"* drukte,waaraan de schoone sekse voor al luister bij zette. De kleuren in fraaie costumes der edelen werden slechts noode gemist, daar zij vooral aan een dergelijk feest een eigenaardig vroolijk karakter ver- leenen. Onder de tonen van het oude Wilhelmus reed zijne Excellentie het feestterrein binnen en werd met zijne pages en den Gouverneur van Bergen op Zoom, welke zijne excellentie ver gezelde, aan de tafel genoodigd, waar aan het bestuur van „Njord" zich had gezet en welke met de zwaan van God Njord was gesierd. Zijne hoogheid volgde met belang stelling het programma dat uitge voerd werd; vooral de „Maskerade- Marsch", door den heer Ellis van Raalte gecomponeerd en gedirigeerd, mocht zijne hooge goedkeuring weg dragen. Prins Maurits met zijnde volg deed nog eene wandeling door het feest terrein, waarbij een ieder met eerbied voor hem boog, waarna hij weer door zijn vierspan schimmels naar zijn vorstelijk verblijf werd gevoerd. En hiermede was ook de glans van het feest verdwenen en begaf ieder zich weer naar zijne woning, dankbaar voor het genotene. Een gasontploffing te Leiden. Woensdagnacht heeft te Leiden eene gasontploffing plaats gehad in een woning buiten; de Zylpoort asn den Lagen Rijndijk, bewoond door den heer A. D. Assendelft de Coningh, burgemeester van Leiderdorp, waar schijnlijk doordien het kraantje van de gaskroon in de vestibule niet voldoende was afgesloten. Deur en plafond werden zwaar beschadigd en uiteengeslagen, een aantal ruiten in voor- en achtergevel verbrijzeld. De iknal werd op vrij grooten afstand gehoord en deed menig eerzaam dorpsbewoner in den naasten omtrek verschrikt ontwaken. De burgemeester zelf, die, juist huiswaarts gekeerd, het licht in de gang wilde ontsteken, bekwam aan hoofd en handen eenig-^ kwetsuren, welke echter naar vertrouwd wordt, geene te zorgwekkende gevolgen zullen hebben. Neerbosch. De weesinrichting te Neerbosch vierde Woensdag haar 32e jaarfeest. Den avond te voren werd het feest voorbereid met een bidstond waarbij de. Hoogenhuijze uit Nijmegen optrad. Het feest werd met eene uitvoering van het fanfarekorps der inrichting geopend. Daarna bidstond, waarbij de heer J. van 't Lindenhout, directeur, voorging. In de feestvergadering traden als spreker op de voorz. van het bestuur der inrichting (de heer Ipenburg uit Arnhem), dr. Barger uit Amsterdam, die de feestrede hield, en de heer van 't Lindenhout, door wien het jaarver slag werd uitgebracht. Daaruit bleek, dat de inrichting evenals andere philanthropische in stellingen met financieele moeielijk- heden te kampen had, maar dat het toch te Neerbosch aan niets had ont broken dat geen nieuwe gebouwen werden gesticht, doch de bestaande, vooral wat de vloeren betreft, verbe teringen hadden ondergaan, dat de door een comité van dames gehouden tombola f7000 opbracht, waarvoor ameublement voor het ziekenhuis kon worden aangeschaft; dat het groote werk dit jaar washet overbrengen van de drukkerij van Nijmegen naar Neerbosch; dat de herziene statuten de koninklijke goedkeuring verkregen en een nieuw huishoudelijk reglement werd ingevoerd. Verder dankte de heer Van 't Lin denhout bij zijn verslag allen, die der instelling met offers hunne genegen heid toonden, en herinnerde hij aan het bezoek door de Koningin-Regen tes aan de stichting gebracht. In den namiddag vergaderde men andermaal ter bespreking v.n de we gen te volgen en de middelen aan te wenden tot verbetering van het lot der verwaarloosde weezen in het alge meen. Sprekers waren de heer Van 't Lin denhout, directeur, Nieuwland uit Hees, Pierson uit Zetten, Oggel uit Grand Rapids en Reulkens uit Gra ven hage. De meeste bezoekers werden aange bracht door den pleziertrein uit Fries land en Groningen die ruim elf uur te Nijmegen arriveerde. Ook Woensdagavond is nog verga derd ter behandeling van punten op de weezenverpleging betrekking heb bende. Desjardin en Zola (die tevens voor de eerste vacature candidaat was). Donderdagmorgen ontstond te Rot terdam brand in het houtmagazijn van de tabaksfabriek van de firma Kreyns aan de Delftschestraat nr. 53. Een dichte rook vloog uit de ramen van alle verdiepingen. Door de werking van 4 handspui ten was men den brand in een half uur meester en in anderhalf uur was hij geheel gebluscht; de schade, die zeer aanzienlijk is, beperkt zich tot het houtmagazijn en den zolder, waar de pakken tabak geborgen zijn. Alles is op Rotterdamsche beurspolis ver zekerd. Een der De Bie's, die wegens mein eed, afgelegd in de zaak Hoekina", tot 3 jaar gevangenisstraf is veroor deeld, en die straf in de gevangenis te Groningen ondergaat, is naar 's-Her- togenbosch getransporteerd, om al daar te worden gehoord in eene der gelijke strafzaak, nog voorvloeiende uit het proces-Hoekman, en ditmaal zekeren J. van Deutekom betreffende, welke laatste, na geruimen tijd in het buitenland te hebben doorge bracht, thans te 's-Hertogenbosch in voorloopige hechtenis is. Het O. M. bij dej rechtbank te Utrecht heeft conclusie genomen in de zaak van den heer C. Beijlholt tegen de Ned. Rhijnspoorwegmaat- schappij, die harerzijds den Staat der Nederlanden in vrijwaring opgeroe pen heeft, betreffende den eisch tot betaling van eene som van f 349.10 die eischer meent te kunnen vorde ren als houder van een der 800 in 1864 uitgegeven bewijzen van deel gerechtigheid in de overwinst, die na uitkeering van 5 pCt. dividend aan de aandeelhouders in eenig jaar ter verdeeling mocht overblijven. In die kwaliteit vordert de eischer uit keering van Vsoo van f299,286, zijnde pCt. van de f5,587,720, die van het aan de Maatschappij bij de over dracht van haar bedrijf aan den Staat als schadevergoeding wegens vervroegde naasting uitgekeerd be drag, na aftrek van de aan de leden der directie en de ambtenaren toe gekende vergoedingen, ter verdeeling onder de aandeelhouders over zijn gebleven. De conclusie van het O. M. strekt, dat aan den eischer zijne vordering als onbewezen zal worden ontzegd, Mocht echter de rechtbank de vor dering voor toewijzing vatbaar ach ten dan zal de vordering tegen den Staat tot vrijwaring moeten worden ontzegd, omdat de aansprakelijkheid van den Staat in deze niet gebleken is. Uitspraak 18 Sept. a. s. Wanneer heeren studenten het ge makkelijker vinden om in een vroo- lijke bui een spoorreisje te maken in het bagagenet in plaats van op de gemakkelijke zetels eener tweede klas coupé is dat een quaestie van smaak. Maar wanneer in hunne pogingen om uit dat net te geraken de noodrem in werking wordt gesteld en de mede reizigers door het plotseling stoppen van den trein niet meer of minder dan aan een ongeluk denken,dan komt de wrekende arm der justitie tusschen beide. De ambtenaar van het O. M., bij het Haagsche Kantongerecht voi- derde Donderdag dan ook een geld boete van f 2.tegen den jeugdigen student, die de boven omschreven overtreding pleegde in een 2e kl. coupé der Holl. Spoorwegmaatschappij tus schen Den Haag en Voorschoten. Donderdag had de Académie Fran- ijaise twee leden te verkiezen, een in de plaats van wijlen Victor Duruy, en een voor wijlen De Lesseps. In de eerste vacature werd, met 21 stemmen gekozen Jules Lemaitre; 9 stemmen werden uitgebracht op Delafosse. Voor de tweede plaats had er vier malen herstemming plaats, en nog kon niemand het vereischte aantal stemmen bekomendeze verkiezing moest daarom een half jaar worden uitgesteld. Candidaten warenBar- boux, Francis Charmes, de markies Costa di Beauregard, Jean Aicard, De Kongo-commissie uit de belgi- sche Kamer vergaderde Donderdag middag en behandelde het wetsont werp betrekkelijk voorloopige maatre gelen. Lorand (radicaal) stelde ver geefs voor, de aflossing van de schuld vordering van Browne de Tiége hetgeen vóór 1 Juli moet gebeuren, af te scheiden van het leenen van vijf miliioen frank aan den spoorweg, hetgeen minder spoed eischt. De Lantsheere (katholiek) merkte op, dat het werk gestaakt moest worden als de leening niet binnen kort toege staan werd. Verschillende socialisti sche en radicale sprekers bestreden de aflossing van Browne's schuldvor dering en hielden vol, dat de verkoop met recht tot wederinkoop in werke lijkheid eene vermomde ieening is. Woeste en De Lantsheere verklaar den, dat zij voor de voorloopige maatregelen zouden stemmen. Het vervolg der beraadslaging werd tot heden uitgesteld. Eene gunstige stem ming van de rechterzijde tegen jde linkerzijde is zeker. Door koning Oscar van Zweden is den heer Bonnevie opgedragen een coali tie-kabinet voor Noorwegen samen te stellen. Na bijna gereed te zijn hier mee heeft de heer Bonnevie voor de opdracht moeten bedanken, daar toch ten slotte geen geschikte combinatie was te verkrijgen. Het conservatieve kabinet-Stang zal nu voorloopig aan het bewind blijven. Onmiddellijk nadat koning Oscar van de mislukking op de hoogte ge steld was, verliet hij Christiania. Men is van oordeel, dat hij nu elke poging tot eene schikking met Noorwegen opgeeft. Bij de drukte verbonden aan de feestelij kheden bij de opening van het Noord-Oostzeekanaal heeft keizer Wil helm nog den tijd gevonden een eigen handig schrijven te zenden aan den minister Von Bötticher waarin hij dezen vol erkentelijkheid dank zegt voor zijne trouwe toewijding. Ten teeken mijner waardeering, zegt de Keizer, zend ik u mijn borstbeeld in marmer, opdat bij het aanschouwen daarvan u steeds voor den geest moge staan welke warme dankbaarheid ik jegens u gevoel wegens de diensten, door u mij, mijnen grootvader, en mijnen vader bewezen. Op de turksch-bulgaarsche grens heeft weer een incident plaats gehad Nabij Pesj'tera is een groote troep basjibozoeks over de bulgaarsche grens gegaan om eene turksche sehapen- kudde te heroveren, die door bul gaarsche gendarmen in beslag was genomen. Een groot aantal Bulgaren werd gekwetst uij den aanval. Door de bulgaarsche regeering is voldoe ning geëischt. De Hongaarsche Delezatie heeftin volle vergadering de begrooting van buitenlandsche zaken aangenomen. Apponyi zeide dat men, met geheel behoud der grondbeginselen van de buitenlandsche politiek, zich er op zal moeten toeleggen de autonomie der Balkanstaten te handhaven. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de voorzitter van den minis terraad verklaard dat het nieuwe mi nisterie vóór alles den geregelden gang der financiën moet verzekeren. De beraadslaging over de begrooting moet bespoedigd worden. De minister zou voor dat doel nog dien dag eene voorloopige begrooting, gaande tot einde Augustus, indienen. Naar uit Kaïro aan de Times wordt gemeld, is de Khedive opnieuw voor nemens om naar Konstantinopel te gaan, teneinde van den Sultan hulp te krijgen tegenover zijn weinig mee gaande familieleden en onderdanen Een roerige geest is weer gevaren in de bevolking van Kaïro en Alexan- drië, waar de chauvinisten, gesteund door den Khedive, bezig zijn, allerlei verzoekschriften tegen de Engelschen aan de Fransche regeering te richten. Naar luid van een bericht uit Zanzibar aan de Times hebben de Engelschen die te Takaoengoe ont scheept waren vijf dorpen verbrand en de veldgewassen vernield. Het verzet van de Arabieren is gering. Uit Hongkong wordt aan de Times gemeld dat de bevelhebber van de Zwartvlaggen op Formosa geëischt heeft dat de op het eiland aan wal gegane tweehonderd Engelsche mari niers zich onmiddellijk weer zouden inschepen, hetgeen echter geweigerd werd. De Engelschen verwachten een aanval. De hitte is groot, er is gebrek aan water. Dynamiet. Tusschen Spijk en Lobit liggen nu weer zeven Bchepen met meer dan 300.000 pond dynamiet. Dat dyna miet moet naar de Kaap de Goede Hoop via Antwerpen, maar de zee schepen, die het in genoemde haven moeten inladen, zijn nog niet aan wezig en zoolang moet het nu aan de grens blijven liggen. Dinsdag zoo meldt de Débats wilde te Parijs een inspecteur van een der grootste magazijnen aldaar eene dame arresteeren,die hij op heeterdaad had betrapt toen zij van een uitstalling wat wegnam en met haar een jong meisje dat een klein kind in de armen hield. De twee vrouwen verzetten zieh zóo luidruchtig, dac voor de deur de menschen staan bleven en het publiek weldra partij voor haar trok. Dit maakte den inspecteur ongeduldig en met een bruuske beweging ontdeed hij de oudste dame van een langen mantel, welke haar v tn de schouders tot de voeten viel. En wat zag men toende dame van onder tot boven behangen met kant, met toiletarti kelen, met waaiers, a zelfs met een tweetal parasols. Dat had zij alles gestolen en met zooveel behendigheid aan haken van haar japon bevestigd, dat iedereen begreep met een dievegge van beroep te doen te hebben. Op hetzelfde oogenblik barstte het jonge meisje dat met haar was in weenen uit en liet het lieve kind dat ze in de armen droeg op de straatsteenen vallen. Een kreet van ontzetting steeg op uit de menigte. Snel bukten een aantal meewarigen zich over de ge vallen kleine maar deze bleek een voortreffelijk nagemaakte pop met wassen hoofdje te zijn, welker lange kleeren ook alweer dienden tot berg plaats van gestolen voorwerpen. Volgens de Globe heeft de gedenk dag van den slag bij Waterloo der Patrie aanleiding gegeven tot eenige merkwaardige opmerkingen. Volgens dit gezaghebbend orgaan hadden de Franschen een tiental sterkeren vijand tegenover zich en was de overwinning voornamelijk te danken aan het feit, dat de Fransche soldaten doornat waren tengevolge van den regen van den vorigen dag. Blijkbaar waren de geallieerden „waterproof."De veldtocht moest eigenlijk bekend staan als „de str -tegische fouten van den hertog van Wellington". De slag bij Quatre-Bras werd tegen zijn bevel geleverd, Blu- cher was in het geheel niet tegen woordig en de Franschen verloren slechts 28.000, terwijl de verbondenen i.OOO dooden op het slagveld achter lieten. Het verwondert ons," zegt de Globe, „dat onder deze omstandig heden de Patrie toegeeft, dat werke lijk het Fransche leger de nederlaag leed." Een bezoek aan Kopen hagen. In het nummer van Dinsdag van een Kopenhaagsch blad, Politiken, le zen we, onder den titel„De Holland- sche stoomboot" „Eenigen tijd nadat de Tantallon Castle was aangekomen, voer de vroe ger vermelde Hollandsche stoomboot Rotterdam de vrijhaven binnen en leg de achter de ander aan. „Zij had een vroolijk gezelschap van tweehonderd toeristen aan boord, die blij waren dat ze het land weer naderden; de anders zoo flegmatieke Hollanders namen het regenachtig weer van den genoeglijken kant op, lieten het orkest dat ze bij zich had den op het dek plaats nemen en hiel den een klein middagbal, dat echter moest worden afgebroken, daar het dek te nat en te glad was om op te dansen. „Daarom gingen de Hollanders aan ga zoo aanstonds met miss Smith eene wandeling maken langs de rivier. Zij vindt het hier nog al eentonig zoo zonder vriendin." „Zij heeft in ieder geval een -vriend Dick," zeide Evelyn, terwijl zij uit den perenboom daalde en het verwijt voelde, hoewel het niet haar eigen schuld was, dat zij met Clara geen kennis had gemaakt. „O natuurlijk ben ik verplicht om te doen wat ik kan," gal hij ten antwoord. „Morgen moet ik haar rondleiden in „The Cedars". Zij wil het huiB, de portretten enz. zien. Wat ik nog zeggen wiide, ik heb zooeven je vriend Burton ver laten." „Hoe gaarne zou ik willen weten wat het geheimzinnige is, dat hem omringt," mompelde zij. „Ik weet dat er een geheim achter schuilt. Moeder schijnt vreeselijk bekommerd en somtijds denk ik, dat bij er de oorzaak van is. Dokter Brodrick maakt zich ongerust over haar." „Nu, ik kan niet langer blijven, anders verliezen wij het beste gedeelte van den namiddag," zeide Dick en ging haas tig heen. Toen hij weg was en Evelyn hare eigen kamer had be reikt, kon zij hare tranen tot dusverre met moeite bedwongen, niet weerhouden. Zij vond het wreed, dat Clara hare plaats had ingenomen. Den vorigen zomer was zij steeds met Dick wandelingen langB de rivier gaan maken. Zij begreep Dick nu evenmin als kapitein Burton. De woorden die hij den eersten Juni had gesproken, toen zij hem in kennis stelde van het financieel verlies, dat hare moeder had geleden, kon onge twijfeld slechts ééne bedoeling hebben gehad. Niettemin schonk hij nu al zijne aandacht aan die vreemde en liet haar geheel aan haar lot over. En nooit had zij meer sym pathie noodig dan juist op dit tijdstip. Hij had zich verwij derd toen zij van de ziekte harer moeder sprak. Misschien verveelde hem hare droefgeestigheid; ongetwijfeld toonde Clara steeds een glimlachend gelaat. Maar hoe kon Evelyn Dick opgewekt tegemoet treden, terwijl zij gekweld werd door de gedachte hoe zij voortaan moesten leven en door haar angst over den tegenwoordigen toestand van hare moeder Den volgenden dag verliet Evelyn te drie ure het huis, Bloeg de laan in langs den tuin, liep het speelterrein van de school over en bereikte aldus het jaagpad; aan haar rechter hand de kortgemaaide weiden links de smalle stroom, getooid met wilde rozen aan den kant. Langzaam gleed een schuit stroomopwaarts, voortgetrokken door een traag slee- pend paard, zoodat het touw slap hing. De zon scheen hel der en warm; de geuren, die opstegen van het veld met roode klaver waren vermengd met den zoeten geur van wilde kamperfoelie. Evelyns witte japon hing los om hare slanke, bevallige gestalte; een stroohoed met breeden rand overschaduwde haar gelaat, dat dezen dag tamelijk droevig stond; zij had hare handschoenen uitgetrokken en haar parasol sleepte op den grond. Toen zij de tweede sluis van de stad af had bereikt, zag zij Burton voor zich, leunende tegen den witten hefboom van een der sluisdeuren en starende in het water voor hem. „Een mooie middag," zeide hij en keek op toen zij naderde. „Houdt u van eene wandeling langs de rivier? Ik ook. U gaat toch zeker niet dikwijls alleen uit;" en hij plaatBte zijn kalen, witten hoed weer onverschillig schuin op het hoofd. „Mijne moeder gevoelde zich niet wel genoeg vandaag om met mij te gaan," antwoordde Evelyn, verheugd dat zij nu in de gelegenheid was hem over haar vader te spreken. „Zij is niet meer zoo jeugdig als vroeger," zeide hij; „en dan ook een zwak gezicht. Zij droeg vroeger nooit een bril." „Neen, niet voor wij in Castlebridge zijn komen wonen- Toen zijn hare oogen slecht geworden. U schijnt haar lang geleden gekend te hebben. Hebt u mijn vader ook gekend?" „Ja niemand beter dan ik," zeide hij kortaf. „Waart u dan zijn vriend?" vroeg zij ernstig. „Hm; dat weet ik nog zoo goed niet," gaf hij ten ant woord. „Het valt te betwijfelen, zeer te betwijfelen." „Maar als u hem zoo goed hebt gekend...." „Ja, een mensch is een zonderling wezen," vervolgde hij haar in de rede vallende. „Ik heb dikwijls gewenscht nog eens mijn tijd te doorleven. Niet dat er veel veranderd zou worden; de mensch verandert zichzelf nu eenmaal niet veel. Toch, men kan het niet weten. Wij kunnen het verleden niet veranderen en evenmin de dooden tot het leven terug roepen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2