NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Maandag 24 Juni 1895, No. 3672 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT ENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen, STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETQN- Wedderburns Testament. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat ZL-&9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G, L. DAUBE ét Co., JOMN F. JONESSuee., Paryt Blbta Faubourg Montmartre; EERSTE BLAD. Haarlem22 Juni 1895. Voor eenige dagen vernamen wij dat den commissaris der Koningin in deze provincie op den openingsdag der zomervergadering van Provinciale Staten van Noord-Holland een diner in'; het Brongebouw zal worden aan geboden, wat wij hier nader kunnen bevestigen. Voor apothekersbediende is te Kam pen toegelaten mej. C. A. Honigh alhier. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zal het prachtwerk be trekking hebbende op de Oriëntaalsche tapijten aanstaanden Zondag nog ten toongesteld zijn. De tentoonstelling van Textie'e kunst zal vermoedelijk de volgende week Zondag geopend kunnen worden, De tapijten en gobelins waarvan zeer merkwaardige stukken werden ingezonden en waarmede het trap portaal van het Museum zal behan gen worden, vormt eene voorname afdeeling dezer tentoonstelling, terwijl eene hoogst rijke verzameling Indische borduurwerken in *;oud en zijde ter expositie werden ontvangen. Des Zondags is de toegang vrij. Het trampersoneel te Haarlem is ontevreden. Voor weekloonen, voor de koetsiers varieerende va* f 12 tot 14, en voor de conducteurs van f9 tot 11, doet het dienst van 's morgens 6Vs tot avonds 11 Vg uur. Eens in de 10 dagen heeft het een vrijen dag, als er geen zieken zijn, en in die tien dagen gaat het één middag te 6 en een te 4 Va uur huiswaarts. De rusturen bedragen lVs uur per dag. Hier tegen had geen hunner be zwaar, doch nu heeft de nieuwe di recteur bepaald dat ook nachtdienst en wel staldienst moet worden ver richt, waardoor de aan de beurt zijnde van 6% uur 's ochtends van den eenen dag tot 6 uur 's ochtends van den anderen dag in dienst is. Wel krijgt hij dan 5 nur om te slapen, doch 23% uur achtereen in touw te wezen, oordeelt het personeel te zwaar. Hun daartegen ingebrachte reclame heeft niet gebaat. N.R.C. De heer C. Zwollo alhier heeft twee fraaie foto's vervaardigd, eenigen tijd geleden een van den ouden Koekamp en nu onlangs een van den voorgevel van het Brongebouw. Beide zijn in ons venster geëxpo seerd. Voor een der ramen van ons bureau is geëxposeerd eene fotografie, voor stellende de bemande achtriemsgiek van „Nereue", welke morgen in den wedstrijd op het Spaarne zal uitko men in het nummer achtriems outrigged gieken, seniores. Dit nummer van het programma, waarin „Nereus" en „De Hoop" uit komen, is niet alleen het belangrijkste maar ook het eerste nummer. Hoogst waarschijnlijk zal het een spannend nummer zijnmen zij er dus op be dacht, dat de wedstrijden reeds te elf aanvangen. Een treurig ongeval is te Nieuw- Vennep de familie Bogert overkomen. Twee kinderen overleden denzelfden dag. Des morgens stierf er een aan eene ziekte en des middags werd .een jon gentje van 7 jaar levenloos uit de Hoofdvaart opgehaald. Te Aalsmeer zijn de 4 altredende liberale Raadsleden met overgroote meerderheid, door de liberale-kiesver- eeniging weer candidaat gesteld. Vrijdagochtend werd bij het station Vogelenzang een man door de politie aangetroffen, die op een handwagen vervoerde eene hoeveelheid ijzerwerk, hetwelk bleek afkomstig te zijn van de H. S. Mij. Hoewel hij aanvanke lijk verklaarde, niet bij den wagen te behooren, werd deze in beslag ge nomen en de man in verzekerde be waring gebracht. ZeeviBBcherij. Deze week brachten de Zandvoort* sche schuiten 20 maal versche visch ter afslag. Besomming f16 tot f48. De prijzen der visch warenbakschol fl tot f5.50, scharren f3 tot f9, pie terman fl tot fl.80 per mand; tong f0.15 tot f0.80, tarbot f2 tot f 5.5Ó. griet f0.20 tot f0.70, bonschol fO.10 tot 10.80, knorhanen f0.20 tot f0.50 en rog f0.35 per stuk. Thans zijn te Zandvoort aanwezig 250 badgasten en 55 dienstboden. (Zie vervolg Stadsnieuws 2e pag.) Parlementaire praatjes. De Kamer werkte heden (Vrijdag) zoo hard, dat toen de wet betreffende de Rijkspostspaarbank aan de orde kwam, de Minister van Financiën nog rustig in de Kamer der ministers zat en tot de zitting moest worden ge- noodigd. Toen hij er eenmaal was, werd ook dit wetsontwerp spoedig afgedaan. Doch laat mij eerst even de resul taten van den dag mededeelen, waar over ik niet in naders ontvouwing te treden heb. De suikermotie-Bahlmann voorloo- pig ingetrokken vermoedelijk om dat er in dezen vorm geen meerder heid voor ware te vinden geweest. De gewijzigde arbeidswet aangeno men de nieuwe veiligheidswet dito, met 69 tegen slechts drie stemmen. Voorts goedgekeurd de wijziging van de Indische comptabiliteitswet en nog een paar kleine wetjes. Aangenomen eindelijk het wetsont werp tot wijziging van de wet betref fende de Rijkspostspaarbank, metal- gemeene stemmen op 1 na, die van den heer T. Mackay. Het zal den lezers en daaronder, hoop ik, vele spaarders aangenaam zijn te vernemen welke wijzigingen in de bestaande bepalingen zijn gebracht. Algemaeoe beraadslaging werd niet gevoerd en zoo kan alle aandacht op de artikelen vallen. Beslist werd daarbij, dat voortaan inlagen op de Spaarbank, door be middeling van den Staat, in Staats schuld kunnen worden geconverteerd ondanks Staatsrechtelijke bezwaren van den heer Pijnappel daartegen. Besloten werd ook, dat het maxi mum-bedrag waarover rente wordt uitgekeerd (thans 800), tot 1200 gld. zal worden verhoogd voor philan- tropische en dergelijke vereenigingen zelfs tot f2400; dit laatste door aan neming van een amendement-Kerdij k- Drucker, door den minister bestreden, met 42 tegen 18 stemmen. Ook zullen voortaan gehuwde vrouwen en min derjarigen zelfstandig kunnen inbren gen en ingelegde gelden terugvorderen, zonder medewerking van echtgenooten, ouders of voogden. Een stap alzoo in de richting der emancipatie van de vrouw, een bijdrage tot de vorming van de new woman. Tegen twee wijzigingen, bij amen dement voorgesteld, maakte de Reg en ook de meerderheid bezwaar. Het eerste denkbeeld was belichaamd in oen amend.-Kerdijk-Drucker om een deel van de ingelegde gelden te be leggen in obligaties van stichtingen ten behoeve van den bouw van ar beiderswoningen. De min. had daar tegen het bezwaar, dat de voorwaarden en de waarborgen geheel aan de Reg. werden overgelaten. En met de sym pathie voor het schoone doelmaakte hij het amend, af, omdat belegging op de voorgestelde wijze te onsoliede en te weinig liquide, moeilijk te realiseeren was. De Kamer scheen van dezelfde meening. Zij verwierp het amend, met 47 tegen 21 stemmen. Zij verwierp ook met 35 tegen 33 stemmen, een zeer geringe meerder heid alzoo, een amendement van den heer Plate, door den Minister bestre den, om beleg ing der gelden insoliede buitenlandsche staatsfondsen toe te staan. Aan de lijst van werkzaamheden der Kamer is weder een geheele ceel toegevoegd. Zij vaagt er Dinsdag halftwee mede aan. G. Jr. By Kon. besluit 1°. is de luitenant- generaal J. H. Kromhout, inspecteur der genie, op zijne aanvrage op pen sioen gesteld en het bedrag van zijn pensioen vastgesteld op f 3000 's jaars, en zulks met dankbetuiging voor de zeer goede diensten, door hem gedu rende zijne veeljarige militaire loop baan aan den lande en aan het leger bewezen 2*. zijn benoemd, bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen a. tot gen.-maj., ter beschikking van den minister van oorlog, de kolonel J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, adjudant in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. de Koning, laatste lijk van den grooten staf en thans op nonactiviteit als lid der Eerste Ka mer van de Staten-Generaalb. tot gen.-maj.. inspecteur van het wa pen, de kolonel I. J. H. Gijsberti Hodenpijl, van dien staf. land, eervol zullen worden vermeld de 2e luitenants der infanterie M. J. J. B. H. Campioni en R. Heytman, de 2e luitenant der genie L. H. van 't Sant, de korporaal der infanterie H. S. D. E. von Hake, de fuselier L. V. Neslanij en de cavaleristen 2e klasse F. C. A. Rap pin en J. Dost. Tevens is bij Kon. Besluit bepaald, dat ter zake van zijne houding bij de krijgsverrichtingen tegen Lombok in 1894, in de registers van de Kanselarij der Nederlandsche orden alsnog als ridder 4de klasse der Militaire Wil lemsorde zal worden ingeschreven de aan de gevolgen zijner aldaar voor den vijand bekomen wonden overleden lste luitenant der infanterie W. van Oppen, die gedetacheerd was van het Nederlandsche leger bij het leger in Nederlandsch-Indië. Kon. Mil. Academie. De uitslag van het overgangsexa men van het 3e naar het 4e studie jaar aan de Kon. Mil. Academie is als volgt: Lombok. Ter belooning van aan den lande bewezen buitengewone diensten ter zake van de krijgsverrichtingen tegen Lombok in 1894 is bij Kon. Besluit lo. bepaald, dat de bij de voor melde krijgsverrichtingen gesneuvelde inlanterist C. Knoop alsnog in de registers van de kanselarij der Neder landsche orden als ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde zal worden ingeschreven 2o. alsnog benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde de le luitenant der infanterie H. J. de Jong; de sergeant der infanterie J. Dressei en de ziekenoppasser T. J. J. Brakkee, en 3o. bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Neder zijn Infanterie h. t. 1.C. J. Am- weg, A. de Bruijn, H. C. Gerritsen, B. E. Stöver, J. A. W. Nepveu, C. W. J. baron van Boetselaar, J. H.T. Kervel, A. H. baron van Hardenbroek van Amer8tol, W. F. L. van de We tering bijgenaamd De Rooij, R. E. Heijting, H. G. Winkelman, A. J. E. Lucardie, A. J. R. Brandt, R. G. A. Z. baron van Haersolte, J. M. J. H. Lam- booij, R. B. van Wulfften Palthe, J. K. F. Weber, T. Goeijen,T. J. C. baron van Hardenbroek van Amerstol, jhr. J. C. A. van Haeften, P. E. Hajenius*, H. C. Rouffaer*, J. Biestraten*. Cavalerie h. t. 1.J. D. Besier, B. W. baron van Dedem, M. R. Drijf hout van Hooff, H. van Welij Artillerie h. t. 1.Jhr. O. G. Bioijs van Treslong, A. G. J. C. Wil- kens, J. F. Altmann. D. H. Peere boom Voller, M. Ridder van Rap- pard, A. M. Geesink, K. L. Moens, C. G. J. Kraft. G e n i e h. t. 1.J. Koopea, P. A. van der Hoeven, J. F. Boekholt, G. L. N. Britt W. R. A. Slicher, E.J. Deutz. Infanterie O. I.J. B. van Aken, J. M. Vorster, C. H. van Ingen, P. G. Gruijs, H. A. Gerth van Wijk, M. T. ,Velsing, W. Hoogers, L. B. van Staden ten Brink, A. K. S. Bartelds, F. J. F. van West, H. C. van Lamoen, L. F. van Gent, P. D. Visser, H. Helb, E. Weijerman, H. M. Luch- singer, N. P. Lenshoek W. C. Scha- fer J. T. L. Opperman G. A. Tide- man L. P. Makkink H. R. Cam- bier*, L. Scheltus van IJsseldijk*, Naar het engelsch van THOMAS COBB. 13) HOOFDSTUK VIE Iets naders omtrent kapitein Burton. Wanneer ik dikwijle dergelijke gedachten had, dan zon ik mij daar in werpen," hij wees met een hoofdknik op den kom van de sluis. „Het weer is veel te mooi voor zulke ge dachten, vindt ge niet?" Terwijl hij sprak keek hij vriendelijk bijkans ernBtig in hare oogen, en onwillekeurig rees een gevoel van sympathie voor hem bij Evelyn op, ofschoon zij de reden daarvan nau welijks beseite. „Wat ik zeggen wilde," hernam hij, „ik heb kennis ge maakt met een vriend van u, mjjnheer Forsytheen aar dige jongen." „Wij kennen mijnheer Forsyth al zeer lang," gat zij ten antwoord. „Ja, dat heeft hij mij verteld. Maar u spreekt hem tegen woordig zeker niet zoo dikwijls I Jongelui zijn nu eenmaal jongelui. Ja," voegde hij er bij, kruiste zijne armen over zijne borst en verhief zich op zijne teenen, „Forsyth schijnt het nu zeer druk te hebben. Ik zie hem ook zelden." „Natuurlijk moet hij dikwijls zijn tijd aan miss Smith wijden," antwoordde Evelyn en verontschuldigde Dick tegen over Burton, terwijl zij het tegenover zichzelf niet kondoen. „Waarom nu verplicht?" vroeg Burton en keek haar strak aan. Zij deelde mede in een paar woorden de ontmoeting van Dick met Clara en Orler en dat het toeval had gedaan wat hem was mislukt ondanks zijne krachtige pogingen. Burton luisterde met groote belangstelling en deed verschillende vragen totdat hij evenveel wist van Wedderburns testament en wat er uit voortvloeide als Evelyn zelve. Daarna reikte zij hem de hand, die Burton een oogenblik vasthield. „Een aardig huis waarin u woont," zeide hij en zag haar in het gelaat. „Ja," gaf zij ten antwoord; „het zal moeder het hart breken wanneer zij het moet veriaten." Plotseling liet hij hare hand los, ontknoopte zijne jas alleen om ze vervolgens weer vast te knoopen. „Zij gaat toch niet verhuizen. Waarom zou zij het verla ten vroeg hij ongeloovig, en Evelyn deelde dezen ouden kennis van haar vader en moeder mede, dat hun zaakwaar nemer overleden was en welke gevolgen dit voor hen had gehad, waarbij hij steeds ongeloovig glimlachte. Op den terugweg volgde zij een pad door de weide, dat bij „The Cedars" uitkwam en toen zij het sombere huis voorbij liep zag zij Dick achter Clara het ijzeren hek bin nengaan. HOOFDSTUK IX. Bet beioek aan The Cedars „Dus hier zoudt u wonen wanneer ik er niet geweest was riep Clara uit, toen Dick in de eetkamer de gordijnen op haalde en de ramen openzette. „U vergeet dat ik dit huis reeds had verlaten alvorens u te ontmoeten." „Maar u zoudt het niet verlaten hebben als u niet ver wacht had mij te zullen ontmoeten. Mijnheer Forsyth," voegde zij er bij, keek het kale vertrek met zijne bedompte atmos feer rond en vestigde vervolgens haar blik op Dick, „het komt mij onbillijk voor, dat u er onder zoudt lijden en nog wel door uw plicht te doen. Waarom kan ik niet krijgen wat mij toekomt, zonder dat het ten uwen koste is Hoe onbillijk schijnt het mij toe. En nu," zeide zij, terwijl he t bloed hem naar de wangen steeg bij het denkbeeld dat hare woorden bij hem had opgewekt, „zult u wel als gids willen optreden. Wees zoo goed mij voor te stellen," en zij glimlach te tegen de sombere portretten aan de gele wanden. Wie is die stemmige dame, met het gelaat als van eene heilige en het mandje in hare hand {Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1